Rijksdienst voor Sport en L.0. een belangrijk instituut m f Sheffield Wednesday leidt in Noord SPAAK IN HET WIEL IJs- en athletiekfsaasi te Amsterdam Onze R.K. clubs in den N.V.B. „Waarom lieten jullie dat niet door Joden doen" Strijd tegen stijve harken gaat verder Blackpool verslaat Chesterfield Weinig voetbalwedstrijden wegens de vorst Hardrijders bijeen Schaatsen onder! SCHÜLTE-BOEYEN Walstra vóór Weenink Opsporing van vermogens MAANDAG 10 DECEMBER 1945 PAGINA 3 Autonomie In en buiten school verband IJSHOCKEY-FINALES TE AMSTERDAM ook in Brussel eersten v Van Vliet verliest Eerste zege van Alcmaria Vergadering K.N.A.U. Een late Sint Nicolaasverrassing was de komst van zoo'n winter, die in één nacht de ijsbanen en slooten schaatsvrij blies, doch die tegelijkertijd een flinken hap deed in het karig rantsoen kolenVelen keken met het oog op de brandstofvoor ziening niet vroolijk toen de Noord-Oostenwind zijn kouden adem over het water blies en slooten en ondergeloopen banen verstijfde, maar de meesten hadden over de vijf graden vorst geen zorg en bonden de schaatsen onder. Vooral de jeugd bleek de ijspret van vroeger nog niet te hebben vergeten en liet zich nu zij voor het eerst weer op vrije voeten op het ijs kon komen niet onbetuigd (Foto C. de Boer) (de zooveelste") (misrekening] Coördinatie van alle instanties „OMJE" begin Januari in A'dam Teruggave van gestolen spoorwegmater ieel Arbeidstijd in brood bakkerijen Wij moeten ver in de ontwikkeling van het Nederlandsche sport leven terug gaan, om er een gebeurtenis te ontdekken die van zoo groot belang is en zulke verstrekkende gevolgen kan hebben als de dezer dagen gemelde oprichting van een Rijksdienst voor de Licha melijke Opvoed'ng en de Sport. Geen wedstrijden van internationaal formaat op welk gebied ook, geen kampioenschappen of wereldrecords kunnen voor sport en lichamelijke opvoeding van zulk vitaal belang zijn als deze min of meer opzienbarende, in ons land ongekende be zorgdheid van de overheid voor het lichamelijk welzijn van ons volk. Lichamelijke opvoeding en vooral de sport zijn op de Departementen en in de Volksvertegenwoordiging altijd stiefmoederlijk behandeld ge weest.-En nóg zullen er velen zijn die alle zorg, besteed aan wat zij noemen „de spier", overdreven en overbodig achten. Maar degenen die altijd geijverd hebben om de sport en lichamelijke opvoeding in de maatschappij een plaats te geven, welke haar toekomt, zullen zich daar nu niet meer door laten ver ontrusten. Zij zullen doorgaan te verkondigen, dat sportbeoefening niet alleen maar is hard loopen of tegen een balletje trappen. Zij zul len dit des te gemakkelijker doen, nu de regeering eigenlijk ronduit bekend heeft, dat zij tenslotte het groote belang van deze zaken vol ledig heeft ingezien. De eenige «org die men in sport kringen t.a.v. dezen overheidsmaatregel zal hebben, is die van een volledige autonomie voor de sportbonden. Karei Lotsy bijvoorbeeld, een van hun voor mannen, heeft bij zijn. herhaald pleiten voer staatszorg en staatsbemoeienis even vaak met klem betoogd, dat steun van de overheid nimmer dwang van overheidswege mocht beteekenen. "Vandaar waarschijnlijk, dat in de toelichting op de werkzaamheden van den nieuwen Rijksdienst de volgende passage voorkomt: „Het spreekt vanzelf, dat bij de uitvoering van het voornemen door het scheppen van een gemeen schappelijke basis de lichamelijke opvoeding en de sportbeoefening te ccördineeren, een zoo ruim mo ge 1 ij k e plaats zal worden gelaten aan het particulier initiatief." Wij wetenuiteraard niet wat men onder „zoo ruim mogelijk" wenscht te verstaan, doch nemen gaarne aan, dat we ons in' dit opzicht geen zorg behoeven te maken. Trouwens, dr. J. Miedema, de nieuwbenoemde directeur van dezen dienst, is in een voo^ ons allen zeer moeilijken tijd en op een zeer