NEURENBERG Afscheid van de Canadeezen Te veel gepraat voor de historie „Ramblers" gaan weer spelen FANTASTISCHE INKOMENS DONDERDAG 13 DECEMBER 1945 PAGINA 7 Gerechtigheid moet handelen Nieuwe socialistische volkspartij? Besprekingen tusschen politieke partijen ®i#:i Mr. F. J. F. M. Duynstee hoogleeraar Nieuwe rang bij de marine De aanklacht tegen het Driemanschap I Jhr. Tjarda v. Starkenborgh In tegenwoordigheid van het Prinselijk Paar Een der jongste foto's van Z. Hf den Paus, genomen tijdens een audiëntie van Amerikaanschè, soldaten Mgr. Jos. Baeten ontvangt bisschopsstaf Driemaal per week: POST NAAR INDIE Prinses Juliana spreekt Toast en paaschbrood op bloembon Wie de slogan „dit proces wordt gevoerd voor de historie en niet voor de actualiteit" heeft uitgedacht is niet bekend, maar het staat vast, dat zij in Neurenberg op gang heeft gemaakt en vandaar haar weg heeft gevonden naar de kolommen van vele dagbla den in vele landen. Oorspronkelijk is zij misschien bedoeld geweest als een overigens schrale troost voor de honderden* journalisten, die naar Neurenberg waren gekomen in de verwachting, dat zij daar de kopij van hun leven zouden vinden, en deze niet ont dekten in de eindelooze uiteenzet tingen der openbare aanklagers, maar langzamerhand is zij voor heel de wereld een excutls gewor den voor den tragen gang van het proces en de langademigheid van een gerechtigheid, die bijna schijnt te aarzelen een schuld te wreken, die met het bloed van millioenen is geschreven. Zooals zooveel slogans is ook deze gespeend van eiken redelijken zin en zij die er bij voorkeur mee schermen bedoelen feitelijk precies het tegenovergestelde van wat zij zeggen. Want wat in dit proces geoordeeld wordt en, naar men mag verwachten, veroordeeld zal worden, is juist de geschiedenis, de geschiedenis n.l. van twaalf jaar nazi-heerschappij, eerst in Duitsch- land, daarna in Europa. Maar wat zij die zich ten aanzien van dit proces op de historie beroepen be doelen is, dat deze rechtspleging ook voor de toekomst geen enkel twijfelpunt mag overlaten. Men riskeert en trotseert in Neurenberg liever de ontevredenheid en het on behagen van de thans levende ge. neraties, die de onverbiddelijke be straffing van de misdaden van het naziregiem eischen, dan het onge noegen van een toekomst, die geen directe ervaring zal bezitten van wat ons thans het meest beroert en voor welke alle in dtze jaren doorstane leed en lijden geschie denis zal zijn geworden. Intusschen moet men er zich wel van bewust blijven, dat hoezeer wij ook het oog gericht houden op de toekomst en trachten ons het goedkeurend knikje van de geschied schrijvers der toekomst waardig te maken de toekomst er altijd an- Naar de secretaris van de studie-I commissie, gevormd door verschil-I lende politieke partijen en groepen,! mededeelt, hebben besprekingen opl 8 Dec. j.l. met delegaties van del S.D.A.P., de V.D.B., de C.D.U.,I een deel van de Christofoorgrogpl en de N.V.B. geleid tot principleele| overeenstemming ten aanzien var de politieke grondslagen en del waarborgen, welke voor een samen-| werking moeten worden gesteld. Aan de samenwerkende partijen en groepen zal een kort progran van beginselen van een te stichtenl nieuwe, socialistische volkspartijf op breeden grondslag worden voor-| gelegd, alsmede een ontwerp-ur-| gentaeprogram, wanneer daarom-l trent in de studiecommissie over-| eenstemming zal zijn bereikt. De partijen gullen daarover hu leden en partij-instanties hebben| te raadplegen. ders uit zal zien dan wjj ons haar kunnen voorstellen en dat zij altijd anders over het heden zal oordee- len dan wij het nu doen. En het is een illusie te meenen dat wij door de processen van Neurenberg, Belsen