Godsdienstvervolging in Joegoslavië Van „stap drie" naar „Aktion Kugel" Verkoop van millioenen Joden uit Hongarije W's Lagerhuis aanvaardt dollarleening D KAVIAAR.... TE DUUR FRANSCHE NOTA Poreus glas Nieuw probleem „Economisch München" Tito is onverdraagzamer dan zijn meesters in Moskou VRIJDAG 14 DECEMBER 1945 PAGINA 6 PROCES-NEURENBERG Afschuwelijk* getuigenis IRAANSCH MEMORANDUM AAN DE BEZETTERS Verzoek om troepen terug te trekken Vernietiging van Duitsche duikbooten Generaal Dentz overleden msMh over Spanje op komst voor Moskou-conferentie OPPOSITIE ZEGT: v WANKELE FEDERATIEVE GRONDSLAGEN Nieuw probleem voor de Groote Drie Britsche verklaring over ontruiming van N.-Italië Belgische bezettingszone vastgesteld De Amerikaansche aankla ger begon Donderdag zijn ver toog met te toonen hoe de Na zi's op het moment dat zij aan de machtf kwamen in Januari 1933, begonnen met de inrich ting van concentratiekampen om de oppositie die in Duitsch- land bestond uit den weg te ruimen. Op systematische wijze wer den de kampen georganiseerd. De aanklager citeerde vervolgens hevelen, die door de S.S.- en Gestapo- chefs waren gegeven en die in hun beknoptheid verschrikkelijker zijn dan elke commentaar. Gevangenen, die trachtten nieuws TEHERAN, 13 Dec. (Reuter). Het Iraansch ministerie van Bui tenlandsche Zaken heeft heden een memorandum gericht tot de Brit- Bche, Amerikaansche en Sovjet- ambassade met het verzoek onmid dellijk de troepen van de gealli eerde en bevriende regeeringen uit het geheele land terug te roepen. Het memorandum zegt, dat de aan wezigheid van de troepen verwar ring veroorzaakt in de aangele genheden van het geheele land en de Iraansche regeering verhindert effectieve maatregelen te nemen om de verliezen, door Iran tenge volge van den oorlog geleden, te herstellen. Het berooft de Iraan sche regeering ook Ain haar vrij heid van handelen de rust in het land te verzekeren. Tot de Ver. Staten, Engeland en de Sovjet-Unie is door de Iraan sche regeering het verzoek gericht Iran bij de besprekingen van de ministers van Buitenlandsche Za ken te Moskou tegenwoordig te la ten zijn, wanneer er over Iran wordt gesproken. Het verzoek is gebaseerd op een clausule in het driezijdig verdrag tusschen Iran Engeland en de Sovjet-Unie. De Royal Air Force is, met de opening van een vernietigings programma tegen Düitsch duikboo ten, het laatste offensief begonnen tegen de Duitsche onderzeeboot- vloot. van de 110 vijandelijke onder zeeërs, die Engeland in bezit heeft, worden er 36 gebruikt als doelen voor luchtaanvallen, waarhij verschil lende nieuwe wapens zullen worden beproefd. De actie vindt plaats op 120 ihijl ten Noord-Westen van de Iersche kust. PARIJS, 13 Dec. (A.F.P.). Gis- te ra vond is in de gevangenis van Fresnes dcor een hartaanval ovt-r- ieden generaal Denta, die onder de regeerino; van Vichy Fran&ch hoog commissaris in Syrië was. Als zoo danig heeft hij daar tegen de Engel- Bchen gestreden. Het Parijsche zui- veriagsgerechtshof had hem ter dood veroordeeld. Later werd hem. door generaal De Gaulle gratie verleend. 36 van de 40 beklaagden in het proces van Dachau zijn ter dood ver oordeeld. Onder hen bevindt zich dr. Schilling, die gedurende het proces toegaf op gevangenen medische experi menten te hebben toegepast. door te geven, werden gefusilleerd of opgehangen, aan den anderen kant echter verspreidden de nazi-autori teiten zelf afgrljzelijke geruchten over de kampen, die ten doel hadden er den schrik bij het volk in te hou den. Er werden „doodsboeken" ter tafel gebracht, die te Mauthausen werden bijgehouden. Van Januari '39 tot April '45 stierven in dit kamp 35.218 geïnterneerden aan „hartverlam ming". In zwaarmoedige zwijgzaamheid hoorden de beschuldigden deze af schuwelijke getuigenissen aan. Vervolgens nam Majoor Walsh het woord, die met een exposé over de Jodenvervolgingen begon. Walsh toonde hoe decreten onderteekend door Frick, Hess, Goering, Bormann en anderen de Joodsche