INVAL IN LAGE LANDEN Situatie te Batavia verslechterd Textieldistributie zal vereenvoudigd worden Van conferentie te Singapore geen bijzonderheden hekend Vandaag verklaring van dr. Van Mook Bevin en Byrnes naar Moskou Mgr. Lucas te Steyl NA ZEVEN MAANDEN Danzig" plus 7 Vi uur beteekende opmarsch in Nederland PERFIDE EERLOOSHEID" Het weer Geen aanslag op Gen. Christison Meer artikelen beschikbaar KOUSEN EN SOKKEN VERKRIJGBAAR Bonnen der textielkaart aangewezen Feestelijke intocht Belangrijke gift van het Prinselijk Paar 69ste JAARGANG No. 23414 o ZATERDAG 8 DECEMBER 1945 Bureaux Smedestraat -5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week PROCES-N EU REN BERG „VERHAAL VAN Geen Amerikaansche troepen Ter bespreking van vele problemen HMRLEMSCHE COURANT Wie het vorig jaar om dezen tijd voorspeld zou hebben, dat eind 1945 In Neuren berg 's werelds grootste po litieke proces zou gevoerd worden tegen de voornaamste oorlogsmisda digers van het ten val gebrachte nazi-Duitschland en dat na enkele zittingen de honderden journalisten, die het verloop van dit proces we reldkundig moeten maken, van ver veling het gerechtsgebouw zouden verlaten, teneinde een ruïnetje om te maken, want van een straatje om kan men in het verwoeste Neuren berg nauwelijks spreken; wie daarbij noa' verteld zrau hebben, dat men deze misdadigers', die den dood van millioenen mensehen op hun gewe ten hebben, met fluweelem hand schoenen zou behandelen, door hun toe te staan tijdens het proces een dutje te doen, te geeuwen, grappen te maken, den rechter den rug toe te keeren en zelfs interviews te ver- leenen om op hün manier nog pro paganda te maken voor hun „Deutschlaind über alles", wie dit alles geprofeteerd zou hebben, hij zou door iedereen als een krankzin nige zijn uitgemaakt. Toch wordt dit historische proces zóó gevoerd. Het heeft iets van een groote Ameri- kaansche stunt, Amerikaansch in opzet en uitvoering', met lichteffec ten en psychologische tests, een pro ces, pasklaar voor de millioenen bios coopbezoekers van Broadway. Zóó 'behandelt een internationale recht bank, op het oogenblik althans, 's werelds grootste oorlogsmisdadigers. Hn hoe behandelen wij de onschul dige en de zoogenaamde lichte ge- vallen in onze in terneer ingskampen? Het is nu zeven maanden na de bevrijding. Br heerscht thans „vre de". Ons volk is echter niet tot rust gekomen. Wij bedoelen niet de rust van het „dolce far niente", het zalig nietsdoen, maar de rust, noodig om te komen tot een wederopbouw van ons geteisterd vaderland, tot het slaan van een brug tusschen het trieste verleden der oorlogsjaren en de zoo moeilijke en onzekere toe komst. Voor een groot gedeelte wordt deze onrust veroorzaakt door de pro blemen: zuivering en politieke ge vangenen. Er zijn momenteel weinig menseben, die niet onmiddellijk bij het hooren van deze woorden hun voelhorens uitsteken en direct rea- geeren, hetzij in een offensieve, het zij in een defensieve houding. De ministers hebben er redevoeringen over gehouden, de bladen hebben er kolommen over volgeschreven, er zijn harde woorden over gevallen, maar tot een oplossing van het probleem is men niet gekomen. Men zuivert of men wordt gezuiverd. Het is soms precies eender als bij den P.O.D. of wijlen bij het M.G.; de handigste springt er in, de onhandigste vliegt er in. Zij, die zuiveren, moeten op hun beurt ook dikwijls nog gezuiverd worden. En zoo kennen we