Eerst herstel der orde op Java Bevoegdheden van belangrijk uitgebreid Van Mook naar Nederland OPNIEUW STRIJD IN SEMARANG „Regeering" Sjahrir onmachtig ANNO 1946: Hevige brand te Beverwijk Mgr. M.H.Lucas reikt missiekruisen uit 69ste JAARGANG No. 23415 MAANDAG 10 DECEMBER 1945 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week Nieuwe volksverhuizing Verbazing te Londen Dr. Loudon G. G.? Mgr. P. Hopmans verlaat zijn paleis De toestanden in het visscherijbedrijf „Prijsbeheersching, een publieke zaak" Britten heSben besloten onze souvereiniteit opnteuw te vestigen Zware aanval op Britsch convooi Het weer Te Amsterdam reed een locomotief in het water van de sluis van het Westerdok, daar de machinist blijkbaar niet of te laat bemerkt had, dat de brug over de sluis openstond. De machinist verdronk De locomotief wordt door een drijvenden bok gelicht (ABC-Vermorken P) Groote papiervoorraad verloren gegaan Lammetjes voor prinsesjes NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Volgens een gezaghebbende bron te Batavia zullen als gevolg van de besluiten, genomen ter conferentie van Singapore, door admiraal Mountbatten, generaal Christison en dr. Van Mook, Britsche en Britsch-Indische troepen zeer spoedig een begin maken met het her stel van de orde ln groote gebieden van Java. Daartoe zullen nog meer troepen naar Java worden overgebracht, maar hoewel de Nederland- sche troepen waarschijnlijk wel gebruikt zuilen worden voor politie diensten in de gezuiverde streken, zullen zij aan de eigenlijke operaties niet deelnemen. Dit beteekent een uitbreiding van de taak toegemeten aan generaal Christison, welke oorspronkelijk al léén bestond in het ontwapenen en verwijderen van de Japanners, de evacuatie van de krijgsgevangenen en geïnterneerden, en de handha ving van de orde noodig voor dat doel. In de toekomst zullen zijn troepen verantwoordelijk zijn voor het terughalen van alle Japansche uitrustingstukken uit handen van elkeen die ze thans in zijn bezit heeft. Een Britsche woordvoerder heeft te Batavia verklaard, dat de anar chie en wanorde op Java een na dere uitwerking noodzaakten voor zoover het ging om het herstel van de orde. Christison heeft nu de be voegdheid met de tot zijn be schikking staande strijdkrachten in een zoo groot mogelijk gebied de orde te herstellen en te hand haven om „het mogelijk te ma ken, dat een constitutioneele hervorming en een zekere mate van zelfbestuur der Indonesiërs in het kader van het Koninkrijk der Nederlanden tot stand ko- men en besprekingen daarover gehouden worden op een gere gelde en wettige wijze zonder vrees of geweld", zooals de woord voerder zeide. «Inmiddels herhaalde Van Mook, dat de deur voor besprekingen nog steeds open staat en ,Hk zie veel grootere mogelijkheden dan vorige week of weken terug voor een nieuwe en directe samen komst van Nederlanders en In donesiërs op# korten termijn." De Engelsche woordvoerder zeide, dat tijdens de conferentie van Sin gapore een volledige overeenkomst, bereikt is. Hij legde er den nadruk op, dat de Engelsche politiek ook verder volgens de verklaring van Bevln gevoerd zou worden, waarbij de souvereiniteit van Nederland in In- dlë erkend werd, waar Indonesische onderdanen nu onafhankelijkheid vragen aan de souvereine macht. Men verwacht, dat Christison spoedig nadere opheldering zal ontvangen over sommige punten van de verkla ring van Bevin. Christison ls, volgens den zegsman, van meening, dat zoowel de Neder landers als de gematigde Indone sische leiders de komende acties zul len toejuichen. Ook Sjahrir is Inge licht. Volgens de geallieerden is de regeering van Sjahrir onbekwaam, en zij heeft ook de noodzakelijke