moeilijke plaats zóó nauw met het sportleven verbonden geweest, dat wij ons op dit punt volkomen gerust gesteld kunnen achten. De voortzetting van de werkzaam heid van de Inspectie voor de Licha melijke Opvoeding binnen school verband houdt in, dat een gedeelte van de doelstellingen van den rijks dienst reeds binnen afzienbaren tijd kan worden verwezenlijkt. Ten aanzien van de lichamelijke opvoeding van de jeugd b u i te n schoolverband onderhoudt de rijks dienst contact met de jeugdvereni gingen, o.a. met de Nederlandsche jeugdgemeenschap; voorts wordt bin nen dit verband gestreefd naar coör dinatie van de gemeentelijke bemoei ingen met de lichamelijke opvoeding en de sport. Er werden besprekingen gevoerd met het ministerie van Justitie over de lichamelijke en sportieve vorming van de politie. Soortgelijke besprekingen zijn gaande met het ministerie van Binnenlandsche Zaken in betrekking Noord: BarnsleyGrimsby 20, BoltonMiddlesbrough 21, Burn ley— Manch. Un. 22, Chesterfield- Blackpool 03, EvertonStoke 61, HuddersfieldLiverpool 31, Manch. CityBradford 6—0, New Castle Blackburn 81, PrestonSheff. Un. 52, Sheff. We dn.Bury 20, Sun derland—Leeds 5—1. Sheff. W. Blackp. Chesterf. Everton New Castle Sheff. Un. Barnsley Manch. C. Liverp. Stoke Hudd. T. 17 24 19 24 18 23 17 22 17 21 17 21 17 20 17 20 18 20 19 20 17 19 Bradf. Bolton Preston Eury Manch. U. Grimsby Sunderi. Burnley Leeds Middl. Blackb. 18 19 18 17 19 17 18 16 18 15 17 14 18 13 17 12 17 11 17 10 17 9 Zuid: ArsenalPortsmouth 43, BirminghamSouthampton 40, ChelseaBrentford 42, Coventry- Wolves 10, DerbyWest Bromwich 3—3. Leicester—West Ham 4—1, Mill- wallTottenham 32. Nottingham Aston Villa 13, PlymouthCharl ton 15, SwanseaPulham 2—2. Charlton A. Villa x Birmingli. Derby C. Wolves W. Bromw. Millwall West Ham Pulham Chelsea Tottenh. 16 81 19 29 18 26 18 25 18 23 19 23 17 19 18 18 18 18 18 18 17 17 Brenif. 18 17 Nottingh. 18 16 Portsm. 18 16 Arsenal 18 16 Coventry 15 15 Leic. C. 18 15 South. 17 12 Swansea 18 11 Nesport 15 9 Lu ton 17 9 Plymouth 18 5 tot de brandweer. Hetzelfde geldt voor het ministerie van Oorlog en voor het ministerie van Marine ten be hoeve van de lichamelijke opvoeding van de militairen, zoowel te land als ter zee. De verdere organisatie en uitbouw van de lichamelijke opvoeding in bedrijfsverband verkeert nog in een stadium van voorbereiding: ten be hoeve hiervan wordt studiemateriaal verzameld. Ten aanzien van de oplei ding van leerkrachten ten dienste van het M. O. zal worden gestreefd naar coördinatie en naar meer unifor miteit. Via de overkoepelingsorganisatie, welke nog in status nascendi verkeert, zal contact worden onderhouden met de sportbonden. Hierbij zal bijzondere aandacht worden geschonken aan de vorming van sportleiders. Binnen dit kader hoopt men te komen tot ver wezenlijking van de plannen tot stichting van een centrale sportschool. Dit is schoone muziek, maar muziek voor de toekomst. Het groo te belang van dit alles voor het oogenblik is, dat we met groote be zieling en meer hoop op succes den strijd tegen de stijve harken, tegen Houten Klaas en Jan Salie gaan voortzetten. En wat kan ons deren, nu de regeering zelf de krijgstrom pet steekt. Wij zullen de groote trom wel roeren! We hebben in het voetbaljargon zulke mooie namen voor zoo leelijke zaken. Als we zeggen dat vorst Pluvius zijn dag had, beteekent zulks dat het voetbalprogramma vrijwel verregend is. Verklaren we dat King Soccer door vorst Thialf van den troon gestooten is, dan bedoelen we dat de god. van sneeuw en ijs een spaak in het" wiel gestoken heeft. Meestal kwam Pluvius het eerst zijn opwachting maken bij de voetballers, maar ditmaal heeft zijn wintersche collega hem de loef afgestoken. Terwijl nog geen program ma belangrijk door den regen ge stagneerd was, heeft de ijzige adem van Thialf al een heelen