Het beleid der regeering INFORMEEL OVERLEG OP JAVA BEGONNEN Uitvoerige nota ingediend bij de Tweede Kamer Mgr. L. J. Willenborg overleden Laatste poging der Nederlanders om bloedbad te voorkomen Indië, een der groote zorgen Voor bonnenlijst 69ste JAARGANG No. 23418 DONDERDAG 13 DECEMBER 194^ Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs, 30 cent per week De nota over de belangrijkste punten van het regeeringsbeleid, thans bij de Tweede Kamer ingediend, is een zeer uitvoerig stuk van niet min der dan 23 paragrafen. Allereerst wordt er op gewezen, dat betreffende de kabinetsformatie de formateurs er den nadruk op hebben gelegd, dat de moeilijke taak alléén kon worden aanvaard door een groep van personen, die ook als persoonlijkheden aan elkaar hun ver trouwen konden schenken. Het beleid te Londen Oorlogsschade (Vervolg op pagina 3) WËÈÈÊÊÊ$m Stichter van het Ziekenapostolaat Het weer Steun aan nationalisten MEN KOESTERT HOOP OP OVEREENSTEMMING IJmuiden overlaadhaven voor Amsterdam zie pagina 3 Onderhandelingen tegen gesproken Monument oorlogsslachtoffers NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Over de gebeurtenissen in In dië wordt gezegd, dat op Java thans een toestand van anar chie is geschapen. Achter de leiders van de ..Republiek Indonesia" is de door de Japanners bewerkte en gemilitariseerde jeugdbeweging in handen gevallen van de meest ex treme groepen. De nationalistische vrijheidsdrang is dadelijk duidelijk geweest. Maar niet dadelijk is een goed inzicht verkregen in de sociale omwenteling onder Japanseh be heer. die nog steeds verder vreet. Ook Christenvervolgingen komen over het heele land voor. Op vele plaatsen viel het bestuursapparaat weg, o.a. te Batam en op Java's Noordkust. Te Batavia duurt de onrust nog steeds voort en telkens doen zich nieuwe gevechten voor. De internee- ringskampen moesten beschermd worden terwille van de Inwoners. Voorts is de voedselvoorziening min der goed, terwijl voedselboycot nog steed3 doorgang vindt, dank zij extre mistische terreur. De republikeinen Bhn niet In staat het hoofd te bieden aan den algemeenen noodtoestand. Elders is de situatie niet zóó ont wricht als op Java. Op Sumatra blijken ook nationalistische stroomin gen aanwezig te zijn; de toestand in Atjeh is eveneens politiek onbevre digd te noemen. Van Engelsche zijde wordt aange drongen op besprekingen, teneinde tgt een vreedzame oplossing te komen. Soekarno ls 31 October van de con ferentie niet teruggewezen, doch heeft niet actief aan de besprekingen deel genomen. Van Mook heeft in een dwangpositie moeten handelen. Da regeering wil ..de deur open houden" voor constructief overleg met die per sonen uit Indië, die met de Indische regeering een nieuw tijdperk willen Ingaan, waarbij gerechtvaardigen Indo nesische aspiraties volle bevrediging zullen vinden. De regeering kan zich niet uitlaten over de militaire voor- uitzichten. Tot eind Februari 1946 zullen 50.000 personen worden geëvacueerd. Over het beleid der Ned. regee ringen te Londen zal later een rne- morandum-Gerbrandy aan de Sfca- ten-Generaal worden aangeboden De Staatsuitgaven zullen belangrijk worden verlaagd. 1 Jan. wordt het M. G. opgeheven en in '46 het bureau „Nationale Veiligheid". „Oog en Oor" ls een kind in overgangstijd; het moet informatiebureau zijn en tevens de overheid inlichten over plaatse lijke moeilijkheden. Aan dezen dienst wordt geen uitbreiding gegeven. De regeering is voornemens een re geling te treffen voor bewaring in de bewaringskampen der nog niet veroordeelde politieke delinquenten De stichting „Toezicht Politieke De linquenten" zal den ontslagen ge. interneerden leiding geven bij reclas- seerlng. De verliezen van hen, die slacht offer zijn geworden van oorlogshan delingen zullen gedragen - moeten worden door het geheele volk, waar bij de prijzen van 9 Mei 1940 als basis worden genomen. De door Duitschland aan ons land te vergoeden schade staat onder supervisie van de Geallieer den. Aan de regeering is reeds een lijst ingediend van industrieën e.d., en een schade-uitkeering van f 25.725 millioen. De toegestane loonsverhocging acht de regeering onder de huidige omstandigheden niet voldoende. Niet geaarzel.d wordt loonsverhoo- gingen toe te staan, die veel verder gaan dan 25 pet. boven het peil van 1940. Het College van Rijksbe middelaars brengt met spoed een aantal loonregelingen tot stand. Voorschot waarde-bonnen zullen worden verleend voor den aankoop van goederen. 