Eerste halfjaar in 1945 erg kostbaar Schatkist na bevrijding in desoiaten toestand Een cursus voor kerkelijke bouwkunst JEnorme stijging der schulden Bijna twee milliard tekort Uitbreiding van overheidspersoneel FINANCIEEL-ECONOMISCH BULLETIN Bij R.K. Leergangen te Tilburg VRIJDAG 14 DECEMBER 1945 PAGINA 5 Prijzen voor zaklantaarn- batfcerijen Stichting „Nieuw Walcheren" Kas-begrooting actief Geblokkeerde safe geopend In de bezettingsperiode werd voor het dienstjaar 1945 geen begrooting vastgesteld. Het feit, dat het eer ste halfjaar 1945 ten tijde der vol ledige bevrijding reeds voor een aanzienlijk deel was verstreken, als mede de groote verwarring in die dagen leidden er toe, dat voor het eerste halfjaar 1945 geen begroo ting werd vastgesteld, doch dat de ministerie» voorshands de helft der credieten van de begrooting 1944 als budgetairen maatstaf moesten aan nemen. Voor het tweede halfjaar 1945 is nu wel een airtorisatiebegrooting opge maakt. Deze wijkt in zooverre van vroegere autorisatiebegrootingen af, dat de splitsing in gewonen en kapi- taaldienst is vervangen door een schei ding in gewonen en buitengewoiien dienst. De grondslag voor deze nieuwe scheiding is de mededeeling in de re- geeringsverklaring, volgens welke op den buitengewonen dienst zouden komen de uitgaven van de oorlogvoe ring, de noodhulp en de steun bij den herbouw en het op gang brengen van bedrijven. Het komt wenschelijk voor, daaraan toe te voegen de kosten van voorzieningen in afwachting en ten behoeve van de wederinschakeling van arbeiders in het productieproces, alsmede de kosten van de overheids bemoeiingen met distributie en prijs regeling en ten slotte, de uitgaven, die van ouds op de kapitaalrekening worden geplaatst. De gemaakte splitsing is nog niet definitief, met. name t.a.v. de sociale en economische voorzieningen (waar van een gedeelte op den gewonen dienst behoort te drukken) en zal met het oog op volgende begrootin gen nog nader worden uitgewerkt. Deze begrooting vertoont in glo bale cijfers het volgende beeld (in millioenen guldens) GEWONE DIENST: Uitgaven 1142 Middelen 549 Nadeelig saldo BUITENGEWONE DIENST: Uitgave* Middelen Nadeelig saldo GKHEELE DIENST: Uitgaven Middelen Nadeelig saldo 593 1309 90 1219 2451 639 1812 Overheidspersoneel De stijging der uitgaven Is voor een vrij aanzienlijk deel te wyten aan de nersonéelsuitgaven, die (met inbegrip van de wachtgelden en pensioenen) in het geheele Jaar 1939 f 274 millioen bedroegen en voor het tweede halfjaar 1945 345,5 millioen. Weliswaar zijn de Jonnen en salarissen in overheids dienst sedert 1939 met ongeveer 25 pet. gestegen en komt een belang rijk deel der nieuwe uitgaven voor rekening van de ministeries van Oorlog en Marine, doch anderzijds is de stijging ook een gevolg van de sterk toegenomen overheidsbe moeiing en van liet vaak ineffi cient functionneeren van het be stuursapparaat. Dit_ bestuursapparaat was op bet moment der bevrijding reeds sterk ln omvang toegenomen en wel voor namelijk door de volgende oorzaken: 1. De noodzakelijke vervanging, van gedeporteerden en ondergedokenen; 2 De mogelijkheid, aan velen door goedwillende chefs gegeven, om door een rijksbetrekking zich voor depor tatie of dergelijke maatregelen te vrij waren; 3 Het feit, dat men. voorgeven de Duitsche opdrachten niet te kun nen uitvoeren met het bestaande personeel, door de Duitsche instan ties gedwongen werd meer personeel ln dienst te nemen, welk personeel men, na afloop van de taak, uit over wegingen sub 2 genoemd, heeft aan gehouden; 4 Het vervullen van tijdelijk noo- digè taken, na welker afloop het nieuw aangenomen personeel niet werd ontslagen; 5. Het vervullen van blijvende ta ken hij nieuwe takken van staats dienst, ten deele overgenomen van de gemeenten; 6. Het vervullen van taken, ont staan door den normalen groei van bestaande takken van staatsdienst. Een en ander deed een overmaat Van personeel ontstaan, waarbij de daling' van de prestatie per hoofd ecl.ter toch den schijn kon wekken, alsof ieder