voetbaldag practisch in de war geschopt. In de eerste klas bijvoorbeeld gingen maar enkele wedstrijden door. De uitslagen hiervan zijn: InÉC—Quick 1—2 WageningenTubantia 12 Bra bant iaSpechten 31 VVV—PSV i—i In de plannen voor dein de Watergraafsmeer aan te leggen sportvelden, is tevens opgenomen een ontwerp voor een sproei-ijs- baan, die des zomers als sintelbaan voor athleten gebruikt zal worden. De gemeente heeft dit plan goed gekeurd. Verwacht wordt, dat begin 1946 een begin met den bouw van-dezen ijs- en athletiekbaan, waaraan de gemeente medewerking zal verlee- nen, zal worden gemaakt. Binnen de ovale hardrijdersbaan zal voorts gelegenheid voor kunst- en schoon- rijden zijn. In de Apollohal te Amsterdam is de finale van de vierde divisie ge speeld tusschen Algonquins en Lake Superior Regt. Deze prachtige en on gekend snelle wedstrijd werd door de Algonquins (het team van captain Mac Donald) met 63 gewonnen. Vandaag beginnen de halve finales van de AU Star-competitie, teams samengesteld, uit de beste spelers van de 4th division en de L. of C. uit Nijmegen. De wedstrijddagen zijn: 7, 9, 10, 12 (misschien ook 13 De cember), 15, 17, 19 en 20 December as. De Nederlandsche Vereeniging tot Bevordering van het Hardrijden op de schaats heeft te Amsterdam haar algemeene jaarvergadering gehouden. In de vacature van voorzitter benoem de de vérgadering den heer W. H. Taconis, tot dusverre vice-voorzitter van de vereeniging. Voorts richtte de vergadering nieuwe afdeelingen op in Haarlem, Hoorn en in de provincie Groningen. Over de veel gemoederen bezig hou dende reorganisatie van de ijssport bleek nogjal verschil van meening in de vergadering te bestaan. Bij de be spreking over de wenschelijkheid tot aansluiting bij het nieuwe Algemeen Nederlandsch Verbond van Schaatsen rijders, werd tenslotte besloten, deze kwestie op een nog nader vast te stellen datum opnieuw onder de loupe te nemen. Vorige w,eek was het nog ho sauna voor Koning Voetbal en scheen er geen vuiltje aan, de lucht. Vandaag den dag denkt vrij wel niemand meer aan voetballen Schaatsen worden te voorschijn ge haald, schoongepoetst en nageke ken, de ijsbanen adverteeren hun feestelijke opening; wedstrijden worden aangekondigd. Wedstrijden, inderdaad. Hier zijn de eerste: Heden, Maandag: wedstrijden in Diemen en harddraverij te Korte- zwaag (Friesland). Woensdag: nationale wedstrijden te Warmenhuizen over 100, 1500 en 3000 meter. Na him fraaie overwinning in den 100 K.M.-wedstrijd te Zürich, hebben SchulteBoeyen gisteren in het Sportpaleis te Brussel deze prestatie tegen een sterk veld her haald. PetersPellenaers eindig den op de derde plaats met twee ronden achterstand. Ook zij ver richtten dezelfde prestatie als ver leden week in Zwitserland. Op de Parijsche winterbaan waren Zondag diverse grootheden uit de internationale sprinterswereld verza meld, zooals de Fransche, Belgische en Deensche kampioen, resp. Gerar- din, Scherens en Falclt Hansen en de Nederlanders Arie van Vliet en Jan Derksen. Er werq een sprintwedstrijd gereden Frankrijkbuitenlanders over 16 manches a deux, en een wed strijd tegen het horloge over 500 m. met vliegenden start. De Nederlan ders wisten al hun series te winnen, behalve van Gerardin, van wien zoo wel van Vliet als Derksen verloor. Zoowel Frankriik als de buitenlan ders behaalden 24 punten. In den wedstrijd tegen het horloge werd Van Vliet derde achter Gerardin en Senftleben en Derksen bezette de vijfde plaats. In het algemeen klas sement bezette Van Vliet de derde plaats met 8 pnt., en Derksen werd vierde met 10 punten. De algemeene uitslag luiddeFrankrijk 47 pnt., bui tenlanders 37 pnt. Van der Voort startte in wedstrij den achter den motor op de winter baan te Gent zonder veel succes te boeken. Remkes—Verschuren reden in een uurwedstrijd en behaalden een overwinning