HET OUDE INDIË ZAL NOOIT TERUGKEEREN" DRINGEND BEROEP Iran zonder Azerbeidsjan? DE SLACHTING BIJ MALMÉDY Er moet een einde komen aan misleiding en terreur Nieuwe wereld vraagt jonge krachten Kiesgerechtigd Leden Raad van Indië nemen ontslag op oorlogsvrijwilligers Dr. Van Mook: Het weer op 23-jarigen leeftijd Waarschijnlijk verschil van politiek inzicht Snelle uitzending naar Indië Nota van Groot-Brittannië aan de Vereenigde Staten Commentaar van de Prawda 15 December 1944: Berechting van oorlogs misdadigers 69ste JAARGANG No. 23420 ZATERDAG 15 DECEMBER 1945 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week 99 is! AMERIKAANSCHE SOLDATEN IN HINDERLAAG GELOKT EN VERMOORD Azerbeidjan verloren? Het einde van de BEULEN VAN BELSEN Groentenhandelaren in staking NIEUWE HAARLE COURANT BATAVIA, 14 Dec. (A.N.P.-Ane- ta). In een uitzending op gramo- foonplaten via het radiostation van de geallieerden te Batavia heelt dr. Van Mook een radiorede gehouden, eerst in het Neder- landsch, daarna in het Engelsch. „Nu ik," aldus spr., „aan het eind van het jaar voor een kort bezoek aan Nederland moet ver trekken, omdat de ongeloofelijke moeilijkheden en verwarring in den toestand hier een mondeling over leg daarginds noodzakelijk maken, zou ik niet willen gaan, alvorens een paar woorden tot u gericht te hebben. Ik ben er zelfs eerder toe gedwongen, omdat het overwin-' ningsjaar 1945 voor de meesten van u een jaar van lijden en te leurstelling is geworden. Het was te voorzien, dat er aan het einde van zoo'n langen oorlog," zoo vol van menscheljjke metho den van ontwrichting en bedrog en zoo wreed uitgevochten, een tijd van uitputting moest volgen. Maar dat het voor Nederland en Indonesië zóó erg zou worden, zou niemand hebben kunnen vermoe den." Nadat dr. Van Mook een korte samenvatting had gegeven van de bevrijding van Nederland, de uiter ste krachtsinspanning tegen Ja pan, die er de oorzaak van was, dat Ned.-Indië militair op den achtergrond raakte, de onverwachte overgave van Japan en het feit, dat men niet gereed was voor de bevrijding van deze gebieden, gaf hij nog een andere reden op voor den slechten gang yan zaken in Vndië, n.l. de op Java en elders ontketende hartstochten, die het resultaat zijn van de geleden el lende, een nationale hartstocht voor de vrijheid, aangewakkerd door de wreedste onderdrukking en Japansche inmenging. Wanneer wij de komende Kerst dagen en Nieuwjaar vergelijken met die van 1946, dan is de toe komst niet zonder bemoediging' en hoop. Elke week worden families hereenigd an duizendeD, die rust en herstel noodig hebben worden ln veiligheid gebracht. In een belangrijk deel van de Bui tengewesten breidt zich het gebied uit waar vrede en samenwerking heetschen. Er moet langzamerhand een einde komen aan al die mislei ding' en verbittering en terreur, die thans de Nederlanders van de In donesiërsschelden. Een nog' moeilijker jaar ligt vcor ons. Het zal een jaar zijn van vech ten tegen destructieve krachten, maar ook een Jaar van opbouw. Het Indonesische vraagstuk kan niet op gelost worden zonder het bedwingen van wetteloosheid, maar het kan ook niet opgelost worden door den strijd van het eene volk tegen het andere Het oude Indië zal nooit terug- keeren, maar in het nieuwe Indië moet piaats zijn voor allen die hier thuis hooren, hetzij door ge boorte of door afkomst. Deze veranderde wereld vraagt jonge krachten. De ouderen moeten plaats maken, hoe hard dit ook moge zijn na de bittere jaren van bezet ting on gevangenschap. Spr. geloofde dat de feiten en om standigheden een verandering onder gaan en dat zij ons uit den chaos j naar een nieuw herstel voeren. Van Mcok aeide voorts, dat ln de eerste maanden na de landing der geallieerden de veiligheid van ge ïnterneerden en gevangenen al hun aandacht ln