VAN GENECHTEN Van der Plas neemt ontslag Sauckel, de slavenjager pleegt zelfmoord Vele vormen van ellende over Europa gebracht Functieverdeeling B. en W. van Heemstede BRITTEN BEZETTEN BEKASI Duizenden stierven aan T.B.C. FINANCIEEL-ECONOMISCH BULLETIN DONDERDAG 13 DECEMBER 1945 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Wijziging dienstregeling N.Z.H.-T.M. Nieuwe loonregeling bij de N.Z.H.T.M, Vier jaar voor beraming van moordaanslag Waardevolle tasch gestolen Staking ir. Oudemans opgeheven Officieele Publicatie Heemstede controleert bevolkingsregister Bonnen V02 en V03 vervallen Letter S Controle bevolkings register Leerlingen in staking De man, die Indië wilde helpen Als represaille werd de plaats in brand gestoken Helfrich tgen onafhan kelijkheid in Indonesië Het eerste avontuur van Ling Khi Tong PROCES-N EU REN BERG Prof. dr. R. van Genechten, de gewezen procureur-generaal, die op 17 October door het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage ter dood was veroordeeld wegens het opzettelijk in tijd van oorlog hulp verleenen aan den vijand, heeft zich, naar het A.N.P. verneemt, in de strafgevangenis te Scheve- ningen door ophanging van het leven beroofd. De overweging van het Hof bij het uitspreken van het doodvonnis was geweest, dat verdachte opzet telijk in tijd van oorlog den vijand hulp had verleend en dat voor hem, die een leidende positie innam, zoowel eenerzij ds als ambtenaar van het rijk als anderzijds in êen landverraderlij ke beweging, als de nationaal-socialistische, de eenig passende straf de doodstraf was, daar er geen omstandigheden aan het licht waren getreden, die een lichtere straf rechtvaardigen zou den. In cassatie zou de zaak Van Ge nechten 24 December a.s. voor den Bijzonderen Raad van Cassatie te 's-Gravenhage hebben gediend. Prof. van Genechten was 25 Oc tober 1895 te Antwerpen geboren en heeft o.m. gestudeerd aan de Vlaamsche Hoogeschool te Gent. Als ^ctivist is hij indertijd uitge weken naar Nederland. De N.Z.H.T.M. heeft haar dienst regeling voor het laatste deel van December gewijzigd. 22 December wordt tusschen Haarlem en Leiden van 11.30 uur af in plaats van een uurdienst, een halfuurdienst gereden. Dezelfde uitgebreide dienst op het traject geldt oök vcor Maandag 24 December, op de lijn HaarlemAm sterdam vervallen dien dag echter de forensentrams. Van 12.15 af zal van de Tempeliersstraat in Haarlem en van 13.05 van Amsterdam-Spui- staat een tien-minuten-dienst wor de: gereden. Eersten Kerstdag ver trekt de eerste tram van Haarlem naar Leiden 7.02 uur en van 11.30 af weev een tram om de 30 minuten. De bus van Haarlem naar Noord- wijk a. Zee rijdt niet. De Haarlem- sche stadstram begint 8.30 met eon normalen dienst. Wie van Amsterdam met de tram naar Haarlem wil gaan, moet tot 8.55 uur wachteD. De lo- caal-dienst SloterdijkAmsterdam begint 9 uur in Sloterdijk te rijden. Op het traject AmsterdamPui-mer end begint de eerste dienst 8.45, tusschen AmsterdamVolendam 9 uur en tusschen Monnikendam en Marken 9.20 uur. Vertrektijden van Pu r merend 9.10, Volendam 8.15, Markers il uur. Tweeden Kerstdag Is de dienst als 25 December, 29 Decem ber als 22 December, 31 December als 24 December en Nieuwjaarsdag als de beide Kerstdagen. Op de Zon dagen 23 en 30 December 6taan alia diensten stop. Bij de N.Z.H.T.M. Is overeenstem ming bereikt over een nieuwe loon regeling, welke men p°r 10 Januari a.s. wil invoeren. De nieuwe regeling houdt een verbetering in van de tegenwoordige salarispositie. Nadere gegevens hierover kunnen thans ech ter nog niet worden verstrekt, daar de rijksbemiddelaars nog hun fiat aan de regeling moeten geven. De Haarlemsche rechtbank heeft M. v. d. B. uit Zaandam wegens het beramen van een moordaan slag, die echter niet ten uitvoer is gebracht, conform den eisch van den officier van justitie veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. De vrouw N. S., die den man had overgehaald tot het plegen van den moord, werd tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld zonder aftrek. Woensdag had dr. IJ. Trap haar auto geparkeerd m de Wijde Appe- laarsteeg. Teen zij na eenigen