SEYSS-INQUART Geen wapensmokkel in het kamp te Schoorl I H ATOOMONDERZOEK BIJ PHILIPS DE SINT BIJ DE PRINSESJES r m MAURICE Amerikaansche geleerden verbaasd over de vorderingen AANKLACHT TEGEN DRIEMANSCHAP Plan tot brandstichting kon tijdig worden voorkomen Ze waren zelden stout geweest Zuinig met gas! 69ste JAARGANG No. 23413 VRIJDAG 7 DECEMBER 1945 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week wil Nederlanders als getuigen a décharge laten dagvaarden VERDERE BEHANDELING DER INVASIE IN POLEN m eere hersteld Er is een tijd geweest, dat Maurice Chevalier op de zwarte lijst stond: hij zou een collaborateur zijn en met de Duitschers gemeenc zaak maken. Het blijkt, dat Maurice, die nu 57 is, met een gerust geweten weer in Montmartre kan verschijnen. Want hij is gezuiverd, gezui verd van alle blaaim en hij schijnt den Franschen krijgs gevangenen in Duitschland niet onbelangrijke diensten beioezen te hebben. Frankrijk herademt. Bij het A.B.C.- theater, waar hij optreedt, hangt alweer een briefje: „Alleen staanplaatsen". Mau rice staat er mooi op! J Het weer Besluit van de G.A.C. De Olympische spelen In Calcutta is een groote massa studenten op de been geweest, om te betoogen tegen de processen, welke in New Delhi worden gevoerd tegen een aantal officieren van het Britsch-Indische leger. Deze officieren hadden dienst genomen in het door de Japanners geprotegeerde „Indische Nationale Leger". Ernstige onlusten braken uit, waarbij vele dooden en gewonden vielen. Politie heeft met geweervuur ingegrepen. i Irene toonde het meeste ontzag, - 1 maar Trix stapte dapper naar voren - STAD EN OMGEVING Toestand Mgr. Willenborg zorgwekkend Bisschoppelijk bezoek NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Uit Neurenberg wordt gemeld, dat Seyss-Inquart van plan is, aan het gerechtshof te verzoe ken eenige Nederlandsehe ge tuigen a décharge te dagvaar den. De betreffende lijst van namen zal dezer dagen door hem worden ingediend. Het zijn allen personen, die geen natio- naal-socialist waren en die, naar Seyss-Inquart hoopt, be reid zullen zijn verklaringen af te leggen, waaruit zou moeten blijken, dat Seyss-Inquart aan gaande bepaalde kwesties in vloed ten gunste van Nederland heeft aangewend of geprobeerd heeft sommige maatregelen te verzachten of tegen te houden. Indien het gerecht tot dagvaar ding besluit, moet natuurlijk nog afgewacht worden, of de Nederlanders bereid zullen zijn onderdeden van het beleid van Seyss-Inquart te verdedigen. In de voortzetting van de behandeling van den aanval op Polen, toonde de Britsche aan klacht, hoe de nazi-methoden bestonden uit het stap voor stap opvoeren van de spanning. In Januari '39 ontkende Von Rib- bentrop Dultschlands streven naar een gewelddadige oplossing, maar in Maart verklaarde hij, dat Danzig, en de Corridor tot Duitsch bezit behoor den. In April gaf Keitel richtliinen over de voorbereiding van „Fall weiss", het codewoord voor de Poolsche in vasie, die na 1 September ieder oogenbllk uitgevoerd moest kunnen worden. Ciano trachtte bij een on derhoud op 12 Aug. 1939 nog Hitier van zijn plannen voor een spoedigen oorlog tegen te houden. Hij pleitte voor uitstel, omdat Italië niet klaar was, maar Hitler meende dat de Wes- tersche mogendheden te zwak waren om een bedreiging te vormen en zette door, evenals Hinimler, die Poolsche unilormen bestelde, om te zorgen dat er bijtijds een paar doode Pool3che „soldaten" aan den Duitschen kant van de grens .zouden liggen. De aderen aan de slapen van Von Bibentrop zwollen op, toen de Brit sche aanklager een relaas deed van de onbeschaamde scène In de Rijkskan selarij op 30 Augustus, waarin Von Ribbentrop Sir Neville Henderson voor een voldongen feit stelde en hem het ultimatum aan Polen ter hand stelde. In het verdere verloop werd de aanval op Noorwegen en Denemarken be handeld. Toen op 2 September 