Rijksbegrooting in milliarden Belangrijke wijzigingen in het belastingstelsel Geen besprekingen voor vertrek van dr. Van Mook? Golf van misdaden Goede vangsten van den C.C.D. Pontificale Uitvaart Mgr. L. J. Wiiienborg VLEESCH spoelt over Engeland Installatie van den burgemeester Sjahrir wenscht zijn „regeering" erkend te zien door groote mogendheden 59ste JAARGANG No. 23419 VRIJDAG 14 DECEMBER 1945 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week Onzekerheid over vele kosten Het weer uit de Ver. Staten Verklaring van Sjahrir Ned. lid van Hitler's lijfwacht gegrepen Scotland Yard speurt naar groot wild Aardappelen en peul vruchten achterhaald Woensdag 19 December Kerstspel te Haarlem Haringseizoen loopt ten einde AAN ONZE LEZERS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De minister van Financiën heeft de in de troonrede aangekondigde nota betreffende den toestand van 's Rijks financiën bij de Tweede Kamer ingediend. Deze millioenennota dient ter inleiding van de ont- werpbegrooting voor het tweede halfjaar 1945, waarvan de stukken bin nenkort zullen worden aangeboden. Gezien den geweldigen achterstand bij de administratie en de onzekerheid ten aanzien van vele kosten wenscht de minister deze begrooting slechts te beschouwen als een oefen-begrooting en als een hulpmiddel om de administratie weer ge leidelijk aan in beproefde comptabele banen te leiden. Daar hij in dit verband de normale en grondwettelijk voorgeschreven behandeling niet wel mogelijk acht, legt hij haar alleen ter informatie aan de Staten- Generaal voor. Bij afzonderlijk wetsvoorstel verzoekt de minister de poodzakelijke machtiging om deze begrooting tezamen met die voor het eerste halfjaar 1945 en de nog noodzakelijke suppletoire begroo tingen voor 1945 en vroegere dienstjaren alsmede de daarop aan sluitende middelen wettelijk vast te stellen. Voorts worden in de nota eenige belangrijke plannen aangekondigd. 1. Op het gebied der belasting heffing zijn maatregelen van drieër lei aard te verwachten: a. Speciale heffingen, welke zul len worden gebezigd voor de dek king der uitgaven wegens geleden oorlogsschade en voor de vermin dering der staatsschuld. De eerste en belangrijkste dezer heffingen, de Vermogensaanwasbelasting, is in ontwerp gereed en is in studie bij de belasting-adviescommissie. De voorbereiding van een heffing Ineens is ter hand genomen. b. Afschaffing van de Vennoot schapsbelasting en van de Vermo gensbelasting op lichamen en ver vanging door resp. een minder drukkende Overwinstbelasting en een z.g. Winstgerechtigde-belas- tlng als voorheffing op de Inkom stenbelasting. Doel dezer belas tingherziening is de belemmerin gen voor een ontplooiing van een gezonde ondernemersactiviteit weg te nemen en Nederland aantrekke lijker te maken voor de vestiging van nieuwe ondernemingen, het geen op den duur tot een stijging van het nationale inkomen en van de belastingopbrengsten zal leiden. c. Herziening van de algemeene Omzetbelasting, gepaard gaande met een vermindering of vrijstel ling van deze heffing op noodza kelijke levensbehoeften; invoering van een Weeldebelasting; verhoo ging van de Successierechten en van de Schenkingsrechten. 2. Het streven zal er op gericht zijn de uitgaven uit den gewonen dienst te dekken uit belastingen en voor den buitengewonen dienst te putten uit binnenlandsche besparin gen en buitenlandsche leeningen. Voor de uitgaven op den buitenge wonen dienst staat de minister het systeem van meerjarige begrootingen voor. De opstelling daarvan zal in nauw overleg moeten geschieden met den dienst van het Nationale Plan, welken de regeering voornemens is m het leven te roepen. 3. De staatsbegrooting zal in hei kader moeten worden geplaatst van een te ontwerpen nationaal budget, dat de raming bevat van het te ver wachten volksinkomen, zijn bronnen en zijn besteding. Aldus zal er naa, gestreefd worden ook budgetau de zienswijze tot uitdrukking tx brengen, dat de publieke financi niet als een op zichzelf staande grootheid, maar als een integreerenc bestanddeel van de volkshuishouding dienen te worden beschouwd. 