met 2 ronden Voor sprong. In de omgeving van Overveen organiseerde de HAV een veldloop die ondanks de afwezigheid van Slijkhuis geen spannend verloop had. In het begin was er nog eenige strijd tusschen de A-klassers Wal stra uit Leeuwarden en Weenink van Suomi. De Fries echter toonde zich al spoedig den sterkste en won 'tenslotte met vlag en wimpel. De vereenigihgsprijs was voor Haarlem vóór Blaüw-Wit, Volewijc- kers en DEM. In de tweede klas A van het eerste district ging alleen de ontmoeting Alcmaria VictrixZVV door. De Alk- m-aarders benutten haar door met 43 hun eerste overwinning te be halen. De stand is: KFC 4 3 0 1 6 14—6 West-Frisia 4 3 0 1 6 16—10 ÓSV 4 3 0 1 6 9—4 Alkm. Boys 4 2 115 12—11 Volendam 4 2 0 2 4 1211 ZVV 4 1 1 2 3 8—11 ZFC 4 1 1 2 3 4—8 WFC 2 10 12 4—7 AFC 3 1 0 2 2 10—8 DWV 3 0 2 1 2 3—6 Alcm. V. 5 1 0 4 2 13—23 In een algemeene vergadering van de K.N.A.U nam de bespreking over het bestuursbeleid vele uren in beslag. Het bleek, dat vele klachten ongegrond waren inge diend. Bij de bestuursverkiezing werd tot voorzitter gekozen ir. A. Pau- len. De benoeming van den voor zitter van de N.T.C. ging niet vlot. Tenslotte werd ir. Paulen ook be noemd tot voorzitter dezer com missie. SPORTSNIPPERS De veertienjarige Ariuro Pomar won het Madrileensche schaaktour-' nooi zonder tot nu toe eer» partij te verliezen. In de voorlaatste ronde sloeg hij den bekenden Spaanschen veteraan Fuentes. G. Peters kwam nog in wielerwed strijden uit op de Parijsche winter baan. Hij startte 'in een omnium, dat bestond uit drie manches, ?n werd in het algemeen klassement tweede achter den Franschman Prat. In E'-ussum zal de eerste interna tionale rugby-wedstrijd worden ge speeld tegen de Belgen, en wel op Zondag 23 December ln het sport park „Meerweg". In de, afd. C dringt TYBB sterk op naar de spits en herstelde zich van de aanvankelijke teleurstelling, doch er is nog een grootere inspanning noodlg om als leider de teugels in handen te nemen. ADO '20 komt niet gek voor den dag, maar is niet krach tig genoeg om zich bij het leidende peleton te scharen. Alleen staan wij wat perplex over DEM! Onder aan de ranglijst is toch een positie, die deze club in alle opzichten onwaar dig is. Zij heeft behoorlijke spelers en behoorlijke reserves. Wat weerhoudt de kerels om zich te herstellen. Kinheim 4 7 ADO '20 4 3 HFC 4 6 Z'meeuwen 3 2 TYBB 4 6 Terrasvogels 3 0 BI'daal 3 4 DEM 3 0 B'wijk 4 4 In de 3e klasse D heeft het pas gepromoveerde Ripperda de leiding; hier is de stand: Ripperda WA SDW Schoten DEO Halfweg 3 3 Swift 3 3 Germaan 3 2 JHK 4 1 Met groot genoegen en tevens be langstelling worden de evoluties ge volgd van Onze Gezellen. Tot voor enkele jaren was O. G. een sluimerend geval. Het liep niet zooals het loopen moest. En nu.... Neen, O. G.-ers, er hoeven nog geen kampioensfuiven gesmeed. Om over promotie nog maar niet te reppen. Maar het gaat goed! In het sportfondsenbud te Haar lem organiseerde H.V.G.B'. een water- polo-tournooi om de vrijheidsbokaal. OG 4 7 VI. Vogels 4 4 DIO 4 5 Sp. Vogels 4 3 DCO 4 5 THB 4 1 EHS 4 5 BSM 4 1 ETO - 4 5 VVD 0 0 DSS 4 4 De iersche voetbalbond heeft Ne derland uitgenoodigd nog in dit sei zoen in Ierland een interland-wed strijd te komen spelen. In verband met andere uitnoodigingen heeft de N V.B. deze echter niet aanvaard. Toen Hitier hoorde, hoe de door hem persoonlSjk bevo len sabotagepo- ging, gericht tegen de vereentgde Staten, mis lukt was, brulde hU den leiders van den Duit- schen geheimen dienst toe: „Waarom Heten jullie dat niet door Jo den doen?" Generaal-majoor La- housen, die met deze sabotagepoiging was be last, deelde dit mede in Neurenberg, waar hij als getuige optreedt in de processen en onder strenge bewaking staat. Lahousen onthulde, dat de sabotagepogin- gen geschiedden op per soonlijk bevel van Hitier en speciaal