macht niet om hetere voorwaarden in het leven te roepen, in het bijzonder wat betreft de economische omstandig heden. die zeer ernstig zijn. De woordvoerder voegde er aan toe, dat de hongersnood, die nu onvermijdelijk is, aangezien slechts 50 pet. van den vooroorlogschen rijstoogst in 1946 verwacht kan worden, slechts kan worden ver zacht doch niet voorkomen, wan- Grooter dan de volksverhuizing, die meer dan 1500 jaar geleden de volkeren ln Europa verplaats te, is de inlijving van millioenen Dultschers uit de Oost-Europee- sche landen. De geheele DOltsche bevolking van Polen, ten getale van 3.500.000 menschen, wordt over de vier bezettingszones ver deeld. lot Tsjeelio-Slowakiie zul len 3.500.000 Duitscliers met hun „tilbare have" moeten wegtrek ken, terwijl andere stroomeh van landverhuizers uit Hongarije en Oostenrijk zich Westwaarts zul len begeven. Voor Augustus 1946 zal deze operatie ten uitvoer moe ten zi|n gebracht. De overbrenging zal overeen komstig de besluiten van Pots dam on humane en ordelijke ^ivijze geschieden. neer Sjahrir, dien de Nederlanders beschouwen als een toekomstigen partner voldoende gezag kan uit oefenen om het volk naar de sa- wahs terug te brengen om een laten oogst te krijgen. Hij verklaarde nog, dat Sjahrir's kabinet ln dit opzicht alle krachten zou inspannen en den geallieerden reeds om hulp verzocht heeft. De details van deze hulp worden nu door een Britschen en Indonesischen staf uitgewerkt. De Nederlanders zijn tot dusvere nog niet bij dit speciale stafwerk betrokken, omdat hun toe voer door de staking der havenar beiders in Australië ernstig is belem merd. De voedselsituatie ls bijzonder critiek in Soerabaja, waar slechts voor vier weken voedsel is voor 400.000 Nederlanders. -Indo-Europeanen, In donesiërs, Chineezeu en Arabieren la het geallieerd gebied. Ook de kwestie der Nederlandsche troepen is op de agenda der confe rentie van Singapore gewlast, of schoon de beslissing tenslotte door de Engelsche en Nederlandsche re geering genomen zal worden. De woordvoerder verwachtte dat er meer Nederlandsche troepen naar Indië zullen worden getransporteerd; of schoon over het tijdstip hiervan nog niets beslist is. Hij voegde er aan toe, dat de Nederlandsche troepen tezijnertijd de Engelsche zullen ver vangen, die, wanneer hun taak ten einde is, teruggenomen zullen wor den. De woordvoerder zeide verder, dat slechts zi), die Indië wenschen te verlaten, geëvacueerd zullen worden. Hij voegde er aan toe, dat Neder land 50.000, Singapore 2.000 bij de 10.000 geëvacueerden, die daar reeds zijn, Si am 4.000, Australië en Nieuw- Zeeland samen tusschen 3.000 en 5.000, en Ceylon 5.000 evacuees kun nen opnemen. Het gebrek aan scheepsruimte vertraagt de evacu atie op vele plaatsen in het binnen land van Java.' Naar Reuter's diplomatieke corres pondent meldt, hebben welingelichte kringen te Londen met bevreemding het bericht, dat Engeland een nieuwe .politiek in Indonesië gaat volgen, ont vangen De beslissingen, die tijdens de conferentie te Singapore genomen zijn, zijn duidelijk een aangelegen heid voor de plaatselijke militaire autoriteiten, voorzoover zij slechts betrekking hebben op de militaire situatie. De aanduiding echter, dat de oorspronkelijke taak, het ontwa penen der Japanners en het hand haven der orde, is uitgebreid, heeft de Londen verbazing gewekt. Zondagochtend heeft Sjahrir een bezoek gebracht aan Christison op verzoek van laatstgenoemde. Naar verondersteld wordt, werd de Indo nesische „premier" irfgelicht over de nieuwe orders, di,e Christison in ver band met het herstel van wet en orde op geheel Java van tflen opper bevelhebber, Mountbatten, heeft ont vangen. In beginsel schijnt de republikein- sche regeering" het eens te zijn met de geallieerden, dat op Java de orde zoo spoedig mogelij^ dient te worden hersteld. Vandaag en wellicht ook morgen zal het republlkelnsche „ka binet" de verklaringen van den Brit schen woordvoerder bestudeeren. De verboot van Schiermonnikoog is tengevolge van den lagen waterstand aan den grond geloopen. BATAVHA, 10 Dec. (A.N.P.