Velsen zal H.B.C. ontvangen IRAN, HET LAND VAN DE OLIE 10® Grootsche actie voor Indië móet succes worden Amerik. schoenen naar ons land Telegram aan de Prinsesjes Rijwielen met banden Kunnen worden aan gevraagd TYBB aan den kop Ook naar de millioenen die ginds blijven gaat ons hart uit ONTSTELLENDE NOOD Nieuwe wachtgeldregeling Liturgische weekkalender ZATERDAG 8 DECEMBER 1945 PAGINA 3 DE WEEK IN VOGELVLUCHT Grooter Haarlem Heraldische beschrijving van het wapen van Mgr. Jos. Baeten, coadjutor van den Bisschop van Breda. Z. H. Exc. voert: „Een veld van keel met een gouden zon zonder aangezicht, in den schildvoet vergezeld van drie zilveren schuine kruisjes faas- wijze geplaatst. Devies „Aurora consurgens". W DIENT GELENIGD Prinses voor de radio Als noodmaatregel Zondag geen korfbal Extra pensioenuitkeering Geen gift te groet Het eerste avontuur van Ling Khi Tong Tusschen de Kaspische Zee en de Perzische Golf strekt zich een gebied uit met de rijkste oliebronnen ter wereld. Nadat de Russen in het begin van deze eeuw boringen hadden verricht ten Noorden en ten Zuiden van den Kaukasus, kwamen de Engel'schen en Amerikanen spoedig op den geur af en wisten meer Zuidelijk conces sies te verkrijgen. In het licht van deze economische belangstelling krijgen de gebeurte nissen welke zich den laatsten tijd in Iran afspelen een internationaal aspect. Gedurende den oorlog werd Iran bezet door Russische en Engelsche troepen en enkele Amerikaansche detachementen. Het was "van het allergrootste belang den weg van de Perzische Golf naar Rusland te beschermen omdat de Engelschen en Amerikanen langs deze zijde Rusland van wapens en munitie voorzagen. Echter was overeengekomen, dat deze bezetting een tijdelijk karakter zou dragen. Zoo werd in 1942 een verdrag gesloten van de Sovjet-Unie. Engeland en Iran. waardoor Iran deze bezetting zou steunen op voor waarde dat zijn onafhankelijkheid en zijn territoriale ongereptheid niet aangetast zouden worden. Als uiterste limiet voor het terugtrekken van alle buitenlandsche troepen werd 2 Maart 1946 vastgesteld. Toen Iran na de geallieerde overwinning het terugtrekken van de Engelsche en Russische troepen eischte, bleken geen van beide van plan te ver trekken. Of liever, zij surveilleerden elkander en Engeland verklaarde openhartig, dat het niet zijn troepen zou terugtrekken, voordat de Rus sische troepen het land hadden verlaten. Teheran werd wel ontruimd maar de Engelsche en Russische garni zoenen bleven in het land. Onder deze omstandigheden hrak In het Perzische Azerbeidsjan een separatistische opstand uit. Azer beidsjan ligt tegen de Russische en Turksche grens en heeft l'A: millioen Inwoners, welke bestaan uit Perzen, Turken. Armeniërs, Tartaren en enkele Joden. De Iraansche regeering publiceerde een communiqué dat aan het ver drag met Rusland en Engeland her innerde, en zond een afgezant naar Londen en een anderen naar Washington, om den toestand te bespreken. Deze handelwijze schijnt eenigszlns kwaad bloed gezet te hebben bij de Russen, die met diplomatieke han digheid de opstandelingen (Azer beidsjan ligt in de Russische bezet tingszone) in bescherming namen, door te verklaren, dat het hier geen separatistische beweging betrof, maar een opstand van politieke en sociale orde. Toen de Iraansche regeering troe pen naar het Noorden zond, werden deze door de Russen tegengehouden. Verschillende nota's zijn hierop verzonden aan de Engelsche, Ameri- kaansche en Russische regeering, doch tot nu toe is men niet veel verder gekomen. Aan de regeeringstroepen wordt nog steeds geen doorgang verleend en de Russen blijven vast houden aan de overeenkomst om eerst 2 Maart het land te ontruimen. Da gebeurtenissen in Iran hebben echter nog een ander aspect De Turksche nationalistische groepen hebben zich reeds ge- ruimen tijd geleden tegen de Sovjet-politiek in het Nabije oosten verklaard Deze oppositie heeft grootere afmetingen aangenomen sedert Rusland belangstelling toont voor de dorpjes Kars en Ardaham, die