Duizend personen uit Soerabaja ontvoerd Ruimte-raket zoekt spontaan de ruimte! Nieuwe Britsche versterkingen te Bandoeng UITVAART EN BEGRAFENIS van Mgr. L. J. Willenborg Mgr. M. H. Lucas Van Mook naar ons land vertrokken Het weer. Experiment op Larensche heide eindigde in explosie Blij en dankbaar zielenleider Pontificale Hoogmis te Heemstede 69ste JAARGANG No. 23421 o MAANDAG 17 DECEMBER 1945 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 v- Abonnementsprijs 30 cent per week AMBARAWA IN HANDEN DER EXTREMISTEN Militaire besprekingen in Singapore Het gebruik van Japansche troepen Z. H- Exc. Mgr. M. H. Lucas S.V.D. zal deze week naar Engeland vertrekken en zich waarschijnlijk na Kerstmis naar zijn missie in Zuid-Afrika begeven Letter V R. K. Staatspartij Z. H. Exc. Mgr. M. H. Lucas, in de St. Bavokerk te Heemstede, den geloovigen zijn bisschoppelijken zegen schenkende NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BATAVIA, 16 Dec. (ANP- Aneta) De extremisten te Soerabaja hebben gedurende de gevechten aldaar bijna 1000 mannen, vrouwen en kinderen ontvoerd. Zij worden als gijze laars vastgehouden, maar nie mand, ook de Britsche militaire autoriteiten niet, weet precies waar. Wij kennen van deze tragedie slechts het eerste gedeelte: Een ooggetuige heeft medegedeeld hoe deze ongelukkigen, onder wie ook vele Menadoneezen en Amibon- neezen waren, meegenomen werden uit het kamp Bosbeecklaan in Soe rabaja in een tropischen regen. Op een der vorige dagen waren zij naar een verzamelpunt gebracht en men had hun medegedeeld, dat zij „ge- evacueerd" zouden worden, omdat de streek te gevaarlijk was en „de Gurkha's hen allen zouden dooden". Maar na vier uur geloopen te heb ben werden zij naar het kamp teruggestuurd. Toen de uittocht on der toezicht der extremisten einde lijk begonnen was wilde een aantal „Het is oe bedoeling, dat de Lui- tenant-Gouvemeur-Generaal naar Nederland komt voor het voeren van besprekingen. Een van de vra gen is, of en zoo ja, welke gevolgen de besprekingen van Singapore zul len hebben. Ik wil er niet op voor uit loopen. Wij hebben nog geen duidelijk inzicht in het karakter en de beteekenis van deze confe rentie. De conferentie lijkt mij In hoofdzaak van militairen aard te zijn geweest", aldus minister-presi dent prof. Schermerhom, op een persconferentie te Nijmegen, toen hem gevraagd werd naar de resul taten van de bijeenkomst te Singa pore. Dt. Van Mook is Zaterdag uit Batavia naar Nederland ver trokken. Da D.P.-correspondent Bower heeft medegedeeld, dat de samenvatting der meening te Batavia ls, dat Van Mook ln zijn taak gefaald heeft. Hf) was niet die sterke vastbesloten man, dien Indlë onder deze omstan digheden noodig had. Den Haag vond hem tè reactionnalr, aldus de U.P.- correspondent. vrouwen niet vertrekken, en zij zei den: „Waarom dooden jullie ons hier niet?" De extremisten lieten hen toen achter, waarop zij door Gurkha's bevrijd werden. De Britsche autoriteiten hebben ontdekt, dat de gijzelaars naar Tarnan ten Zuiden van Soerabaja gezonden waren, maar dat zij daar niet gebleven zijn. Zij hebben deze plaats verlaten met onbekende be stemming, waarschijnlijk Modjo- kerto, 30 kilometer landinwaarts. Een dergelijk massa-transport kan niet onopgemerkt geschieden. Men gelooft daarom, dat het transport in verscheidene groepen verdeeld is. Een groep werd waargenomen bij Goebeng, waar „zij in een trein gejaagd werden, die vertrok in de richting van Malang". Men gelooft dat anderen te Tjewang en Kerto- song ten,Züid-Westen van Modjo- kerto zijn. Niemand weet hoe zij behandeld worden. Zeer vele Nederlanders op Java worden gesloopt door deze nooit eindigende onzekerheid. Het is een van de ernstigste aspecten van den hfoidigen toestand, dien het officieele communiqué laco niek beschrijft als „tamelijk rustig". Na Ae evacuatie der burger-ge- interMerden hebben de Britsche troepen zich uit Ambarawa terug getrokken en is de stad in handen van de extremistische elementen gelaten. Bandoeng waar nieuwe Britsche versterkingen