4. Om een zoo efficient mogelijke besteding der overheidsgelden te waarborgen, worden thesaurie-inspec teurs opgeleid, die aan de verschil lende ministeries zullen worden ge detacheerd en den minister van Fi nanciën van voorlichting zullen die nen. Voor alle organen, welke naar verwachting binnen vijf jaren kun nen verdwijnen of belangrijk kunne worden ingekrompen, zal een liqui datieschema worden opgesteld. Mc het oog op de sterk gestegen perso- neels-uitgaven, is ook een op hoogste efficiency gerichte reorga nisatie van alle personeelformaties ter hand genomen. 5. Met inspanning van alle krach ten zal worden gepoogd het bei tingstekort binnen verantwoord- grenzen terug te brengen, voorda een einde zal ztjn gekomen aan de deflationistische tegenstrooniing, welke op hef oogenblik de inflatie- nistiselie werking van het begroo- tingstekort in belangrijke mate o helt. Deze deflationistische tegen strooming is een gevolg van den ver koop tegen practlscli contante bei- li lig van goederen welke in het bui tenland op credlet worden gekocht. 6. Als onderdeel van de noodza kelijke reorganisatie der Rijksadmi nistratie is de voorbereiding van een Centrale Vermogensrechtelijke Boek houding voor het Rijk met crediteu ren- en debiteurenadministratie ter hand genomen. (Vervolg op pagina 4) Verwachting tot Zaterdagavond: Aanvankelijk Ilclit bewolkt. Kou de nacht met hier en daar mist. Later toenemende bewolking, met liier en daar eetiigen neerslag. Veranderlijke wind. Zon onder 16.27. Maan 14.14-3.27. Zon op 8.43. Het Amerikaansche departement van Landbouw maakte Donderdag de plannen van de Ver. Staten bekend, bijna de helft van het be schikbare vleesch naar Frankrijk, België en Nederland te exporteeren en bovendien voor 80 aan de behoeften van de UNRRA te vol doen. Canada, Australië, Nituw- Zeeland, Denemarken en Argenti nië zullen de rest leveren. Ondanks een toeneming voor 1948 van de vleeschproductie der Ver. Staten met naar schatting 8CO.OOO (Engelsch) pond, zullen de voor Amerikaansche burgers beschik bare voorraden volgens het depar tement in het eerste kwartaal van 1946 met ongeveer 9 verminde ren. Tot nu toe hebben de burgers meer dan hun vastgestelde rant- sot .1 ontvangen, aangezien de re geering niet de hand heeft gehou den aan een strenge afzondering van de voorraden voor militaire en buitenlandsche aanvragers. De totale vleeschproductie van de Vereenigde Staten in 1946 wordt op 23.400.000.000 pond geschat. Het vliegtuig van de R.A.F., waar mede Goesief. de ambassadeur van de Sowjet-Unie te Londen, onderweg was naar Moskou, heeft Donderdag ochtend wegens sjecht weer een tus- schenlanding moéten maken op het Vliegveld, Schiphol. BATAVIA, 13 Dec. (A.N.P.- Aneta). Sjarifoedin, de repu- blikeinsche „minister" van Voor lichting, heeft verklaard, dat hij niet verwacht, dat er besprekin gen zouden gehouden worden tus- schen dr. Van Mook en de Indo nesiërs vóór het vertrek van eerst genoemde naar Nederland. Voorts zelde hij, dat van buiten Batavia druk werd uitgeoefend op de Republikeinsche regeering „om ten minste enkele republikeinsche ministeries naar Djogjakarta te verplaatsen. Hij voegde er aan toe, dat het republikeinsche „Kabinet" de zaak thans toespreekt, en dat in de nabije toekomst een beslissing genomen zal worden. Naar- de mee ning van de republikeinsche „re geering" kan het „kabinet" Bata via niet verlaten, omdat anders de verbinding met de Geallieerden ver broken is, maar men gelooft wel dat wellicht eenige minder belang rijke repulblikeinsche „ministeries" naar Djogjakarta zullen worden overgebracht. Radio Dehli heeft bekend ge maakt, dat Sjahrir op een pers conferentie te Batavia heeft ver klaard het meest heil te zien in de onmiddellijke erkenning van zijn „regeerimg" door de groote mo gendheden. In dat geval zouden de Indonesiërs zelf de overgebleven Japanners ontwapenen en de ge ïnterneerden en vluchtelingen aan de Geallieerden uitleveren. De In donesische autoriteiten zouden dan In Solingen zijn twee beruchte Nederlandsche SS-ers, Jan Stof fels uit Eindhoven en J. van den B°sch uit Den Haag, aangehouden op transport