en Dachau aan die wet zou den kunnen ontkomen. Voor de geschiedschrijvers is het proces in Neurenberg ongetwijfeld een uiterst dankbaar object, omdat het hun in overvloed materiaal ver schaft, dat slechts zelden zoo over vloedig en zoo volledig ter beschik king van de openbaarheid wordt ge steld. Maar er moet iets haperen aan de gerechtigheid, wanneer alleen de historici er verheugd over kunnen zijn. En zelfs dat is nog twijfelachtig, want het staat te bezien of de his torici bewondering zullen kunnen koesteren voor de ambtelijke om slachtigheid, waarmee aan het recht in Neurenberg zijn loop wordt ge gund tegen hen, die het stelselmatig, om niet te zeggen principieel, heb ben geschonden en vertrapt. Zal de historieschrijver van de toekomst niet meer begrip toonen voor die ongetwijfeld elementaire en barbaar- sche gerechtigheid, welke Mussolini tot zijn gewelddadig einde bracht, dat -van een rauwe, sombere, bijna Shakespeariaansche dramatiek was, dan voor het in de papieren ver drinkende proces van Neurenberg, dat hard op weg is de belangstelling van het wereldpubliek te dooden en dat zelfs geen indruk maakt op het verharde gemoed van de twintig verdachten? Zeker zal hij zich ver bazen over de lankmoedigheid, waar mee het internationaal recht het meerendeel der beulen van Belsen voor de doodstraf heeft gespaard. En even zeker zal hij oog hebben voor de betrekkelijkheid van elke menschelijke gerechtigheid, die in Neurenberg zeker niet verzuimd zou hebben het gebruik van de atoom bom onder de oorlogsmisdaden te rangschikken, wanneer de Duitschers daarvan de eerste uitvinders zouden zijn geweest. Het proces in Neurenberg doet soms denken aan een zekere ver- eeniging ter bevordering van het vreemdelingenverkeer, die fantas tische plannen ontwierp om een be paalde stad aantrekkelijk te maken voor de vreemdelingen en daarbij de eenvoudige waarheid over het hoofd zag, dat de beste methode om dit doel te bereiken geweest zou zijn, die stad eerst aantrekkelijk te maken voor haar eigen inwoners. Het lijkt soms alsof men in Neurenberg bezig is te vergeten, dat de eenige manier om het nageslacht ervan te overtuigen, dat er recht is gedaan, hierin be staat, dat men den eigen tijdge- nooten het besef schenkt, dat het recht onverbiddelijk zijn loop neemt. Want indrukwekkend is de gerechtigheid eerst wanneer zij handelt en wreekt, niet wan neer zij te veel en te lang praat, zelfs niet wanneer zij dit doet „voor de historie". 'A Ter gelegenheid van het vertrek der Canadeesche troepen uit ons land, bood de regeering generaal J. Simonds in het Hof van Holland te Hil versum een afscheidsdiner aan. Tot de aanzittenden behoorden prinses Juliana en prins Bernhard, mr. J. Meijnen, minister van Oorlog, prof. dr. G. van der Leeuw, minister van O., if. en W., Canadeesche officieren en de burgemeesters uit de plaatsen waar de Canadeezen gelegerd zijn, alsmede de heer Dupuy, de Canadeesche ambassadeur in ons land. Naast Z. K. H. prins Bernhard mevrouw Röell. Daarnaast Lt.-generaal Simonds. Als opvolger van prof. mr. P. W. Kamphuisen te Velp, aan wien op zijn verzoek eervol ontslag werd verleend, heeft het bestuur der Sint Radboudstichting benoemd tot hoogleeraar in het staatsrecht aan de R. K. Universiteit te Nijmegen: mr. F. J. F. M. Duynstee te 's-Gra- venhage. Frans Joseph Ferdinand Marie Duynstee werd geboren 11 Febr. 1911 te Maastricht, studeerde aan de R. K. Universiteit te Nijmegen en promo veerde aldaar 10 Juli 1940. Hij was o.a. ambtenaar aan het dep. van Justitie en hoofd der afd. Deviezen- instituut; sedert 1 Jan. 1944 is hij werkzaam als advocaat in Den Haag. Van zijn hand zijn een groot aantal publicaties verschenen. Bij Kon. Beshiit is