1 Jan. komt een nieuwe wachtgeldregeling. Van 1939—1943 is het sterfte cijfer aan tuberculose gestegen van 4.1 tot 6.99 per 10.000 Inwoners, een stijging van 70 pet. Ter be strijding van de t.b.c. worden ingrijpende maatregelen genomen. De productie van land- en tuin bouw moet vergroot worden, de kwali teit der voortbrengselen worde ver beterd en de kostprijs aangepast aan het prilspeil. Export van zuivelpro ducten ls eerste eisch! Ontworpen ls een ontwerp van wet betreffend? publiekrechtelijke organisatie van het bedrijfsleven. De regeering koes tert geen plannen voor eenlg vervoer- monopolie. De Instelling van een commissie, die op korten termijn de regeering zal advlseeren over de herziening van de ftnancieele verhouding tusschen rijk en gemeente, kan worden tegemoet gezien. De Australische horveten „Warranbul" en „Gladstone" ont~ scheepten de Australische troepen, die de stad Dilli op Portu~ geesch Timor bezetten. Op den voorgrond Timoreesche inboorlingen, die de oorlogsschepen gadeslaan (Anefo-P) daal het jaarlijksche zieken- trlduum gehouden werd, waren er altijd gasten uit Beigië, Frankrijk, Engeland of andera landen. Hedenmorgen 11 uur is Mgr. L. J. Willenborg in de Mariastich ting te Haarlem overladen. Het overlijden van Mgr. L. J. Willenborg brengt niet alleen de parochianen van de Allerheiligste Drieëenheid te Bloemendaal in rouw. maar dui zenden in den lande, die tijdens hun ziekte verkwikt er. gesterkt zijn door zijn woord en zijn brief, aan allen opgedragen, die het Wereld-Ziekenapostolaat vorm den. Mgr. Willenborg had als op richter' en stuwer van dit apos tolaat vermaardheid in alle dee- len van de wereld en wanneer in het kleine kerkje tg Bloemen - Verwachting tot Vrijdagavond.: Aanvankelijk stormachtige, later langzaam afnemende wind, tus schen N.W. en Noord, enkele re gen-, hagel- of sneeuwbuien, vooral aan de kust. Koude. Zon onder 16.27. Maan 13.55—2.04 Zon op 8.14 Yamamota verantwoordelijk Generaal-majoor Yamamota, de voormalige dhef staf van het 16e Japansche leger op Java, heeft ver klaard, dat hij in hoofdzaak ver antwoordelijk is voor den steun aan de Indonesische onafhankelijk heidsbeweging. Generaal Yamamota werd vorige maand gearresteerd en verblijft nu In de gevangenis te Singapore in afwachting van zijn vonnis. Generaal-majoor Nakamoega. die het bevel gevoerd heeft in Midden- Java, zit ook te Singapore gevangen en wordt beschuldigd van mede plichtigheid ten aanzien van het overhandigen van wapens aan de Indonesiërs. De Britten controleeren alle verkeer naar Batavia. Een Indisch soldaat onderzoekt een ponny-wagentje bij een der wegversperringen BATAVIA, 12 Dec. IReuter). Naar Reuter's speciale correspondent uit Batavia meldt, wordt de mogelijkheid, dat de Nederlanders nog een laatste poging' zullen doen een groot bloedbad op Java te voorkomen door voorstellen aan de Indonesiërs met betrekking tot den toekomstigen status van Indonesië binnen het Koninkrijk, te Batavia druk besproken. Het uitstel van het vertrek van dr. Van Mook wordt door welingelichte kringen in verband gebracht met een nieuwen politikken stap bij de Indonesiërs. Naar de officieuze London Press Service bericht, zijn waarnemers te Londen van meening, dat de toe stand op Java als hoopvoller mag worden beschouwd. Men koestert hoop op een eventueele overeen komst tusschen de Nederlanders en Sjahrir. Op het oogenblik vinden, aldus de London Press Service, in- formeele besprekingen plaats tus schen beide partijen, die op Ne- darXindsch initiatief begonnen zijn. De voornaamste reden, dat deze besprekingen niet uit het be ginstadium zijn gekomen is, dat Sjahrir en zijn medestanders hun handen gebonden voelen door de extremisten, die letterlijk amok maken. Het geallieerde opperbevel heeft besloten met kracht van wapenen een eind te maken aan de extre mistische excessen, en het heeft daartoe de geallieerde strijdkrach ten op Java versterkt. Als begin is West-Java grondig gezuiverd. Dit was noodzakelijk: ten eerste om de Japanneezen te ontwapenen en de geïnterneerden te redden, en ten Naar wij vernemen bestaan er Slannen IJmuiden tot een overlaad- aven voor Amsterdam te maken. Voor de toekomst van IJmuiden zal dit van groot belang zijn. tweede om de eenig mogelijke om standigheden te scheppen waaron der onderhandelingen tusschen Nederlanders en Indonesiërs ge voerd kunnen worden. De terreur, die de extremisten trachten uit te oefenen, is niet vereenigbaar met deze doelstellingen. Men gelooft, dat Sjahrir, wanneer hij bevrijd is van de bedreiging der extremisten, bereid zal zijn de Ne- derlandsche voorstellen voor auto nomie voor Indonesië als