nuttig werk verrichtte. Bij het aantreden van dit kabinet vond het, behalve de erfenis op per soneelsgebied, die de beaetter had achtergelaten, een omvangrijk appa yaat door het Militair Gezag in net leven geroepen ter vervulling van een aanvullende bestuurstaak en van al lerlei opsporings-, bewakings- en hulpdiensten. Ook hierin school veel Inefficiëntie. De taken, waarmede dit apparaat was belast, waren aanvan kelijk echter volledig onmisbaar. Eerst in den loop van het 2e half jaar kon met de liquidatie, resp. everdracht daarvan aan de normale civiele, resp. militaire instanties een aanvang worden gemaakt. Ten slotte heeft de huidige regee- ïlng ten behoeve van de tenuitvoer legging van haar program zich tn vele gevallen genoodzaakt gezien nieuw personeel ln dienst te stellen. De beoogde snelle liquidatie van alle overtollige en de reorganisatie van alle onmisbare personeelforma- tles zal zich zeker .in de komende begrootingen weerspiegelen. Een andere groote groep van uit gaven op den gewonen dienst wordt gevormd door de leeningsschuldver- plichtingen. Hierin schuilt ook de mogelijkheid van een toekomstige verlichting van het staatsbudget, waartoe de minister doelbewust aan stuurt op een lagen rentestand voor overheidsschuld, terwijl de aflossing der schuld, voor zoover niet door bijzondere heffingen ineens te be reiken, naar zijn meening, zich over een zeer lange periode zal dienen uit te strekken. Buitenlandsch oordeel Tegenover het tekort van deze autorisatie-begrooting vertoont de kasbegrootlng een overschot, dat nog aanmerkelijk hooger belooft te worden dan de raming. Dit overschot Is te danken aan twee omstandigheden, n.l. den verkoop tegen practisch contante betaling van goederen, welke in het bui tenland op crediet werden gekocht en voorts de omvangrijke stortin gen bij de Rijkspostspaarbank en den Postcheque- en Girodienst. De eerste omstandigheid yormt op dit oogenblik een krachtigen deflatio- nistischen tegenstroom, welke de inflationistische werking van het budgetaire deficit in belangrijke mate opheft. Budgetair gezien is dit geen blijvende omstandigheid. Integendeel op korten termijn dient de regeering er mede reke ning te houden, dat het opnemen van buitenlandsche credieten zal verminderen en dat zelfs met de aflossing daarvan een begin dient te worden gemaakt. Dan zal de tegenpost van deze uitgaven op de ontvangsten sterk verminderen. Intussclien laten deze credieten en de geldsaneering op dit oogen blik de regeering eenigen tijd om orde op zaken te stellen. De minister geeft de verzekering, dat hy dezen tijd zal uitbuiten en niet Inspanning van alle krachten zal pogen, vóórdat de deflationlstische werking, die van deze factoren uitgaat, zal zijn opge houden, het budgetaire deficit binnen verantwoorde grenzen terug te bren gen. De geweldige taak van wederop bouw, waarvoor de regeering staat, maakt voorshands een hoog uitgaven- cijfer noodzakelijk. De buitengewone uitgaven dragen evenwel ln hoofd zaak een afloopend karakter. Ter dekking hiervan zal een voortgaand beroep moeten worden gedaan op de besparingen, die nu reeds min of meer gedwongen door de gcldsanee- rlng mcdehielpen een kasmiddelen- overschot van beteekenis te schep pen. De regeering wenscht een actieve financieele politiek te voeren ten einde den wederopbouw binnen de technisch daaraan gestelde gren zen zooveel mogelijk te stimulee- ren. Daartoe zal vooreerst de fis cale politiek dienstbaar worden ge_ maakt. Maar ook in haar beleid op het stuk der overheidsuitgaven zal zij de opvoering van het na tionaal inkomen zich voor oogen stellen. Deze opvoering maakt het mogelijk een belangrijk deel van dat inkomen als besparingen te reserveeren, welke zullen moeten worden gebezigd ter aanvulling van het aanvankelijk nog bestaand budgeta.re deficit. De geleidelijke toeneming van het nationaal inkomen en de daarmede gepaard gaande stijging van de fiscale inkomsten eenerzij ds. de in de toekomst verminderde noodzaak de overheidsuitgaven als stimulans voor de bedrijvigheid