burgers tot slaven maakten. In 1944 bood de Gestapo aan een millioen Hongaarsche Joden te ver- koopen voor twee dollar elk, waarbij werd medegedeeld, dat het eenige alternatief verdelging in de concen tratiekampen was. Later echter werd verklaard, dat de Joden eerst naar Duitschland zou den gezonden moeten worden voor ze konden vrijgelaten wortlen. ..Hon gaarsche Joden kunnen alleen van Duitschland uit verkocht worden." Zoo werd een Gestapo-man naar Is- tanboel gezonden om de Joden daar in te lichten, dat men bereid was een millioen Hongaarsche Joden te verkoopen. „Indien dit edelmoedige aanbod wordt aangenomen, zullen wij ze allen vrijlaten. Zoo niet, zul len zij allen vergast worden." In een Gestapo-bevel van Maart 1944 wordt onthuld, dat het op perbevel opdracht gaf, dat alle ontsnapte krijgsgevangen officie ren en onderofficieren, behalve Engelsche of Amerikaansche, aan de Gestapo moesten worden over gedragen voor „stap drie", een nazi-euphemisme, dat bete, kent, dat de gevangene in de ijzers naar het concentratiekamp Mauthausen wordt overgebracht voor wat men noemde „Aktion Kugel". De Amerikaansche en Britsche ge vangenen werden vastgehouden tot dat het oppercommando over hun bestemming besliste. De Gestapo kreeg opdracht in „stap drie"-geval- len het Internationale Roode Kruis te verwittigen, dat de gevangenen ontsnapt waren, doch niet opnieuw gegrepen waren. De beklaagden beluisterden rap port na rapport over wreedheid en misdaad in sombere stilte. Er wer den geen geestigheden gedebiteerd, geen notities gewisseld en er was geen gefluister, zooals gedurende de eerstg phasen van het proces. (U.P.) if e~~~ In' de gevangenis van Neurenberg is langs de gangen een ijzeren netwerk aangebracht om te beletten, dat de gevangenen zich naar beneden storten PAKIJS, 13 Dec. (Reuter). De Fransche regeering overweegt een nota te richten tot de Ver. Staten, de Sovjet-Unie en Groot Brittannië betreffende de betrek kingen met de regeering-Franco. Minister Bidault heeft verklaard, dat Frankrijk t.a.v. Spanje niet alleen kon optreden, noch wat be treft een verbreking der diploma tieke betrekkingen met Madrid, noch wat betreft de erkenning van de Spaansche republikeinsche regeering Giral. Men veronderstelt, dat de Fransche nota in zeer voor zichtige termen zal zijn gesteld en slechts het karakter draagt van een informatie, hoe de houding van genoemde regeeringen is te genover Franco en Giral. yy Door Sovjet-chemici is een nieuw soort bouwmateriaal sa mengesteld, „poreus glas" ge naamd, dat seen warmte geleidt, op water drijft en geluid absor beert. Het zal spoedig worden ge produceerd in drie nieuw te bou wen fabrieken in den Kaukasus eu de Oekraïne. Men verwacht, dat poreus glas steen voor binnen muren zal vervangen eii voorts gebruikt kan worden bij de con structie van huizen, dié kant en klaar door fabrieken worden af geleverd en bij den bouw van drij vende constructies. Volgens de Moskou News is dit nieuwe ma teriaal samengesteld uit minera len en ancfrre grondstoffen, waar van omvangrijke voorraden ter beschikking staan. s De drie ministers van Buitenland sche Zaken, die Zaterdag te Moskou bijeenkomen, zullen zich nog met een nieuw probleem moeten bezig houden. Volgens goedingelichte Londensche kringen zal de Hongaarsche regeering ddff drie mogendheden verzoeken de intervenieeren bij de regeling van de Hongaarsch-Cechische strijdvraag in zake de minderheden der twee landen. De Hongaren en Cechen beschuldi gen elkaar wederkeerig verantwoorde lijk te zijn voor het mislukken der directe onderhandelingen die zoo juist tusschen de twee regeeringen te Praag hebben plaats gevonden. Men verklaart dat de Hongaarsche regeering er op rekent dat de geallieerden haar gezichtspunt zullen steunen en denkt dat Rusland ondanks het verdrag van alliantie met Cechoslovakije geen nieuwe anti-Hongaarsche maat regelen van de zijde der Tsjechische regeering zal goedkeuren. Engeland heeft Donderdagavond in het