Drie millioen aan geld en kunstvoorwerpen vermist HESS' VLUCHT NAAR ENGELAND Razzia Geïnterneerde keerde terug: Proces in Yokohama begonnen Montgomery MAANDAG 10 DECEMBER 1945 PAGINA 2 Het eerste avontuur van Ling Khi Tong STAD EN OMGEVING Priesterjubilea Textielprijzen Controle Bevolkings register Letters I, J en L Broodbonnen van zelf- verzorgers IN HET KORT Generaal Patton ernstig gewend Nieuwe Italiaansche regeering gevormd Mysterieuze moord in Neurenberg Afscheid gen. Simonds C.CJD. treedt krachtig op tegen den gifhandel Samenwerking van fiimkringen Nieuw kabinet in Oostenrijk in omgeving van den Harskamp Begrooting van Suriname Rechtsvervolging tegen De Marchant et d'Ansembourg Klompendistributie Sint in de Joan, de Deo Voor de stille armen Kerstoratorium Opsporing bemoeilijkt Tegen 300 Japansche oorlogsmisdadigers - wijst beroep van Kramer c.s. af WAT BIEDT DE RADIO DINSDAG? 49. „Staat-er nog ergens een bed?" vroeg de toovenaar ongerust. „Nee, nee, nee," zei de poortwachter, „Je blijft verder van onze bed den af. Je verknoeit ze allemaal." „Het moet," zei de toovenaar. „Zie je dan niet, dat het moet?" En hij liep alweer de kamer uit, maakte elke deur, die hij tegenkwam open om naar binnen te kijken en vond tenslotte toch nog weer een bed. „Hier zal ik ook een spijkerplank van maken," zei hij. Hij trok eerst diepe rimpels in zijn voorhoofd om goed na te denken, prevelde toen op nieuw en zwaaide ook weer met Zijn armen. Het bed veranderde lang zaam, maar het werd weer geen spijkerplank. Het werd een keukentafel, en zulk een rare scheeve, dat de toovenaar begon te jammeren en aan zijn haren te trekken. toelaat, na 1 Januari geschieden aan hen, die daartoe zullen werden op geroepen. Betreffende de distributie van klompen voor kinderen volgt nog een nadere mededeeling. Het directoraat generaal van de prijzen deelt mede, dat de prijzen voor textielgoederen in den loop van de maand December zullen worden verlaagd. De te hooge handels marges zijn ingrijpend besnoeid en de détailprijzen kunnen als gevolg hiervan voor een belangrijk deel van de goederen ongeveer 20 pCt. lager gesteld worden. Daarbij is re kening gehouden met de belangen van de tusschenhandelar.en, die nog een redelijke winst ontvangen. Morgen, Dinsdag, dienen zich voor de controle van het bevol kingsregister en de tweede distri butiestamkaart te melden Webbe t/m Wiewei aan de tweede H. B. S. B, Zülvest 27. Morgen, Dinsdag, zijn aan de beurt voor het afhalen van de nieu we bonkaarten de letters I, J en L. Daar zelfverzorgers voor brood hun broodbonnen niet meer bij de distri butiekantoren behoeven in te leve ren, wordt erop gewezen, dat zij de ze bonnen moeten bewaren. Om trent de verantwoording der bon nen volgt nader bericht. De heer H. J. Schuhman, opzichter bij het Gem. Gasbedrijf, afd. distri butie, herdenkt Maandag 17 Dec. den dag, dat hij vóór 40 jaar bij bovengenoemd bedrijf in dienst trad. Hans Osieck zal Woensdag om 8 uur in de Gem. Concertzaal te Haar lem nog één piano-recital geven in dit seizoen. Het programma bevat werken van Mozart, Schumann, Ra vel, Osieck, Chopin e.a. In de Strick van Linsehotenstraat te Beverwijk waren gisteren enkele jongens bezig een projectiel te de- monteeren. Op een gegeven oogen- blik ontplofte dit, met het gevolg, dat de tienjarige D. duim en wijs vinger van beide handen moet mis sen. