Rusland zou een „aardsch paradijs" worden Peulvruchten en grutterswaren spoedig van den bon PLAN VOOR VOLKSVERZEKERING IN VOORBEREIDING Min. Mansholt kondigt opheffing van tal van landbouw-maatregelen aan 4000 ambtenaren komen vrij Nieuwe indeeling in stad- en landgebied KOOPMANS' BAKMEEL. Van inferieureChristelijke leer en^„spontane" Jodenpogroms Goedgeloovige collaborateurs Vergunningen voor jonggehuwden Fransche nota over Spanje OPSTAND IN IRAN NIET SPONTAAN Wetsontwerp tot opvanging van conjunctuurwisselingen Bestaansonzekerheid moet verdwijnen PINSDAG 18 DECEMBER 1945 PAGINA 3 Overproductie aan groente Wilde zwijnen in Brabant Margarine aan boeren PROCES-N EU RENBERG Deken van de orde van advocaten Examens Nog niet veel schoenen Scheepvaartberichten Verwarmde tram! Minister Mansholt heeft op een vergadering ter viering van het 100-jarig bestaan van de Gelder - sche Mij. van Landbouw te Arnhem medegedeeld, dat bin nenkort verschillende bodem producten, zooals peulvruchten en grutterswaren, van den bon komen. Hij kondigde- voorts aan, dat door opheffing van tal van maatregelen, binnen enkele maanden, 4000 ambtenaren zullen afvloeien uit het departement, van Voedselvoorziening, Land bouw en Visscherij. In het begin van zijn rede, con stateerde spr., dat er niet veel streken in Europa zijn, die zóóveel door den oorlog hebben geleden als Nederland, Rusland daargelaten, Op ander gebied brachten wij ook groote offers. De doodencijfers staan b.v. in Nederland tot En geland in een verhouding van 227. Dat geeft te denken! Vóór 1940 had de landbouw het al moeilijk. Hij kreeg steun, een teeltbeperking was zelfs noodzake lijk en wij exporteerden met^roo- te verliezen. Dat was de situatie toen de oorlog begon. „Wij zijn gauw geneigd te zeggen, dat, nu de oorlog voorbij is, alles gauw beter wordt, maar wij moeten voor zichtig zijn", aldus minister Mans holt. Wij moeten niet vergeten, dat een wereldmarkt geen liefdadig heidsinstelling is, maar iets waar het aankomt op kwaliteitsproduc ten en dat de prijs daarvan afhan kelijk is. Het eerste wat wij moeten doen ls: onzen landbouw weer op peil brengen. Wij zijn een heel eind op den goeden weg. Al het on- dergeloopen land is droog cp Walcheren na, maar dat komt dezen winter nog droog. Daar mee is een grootsche prestatie verricht. Het herstel van onzen veestapel is afhankelijk van den beschikbaar gestelden voorraad veevoer; de si tuatie is niet gunstig. Wü krijgen hiet wat wij behoeven. Misschien komt er voor ons nog een extra toewijzing, maar zeker is dat niet. Ongebreidelde fok van varkens kan nog niet worden toegestaan in ver band met gebrek aan voedsel. Het pluimvee kan worden opgevoerd tot ongeveer de helft van de hoe veelheid van voor den oorlog. lil ons lan^ hebben wij, aldus spr., het volgend voorjaar een overproduc tie aan groenten. Wij moeten er dus exportmogelijkheden voor zoeken of conserveeren. Dat komj, hier op neer, dat in ons land veel koelcentra les zullen moeten komen. Wij moe ten niet stil blijven zitten, maar alle mogelijkheden aangrijpen. Gezien den wereldmarktprijs en on zen kostprijs zal boterexport moeilijk zijn. Wij zullen ons overcompleet melkvet dus anders moeten aanwen den. (Het aanmaken van kaas is een mogelijkheid. De mogelijkheden voor eierexport zijn niette overzien op dit oogen- blik. Wel zijn er mogelijkheden voor export van melkpoeder en condens. De regeering is doordrongen van de noodzaak van herverkaveling en samenvoeging van kleinere bedrij- Tijdens een