Razzia in het paradijs der onderduikers Ruim2500polderbewoners vielen in handen der Duitschers VAN GENECHTEN vonnist zichzelf KERKEN VRAGEN OM SNEL RECHT Minister S. L. Mansholt over actueele problemen Verzet in den N.O.-polder Rampzalig einde van verknoeid leven Vrijlating verzocht van onschuldigen en de „lichte gevallen" Achterstand moet omgezet worden in voorsprong VRIJDAG 14 DECEMBER 1945 PAGINA 3 Bisschopswijding mgr. Jos. Baeten Minister Vos brug de in Heropvoeding in kampen onmogelijk Doodstraf geëischt tegen 28-jarig meisje Tegen Von Bönninghausen 2 jaar geëischt Kind in bakkersoven geworpen Waar ergens hier te lande was tijdens de Duitsche terreur en onderdrukking grooter vrijheid dan in den Noord-Oostpolder! Niet voor niets werd dit pas gewonnen nieuw stuk Nederland, waar duizenden studenten, krijgsgevangenen en andere landgenooten een heenkomen zochten, „N(ederlands) O(nderduikers) P(aradijs)" genoemd. Voor weer anderen was de N.O.P. niet veel meer dan een passantenhuis, waar duizenden een ^usweis kwamen halen om daar mede zoo spoedig mogelijk te verdwijnen. het ijskoude water twee tot drie etmalen schuil gehouden. Door En toch was het een gevaarlijk oord. Boven den N.O.-polder wier pen piloten van de R. A. F. contai ners met wapenen af; in het nieu we stukje Nederland ontwikkelde zich een zeer belangrijke verzets actie en daar werden geheyne ben- zine-opslagplaatsen ingericht; van hieruit ook werden tallooze over vallen op distributiekantoren in het oude land voorbereid en uitgevoerd. Zóó leefden eenige jaren achter een meer dan 7000 bewoners van het nieuwe land in betrekkelijke rust. Het gevoel van veiligheid deed eohter bij sommigen de voorzichtig heid zóózeer uit het oog verliezen, dat de grenzen van roekeloosheid werden overschreden. „De N. O. P. Wordt nog eens een fuik!" had v. d. Vegte, secr.-generaal van de N. S. B„ eens in een openhartige bui gezegd. Op Maandag 7 Augustus 1944 beleefde de N. O. P. de eerste raz zia. Onder hevige schietpartijen werden ongeveer 120 jongens opge pakt en z.g. voor „herstelwerk zaamheden" naar het Zuiden ver voerd; achteraf is gebleken, dat vele jongens tijdens het transport ontkwamen. Op 9 Augustus volgde een nieuwe overval van Duitscre mariniers I pikt en z.g. voor „herstelwerk - Vollenhove. Met dit alles was dui delijk. geworden, dat de polder niet langer een vrijgevochten gebied was. De razzia's, massa-arrestaties, deportaties en terechtstellingen op het oude land lieten ook de bevol king van den N.O.-polder niet on beroerd. De dolle Dinsdag bracht een nieuwe massale vlucht uit het poldergebied. Maar de oogst moest worden binnengehaald en er wa ren practisch geen menschen in den polder achtergebleven. Het drong ook tot de Duitschers door, dat het met den oogst volkomen mis zou loopen. Vandaar dat de Beauftragte te Zwolle aan de di rectie van den N.O.-polder de toe zegging deed, dat razzia's achter wege zouden blijven. Geleidelijk keerden daarop weer wat menschen £n den polder terug, vooral omdat overal buiten den polder de razzia's elkaar snel opvolgden. Na eenige weken waren dan ook weer meer dan 3000 arbeiders terug. Op 15 November wierp pen En- gelsche machine 6 containers met Wapens af. Iets bijzonders was dit niet, want minstens 70 van die metalen gevaarten waren boven dén polder afgeworpen. Op 16 No vember was de droppingploeg nog bezig met het bergen van de wa pens, toen om 8 uur des avonds by Ramspol een boot met 200 SS-ers werd gesignaleerd, opstoomend naar Blokzijl. Het was te laat om over al nog tijdig veiligheidsmaatregelen te treffen en niemand vermoedde, dat deze SS-mannen slechts een fractie waren van het aantal, dat den volgenden dag den polderzou overstroomen. Des