K.A.A.T.-corps kan van alles De recherche Waartoe het auto-bataljon uit de Ripperda-kazerne in staat is NEDERLAND Drie dooden 4400 millioen dollar aan Engeland leening en credieten Dr. J. Miedema VRIJDAG 7 DECEMBER 1945 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Koperen priesterfeest Kleuren-showfilm in Luxor Haarlem dankt de Heilige Maagd Aanrijding te Heemstede Controle Bevolkings register Letter Ha t/m Heen Bokking op bon V05 en V06 slaat haar slag Uitspraken rechtbank Burgerlijke Stand R.K. Kring te Hillegom Toeslagregeling schoolschoenen Wie zag deze aanrijding? Met Kerstmis tulpen Telefoontoestellen komen terug IN HET KORT Hef eerste avontuur van Ling Khi Tong koopt Canadeesche legeruitrusting bij ernstige autobotsing Rangen brandweer DAMPROBLEEM m&.,181 v. vm. ■■m, 'm>wa Ver. Staten verschaffen Directeur van Rijksdienst voor L.O. en sport WAT BIEDT DE RADIO ZATERDAG? Maandag 10 Dec. zal de eerwaar de heer C. J. v. d. Knaap, gods dienstleeraar aan het R.K. Lyceum voor Meisjes, zijn 12%-jarig pries terfeest herdenken, toes morgens 9 uur zal de jubilaris in de Spaar- nekerk een plechtige Hoogmis op dragen, waarbij het zangkoor van het lyceum onder leiding van mej. L. Molkenboer de tweestemmige Mis van Andriessen „in honorem Sacratissimi Cordis Jesu" zal uit voeren. 's Middags 3 uur wordt in de aula van het lyceum aan de leerlingen, ouders en oud-leerlin gen gelegenheid gegeven den jubi leerenden docent gelukwenschen aan te bieden. In een speciale voorstelling werd onze aandacht gevraagd voor de gekleurde film „De groote show", die van heden af in het Luxor Theater draait. Dit op en top Amerikaansche product is eigenlijk een verfilmde reeks mode-shows, waarbij de da mes haar oogen niet zullen kunnen gelooven en de heeren zich geluk kig zulle^ voelen met hun eenvou dig colbertje. Eenige knappe re vue-scènes, vanzelfsprekend ook zeer kleurrijk, wisselen het optre den der beroemdste Amerikaan sche ni.' .inequins af, en dan is "er nog een verhaaltje, dat u maar niet serieus moet nemen, omdat er dertien van in een dozijn gaan. Als showfilm in kleuren mag van iets bijzonders gesproken worden; er zal geld genoeg aan besteed zijn. Joan Bennett en Warner Baxter maken het verhaal, zij in duizend en één costuums, hij in een rok zonder variatie. (Volwassenen). Morgen 9 uur, zal Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers een pontificale H. Mas van dank opdragen in de St. Josephikerk aan de Jansstraat. Vertegenwoordigingen van Haarlem en omgeving zullen daarbij tegen woordig zijn. Ondanks den Zater dag worden talloozen in de Hoog mis verwacht. Des avonds te 7.30 uur is er in alle kerken een slui tingslof tot dank aan de H. Maagd. Op het kruispunt Adriaan Pauw- laan en den Heerenweg te Heem stede is een aanrijding geschied tusschen twee auto's. De botsing werd veroorzaakt doordat de be stuurder van den wagen, die uit de Adriaan Pauwlaan kwam, geen voorrang verleende. De schade aan beide auto's was groot. Proces-ver baal is opgemaakt. De politie te Heemstede vestigt er de aandacht pp, dat tegen dergelijke verkeers overtredingen in de toekomst zeer streng zal worden opgetreden. Morgen, Zaterdag, dienen zich voor de controle van het bevol kingsregister en de distributiestam kaart te melden: Voo tot en met Vreulink. Morgen, Zaterdag, zijn aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten Ha tot en met Heen. Bon V 05 en V 06 van de groen te-, fruit- en vischkaart zijn geldig verklaard voor den aankoop van bokWing. Alle andere bonnen, be halve V 02 en V 03, zijn vervallen. Zaterdag viert de heer W. H. van Turnhout den dag, dat hij 25 jaar lid is van het collectantencollege der kathedraal St. Bavo. Zondag is er om 9 uur te zijner intentie een Hoogmis, waarna om 12.15 uur in het clubhuis een huldiging van den jubilaris zal plaats hebben. 