drijfjacht in de Hoyserbosschen te Someren, stie- te:1 eenige jagers op een wild zwijn, dat vergezeld was van 6 jonge krulstaartjes. Ook onder Heeze zijn eenige zwijnen gesigna leerd. Men vermoedt, dat de die ren afkomstig zijn uit de Belgi sche Ardennen en zichzelf hebben geëvacueerd. Met ingang van 22 December a.s. wordt de indeeling van het land in z.g. stad- en landgebied zoodanig ge wijzigd, dat onderstaande distribu tiekringen als stadgebied worden be schouwd. In Noord-Holland: Alk maar, Amsterdam, Beverwijk, Bloe- mendaal, Bussum, Castricum, Edam, Haarlem, Heemstede, Den Helder, Hilversum, Landsmeer, Laren, Mon nikendam, Nieuwer-Amstel, Velsen, Weesp, Wormerveer, Zaandam. Te Vught. zijn 20 Nederlandsche officieren beëedigd, behoorende tot het tweede bataljon, vijfde regiment infanterie, die vermoedelijk 27 Decem ber naar Indië zullen vertrekken. Luitenant-generaal Van Neynatten woonde de plechtigheid bij. ven. Zij doet dat al in Walcheren. Dat beteekent een diep ingrijpen in de structuur van het land. De regeering komt hiervoor met een speciale wetgeving, welke een voor- beeld zal zijn voor andere deelen van het land. Dat beteekent dat een deel der boeren naar elders overgebracht zal moeten worden. Spr. besprak dan de margarine- verstrekkng aan de boeren, in ver band met den teruggang van den vee- -tapel en toonde dat met cijfers aan. Het graan voor eigen gebruik zal als veevoer echter heel gauw worden vrijgegeven, de varkensteeltbeperking wordt opgeheven. Voor de veehoude rij zal het veeboekje worden afge schaft, behalve in een streek langs onze grens om smokkel tegen te gaan. Het handelsboekje moet nog eenige maanden gehandhaafd blijven. Ook de aankoop vergunningen en ver voersbewijzen moeten nog even wach ten op liquidatie. Wat de paarden betreft, worden alle bewijzen afge schaft. Voor de varkenscontracten wordt het maximumgewicht terugge bracht op 40 kilo. Zoo gauw moge lijk worden de zuivelbeperklngen weggenomen. ■Xi^^SaÊtiÈsiiL- Benoodigöheden Een pok Koopmans' Bak meel, een halve L. melk, wat rozijnen, een eet lepel zout. zoo mogelijk 1 of 2 eieren en slaolie om te bakken Doe het bakmeel in een kom. maak ln het midden een kuiltje, breek hierin de eieren, voeg het zout en een gedeelte der melk toe en roer het omringende meel bij de vloeistof Vermeng daarna aller tot een gelijke massa Roei dan de rest dei melk en de ro zijnen ei dooi Verwarm in een ijzereD pannetje de olie tot er een blauwe damp afkomt Vorm tusschen 'L lepels &leine ronde balletjes van het deeg, laat deze in net heete vet glijder en bak ze hierin lichtbruin sd gaar ongeveei 5 minuten Bestrooi xe met poedersuiker De Amerikaansche aanklager, kapitein Harris, legde Maan dagmiddag aan het hof te Neurenberg een zeer vertrou welijk memorandum over be treffende een geheime confe rentie, die Hitler in Juli 1941 had met Rosenberg, Lammers, Keitel en Goering, waaruit bleek, dat men in de hoogste Duitsche kringen ten zeerste verbaasd was over de goed gelovigheid van de collabora teurs in de bezette Europee- sche gebieden. (Van onzen Haagschen redacteur) Naar wij vernemen is in verschil, lende plaatsen van het land een begin gemaakt met het uitreiken van vergunningen aan jonggehuw den. Weliswaar zullen zij van het geen zij ontvangen nog geen lin nenkast kunnen vullen, zelfs geen plank er van, en geen huis kunnen stoffeeren, maar nog altijd geldt: beter een vogel (laken, theedoek, baddoek) in de hand, dan tien in de lucht. Naar men ons op het departement van Handel en