Buitenzorg tooneel van verbitterde gevechten i Intocht van Indonesiërs in het Noorden van Bandoeng Stalin terug Hitier wilde zijn „getrouwen paladijn" executeeren VOOR KERSTMIS Courant voor „Eigen inzicht" Avondklok te Medan Gen.-maj. Van Straten afgetreden Het weer. Nieuwe fascistische partij in Oostenrijk? kan gehaald worden Luisterspel-prijsvraag Qafé- en restaurantbedrijven 69ste JAARGANG No. 23422 DINSDAG 18 DECEMBER 1945 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per weelc Onrust te Medan en Atjeh Het aftreden va» Van der Plas Leden uit de Tiroolsche verzetsbeweging Vleesch, suiker en appelen SPIJSOLIE STAD EN OMGEVING Oudejaarsavond 9 uur gesloten NIEUWE HAARLEMSC COURANT Buitenzorg was gisteren, volgens U.P., het tooneel van verbitterde gevechten va.11 man tegen man tusschen Indonesiërs en een sterke Britsche troepenmacht, die ten Westen van 't interneerings- kamp'van Kota Paris opereerde. Dit kamp moet n.l. ontruimd worden in verband met de her haalde aanvallen der extremis ten. De Engclschen stuitten hier en daar op sterken tegenstand en er ontstonden harde gevech ten, waaraan meer dan 300 met geweren, handgranaten en mes sen en tenminste één middelzwaar machinegeweer gewapende Indo nesiërs deelnamen. Tijdens de gevechten werden tenminste 80 hunner gedood, doch het is waar schijnlijk dat hun verliezen nog grooter zijn en meer dan 100 man bedragen. Verscheidene Indone siërs werden gewond. Op den terugweg naar hun basis raakten de Engelschen opnieuw in een gevecht gewikkeld door inge graven Indonesiërs. Twee leden Van een Britsche tankbemanning werden gewond en een vrachtauto chauffeur gedood. Drie Britsch-In. dische soldaten sneuvelden en 29 werden gewond. De Engelschen hebben alle ge vangenissen van Batavia ontruimd. De gevangenen werden overge bracht naar het eiland Onrust even ten Noorden van de kust voor Ba tavia gelegen. Ook in Batavia werd vanmorgen weer geschoten. Britsche militaire politie overviel de gevangenis van Tjipinang in Meester Cornelis en bevrijdde daar 15 Indo-Europeanen nen. Uit Soerabaja wordt gemeld, dat eem aantal Indonesiërs zich gecon centreerd heeft in Krijan, een be kend Indonesisch bastion, waarheen de meeste Indonesische troepen uit Soerabaja werden teruggetrokken. De spoorlijn naar Batavia is thans onder Britsche controle. Berichten uit Bandoeng maken melding van een georganiseerden in tocht van Indonesiërs uit het Zuide lijke In het door de Britten bescherm de en voor de Europeanen bestemde Noordelijke stadsdeel. Het geallieerde communiqué van vandaag zegt, dat de —Engelschen hiertegen krachtige maatregelen nemen. Een aantal Euro peanen en Indo-Europeanen, die door de Indonesiërs Sis gijzelaars werden vastgehouden, is door het TKR aan de Engelschen teruggegeven. De stad ls rustig. Britsche troepen, die in de heuvels teu Zuid-Westen van Oengaran op Mtdden-Java op patrouille waren, heb ben den Zwitserschen consul en zijn vrouw, die door Indonesiërs werden gevangen gehouden, gevonden en be vrijd. Een groep van 2000 Europeanen, ile na de ontruiming van Soerabaja door de extremisten met onbekende bestemming lis vertrekken, is on danks de onderzoekingen der Britten nog niet teruggevonden. MEDAN, 17 Dec. (ANP-Ane- ta). Toen Britsche troepen het gebouw van het restaurant Ter- meulen In Medan van de natio nalisten wilden overnemen, heb ben extremistische elementen dit restaurant vannacht in brand gestoken. De bovenverdieping stond spoedig in lichter laaie. De extremisten hadden voor het in brand steken van dit pand II blikken benzine gebruikt. Tegelijkertijd hebben In de na bijheid van het station te Medan schietpartijen plaats gehad, waar bij in uniform gekleede z.g. Indonesische soldaten op voorbij gangers vuurden. Een scherpschut ter trachtte een Nica-officier, die in een personenauto voorbij reed, te treffen, maar de Europeesche chauffeur van den wagen wist ..in volle vaart aan een waren kogel regen te ontkomen. Te Medan, waar het in tegen stelling tot Java langen tijd rustig was