een hiër archie van zuiveraars. Het wekt een stemming, alleen is ze niet zoo onschuldig, als in de zomersche examenmaanden, waarin de eene helft van Nederland de an dere helft examineert. Het is een zware ketting, dien het Nederland- sche volk op weg naar een betere toekomst schijnt mee te moeten slee pen. Niet slechts gedurende maan, den, maar gedurende jaren. En in die jaren zal de zuiveringskwestie waarschijnlijk niet alleen den weder opbouw ernstig remmen, maar de at mosfeer in ons volk blijven vergifti gen. Heb tweede probleem, in nauw verband staande met het, eerste, is dat dèr politieke gevangenen. Uit de berichten, die de laatste weken tot ons zijn gekomen, blijkt, dat dc wijzer van den politieken barometer op storm staat. Dat is een paar maanden geleden ook al eens ge beurd, maar de barometer liep toen weer terug naar onbestendig en bleef daar een tijdje staan. December schijnt echter weer een sbormmaand te worden. Geregeld komen op onze redactiebureaux klachten binnen over de bestanden in de kampen. Soms worden de kampen ons voor gesteld als eldorado's, een anderen keer schijnt men daar te willen wed ijveren met Bergen-Belsen of Dachau. Het wisselen van commandanten is aan de orde van den dag en niet zelden is het gebeurd, dat comman danten direct van het kamp naar de gevangeniscel zijn verhuisd. Hoeveel is er niet reeds te doen geweest over het bewakingspersoneel, dat, meestal ongeschoold, soms zelfs on betrouwbaar, op de gedetineerden wordt losgelaten, met alle bekende gevolgen van dien. Publiceert men uit betrouwbare bron vernomen fei ten, dan kan men er prompt op rekenen, dat binnen een paar dagen een heel dozijn bij kampen betrok kenen de redactie komen bezoeken met een „Ben ik het heer?", wat hier dan beteekent: „Ik. ben het niet". Waarop journalisten worden uitgenoodigd om te zien hoe voor treffelijk het in de kampen wel is Maar voortreffelijk is het niét- Nergens. Vrijwel overal zitten nu, na vele maanden nog, onschuldigen. Vrijwel overal zitten menschen, die nog nooit verhoord zijn. Bijna over al zitten nog zulke „lichte geval len", dat men heusch niet hang behoeft te zijn aan zijn gerechtvaar digd gevoel van straf voor het ge pleegde onrecht te kort te doen. wanneer men deze menschen vrij laat, maar laat eindelijk paal en perk gesteld worden aan de thans alom heerschende willekeur. Wij willen hier in de verste verte geen pleidooi houden voor landver raders. S.D.- en SS-gespuis, die de oorzaak zijn, dat duizenden van on ze beste landgenooten den dood zijn ingegaan. Wij begrijpen trouwens niet, waarom zij hun gerechte straf nog niet gekregen hebben. Maar èls het juist is, dat de re- Aan de Cambridge Universiteit in Engeland ontvingen de Amerikaansche ambassadeur, mr. John Winant, en leidende figuren uit de oorlogvoering eere-doctoraten. Lord Baldwin, kanselier van de Cambridge Universiteit, die de plechtigheid presideerde, aan het hoofd van den stoet, gevolgd door mr. John Winant, Lord Portal en Lord Cunningham of Hyndhope. (Amsterdam-P.) De inval in de Lage Landen vormde Vrijdag opnieuw het onderwerp van de Britsehe aanklacht. De Engelsche assis tent-procureur, Boberts, sprak zijn minachting uit in een relaas, dat hij „een verhaal van perfide eerloosheid en schan de" noemde. De geraffineerde camouflage van de Duitsche bedoelingen bracht hij naar voren, oa. door de verklaring van neutraliteitseenbiediging van 26 Augustus 1939 