nu Turksch zijn, doch vroeger tot het Rhssische gebied behoorden. Daar deze Russische belangstelling overeenkomst vertoonde met de uitingen van solidariteit met de Iraansche bevolking van Azerbeidsjan is het alleszins begrijpelijk, dat de Turksche gemoederen in beweging kwamen. De pan-Turksche beweging, een groep extremisten, eischt zelfs dat deelen van de Sovjet-republiek Kaukasië weer bij Turkse zullen i worden ingelijfd. Buiten de regee- ringspartij, die den laatsten tijd alle anti-Russische propaganda in haar orgaan zorgvuldig vermeden heeft, zijn alle andere Turksche bladen zeer anti-Russisch en toonen zich vooral zeer gevoelig waar het de kwestie der Dardanellen betreft. Inusschen gaat men in Azerbeid sjan voort met de vorming van een eigen regeering. welke door de de mocratische partij naar voren wordt gebracht. Rusland;- dat den opstand in Azerbeidsjan niet direct behoeft te hebben uitgelokt, zooals de Iraansche beschuldiging luidt, zal toch dezen 1 gang van zaken zoo veel mogelijk bevorderen. Zal die nieuwe staat in wording onafhankelijkheid verkrijgen of zich aansluiten bij de Sovjet-republieken? Het gaat er naar uitzien dat Iran een provincie gaat verliezen en daar kan Rusland slechts wel bij varen. -h Het aantal brochures over het al of niet annexeeren van Duitsch grondgebied neemt nog steeds toe en voor- en tegenstanders laten zich niet door Londensche min of meer officieele berichten intlmidee- ren. Wellicht daardoor geïnfecteerd, zijn er in de gemeenten, die de stad Haar lem omringen, weer menschen opge staan, die waarschuwen tegen annexa tieplannen, waardoor ze hun zelfstan dig leven bedreigd zien. Het locale vraagstuk staat natuurlijk in geen vergelijking met het internationale, maar een spoorwegongeluk met vijf doódeu in eigen omgeving spreekt meer dan een in Albanië met vijfhon derd. Helaas zijn wij zelf ook oorzaak geweest van onrust. In het herden kingsnummer van 23 November plaats ten wij. ter illustratie van een arti kel over den groei van Haarlem in den loop der eeuwen, een foto van een oud en een nieuw gebouw. Het nieuwe ligt echter in Heemstede en nu zijn er lezers, dit uit dit incident concludee- ren, dat wij ons al zonder meer als voorstanders van een 250.000 zielen tellend Groot-Haarlem, ten koste van de omringende dan niet meer zelf standig bestaande gemeenten, ver klaard hebben. U is er natuurlijk ver heugd over, schrijft ons een lezer, dat Bloemendaal en Heemstede geen ge- meente-politle meer zullen hebben, dat ze van welvarend tot noodlijdend geworden zijn, enz. Dit laatste argu ment is gesteld, dat we naar an nexatie streefden al zeer eigenaar dig, want het is toch altijd voordee- liger een rijke dan een armlastige ge meente over te nemen. We zouden kunnen volstaan met de verklaring, dat het cliché van de Heemsteedsche villa per ongeluk in de Haarlemsche verzameling terecht is gekomen, ware het niet, dat juist deze week een der andere Haarlemsche bladen een be richt publiceerde, dat de door Ged. Staten van Noord-Holland voor den oorlog Ingestelde commissie, tot be studeering o.a. van de grenzen van Haarlem, met haar diepgaand onder zoek verder gaat. Neen, van deze com missie is geen Haarlemmer, maar een Amste dr. H.j verdei vange Haarli ten ki Benm zakeli verble Het aanlelcPH^RHTTre lli het geweer geroe. pen anti-annexionisten tegemoet te komeri. Tientallen, dozijnen commis sies, die voor den oorlog op verschil lend terrein werden samengesteld, vat ten hun werk weer op eh dus is er ook in dit geval niets nieuws onder de zon, tenzij men van meening is. dat de commissie de eeuwige rust had moeten genieten. Die meening lijkt ons intusschen zwakte bekennen, want er komt annexatie of geen annexatie, wanneer de gemeenschap in onzen engen kring daar al dan niet mee ge diend is. En nu mag men er toch geen bezwaar tegen hebben, dat die balans wordt opgemaakt. Weest eehter gerust. Zoolang een eenvoudige aanvrage voor kolen ter verwarming van een kantoor meer dan twee maanden vraagt om op