geweest, is nu de avondklok afgekondigd. In Atjeh heerscht groote onrust. Gevreesd wordt, dat Atjehers naai de Oostkust zouden kunnen op rukken. In verband hiermede heeft men bijzonder scherpe veiligheids maatregelen getëoffen. Ten Zui den van Medan staan artillerie en tanks opgesteld. Sinds enkele dagen zijn vijf Spitfires in Medan ge- stationneerd, speciaav voor ver kenningsdoeleinden. De correspondent van de Daily Mail te New York schrijft, dat een aantal Amerikaansche bladen het gebombardeerde Belrasl een „twee de Lidice" noemen. Zooals bekend, was LIdice een PoolseU dorp, dat door de Duitschers als represaille met den grond gelijk gemaakt werd. De Regeeringsvoorlichtingsdienst te Batavia heeft de volgende verkla ring uitgegeven: „Met betrekking tot een bericht, dat over de radio van de geallieerde strijdkrachten te Batavia is uitgezonden, volgens hetwelk Sjarifoedin door Nederlandsche mili tairen bedreigd was, dat men des nachts in zijn huis was binnenge drongen en zijn bedreigers hem had den, gedwongen een Roode-Kruis- vrachtauto over te geven, deelt, de Regeeringsvoorlichtingsdienst mede, c!at in opdracht van het Militaire Gerechtshof hiernaar door de mili taire politie een volledig onderzoek zal worden ingesteld." De Regeeringsvorlichtingsdienst te Batavia heeft voorts de volgende verklaring, uitgegeven over het aftre den van den heer Van der Plas: „Naar aanleiding van het aftreden van den heer Van der Plas is het gewenscht het volgende te verklaren: Hij heeft zelf altijd te kennen ge geven, dat na den terugkeer van de regeering naar Ned. Oost-Indië de oudere generatie plaats moest maken voor de jongere. Nu de reorganisatie goeden voortgang maakt, heeft hij ge meend, dat voor hem de tijd is ge komen. zijn functie van lid van den Raad van Indië neer te leggen." De Ned. Regeeringsvoorlich tingsdienst maakt bekend: „Ge- neraa l-majoor N. L. W. van Stra ten heeft ontheffing gevraagd van zijn functie als „hoofd van het Geallieerde Militaire Gezag, a.fd. burgerlijk bestuur", van West- en Midden-Java. Djokja karta .en Soerakarta. Zijn ver zoek om ontslag is aanvaard. Mr. Ch. W. A. Abbenhuis is aangewezen ais opvolger van ge- neraal-majoor Van Straten." Mgr. L. 'J. Willenborg is op zijn door zeer velen die hem de laatsten tocht uitgeleide gedaan laatste eer wilden bewijzen Verwachting tot Woensdag avond: Krachtige, tijdelijk stormach tige wind, aanvankelijk uit Zui delijke later uit Zuid-Westelijke richting, meest zwaar bewolkte lucht met enkele regenbuien, zaclit weer. Zon onder 16.28, Maan 16.04— 9.07, Zon op 8.46. MOSKOU. Officieel wordt bekend gemaakt, dat Stalin Maandag te Moskou is terug gekeerd en zijn werkzaamheden in de Sovjetregeering heeft hervat. WEENEN Bepaalde elementen van de Oostenrijksche verzetsbe- beweging, die tijdens de Duitsche bezetting tegen de Nazi's gestreden hebben, zijn bezig een nieuwe partij te vormen ,,met een fasclstxsche strekking". In officieele kringen te Weenen maakt men zich nogal on gerust over de activiteit van deze groej), die reeds 40 of 50.000 leden zou 'tellen, die voornamelijk uit de Tiroolsche verzetsbeweging afkom stig zijn. Zij zijn evenwel niet in het bezit van wapens. De nieuwe partij is ontevreden over de geringe belangstelling, die de ge allieerden en de Oostenrijksche re geering hun betoonen. Zij hadden reeds een eigen regeering gevormd, gereed om de leiding der zaken direct na de bevrijding in handen te nemen, doch de Russen hebben geen rekening met hen gehouden en hebben de re geering van dr. Renner aan de macht gebracht. De beweging heeft vertakkingen in de. meeste provincies van Oostenrijk en vooral in Karinthië. Salzburg en Weenen. De leiders zijn voor het grootste deel officieren, die voor den „Anschluss" in het Oostenrijksche leger gediend hebben. Sommige leden der beweging hebben vroeger deel uitgemaakt van de Hitlerjeugd. De fantastische ge schiedenis van het bevel t,ot Goering's gevan genneming en executie in de laatste weken van den oorlog, verhaalt hoe de „Führer" in