6 Januari hoopt de heer ,T. L. Koe- lofs, thans werkzaam als handzetter bij de N.V. Joh. Enschedé en Zonen, den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaar bij genoemd bedrijf in dienst trad. Mare Rozelaar, cello, en George van Renesse, piano, zullen morgen in de B'agynhofkapel te Haarlem des avonds om 8 uur het tweede concert geven in den B'ach-B'eethoven-cyclus. Tijdens een bruiloft, die in het gebouw Rosenhage gevierd werd, is een der gasten bij het houden van een voordracht onwel geworden en onmiddellijk daarna overleden. De dood is door hartverlamming inge treden. Bij den Heemstedenaar R. zijn vierentwintig hanglampen in beslag genomen, die hy tegen te hooge prijzen verkocht. Directeur: J. J. W. E'oerrigter Waarn. Hoofdred.: Mr. l. schlichting Bij de Haarlemsche politie is aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel, dat even tevoren ont vreemd was uit de hal van een bankgebouw. De recherche ging terstond op pad en daar zij ver moedde, dat de zwijntjesjager uit Amsterdam afkomstig zou zijn, nam zij den motor en startte in d° richting van de hoofdstad. Op de Amsterdamschevaart hield zij den schilder J. A. Bernhard uit Amsterdam aan, die de fiets gesto len had. Voorts is de recherche er in ge slaagd, den melkbezorger G. R. S. en den matroos J. C. v. Z., beiden uit Amsterdam, te arresteeren, die gisternacht over de Botermarkt gingen met twee rijwielen en een koffer met schoenen. De fietsen hadden zij door gebruikmaking van een valschen sleutel uit het bagage depot van het station weggehaald. De schoenen (het waren alle lin kerschoenen, die zij inderhaast wegritsten) hadden zij uit de eta lage van een winkel aan de Groote Houtstraat gestolen. Het was wer kelijk een goede vangst voor de recherche, want toen zij met den bos valsche sleutels naar het ma gazijn Nederland toog, waar onlangs stoffen verdwenen waren, bleek er een sleutel op de etalagekast te passen. Na verhoor van de twee arrestanten begaf zij zich naar Amsterdam, waar zij op verschil lende adressen de gestolen coupons aantrof. De Haarlemsche rechtbank heeft gisteren d- volgende uitspraken gedaan: J. J. H., bakker te Amsterdam, diefstal, 10 maanden gev.straf met aftr. prev. hecht.; J. L. v. G., tim merman te Haarlem, heling, l jaar gev.straf met aftr. prev. hecht.; H. I., grondwerker te Haarlem, heling, 6 mnd. gev.straf met aftr. pre hecht.; A. T., kleermaker te Haarlem, art. 249 W. v. Str., 6 mnd. straf met aftr. prev. hecht, met ter beschikking stelling ->*1 de regeering teneinde van ha rentwege te worden verpleegd; A. d. R. S., kleermaker te Heemstede, art. 248 W. v. Str., 6 mnd. gev. straf voorw., met een proeftijd van 3 jaan Geboren; F. SwetsCinjes z; C H. E. Stotaian—van Beusekom z. Overleden: L. J., 10 w., z, van L. J. van der Beek, Voorzorgstr. C. Bastiaaonse, 81 j., Rijksstraatweg. Ondertrouwd: J. de Vries en S. Prinsen; F. J. v. d. Aardweg en D. v. d. Heijden; C. Scholte en M. Horeman; T. D. van Hoesen Koxn- dörffer en C. P. Visser; D. L. van Wanrooij en J. E. van Wooning; K. Landa en E. M. Bücker; J. Rei- meringer en L. E. Baudert. Getrouwd; T. J. Brouwer en E. M. Umans; H. N. Walraven en F. Stóputat; J. de Hond en C. T. Ver- kruissen; B. Lak en J. C. de Neef; W. A. Huurman en E. C. Mulder; D. Wieringa en M. J. Pik; H. Eer- hardt en I. J. B. van Elten. In het City-theater te Hillegom is gisteravond een druk bezochte vergadering gehouden van den R. K. Kring, afd. der R- K. Staats partij, waarbij als spreker optrad mr. Ch. van Haren. In een inlei dend woord deelde de voorzitter, de heer F. J. v. d. Kolk, mede, dat dank zij het harde werken van de propagandaclub het aantal leden thans is gestegen tot 1350. Mr. van Haren schetste zeer uit voerig den politieken toestand zoo als die is gegroeid na de bevrijding. Spreker betoogde dat ondanks alle verschillen de