tijd terugkwam, bemerkte zij, dat uit haar wagen een groote canvastasch, jnhoudende medische instrumenten, notitieboekjes, vitaminetabletten en een klein taschje, verdwenen was. Zij doet een beroep op dengene, die deze voor haar kostbare eigendommen heeft weggenomen, het gesto- lene te bezorgen aan haar adres, St-a- tenbolwerk 6. De minister van Verkeer en Energie heeft het door den districts militairen commissaris te Haarlem aan ir. J. A. Ch, Oudemans, rijks inspecteur van het Verkeer te Haarlem, gegeven, bevel tot staking van de uitoefening van zijn functie met ingang van heden ingetrok ken, zulks in afwachting van de beslissingen ten principale. GROENTEN- EN FRUIT- DISTRIBUTIE Het plaatselijk verdeelkantoor van het bedrijfschap voor groenten en fruit maakt bekend, dat de af levering van fruit op bon P01 8 Dec. jJ. is geëindigd. De distributies gaan normaal met alfabetische bevoor rading door en worden nu uitge geven op bon F02. De functies van B. en W. te Heemstede zijn thans als volgt ge regeld: de burgemeester jhr. J. P. v. Doorn heeft algemeene zaken, politie, brandweer, schoolmelkvoorziening, de distributie en houdt lederen Vrij dag van 1012 uur spreekuur. Wet houder jhr. A. v. d. Poll heeft fi nanciën, grondbedrijf, sportparken, schoonheidscommissie, exploitatie woningbouwvereenigingen en uitvoe ring uitbreidingsplan, spreekuur iederen Vrijdag van 1012 uur, wet houder H. M.'v. Unen d« gemeente lijke gas- en duinwater en electri- citeitsbedrijven, volksgezondheid, ambtenaren- en werkliedenreglement, georganiseerd overleg en onderwijs, spreekuur van 1012 uur. Wethou der E, -J. v. Lent heeft openbare werken, den reinigingsdienst, plant soenen en sociale zaken, spreekuur Maandag van 1112 uur. Met ingang van Maandag a.s. wordt te Heemstede een begin gemaakt met de zuivering van het bevolkingsregister. Voor con trole dienen zich alle gezins hoofden en alleenstaande per sonen, met de daarvoor in aan merking komende bescheiden, op de hieronder genoemde dagen naar het R. K. Verenigingsge bouw aan den Heerenweg te be geven. Maandag 17 Dec. van 9—12 en van 13.30—16 uur A—Don; 18 Dec. DonHub; 19 Dec. HueMaz; 20 Btec. MedSchor; 21 Dec. Schot Vij; 2(2 Dec. Waa—Z. DV: gezinshoofden zijn verplicht de tweede distributiestamika,arten en persoonsbewijzen van alle ge zinsleden mede te nemen. De bennen V 02 en V 03 van de groente- en fruitkaart zijn met in gang van heden vervallen. Morgen, Vrijdag, is aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bon kaarten de letter S. Morgen, Vrijdag, dienen zich aan de H.B.S., Zijlvest 27, voor de con trole van het bevolkingsregister te melden zij, die het de eerste maal verzuimd hebben. Van 912 uur A t.m. G. Van 25 uur H t.m. Q. Hedenmorgen zijn de leerlingen van de vier hoogste klassen van hetChr. Lyceum in staking ge gaan. Zij hadden bij het school bestuur een motie Ingediend, waar in zij den terugkeer van Dr. J. v. d. Eist als rector van het lyceum be pleiten. Het b:f.tuur heeft echter hieromtrent afwijzend beschikt. De lyceïsten zullen gedurende drie da gen staken, tenzij het verzoek eer der wordt ingewilligd. Een abonné schrijft ons een briefje, waarin hij mededeelt, dat hij gisteren naar het postkantoor toog en daar vroeg aan het loket van den girodienst of hij een gave voor het comité „Nederland helpt ïndië" kon storten. Noch dé amb tenaar a^n het loket, noch de zaal wachter wist hem den weg te wij zen, om zijn geld te offeren. De man schrijft nu: Wat is er nu ge makkelijker dan op de banken en postkantoren gelegenheid te geven een bijdrage te schenken aan een comité, dat zoozeer in de haften der Nederlanders leeft. BATAVIA, 13 Dec. (AFP). De heer C. O. van der Plas, lid van den Raad van Indië, heeft offi cieel ontslag gevraagd uit zijn functie. Uit bevoegde bron te Den Haag ontving het A. N. P. een bevesti ging van dit bericht. BATAVIA, 13 Dec. (U. P.). Britsche troepen hebben van morgen Bekasi bezet, waar on langs 22 Britsche soldaten wer den vermoord. Er werd geen te genstand geboden en bij wijze van strafmaatregel werd de plaats in brand gestoken. De rookwolken waren te Batavia zichtbaar. Intusschen duren