beslag nam. Het vraag stuk is echter nog slechts voor enkele duizenden opgelost ,,na een groot lijden en na bijna ondraaglijke span ning en aelfs toen waren nog ve len het slachtoffer geworden." Prinses Juliana tooit een van de Iersche lammetjes met een lintje, waar dij de kleine Margriet geïnteresseerd toekijkt. Verwachting tot Zondagavond: .Matige, later aan de kust tijde lijk krachtige wind tusschen Zuid en Zuid-West. Zwaar bewolkt met nu en dan eenigen lichten regen. Zacht. Zon onder 16.27. Maan 14.34 4.54. Zondag: Zon 8.4416.28. Maan 14.576.22. Maandag: Zon op 8.44. Naar het A. N. P. ter oore komt, heeft het ontwerp tot wijziging van de kieswet den Raad van State reeds verlaten en is de regeering voornemens aan het parlement eenige wijzigingen van ingrijpenden aard voor te stellen, n.l. den kiesgerechtigden leeftijd te verlagen tot 23 jaar en den verschijningsplicht af te schaffen.' Drie leden van den Raad van Ned. Indië, het hoogste adviseeren- de college onder den Gouverneur- Generaal, hebben in de afgeloopen weken hun ontslag genomen. Het I zijn dr. H. J. Spit, de vice-presi dent, dr. O. P. de Bruyn Kops, die beiden 20 Nov. ontslag vroegen en dit vandaag door de Nederland- sche regeering bevestigd kregen, en sinds enkele dagen C. H. O. van der Plaft. Zoowel de heer Spit als de heer de Bruyn Kops werd een maand na de bezetting door de Ja- pauners geïnterneerd en vertoeven Java ongewoon kalm nog altijd in een interneerings- Vrijdag waren er geen groote kamp. grond- of luchtoperaties; Java Waarnemers te Batavia zijn vol- scheen ongewoon kalm. Het is be- gens U. P. van meening, dat hun diepen indruk ^p^tie^Indoneslïrs ontslag veroorzaakt is door verschil heeft gemaakt. Nadat de Indonesi- van politiek inzicht, sche werklieden het station te Ba tavia hebben overgenomen, zijn zij ln staking gegaan. De ook in Nederland door zijn voor-oorlogsche bezoek welbekende sultan van Langkat Is dezer dagen tezamen met zijn secretaris door Na tionalisten in zijn paleis te Tandjong Poera overrompeld en opgesloten. Dé nationalisten verklaarden hen pas vrij te zullen laten na onder- teekening van een verklaring, waar in de sultan ..acccord moest gaan met, de vestiging van de republiek Indonesia". Na eenige dagen onder pressie te hebben gestaan is de ver klaring door den sultan geteekend en herkreeg hij zijn bewegingsvrij heid. BATAVIA, 14 Dec. (A.N P.- Aneta). Volgens een officiee- len Britschen zegsman zjjn twee compagnieën van de derde en vierde Britsch-Indische divisie en liet geheeie zevende luchtlan dingsbataljon, welke laatste be kend is uit den slag om Arnhem, te Batavia aangekomen. In mijn radiorede van 28 Sep tember 1945 werd door mij mede gedeeld, dat ik voor de taken, wel ke ons leger in Indië te wachten staan, nog 15.000 oorlogsvrijwilli gers zou noodig hebben. Nu in de afgeloopen periode met het oproepen dezer oorlogsvrijwil ligers een aanvang werd gemaakt, is gebleken, dat zeer velen aan de zen oproep geen gehoor meer ge geven hebben. Dit is begrijpelijk. Immers, zij, die het langst op hun beurt hebben moeten wachten, heb ben in verschillende gevallen werk gevonden. Er is hiervoor echter nog een belangrijke oorzaak, n.l. tallooze oorlogsvrijwilligers, die als eerste voorkeur dienstneming bh de lucht- Het Amerikaansche ministe rie van Buitenlandsche Zaken heeft den tekst bekend ge maakt van de nota, die Enge land te Washington heeft doen overhandigen in verband met de Iraansche kwestie. De ïna.ssrt-slaclitlng van ongeveer 100 Ameri kaansche soldaten, 5 kilometer ten Zuiden van Malmédy op den weg naar st. Vith Op Zaterdag 15 December, nu precies een jaar geleden, heeft er meer Ine bijgedragen den vechtlust van de Ameri kaansche strijdkrachten ln Kuropa aan te vuren, dan welke andere gebeurtenis ook in den