Werknemers en werkgevers in bedrijfschappen OORLOGSJAREN SOMBERE MILLIOENENNOTA Het beheer te Londen n Tekort van 11 milliard r Voor-ontwerp zal binnenkort worden gepubliceerd VRIJDAG 14 DECEMBER 1945 PAGINA 4 TEEKEN DES TIJDS Ernst en geen spel. De leerlingen van het K.L-M.-internaat te Soes- terberg moeten, ter verkrijging van de noodige theoretische kennis der aviatiek, zelf hun vliegtuigmodellen bouwen, die dan met een echten motor worden uitgerust (Foto Anefo-P) Regeering lokt discussie uit WAT BIEDT DE RADIO ZATERDAG? Mil liardencijfers Kerst- en Nieuwjaars gratificaties T elef oongesprekken met Suriname Scheepvaartberichten Ds indiening van de in de Troon rede aangekondigde Millioemen- nota heeft ditmaal een buiten gewone beteekenis. Zij dient ter inleiding van een ontwerpbegroo- tlng welke binnenkort zial worden in- f'aiend, doch alleen ter informatie. ij afzonderlijk wetsvoorstel zal de noodige machtiging worden ver kocht deze begrooting, tezamen met die voor het eerste halfjaar van 1945 en vroegere dienstjaren, bene vens nog suppletoire begrootingen Voor het loopende jaar ter verkrij ging der benoodigde middelen, bij decreet af te kondigen. De nor male en grondwettelijke behandeling Wordt niet mogelijk geacht. De ach terstand bij de administratie is ge weldig en op vele punten bestaat nog groote onzekerheid. Doch wij Weten dat de rekening wordt gepre senteerd van een geheel, waarin uit eindelijk ook de lasten van een vijf- Jarigen oorlog zullen worden ver- Werkt. De taak is voor den minister éven moeilijk als ondankbaar, want de enorme cijfers, welke langzamer hand worden onthuld,- geven tegelij kertijd een initiaal besef van een fiiepe nationale verarming. Deze zal C-p onze schouders een verplichting tot contributie leggen, waarvan de voorlöppige bekendmaking in onder deden, zij het nog in min of meer vage bewoordingen, een pijnlijke voorproef is van wat allen belasting plichtigen te wachten staat. Het Is ook een bevestiging van wat wij in menig opzicht dooi- de hier en daar reeds geopperde oplossingen gevreesd hadden. De toelichting begint al met het Bchrikbeeld van speciale heffingen. Deae zullen van drieërlei aard zijn: I>e eerste is de vermegensaanwasbe- lasting welke zal worden verwezen- J£kt door een heffing ineens. De Voorbereiding daarvan is ter hand Ï;enomen, zij is in ontwerp gereed en n studie bij de belastingadviescom missie. De opbrengst ervan zal wor den aangewend tot dekking der uitgaven wegens geleden oorlogs schade en vermindering der staats schuld. De tweede heffing zal worden genoemd een winstgerechtigde beias- tinals voorheffing op de inkom stenbelasting. Deze aai in de plaats komen voor de vennootschapsbelas ting en de vermogensbelasting op lichamen. Door de afschaffing dezer belastingvormen tracht men minder drukkende overwinstbelasting te be reiken. Het beoogde doel, de bevor dering van ondernemingsgeest en het Vestigen van nieuwe (buitenland, sche?) ondernemingen in Nederland, zal. hoopt de Minister, uiteindelijk een stijging van het .nationale inko men en dus ook van de belastingop brengsten teweegbrengen. Ook de derde heffing, de invoering van een Weeldebelasting, (naast een uitbrei ding-van de successie- en schenkings rechten) wordt gecompenseerd door ten herziening Van de algemeens omzetbelasting. Deze laatste aal zelfs gepaard gaan met een vermindering of in sommige gevallen zelfs met