aan koningin Wilhelmina te memoreeren. Vaak veranderden de nazi-plan nen. De inval in Nederland aan vankelijk opgezet als een speciale order werd later onderdeel van een algemeen offensief. In acht tien documenten, alle ge teekend door Keitel of Jodl in die periode van 7 November 1939 tot 9 Mei 1940 wordt „a-day" het tijdstip van de invasie in Neder land, welke operatie zelf als „plan gelfb" is aangeduid wegens slecht weer steeds weer verschoven. Op 26 Februari 1940 overwoog Hitier de invasie in Nederland aan die in Denemarken en Noorwegen te laten voorafgaan. Indien een snelle doorbraak ten Noorden van Luik mocht mislukken, zou Wal cheren met de haven van Vlissingen of een ander Zuid-Nederlandseh eiland, dat gunstig lag voor den zee- en luchtoorlog, moeten worden bezet. Ook de West-Friesche eilan den, behalve Texel, moesten worden veroverd. Het plan om door te drin gen tot in het hart van de vesting- Holland was van 11 Januari 1940. Maar twee maanden later kreeg Hitler nieuwe Inspiraties, zoodat hij de ,,Weserugung"-operatie code woord voor den inval in Denemarken en Noorwegen toch weer aan „Fail gelb" vooraf wilde laten gaan, zij het met een tusschenpauze van slechts enkele dagen. Op 8 Mei noteert Jodl alarmeerend nieuws uit Nederland; intrekking van verloven, evacuaties, wegversperringen en andere mobilisatiemaatregelen. Vol gens berichten van den spionnagedien- sten hadden de Engelschen toestem ming tot binnenrukken gevraagd, het geen de Nederlanders hadden gewei gerd. Plotseling komt er bericht bin nen, dat de „Führer" niet langer wil wachten. Goering wenscht echter min stens uitstel tot 10 Mei. Keitel dringt op spoedige actie aan. De „Führer", die buitengewoon geagiteerd is, stemt ten slotte toe in uitstel tot 10 Mei, hetgeen evenwel in strijd was met zijn intuïtie, naar hij zeide. Op 9 Mei be sluit Hitier, dat hij definitief op 10 Mei het bevel tot den aanval zal ge ven. Negen uur des avonds wordt het code-woord Danzig" aan de bevel hebbers geseind. Dit is het bevel om over zeven en een half uur, dus den volgenden ochtend te half vijf, den inval in het neutrale Nederland te beginnen. De invasie in de Scandinavische landen werd met niet minder trouwe loosheid voorbereid. „Bij verrassing" moesten deze staten genomen worden, terwijl de Duitsche schepen bij tegen stand moesten seinen; „Staakt het vuren, Britsehe schepen, goede vriend." Bij het ontwerpen van deze plannen werd aanvankelijk voorgesteld België's neutraliteit te handhaven. De algemeene opinie in Batavia is, dat de militaire situatie op geheel Java het belangrijkste on derwerp der besprekingen te Singapore heeft uitgemaakt. Ver wacht wordt, dat Van Mook he den, Zaterdag, eenige bijzonder heden over dezs conferentie zal geven, omdat hij in verband met zijn lateiu terugkeer in Batavia de normale I persconferentie van Vrijdag had afgezegd. In een officieel communiqué wondt verklaard, dat de opperbe velhebber veldmaarschalk Alan Brcoke te Singapore een ontmoe ting heeft gehad met Mountbatten en de Britsehe bevelhebbers in Siarn en Ned.