R. K. Staatspartij niet alleen moet blijven bestaan, maar ook zoo krachtig mogelijk moet worden gemaakt, omdat het een belang is voor het geheele land wanneer de katholieke beginselen, die de eenige vaste lijn kunnen aangeven voor een doeltreffend staatsbestel, tot uiting komen. B. en W. van Beverwijk hebben een regeling getroffen, waardoor het mogelijk is, dat personen, die finan cieel niet Hl staat zijn om den van den distributiedienst voor hun schoolgaande kinderen ontvangen schoenenbon te besteden, een finan- cieele tegemoetkoming in de kosten van gemeentewege zullen krijgen. Ieder, die in het bezit is van een schoenenbon voor één of meer van zijn schoolgaande kinderen, kan een verzoek om deze tegemoetkoming indienen. Bij den gemeent. dienst voor sociale zaken, Zeestraat 159, zijn, onder overlegging van de stam kaart van het betrokken kind, for mulieren verkrijgbaar. Men geeft dit formulier ingevuld aan het hoofd der school, die voor doorzending naar soe. zaken zorgt. Dinsdag 27 Nov. 17.15 uur is in de Wilhelminastraat een wielrijdster door een auto aangereden, waardoor ■zij ernstig gewond naar een zieken huis moest worden overgebracht. Zij, die getuige van die aanrijding zijn geweest, worden verzocht, zich te melden aan het politieposthuis Leidsche Plein voor het verstrekken van nadere inlichtingen. De chrysanten zijn v an de markt verdwenen, de kassen staan leeg, en dus is een kleine periode van weinig bloemen te verwachten, zoo luiden de berichten van de bloemenveiling te Beverwijk. Rond Kerstmis hoopt men de eerste ge forceerde bloemen te leveren. De kassen worden met olie gestookt. Nederlandsche P.T.T.-ambtenaren hebben te Neurenberg beslag gelegd op een aanzienlijk aantal telefoon toestellen, die door de Duitschers uit ons land waren weggesleept. De toestellen met bijbehoorend materiaal zij-n thans op weg naar Nederland, waar zij in een dringende behoefte zullen voorzien. De aandacht wordt er op geves tigd, dat, het niet geoorloofd is een buitenlandsche arbeidskracht (staatloozen inbegrepen) in dienst te nemen of te houden zonder de ingevolge de wet van 16 Mei 1934 vereischte vergunning. De Ripperda-kazerne aan de Kle verlaan is door den oorlog up to date geworden voor motordiensten. Begin 1940 waren er onze mannen, die volkomen met motoren moes ten leeren omgaan, daarna kwa men de bezettingstroepen, die er garages en andere gebouwen om heen optrokken en de kazerne mo derniseerden. Na dollen Dinsdag kreeg het complex een rampzalige bestemming, want toen werden er, na langen tijd van verlatenheid de opgepikte 'mannen in opgeslo ten. De parketvloeren werden, op gestookt, vernielingen en plunde ringen vervolmaakten de wanorde. En nu huist er sinds September 't B 2 auto-bataljon, thans omgezet in 1110 tot 1114 G. T. Compagnie K. A. A. T. ("Korps Aan- en Afvoer Troe pen). Dit kohis bestaat uit dertien compagnieën, waarvan ongeveer 500 man te Haarlem gelegerd' zijn. Deze mannen doen heel bijzondere dien sten. Oorspronkelijk haalden zij het voedsel naar West-Nederland. Daar na verzorgden zij belangrijke trans porten van en naar het buitenland. Convooien togen per truck naar Duitschland om kolen te halen, naar Denemarken om rattenkruid aan Zeeuwsch-Vlaanderen te verschaffen, naar Frankrijk om drank te halen voor de feestdagen, naar Zwitserland om onze universiteiten weer een beetje te installccren. Kort geleden trok een convool naar Praag; het was binnen 14 dagen terug. Met de boot uit Londen waren kunstschatten van Tsjecho-Slowa- kije in Rotterdam aangekomen; on ze mannen bezorgden ze weer veilig ter plaatse, waarvoor ze de. Russische diemarcatieiyn moesten^iverschjrijden. De soldaten verstonden elkaar daar wederzijds niet, maar de 16 wagens uit Haarlem mochten verder, omdat de Rus er geen raad mee wist. Tusschen 16 Sept. en 14 Oct. wer den de meeste