een vrijstelling op noodzakelijke le vensbehoeften. Hier is dus een dui delijke tegemoetkoming waar te ne men aan „kleine beurzen" en een evenredige verzwaring der lasten ten koste van groote fortuinen en in komens. Evenals in Frankrijk zal het streven er op gericht zijn de uitgaven, voortvloeiend uit den gewonen dienst der begrooting, te dekken uit belastingen, terwijl de Uitgaven van den buitengewonen dienst zullen worden bestreden met .besparingen in bet binnenland en leeningen in het buitenland. Een aangenamen indruk maakt de Verklaring, dat met inspanning van alle krachten zal worden gepoogd het begrootingstekort binnen ver antwoorde grenzen terug te brengen. Wij constateeren nog, dat het begroo tingstekort op het oogenbiik een In- flatlonistische werking tot gevolg heeft. Doch deze wordt in belang rijke mate opgeheven door een defla- tionistische tegenstrooming. Deze Vloeit volgens den minister voort uit den verkoop tegen nractisch contante betaling van in het buitenland op ere miet gekochte goederen. Men mag daarbij echter niet uit het oog ver liezen, dat de aflossing van deze gel den de lasten op langen termijn Verschuift, De „Nota" omvat ditmaal. in te genstelling met het gebruikelijke systeem van vroeger, drie deelen: ten eerste een uiteenzetting van de jaren 1940 tot en met 1944 wat be treft het geldelijk beheer zoowel Jn Nederland als In Londen; ten tweede een schets van den desolaten financieelen toestand aan het einde Van het eerste halfjaar van 1945 en de kasbegrooting voor het tweede halfjaar van 1945; ten derde de nor male autorisatiebegrooting van uit gaven en inkomsten voor het tweede halfjaar 1945. Voor Nederland zijn alleen over 1940 definitieve rekeningcljfers be kend; voor de andere jaren zijn de cijfers slechts voorloopig, of geraamd. Het totaal dezer problematieke cij fers bedraagt een tekort van 8342 inillloen. Wat betreft het financieele beheer te Londen zijn onbegrijpelij kerwijze alleen begrootingscijfers be schikbaar, welke een totaal tekort tan circa 98 miHioen aanwijzen. Deze èljfers geven dan voor Londen en Nederland tezamen voor den gewo nen en kapltaaldienst een totaal Als een teeken des tijds ko men ln het nieuwe telefoonboek van de stad New York voor 1946 reeds f9 „autemaitsche" firma's voer, varieerende van „Atomic Lighter CoTp." tot „Atomic Sportswear". tekort van circa 11 milliard gulden. Later zal hierover een witboek aan de Staten-Generaal worden over handigd Rekening houdend met de cijfers van Londen bedraagt de totale vlot tende schuld „ruwweg" T/2 milliard gulden, hetgeen het negenvoud van ongeveer ultimo 1939 beteekent. Daarnaast was de geconsolideerde staatsschuld, welke ultimo 1939 on geveer 3 milliard bedroeg, op 30 Juni 1945 tot bijna 6 milliard opgeloopen. Rekening houdend met de 1V2 mil liard gulden schuld, ingeschreven in het Grootboek van den Weder opbouw, is dus de totale zichtbare staatsschuld ongeveer 15 milliard. Daarnaast bestaat nog de onzichtbare staatsschuld, bestaande uit de gele den oorlogsschade, welke nog niet is ingeschreven in het Grootboek, uitstaande crediteurenposten, vorde ringen van de Nederlandsche Bank op Duitschland en andere posten. De kasbegrooting op 30 Juni '45 blijkt uit de kasbegrooting voor het tweede halfjaar 1945. Hierop worden ont vangsten van 3038 mlllioen voor zien tegen uitgaven van 2994 mil- lioen. Deze cijfers zijn, zegt de Nota, zeer „ruw." De ontvangsten vloeien voornamelijk voort uit belastingen f 114T millioen, toeneming van saldi van spaarders bij Rijkspost spaarbank en rekeninghouders bij den postchèque- en girodienst a f 700 millioen en opbrengst van buiten- landsche leeningen a 600 millioen. Voor de voorziene belastingen zijn reeds zekerheidstellingen aanwezig, welke de begrootingscijfers met 200 millioen overschrijden. De I 600 mil lioen uit buitenlandsche leeningen is verkregen door aan te nemen, dat nog beschikbare dispositieruimte zou worden verbruikt en daarenboven nog een bedrag van circa 330 mil lioen aan buitenlandsche credieten zou worden opgenomen. De autorisatiebegrooting voor het tweede halfjaar van 1945 toont voor den gewonen dienst een totaal aan uitga ven van 1142 millioen, van ontvang sten van 549 millioen, dus een te kort van 593 millioen, voor den buitengewonen dienst respectieve lijk 1309, 90 en 1219 millioen. De geheele dienst toont dus een totaal aan uitgaven van circa f 2451 mil lioen, terwijl de ontvangsten 639 millioen bedragen, zoodat het totaal tekort der begrooting met f 1812 millioen de twee milliard nabij komt. Dit tekort zai op de eerder omschreven wijzen moeten worden gedekt. De regeering wenscht een actieve financieele politiek te voeren ten einde den wederopbouw van een zoo zwaar getroffen land binnen de technisch daaraan gestelde gren zen zooveel mogelijk te stimuleeren. Het is een pijnlijke waarheid, doch een onoverkomelijke noodzaak, dat de belastingplichtigen op de eerste plaats het offer brengen om daar toe de fiscale politiek der regeering dienstbaar te maken. De belasting plichtigen moeten er dan van hun kant op kunnen rekenen, dat de regeering haar woord getrouw zal blijven om zich de opvoering van het nationaal Inkomen voor oogen te stellen. De bedoeling' is uit deze bron een belangrijk deel te reser veeren ter aanvulling van de nog te bestrijden budgetaire tekorten. Het is te hopen, dat de budgetaire sa neering op die wijze, ondanks de steeds toenemende Inmengingen van den Staat in het bedrijfsle ven, daadwerkelijk bereikbaar zal zijn, en dat de daarna te voorschijn komende overschotten weder ter beschikking zullen kunnen komen voor besparingen ten gunste van de ondernemers, waaraan dit resultaat te danken zal zijn geweest. Zooals gisteren in de regeerings- nota werd aangekondigd zal bin nenkort een voor-ontwerp van wet op de bedrijfschappen met bijbe- hoorende memorie aan het bedrijfs leven en andere belanghebbenden om advies gezonden worden. Daar over de publiekrechtelijke organisatie van het bedrijfsleven reeds veelvuldig is geschreven, heeft de regeering het bij de voor bereiding van dit ontwerp niet noodzakelijk geacht, in den vorm van een commissie of anderszins voorafgaand advies in te winnen bij deskundigen en vertegenwoordi gers van ce verschillende maat schappelijke groepen. Door bekendmaking van het voor ontwerp wil de regeering deze dis cussie uitlokken. Bij algemeenen maatregel van oe- stuur kunnen, aldus wordt voor gesteld, voor bepaalde gebieden der volkshuishouding bedrijfschappen worden ingesteld. Het voorontwerp bevat geen uitdrukkelijke uitspraak over de vraag of een bedrijfschap alle bedrijfstakken, die met een zelfde soort van producten te ma ken hebben, zai omvatten, m.a.w. of de organisatie verticaal zal zijn, dan wei, of de groothandel la grondstoffen, de verwerkende in dustrie, de