te bezigen an derzijds, stellen een verdwijnen van het deficit in het verschiet. Dan zal ook de budgetaire sanee ring bereikt zijn. De prijzen voor zaklantaarnbat terijen zijn voor alle soorten gelijk geworden. De winkelverkoopprijs moet op alle batterijen gedrukt zijn, zoodat het verkocpen tegen te hoo- ge prijzen zoo goed als uitgesloten is. Hieronder volgt de-prijs van een aantal der voornaamste in den handel gebrachte soorten, welke in geen geval mag worden overschre den: zakbatterij (3 cellig) f 0.40, zakbatterij (3 cellig, lucht-zuurstof) f 0.43, kleine stoafbatterij (2 cellig) f 0.20, kleine staafbatterij (2 cellig, lucht-zuurstof) f 0.24, groote staaf batterij (1 cellig) f 0.26, groote staafbatterij (1 cellig, lucht-zuur stof) f 0.30, anodebatterij (120 v.) f 9.70, anodebatterij (120 v, lucht- zuurstof) f 10.55, anodebatterij (90 v.) f 7.20, anodebatterij (.90 v, lucht- zuurstof) f 7.60. Teneinde op zoo krachtig moge lijke wijze het herstel van .Walcherens welvaart in den ruimsten zin te be vorderen, en alle pogingen in die richting te coördineeren, is de stich ting „Nieuw Walcheren" ln het leven geroepen. Het Financieel-Economisch Bulletin, Nood-uitgave van De Tijd, wordt eiken morgen in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Haarlem aan huis bezorgd. In ons nummer van Vrijdag 14 December verschenen, behalve verslagen van Nederlandsche maatschappijen, de buitenlandsche beursover- zichten, uitgebreide koerslijsten van de beurzen van New York, Londen, Parijs en Brussel, Zürich, wisselkoersen, Amerikaansche goederenmarkten, scheepvaart- en handelsberichten, benevens waterstanden, artikelen en berichten over de volgende onder werpen: De viilUoenennota, werknemers en werkgevers in bedrijf schappen, Zwitsersche handel, overschakeling Engelsche in dustrie, inflatie in Portugal, overschakelingsproces in Vereenigde Staten, overschot aan koper?, beursgarantie. Daar de oplage van regeeringswege wordt beperkt, is het ln het belang van gegadigden zoo spoedig mogelijk onderstaand in- teekenbiljet geteekend aan ons blad terug te zenden. Het Financieel-Economisch Bulletin van De Tijd houdt U van alle onderwerpen die in het brandpunt der belangstelling staan eiken morgen op de hoogte. Advertenties kunnen in zeer beperkte mate worden opgenomen. Inlichtingen worden op aanvrage verstrekt. DE DIRECTIE. AAN DE ADMINISTRATIE VAN „DE TIJD", N.Z. VOORBURGWAL 65-73 AMSTERDAM Onderget. wenscht zich te abonneeren op Uw Financieel-Economisch Bulletin Naam: Adres: Woonplaats Handteekening: Abonnementsprijs 10.per kwartaal. De verwoestingen van den oor log maken den houw van val van kerken en kerkelijke ge bouwen noodzakelijk. De tijd echter dringt en vocruitloopend op de concretiseering van breeder opge zette plannen eener Academie voor Kerkelijke Kunst te 's-Hertogenbosch wordt nu reeds een cursus ingesteld onder auspiciën van de R.K. Leer gangen te Tilburg. Deze wil een di recte bijdrage tct vernieuwing leve- De stand van 's Rijks kas te 's-Gravenhage vertoonde per 30 Juni 1945 een totaal aan schatkist biljetten en schatkistpromessen van f 6214 millioen. De vlottende schuld bedroeg ca f7 milliard, d w z. on geveer het negenvoudige van ultimo 1939 (f 825 millioen). Rekening hou dend met de cyfers van Londen mocht de totale vlottende schuld ruwweg op f 7.5 milliard worden gesteld. De geconsolideerde staatsschuld, welke per ultimo 1939 f3.1 milliard bedroeg, nam tot 30 Juni 1945 toe tot ongeveer f 5.8 milliard. Tezamen met de f 7.5 milliard vlottende schuld en f 1.5 milliard schuld, in geschreven jn het Grootboek van den Wederopbouw, vormde dit per 30 Juni' 1945 een totale zichtbare staatsschuld van f 14.8 milliard. Daarnaast bestond nog een onzicht bare staatsschuld, bestaande uit de geleden oorlogsschade, welke nog niet is ingeschreven in het Groot boek, nog uitstaande crediteuren- posten, de door den IS ederland.sehen Staat over te nemen vorderingen van de Nederlandsche Bank op Duitschland en soortgelijke posten. Openingsbalans De opstelling