wagens gebruikt voor de oogstvoorziening, voor bouwmate rialen naar de Betuwe, militair ver voer, brandstoffen en margarine. Tusschen 14 Oct. en 10 Nov. eerst voor militair vervoer, dan bouw materialen, brandstoffefl, oogstvoor ziening, margarine. Talrijke andere artikelen vermelden de grafieken. De compagnie te Maaldrift vervoer de in Juli alleen al 1873 ton aard appelen. Dit alles werd ons toevertrouwd, toen wij gisteren een Sint Nieolaas- feest in de kazerne bijwoonden, dat het auto-bataljon aanbood aan 240 kinderen uit gezinnen waarvan de vader als illegaal strijder is gevallen. De mannen hadden er veel werk van gemaakt en o.a. duizend stuks speel goed zelf, in hun vrijen tijd, ver vaardigd. Ze hadden snoep in over vloed vergaard en werden bij de uit- deeling geassisteerd door de 25 meis jes van het vrouwelijk hulpkorps, die in een villa te Overveen gekazer neerd zijn. Sint kwam op een zwart paard, voorafgegaan door soldaten en muziek, het terrein op en werd in een groote ball toegesproken door kapitein van Munster, die Majoor zélander, commandant, ver ving. Poppenkast, een lijst van goed en kwaad en snoepen wisselden el kander af, zoodat het een prachtig feest is geworden voor al die kinde ren, die vader moeten missen. Des avonds werd het feest nage- vierd in de cantine, met een dansje, zang en spel. Ook hier bewees ad judant o. o. Hovingh zijn talent als organisator van feestelijkheden. 47 „Hebben jullie me soms op dat bed vastgebonden?" vroeg de toovenaar. „Had je d'r wat van?" zei de oude poortwachter. „Ik zou maar oppassen," zei de toovenaar. „Als ik wil verander ik je zoo in een vleermuis." „Heb het lef eens," zei de poortwachter. „Ik zal me niet moe maken," zei de toovenaar „Kom binnen maar eens kijken. Daar is al genoeg te zien." Nu, dat was waar. Het kamertje, dat er eerst wel gezellig had uitgezien, was vreeselijk iaal geworden en het lekkere zachte bed was ver dwenen. Er stond een spijkerbed voor in de plaats. „Flauwe mop," zei de poortwachter. „Dacht je soms, dat ik daar op ging liggen? Ik ben geen fakir." „Ik zal je nog veel meer laten zien," zei de toovenaar. Uitrustingsstukken van het Canadeesche leger voor een to tale waarde van bijna 11 millioen dollar worden momenteel ver kocht aan de regeeringen van verschillende Europeesche sta ten. Naar het Canadeesche hoofd kwartier in Apeldoorn meedeelt, is Nederland bij deze transac ties verreweg de grootste afne mer. De Nederlandsche regee ring rust thans vier divisies uit met Canadeesche wapens en voertuigen voor onmiddellijk ge bruik in de Oost. Nederland kocht reeds 1500 vrachtwagens en ander legermate- rieel, door de Canadeezen ge bruikt voor de bevrijding van ons land, voor byna twee millicen dol lar. Over een verderen aankoop van een aantal tanks en veldartil- leriegeschut ter waarde van 5 mil licen dollar wordt thans nog in Cttawa onderhandeld. Het groote „Mammoth Base Ordnance Depot" in Borden (Engeland) werd aan de Nederlandsche regeering van de hand gedaan voor 500.000 dollars, evenals twee legerwerkplaatsen in Antwerpen met alle uitrusting. Van d' tienduizenden vrachtwagens van het Canadeesche leger, die nog in de buurt van Arnhem g ancen- treerd zijn, zal waarschijnlijk het grootste deel tegen zeer lage prij zen verkocht worden. Op den drukken verkeersweg tusschen Hedel en Den Bosch is een onverlichte jeep in volle vaart op een militairen truckwagen ge reden. Het wagentje werd nage noeg versplinterd en de bestuurder en e beide naast hem zittende Canadeezen werden op slag ge dood. Drie passagiers achterin, on der wie een meisje, werden op den weg geslingerd en licht tot zwaar gewond. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft afgekondigd een „Be schikking toekenning rangen brand weer", waarin de onder de bezetting ingevoerde benamingen der rangen worden vervangen door andere. Deze zijn: hoofdcommandeur, commandeur le klasse, commandeur, hoofdbrand meester, adjunct-hoofdbrandmeester le klasse, adjunct-hoofdbrandmees ter 2e klasse, brandmeester, onder brandmeester, hoofdbrandwacht of brandwacht le klasse, brandwacht le klasse of brandwacht 2e klasse, ad- spirant-brandwacht. No. 1225 van D. Douwes te Utrecht y// Wit speelt en wint; oplossingen worden gaarne ingewacht tot uiter lijk over drie weken aan het adres: B. H M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING No. 1222 van D. Kleen te Heemstede. Wit speelt achtereenvolgens naar: 21, 17, 30, 9, 4, 45 en wint. Stand heel mooi, ontleding niet onaardig, slot niet onbekend. Engelsche en Amerikaansche financiecle experts hebben Woensdag een overeenkomst onderteekend, waarbij de Ver. Staten aan het Vereenigde Koninkrijk een leening en cre dieten zullen verschaffen ter waarde van 4400 millioen dollar en waarbij Engeland zich ver bindt deze som over den duur van 50 jaar terug te betalen. De overeenkomst, die slechts na de goedkeuring van het Amerikaan sche Congres en het Britsche par lement van kracht zal worden, voorziet in een directe leening aan Engeland ter waarde van 3.75 milliard, terwijl voorts aan Groot- Brittannië een crediet zal worden verschaft ter waarde van 0.65 milliard, teneinde het in staat te stellen zijn leen- en pachtrekening af te wikkelen en overtollig Ame- rikaansch oorlogsmateriaal op te koopen. Deze veelomvattende overeenkomst werd bereikt, nadat leidende perso nen in de Amerikaansche en Britsche ministeries van Financiën en Handel hierover gedurende 86 dagen inten sieve besprekingen hadden gevoerd. De officieele verklaring werd gelijk tijdig door Washington en Londen uitgegeven. President Truman zeide in zijn mededeeling, dat de financieele besprekingen voltooid waren: „Dit crediet zal den Engelschen import en deviezeneontröle een marge verschaf fen en Engeland in staat stellen te zamen met Amerika en andere landen over te gaan tot hetzelfde doeleinde, n.l. een uitgebreide veelzijdigen han- del." Aan deze overeenkomst gingen de meest langdurige „gesprekken" in de geschiedenis van de Engelsch-Ameri- kaansche diplomatie vooraf. De be sprekingen zijn 9 September begon nen en werden Woensdag officieel beëindigd. (A.P.) Tot directeur van den Rijksdienst voor de Lichamelijke Opvoeding en de Sport is benoemd dr. J. Mie dema. De afdeeling Lichamelijke Opvoe ding en Sport van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is met ingang van 5 De cember 1945 opgeheven. Voorts is bepaald, dat de Rijks inspectie voor de Lichamelijke Op- veoding onder den naam Inspectie voor de Lichamelijke Opvoeding binnen Schoolverband deel uit maakt van genoemden Rijksdienst. HILVERSUM 1. 7.01 Nieuws. 8.01 Nieuws. 12.01 Gram.muziek. 12.30 Nederland gaat weer aan den slag. 12.35 Orgel. 13.01 Nieuws. 13.20 Jetty Cantor. 15.00 Sopraan en piano. 15.30 Engel sche les. 16.00 Gram.muz. 16.4j Boekbespreking. 17.00 Cantabile septet 17.30 Swingprogr. 18-01 Radio-filmshow. 18.45 Gramjnuz. 19.00 Nieuws. 19.30 ;;N?J® .y renaders". 20.01 Nederland hei- riist 20.15 Gram.muz. 20.30 „De week is voorbij". 21.30 „De avonturen van de schim" 22.00 jan corduwener. 22.15 Mensch en Maatschappij. 22.30 Dansmuziek. 23.01 Nieuws. 23.15 Avondwijding. 23.30 Op den drempel vaii den nacht. Wilhelmus. HILVERSUM 2'. 13.01 Nederl. strijdkr. 13.30 Can. progr. 14.01 Tuinbouwpraatje. 14.20 Piano. 14.45 Beeldende kunsten. 15.00 Gram.muz. 16.00 Tuberculosebe strijding. 16.15 Vibrafoon sextet. 17.00 Kinderhoorspel. 17.30 Sint Nicolaasliederen. 18.01 Nieuws. 18.30 Gevraagde platen. 19.30 Nederl. strijdkr. 20.01 Me- tropöle orkest. 20.30 Sportpraatje 20.45 Romantische muziek. 21.45 Avondwijding. 22.01 Nieuws. 22.15 Klassieke muziek. Wilhelmus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2