detailhandel, enz. zul len worden ondergebracht in ver schillende bedrijfschappen. Uit de toslichting blijkt evenwel, dat de gedachten van de regeering gaan in eerstgenoemde richting. Wat de jaren 1940 tot en met 1944 betreft, zijn voor Nederland ter onderscheiding van Londen alleen over 1940 definitieve reke- ningcijfers bekend. Over 1941 en 1942 zijn slechtis voorloopige of ver moedelijke gegevens beschikbaar, terwijl over 1943 en 1944 begroo tingscijfers moeten worden gegeven. Bij oppervlakkige kennisneming ge ven deze cijfers een betrekkelijk gunstigen indruk, daar de gewone dienst in enkele gevallen een over schot laat. Deze indruk is echter onjuist, daar het overgroote deel der uitgaven van den kapitaaldienst daarop niet thuis behoort. De uitkomsten van gewonen dienst en kapitaaldienst tezamen zijn als volgt (in millioenen guldens) 1940 uitgaven middelen 1720 1005 nadeelig saldo 715 1941 uitgaven 3464 middelen 1749 1942 1943 1944 nadeelig saldo 1715 uitgaven 3639 middelen 1832 nadeelig saldo 1807 uitgaven 3405 middelen 1487 nadeelig saldo 1918 uitgaven 3712 middelen 1525 nadeelig saldo 2187 Onder de uitgaven over 1942 is het nadeelig saldo van het opgeheven Leeningsfonds 1940 ad f363 millioen opgenomen, welk bedrag met het oog op nog te betalen uitgaven in feite nog aanzienlijk hooger zal blijken te zijn. Het nadeelig saldo van het voor malige Herstelfonds 1940 en van het Landbouwcrisisfonds werd in hier boven gegeven cijfers over 1940 t/m 1944 niet opgenomen. Wat het financieele beheer der regeering te Londen betreft kunnen voor de jaren 1940 tot en met 1943 rekeningeijfers worden vermeld. Voor 1944 zijn alleen begrootings cijfers beschikbaar. Gewone dienst en kapitaaldienst tezamen geven het volgende beeld (in millioen ponden sterling) ly40 uitgaven middelen 5,4 0,8 nadeelig saldo 4,6 1941 1942 1948 uitgaven middelen 13,7 0,7 nadeelig saldo 13 uitgaven middelen 9,5 2 nadeelig saldo 7,5 uitgaven middelen 19.7 0,9 nadeelig saldo 18,8 1944 uitgaven middelen 122 68,1 nadeelig saldo 53,9 Het nadeelig saldo over deze dienstjaren heeft, naar de bovenver melde voorloopige gegevens aanwij zen, in totaal (voor den gewonen dienst en den kapitaaldienst in Ne derland en Londen samen) ongeveer li milliard gulden bedragen. Eerlang zullen de begrootingen over deze dienstjaren, alsmede een samenvat tend overzicht, hetwelk den vorm van een witboek zal krijgen, aan de Staten-Generaal ter beschikking worden gesteld. De bestuursleden van de bedrijf schappen in het algemeen worden benoemd door daartoe door de 1e- geering aan te wijzen organisaties van ondernemers en werknemers of, zco noodig, door andere door de re geering aan te wijzen lichamen. Het voorontwerp gaat er dus van uit, dat in den regel in de diverse bedrijfs takken privaatrechtelijke organisaties van ondernemers on arbeiders zullen bestaan, welke voldoende representa tief zijn om de bestuursleden van het bedrijfschap aan te wijzen. Naar de meening van de regeering. kan van vele ondernemers en ar beiders worden verwacht, dat zij, waar zij geroepen worden tot een pu bliekrechtelijke functie, bereid zuilen blijken, bij conflicten tusschen het bedrijfsbelang en het algemeen os lang in zeer vele gevallen, het laat ste te laten prevaleeren. Daarom wordt het, voorzitterschap van het bedrijfschap vervuld door een door de regeering aan te wij zen overheidspersoon, den zgn. com