zijn aangekomen, ls rustig; ln het gebied van Semarang was er echter wat Indonesisch artil lerievuur tegen Britsche troepen. Op vragen van het Communis tisch Eerste-Kamerlld Koejemans betreffende het gebruik van Japan sche troepen ln Indlë, heeft de mi nister van Overzeesche Gebledsdee- len geantwoord, dat in enkele ge vallen noodgedwongen gebruik is gemaakt van Japansche strijd krachten ter beteugeling van tegen de burgerbevolking gerichte orde verstoringen, vooral in verband met de verzekering van de veiligheid der bevolking. Verwachting tot Dinsdagavond: Aanvankelijk tijdelijk stormach tige Zuidelijke wired met regen. Morgen overdag: matige afne mende Zuidwestelijke wind, wisse lende bewolking, plaatselijk enkele bnien. Zelfde temperatuur. Zon onder 16.28. Maan 15.277.48. Zon op 8.45. Het moet voor dr. A. J. de Bruijn. die zich directeur noemt van de Nederlandsche Ruimtevaart- Studio, wel een bijzonder groote teleurstelling geweest zijn toen hij den start van zijn ruimteschip Za terdagmiddag op de Larensche hei de by de Crailosche brug letterlijk in rook zag opgaan. Het zag er alles zoo veelbelovend uit. Een heusche startbaan, op het luchtruim gericht, en een oranje kleurige raket met drie metalen uit laten. Er hadden zich ondanks het gure weer tegen drie uur veel be langstellenden op het startterrein ver zameld en de directeur-uitvinder pa reerde bescheiden glimlachend de vragen van nieuwsgierige persverte genwoordigers. Omtrent de samen stelling der ladingen waarmede het projectiel gevuld was wilde hij zich namelijk niet uitlaten. Later, na deze vlucht, zou het principe worden ver klaard. Toen de aërodynamische adviseur van dr. De Bruijn, de heer A. B. M. Heymans, de draadverbindingen met het startcontact tot stand bracht. steeg de spanning op het veld zicht baar. De post, bestaande uit brieven van philatelisten, werd ingeladen en het publiek werd door de politie op een afstand gehouden. Alleen pers fotografen en journalisten mochten het wonder van nabij aanschouwen. Zij hadden zich daartoe verdekt ach ter een walletje opgesteld. Dan een druk op den knop enhet resul taat was grandioos. Met een oorver- doovenden knal en een enorme steek vlam explodeerde het apparaat. De stukken vlogen ons om de ooren, maar we leefden nog en zelfs zonder een schrammetje. Ijlings spoedden we ons naar het overschot van een schoone illusie. Een hoopje verwrongen metaal, hout- splinters en verschroeide poststuk ken lagen voor ons. Zes duizend gul den werden in één seconde vernietigd. Min of meer ontgoocheld verlieten we het terrein. Een weekend, op Ve nus ging ln rook op Naar wij verder vernemen geven de heer De Bruijn en zijn medewerkers, die reeds meer dan twintig Jaren op het gebied der ruimtevaart proefne mingen verrichten, hun pogingen niet op. Zeer binnenkort zullen nieu we experimenten volgen. j/i: Zondagavond zijn in de parochie kerk van de Allerheiligste Drieëen- heid te Bloemendaal de Metten gezongen voor de zielerust van Mgr. L. J. Willenborg, in leven pastoor dier parochie en Geheim Kamer heer van Z. H. den Paus. Agens was Deken J. C. W. van de Wiel, als cantores fungeerden de oud-kape laans, rector B. Henning uit Den Haag en kap. H. Heesterbeek uit Voorburg. Dezelfde functionarissen zongen hedenochtend de Lauden. Tevoren woonden de parochianen om acht uur een plechtige Re quiemmis bij, welke gecelebreerd werd door Deken van de Wiel. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers droeg om tien uur de Pontificale Requiem op met de volgende as sistentie: presbyter-assistens Mgr. N. L. A. Ammerlaan, vicaris-gene raal van het Bisdom, troondiakens de kanunniken plebaan F. Filbry en regent dr. C. Henning, diakens waren pastoor G. van Niekerk uit Overveen en pastoor W. Bosch uit Bentveld. De overige assistenties werden waargenomen door de oud kapelaans van Mgr. Willenborg, de pastoors J. L. Speet, J. v. Muyen, H. Roelvink, rector B. Henning, de kapelaans W. van Niekerk, j. Adank, H. Heesterbeek en de te genwoordige kapelaans F. Kok en