Lagerhuis de Amerikaansche in'^oügen"Ter AmerL leening van 4400 millioen dollar met 345 tegen 98 stemmen aange nomen en de overeenkomst van Bretton Woods met 314 tegen 50 stemmen goedgekeurd. Deze aanvaarding vormde het culminatiepunt van debatten van twee dagen, waarin de tegenstan ders der leening verklaarden, dat de Amerikaansch-Engelsche finan- cieele overeenkomst gelijk stond aan een „economisch München" en waarbij een woordvoerder der regeering verklaarde, dat Engeland deze leening moest aanvaarden „of het risico loopen van ontberingen, die erger zouden zijn dan oorlog". Sir Thomas Moore viel de argu menten aan, „dat er geen alternatief zou bestaan ten aanzien van deze leening". „Er bestaat een alternatief", riep hij uit. „Ik zou zeggen: „Houdt op met deze domme nationalisatie, be vrijdt den exporthandel van zijn boeien en van de beperkingen, waar door hij gebonden is. Vereenig onze vrienden, in het sterling-gebied en onze crediteuren aan onze zijde. Ons crediet is ongeschokt. Onze koop kracht is onmetelijk." De voormalige minister-president Winston Chur chill. die juist voordat men tot stemming over de leening overging, Op de menu's van de diploma tieke diners der conferentie van Moskou zal geen kaviaar voorko men, hoewel dit sedert het begin van de conferenties tusschen de Sovjet-Unie en haar V/estersche geallieerden bijna verplichte kost op de internationale bijeenkom sten is geweest. De Amerikaansche ambassadeur te Moskou, Harriman, had tien kilo kaviaar besteld voor de ont vangst van Byrnes en Bevin. Toen hij echter vernam dat de prijs van dit traditioneele gerecht se dert het begin van de maand van 100 tot 800 roebel per doos teas gestegen, trok hij de bestel ling in. Zoo is de kaviaar in Rusland dermate duur geworden, dat zelfs Uncle Sam niet rijk genoeg is om zich deze luxe te permitteeren. (Van onzen correspondent) Wie over het huidige Joego slavië een volstrekt objec tief relaas wil schrijven ver keert in een positie te vergelijken met die van den dokter, die aan gaande een kerngezond uitziend persoon den verwanten moet me- dedeelen, dat de patiënt zeer ern stig ziek is. Joegoslavië heeft aan den kant der geallieerden ook de zen tweeden wereldoorlog meege vochten; het partisanenleger van den Kroaat Josip Broz, die onder den naam „Tito" een legendarische figuur werd, bewees groote dien sten, maarschalk Tito vergjiderde het Rijk der Karageorgevitih in een federalistische, democratische republiek en maarschalk Tito is daarenboven ook nog de persona grata te Moskou. Churchill liet zich, toen hij nog premier was, in de meest prijzende bewoordingen uit over dezen uit het volk om- hooggekomen leider. Hoe zou men dus over het huidige Joegoslavië anders kunnen schrijven dan in geestdriftige en bewonderende termen, zonder de menschen te be- rooven van de illusies, welke zij met betrekking tot dit land koesteren? Niettemin is het de taak van den ob jectieven waarnemer en kenner der Balkan-verhoudingen de nuchtere waarheid weer te geven, ook als hij daardoor illusies moet verstoren. Want wat maarschalk Tito tot dusverre in 'Joegoslavië heeft gedaan, is een ge waagd experiment, minstens even stoutmoedig als dat van den ongeluk- kigen koning Alexander I, die de drie volksstammen Serven, Kroaten en Slo- venen tot één volk, tot één eenheid ln één staat wilde samensmelten, wat hem echter niet gelukt is. Een dynas tie ten val te brengen is eenvoudiger, vooral wanneer de monarch buiten het land vertoeft, dan in een land orde, rust en tevredenheid te scheppen. Er was in Joegoslavië geen dynastieke crisis. Ook in de hevigste perioden van strijd was het Huis Karageorgevitch niet de steen des aanstoots. Hoe zou dat ook kunnen? De opkomst van Ser vië als een werkelijke mogendheid op den Balkan en als een politieke factor, ook in de oogen der buitenwereld, werd eerst door het thans onttroonde ko ningshuis mogelijk gemaakt. Tot aan de tragedie van Juni 1903, toen de laatste Obrenovitch in het