-Indië in tegenwoor digheid van vertegenwoordigers van de Franschen en Nederlanders, ten einde' lnm uiteenzettingen te hooren over de huidige situatie in hun gebied. Na de conferentie, die werd bij gewoond dooa- dr. Van Mook, ad miraal Helfrich, generaal Van Oyen en generaal Leclerc en hun staven, werd overeengekomen de getroffen besluiten naar Londen te telegrafeeren. Lord Alan Brooke wordt daar binnen 10 dagen terug verwacht. United Press verneemt van be trouwbare zijde, dat nog minstens een Britsehe divisie naar Java zal worden gezonden, terwijl het mo gelijk wordt geacht, dat Nederland, sche strijdkrachten van naar schatting 30.000 man deel van de Geallieerde strijdkrachten op Java uit zullen gaan maken. Van niet-officieele zijde verluidt, dat de situatie in Batavia thans weer slechter wordt. Vrijdag ont stond nieuwe strijd in het Kramat- gebied, waar een groot gemengd interneeringskamp is dat in de af- geloopen weken het tconeel van talrijke botsingen was. In den na middag werd daar nog altijd ge schoten. Extremisten hebben te Bandoeng 140 Indo-Europeanen ontvoerd. Ter versterking van de Britsehe strijd krachten zijn troepen te Bandoeng per vliegtuig naar Semarang over gebracht. Men verwacht aldaar elk oogenblik nieuwe aanvallen van ex tremisten. R.A.F.-piloten hebben vrouwen en kinderen uit Semarang geëvacueerd. Het Nederlandsche Nieuwsagent schap te Batavia verneemt van ge zaghebbende kringen, dat het be richt, hetwelk melding maakt van het sturen van Amerikaansche troe pen of onderdeelen van de Ameri kaansche vloot door Amerika, eiken grond mist. Wél waren 2 Amerikaan sche generaals voor een verblijf van eenige uren in Batavia aanwezig op weg naar hun standplaatsen in den Pacific. Hun verblijf op Java droeg een zuiver persoonlijk karakter. Van officieele zijde wordt medege deeld, dat Mountbatten zich Zater dagmorgen voor een kort bezoek aan de Australische troepen naar Borneo zou begeven. Hij zal eerst Laboean bezoeken en vervolgens Makassar en Balikpapan. LONDEN, 8 Dec. (Reuter)De ministers van Buitenlandsche Za ken van Amerika, Engeland en Rusland zullen 15 December in Moskou bijeenkomen. Zij hebben elkander het laatst ontmoet op de conferentie van „vijf" van 11 Sept. tot 2 October in Londen. Deze bijeenkomst zal de gelegen heid geven de verschillende proble men te behandelen, zooals de situa tie in het Verre Oosten, China, Iran, de controle over de atoom energie en de werkwijze voor het opstellen van de Europeesche vre desverdragen. Verwachting tot Zondagavond: Langs de Waddenkust lichte, overigens matige vorst. Noord oostelijke windt, overwegend be dekte lucht, plaatselijk lichte sneeuw. Verdere vooruitzichten: Het laat zich aanzien, dat de vorst neg eenige dagen zal aan houden. Zon onder 16.28, Maas 11.48 19.41. Zondag: Zon 8.3616.27, Maan 12.24—20.51. Maandag; Zon op 8.37. 's-GRAVENHAGE, 8 Dec. (A.N.P.- Aneta) Per radio is het bericht verspreid, dat er een aanslag zou zijn gepleegd op generaal Chr sti- son. Van het ministerie van Over- zeesche Gebiedsdeelen vernemen wij, dat dit bericht waarschijnlijk uit Amerikaansche bron komt. Van een aanslag is hier echter niets bekend. geering nu van plan is met vaste hand in te grijpen, en thans spoedig de onschuldigen en de absoluut licht gebleken gevallen In vrijheid wil gesteld zien, laat zij zich dan niet laten intimideeren door ge- schreeuw of dreigementen van „De drijfs- en vakkleeding Met ingang van 10 December a.s. wordt de textieldistributie vereenvoudigd. Van dien datum af mag onder- en toovenkleeding worden gekocht op door de distri butiediensten verstrekte punten. Voor deae artikelen is dus geen bereidverklaring meer noodig. Eten bereidverklaring blijft echter gehandhaafd voor de aanschaffing van huishoud- en woninginrichting