- Aneta). Officieel is. bekend ge maakt, dat dr. Van Mook Woens dag- 12 December per vliegtuig naar Nederland vertrekt. r Van Mopk heeft Zaterdag op een te Batavia gehouden pers- c if er-ent ie verklaard, dat zijn reis naar Nederland slechts van korten duur zal zijn. Het is de bedoeling de Nederlandsche regeering een duidelijker beeld van- den toestand welke voor hen, die ter plaatse zijn, reeds ingewikkeld genoeg is te geven, dan door middel van tele grammen mogelijk is. De noodzaak voor het houden van besprekingen in Nederland zou wellicht ook noo dig zijn, in verband met as. be sprekingen met Indonesische lei ders. U.P. weet nog te melden, dat het mogelijk is, dat zijn reis verban-d houdt met de benoeming van een opvolger van jhr. Tjarda van Star- kemborgh 3tachouwer. Te Batavia wordt de naam van den Nederland- schen ambassadeur te Washington, dr. A. Loudon, genoemd als nieu wen Gouverneur-Generaal. Z. H. Exc. mgr. P. Hopmans heeft heden het Bisschoppelijk Paleis aan de Veemarkt te Breda verla ten en zijn intrek genomen in het katholiek Gasthuis, Maasdijk 180. He resultaten van het visscherij bedrijf te IJmuiden laten veel te wensohen over. Het seizoen is on gunstiger, de weersgesteldheid werkt belemmerend en bovendien is er gebrek aan materiaal en olie. De toestand is dus na de record besommingen van korten tijd ge leden heel wat veranderd. Niet al leen de trawlers, maar ook de log gers en d!e kuslscbepen ondervin den dit. Dinsdagavond 11 December om 8 uur ,zal pref. G. Brouwers, directeur- generaal van de Prijzen, voor den zender Hilversum II spreken ever „Prijsbeheersching, -een publieke zaak". Met de „Oranjefontein" is te Melbourne een groep Nederland sche kinderen aangekomen, die met hun moeders en in som mige gevallen ook met hun vaders in Japansche gevangen kampen waren geïnterneerd. De kinderen zullen eenigen tijd in Australië verblijven om aan te sterken (Anefo-P) Nu nieuwe gevechten te Sema- rang zijn uitgebroken en er te Bandoeng moeilijkheden zoowel met Nederlanders als Indonesiërs zijn, verklaren de hoogste autori teiten in Batavia, dat de -Engel schen besloten hebben alle noo- dige extra strijdkrachten te laten aanrukken om de orde te her stellen en de Ned. souvereiniteit in Oost-Indië opnieuw te vesti gen, aldus meldt Vern Haugland van A. P. uit Batavia. Twintig gewapende Indonesiërs hebben getracht 't brigade-hoefd- kwartier te Semarang aan te val len; de aanvallers werden even wel verdreven. Uit officieele Britsche bron te Bandoeng wordt gemeld, dat een algemeene aanval van de Indone siërs op de Britsche strijdkrachten tusschen 9 en 14 December ver wacht zou kunnen worden. Bij een der felste gcvechsthan.de- lingen welke zich tot dusverre op West-Java afspeelden, werden, vol gens A.P., tijdens een aanval op een gemotoriseerd convooi tusschen Batav'a en Bandoeng Zondagavond 16 Engelschen en Britsch-Ind'ërs door Indonesiërs gedood en 30 Britsch-Indiërs gewond, seint Vern Haugiand van A. P. uit Batavia. De Engelschen riepen gevechtsvliegtui gen te hulp, welke de Indonesisch» strijdkrachten beschoten. Hst convooi verliet Zondagochtend vroeg Batavia en werd eerst ln het gebied van Tjibadak opgehpuden. Het grootste gedeelte van het con vooi bereikte Zondagavond voor mid dernacht Soskaboemi. doch