1939 de Dultsche troepen met een groote over macht Polen onder den voet liepen, stelde Berlijn de Noorsche regeering gerust en gaf haar de verzekering, dat het Noorsche grondgebied zou worden geëerbiedigd. Intusschen was het plan voor den inval ln Noorwegen al In de maak. Rader en Rosenberg hadden Hitier daartoe overgehaald. Daarop werd een plan voor den aanval ter zee, onderteekend door Dönltz, voor gelezen, waaruit bleek, dat deze vol gens een schrijven van 9 October 1939 er voor was in Trondheim een basis voor duikbooten te stichten, met de mogelijkheid van een tweede basis in Narvik. Goerlng heeft in een verhoor met betrekking tot het uitbreken van den oorlog beweerd, dat hij alles gedaan heeft om den dreigenden oorlog met Engeland te voorkomen. Hij zeide Tusschen de vier mogendheden, die Oostenrijk bezet houden, zijn be sprekingen begonnen om de bezet tingstroepen te verminderen. aan kolonel John Amen, dat hij door een rechtstreekschen koerier buiten de normale diplomatieke wegen om in verbinding stond met Halifax en dat hij den oorlog^ tegen Engeland onvermijdelijk achtte bij een aanvöl op Polen. Verwachting tot Zaterdagavond: Geleidelijk dalende temperatuur, meest zwaar bewolkt, geen neer slag van beteekenis, matige wind tusschen Oost en Zuid-Oost. t Algemeene vooruitzichten: Een stroom van koude lucht dringt van Rusland uit naar West- Europa door. Er mag een periode van matige vorst worden ver wacht. Zon: onder 10.28, Maan 11.0218.38, Zon op 8.33. Nadat de Amerikaansche hoog- 1 eeraren Woensdag o. m. bezoe ken hadden gebracht aan de Wieringermeer, de havens en verschillende musea, bezichtigden zij Donderdag de Philips-labora- toria te Eindhoven, waar reeds sedert 1934 atocmonderzioekingen plaats vinden. De Amerikaansche geleerden bleken zeer verbaasd over de vorderingen, die ook hier werden gemaakt: de Nederland sehe geleerden zijn in staat bln- Naar „De Gelderlander" meldt, heeft de Groote Advies Commis sie van de Illegaliteit in haar jongste zitting het besluit geno men een aanklacht bij het Bijzonder Gerechtshof in te die nen tegen de lieeren prof. dr. J. E. de Quay, mr. J. Linthorst Homan en mr. L. Einthoven, in hun kwaliteit van leiders van de Ned. Unie. Zooals reeds eerder gemeld is, heeft het driemanschap der Ned, Unie aan minister Schermerhorn ver-zocht, persoonlijk (d.w.z. niet in zijn functie van minister-president) een commissie te benoemen om de houding van het Driemanschap te beoordeelen, aan welk verzoek prof. Schermerhorn zich bereid verklaard heeft te voldoen. Met dit besluit van de G.A.C. waarvan niet gemeld is, of het werd uitgevoerd beeft de tegen strijdigheid tusschen een deel der Illegaliteit en het Driemanschap der Ned. Unie en ook deze Unie zelf, die één millicen Nederlanders heeft omvat een definitieven scherpen vorm verkregen. Wij hopen, dat het ééne óf het andere onderzoek eindelijk door opheldering van zaken en recht vaardiging van personen ook aan smeulende en schadelijke tegenstel lingen een einde zal maken. Een bericht uit Brussel meldt, dat de Olympische Spelen 1948 definitief aan Londen zijn toege wezen. nen een jaar eveneens atoom bommen te fabriceeren. Des avonds bood de Nederland sehe regeering aan de Amerikaan sche gasten in hotel des Indes te Den Haag een diner aan. De mi nister van O.. K. en W., prof. dr. G. A. van der Leeuw, en de Ame rikaansche ambassadeur dr. Horn- beck voerden hierbij het woord. Namens de Amerikaansche hoog leeraren spraken dr. John Dale Russell en prof. Peterson een dank woord. Prins Bemhard, van wien, gelijk men weet, het initiatief tot dit bezoek uitging, sprak zijn be wondering uit over de prestaties der geleerden. „Wij hopen dat het bij dit bezoek niet zal blijven.'' (Van onzen eigen verslaggever) Dezer dagen kon men in de dag bladen een bericht lezen over een ergerlijk geval van wapensmokkel in het