artikelen, schipperstruien e.d., be waarheid" of „Het Parool". Laat deze bladen gerust hun venijn uit spuwen tegen de ministers Scher- merhorn, Beel en Kolfschoten. Wij zfjn langzamerhand venijn gewend en er zelfs immuun voor geworden. Daarom behoeven wij bijvoorbeeld niet in te gaan op de insinuaties in het communistenblad, gericht tot den katholieken aalmoezenier van het kamp aan de Levantkade te Amsterdam, omdat wij ons nog tè goed de nazi-methodes volgens het recept van Goebbels herinne ren. Deze vereenvoudiging in de textiel distributie wil geenszins zeggen, dat er thans meer goederen voor distri butie beschikbaar zijn, doch slechts dat de beschikbare goederen op vlotter wijze zullen worden verdeeld. Met ingang van denzelfden datum zullen ook nieuwe artikelen od de 15 punten van de textielkaart kun nen worden gekocht. Het betreft de volgende artikelen; bedjasjes en beuschoenen; blouses voor dames en meisjes, alsmede voor jongens tot 15 jaar; blouse-beschermers; boven- kleeding voor kinderen van 03 jaar; coins de feu; gebreide vesten, pullovers, slipovers en truien voor dames, heeren, meisjes en jongens; gebreide blazers voor kinderen tot 15 jaar; mantelcostuums; onder- blouses; onderkleeding voor baby's (0-1 jaar)onderkleeding van kunst zijde voor kinderen van 1—15 jaar; overhemden met vasten boord; pan talons voor heeren en jongens (3 jaar en ouder); peignoirs, kimono's en kamerjassen, regencapes, regenjassen en regenmantels van kunstzijde, rok ken voor dames en meisjes (3 jaar en ouder), schorten voor kinderen tot 15 jaar. Indien deze goederen in voor raad zijn, mogen deze gekocht worden op de punten van de textiel kaart. Van verschillende van deze artikelen is ook de puntenwaardee- ring verlaagd. Kunstzijden regen mantels, -capes en -jassen zullen ver krijgbaar zijn tegen 12 punten, kunst zijden kinderondergoed (3—15 jaar) tegen 4 punten per artikel; kunst zijden naaigaren tegen 2 punten per 5Ö0 yards. Amerikaansche jongens pakjes in de Amerikaansche maten 5 t.m. 8 tegen 8 punten per pakje. Met ingang van 10 December is op den letterbon A van de textielkaart V.A. 510, benevens 4 der reeds aangewezen bonnen 115 dezer kaart, één paar kcusen of sokken verkrijgbaar. De z.g. standaardkonsen zijn verkrijgbaar op den letterbon A, zonder inlevering van ge nummerde bonnen. Mgr. Lucas S. V. D., Apostolisch Delegaat van Zuid-Afrika, is Don derdagmiddag in het missiehuis van de paters van het Goddelijk Woord te Steyl (L.) aangekomen. Hij werd door paters en broeders hartelijk verwelkomd en in proces sie, voorafgegaan door de harmo nie van Tegelen, naar de Boven kerk van het missiehuis geleid. Na afloop heeft hij receptie gehouden voor de bewoners van het huis en voor vrienden en bekenden in den omtrek, 's Avonds om acht uur heeft hij de plechtige Vespers ge zongen. De dag van vandaag is begon nen met een pontificale Hoogmis, waarvoor zeer veel belangstelling bestond. Om 1 uur zat men geza menlijk aan het feestdiner, dat in de aula van het missiehuis gege ven werd. Om vier uur werd aan veertig missionarissen het missiekruis uit gereikt. Het ligt in het voornemen van het Prinselijk paar binnen kort een belangrijke bijdrage voor ^Nederjand helpt Indie" beschikbaar te stellen. Georgette Hagcdoorn zal Woensdag 2 Dec. wederom een avond van Fransche en Elngelsche chansons in den Stadsschouwburg geven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1