missaris. Het ligt in de bedoeling, dat het geheele sociaal-economische beleid door de organen van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie wordt) ge voerd, zonder dat daarnaast een plaats wordt ingeruimd voor functio neel gedecentraliseerde ambtelijke or ganen. De zorg voor de eenheid van het gevolgde sociaal-economische beleid ligt bij den commissaris, die de be voegdheid bezit, schorsing van be- sluiten-van het bestuur te bewerk stelligen. De besturen der hedrljf- schappen zullen uit twee kamers kunnen bestaan, een sociale en een economische kamer. De eerstgenoemde kamer ls pari tair samengesteld, voor zoover het werknemers betreft. Voor de econo mische kamer is dat nlet voorge schreven. Daar de commissaris van belde kamers het voorzitterschap voert, is de eenheid van beleid vol doende gewaarborgd. De bedrijfschappen hebben ver ordenende bevoegdheid en bezitten eigen geldmiddelen, te verkrijgen door het opleggen van heffingen of het in rekening brengen van retri- butiën. In het toelichtend schrijven stelt de regeering als toporgaan voor het geheele bedrijfsleven de stich. ting van een socml-economischen raad in uitzicht, welk lichaam de regeering van advies heeft te die nen. Om de eenheid in het sociaal- economisch beleid en van uitvoering hiervan te waarborgen is het noo dig dat de overheid in de dagelijk sche leiding der bedrijfschappen medezeggeiischap heeft. HILVERSUM I 301 M. 7.01 Nieuws. 8 01 Nieuws. 12.01 Gram.- muz. 12.30 Nederland gaat weer aan den slag. 12.35 Orgel. 13101 Nieuws. 13.20 Gram.muz. 14.01 Relais wereldprogr. 15.00 Ted Powder. 15.30 Engelsche les. 16.00 Rotterdamsch planokwartet. 16.32 Liederen Faure. 16.45 Boek bespreking. 17.00 Cantabile sep tet. 17.30 Gram.muz. 18.01 Syl- vestre trio. 18.30 Rijk overzee. 18.45 De Speellieden. 19.01 Nieuws. 19.30 „Novelty Serena de rs". 20.01 Nederland herrijst. 20.15 Residentie orkest. 2215 Mensch en Maatschappij. 22.30 Metropole orkest. 23.01 Nieuws. 23.20 Avondwijding. 23.30 Eddy Walls. Wilhelmus. HILVERSUM II 415 M. 13.01 Nederl. strijdkr. 13.30 Canadee- sche uitzending. 14.01 Uit eigen tuin. 14.20 Orkest 14.45 Beelden de kunsten. 15.00 omroep orkest. 16.00 Consultatie-bureaux. 16.15 Carlo Carcassola. 17.00 Kinder hoorspel. 17.30 Kinderkoor. 18.01 Nieuws. 18.30 Gram.muz. 19.30 Frogr. Nederl. strijdkr. 20.01 Ra riteiten revue. 21.00 Hoorspel. 21.15 Gram.muz. 21.45 Avond wijding. 22.01 Nieuws. 2220 Dans muziek. Wilhelmus. jret het oog op de bijzon- l\/l dere omstandigheden is 1 VJt de nota der Rijksbegroo- ting ditmaal eenigszins anders opgesteld dan normaal Het eerste deel omvat de uit komsten van de jaren 1940 tot en met 1944, zoowel wat betreft het beheer in Nederland als in Londen. Hieruit blijkt, dat het tekort over die jaren in Neder land 8.3 milliard gulden bedraagt en het tekort van het financieel beheer in Londen ongeveer 3 milliard gulden. Tezamen dus een nadeelig saldo van 11 milliard gulden Het tweede deel schetst den de solaten toestand van 's Rijks fi nanciën aan het eind van het eerste halfjaar 1945; de situatie dus waarin ons land zich na de bevrijding bevond. Zoo was de vlottende staatsschuld gestegen van ruim 0.8 milliard per ultimo 1939 tot ruwweg 7.5 milliard; bijna een vertienvoudiging dus. De geconsolideerde staatsschuld steeg van 3.1 milliard per einde 1939 tot ongeveer 5.8 milliard. Rekening houdend met 1.5 mü-> liard inschrijvingen