bij de marine vrouwenafdeeling de rang ingevoerd van hoofdofficier Marva der tweede klasse als equivalent aan den rang van kapitein-luitenant ter zee. De eereraad voor de» kleinkunst is tot een nieuwe uitspraak gekomen inzake Theo Uden Masman en „De Ramblers." Deze uitspraak houdt in, dat Theo Uden Masman tot 5 Mei 1946 niet mag optreden, in welken vorm ook, als leider van een ensemble. Wel mag hij na 1 Januari 1946 zijn beroep als pianist uitoefenen. Ten aanzien van het ensemble ,,De Ramblers" is bepaald, dat dit orkest na 1 Januari 1946 zijn werkzaamheden mag hervatten. Het dansorkest zal in Januari weer geregeld voor de radio optreden. In een onderhoud met den se cretaris van het district Zuid van de G.O.I.W, (Gemeenschap Oud- Illegale Werkers) te Nijmegen ver nam het A.N.P., dat de illegale districten Zuid en Oost hun bezwa ren tegen het besluit van de Groote Advies Ocmmissie, om een aan klacht in te dienen tegen het drie manschap, hebben gehandhaafd. Men vreest evenwel, dat het te laat is, daar de aanklacht reeds is gedeponeerd. In elk geval is er nog een actie gaande tegen den on evenredig grooten invloed van de Groote Advies Commissie. De N. R. Crt. meldt, dat jhr. Tjarda van Starkenborgh Stach- ouwer, oud-G.G. van Neder- landsch-Indië, benoemd zal worden tot ambassadeur te Parijs. De Nederlandsche regeering had bij gelegenheid van het ko mende afscheid van het Canadee sche leger in ons land Woensdag avond in den foyer van het Hof van Holland te Hilversum een feestelijken maaltijd bereid. Daartoe waren niet minder dan 120 personen uitgenoodigd. De tafelversiering was aangeboden door de Aalsmeersche kweekers Eeregasten waren Prinses Juliana en Prins Bernhard, die beiden bij aankomst uitbundig werden toe gejuicht. Verder zaten aan de ministers Meynen, van Oorlog en prof. v. d. Leeuw, van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De ministerpresident was verhinderd te komen. De Cana deesche legerleiding was vertegen woordigd door den bevelhebber in Nederland, luitenant-generaal G. Si mons en verschillende hoo&e Cana deesche officieren uit Apeldoorn en andere plaatsen, waar zij in on6- land gelegerd zijn. Tenslotte zaten aan de burgemeesters der voornaamste ste den en dorpen, waar de Canadeeatn waren of neg zijn. De Canadeesche ambassadeur ln ons land, de heer Dupuij, bevond zich mede onder de gasten. De borden aan tafel, bestemd voor de Canadeesche gasten, waren vervaardigd in Tegelen en droegen een" opschrift, waaruit bleek, dat zij aan dezen maaltijd hadden gediend Aan het begin van de tafelrede van den heer H. Götzen, voorzitter van het Entertainment Committee, bracht deze een toast uit op den Koning van Engeland, waarna gene- raa1 Simons een dronk wijdde aan de Koningin van Nederland. Hierop volgden de volksliederen van beide goed bekleed, doch het is ons on mogelijk, hen dit thans te ver- 1 schaffen, hoe "graag wij dit zelf look zouden willen. Naast het invriezen van vlsch I worden tusschen de afbraakresten (van IJmuiden ook nog tienduizen- Iden kisten met appelen en peren I gekoeld om in de wintermaanden I versch en geurig op tafel te komen. I In acht koelcellen waarin de geheele voormalige Duitsche be zetting van IJmuiden luchtigjes opgeborgen zou kunnen worden wordt de fruitoogst uit de meest afgelegen boomgaarden in 't land geconserveerd en voor de eigenaars I in depot gehouden. Bij het moeizaam oprichten van het gebroken IJmuiden spe len zeker de koelhuizen geen ge ringe rol, daar deze monstrueuze ijskasten het voor ons zoo kost bare voedsel in de beste condi tie houden en al die vitaminen conserveeren, waarop zoowel het binnen- als het buitenland een begeefig oog gericht houdt. De Katholieke Actie van