nachts om 3 uur raasden de eerste motoren door Vollenhove. De Duitschers hielden rekening met de mogelijkheid van ernstige gevechtshandelingen en wel 4000 welbewapende Duitsche en Nederlandsche SS-mannen waren opgetrokken. By het aanbreken van den 17en 'November waren alle toegangen tot den polder volkomen afgesloten en dö troepenmassa's trokken den polder in. De grootste aller razzia's was begonnen. De vangst was niet gering! On geveer 2500 polderbewoners wer den op twee centrale punten bij eengebracht, nj. in Vollenhove en Luttelgeest. Toch had een vrij groot contingent kans gezien te °ntkomen. Zij waren als water hoentjes in het riet gedoken, hadden zich tot hun middel in een toeval vonden de moffen een partij wapens en door verraad werd een tweede party ontdekt. Onmiddellijk werd door de di rectie alles in het werk gesteld, cm zoo niet alle, althans een deel der ingeslotenen vrij te krijgen. De Duitschers wilden téh hoogste 400 onmisbare personen vrij laten. Hoewel de directie het hierbij niet liet zitten, was dit toch het eerste resultaat en de eerste groep van 1500 gevangenen werd uit Vollen hoven naar Meppel overgebracht. Op Zondag 19 November ver scheen Rauter met zijn staf in Vol lenhove. Hij begon met de directie er voor verantwoordelijk te stellen dat er zich wapendepots in den polder bevonden. „Die Direktion soil erschossen werden!" Na het „onderhoud" met Rauter spande de directeur met eenige zijner medewerkers opnieuw alle krachten in om nog meer gedeti neerden vrij te maken. Het werd een mensohensmokkelarij op groote schaal. Tijdens 't transport naar Meppel wisten tientallen gevangenen te ontsnapten. In Meppel was de di rectrice van het noodziekenhuis zeer actief. Zij zag kaïy, vijftig gedetineerden naar haar ziekenhuis over te brengen en die later in vrij heid te stellen. Bovendien werden 22 gevangenen achtergehouden en ook die ontsnapten. Van de tweede zending kwamen er 85 in het zie kenhuis terecht. Ditmaal werden echter groote moeilijkheden in den weg gelegd. De Duitbchors hadden de werkwijze doorzien en schakel den een Duitschen dokter in. 35 van de opgenomen „patiënten" werden goedgekeurd, de rest ver dween zoodra de'kust veilig was. Het eindresultaat was, dat uit eindelijk 1300 gedetineerden wer den weggevoerd, maar er kwa men slechts ongeveer 1000 in Duitschland aan. Hun lotgevallen zyn verschillend geweest. Door den snellen op- marsch van de geallieerden raakten vlen in krijgsgevangenschap; een aantal Werd terstond vrijgelaten, anderen werden in kampen onder gebracht. De verzetsbeweging van den N.OJ?., die zich verantwoordelijk voelt voor deze menschen, stelt met eenige andere instanties alles voor terugkeer in het werk. In Beieren moeten nog polderbewonens in krijgsgevangenkampen vertoe ven en vermoedelijk ook nog ln andere deelen van Duitschland. Een aantal poldermenschen, die ln Namen (59) en in Vilvoorde (8V gevangen zaten, zijn naar hun haardsteden teruggekeerd. Naar de ontbrekenden wordt naarstig ge zocht. Aan de R. K. Hoogeschool te Til burg promoveerde tot doctor in de economische wetenschappen de heer Th. H. Mulders uit Den Haag, op proefschrift: Verkeerswegen en geo grafische arbeidsverdeeling. De datum van de Bisschopswij ding van Mgr. Jos. Baeten is vast gesteld op 27 December a.s„ het feest van St. Jan. De wijding zal in de Kathedrale Kerk te Breda worden verricht door Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans met assistentie van de Bisschoppen van Roermond en Haarlem. „OP Hedenavond om 21 uur zal de mi nister van Handel en Nijverheid, ir. H. Vos, over de zenders Hilversum 1 en 2 in de causerie „Op de Brug" spreken over .,De organisatie van het bedrijfsleven." Aan de R.K. Universiteit te