een de tachement der -chterhede kwam hier niet vóór Maandag aan. Een Britscha bekendmaking on Maandagmiddag vermeldde, dat vliegtuigen am munitie en medische voorraden voor het convooi afwierpen. Meer dan 9000 mannen, vrouwen en kinderen zijn tot dusverre uit de kampen te Semarang. Ambara- wa en Baujoebiroe 3iuds 1 Novem ber naar Batavia en Bandoeng over gebracht. Niettemin zijn er nog altijd 30.000 geïnterneerden op Midden-Java aanwezig. Ofschoon de situatie daar een snelle evacuatie noodzakelijk maakt, wordt het tem po op het oogenblik ernstig ver traagd. daar de transporten langs den weg naar Semarang vaak door extremisten worden tegengehouden. Verwachting tot Dinsdagavond: In het Z.O. van het land tempe ratuur om liet vriespunt, meest zwaar bewolkt. Aanvankelijk nog lichte neerslag, zwakke wind. In liet overige gedeelte van het land lichte dooi, meest zwaar bewolkt, geen neerslag van beteekenls, swakke, tijdelijk matige N.W. wind. Zoii onder 16.27, maan 12.5322.06. Zon op 8.38. Zaterdagavond 6 uur is te Be verwijk een hevfge brand uitge broken bij de firma Jos de Swarc, een papiergroothandel in de Brpestraat. De brandweer, onder leiding van de heeren Bleeker en Coppens, die spoedig ter plaatse was, trachtte het vuur meester te worden, doch kon niet verhinde ren dat het geheele pand, waarin zich groote hoeveelheden papier bevonden, uitbrandde. Naast den papiervoorraad ging ook de ge heele winkelinventaris verloren. Zondagmorgen laaide het vuur opnieuw op, zoodat de brandweer wederom moest uitrukken. Heden morgen werd voor een nieuwe uit breiding van den brand gevreesd. Omtrent de oorzaak van den «brand tast men nog in het duister. Het stoomschip Orestes" van de K.N.S.M., dat uit Dublin is aangeko men met een lading van 624 Iersche runderen en 24 paarden, heeft boven dien drie lammeren aan boord. Deze diertjes zullen als geschenk van de welpen der padvinderij te Dublin wor den aangeboden aan de prinsesjes Bea trix, Irene en Margriet. In de pas herstelde Bovenkerk van het missiehuis der Paters van het Goddelijk Woord ta Steyl heeft Z. H. Exc. Mgr. M. H. Lucas, Apostolisch Delegaat van Zuid-Afrika, Zaterdagmid dag aan veertig missionarissen plechtig het Missiekruis uitge reikt. Voorafgegaan door een stoet van misdienaars met het kruis, talrijke priesters in rochet en de veertig missionarissen, begaf Mgr. zich in vol ornaat naar het altaar, waar hij plechtig met de gewaden werd bekleed. Nadat hij den zegen met het Allerheiligste had gegeven, werden de gebruikelijke psalmen gezongen. Mgr. Lucas richtte zich vervol gens met een toespraak tot de mis sionarissen. Hij wees daarin op de moeilijke taak, die de missionaris te vervullen heeft. Maar als de missionaris zich terneergedrukt voelt, dan kan hij- het beste denken aan het groote Christusbeeld, dat in den tuin van het generalaat in Rome staat opgesteld en dat herinnert aan Christus' bevel: Gaat en onderwijst alle volkeren. Daar uit is moed en kracht te put ten; gaat maar gerust, gij zijt veilig, Christus zal u steunen. Nadat vervolgens de kruisen ge wijd waren, trokken de missiona rissen naar het altaar, waar zij een voor een uit handen van Mgr. het missiekruis ontvingen. De plechtigheden liepen daarna ten einde met het uitspreken van het zendingsbevel en het geven van- den zegen, gevolgd door een pro cessie, waarin de missionarissen met den Bisschop meeliepen, het missiekruis met beide handen vast houdend. In den avond gaf het Tegelscha orkest „Mignon" een concert. Hedenmorgen is MgT. Lucas naar Roermond vertrokken, waar hij een bezoek zal brengen aan Z. H. Exc. Mgr. dr. J. H. G. Lem- mens.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1