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. Geboren: H. de HeerVan der Vlist, z; G. M. M. van Te tering—Lamp, d; J. M. van GemertBakker, z; A. C. de Haas Wedekind, z; T. H. S. Goossens Steinhoff, z; P. W. GijsouwKor- stanje, d. Overleden: J. van Opzeeland, 74 j., Zijlstr.; A. L. van Item, 72 j., Zoetestr.; J. NooteboomMunnik, 77 j., Olieslagers!.F. Hofsté, 74 j., Granjestr.; A. H. van der Weijde, 69 j., Nieuwe Kerkspl.; R. J. G. Oeverhaus, 46 j., Zijlw.; A. A. Kei zer, 46 j., Linschotenstr.; P. de Feiber 91 j., Bakhuizen v.d. Brinkstr. Gehuwd: P. H. Schras en J. J. Milders; J. Kuiper en W. J. Beid; L. H. Atrill en A. N. E. Lykles; F. P. A. Daniël en D. Snijder. executie, doch ditmaal zal hij wel dit bedrag ontvangen voor den eer ste van de Belsen-bende, die zal worden gehangen, vermoedelijk Kra mer, maar voor de overigen zal hij met een lager honorarium genoegen moeten nemen. MANNHEIM, 9 Dec. (A.P.). Ge neraal Patton werd Zondag ernstig gewond, toen zijn sedan en een zware legerauto op elkaar botsten in de buitenwijken van Mannheim. Officieel is medegedeeld, dat Pat ton een ernstig ruggegraatletsel heeft opgeloopen en per ambulance naar het hospitaal te Heidelberg is vervoerd. ROME, 10 Dec. (Reuter). Alcide de Gasperi is erin geslaagd een ka binet te vormen, waarin alle vroe gere regeeringspartijen, zes in getal, vertegenwoordigd zijn. Op het laat ste oogenblik heeft de sociaal-demo craat Ruini (leider van zijn partij) zich teruggetrokken als protest té gen de wijze, waarop de portefeuilles verdeeld zijn. De voornaamste leden der nieuwe regeering zijn: Premier en minister van Buitenlandsche Zaken, De Gasperi; vice-premier en minister voor de constitueerende vergadering, Nenni; minister van Binnenlandsche Zaken, Romita. De liberalen hebben hun pogingen om het kabinet een breedere basis te ge ven laten varen. NEURENBERG, 9 Dec. (Reuter) Een Russisch onder-officier, die als chauffeur fungeerde van den Sovjet- veiilgheidsdienst in Neurenberg, is Zaterdagavond doodgeschoten. De aanslag is geschied tegenover een hotel. De Rus verklaarde, voor dat hij den geest gaf, dat een Ameri kaan op hem geschoten had, doch dit is niet bevestigd. Voordat generaal G. S. Simonds, bevelhebber van de Canadeesche strijdkrachten in Nederland, naar zijn vaderland vertrekt, zal hem door het Entertainment Committee in The Netherlands uit naam van de Nederlandsche bevolking een maal tijd worden aangeboden op Woens dag 12 December in Hotel Hof van Holland te Hilversum, dat de baker mat van' het entertainment com mittee genoemd mag worden. Aan dit diner zullen van Neder landsche zijde o.m, enkele Ministers en vele burgemeesters der steden, waar het Canadeesche leger gesta- tionneerd is of was, aanzitten. De actie van den C.C.D. tegen den gifhandel is sinds 15 November met verhoogde kracht voortgezet. Xn de tweede helft van de maand November werden gecontroleerd 33.113 voetgangers, 13.159 voertuigen, 2.988 wielrijders, totaal dus 49260 cotnröles. Het aantal processen-ver baal bedroeg in deze periode: 1074. Voorgeleid werden 54 personen. In beslag genomen werd: 52.669 kg aardappelen, 4.970 kg groenten, 42.683 kg fruit, 1.958 kg vleesch/vet, 5.563 st. eieren, 843 kg boter en kaas, 2.387 stuks textiel, 298 kg tabak. Op initiatief van het Nationaal In stituut werd dezer dagen in de con ferentiezaal van het Instituut telDen Haag een groote bijeenkomst gehou den van afgevaardigden der talrijke ver-eenigingen van filmvrienden in Nederland. Na uitvoerige discussies werd be sloten tot een