Nijme gen slaagden voor liet doctoraal exa men in de theologie pater M. Kor- vers, C.S.M. uit Nijmegen. Voor can- didaat rechten M. Lau uit Schoorl en P. Pech uit Tegelen. Duitschland heeft honger, zooals den vorigen winter Nederland honger had. Nochtans, van een ellende, zooals die in onze groote steden heerschte, is geen sprake. De bezet-, tingsautoriteiten hebben voor de Ber- lijners aardappelen uit Brunswijk laten komen, die bij gebrek aan winkels op straat worden verkocht. Wij moesten het met suikerbieten doen. En dan nog héél blij zijn (Foto Anefo P.) (Van onzèn Haagschen redacteur). Enkele minuten over half acht, Donderdagmorgen, vond een der bewakers in de cellenbarak der Seheveningsche strafgevangenis, die de verblijven der gevangenen veel vuldig inspecteert, het lijk van prof. mr. R. van Genechten in diens cel. Hij had zich door op hanging van het leven beroofd. Op deze schrikkelijke wijze bracht de voormalige Procureur-Generaal bij het Vredes-Gerechtshof en bij het Haagsche Hof het doodvonnis, dat enkele weken geleden over hem werd geveld, zelf ten uitvoer. Overwogen plan In den doolhof van gangen met hun tallooze deuren, waarachter tij dens de bezetting zooveel voortref felijke Nederlanders maanden en jaren hebben geleefd en waar nu N.S.B.-ers en collaborateurs opgeslo ten zijn, wordt een nauwgezette be waking uitgeoefend. Veel tijd was Van Genechten dan ook niet gelaten om zijn onzalig plan uit te voeren. Een half uur slechts. De dertig mi nuten. die er lagen tusschen het oogenblik dat hem, zooals gebrui kelijk, een kom melk werd aange reikt en de inspectie. Maar hij had zijn plan van te voren overwogen en voorbereid. En hij h«d slechts wei nig tijd noodig. Voordat hij zijn onderbroek met de wasch meegaf scheurde hij den buikband eraf. Met grove steken stopwol de gevan genen moeten hun eigen sokken stoppen en beschikken dus over eenig naaigerei maakte hij daar van een geïmproviseerd koord, dat stevig genoeg bleek te zijn. Hij be hoefde Donderdagmorgen nog slechts dit koord te bevestigen aan de buis van de centrale verwarming, die aan de bovenzijde langs den lagen celwand Op een persconferentie te Den Haag met vertegenwoordigers van de R.K. Kerk en andere Christe lijke Kerkgenootschappen heeft ds. Gravemeijer een uiteenzetting ge geven over de houding van het In terkerkelijk Overleg ten opzichte van de politieke gevangenen. Na de houding der Kerken gedu rende den bezettingstijd geschetst te hebben, bracht hij de kansel- boodschap in herinnering, die kort na de bevrijding in alle Nederland sche kerken werd voorgelezen en waarin werd gewaarschuwd tegen haat- en wraakgevoelens jegens hen, die in de bezettingsjaren in hun vaderlandsche plichten waren tekortgeschoten. 28 October jl. werd wederom in de kerken voor lezing gedaan van een kanselbood- schap, waarin eveneens aan een ieder het recht werd ontzegd, ten aanzien van politieke delinquen ten, na de berechting door de aangewezen instantie nog recht naar eigen inzicht toe te passen. Thans dringen de Kerken aan op spoedige berechting van de werkelijke schuldigen, doch op vrijlating van de onschuldigen. Ook de zgn. „lichte gevallen" die nen zoo spoedig mogelijk in vrij heid te worden gesteld, althans uit de kampsfeer te worden ge haald. De Kerken zijn de meening toegedaan, dat heropvoeding in de kampen onmogelijk is, daar dit niet massaal dient te geschie den, doch individueel. Voorts spreken zy als haar mee rling uit, dat degenen die onrecht matig geleden hebben door. hun in- terneerlng en in moeilijkheden zijn gekomen door b.v. overijlde inbe slagneming van hun bezittingen met alle gevolgen daaraan verbon den, als oorlogsslachtoffers dienen te worden behandeld. Ofschoon de Kerken reeds tijdens den oorlog bezwaren hebben geuit tegen den opzet van de tribunalen- regeling, zijn zij van meening dat deze, nu zij er eenmaal zijn, ook zoo snel mogelijk moeten werken, opdat het gevoel van rechteloos heid plaats maakt voor de weten schap, dat er inderdaad recht wordt gedaan. Uitvoerig besprak ds. Gravemeijer vervolgens de houding ten opzichte van de zgn. „N.S.B.