W. Juffermans. Het zangkoor zong o. 1. v. den heer Jos. Möllmann de Gregoriaansche Requiem. In het priesterkoor en op de eer ste rijen hadden naast de familie plaats genomen Z.D.H. Mgr. H. J. M. Taskin, Proost van flet Kathe draal Kapittel, pastoor van Hoek uit Antwerpen, namens het Wereld- ziekenapoetolaat en een vertegen woordiger van den abt van Ooster hout, talrijke geestelijken uit alle deelen van het Bisdom, de domi- nee's van de verschillende kerkge nootschappen, vertegenwoordigin gen van 't Zieken-Apostolaat en van corporaties en vereenigingen. Het college van B. en W. van Bloe- mendiaal woonde zoowel de plech tigheden in de keilk als die op het keilkhof bij. Omstreeks half twaalf werd het stoffelijk overschot naar buiten ge dragen, waar parochianen de baar overnamen om deze te voet te brengen naar het een half uurtje verder gelegen St. Adelbertuskerk- hof. Geheel Bloemendaal heeft den rouwstoet gadegeslagen, waarin tal rijke parochianen hun geliefden Zielenherder naar zijn laatste rust plaats in het priestergraf verge zelden. Op het kerkhof werd de absoute verricht door den Deken, met assistentie van de beide ka pelaans der parochie. Deken J. C. W. v. d. Wiel hield de lijkrede, waartoe hij als tekst gekozen had: Non exies inde, do- nee reddas novissimum guadran- tem: Mt. 5.26. (Vervolg op pag. 2) Morgen, Dinsdag, zijn aan de beurt voor het afhalen van nieu we bonkaarten zij, wier na/hen be ginnen met de letter V. Het was Zondag voor de pa rochie van den H. Bavo te Heemstede een bijzondere dag en de geel-witte vlag, die hoog en trotsch van den toren wap perde, liet reeds van verre zien, dat het een Roomsch feest bij uitstek was. Voor zijn vertrek naar de missie zou Z. H. Exc. Mgr. M. H. Lucas S.V.D., titulair Aarts bisschop van Adulis en Aposto lisch Delegaat voor het missie gebied in Zuid-Afrika, in deze kerk een Pontificale Hoogmis opdragen. Des morgens tegen tien uur ar riveerde Mgr. Lucas met een auto aan de kerk, waar de geestelijkheid en de acolythen der parochie in het voorportaal stonden opgesteld, om den Bisschop, een forsche, rij zige gestalte, plechtig in te halen. Langzaam en statig trok de stoet door het middenpad naar 't hoog altaar, terwijl Mgr. Lucas de ge- loovigen, die in grooten getale wa-. ren gekomen, zijn bisschoppelijken zegen gaf. De Bisschop nam op den met paars omhangen troon, die in het priesterkoor aan de Evangeliezij da was opgesteld, plaats. Nadat hij eenige gebeden verricht had, werd hy bekleed met de bisschoppelijke misgewaden. v Over de stool, die aan weerszijden van de schouders recht afhangt, werd het borstkruis gehangen. Daarna kwamen tuniek, dalmatielc en kazuifel en vervolgens werd hem de mijter op het hoofd ge zet en de kromstaf overhandigd. Bij de H. Mis verleenden assis tentie Dr. C. J. Henning, regent van het seminarie Hageveld, als presbyter-assistens, pastoor C. van Mierlo en prof. A. Andreoli, als troon-diakens, kapelaan D. Plaat als diaken, pater C. de Winter als sub-diaken en de kapelaans J. van Adrichem en P. Riep, als ceremo- niarii. Op het priesterkoor had plaats genomen Mgr. H. J. M. Tas- kin, proost van het Kathedrale Kapittel. Het parochiale knapen- en man nenkoor, o. L v. broeder Tarcisius, luisterde de plechtigheid op met de vierstemmige jVIissa Decima van Dr. A. Feist. Na het Offertorium zong het koor „O Salutaris" van L. Refice. De wisselende gezangen werden door de jongens uitgevoerd. Na het H. Misoffer heeft Mgr. Lucas aan een koffietafel aange zeten in de pastorie, waar hij te vens een groot aantal familieleden ontving. De Bisschop, die Haarlemmer van geboorte is en nu eenige da gen bjj familie te Heemstede lo geert, zal Dinsdag naar Engeland vertrekken en zich waarschijnlijk na Kerstmis naar zijn missie in Zuid-Afrika begeven. Donderdag a.s. zal de R. K. Staatspartij, afd. III, een ledenver gadering beleggen in het jeugdge- bouw aan de Koningsteinstraat 2. De heer Th. S. J. Hooy zal oa. spreken over het ontwerp urgentie plan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1