gesteld naar Ne derland. Eerstgenoemde verrichtte andlangersdiensten voor den vij- and en de laatste maakte deel uit van de lijfwacht van Hitier. in den kortst mogelijken tijd de orde in Indonesië weten te herstel len. Sjahrir wees er op, dat het Britsche opperbevel als gevolg van de conferentie van Singapore ver strekkende bevoegdheden had ge kregen en wellicht nog verder ge weld zou gaan gebruiken, hetgeen tegenmaatregelen van da zijde der Indonesiërs tot resultaat zou heb ben. BÜna even groote koppen als voor het grootste oor logsnieuw ge bruiken verschillende Eugelsche bladen vo«r de „golf van misdaden-' die over Engeland gaat. Moord, ontvoeringen, roofovervallen en „grootsche" inbraken geven Scotland Yard en de politie de handen vol werk. Gewapende benden overvallen juweliersza ken en geheimzinnige organisaties bevrijden soldaten, die wegens desertie in gevangen kampen zijn onderge bracht. De vorige week vorm de een van de hoogte punten in de Engelsche geschiedenis der mis daad. in alle steden van Groot-B'rittannië hou den de autoriteiten con ferenties, maar arresta ties worden er bijna niet verricht. Het mi nisterie van Binnen landsche Zaken is vast besloten in een nieu we actie het Engel sche gangsterdom te vernietigen. Maar de misdaden wor den voortgezet, 's Nachts cdntroleeren politie-pa- troullles de auto's op de wegen er» versterkte eenheden houden de wacht in de groote ste den. Zondagnacht wa ren duizenden geünifor meerde en burger-po- litie-agenten op de been om op de hoofdwegen naar Londen iederen auto te onderzoeken en iederen chauffeur te ondervragen. Rijvergunningen wa ren niet genoeg, maar reden en doel met alle détails moesten worden verstrekt. Militaire po litie sloot zich aan bij deze grootste Engelsche razzia om de benden en de deserteurs uit het leger op te sporen. Ongeveer 9000 Engel- schen en Amerikanen met een honderd Polen hebben h«n eenheden verlaten eh zwerven in Engeland rond. Het normale politie werk i„ door deze oor logsverklaring aan de gangsters op den ach tergrond geraakt; Beleedigingen, kleine diefstallen, en slecht gedrag zijn ineens vol komen onbelangrijk. En- gelands politie speurt naar grooter wild. De afgeloopen Zon dag was de drukste, die er ooit in Engeland was voor de politie. Het hoofdkwartier voor de zen totalen oorlog is een kleine kamer in het Scotland-Yard-gs- bouw. Daar bestudeeren de politie-chefs de rap porten, die uit alle deelen van het land ko men en daar worden de vlaggetjes verzet op de kaarten om de bewe gingen van de berucht ste typen te kunnen overzien. De vingerafdrukken centrales werken op vol le kracht, terwijl radia- auto's en mobiele poli tie zonder oponthoud door West- en East-End raoen. De Zondagmor gen-zwarte markt in da Cutler-street is drukker dan ooit. met dezelfde ruilobjecten als op het vastelandmaar niet voor sigaretten, in Londen zijn juweelen de prijs. De vrouwen daar is de politie van over tuigd spelen een groote rol In de misda den-reeks, die op 3 De cember begon. En zoo jaagt de vrouwelijke politie mee. Maar hét is niet alleen Engeland, dat door boe- venbenden wordt ge plaagd. Op Sicilië treedt de Ma,g'ia-onderwereld met moord- en doodslag weer als van ouds op. En in Weenen over viel een groep van vijf tig mannen een arse naal. De politie moest de geallieerde politie te hulp roepen om de aan vallers af te slaan, die dooden en gewonden op het „slagveld" achterlie ten. Dertig bandieten overvielen een flatge bouw in een ander stadsdeel en plunderden het leeg. De gewapende benden zijn vaak ge kleed in Russische uni formen. maar de Sovjet- autoriteiten verklaren, dat het „vermomde Wit- Russische kozakken" zijn. Amerikaansche Kerstpakketten voor Nederland. Het bureau pakketpost in New York heeft het viermaal zoo druk als vroeger. De Amerikaansche soldaten in Europa krijgen regel matig pakjes toegezonden van hun familie in het verre moederland, hetgeen een enorme organisatie ver- eischt. Hierboven ziet men wat er voor Kerstmis op één dag alleen al aan de in ons land verblijvende Amerikanen wordt weggewerkt. Nu de winter zijn intrede heeft gedaan