-kinderen". Deze kinderen zyn vaak ondergebracht in tehuizen, waar het hun aan alles .ontbreekt en wel het meest aan een liefdevolle omgeving. Men 'kan deze kinderen nu eenmaal niet verantwoordelijk stellen voor het geen hun ouders hebben misdreven. De Kerken zullen haar medewerking niet kunnen verleenen aan een der gelijke opvoeding, die ,,staatskinde ren" tengevolge zou hebben. Gelijk de Kerken in den oorlog protesteerden tegen onrecht van den bezetter, zoo zullen zy thans met kracht haar stem verheffen tegen onrecht in het bevrijde Ne derland. De Kerken zullen niet schromen dit onrecht op de scherp ste wijze aan de kaak te stellen. loopt en op het krukje te klimmen, dat tot den soberen inventaris be hoort. Tien minuten later reeds kwam de bewaker. Hét lichaam van Van Ge nechten was nog warm. De zelf moord kon nauwelijks tien minuten tevoren gepleegd zijn, meende da gevangenisarts, die onmiddellijk ge waarschuwd was. Van Genech en had niet in het minst laten blijken, dat hij met zelfmoordplannen rond liep. Hij behoorde tot de rustige, onopvallende gevangenen. En nog de vorige week had hij den comman dant gezegd, dat hij zich stipt aan de regels zou houden. Dat was wel zijn plicht, meende hij. Hij was bij den commandant gebracht, omdat hij bij het luchten gebaren zou heb ben gemaakt om zijn medegevange nen ergens opmerkzaam op te ma ken, doch hij had slechts, naar hij zeide. zijn handen gewreven, omdat het frisch was buiten dien morgen. Brieven In de cel lagen eenige brieven, die Van Genechten ten afscheid geschreven had, vermoedelijk den avond te voren. Een ervan was ge richt aan zijn verdediger, een twee de aan den Procureur-Fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof, o.m. de mededeeling bevattend, dat hij zyn cassatie-beroep introk. Een juridische nauwkeurigheid, die zonderling en opvallend mag heeten. zelfs al Is het dan waar dat Van Genechten hoogleeraar was ln het strafrecht. Dat hij daaraan dacht, aan dit detail, terwijl zijn plan al vast stond en hij waarschijn lijk het moment van zijn dood al bepaald had. Een plan, dat de meest ingenieuze bewaking hem niet heeft kunnen beletten ten uitvoer te brengen. Hij had zich immers des noods ln twee minuten tijds aan den deurknop kunnen ophangen. De brieven bevatten voorts een beken tenis van'zijn feilen in de oorlogsjaren Na twee maanden Zou hij tot deze erkenning gekomen zijn in de eenzaamheid van zijn cel Woensdag 3 October, toen zijn zaak diende voor het Bijzonder Gerechts hof, had hij nog formeel onderscheid willen maken tusschen nationaal - socialisme met den nadruk op volk en nationaal-socialisme met den na druk op ras en ontkende, zich te hebben schuldig gemaakt aan het geen hem was tenlaste gelegd. Maar sindsdien zijn meer dan twee maan den verloopen. Die twee maanden verbleef hij in een cel, alleen, met de wetenschap, dat het doodvonnis over hem was uitgesproken, dat hij voor de tweede maal in zijn leven ter dood was veroordeeld. Hij had het executiepeleton niet willen af wachten, schreef hij. Goebbels nam vergif ln, Himmler nam vergif in. Een lange reeks van zelfmoorden onder leidende Duitsche nazi's werd vrijwel gelijk met de al- geheele capitulatie bekend. Tojo poogde zichzelf van het leven te berooven en in ons land: na Rost van Tonningen, die door een doo- delijken sprong een einde