van fle openings balans per 30 Juni 1945 Is voor een deel onnauwkeurig en onvolledig. De onvolledigheid vloeit o.a. voort uit onzekerheid ten aanzien van sommige posten. Dit geldt vooral voor de wederzydsehe leen- en pachtlevertngen en de z.g. „clvll-af- fairs-supplles". Beianrgr(|ker is echter, dat de mogeiykheid be staat, dat afrekening niet noodig zal zijn. Globale berekening van de eventueele schuld uit hoofde der „eivil-affairs-supplies" leert, dat tot en met 30 Juni j.l. voor 142.000.000 dollar aan Nederland werd geleverd. De regeering heeft aan de geallieerden doen weten, dat zoowel deze leveringen als die, welke na 30 Juni uit dien hoofde werden gedaan, noodig waren om ons verhongerde en verzwakte volk kracht tot herstel te geven. Deze uitgaven zijn dus te beschouwen als een direct oor- logsgevoig en als een consequen tie van de uit militaire factoren volgende noodzaak der etappen- gewijze bevrijding van ons vader land. Onzekerheid Recente berekeningen leeren, dat bij het uitbreken van den oorlog er ongeveer evenwicht bestond tus- schen het bedrag der totale staats schuld en de waarde van het rijks- bezit. Dit evenwicht is gedurende den oorlog uiteraard verstoord. In hoeverre en tot welk bedrag de rijksbezittingen thans beneden het bedrag der zichtbare staatsschuld blijven is dus op dit oogenblik niet te zeggen. De minister van Financiën heeft echter maatregelen in voorbereiding en ten deele reeds in uitvoering welke ook in dit opzicht het ver- eischte inzicht zullen verschaffen. Tegenover het bedrag van f 722 millioen credieten, welke in het bui tenland werden opgenomen voor aankoopen van allerlei aard en welke op 30 Juni nog een dispositie ruimte van f 272 millioen lieten, staan nog vorderingen en voorraden Cijfers hierover zijn nog niet be schikbaar, doch het is zeker, dat de creditposten de overeenkomstige de- betposten zullen overtreffen. Vele consumptiegoederen zijn immers met belangrijke verliezen aan de bevol king geleverd, terwijl in de eerste maanden ook vaak meer op de nood zaak der aanschaffing dan op de administratieve verantwoording werd gelet. Bovendien werden ontvangen gelden uit hoofde van de leveringen ln kwestie meermalen met andere rijksmiddelen vermengd. Hoe onge- wenscht de toegepaste wijze - van fi nanciering ook moge zijn, zij was onder de gegeven omstandigheden onvermijdelyk. Tegenover de waarde van het nog resteerende goudbezit ad f 1090 mil lioen blijkt uit een uit de overne ming van het goud ontstane schuld aan de Nederlandsche Bank van f 1337 millioen te staan. Het verschil ad ruim f 247 millioen vertegen woordigt de waarde van het goud, dat gedurende den oorlog voor oor logvoering en bestuur in Engeland werd verbruikt tot gedeeltelijke dek king van het daar optredende ex ploitatietekort. Kasbegrooting actief Tenslotte blijkt de situatie op 30 Juni 1945 uit de kasbegrooting voor -het tweede halfjaar 1945, welke wel moet worden onder scheiden van de nog te behande len autorisatie-begrooting over die periode!" De kasbegrooting houdt slechts rekening met de werkelijke betalingen en ontvangsten en ver meldt daarom b.v. alleen de uit gaven voor zoover deze naar alle waarschijnlijkheid in feite ook zul len plaats vinden zij het ook dat deze uitgaven veelal hun oor sprong vinden in verplichtingen in vroegere dienstjaren aange gaan. Op deze kasbegrooting staat tegenover een totaal aan uitgaven van f 2994 millioen een totaal aan ontvangsten van f 3038 millioen. De uitgaven voor het tweede half jaar 1945 kunnen als volgt worden verdeeld (in millioenen guldens): Kosten van het bestuursapparaat 452 Vaste en onveranderl. lasten 393 Uitgaven Ingevolge beleids maatregelen 2.149 2.994 De ontvangsten ad f 3038 mil lioen vloeiden hoofdzakelijk voort uit belastingontvangsten ad f 1147 millioen; toeneming van saldi van spaarders bij Rijkspostspaarbank en van rekeninghouders bij den post- chèque- en girodienst ad f 700 mil lioen en de opbrengst van buiten landsche leeningen ad f 600 millioen. Wel is er een groote achterstand