papier toegestaan te worden, zoolang zal een eventueels definitieve annexatie van Haarlems randgemeenten een kwestie voor het volgend geslacht worden. Er zijn toch waarlijk thans wel andere vraagstukken urgent en aan de orde. fAVRPRA CQNSVRGENS n Adelaar product prima I Namens 7500 Arnhemsche leerlingen, die de schoolbioscoop bezochten, werd een telegram gezonden aan de drie Prinsesjes. Dit telegram luidde als volgt: Hare Koninklijke Hoogheden ,,de drie Prinsesjes" Soestdijk. De leer lingen van alle Arnhemsche scholen hebben deze week op de film gezien, hoe jullie weer in ons land kwamen en hoe ^jn jullie gespeeld hebben met de Nederlandsche kinderen. We hopen, dat jullie in het voorjaar ook eens in Arnhem komen, om met ons t» spelen. De groeten aan Oma, Moeder en Vader. De Arnhemsche jeugd. Men ontving het volgend© ant woord: De Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet danken jullie hartelijk voor jullie telegram. Zij vinden het erg. leuk, dat alle Arnhemsche school kinderen in een stad, die zóó erg door den oorlog geleden heeft, de film van hun terugkeer in Neder land hebben gezien. De drie Prinses jes zenden jullie hun hartelijke groeten. De particuliere secretaresse van H. K. H. Prinses Juliana. Mr. H. A. Sneller. Met ingang van I December kunnen wederom aanvragen voor rijwielen met banden by de plaatselijke distributiediensten worden ingediend. In verbandmet het beschikbare aantal kunnen alléén de volgende categorieën van personen voor een rijwiel in aanmerking komen: le. prac- tiseerende artsen, vee-artsen, wijkver pleegsters, verloskundigen en Invali den voor zoover hun werk belangrijk is voor den wederopbomt en de voed selvoorziening; 2e. personen die be langrijke werkzaamheden verrichten ten behoeve van den wederopbouw of de voedselvoorziening. De aanvragen moeten worden inge diend op een formulier MD 333—08 (voor het rijwiel) en op een formu lier MD 333—07 (voor de banden). H. K. H. Prinses Juliana heeft Vrydagavond in verband met de actie „Nederland helpt Indië" de volgende radiorede uitgespro ken: Wanneer wij denken aan de spontane wijze, waarmede Indië na den overval op Nederland als één man is opgestaan en een be drag van bijna 3 millioen gulden ter beschikking heeft gesteld voor de oorlogvoering en de slachtoffers in Nederland, dan past ons in Ne derland slechts één antwoord en dat is met de grootste eens gezindheid en in algemeene sa menwerking en met inspanning van alle krachten nu datgene tot stand te brengen, waar de land en rijksgenooten in Indië op re kenen en op wachten. Een belangrijk deel van de zorg voor hen die naar Nederland komen en voor hen, die in Indië blijven, behoort tot de taak der overheid. .Zij zorgt voor het transport van geïn terneerden en krijgsgevangenen naar Nederland en van de gedeporteerde rijksgenooten naar hun woonplaats. Zij regelt, voor zoover het in haar macht ligt, de huisvesting en zij acht het zich als plicht aan. de eerste financieele nooden der van alles berooiden tegemoet te komen. Maar daarnaast is er zooveel, dat niet door de overheid gedaan kan worden, maar dat toch even noodig is, zooals het terugbrengen tot een De lang verbeide ontmoeting tus schen Velsen en hBC wordt a.s. Zon dag op het terrein van eerstgenoem de gespeeld; VelsenHB'C, of nooals we dat in vroeger jaren kenden, Santpoort—HB'C. Deze strijd roept herinneringen wakker uit de roem ruchte Jaren in de RKP-competities, toen de wedstrijden tusschen deze tegenstanders tot de hoogtepunten van het seizoen behoorden. Thans' blaast zoowel Velsen als HBC een behoorlijk partijtje mee in het NVB- verband en zijn daar vooï menige De tot bewij- ont- ult- te gc- t het daar- we cp sterk in de derde klasse heeft TYBB zich na het zwakke begin zoodanig hersteld dat de geel-zwarten ernstige aanspraken gaan maken op de bo venste plaats. Zelfs is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat TYBB na zon dag alleen aan het hoofd van de ranglijst komt. Daarvcor is noodig caat Bloemendaal wordt