kamp Schoorl. In verband hiermede werden de leiding en het geheele personeel van het kamp vervangen door een voltalligen be- waklngs- en bedieningsstaf en werden de bijna 1200 gedetineer den, uitgezonderd de zieken, naar den zoogenaamden „Krententuin" bij Hoorn gebracht. Wij hebben ons van deze vreemde situatie persoonlijk op de hoogte ge steld en hadden een onderhoud met den geschorsten commandant, mr. P. A. Spandaw, en den kamparts, dr. F. H. Risselada. Ook de nieuwe com mandant, de heer Stoppelenburg, bleek tot het doen van mededeelin- gen bereid. De heer Spandaw ver klaarde, dat van wapensmokkel „in zijn kamp" geen sprake was. De twee vuurwapenen, een karabijn en een geweer, die tijdens het onderzoek werden ontdekt, bevonden zich vol gens hem in een kast, onder het be heer van zijn bewakingspersoneel. Bij de massa-arrestatie mochten slechts de dokter, de kapelaan en de dominé zich naar huis begeven. Een scherp verhoor van de gearresteerden lever de geen positieve resultaten op. Meermalen had de heer S. in zijn kamp een nerveuze stemming gecon stateerd, doch dit was z.i. het gevolg o.m. van hét luisteren naar radio- flllltlllltritlllllllMI||f|||f|||||l||MHt|||||||M||||||f||||||||||||||||||!|||||||||||||||||IOj|«|||||||||||||| ct spreekt ivel van- ment Committee grootsch zelf, dat St. Nico- opgezet feest voor 6000 laas de gelegenheid kinderen uit Baarn en om op zijn eersten Soestdijk, van de drie prin- verjaardag na. de bevrijding sesjes afscheid genomen, van ons land kennis te Enthousiast toegejuicht maken met de drie Neder- door de overal langs den weg staande jeugd, bege leid door twee zijner bere den knechts en geëscor- landsche meisjes, die tot dusverre in Canada den Sen December hebben moe ten vieren, niet onbenut voorbij lieeft laten gaan. De namen van de drie meisjes zijn Beatrix, Irene en Margriet, en te oordee- len naar de groote vrien delijkheid waarmede, de goede Sint hen toesprak, kan men gevoeglijk aanne men, dat zij zelden Qf nooit stout zijn geweest. Nadat de Sint Woensdag avond bet intieme feest, dat ter gelegenheid van zijn verjaardag in het pa leis te Soestdijk gevierd is, met zijn hooge aanwezig heid tot een onvergetelij- ken avond had gemaakt, heeft hij Donderdagmor gen, tijdens een door de Canadeezen in samenwer king met het Entertain- Margriet, de laatste als een kabouter tegen de koude beschermd door een wit bontjasje, in gezelschap van hun moeder. Z. K. H. Prins Bemhard vereeuwig de enkele meters daarach ter het unieke tafereeltje op de gevoelige plaat. Terwijl onder de tonen teerd door 'n zestal Baarn- sche notabelen te paard, reed de bejaarde bisschop, gezeten op zijn trouwen schimmel, van het station te Soest naar het Kon. Pa leis. Een onberispelijke mi litaire band van Canadee- sche soldaten marcheerde aan het hoofd van den tleurigen stoet. Trappelend van ongeduld, kennelijk vol verwachting, stonden daar vóór het palels de prinsesjes Beatrix, Irene en van een vroolijken marsch de militaire band en de St. Nicolaas escorteerende ruiters hun weg vervolg den, verliet de Sint met zijn twee knechts den stoet. „Jullie bent zulke zoete meisjes geweest," zei hij tot de prinsesjes, „dat ik, voor ik terugreis naar Spanje, even afscheid van jullie kom nemen." Irene toonde het meeste ontzag en stond stil en eerbiedig naar den heilige te kijken. Beatrix daaren tegen stapte dapper naar voren en gaf St. Nicolaas een hand, terwijl de kleine Margriet met kinderlijke onbevangenheid naar zwar te Piet keek. „Natuurlijk," vervolgde de Sint, „heb ik nog wat voor jullie meegebracht. Deze cadeaux" en hij haalde vier in rood kerst papier verpakte kinderboe ken te voorschijn, terwijl de twee Pieten nog drie zakjes met Canadeesche lekkernijen lieten zien „deze cadeaux heb ik spe ciaal voor jullie van onze Canadeesche vrienden ont vangen." „Pak ze eens aan, Trix," zeide