in oplegging en invordering der di recte belastingen, maar deze wordt gecompenseerd door de verplichte en vrijwillige zekerheidstellingen. Deze zekerheidstellingen beloopen echter veel hoogere bedragen dan de ach terstallige belastingen alleen, het geen ook de bedoeling was. De ont vangst der directe belastingen kon in het licht der ervaringscijfers op f 755 millioèn worden geschat en het bedrag der daarboven uitgaande zekerheidstellingen op f 200 millioen. De f 600 millioen uit buitenlandsche leeningen ls verkregen door aan te nemen, dat nog beschikbare dispositie ruimte zou worden verbruikt en dat daarboven nog een bedrag van circa f 330 millioen aan buitenlandsche credieten zou worden opgenomen. Voorts werden als geraamde ont vangsten ln de kasbegrooting opgeno men (ln millioenen guldens): Ontvangsten Landbouwcrisisfonds 100 Ontvangsten rijksbureaux 212 Pensioenbijdragen rijk en gemeenten 124 Dlv. andere ontvangsten 34 470 De ontvangsten uit hoofde van in- tergeallteerde scheepsexploitatle zijn buiten beschouwing gelaten wegens gemis aan gegevens. ren en sluit tevens de mogelijkheid in van uitbreiding en de aanpassing aan verdergaande plannen op het §e- -bied van het onderwijs in de kerke lijke architectuur. Als zetel ls geko zen de bisschopsstad 's-Hertogen- tcsch, de plaats waar ook de idee hiervoor gerijpt is. De band, die vanzelfsprekend zal ontstaan met het kerkelijk en litur gisch leven van de kathedraal, moet van enorm belang geacht worden voor de vereischte sfeer en den geest waarin de cursisten zullen gaan werken. De R.K. Leergangen hebben de da- gelijksche leiding' van den oursus in handen gelegd van ir. N. van der Laan, bijgestaan docr een kleine kern van docenten en assistenten, wier namen spoedig zullen worden gepu bliceerd. Dezen zullen in voortdurend nauw contact met de cursisten ln den ech ten .gemeenshhapsgeest het eigenlijke onderwijs verzorgen, waarbij alle aan dacht wordt besteed aan het prac tisch ontwerpen. Voor de meer al- gemeene onderwerpen als Liturgie en cultuurhistorie en speciale onder werpen als restauratie, worden be voegde docenten uit den lande uit- genoodigd. Om het kerkgebouw De onderwerpen bewegen zich allen om het kerkgebouw en wel bezien uit liturgisch oogpunt, uit stede- bov.wkundlg en architectonisch oog punt zoowel principieel alf, histo- rlsch-traditioneel, uit het oogpunt van restauratie en uit cultuurhisto risch oogpunt. Tot dezen cursus kunnen toegela ten worden afgestudeerden H.B.O. Tilburg' of Amsterdam, candldaat bouwkundig ingenieurs uit Delft, be nevens die architecten die zich reeds cp het gebied van den kerkbouw be wogen en in ontwikkeling gelijk waardig geacht worden aan de eerst genoemde categorieën. Bovendien eischt de voornaamheid van de objecten der kerkelijke ar chitectuur, waarbij komt een prac- tische noodzaak door de beperkte plaatsruimte, een selectie ter beoor deeling van een adviescommissie vcor toelating. B'uiten de eigenlijke cursisten, kunnen belangstellenden, o.a. beel dende kunstenaars en geestelijken de gelegenheid krijgen als toehoor ders de cursorische voordrachten in hun geheel of ten deele te volgen. De cursus aal Tn Februari 1946 een aanvang nemen en is vastgesteld voor den duur van een jaar. Hij wordt gegeven wekelijks op Maan dag eens ln de drie weken ook op Zondag, terwijl gedurende het jaar een zestal leergangen gegeven zal worden op Zaterdag, Zondag en Maandag. Aanvragen vcor deelname uiterlijk 31 December te richten aan ir. N van der Laan te Oegstgeest, Tooren- veltstraat 6, waar ook nadere inlich tingen en gegevens te verkrijgen zijn. De economische recherche te Rot terdam heeft den directeur van een filiaal van een bankinstelling alsmede zijn boekhouder gearres teerd. Samen hadden zij toen de safes al geblokkeerd moesten zijn, op verzoek van een boer uit den omtrek, 'n bekenden zwarten hande laar, de safe toch geopend en er waardepapieren en geld uitgehaald, welke aan den boer zün overhan-, .digd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 5