zijn hysterische paniekstem ming van de laatste oorlogsdagen zich tegen zijn beste medestanders keerde. Het begin kwam met den moord op Mussoli ni. Toen Hitier foto's zag van het lot van den Duce, schokte dit hem zoozeer, dat hij besloot zelfmoord te plegen en zijn lichaam te laten vernietigen. Oorspron kelijk had Hitier voor genomen op 22 April de hand aan zichzelf t-e slaan. Hij .had Goeritig als zijn opvolger be noemd en had den maarschalk van zijn plan op de hoogte ge bracht. doch op den af gesproken dag kwam het den totaal verwar- den Hitler voor, alsof de strijd weer wat beter ging én daarom stelde hij den zelfmoord uit. Goering kreeg echter de mededeeling, die hem machtigde de lei ding op zich te nemen. Hij was op dat oogen- blïk reeds overtuigd van de nederlaag en was van plan zich over Paniekstemming in de laatste oorlogsdagen te geven. Hij telegra feerde naar Berlijn om den Juisten vorm van zijn bevoegdheden, maar Hitier leefde nog en bij het lezen van Goering's telegram geraakte hij in schrik en woede en concludeerde, dat Goe ring hem in den rug aanviel en trachtte de macht aan zich te trek ken. Zoo kwam hij er toe het bevel voor de arrestatie en executie van zijn „gétrouwen paladijn" te geven. De SS-ers te Berch- tesgaden kregen Her mann te pakken, maar omdat het executiebe vel niet door Hitier zelf, maar door Bor- mann was ondertee kend, aarzelden zij het uit te voeren. Op weg naar het Hoofdkwartier met hun gevangene ontmoetten zij een ai- deeling van Goering's eigen valschermtroepen, die iets vreemds be speurden en, toen zij bemerkten wat er gaan de was, besloten hun rijksmaarschalk te be vrijden. De SS-ers wa ren verre in de minder heid en gaven hun .buit spoedig over. Niemand van hen had de ver antwoordelijkheid wil len nemen voor de exe cutie van Goering. die tijdens de schermutse ling nog mogelijk was geweest. Hermann ging terug naar Berehtesgaden en bleef daar onder zware bewaking van zijn val schermjagers, totdat de Amerikanen versche nen, aan wie Goering zich overgaf, (U. P.) Met het oog op de komende feestdagen zal een bon worden aangewezen voor één extra rantsoen van 100 gram vleesch. De aanwijzing der vleeschbonnen zal voortaan per 14 dagen ge schieden met drie bonnen van 100 gram. zoodat men voor de periode der feestdagen in totaai over vier bonnen kan beschikken. Deze splitsing heeft de bedoeling het. publiek gemakkelijker in de gelegenheid te stellen een bon te bestemmen voor vleeschwaren. Bij de vóór Kerstmis te publi- ceeren bonnen komen voorts een koopbon voor het extra rantsoen 'spijsolie en bonnen voor 100 gram koffie en 100 gram cacao-poeder. Het extraatje van 100 gram suiker wordt niet op een afzonderlijken bon gegeven, maar de normale rantsoenen voor de volgende 14 dagen zullen met deze hoeveelheid worden verhoogd. Hetzelfde ge schiedt voor de peulvruchten, welke ter compensatie van de komende tijdelijke verlaging van het kaas rantsoen extra zullen worden ge geven (250 gram per 4 weken voor alle leeftijden). De fruitvoorziening is zóó ge regeld, dat omstreeks Kerstmis alle groente- en fruithandelaren op den loopenden fruitbon hun klanten ongeveer één pond appelen zullen kunnen verstrekken. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat van heden af op de bonnen 368 en 468 der bonkaar ten K513 de spijsolie zal worden afgeleverd, waarvoor men de bon nen 328 en 423 heeft vóór-inge leverd. Zooals bekend, is per bon 2 d.l. (plm. 180 gram) spijsolie ver krijgbaar. Zij, die die bonnen 328 of 422 niet .hebben kunnen inleveren, kunnen zich tot de plaatselijke dis tributiediensten wenden. Deze diensten zullen de bonnen 368 en 468 ruilen tegen rantsoenbonnen voor spijsolie. De K.R.O. heeft een luisterspel prijsvraag uitgeschreven voor a') Oorspronkelijke luisterspelen; B) Bewerkingen van romans, novellen, tooneelwerken etc.; beide soorten voor volwassenen of voor kinderen. Inzendingen moet-en uiterlijk 15 Februari worden gezonden aan de Programmaleiding van den K.R.O., Koningsstraat, Hilversum. Er zijn 8 prijzen van 500.tot 100.