zoo innig mogelijke samenwerking tusschen de verschil lende fiimkringen, die alle hun eigen karakter handhaven. Een voorloopige commissie van overleg werd inge steld, die tot taak heeft een perma nente commissie van overleg in het leven te roepen. Op deze wijze zullen duizenden vrienden van de goede film samenwerken ter bevordering van de filmcultuur. Met alle bevoeg de instanties in de filmwereld zal contact worden gezocht. Rudolf Hess, Nazi no. 3 en psy chiatrisch probleem no. 1, verklaarde in strijd met hetgeen algemeen wordr aangenomen, dat hij niet naar Enge land vloog om Britsche hulp voor een aanval op Rusland te vragen, maar om te trachten een einde te maken aan den strijd tusschen twee „edele rasSfen". Uit zijn Neurenberg- sche cel openbaarde Hess in schrif telijke antwoorden op vragen, dat hij ongeveer een jaar voor den aanval op Rusland zijn plan had opgevat en dat hij in feite van Juni 1940 af verscheidene malen gestart was voor Engeland, doch telkens door slecht weer was teruggedreven, tot zijn met succes bekroonde poging van 10 Mei 1941. Hess verklaarde, dat hij ver wachtte door Hitier krankzinnig te zullen worden verklaard. De magere Nazileider overdacht de vragen drie dagen alvorens ze te be antwoorden en hij gaf te kennen, dat hij geen bepaalde plannen had, toen hij in Engeland landde. Een nieuw punt in de verklarin gen van Hess was zijn bewering, 'dat zelfs zijn geestelijke leidsmannen Haushofer en Messerschmidt niets wisten van zijn voorgenomen vlucht. Verondersteld werd n.l., dat beiden zijn plannen kenden. Hess onthulde ook, dat hij zijn tocht met opzet een zekeren tijd had uitgesteld, omdat „onze militaire tegenslag in Midden- Afrika het gevaar deed ontstaan, dat mijn plotselinge ankomst in Enge land aanleiding zou geven tot een verkeerde interpretatie van mijn be doelingen". WEENEN, 8 Dec. (Reuter)De Oostenrijksche formateur Figl heeft zijn beraadslagingen beëindigd en is met zijn kabinet gereed geko men. De lijst van ministers zal pas worden gepubliceerd, nadat zij den geallieerden ter goedkeuring is voorgelegd. Vermoedelijk zal het ministerie bestaen uit acht leden van de volks partij, zes socialisten en een com munist. Daar den laatsten tijd meer malen schoten vielen in de om geving van den Harskamp, waar zooals hekend talrijke SS- lieden zijn geïnterneerd, is Don derdag j.l. een uitgebreid onder zoek ingesteld naar wapenen en andere militaire goederen in de omgeving van het Noordelijke ge deelte van de gemeente Ede. Aan dit onderzoek, dat in samen werking met den commandant van den Harskamp geschiedde, namen deel een afdeeling van de Edesche gemeentepolitie, ter sterkte van 25 man, een 50-tal marechaussees en 300 manschappen van het 14 R.I., dat in den Harskamp is gelegerd. De colonne, die o.a. een drietal kleine tanks, motoren enz. meevoerde, be gaf zich allereerst naar .de buurt schap Wekerom en strekte daar het onderzoek tot de wijde omgeving uit, Op niet minder dan 300 boerderijen werd huiszoeking verricht en de resultaten overtroffen de verwach tingen. Zoo werden militaire- en jachtgeweren, groote hoeveelheden munitie, handgranaten, uniformen, autobanden, afkomstig van militaire trucks, parachutes, gereedschappen en groote hoeveelheden militaire bo ven- en onderkleeding aangetroffen en in beslag genomeh. De in beslag genomen goederen zijn met auto's naar den Harskamp vervoerd en daar opgeslagen. Talrijke processen-verbaal zijn opgemaakt. PARAMARIBO, 