Kovak van Belgrado vermoord werd, was Servië een kleine, onbeteekenende Balkan- staat. Sedert de troonsbestijging van Peter I ontwikkelde Servië zich tot wat het heden is. Na de beide Balkan oorlogen breidde het zijn gebied uit, na den eersten wereldoorlog verwierf het den status van een middelgroote mogendheid; het plan, welks verwe zenlijking Tito thans nastreeft, werd door de Karageorgiërs uitgedacht. Ko ning Alexander I hield er altijd reke ning mede, dat eens Bulgaren, Mace- doniërs en Serven met de Kroaten en Slovenen ln één staat zouden leven, at dit plan geen werkelijkheid werd, was niet de schuld der Karageorgevitch, maar van omstandigheden, die het ook maarschalk Tito nog moeilijk gënoeg zullen maken. Een statenbond kan men wel opbouwen, maar niet <jecre- teeren en het federatieve Joegoslavië van maarschalk Tito is juist een door machtwoorden in het leven ge roepen staat, waaraan ook het gewel dige resultaat der verkiezingen niets verandert. Op den Balkan spelen de verschillende godsdiensten een be langrijker rol dan de politieke paT- tijen. In Joegoslavië leven naast de Servische orthodoxen de Roomsch- Katholieke Kroaten en Slovenen en de Bosnische muzelmannen; en ook de protestanten spelen een rol. Bo vendien worden de volkeren van Joe goslavië niet slechts gescheiden door den godsdienst, maar ook door de verscheidenheid van cultuur. Het Oosten en het Westen ontmoeten el kaar hier en aan dat bonte beeld worden nu nog nieuwe, schelle kleu ren toegevoegd: de godloosheid, het bolsjewisme en het verwarrende be grip der democratie. Terwijl de Russen ln eenige lan den, zooals Hongarije, Roemenië, Oostenrijk de Kerk, ook de Katho lieke Kerk, onaangetast lieter^ en men in deze landen welhaast voor een raadsel staat en zich afvraagt, of Moskou inderdaad zoo verdraag zaam tegenover de Katholieke Kerk is, hadden de Kroatische en Sloveen- sche katholieken tot dusverre reeds veel te verduren gehad. Niet van de Russen, maar van het regiem van maarschalk Tito. <jie zelf Kroaat is en van huis uit katholiek. Niet slechts werden de kerkelijke bezit tingen geconflskeerd. maar ook wer den tal van katholieke priesters te rechtgesteld en tot dwangarbeid in de bosschen en mijnen veroordeeld. Den ter dood veroordeelden priesters werden de laatste Sacramenten ge weigerd, de katholieke pers werd bijna volkomen vernietigd, in de scholen werd het godsdienstonderwijs verboden, de door broeders geleide middelbare scholen werden opgehe ven; de Jeugd van de katholieke dee- len van Joegoslavië staat bloot aan anti-godsdienstige propaganda. Wie de diepe godsdienstigheid van deze volken kent, moet betwijfelen, of het maarschalk Tito onder de be schreven omstandigheden zal geluk ken zijn nieuwen staat te stabilisee- ren. De Karageorgevitch waren, be halve in Servië, beslist niet verbon den met het volk; voor de Kroaten, Slovenen en óverige vollfen betee- kenden zij geenszins wat zij voor de Serviërs waren; maar zij lagen toch ook niet met de dynastie overhoop. De Serviërs beschouwen intusschen den koning als een zoon van hun volk en ook in de fouten, welke de Karageorgevitch begingen, speelde de liefde voor het Servische volk een belangrijke rol. Doordat maarschalk Tito den Serven hun afgod ontnam en hij de Kroaten en Slovenen tot ontrouw jegens hun Kerk wil dwin gen, belast hij zijn staat met zware hypotheken, welke deze heterogene staat op den duur amper zal kunnen dragen, tenzij Tito zijn fouten tijdig erkent en althans den cultuurstrijd staakt. Waarom hij tegenover de katho lieken van zijn land onverdraagzamer is dan zijn meesters in Moskou, is niet duidelijk. De volken van Joego slavië zijn strijdensmoe, uitgeput en hongerig en hebben rust en herstel noodig. Het kan zijn, dat in deze periode van uitputting maarschalk Tito voor de buitenwereld staats manskunst vertoont, wanneer echter de ommekeer intreedt en de volken zich herstellen, dan zou de wereld, welke geneigd is het huidige „demo