Nij verheid verzekerde, dragen de re gelingen een plaatselijk karakter. Zij gelden dus niet voor het ge- heele land. Nadat jhr. mr. E. C. U. van Doorn te kennen had gegeven te willen af treden als deken van de orde van advocaten bij den Hoogen Raad, is tot deken gekozen mr. A. E. J. Nijsingh te 's-Gravenhage. De Fransche nota over het Franco regiem zal vermoedelijk niet voor Bevin's terugkeer uit Moskou beant woord worden. In Spaansche royalis tische kringen maakt men zich onge rust over deze nota, daar de royalis ten alle kansen zouden verliezen, indien de republikeinsche regeering erkend zou worden Van den anderen kant hoopt men, dat Franco misschien nu zal beslui ten een royalistisch ultimatum om af te treden ten gunste van Don Juan te aanvaarden. Zoowel Amerika als Engeland voelen meer voor een voortzetting van de huidige „koele doch normale" betrek kingen, totdat de kwestie misschien door de UNO (United Nations Orga nization) kan worden opgelost. Dr. Juan Negrim, minister-president van de Spaansche republikeinen, is per vliegtuig uit Washington naar Engeland vertrokken. Zijn vertrek vond kort na een onderhoud met Acheson, plaatsvervangend minister van Buitenlandsche Zaken der Ver. Staten, plaats. In welingelichte krin gen wordt deze ontmoeting als de meest belangrijke gebeurtenis in een serie ontwikkelingen, die een belang rijke verandering in de relaties tus schen Franco's regeering en Engeland en de Ver. Staten zullen aankondigen, beschouwd. De nieuwe Waterloo-Bridge Je Londen is 10 December j.l. door den Lord- President van den gemeenteraadRight Hon. Herbert Morrisongeopend Zooals bekendworden Neerlands rivieren met gedeelten van de oude brug overspannen TEHERAN, 17 Dec, (Reuter). Op de geheime zitting van het Iraansche parlement van Maandag waren niet genoeg leden aanwezig, zoodat geen enkele beslissing kon worden genomen. Waarnemers be schouwen dit als het begin van een regeeringscrisis. De regeering zou besloten hebben een protestnota aan de Vereenigde Volkeren op te stellen, tegen wat genoemd wordt: „Usurpatie van Azerbeidsjan". Een kolonel van het garnizoen van Tebris, die te Teheran is aan gekomen, heeft verklaard, dat „weerstand bieden in Tebris on mogelijk en dom geweest zou zijn, daar het Iraansche kampement met zijn garnizoen van 900 man was omsingeld door Russische sol daten met machinegeweren en eveneens gewapende democraten, die posten hadden ingenomen op de daken van de omliggende huizen". Volgens gezaghebbende krin gen in Washington, welke in nauw contact staan met de re geering der Ver. Staten, is deze regeering er van overtuigd, dat de revolutionnaire beweging in Noord-Iran niet spontaan is. TILBURG Aan de Kath. Econo mische Hoogeschool slaagden voor het candidaatsexamen Economische Wetenschappen: P. Bongaerts, Den Haag; H. ten Doesgate, Sevenum (L.) Jos. van Campen, Grauw en J. Dél- sing, Echt (L.). NIJMEGEN Gesl. candidaats examen Germaansche Taal- en Let terkunde (Engelsch): de heer J. P. van zutphen, Aarle-Rixtel. Het Amerikaansch militair bestuur tc Neurenberg heeft bekend gemaakt dat 27 Januari in alle steden met minder dan 20.000 inwoners Beier- sche verkiezingen zullen worden gehouden. „Ik beschouw het als een eerste plicht om te zorgen, dat de be staansonzekerheid verdwijnt. De taak van ons algemeen economisch beleid is er op gericht, het risico van gebrek aan werk te voorko men. In de tweede plaats: als men niet werken kan moet er de zeker heid zijn van een draaglijk in komen. Er is een plan voor