oorlog. „Heb je al gehoord van het bloedbad bij Malmé dy?" vroegen Yankee-in fanteristen elkaar, zonder dat er een spier van hun gezicht vertrok in hun vossenholen onder de sneeuw langs de Roer. ..Ik heb er nooit voor ge voeld de Duitschers te gra zen te nemen, voor ik hoorde, wat ze in Malmédy hadden uitgehaald", zei een jonge piloot heel kalm in een Brusselsche nachtclub. „Dat zullen wij ze betaald zetten". Niemand wist precies te vertellen, hoe alles in zijn werk was gegaan, maar er mogelijk geworden uit ver halen van ooggetuigen een tamelijk nauwkeurige be schrijving te geven, van wat er precies gebeurde op dien ijskouden weg naar St. Vith, op 15 December 1944. Vroeg- op den middag. 200 meter voorbij den zij- geven of doodvechten en ze gaven zich over. Men bracht hen bij an dere gevangenen, die de Duitschers dien dag ge maakt; hadden, en werden langs den weg dpgesteld. Ze werden beroofd van ai hun geld, horloges en wat de Duitschers nog verder weg naar St. Vith, werd een convqol van ongeveer 25 Amerikaansche vracht auto's en andere voertui gen van een observatie- bataljon van de veldartil lerie in een hinderlaag ge lokt en onmiddellijk tot stilstand gebracht onder een moordend vuur t an geweren, machinegeweren en mortieren. HPPP^I De mannen reden in de was noodelöos en moedwil- greppels langs den weg en lig Amerikaansch bloed zochten daar dekking met vergoten op de sneeuw bij niets anders dan geweren Malmédy, een naam, die en pistolen, totdat er een naast Cambridge, de Alamo colonne tijgertanks aan- en Bataan. nooit vergeten kwam, die hun volkomen zal worden. de baas was. Toen was Nu, een jaar later, Is het het een kwestie van over- van hun gading vonden en op een rij gezet op een veld ten Zuiden van den weg. Alles bij elkaar waren het ongeveer 150 man. „We stonden daar allemaal met onze handen omhoog", zei een ooggetuige. „Een Duit- sche officier in een auto van liet Duitsche comman do schoot op een officier van gezondheid en een vrij williger. Zij vielen neer. Daarop openden de ma chinegeweren en de tanks het vuur op de groep en schoten, tot de laatste man dood was. We lagen alle maal voorover op den grond, en iedere tank, die langs kwam, schoot op de groep mannen, die op den grond lagen. Dat duurde ongeveer 30 minuten. Toen hield het vuren op. Een stuk of drie, yler Duit schers kwamen op de groep tóe, die OD den grond lag. Enkele officieren en on derofficieren kregen een schot In het hoofd met pistolen. De Duitschers gingen weg en de machine geweren openden nogmaals het vuur. Ik lag daar on geveer een uur. Mijn mak kers links en rechts van me werden onophoudelijk getroffen en riepen om hulp. Toen dacht ik, „het eenige wat er op zit, is dat ik er van door ga". Een stuk of vijftien ka meraden sprongen op, en daar gingen we. Twaalf liepen er een huis binnen en ik en nog twee andere soldaten namen de vlucht over het open veld. Ze schoten op' ons met hun machinegeweren, maar we boften, want we bereikten het bosch. waar we ons schuil Kielden tot hel' donker was." Het Duitsche offensief werd doorgezet tot voorbij Malmédy, maar toen de Amerikaansche eerste en derde legers het gros uit het Noorden en Zuiden ln een tang te pakken kregen, tot het doodliep, stonden de soldaten van de legers van Patton en Hodges, die anders heusch niet voor een geruchtje vervaard wa ren, gebogen over de be vroren gestalten van hun strijdmakkers, die daar in dp sneeuw in koelen bloe de waren afgeslacht. (A. P) De Ver. Staten en Engeland zijn het er over eens, dat Iran zijn tree pen mag gebruiken om de orde te herstellen op de wijze, welke de Iraansche regeering goed dunkt. De Britten herhalen, dat' de Britsche strijdkrachten niet teruggetrokken kunnen worden, indien de Sovjet troepen het Iraansche grondgebied niet eveneens verlaten. Intusschen