is onder een deel van het publiek de neiging ontstaan zich clandestien van aardappelen en peulvruchten te voorzien. Toen deze handelwijze treedt de C.C.D. met uiterste gestrengheid op. In het Noordhollandsch kanaal werd onlangs een schuit met aard appelen in beslag genomen, welker vervoer onrechtmatig geschiedde. Een werklooze uit Amsterdam kocht van een landbouwer te Assen delft 1.400 kg. afgekeurde aardappe len. Toen de voerman met de lading werd aangehouden, trachtte hij te ontkomen, hetgeen hem werd belet. De man is voorgeleid en ingesloten. De aardappelen zijn in beslag geno men en tegen alle betrokkenen is proces-verbaal opgemaakt. Met peulvruchten bleek ook ge knoeid te worden. Bij een bedrijfs- contröle te Rotterdam had een per soon 14.000 kg. groene erwten onbe voegd voorhanden. Een winkelier in dezelfde stad had 10.000 kg. erwten zonder bon afgeleverd. Te Dordrecht is tegen een grossier proces-verbaal opgemaakt, omdat hij 10 ton groene erwten zonder in ontvangst neming van toewijzingen aan detaillisten had afgeleverd. Hedenmiddag is het stoffelijk overschot van Mgr. L. J. Wii ienborg uit de Mariastiohting overgebracht naar de parochie kerk van de Allerheiligste Drie eenheid te Bloemendaal. Slechts enkele uren zal het mogelijk zijn den pastoor voor het laatst te zien. De parochie heeft 'n waak- dienst ingesteld. De Meiten .zui len gezongen worden Zondag avond half acht. Daar het kerkje te klein is om autoriteiten en belangstellenden gezamenlijk te ontvangen, zullen Maandagmorgen twee plechtige Requiemmissen worden opgedragen, een plechtige gezongen H. Mis van Requiem om acht uur voor de pa rochianen fin een Pontificale Re quiemmis om tien uur, op te dra gen dcor Z. H. Exc. Mgr. J. P, Huibers. Voor deze plechtigheid zullen worden uitgenoodigd de geestelijkheid, vertegenwoordigers van het Ziekenapostolaat, van cor poraties, enz. Deken J. C. W. van de Wiel zal de lijkrede houden. De parochianen zullen na de ab- soute in de kerk het stoffelijk over schot naar het St. Adelbertuskerk- hof dragen, waar het in het pries tergraf een laatste rustplaats zal vinden. Pastoor Wiiienborg ls de eerste priester, die op dit kerkhof begraven zal worden. Den priesters wordt verzocht toog en superplie mede te nemen. Woensdag 19 December zal om twee uur des middags in de Sta tenzaal de noodraad van de ge meente Haarlem in vergadering bijeenkomen. Voordat de vergade ring geopend wordt zal de heer M. A. Reinalda geïnstalleerd wor den als burgemeester. De agenda vermeldt o a. een wijziging in het reglement van de schoonheidscom missie, het beschikbaar stellen van gelden voor de herdenking van 't 700-jarig bestaan van Haarlem als stad, een wijziging en uitbreiding van het Noordersportpark, 't vast stellen van het uitbreidingsplan ..Park Zuidvaart" en de benoeming van den directeur van het Frans Halsmuseum. In Haarlem hebben zich katho lieke en protestantsche jongeren van alle richtingen aaneengesloten om het eerste Kerstfeest sedert het eindigen van den oorlog geza menlijk te vieren. Voor dit uniek» gebeuren, waarvoor in alle kringen groote belangstelling bestaat, is een spel geschreven in den stijl van de~oude mysteriespelen. De uitvoe ringen zullen plaats vinden op 19, 20 en 2>1 December In de ouöie St. Bavokerk te Haarlem. Circa 1000 spelers, gekozen uit alle groepen, zullen hun medewerking verleenen. De eerste uitvoering zal voor de radio worden uitgezonden, terwijl het de bedoeling van het Interker kelijk Overleg is deze „getuigenis van de jeugd van alle Kerken" jaarlijks te herhalen. Het haringseizoen, dat zulke op merkelijke resultaten heeft opge leverd, blijkt nu toch wel tot het verleden te behcoren. De motorlog- ger KW. 32 heeft nog een kans ge waagd, maar de reis leverde weinig op. Het schip kwam te IJmuiden aan de markt en besomde slechts 945.—. In verband met de publica tie van de millioenennota verschijnt ons blad heden met 8 pagina's. De grootere om vang van ons blad van Donder dag vond zijn oorzaak in de publicatie van de nota in zake het regeeringsbeleid. De Directie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1