Dr. Van Mook in ons land Burgemeester M. A. Reinalda geïnstalleerd Heusdens bevrijding herdacht jRJ Schuldbekentenis van R. van Genechten Eerste bespreking in Den Haag Zijn laatste brief Het weer. Zijn benoeming met instemming begroet Samenwerking toegezegd „Bartholomeusnacht" kostte aan 133 inwoners het leven Spoedig zonder bon Honderd jaar zusters van Liefde (t9sfce JAARGANG No. 23423 WOENSDAG 19 DECEMBER 1945 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week Commissaris der Koningin van Gelderland gaat heen Belgische hulp aan Nederland De Kadt niet naar Sydney STAD EN OMGEVING Terreur in Diisseldorf Duitsche gruweldaden Wat vernield werd (Vervolg op pag. 2) Biscuits, cacao, koek, varkensvleesch enz. Herdenking op 3 Januari a.s. en 6 Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers te middev van de bewoonsters van hel internaat Rembrandt te Noordwijk. ivaar de oplei ding tot gezinsverzorgster plaats vindt. Het N. V. H. aldaar hee(t het intiatief genomen, om samen met de B. H. O. een aanvraag in te dienen teneinde te verkrijgen, dat in Haarlem een colonne dergelijke gezinsverzorgsters gestationneerd wordt. Volksherstel heeft succes gehad! Begin Januari zal de eerste groep meisjes naar Haarlem komen, crm haar werk in het R.K. gezin te beginnen NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Boven Schiphol hangt een laag wolkendek, waar de wind doorheen jaagt, zoodat er af en toe een klein stukje blauwe hemel zichtbaar wordt. In het zilverige najaarslicht wordt hier hard gewerkt aan dit geschonden vliegveld, dat wereld haven gaat worden. Monteurs zijn druk bezig met de revisie van vijf vliegtuigen van den Regeerings- vliegdienst en het A. T. C., in de open lucht, naast de .groote carcas- sen van enkele loodsen, die al weer in aanbouw zijn. Daartusschen in breken arbeiders met pneumatische hamers de bunkers in stukken, die als obstakels tusschen de startba nen staan. Minister Logeman en zijn echtgenoote, vergezeld van Generaal-majoor J. C. J'. Bon- gers en luitenant-kolonel A. Baars, van sectie 15 Militair Gezag, staan temidden van deze bedrijvigheid. Zij wachten op de „Skymaster", die dr. Van Mook, den Luitenant-Gou verneur-Generaal van Ned.-Indië, Dins*'a Schiphol zal brengen. Om ongeveer kwart over drie wordt het vliegtuig zichtbaar, om even later te landen. Dr. v. Mook betreedt na langen tijd den vader- landschen bodem. Hij spreekt de vele aanwezigen toe met de woor den: „Hoewel ik slechts korten tijd in Nederland zal vertoeven en ik weer zoo spoedig mogelijk aan den anderen kant van de wereld hoop te zitten, hoop ik toch, dat mijn verblijf hier zal beantwoorden aan de verwachtingen, die wij allen koesteren". Dan stapt dr. van Mook in zijn wagen, waarop de standaard van den gouverneur-generaal wappert. Een aardig intermezzo: de heer Plesman directeur der K.L.M., be groet zijn zoon, die eveneens met dit vliegtuig is meegekomen. Onmiddellijk na zijn aankomst Dinsdag op Schiphol is de Lui tenant-Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, dr. H. J. van Mook, in gezelschap van den minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, diens echtgenoote en Van Mook's secre taresse naar Den Haag gereden, alwaar de minister en dr. Van Mook een eerste bespreking hiel den in hotel „De Oude Doelen". Zooals gemeld, had Van Genech ten voor hij zich van het leven be roofde in zijn cel in de gevangenis te Scheveningen een brief geschre ven aan den griffier van het Bij zonder Gerechtshof te 's-Graven- hage. In dezen brief, welke thans voor publicatie is vrijgegeven, deelt Van Genechten o.m. mede, dat de ver gissingen die de nationaal-socialis- ten begaan hebben te fundamen teel zijn om door een beroep op goedé trouw gedekt te worden. Voor hem persoonlijk geeft hij toe, dat hij door zijn optreden het Ne- derlandsche volk ten diepste heeft gegriefd. Hfj trekt zijn cassatie-be roep in en geeft te kennen geen gratie aan de Koningin te zullen vragen, omdat een schuldbekente nis van zoo principieelen aard als de zijne haar beteekenis verliest wanneer zjj met een gratieverzoek gepaard gaat en omdat overigens de dood hem liever is dan het le ven, dat hem bij het verleenen van gratie zou wachten. Met de uitvoe ring van zijn daad van zelfmoord heeft hij gewacht op het arrest van den Raad van Cassatie in de zaak-Blokzijl, omdat de mogelijkheid bestond dat deze raad van meening zou zijn, dat inderdaad door de ca pitulatie de oorlogstoestand had op gehouden te bestaan. In zijn schrij ven zegt hij verder dat hij om de mogelijkheid te ondervangen dat het Bijzonder Gerechtshof ambts halve een gratieverzoek zou indie nen zelf besloten had het vonnis te executeeren, mede omdat werkelijke zoenoffers de heillooze verwijdering tusschen de duizenden nationaal- socialisten en het Nederlandsche volk kunnen doen verdwijnen. Het was hem duidelijk geworden dat al leen de verdwijning van de leiden de nationaal-socialisten een werke lijke verzoening met de duizenden ongelukkigen voor wier gedachten- gang de nationaal-socialisten in hooge mate verantwoordelijk zijn mogelijk kan maken. Bij K.b. is met ingang van 1 Januari 1946 aan mr. S. baron van Heemstra, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commissaris der Koningin van Gelderland, met dankbetuiging voor de vele dien sten, door hem aan den lande be wezen. De frankeerkosten voor stukken die na 17 Dec. 1945 per vliegtuig uit Ned.