worden alle Iraan sche legeronderdeelen. die zich naar het Noorden trachten te begeven voor het herstellen van de orde. door Sovjet-Russische troepen te gengehouden. Op bevel van het Iraansche hoofdkwartier zijn zij naar Teheran teruggekeerd. De in Teheran teruggekeerde gouverneur van Azerbeidsjan heeft verklaard, van mee'ning te zön, dat Azerbeidsjan definitief voor Iran verloren is. Het Russische blad Prawda schrijft, dat Rusland geprovo ceerd is dofcr de reoente verkla ring van den Iraanschen premier, die vroeg, dat alle geallieerde troepen Iran zouden verlaten. Deze negeert het veel belang rijkere probleem, namelijk de ontwikkeling van de nationaal democratische beweging. Tegen de oorlogsmisdadigers, die in Nederland hun misdrijven be gingen, zijn de eerste 74 aanvragen, waaronder er betrekking hebben o.a. op Christiansen, Seyss Inquart, Rauter, Wimmer en tal van S. D.- grootheden, zooals Lages en Blu- mienthal uit Amsterdam, reeds in Londen ingediend. Veelal zal echter nog met de berechting en zeker ook met de eventueele executie gewacht moeten worden, omdat gebleken is, dat de verdachten (beschouwd kun nen worden als waardevolle bron nen van inlichtingen. macht, marine of mariniers te kennen hadden gegeven, bleken niet bereid deze voorkeur te wijzigen en zich voor de voor Indië bestemde troepen te doen inschrijven, on danks het feit, dat er voor hen geen plaats bij het dienstvak hunner keuze beschikbaar was. Helaas heeft zich bovendien de toestand in Indië na 28 Sept. in ongunstigen zin ontwikkeld. Deze ontwikkeling maakt het noodzakelijk tusschen heden en het tijdstip, waarop de eerste divisie kan worden uitgezonden, nog sterkere contingenten troe pen naar Indië te zenden. Ik ben overtuigd, dat het noch de bedoeling is der Nederlandsehe bevolking- noch der oorlogsvrijwilli gers in dit moeilijk tijdsgewricht voor ons vaderland verstek te laten gaan. De regeering doet dan ook een dringend beroep op alle jong» mannen die zich als oorlogsvrij williger hebben laten inschrijven, aan de oproepen, welke hen na bereikert, gehoor te geven. Dit geldt ook voor de oorlogsvrijwil ligers, die geboren zijn in de ja ren 1925, '26 en '27, die ik eerst meende niet direct noodig te zul len hebben. Hun wordt verzocht zich alsi^g ten spoedigste ta melden bij het aanmeldingsbureau, waar zij ge registreerd zijn, ten einde hun in schrijving te vernieuwen. Hun uit zending kan binnen korten tijd tegemoet worden gezien. Het gaat om de eer en de toe komst van Nederland en Indië beide. 's-Gravenhage, Dec. 1945. De Minister van Oorlog, Mr. J. MEYNEN. Voor de executie van de 11 ter- doodveroordeelde beulen van Bel- sen had de pers geen toegang tot de gevangenis. De verslaggevers, die buiten op post stonden, waren volkomen verrast door het offici- eele bericht van de executie. De terechtstellingen hadden plaats in tegenwoordigheid van den directeur van de gevangenis en een Britschen dokter. Er werd slechts één schavot gebruikt en de terechtstellingen werden volgens Eritsch gebruik uitgevoerd. De ge tuigen van het hof te Lüneburg waren aanwezig om de misdadigers te identificeeren. Duitsche katho lieke en protestantsche geestelij ken waren eveneens aanwezig. De in de 's-Gravenhaagsche Fede ratie van Georganiseerde Kleinhande laren ln Groenten, Fruit en Aard appelen (F.E.K.O.) georganiseerde groentenhandelaren in Den Haag ca landgemeenten hebben een epen brief gericht tot de ministers scher- merhern, Vos en Mansholt. waarin da noodtoestand in hun bedrijven wordt Uiteengezet. Om kracht aan hun actie bij te aetten, zal Woensdag 19 December een proteststaking ge houden worden van 24 uur en zullen, alle bedrijven dien dag gesloten zijn. Evenzoo zullen dien dag de wyk- ryders niet uitgaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1