basis voor besprekingen te aanvaarden, mits deze voorstellen een gedetailleerd beeld geven van het schema, dat in de rede van de Koningin van 1942 gegeven is. Wanneer Van Mook na zijn bezoek aan Den Haag met dergelijke voorstellen naar Indië komt, en wanneer de geal lieerde troepen er in slagen wat zij zeker zullen doen een veilig heidscordon te trekken, en wanneer Sjahrir en zijn medestanders voe len, dat zij aan hun kant eveneens het gezag hebben om te onderhan delen, dan, aldus neemt men "te Londen aan, zal er een belangrijke stap naar een vergelijk gedaan zijn. U, P. meldt, dat Van Mook a.s. Zaterdag naar Nederland zal ver trekken. In Batavia is het rustig. De Euro peanen vragen zich af wat de reden mag zijn van h^t uitgestelde vertrek van dr. Van Mcok. Sommige zijn van meening dat de Luitenant-G.G. wil wachten tot met iets positiefs naar Den Haag kan gaan. Hardnekkige geruchten, dat Sj'ahrir gisteravond een onderhoud met Van Mook zcu hebben gehad, werden door Sjahrir categorisch tegengesproken. Hij voegde hieraan toe, dat hij. als hy een duidelijk omschreven uitnoddiging van de Nederlanders zou kryg-en om naar Den Haag te komen, dezie zou aanvaarden. De radio was het groote middel om contact te krijgen met de bedlegerigen en toen de oprichter zelf in zijn pastorie ziek werd het begin van het einde liet hij de microfoon bij hem bren gen en heeft voor het laatst zijn warme, opwekkende en vertroos tende stem door den aether ge klonken. In den oorlog werd het radio-contacfc verbroken en ook voor den wekelijk- schen ziekenbrief, dien hij eigenhan dig schreef en dan liet clicheeren en afdrukken, werd geen papier meer ter beschikking gesteld. Maar de brief blééf verschijnen, totdat God nu zelf den schrijver voor eeuwig tot Zich heeft genomen. Mgr. Willenborg- is ook pionier ge weest ln het geven van cursussen voor katholieken en niet-katholieken over de geloofs- en zedenleer. Toen kapelaan was aan de Kathedrale Kerk begon hy met dit werk, dat een bui tengewone belangstelling trok en dat bij als pastoor te Bloemendaal voort» zette. Hij was gelukkig met zijn kleine kerkje, dat in Mei 1917 werd inge wijd. waarbij als ideaal gesteld werd ,.in het overschoone Bloemendaal een juweel van een kerk, teneinde zoowel in geestelijken als in stof fel ij ken zin de Allerheiligste Drieëenheid to eeren." Dat ideaal is nu, bijna dertig jaar later, nog niet verwezenlijkt en insiders weten, dat het den pastoor nooit berouwd heeft, omdat hij zoo uitermate aan zijn „stalletje van Bethlehem" gehecht was. Toen do oorlog uitbrak stond de aanbesteding van de nieuwe kerk, die op het ter rein van de Bispinckstlchting zou ver rijzen, voor de deur. Eindelijk waren de teekeningen. die herhaaldeiyk een versobering inhielden en de gedachtO aan een ..kathedraal van het zieken apostolaat" door te hooge kosten wél moesten verdrijven, goedgekeurd. Maar nu kwam er een andere spelbreker en Monseigneur glimlachteDoch aan den Dennenweg verrees een prachtig paroéhie-complex: een jongens- en meisjesschool, het bekende jeugdhuis ..Campagna". En daarby hët St. Adel- bertuskerkhof, rustig gelegen ln do bosschen, voor de gestorven parochia nen, maar meer nog voor de velen, die bij een bezoek aan dit gewijde plekje het verlangen voelden, daar eens to mogen rusten. Mgr. Willenborg. die na zijn veertig jarig priesterfeest tot Geheim Kamer heer van Z. H. den Paus benoemd werd en de lange paarse toog met sjerp zoo waardig kon dragen..was een. bijzonder godvruchtig man; een idea list, die in vervoering kon raken, wan neer hij de rijkdommen van ons Ge loof ln zyn altijd boeiende preeken schilderde. Als jongen van elf jaar gaf hij al het verlangen te kennen priester to willen worden, als man van 69 heeft hij de wereld verlaten na een ryk, zeer rijk priesterleven, dat zeer velen gesticht heeft en ook talrijke andersdenkenden tot andere gedach ten heeft gebracht. Het Haarlem- sche Bisdom is een priester uit dui zenden ontvallen, een voortreffelijk pastoor, een vriend van duizenden en duizenden zieken. God zal hein met welbehagen ontvangen hebben. Ben voorioopig ontwerp van liet op te richten monument voor slachtoffers van den tweeden we reldoorlog in de gemeente Bsnne- teroek ls thans geëxposeerd in de étalage van J. v. d. Wit, bij de tramhalte aa,n de Bennebroeker- laan. Het is vervaardigd door T. Loeffvan Someren Gróve, lid van den Nederlandschen Kring voor beeldhouwers. Om dit ontwerp te kunnen doen uitvoeren, zal nog een geldinzameling worden ge houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1