8 Dec. (ANP- Aneta). De Staten namen gisteren de begrooting van Suriname zon der amendementen aan. Gedurende de besprekingen besloten de Sta ten den gouverneur te verzoeken, de Ned. regeering mee te deelen, dat volgens de meening van de Staten de devaluatie van den Su- rinaamschen gulden niet in het belang van Suriname zou zijn. Op de wenschelijkheid van snelle po litieke hervormingen werd de na druk gelegd, maar de economische basis van het welvaartsplan, dat door Nederland gefinancierd moet worden, werd van hoofdzakelijk belang geacht. De procureur-fiscaal bij het bij zonder gerechtshof te 's-Hertogen- bosch deelt mede, dat binnenkort tot vervolging van den voormaligen oommissaris der provincie Limburg, graaf M. De Marchant et d'Ansem bourg, (gevolmachtigde van „den leider" voor Limburg) zal worden overgegaan. Hij is momenteel te Maastricht geïnterneerd. De weleerw. heer A. A. v. Breg- ten heeft gisteren bij gelegenheid van zijn 12%-jarig priesterfeest een plechtige Hoogmis opgedragen in de parochiekerk van O. L. Vrouw Rozenkrans. Van de receptie maak ten velen gebruik om den jubilee renden kapelaan geluk te wenscüen. Ook kapelaan C. M. Broers heeft Zondag een solemneele Hoogmis opgedragen. De parochianen van dè H.H. Elisabeth en Barbara heb ben dezen dag tot een onvergetelijk feest gemaakt voor den koperen ju bilaris. Op de receptie kwamen be halve genoodigden en vrienden vele afgevaardigden van jeugdvereni gingen en congregaties. De adjunct-secretaris van 't bis dom en conrector van het St. Vero- nicagesticht, de weleerw. heer C. J. van der Knaap, droeg heden morgen in de Spaamekerk ter ge legenheid van zijn 12j4-jarig pries terjubileum een H. Mis op met as sistentie, waarbij aanwezig waren Z. H. Exc. Mgr. Huibers, de leer lingen en docenten van het R. K. Lyceum Sancta Maria, waar secre taris van der Knaap godsdienst leeraar is. In het tijdvak van 11 t.m. 15 De cember bestaat gelegenheid tot het afhalen van aanvraagformulieren voor klompen bij de afd. Schoeisel, Zijlstraat 62. Uitsluitend zij kunnen een formulier afhalen, die bij het verrichten van hun arbeid noodza kelijk op het dragen van klompen igin aangewezen. De letterindeeling is als volgt: Dinsdag 11 Dec. A t.m E, 12 Dec. P t.m. J, 13 Dec. K t.m. O, 14 Dec. P t.m. U, 15 Dec. V T.m. Z. De indiening der aanvraagformulie ren kan geschieden als volgt: Maan. aag 17 Dec. A t.m. D, 18 Dec. E t.m H, 19 Dec. I t.m. L., 20 Dec. M t.m Q, 21 Dec. R t.m. V en 22 Dec. W t in. Z. Bedrijven met meer dan tien arbeiders kunnen eveneens in boven genoemde tijdvakken een formulier afhalen en een collectieve aanvrage Indienen. Bij de Indiening der for mulierén behoort een werkgevers- verklaring te zijn ingevuld en onder teekend, terwijl de tweede distrl- butiestamkaart dient te worden over gelegd. De uitreiking der bonnen zal, voorzoover de beperkte voorraad dit Tot groote vreugde van de zie ken, familieleden en vrienden is Sint Nicolaas ook in de St. Joannes de Deo op bezoek geweest. Verge zeld van zijn knecht kwam de Sint in de zalen. Voor ieder had hij een vriendelijk woord en elke patiënt ontving een bord, keurig opge maakt met speculaas en andere lekkernijen. De patiënten van de Deo bedanken het bestuur, de broeders van het ziekenhuis en alle andere personen, die hebben me degewerkt om dit Sint Nicolaasfeest zoo aangenaam mogelijk te ma ken. Nog dikwijls zullen de zieken met een dankbaar hart terugden1 ken aan den