overwonnen, hetgeen niet tot de onmogelijkheden behoort, maar dan zouden ook HFC en Klnheim één cf meer punten moeten verspelen. Voor beide clubs' bestaat die kans zeker. HFC meet n.l bij het kranige ADO in Heemskerk op bezoek, waar het slecht kersen eban ls bij de stoere Heemskerkers, en Klnheim'komt voor een lastige taak bij Beverwijk. Voor DEM wordt het de hoogste tijd dat het eens wat pun ten verzamelt, maar of dit reeds het geval zal zijn bij Terrasvogels, meenen we te moeten betwijfelen. De kranige verrichtingen van Onze Gezellen ln de vierde klasse vallen sterk op en met vertrouwen zien we OG dan ook naar Hoofddorp ver trekken waar het ondertusschen te gen ETO niet zal meevallen. DSS en BSM zullen het waarschijnlijk niét bolwerken tegen ËHS en DIO. In de Noordelijke afdeeling speelt WE te gen Uitgeest en kan winnen. De „derby" IEVVVB belooft spannend te worden en levert waarschijnlijk één puntje op voor IEV. NAS gaat z'n ongeslagen record teger» Schin kelhaven in de Amsterdamsche af deeling handhaven. Niettegenstaande alle moeilijk heden, die de schoenenfabrieken moesten overwinnen, zijn sinds de bevrijding tok 1 October 1945 1.500.000 paar schoenen geprodu ceerd. Thans bedraagt de productie 350.000 paar per maand. Het plan is deze productie op te voeren en in Januari 1946 een productie van 600.000 paar per maand te bereiken. Als er voldoende huiden in het buitenland kunnen worden aange kocht, er geen vertraging ontstaat bij den aanvoer van grond- en hulpstoffen, het personeelsvraag stuk kan worden opgelost en voor aanvulling van het machinepark kan worden zorggedragen, zal deze productie niet alleen bereikt wor den, doch verdere opvoering moge lijk zijn. Er moet echter met enkele moei lijkheden rekening worden gehou den en daarom moet als overbrug gingsmaatregel „gereed" schoeisel worden geïmporteerd. Voor dezen aankoop zijin Nederlandsche des kundigen naar Amerika gegaan. Het koopen van dit gereede schoei sel in het buitenland is een nood maatregel, die genomen wordt in verband met de enorme behoefte aan schoeisel. Wegens de vorst heeft de Kon. Nea. Korfbal Bond voor Zondag a.s. alle wedstrijden afgelast. De minister van Sociale Zaken heeft een nieuwe wachtgeldrege ling vastgesteld, die 1 Januari 1946 in werking zal treden. Volgens deze regeling is het normale overheids subsidie in wachtgelden, door on dernemingen aan haar personeel verstrekt, op 60 pet. vastgesteld. Behoudens in door den minister van Soc. Zaken goed te keuren uit zonderingsgevallen, zal subsidieering voor vrouwelijk personeel vervallen. In tie tweede helft van December 1945 zal een aanvang worden ge maakt met de uitbetaling van een uitkeerlng ineens tot een bedrag van een vierde gedeelte van het jaar bedrag van het pensioen van perso nen, die op of na 5 Mei 1945 een pensioen genieten, toegekend inge volge de Pensioenwet 1922, staatsblad 240, het reglement voorloopige pen- sionneelng onderwijzers', de wet van 21 November 1924, Staatsblad 522 of een van de pensioenregelingen,'welke door eerstgenoemde wet zijn ver vangen. Deze uitkeering overschrijdt niet een bedrag van f 500 noch ook een vierde van het bedrag van het pensioen, waarop over 1945 aan spraak bestaat. De Ned. middengewichtknmpioen Luo. van Dam is door den Belg Fouquet te Amsterdam k.o. geslagen. Naar schatting zijn in ons land gedurende den oorlog 45.000 auto's verloren gegaan. NIJMEGEN. Gesl. doctoraal ex. rech ten J. M. G. Hoeberechts. Nijmegen. normaal leven en in een normaal milieu van vele duizenden getroffe nen. Dit is nu wat alleen door par ticulier initiatief gebeuren kan. De taak van het comité „Ne derland helpt Indië" ligt reeds in zijn naam opgesloten, een taak, welke schier bovenmenschelij fc groot is, gezien de nooden welke te lenigen zijn en de middelen, waarover wij na deze vijf jaren van bezetting de beschikking hebben. Als achtergrond van de toch tij delijke taak van „Nederland helpt Indië" staat helder en troostvol het teeken van het Roode Kruis als symbcol van de