aan zijn leven maakte, thans Robert van Genechten, die zich ophing, vijftig jaar oud, ,,een man met een groot verstand en een geweldigen werklust", zooals de- procureur-fiscaal nog on langs zeide. Het rampzalige einde van* verknoeide levens. Voor het bijzonder gerechtshof te Utrecht heeft terecht gestaan de 28-jarige H. v. d. Poel uit Utrecht, dochter van 'n uit 11 kin deren bestaand z.g. illegaal gezin. Zij werd echter de oorzaak van da arrestatie van haar vader en broer en op bijzonder geraffineerde wijza heeft zij later nog 4 andere slacht offers in handen der Duitschers gespeeld. Eén hiervan heeft 2 jaar in een concentratiekamp in Duitschland doorgebracht, terwijl een ander in Daohau den dood vond. De procureur-fiscaal eischta de doodstraf. Een der voormalige N.S.B.-burge meesters van Hilversum, Jhr. E. J. B. M. von Bönninghausen, heeft terecht moeten staan voor de Almelosche rechtbank wegens oging tot het on recht matig toeëigenen van een erfenis. Er werd twee jaar tegen hem geëischt. De Rotterdamsche politie heeft een afschuwelijk misdrijf opgehel derd, dat in 1942 op den lin- ker-Maasoever is gepleegd. Door bemiddeling van het echtpaar V. is het pasgeboren kind van het echtpaar P. in een gloeien- den bakkersoven geworpen. Naar V. verklaart, is hij gezwicht voor de dreigementen van zijn vrouw, die veel omgang met Duitschers had, dat, als hij het kind niet doodde, zij hem bij den Sicherheitsdienst zou aangeven. De ontaarde oudera zijn later gescheiden en de tweede vrouw van P. heeft het misdrijf aan het licht gebracht. Zoowel het echtpaar P. als Het echtpaar V. is naar het hiuis van bewaring overgebracht. Minister S. L. Mansholt heeft voor de Wieringermeerboeren, die hij gelukwenschte met de drooglegging van den polder, gesproken over actueele pro blemen. Nederland, aldus de minister, be hoort naast Rusland wel tot de meest zwaar getroffen gebieden van Euro pa, hetgeen ook uit cijfers van het aantal dooden blijkt. Het meest valt thans op, dat de bodem in 1945 tó taal uitgeput bleek, terwijl tot 1944 nog bevredigende oogsten konden worden binnengehaald, hetgeen spr. aan de hand van cijfers aantoonde. De kostprijs der producten zal een voornamen factor vormen nu ons land zich in vyf jaar niet heeft kun nen meten met de overige landen op de wereldmarkt. Landbouw en veeteelt zijn. in Amerika en Enge land zeer vooruitgegaan. Voor onze melkvetten zullen andere wegen moeten worden gevonden, daar wij met onze boter niet langer kunnen concurreeren. De boterprijs bedraagt op de we reldmarkt f 2.51 tegen een prijs van 2 4.in ons land. Een oplossing zou kunnen worden gevonden in de pro ductie van kaas, melkpoeder en ge condenseerde melk. Spr. wees op den vooruitgang van het mechanisch melken in Engeland. Onze regeering maakt thans op kor ten termijn een studie van het mecha nisch melken, om dit wegens het tekort aan arbeidskrachten ook hier ingang te doen vinden. Voor den tuinbouw zal het van groot belang zijn, dat Duitschland. dat voor het nazi regiem een groote afnemer was, niet economisch te gronde gaat. De bin- nenlandsche behoefte aan groenten, blijkt inmiddels tot het dubbele to zijn gestegen. Wij eten meer groenten. De regeering ontwerpt thans een. koelketting, d.w.z. de plaatsing van een duizendtal koelhuizen, die ook voor den groenten- en vischexport, eventueel later ook voor den vleesch- export, van groote beteekenis zullen blijken te zijn. Op de vraag wat ons te doen staat, antwoordde minister Mans holt: ,,Niet te veel kanl&ren, maai doen." Er zal hard moeten worden gewerkt en onder sobere omstam digheden, om den achterstand weel ln te halen en om te zetten in een voorsprong.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3