—. Tijdens een congres te Amster dam heeft de A.J.C. besloten toe te treden tot de Ned. Jeugd-Gemeen- schap. Medegedeeld werd, dat de A.J.C voortaan niet meer automatisch de jeugdorganisatie van de S.D.A.P kan zijn. De A.J.C. n.l. wil de jeugd samenvatten, die haar plaats niet in de kerkelijke organisaties vond; de S.D.A.P. omvat niet meer uit sluitend het buiten-kerkelijk deel der arbeidersklasse. Blijkens een ontvangen raads- stukje zijn B. en W. van Bloemen- daal lijdende aan ,.Gog en cor"- infectie. Om eigen opvattingen te verdedigen en eigen inzichten en berichten te publiceeren, wil dit college met een beetje camouflage een krant opkoopen. Wat is er tegen, kan men zeggen. Er bestaat een officieele Staatscourant, dus waar om niet een officieel gemeentelijk weekblad, niet waar? Wanneer het er om ging bepaalde besluiten of aankondigir gen in breeden gemeen telijken kring bekend te maken zou men zich alleen kunnen afvragen waarom daar f 2000.— per jaar voor noodig is, omdat de dagbladen allea wat belangrijk is voor de burgerij gaarne distribueeren. Maar het gaat om den considerans, B. en W. willen eigen opvattingen verde digen in hét via de illegaliteit na den oorlog verschenen weekblad „De Bloemenüaalsche Post", dat liberaal geredigeerd wordt. Het i3 mogelijk, dat de fondsen van dit blad bijna uitgeput zijn en dat nu de gemeente-gelden het ding op de been moeten houden, waartoe dan een mooie vorm verzonnen is. Zijn wij goed ingelicht, dan heeft de Raad van Illegaliteit in Blcemen- daal een flinke stem in het ge meentelijk kapittel, zoodat zelfs na de terugkomst van den nood-raad ac.vies aan dit college gevraagd ifordt. Dit zal voortaan volstrekt onncodig zijn, nu de illegaliteit ook haar zetels in het raadhuis bezet heeft. Voor den oorlog had Bloe- mendaal een weekblad, dat graag gelezen werd, zcodat niemand „De Bloemendaalsche Post" het leven zal misgunnen. Maar daar heeft de gemeente niets mee uitstaande. Gok al zou de raad het dwaze voor stel accepteeren. dan zullen Ged. Staten toch zeker niet zonder meer goedkeuren, dat gemeenten pagina's in kranten kcopen om bepaalde in zichten en opvattingen te verdedi gen. Onze kolommen hebben altijd gratis voor gemeentebesturen open gestaan om opvattingen en inzich ten ten beste te geven. Maar ais wjj het daarmede niet eens waren, voorzagen we de publicatie van commentaar. Deze methode bestond helaas in den oorlog niet. zoodat we. ons verheugden weer vrije men- schen te zijn. Het gebruik der ko lommen van „De Bloemendaalsche Post" kost f 2000.per jaar en de uitgever of redactie loopt gevaar geld en dus bestaan te versjjelen, wanneer de opvattingen van de re- digeerende B. en W. elders in het blad belachelijk worden gemaakt. Daar betalen ze toch niet voor! Daaruit volgt, dat het liberale weekblad, als het door de gemeente gemainteneerd mocht worden, niet meer liberaal is. Dat kon dan mis schien een lichtzijde zijn in deze duistere geschiedenis. B. en W. zullen morgenmiddag den Haarlemschen noodraad voorstel len in de algemeene politieveror dening vast te stellen, dat de café- en restaurantbedrijven 31 Decem ber om 9 uur gesloten moeten zijn. Het is reeds eenige jaren tejj de café- en Restaurantbedrijven te -Haarlem en elders gebruikelijk op oudejaarsavond de inrichtingen wat vroeger te sluiten, zoodat de personen, die in deze bedrijven werkzaam zijn, in de gelegenheid gesteld worden, den oudejaars avond in den huiselijken kring te vieren. De vervroegde sluiting berust te Haarlem, in tegenstelling met ver schillende andere gemeenten, niet op eenig wettelijk voorschrift. Om te voerkomen, dat men thans door onderlinge concurrentie gedwon gen zal worden deze goede gewoonte prijs te geven, komt het B. en W. wenschelijk voor ook in Haarlem een wettelijke regeling tot stand te brengen. Naar wij vernemen is kapelaan Schoonebeek van de St. Agatha- parochie te Lisse aangewezen tot aalmoezenier in het leger.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1