avond van den vijfden December 1945. Nu straks voor het eerst ,na de bevrijding de kerstklokken weer zul len klinken en Kerstmis feestelijk zal worden ingeluid, het een mooie gedachte thans ook weer een inza meling te houden voor de stille ar men. Deae armen hebben het gedu rende de oorlogsjaren bijzonder zwaar gehad en hebben het ook nog1 .moeilijk, omdat de eerste levensbe hoeften zoo duur zijn. Het comité vertrouwt, dat men in ruime mate zijn giften zal schenken en het co mité in staat zal stellen allen, die daarvoor in aanmerking komen, met een feestgave te verblijden. Stort Maandag a.s. Uw bijdrage aan het bureau van dit blad. Dit kan giraal geschieden op het nummer 22884. Vrijdag 14 December zal Schcten's christelijk gemengd, koor onder lei ding van den directeur-dirigent Jacques Zwaan in de gemeente-con certzaal het kerstoratorium van Hu- bert C-uypers ten gehoore brengen. De uitvoering geschiedt met koor, solisten, orgel en met medewerking van de volledige H.O.V De solisten zijn mejuffr. Tinie Jaspers, sopraan, Lucien Louman, bariton en declama tor, en de heer Piet Halsema, orgel. Het bijzondere in dit oratorium is o.m. het spreekkoor, waarmede de zang als het ware wordt ingeleid. Dit mooie koorwerk van Cuypers wordt hiermede voor het eerst 'in Haarlem uitgevoerd. Bij de Bloemendaalsche politie is aangifte gedaan van een dief stal van goederen, die een waarde hebben van twee en een half a drie millioen gulden. Deze goe deren zijn eigendom van den heer M. te Aerdenhout, die kort na de bevrijding door den P. O. D. gevangen was genomen, verdacht van politieke onbetrouwbaarheid De bestolene is houthandelaar in Pelen geweest en volgens zijn ver klaring uit dit land gezet. Daarbij heeft dij kans gezien zijn bezittingen naar Nederland te laten overbren gen. In Aerdenhout woonde hij in een groote villa, waarin een zeer waardevolle meubileering en vele kunstschatten geweest waren. Daar om is het huis dan ook onmiddellijk onder bewaking gesteld, toen de heer M. werd gearresteerd. Na vier maan den werd hij in vrijheid gesteld en kwam weer in zijn villa terug. Hem bleek toen dat zeer veel uit zijn wo ning verdwenen was. Een onderzoek wees uit, dat het Militair Gezag or der had gegeven een groote verza meling tapijten, schilderijen, kost bare serviezen, enz. naar elders in veiligheid te brengen. Ook was er in de villa veel kleeding en linnen goed gevonden, die gezonden werden naar de geteisterde gebieden, om daar gedistribueerd te worden onder de noodlijdende bevolking. Tevens had men een bedrag aan geld van meer dan f 100.000 ontdekt en in beslag genomen. Van dit alles is aanteekening gehouden. Daarentegen zou er ook nog eèn en ander uit het huis zijn weggehaald, waarvan men geen aanteekening heeft gehouden. Toen men precies ging vergelijken wat de heer M- als vermist aangaf en wat officieel geregistreerd was als naar elders vervoerd, bleken er groote verschillen te zijn Dc lieer M. heeft bij de .justitie aangifte gedaan, dat voor een waarde van ongeveer twee en een half a drie millioen gulden uit z(jii woning is gestolen. Daaronder zijn een koffer met f 300.000 aan geld en effecten ter waarde van onge veer f 1.000.000. Verder zijn ver dwenen vijf kleine schilderijen van bekende buitenlandsche meesters, een pak met. 300 teekeningen, waar onder van .Jan Steen en Van Os- tade. Voorts tapi.jten, juweelen, enz., enz. De Bloemendaalsche politie, die deze zaak reeds zeven a acht weken