de Indonesi sche aanvallen op het interneerings- kamp te Buitenzorg voort, zoo meldt het officieele Britsche communiqué verder. Ook in Ambarawa hebben nieuwe botsingen plaats gevonden, waarbij een Britsche soldaat werd gedood en vijf gewond. Admiraal Helfrich, bevelhebber der Nederlandsche strijdkrachten in Oost-Indiè" en vertegenwoor diger der Nederlandsche regee ring bij de Japansche capitulatie in de baai van Tokio, verklaarde Woensdag tegenover Associated Press te Batavia: „Van strate gisch standpunt bezien zou een zoogenaamd onafhankelijk Indo nesië een voortdurende bedreiging vormen voor den vrede in den Stillen Oceaan. Indonesië kan zichzelf met geen mogelijkheid verdedigen''. Hii voegde er aan toe: „Japan zou van zulk een onafhankelijkheid het meeste voordeel trekken. De Iridon» siërs zijn niet in staat dit gecompli ceerde land te leiden. Het ontbreekt hun zoowel aan ervaring en kapitaal als aan technische hulpmiddelen. Een ieder, die denkt, dat Indonesië 'n onafhankelijken staat zou vormen, is er naast, want de 137 verschillen de stammen en bevolkingsgroepen zouden elkander bestrijden." Hij zeide voorts, dat Java ,,in de laatste drie maanden meer bedorven was dan ln de drie en half jaar der Japansche bezetting". Helfrich's com mentaar op de beschuldigingen van plundering door de Nederlanders luidde: „Plundering ware beslist een natuurlijke reactie en het verbaast mij, dat het zoo weinig voorkomt." Hij zeide ten slotte, dat de Neder landers „alleen maar pogingen de den iets terug te krijgen van hun eigen goederen, die do Indonesiërs gestolen hadden". A. CLERKX 52. De oude toovenaar had dat heelemaal niet verwacht. Hij was blijven staan om te kijken, wat er zou gebeuren, als de trap verdwenen was en daardoor kregen ze hem bijna te pakken. Maar op het laatste nippertje glipte hij toch weer tusschen hun handen uit, de keuken door, naar bul ten. In de keuken bleef Ling Khi Toiig opeens staan „Oogenbllk," zei hij. „Thans kleine Chinees toovereh." Hij greep een bezem, die in de keuken stond en gooide dien precies tus schen de beenen van den toovenaar. De toovenaar struikelde en viel op zijn neus Het deed zooveel pijn, dat hij geen tijd meer had om een nieuwe tooverformule te bedenken. Ling Khi Tong klom toen op zijn rug en hield zijn mond stevig dicht. „Thans geen tooverpraat meer," zei hij. De Amerikaansche aanklager las vanmiddag bij monde van mr. Dodd de verklaring van de Nederland sche regeering inzake de deportatie van Nederlandsche arbeiders naar Duitschland voor. Daarin werd een zeer sober overzicht gegeven van de methoden door de Duitschers in ons land toegepast, om arbeiders te .werven". Het deel van de verkla ring, dat als bewijsmateriaal door hettibunaal werd aanvaard, begint met de beruchte „Sauckel Aktion" het uitkammen van groote bedrij ven. Vastgesteld werd, dat betrek kelijk weinig arbeiders weigerden te voldoen aan de opgelegde verplich ting, zich bij de arbeidsbureaux te melden en dat de S.D. deze vervolg de. De arbeiders, die door den S.D werden gegrepen, werden meestal voor eenigen tijd in een van de be ruchte concentratiekampen ge plaatst en daarna voor werk naar Duitschland gestuurd. De verklaring stelt vast, dat de S.D. bij dit werk werd geholpen door den Duitschen politiedienst, welke aan het arbeidsbureau was verbonden en die was samengesteld uit leden van de N.S.B. en derge lijke. Voorts werd nog een tweede do cument over Nederland voorgelezen namelijk de verklaring van deh Duitschen Leutnant Haupt die den arbeidsinzet in Nederland „Menschenfangaktion" noemde. Deze op Nederland betrekking heb bende documenten vormden slechts twee van de bijna vierhonderd pa gina's die over het onderwerp „mo- Het Financieel-Economisch Bulletin, Nood-uitgave van -.De Tijd, wordt eiken morgen in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Haarlem aan huis bezorgd. In ons nummer van Donderdag 13 December verschenen, behalve verslagen van Nederlandsche maatschappijen, de buitenlandsche beursover- zichten, uitgebreide koerslijsten van de beurzen van New York, Londen, Parijs en Brussel, Zürich, wisselkoersen, Amerikaansche