blijvende hulp en dienende hulp, welke zij ongeacht geloof en ras aan de lijdende menschheid biedt en onder welk teeken reeds meer dan 300 Neder landsche vrouwen en mannen, allen bezield door den wil om te dienen en te helpen, naar Indië zijn ver trokken. Ook de vereeniglng „Oost en West" en de S.I.M.A.V.I. en als al omvat tend geheel „Nederlands Volksher stel" werken mede de grootsche ac tie, welke 6taat te beginnen, tot een volledig succes te maken. Een suc ces echter, dat slechts verzekerd kan zijn door de hulp en den steun van u allen, van alle Nederanders. Het lijden van hen, die thans bijna vier maanden na de bevrijding nog steeds leven in omstandigheden, welke elke beschrijving tarten en waarvan het ons schier onmogelijk is bij benadering een voorstelling te vormen, dit lijden moet door "ons allen tezamen gelenigd worden. Wij weten, dat geen gift te groot, geen gebaar te royaal, geen hulp te overdadig kan zijn. Wij weten, dat wij hun die hier in hun vaderland terugkeeren zonder eenig bezit, dan dat wat hun m Suez op hun doorreis aan kleeding, schoeisel en andere dringend noodzakelijke zaken wordt verstrekt, een ontvangst dienen te bereiden, welke naast onze grootste dankbaarheid en liefde tevens stof felijk zoodanig dient te zijn, dat zij hier kunnen huizen in ons midden zonder het gevoel te moeten hebben door hun omgeving als oorlogsslacht offers te worden aangewezen. Maar ook zij, die ginds blijven, om dat zij daar thuis hooien, ook naar hen gaat ons hart en daarmede onze hulp uit. Ook de millioenen, die daar voortleven, verstoken van het aller noodzakelijkste, ook zij dienen ge holpen. Het is thans geen vraag meer of het kan of niet kan, het moet, dat is het moeten van een heilig willen. Daarom, steunt de actie welke thans begint met de overtuiging geen zaak beter te kunnen dienen dan deze. Zij daar ginds kijken ons aan dat wy onze oogen niet be hoeven neer te slaan 'in het gevoel onzen plicht niet te hebben gedaan. Na de rede van de Prinses spraken oud-minister Ch. Weiter namens het comité „Nederland helpt Indië" en de heer Ketwich Verschuur namens het „Roode Kruis" om nog een6 den nadruk te leggen op de eenheid van aller streven en de eenvormigheid van aller doel; leniging te brengen ln den waarlijk ontzaglijken nood, die geleden wordt door landgenooten en inheemschen belden. ZONDAG 9 Dec. 2e Zondag v. d. Advent. 2 Oct* Onbevl. Ontv. Credo. Praef. H. Drievuld. MAANDAG 10 Dec. Mis v. d. Onbevl. Ontv. 2 v. d. vor. Zondag. 3 H. Melchiades (uit de nieu we Mis der heil. Pausen). Credo. Praef. H. Maagd. DINSDAG 11 Dec. H. Da- masus (nieuwe Mis der heil. Pausen). 2 Onb. Ontv. 3 v. d. vor. Zond. Credo. Praef. Apost. WOENSDAG 12 Dec. Mis v. d. Onbevl. Ontv. 2 v. d. vor. Zond. 3 H. Geest. Credo. Praef. H. Maagd. DONDERDAG 13 Dec. H. Lucia. 2 Onb. Ontv. 3 v. d. vor. Zond. Credo. Praef. H. Maagd. Te Amsterdam. Octaafdag v. d. H. Nicolaas. 2 H. Lucia. 3 Onb. Ontv. 4 v. d. vor. Zond. Credo. Praef. H. Maagd. VRIJDAG 14 Dec. Mis als Woensdag. ZATERDAG 15 Dec. Octaaf dag v. Onbevl. Ontv. 2 v. d. vor. Zond. (Haarlem 3 v. d. Paus). Credo. Praef. H. Maagd. ZONDAG 16 Dec. 3e Zond. v. d. Advent (Gaudete). 2 H. Euse- bius. 3 H. Maagd. (Haarlem 4. v. d. Bisschop). Credo. Praef. H. Drievuldig heid. CiHKf 48 „Zijn er nog meer bedden ln huis?" vroeg de toovenaar. „Ja, maar daar blijf je van af," zei de oude poortwachter „Op zooiets kunnen we onze logé's niet laten slapen." De toovenaar was evenwel de kamer al ultgeloopen, reent naar de lo geerkamer toe De poortwachter holde er mopperend achteraan en daar achter kwam ting Khl Tong weer, die wilde zien, wat er ging gebeuren. „Een mooi bed," zei de toovenaar. „Ik zal er ook een spijkerplank van makenHij stond een oogenblikje te prevelen en met zijn armen te zwaaien en toen zag Je bet bed langzamerhand veranderen Maar het werd geen spijkerplank. Het werd een hobbelpaard. - „Wat raar." zei de toovenaar. „Ben lk soms aan het verkindschen?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3