het bisdom I Breda heeft aan Mgr. Jos. Baeten, als blijk van eerbiedige hulde, den bisschopsstaf aangeboden. Mgr. Baeten heeft dit geschenk gaarne aanvaard. Op den staf is de volgende tekst ge graveerd: „College vaga sustenta mor- bida stimula tenta". (Haal de ver dwaalden naar u toe, wees den zwak ken tot steun, spoor de lauwen aan). Met ingang van 18 December za! |voorloopig eiken Dinsdag, Donder - |dag en Zaterdag een vliegtuig van I Schiphol naar Batavia vertrekken. Tot nader order kan slechts post [medegegeven worden voor Italië, [Egypte, Britscih-Indië en Ned.- I Indië. landen. Tijdens het dessert werden enkele redevoeringen gehcuden in de Engelsche taal. De heer Götzen sprak een dank- woerd aan de Canadeezen, die tot de bevrijding van ons land zoozeer heb ben bijgedragen. Minister Meynen her innerde aan de opschriften ,No i'ratgrnizing", die overal in Duitsca- lana zijn opgehangen, in tegenstel ling met de opschriften „De Frater nize", die in ons land te zien zijn, aan welke aansporing ruimschoots gevolg is gegeven. Kolonel Tedman, leider van de ontspanningsafdeeling van het Ca nadeesche leger, huldigde het Enter- tainement Committee-, burgemeester De Beer van Amsterdam wees op de beteekenis van de hoofdstad ais leave centre. Tenslotte sprak Prinses Ju liana, die, geleerd door eigen er varing, op haar beurt de Cana deesche gastvrijheid prees. Zij dankte voor de hartelijke ont vangst in Ottawa, die vooral tot uiting kwam bij de geboorte van prinses Margriet. De jaren, in Canada doorgebracht, zullen voor haar onvergetelijk blijven Toen de maaltijd was opgeheven en de koffie werd geserveerd heb ben Jo Vincent en Annie Woud enkele Nederlandsohie en Engelsche liederen gezongen, o. a. een lied, gecomponeerd door Catharina van Rennes, de vroegere leermeesteres van Prinses Juliana, op tekst dien onze prinses had gemaakt toen aij pas negen jaar oud was. De prinses was zeer verrast dat dit lied door deze kunstenares werd gezongen. Nel Oosthout declameerde het gedicht „Remember", geschreven door een Bussumsch onderduiker. Het was zeer laat, toen het Prin selijk Paar Hilversum verliet, doch desondanks was de belangstelling op den Kerkbrink nog zeer groot. Toast en Paaschbrood (matzes) zul len voortaan verkrijgbaar zijn op voor bloem aangewezen bonnen. Per ben voor 200 gram bloem kan men 200 gram toast ,of Paaschbrood (matzes) koopen. Op de voor biscuits aange-* wezen bonnen is in den vervolge geen toast of Paaschbrood meer verkrijg baar. Voorts zal men voortaan ook bij de bakkers bloem kunnen koopen tegen inlevering van bloembonnen. Gegevens van 't Am. ministerie van Financiën hebben Woensdag aan het licht gebracht, dat de zakelijke iilmleider Louis B. Mayer in 1943 de best betaalde man van de Ver. Staten was, n.l. met een inkomen van f 2.406.385 voor persoonlijke diensten aan Loews maatschappij. Charles E. Wilson van de Gé neral Motors stond nummer twee op de lijst met f 1.216.458 en Thomas J. Watson van de Inter national Business Machines num mer drie met f 1.127.802, meldt A.F. Vijf filmsterren bevinden zich 'bij de best betaalde eerste twin tig. Fred Macmurray was de vier de met f 1.102.809, Deanna Dur- bin tiende met f 865.210, Barbara Stanwyck met f 856.932 was num mer elf, Bing Crosby achttiende met f780.276, terwijl William Po well als nummer 19 f 775.125 ver diende. Een groot gedeelte van cieze be dragen moest aan den fiscus wor den afgedragen. De belastingen bedragen over het algemeen voor inkomens van 200.000 dollars (f 530.000) of meer 50 pet., ter wijl voor Inkomens van ongeveer een millioen dollar (f2.650.000) ten naaste bij 90 pet. belasting ^moet worden betaald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 7