goederenmarkten, scheepvaart- en handelsberichten, benevens waterstanden, artikelen en berichten over de volgende onder werpen: Het regeeringsbeleid, Belgische diamantindustrie, uitvoer En- gelsche automobielendeblokkeering in de toekomst een uit zondering, Lord Keynes en de Amerikaansche leening, de anti- statutaire beurs garantie, critiek op Bretton Woods, v,ranium in Zuid-Afrika, Duitsche activa in neutrale landen enz. Daar de oplage van regeeringswege wordt beperkt, is het in het belang van gegadigden zoo spoedig mogelijk onderstaand in- teekenbiljet geteekend aan oris blad terug te zenden. Het Financieel-Economisch Bulletin van De Tijd houdt U van alle onderwerpen die in het brandpunt der belangstelling staan eiken morgen op de hoogte. Advertenties kunnen in zeer beperkte mate worden opgenomen. Inlichtingen worden op aanvrage verstrekt. DE DIRECTIE. AAN DE ADMINISTRATIE VAN „DE TIJD", N.Z. VOORBURGWAL 65-73 AMSTERDAM Onderget. wenscht zich te abonrieeren op Uw Financieel-Economisch Bulletin Naam: Adres: Woonplaats: Handteekening: Abonnementsprijs 10.per kwartaal. derne slavenhandel" werden over gelegd. Men bedenke daarbij, dat hierin door de Amerikanen nog maar alleen het algemeen aspect behandeld is, terwijl zoowel Fran- schen als Russen straks nog over de specifieke misdaden, hierbij be gaan, zullen spreken. Wat over ons land gezegd werd, verbleekte ook naar den inhoud volkomen bij de gruwelijke toestanden die werden verhaald over menschenvangsten in Polen en Rusland en over den toe stand in de arbeidskampen in Duitschland. De documenten spraken van alle vormen van ellende door Sauckel over Europa gebracht. Treffend was vooral de lange verklaring van een Duitschen dokter, die toezicht heeft gehad op een kamp bij de Krupp- fabrieken. Hij beschrijft, hoe men in de volledig overbevolkte barak ken moest leven. Het eenige vleesch, dat de menschen kregen, was het geen door de vleeschkeuring was afgewezen omdat het van met t.b.c. besmette beesten was. De dokter zegt dan ook, dat de t.b.c. de on dervoede en overwerkte menschen eenvoudig wegmaaide. De dokter bezocht ook een kamp van krijgs gevangenen, waar de gevangenen gedurende 'n half jaar waren on dergebracht in hondenhokken; daarin moesten ze met vijf man slapen. Het ergst zijn evenwel de toestanden, die in officieele Duit sche bescheiden terug te vinden zijn. Vooral in Oost-Europa komen telkens waarschuwingen der daar gevestigde Duitsche machthebbers binnen, dat het zoo niet langer kan, weliswaar niet om de onmen- schelijkheid die betoond wordt, maar om het feit, dat het niet mo gelijk was dat volk in bedwang te houden, wanneeri zulke dingen he kend worden. v Rosenberg heeft eenmaal gepro testeerd in een verklaring waarin hij o.a. zeide: Wij verkeeren nu in de krankzinnige situatie, dat wij arbeiders moeten werven in dc bezette Russische gebieden, nadat wij eerst de krijgsgevangenen als vliegen hebben laten sterven. Bij de arbeiderswerving worden metho den toegepast erger dan tijdens de zwaarste periode van den slaven handel. Het karakter van den Duitschen opzet werd ook gekenmerkt door maatregelen betreffende den om gang met buitenlanders strenge 'straffen werden gesteld op omgang met Polen en Russen. Er was een bepaling, dat huispersoneel, dat ter ontlasting der Duitsche huisvrou wen uit het oosten werd gerecru- teerd, bij goed gedrag drie uren per week buiten de woning mocht vertoeven. „Over het geheele dra ma van de slavernij hangt de scha duw der SS", zei Dodd,, toen hij de geheime orders van Himmler ging voorlezen, opsommend in wel ke gevallen slaven moesten worden opgehangen in het bijzijn van an deren tot afschrikwekkend voor beeld. De Amerikaansche vertegen woordiger viel aan het slot van den dag in het bijzonder Sauckel, Speer, Goering en Keitel aan we gens het inschakelen van krijgs gevangenen bij operaties en bewa- peningsindustrie, hetgeen in strijd was met de Haagsche Conventie. Speer werd voornamelijk verant woordelijk gesteld voor het feit, dat de „Organisation Todt" onder zijn leiding menschen dwong tê werken aan versterkingen voor den vijand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2