in onderzoek heeft, is er nog niet in geslaagd een der vermiste waarde volle voorwerpen op te sporen. Het onderzoek wordt door verschillende omstandigheden bemoeilijkt Zoo is bijvoorbeeld de verzameling van den heer M, hier te lande niet bekend geweest Van de effecten heeft men ook geen lijst. Daarbij komt, dat een deel van Directeur: J. J. w. E'oerrigter Waam. Hoofdred.; Mr. L. Schliehting de personen, die verklaringen kun nen geven over hetgeen in de vier maanden, waarin deheer M. zich in hechtenis bevond, is gebeurd, naar Indië zijn vertrokken, of in Engeland of elders verblijven. De kunstvoorwerpen en andere goederen, die op normale wijze uit liet huis zijn weggevoerd, zullen, naar werd medegedeeld, aan den heer M. worden teruggegeven. Voor de goederen, die in de distributie zijn gebracht, zal hem de geschatte waar de worden uitbetaald TOKIO, 10 Dec. (AF.P.) Vrijdag is te Yokohama het proces begon nen tegen 300 Japansche oorlogs misdadigers, die zich meerendeels hebben schuldig gemaakt aan wreedheden in de kampen van krijgsgevangenen. Te Manilla zal in staat van be schuldiging worden gesteld generaal Masaharce Homma, Japansch op perbevelhebber op de Philippijnen, die o. a. beschuldigd wordt van den beruchten „dcodenmarsch van Ba- taan", tijdens welken meer dan 1200 Amerlkaansche krijgsgevan genen en 16000 Philippijnen door slechte behandeling zijn omgeko men of verdwenen. BELSEN, 8 Dec. (Reuter) Volgens gezaghebbende kringen heeft veld maarschalk Montgomery alle verzoe ken van Kramer en de andere veroor deelden van de concentratiekampen Belsen en Auschwitz, om het dood vonnis, tegen hen in Lüneburg uit gesproken, te herzien, afgewezen. De datum voor de voltrekking van de vonnissen werd niet medege deeld, maar waarschijnlijk zullen zij vóór Kerstmis worden uitgevoerd door Pierrepont, een Engelschen be- roepsbeul, die voor deze zaak uit En geland is meegebracht. De galgen worden gebouwd in een kleine plaats in de Britsche zone, die geheim ge houden wordt. Pierrepont ontvangt gewoonlijk tien pond sterling per HILVERSUM I 301 M. 7.01 Nieuws. 7.20 Ochtenüklanken. 7.50 Ochtendwijding. 8.01 Nieuws. 8.20 Muziek. 9.01 Orkestwerken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Politie- ber. 9.45 Muziek bij den arbeid. 10.45 De Zonnebloem. 11.15 Piano- vierhandig. 11.45 Krijgsgev. in het Verre oosten. 12.01 Zuid-Am. mu ziek. 12.30 Nederland gaat weer aan den slag. 12.35 Jetty Cantor. 13.01 Nieuws. 13.20 Lex van Spall 15.00 Voor de vrouw. 15.15 Ca baret. 15.30 Recital. 16.00 Ortho dox Protest. Bijbellezing. 16.30 Recital. 16.45 Ons kort verbaal. 17.00 Tango en wals. 17.30 „Neder land helpt Indië". 17.35 Vibra foon-sextet. 18.01 Hawaiian-spel. 18.15 Jane Bron. 18.30 Engelsche les. 19.01 Nieuws. Reportage. 19.30 Fauré. 20.01 Nederland herrijst 20.15 Orkest. 21.00 Vragenkwar- tier. 21.15 Fauré. 21.45 Sylvestre Trio. 22.15 Mensch en Maatschap pij. 22.30 Manuel de Falla II 23.01 Nieuws. 23.20 Avondwijding. Wil helmus. HILVERSUM II 415 M. 13.30 Canadian Forces Radio Service. 13.45 Nieuws uit Canada. 14.00 Verzoekplaten. 16.45 Nieuws uit Canada. 18.01 Nieuws Persover zicht. 18.30 Saxofoon- en piano- soli. 18.50 Vóór je slapen gaat. 19.01 Ensemble George Frank. 19.30 Strijdkrachten. 20.01 Kamer muziek. 20.40 De werkende vrouw. 20.55 Jan Corduwener. 21.15 Orgelconcert. 21.45 Avond wijding. 22.01 Nieuws 22.20 Dans muziek. Wilhelmus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2