een alomvattende volksverzekering in voorbereiding, welke in geval van invaliditeit en ouderdom afdoen de is," aldus minister W. Drees, op een vergadering te Enschede. Voorts zijn er, zoo deelde hij mede, plannen tot organisatie van het be drijfsleven. waarbij de leiding in de drijfschappen in handen zal zijn gelegd van de overheid, werkgevers en arbeiders. Op die manier zullen we komen tot een bedrijfsdemocratie. Honderdduizenden woningen zijn er tekort. Als we elk Jaar 70.000 woningen gaan bouwen, zijn we over tien jaar over dit netelige probleem heen Dan zijn er nog de problemen voor de huisvesting van honderdduizenden geïnter neerden. In Nederland wordt veel over principes gesproken en men vindt dat bier geen Duitsche krijgsgevan genen in de mijnen mogen werken, zooals in België, waar 30.000 Duit- sehers zijn tewerkgesteld. Hier vindt men, dat dit niet mag. Ik vind het, zoo zeitle minister Dries, logisch, dat deze menschen zullen ingescha keld worden in den opbouw van bet land, waaraan zij zooveel schade hebben berokkend. Met betrekking tot den opbouw van ons land merkte spr. op, dat de te verwachten opbloei niet moet worden gevolgd door een periode van werkloosheid en depressie. De regee ring is van oordeel dat er een plan- politiek zal worden gevolgd, om wis selingen in de conjunctuur op te vangen. Binnenkort zal hieromtrent een wetsontwerp worden ingediend. Spr. wil liever het volk overtui gen van het nut dat iedereen zich moet inspannen om aan den opbónw mee te werken dan een arbeidsdienstplicht instellen. Wij zijn vastbesloten de lasten die gedragen moeten worden op de schouders te leggen van hen. die ze kunnen dragn. Als er straks belasting betaald moet worden, een belasting, die hoog zal zijn, hebben we een juist overzicht van de gegevens voor de vermogens belasting. Het economisch leven in Nederland mag niet afhankelijk zijn van de groote kapitaal-mag naten. De Nederlandsche Bank moet een gemeenschapsorgaan worden, waardoor de crediet-ver- leening kan worden beheerscht. Verder is er een Herstelbank in het 'leven geroepen, om het herstel te financieren. Ook ln de mijnen mag geen particulier kapitaal meer Heerschen. Dit beteekent nog geen groot nationalisatieprogram, maar het getuigt van een ander inzicht dan vóór den oorlog. Hierna voerde minister Vos het woord. Hij deelde mede, dat we voor- loopig met de steenkoolproductie nog op ons zelf zijn aangewezen. Wat de schoenen betreft zullen de eerstkomende maanden nog niet veel te zien geven. In den loop van het volgend jaar zal de productie 900.000 paar per maand bedragen. Het blijft moeilijk in den tex tielsector, aldus minister Vos. Als de spinnerijen fullspeed zouden werken tot 50 pet. van de weverij capaciteit, is er slechts 20 pet. be schikbaar voor normale textiel- goederen. „Als we zelf maar weten, wat we willen, is er geen reden, om de doel einden van onzen strijd open te leg gen, en wat wij de wereld vertel len over onze motieven, wordt slechts door tactische redenen bepaald. Naar buiten zullen wij handelen, alsof \vy een zending vervullen, doch zelf moeten wij goed weten, dat wij de bezette gebieden nooit weer zullen verlaten". In het memorandum werd voorts uitgeweid over de houding t.a.v. Rus land, dat voor de Duitschers een soort van „aardsch paradijs'' zou mqeten worden, nadat de oorspron kelijke bevolking zou zijn gedood of verdreven. In den namiddag nam kolonel Sto rey het betoog van Harris over met het verzoek om het leiderscorps van de Nazi-partij tot