ten doel hadden, Amerikaanscne aluminiumfabrieken te vernielen. Op 28 Juni 1942 vernamen de Duit- schers per radio dat de saboteurs, die door een onderzeeë» aan land waren gezet, gevangen genomen waren en dat het Amerikaansche fe derale bureau na on derzoek alle bijzonder heden over hun oplei ding, uitrusting en doe. len te weten was geko men. „Het gevolg hiervan was" aldus Lahou sen „dat Hitier het hoofd van den Duit- schen geheimen dienst, admiraal C'anaris, zco- dra deze zich in Hitler's hoofdkwartier in Oosfc- Fruisen vertoonde, be rispte." Voorts deelde Lahou sen mede, dat de man nen, die de zaak onder namen, uit de SS voort- jrwamen en beschreven werden als „fanatieke nazi's, wier handen jeukten om aan het werk te gaan." „Toen de onderne ming mislukt was" verklaarde Lahou sen „maakte Hitier eenige zeer critische op merkingen tegen Cana- ris, die in het midden bracht, dat de mannen geen geoefende agenten maar aanhangers van de nazi-party waren ge. weest, door de partij beschikbaar gesteld". Het was bij die gele genheid dat Hitier zijn historische opmerking maakte: „Waarom heb je geen Joden genomen voor dat karwei?" „Hitier dacht destijds blijkbaar" 2300 merk te Lahousen op „dat hij nog Joden kon krij gen om dat werk voor hem te doen." „Canaris keerde hier op naar Berlijn terug en gaf bevel, bij den ge heimen dienst gebruik te maken van Joden, maar later vroeg Hitier Canaris hiervan reken schap en er werd een einde aan gemaakt" besloot Lahousen. (A.P.) Het ligt in de bedoeling der re geering zoo spoedig mogelijk te komen tot een volledige coördinatie van alle instanties, werkzaam op 't gebied van vermogensopsporing. Te dien einde is een Centrale Vermo gensopsporingsdienst ingesteld. Deze dienst, welke te Amsterdam geves tigd is in het gebouw van den Kon. Hollandschen Lloyd, ressorteert onder den minister van Financiën en staat onder leiding van de heeren S. G. Appeldoorn en A. B. J. Prakken. Deze dienst zal voortaan het eenige en uitsluitende orgaan zijn, dat op het gebied der vermogens opsporing, zoowel in het binnen- als in het buitenland, werkzaam zal zijn. Het 25000 ton groote hospitaal- scilip „Oranje" zal 13 December van Java naar Nederland vertrek ken met 1163 Nederlandsche eva- cué's aan boord, meest vrouwen en kinderen. Het schip wordt in de eerste week van Januari (e Amster dam verwacht. Een medische 'staf van 75 man geneeskundig perso neel, voor het meerendeel vroegere geïnterneerden, zal met de evacués, waarvan de meeste® zeek zijn, mee reizen. De afd. perszaken der Ned. Spoorwegen deelt mede: Het bericht van de New York Times, dat in sommige bladen is overgenomen en volgens hetwelk op het Brusselsch spoorwegcongres de verdeeling ter sprake zou zijn gekomen van 160 locomotieven en 50.000 goederenwagens, is volkomen uit de lucht gegrepen. Dit onder werp is in het geheel niet behan deld en het js dus ook onjuist, dat de Ned. Spoorwegen in deze ver deeling niet wenscht te partici- peeren wegens de hooge kosten. Op het congres zijn alleen maatregelen overwogen om het over geheel Europa verspreide spoorwegma- terieel van alle landen weer aan d« rechtmatige eigenaars terug tt geven. Daartoe is een formulier ontworpen, waarop het materieel moet worden ingeruild en zijn da gen vastgesteld, waarop het mate rieel zal worden geteld. De minister van Sociale Zaken heeft aan broodbakkerijen, waarin tevens koek, banket, chocolade of suikerwerken worden vervaardigd, vergunning verleend, Zaterdag 22, Vrjjdag 28 en Zaterdag 29 Decem ber 1945 den werktijd van de in deze ondernemingen werkzame bakkersgezellen per dag met twee uren en per week met twaalf uren te verlengen. De Skyniaster (NL 301) uit IndiS Is op Schiphol teruggekeerd. Aan boord bevonden zich o.m. 27 repatri- eerenden uit Ned. Indiê.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3