H. K. H. Prinses Ju liana tot haar oudste doch ter, die daarop, onmiddel lijk gevolgd d°°r Margriet, dé pakjes in ontvangst nam. En zooals de goede bis schop zeker reeds honder den malen gevraagd heeft, zoo vroeg hij ook thans: ,,En wat zeggen jullie nu?" En zonder mankeeren volg de uit drie keeltjes: „Dank u wel St. Nicolaas." De Sint nam daarop af scheid, schudde de prin sesjes de hand en zette zijn schimmel ln den draf. causerieën over de kampen. Volgens den heer S- kunnen vele gedetineer den dit niet op de Juiste wijze ver werken en er ontstaan dan plannen tot brandstichting, opstand enz. Het tot uitvoering brengen van een van deze verkeerde voornemens der gevangenen, namelijk een plan tot brandstichting, werd door S. op het laatste oogenblik voorkomen. S. deed hiervan drie weken geleden melding aan den regionalen inspecteur van Noord-Holland over de bewaking van de kampen, kapt. H. 3. Waage. Voorts had S. reeds eenige weken geleden eervol ontslag uit zijn func tie aangevraagd om als juridisch* adviseur van den P.O.D. in Hoorn op te treden. Deze functie zal hij a.s. Maandag aanvaarden. Vervolgens begaven wij ons nog even naar het kamp zelf. Achter een dub bele haag van prikkeldraad doemen onduidelijk de omtrekken van een aantal barakken op. Zij staan nu leeg. doch zeer binnenkort zullen zij aan 1200 politieke gevangenen huis vesting verleenen. De politiemaoht, bestaande uit 200 man van de ge- zagstroepen en 200 man van de maré- chaussée, is teruggekeerd. In het kamp worden wij ont vangen door den nieuwen com mandant, den heer Stoppelen burg, die met zijn bewakingsman schappen het bestuur van dit oord op zich heeft genomen. Hij neemt aan, dat er ock in dit kamp vele ongerechtigheden ge beurden, zooals het binnensmok kelen van tabak, sigaretten, cho colade enz., doch dat er sprake was van wapensmokkel ten le- hoeve der gedetineerdenis vol gens dezen commandant volledig uitgesi''len. „Het is jammer", zegt de heer Stoppelenberg„dat er geen eenheid van commando bestaat over de be wakers binnen het kamp en zij, die er buiten werken. Dit leidt vaak tot misverstanden tusschen het personeel onderling." De ,.bulten"-hewakers be- hooren namelijk tot de gezagstroepen en hebben hun eigen commandant. Ook een van de redenen, waarom kampsmokkel moeilijk te bestrijden is. Naar wij van bevoegde zijde verne men, is de overbrenging der gevan genen naar Hoorn zeer ordelijk ge schied. Vele gevangenen werden per auto vervoerd. Hedenmorgen is Mgr. L. J. Wil lenborg, die in de Mariastichting wordt verpleegd, „geopereerd. Zijn toestand was hedenmiddag zorg wekkend. Be directie van het gemeente gasbedrijf te Haarlem doet een dringend beroep op de medewer king der inwoners van Haarlem en omstreken, de zuinigheid by het gasverbruik in acht te blijven nemen. Zij herinnert er het publiek daar om aan dat het gebruik van gas voor ruimte-verwarming is ver boden, behoudens in die gevallen en in die mate, waarvoor uitdruk kelijk toestemming is verleend. Door een langdurige vorstperiode en gesloten waterwegen zou de aan voer van gaskolen ernstig bemoei lijkt of zelfs geheel afgesneden kunnen worden, met het hoogst onaangename gevolg, dat Haarlem, evenals in den winter 19441945, geheel van gas verstoken zou gera ken, Het -gasbedrijf moet alles in het werk stellen cm met de thans beschikbare, geringe hoeveelheden brandstof de winterperiode door te komen. Men blyve daarom zuinig met het gas! Slaat men deze waarschuwing in den wind, dan zal het niet te ver mijden zijn, dat strengere maat regelen moeten worden toegepast of dat zelfs zal moeten worden overgegaan tot invoering van gas- looze uren. Z. H. Exc. Mgr. Huibers zal 13 Dec. een bezoek brengen aan de Bisschoppelyke herstellingsoorden en aan het cursushuis van de Kath. Actie voor jonge vrouwen in Noordwijk aan Zee.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1