misdadige organi satie te verklaren. Storey deelde mee, dat zijn aanval in eerste instantie gericht zou zijn tegen Rosenberg, die speciale plannen had om Europa van zijn kunstschatten te berooveq en om de bestaande godsdiensten te vervan gen door het nleuw-heldendom van het Natianaal-Socialisme. Systematisch heeft Rosenberg ge tracht het werk van de kerken te be lemmeren: speciaal het godsdienst onderwijs werd bemoeilijkt en de te genstellingen tusschen de rassen theorie en de vernietiging van door de Nazi's minderwaardig geacht le ven eenerzijds en de kerkelijke leer over huwelijk en priestercelibaat an derzijds werden door de partijleiding bewust toegespitst. Rosenberg en Bormann spraken hierbij herhaal delijk over de „zeer inferieure" chris telijke leer. Voorts ls de partijleiding schuldig aan het organiseeren van de „spon tane" Jodenpogroms en aan de mis handeling van krijgsgevangen „ter- reurvliegers". In de nog restende dagen zal een speciale aanklacht tegen Kalten- brunner als chef van de Gestapo worden ingediend. Aangekomen te IJmuiden 15 Dec. ms STAEKENBORGH van Liverpool. 16 Dec. ss WALLONIA van Antwer pen; ms BARENDZ van Harlingen. 17 Dec. ss ALMSTAD v. Rouaan; ms ORPHEUS van Gothenburg; ms ZUIDENBURGH (erts) van Onton. Vertrokken 15 Dec. ss KNUD naar de Tyne; ms DRAKE naar Londen; ms AMSTELSTROOM naar Londen. 16 Dec. ss BELE naar Immingham; ms MIRA naar Hamburg. 17 Dec. ms DEO DUCE naar Norrkopiaig; ss INEZ naar Vastervik. Aangekomen te Rotterdam 15 Dec. DOGGERSBANK terug uit zee we gens slecht weer; HUGO STINNEN, (ledig); M. LINTH. HOMAN (ijzer) van Grangemouth; REGEA (cement) van Londen; HELLINGDAL van Kiel. 16 Dec. BANCO (olie) van Lon den; CRESCENDO (ijzer) van Mkl- dlesborough; ASK (ledig) van Rou aan; PRINS WILLEM VAN ORANJE (vee en aardappelen) van Dublin; VIEN (ledig) van Le Havre; MAN- TALUS (stukg.) van Chatham; WBSTLAAN (ledig) van. Great Yar mouth; sleepboot L. P. 154 van Ant werpen; T. A. JOHNSTON van Rou aan; NUOLJA van Antwerpen; WIL- HELMINA (cement) van Londen; HOOP OP ZEGEN (cement) van Londen; BAUTA (ledig) van Nan tes; GATESHEAD (stukg.) van New Castle: PLOVER (ijzer) van Londen; NORMANDIë (stukg.) van Antwer pen; ZWALUW (cement) van Lon den; 17 Dec. PASCHOL (cement) van Lenden; JAVA terug met machine- schade; SIBAJAK 13 Dec. van Bom bay naar Singapore in plaats van naar Hongkong. VOLENDAM 14 Dec. van Toulon; NIEUW AMSTERDAM 29 Dec. te Southampton verwacht; WESTLAND 14 Dec. van New York vertrekken; LEERDAM 14 Dec. van Montreal vertrokken. De Conferentie te Moskou kwam Maandagmiddag om vier uur voor de tweede zitting bijeen. De eerste bijeenkomst van de ministers der Groote Drie droeg slechts een voor bereidend karakter. Het ontbreekt in dezen tijd in de tram niet aan verwarmde gemoederen. Er wordt altijd druk gedebatteerd op voor- en achterbalcon. En overal staat men zóó dicht bijeen, dat het aan warmte niet ontbreekt. Des ondanks meent de directie van de Rotterdamsche tram, dat zij aan het Rotterdamsche publiek de noodige service moet ver strekken in den vorm van een verwarmde tram. Het feit, dat zoo'n wonderding zelfs in tijden van normale kolenvoorziening onbekend was, heeft haar niet weerhouden een proefneming te organiseeren met eleetrisch verwarmde tramwagens. Woens dag zal voor de eerste maal in Nederland een proefrit wor den gemaakt met de nieuwig heid, die door de Rotterdam mers natuurlijk met de groot ste belangstelling tegemoet wordt gezien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3