in het Groot boek van den Wederopbouw vormde dit een zichtbare staats schuld van bijna 15 milliard. Daarnaast bestaat nog een on zichtbare staatsschuld, die wel ergens tusschen de 8 en 10 mil- liard zal zweven. Het derde deel van de nota vormt de normale autorisatie begrooting van uitgaven en in-, komsten voor het tweede halfjaar 1945. Deze begrooting sluit met een nadeelig saldo van 1.8 mil liard gulden. Het college van rijksbemiddelaars heeft een richtlijn uitgegeven ten aanzien van het toekennen van een gratificatie ter gelegenheid van het as. Kerstfeest of wel met Nieuwjaar. Als regel geldt, dat de gebruikelijke gratificatie, d. w. z. de gratificatie, die ten minste reeds sinds DecemJbar 1939 of Januari 1940 toegekend is, zonder bijzon dere vergunning ook ditmaal uit gekeerd kan worden. Voorts is met het oog op de heer- schende bijzondere omstandigheden het toekennen van een dergelijke gratificatie voor dit jaar toege staan ten beioope van ten hoogste een week loon of een kwartmaand salaris aan die andere werkgevers, bij wie de loonen niet hocger liggen dan 115 pCt. van het op 31 October 1942 of 125 pCt. van het op 10 Mei 1940 verdiende loon. Voor het overige is het toekennen eener Kerst- of Nieuwjaars-grati ficatie alleen toegestaan bij spe ciale toestemming van het college van rijksbemiddelaars. Ben derge lijke speciale toestemming zal het college slechts verleenen bij hocge uitzondering en na verkregen vol ledig inzicht in de loonen, welke bij den betrekken werkgever gelden. Van 24 December 1945 tot en met 4 Januari 1946 doch niet op 30 December zijn in het rechtstreeksche radiotelefoonver- keer met Suriname Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken toegelaten tegen het verlaagde tarief v&n f 10.50 voor de eerste drie minuten en f 3.50 voor elke minuut daar boven. S.s. BACHUS 8 Dec. te Baltimore van West-lndië, s.s. TIBERTUS 12 Dec. aangek. New York; s.s. BLOM- MERSDIJK 7 Dec. van Montreal be stemming Rotterdam, s.s. LEERDAM il Dee. van Quebec bestemming Rot terdam. Aangekomen te Rotterdam 12 Dec.: ORANJE van Londen (stukgoed), NOVA (Noorw.) van Bergen (stuk goed), DEPA van Londen (cement), AEGIR van Londen (cement), BOR- C-ILA (Zw.), van Antwerpen (ledig), COETA van Hor&ens (graszaad). 13 Dec.: CASTOR (Noorw.), van Bergen (stukgoed), SCOTTISH MO NARCH (B'r.) van Kaapstad (stuk goed). DUURWOLD van Londen (ce ment), RAPID van Londen (pek), LIBRA van Londen (stukgóed), MECKLENBURG van Londen (pass.), BATAVIER II van Londen (pass.), ORANJE NASSAU v. Londen (pass.), CORTELI van Londen (cement). Aangekomen te IJmuiden 12 Dec.: m.s. „ALDEE'ARAN" (ledig) van Lo- rient; 13 Dec.; m.s. „ARASTEIL- STROOM" (stukg.) van Londen; m.s. „HOUTMAN" (stukg.) v. Huil! m.s. „SIGYN" (stukg.) van Helsina-j borg; s.s. ..ERNEST W. GIBSON (kolen) van Baltimore; m.s. „DRAy KE" (stukg.) van Londen; s.S, „UDDEHOLM" (hout) van Skoghallj s.s. „JAMES B. MILLER" (kolen) van Baltimore. Vertrokken: s.s. .OUSEL" naar Liverpool; s.s. „BJORKO" naar Trele leborg; s.s. „JAN STEEN" naar NeW York. Nederlandsche schepen welke te legrafisch bereikbaar zijn: Aldebaran, Algenib, Cottiea,' Delftdijk, Edam, Leerdam, Maaskerk, Nieuw-Amster- dam, Nijkerk. Oranje, Socrates, Ta- rakan, TJlbesar, TJimanoek, Vafl Heutz, Stuyvesant. Directeur: J. J. W. Boerrigter Waarn. Hoofdred.: Mr. L- Schlichting

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 4