cratische", federatieve Joegoslavië te bewonderen, bittere ontgoochelingen beieven. het woord nam, deed een beroep op zijn aanhangers, zich van stemming té onthouden. Hij zeide, dat een veelvuldig stem men' van de conservatieven in het bijzonder beleedigend zou zijn voor de Britsche belangen in Amerika. Churchill verklaarde, dat de Ameri kaansche openbare meening was ge schokt door de afschildering van de Vereenigde Staten als het laatste bolwerk van het kapitalisme in een kanen „afglijdt en degenereert naar socialisme of erger". Churchill ver klaarde, dat dit gevoel tot een reac tie tegen Engeland had geleid. De conservatieve leider zeide, dat hij „verbaasd was, dat de Vereenigde Staten het de moeite waard vinden, het equivalent van 1.62 procent in terest te eischen in de bijzondere om standigheden, waarin wij ons bevjgi- den". LONDEN. De drie ministers van Buitenlandsche Zaken, die Zaterdag te Moskou bijeenkomen, zullen zich nog met een nieuw probleem moeten be zighouden. Volgens goedingelichte Londensche kringen zal de Hongaar sche regeering de drie mogendheden verzoeken te intervenieereji bij de regeling van de Hongaarsch-Cechi sche strijdvraag inzake de minder heden der twee landen. De Hongaren en Cechen beschuldigen elkaar wederkeerig verantwoordelijk te zijn voor het mislukken der directe onder handelingen, die zoo juist tusschen de tweeregeeringen te Praag hebben plaats gevonden. Men verklaart hier, dat. de Hongaarsche regeering er op rekent, dat de geallieerden haar ge zichtspunt zullen steunen en denkt dat Rusland ondanks het verdrag van alliantie met Cechoslovakije geen nieuwe anti-Hongaarsche maat regelen van de zijde der Cechische regeering zal goedkeuren. (U.P.) De geallieerde ontruiming van Noord-Italië impliceert niets vol gens een Britsche verklaring om trent den toekomstigen status van Zuid-Tirol. De grenskwesties zullen eerst bij het sluiten van den vrede worden beslist. Oostenrijk heeft het stellige voornemen zijn rechten op dit gebied te verdedigen, terwijl de grensregeling tusschen Italië en Joego slavië eveneens op het vredestrac- taat 'zal moeten wachten. De grenzen van de Belgische bezet tingszone zijn in de jongste bespre kingen tusschen Spaak en Bevin vastgesteld. De zone zal een onder deel zijn van het door de Britten be zette gebied. De Belgische militaire comman dant zal verantwoordelijk zijn tegen over maarschalk Montgomery en zal derhalve niet vertegenwoordigd zijn in den geallieerden contröleraad te Berlijn. De Belgische regeering be houdt echter vrijheid bijzondere mi litaire missies naar Berlijn te zenden. Veertig Amerikaansche stedeh, twee Canadeesche, de Bermuda-eilanden, zeven Europeesche steden, w.o. Ant werpen, een gebied bij Genève, Wee- nen, Danzig, Bournemouth e.a., Cairo en Tanger in Afrika, alsmede Jerusa lem en een plaats op de Philippijnen, hebben zich candMaat gesteld voor de keuze als zetel voor de organisatie van de Vereenigde Volkeren. Het meest origineele voorstel, dat werd gedaan, betreft ongetwijfeld dat, waarin de suggestie wordt gedaan de keus te Laten vallen op een schip ergens op zee. De Russische bezettingszone in Duitschland zal door de correspon denten van vier Amerikaansche bladen mogen worden bezocht. Maarschalk Sjoekov heeft verklaard gaarne het bezoek tegemoet te zien van Britsche parlementsleden en journalisten aan Oosteiy k-Du ltschland Alle wekelijks verschijnende Bnl- gaarsehe oppositie-bladen zijn door den ministerraad gisteren verb-xi°n wegens verkeerde berichtgeving en het feit, dat Bulgarije nog geen vrede met de groote mogendheden heeft gesloten, zoodat de regeering niet geheel vrij in haar handelingen is. In Tokio is een beweging begon nen voor het verzamelen van hon derdduizend Japansche handteeke- ningen in 'n petitionnement, waarin verzocht wordt de doodstraf van generaal Yamasjita te wijzigen of den „tijger van Malakka" tenminst® toe te staan harakiri te plegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 6