- Indië in den Nederlandschen dienst worden aangebracht, worden van de geadresseerden geheven. Deze kosten bedragen voor brieven 30 cent per 10 gram en 20 cent voor een brief kaart. Verwachting tot Donderdag avond: Wisselende bewolking, geen re gen van beteekenis. Iets kouder. Matige wind tusschen Zuid-West en Zuid. Zon onder 16.38, Maan 16.55 10.03, Zon op 8.46. MECHELEN, 18 December (A.N.P.) In de Mechelsche parochiekerken is Zondag j.l. een oproep voorgelezen van de Nederlandsche Bisschoppen, gericht tot Kardinaal van Koey, en waarin aan de Belgische geloovigen hulp wordt gevraagd, voor de nood lijdenden' uit Nederlandsch Limburg' eh Noord-Bï-abant. De Belgische Pri maat herdacht de hulp die de Bel gen in 1914 van Nederland mochten genieten en gaf uitdrukking aan de verwachting, dat thans zijn landge- nooten op hun beurt Nederland zou den helpen. De procureur-generaal van Ned.- Indië heeft den sociaal-democraat, Jaques de Kadt, den toegang ge weigerd tot het vliegtuig dat van Batavia naar Sydney vertrekt. De Kadt wordt als de politieke advi seur van Soekarno en Sjahrir be schouwd. In de Statenzaal op het Prin senhof is hedenmiddag de heer M. A. Reinalda, die op den voor avond van Haarlems stadsjubi- leum van H. M. de Koningin de benoeming tot burgemeester ont ving, in die functie geïnstalleerd. Tot de genoodigden behoorden o.a. de Commissaris van de Konin gin dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en diens echtgenoote, mevrouw Reinalda en verschillende De Britsohe militaire politie, al dus Reuter, heeft gisteren te Diissel dorf een straatgevecht met revol vers en sten-guns moeten leveren bij het aohtervolgen van een bende van jonge Duitsohers, die den laat- sten tijd het platteland hadden ge terroriseerd door het verrichten van aanvallen op boerderijen. Ver schillende leden der Duitsche bende liepen verwondingen op, ter wijl ongeveer 20 arrestaties werden verricht. Ook Heusden, het stille stadje aan de Maas, heeft zijn éénjarige bevrijding herdacht. Een herden king in rouw en tranen, want aan deze bevrijding ging een „Bartholomeusnacht'' vooraf. De gruwel der verwoesting is geko men ook over dit historische stadje, deze „ville morte", en de dag van 5 November 1944 zal als een „dies ater" blijven aangetee- kend staan in de annalen zijner geschiedenis. De historie, met haar wel en wee, is heengegaan over dit plaatsje, dat zóó oud is, dat men omtrent zijn oorsprong slechts gissen kan. Nóg zijn er de hooge wallen met hun prachtigen doorkijk op de lange straten met middeleeuwsche trap- geveltjes, maar overigens is het plaatsje erbarmelijk ontluisterd en geschonden, want in denzelfden nacht waarin de Duitsohers een bloedige bladzijde toevoegden aan de annalen van Heusdens geschie denis, werd meteen een belangrijk stuk van zijn geschiedenis voor al tijd weggevaagd. De geallieerde artillerie naderde steeds meer het plaatsje, welks In woners met groot ongeduld en po pelend hart de eindelijke bevrijding i afwachtten. Enkele honderden, zoo wel mannen, vrouwen, kinderen als grijsaards, hadden toevlucht gezocht in de eeuwenoude gewelven van het Raadhuis, toen midden In den nacht het stadhuis werd opgeblazen en alle vluchtelingen bedolven werden. Deze ramp alléén reeds kostte 133 men- schen, mannen, vrouwen en kinde ren, varieerend in den leeftijd van 4 tot 84 jaar, het leven. Bovendien gingen tegelijkertijd de katholieke en protestantsche kerk in vlammen op Na de bevrijding van Heusden op 5 Nov. 1944 leefden de inwoners nog geruimen tijd onder de terreur der Duitsche granaten en mortieren, die van over de Maas werden afgescho ten. Dit werd zóó erg, dat alle in woners op Oudejaarsdag moesten evacueeren. In totaal hadden toen reeds 156 inwoners, het [even moeten latén. Eerst na dé algcheele bevrij ding van Nederland in Mei van dit Jaar konden de ingezetenen naar hun verwoest stadje terugkeeren. Het aantal vernielde huizen be draagt 38, zwaar beschadigd werden 148 huizen, licht beschadigd 469. Er werden 22 boerderijen vernield, voorts behalve de twee reeds ge noemde kerken nog een kleiner kerk je. Op Heusdens grondgebied werden voorts verwpest de oude toren van Herpt. alsmede de in 1938 door ar chitect Kok uit Amsterdam geres taureerde toren van Hedikhuizen. Plannen voor den wederopbouw zijn nog niet bekend. De gemeente is echter in onderhatvdeling voor de aanwijzing van een stedebouw- kundige, belast met het maken van een ultbreichngs- en wederopbouw- plan. zonen van den burgemeester met hun echtgenooten, mr. A. Bruch. de burgemeester van Bloemendaal jonkheer mr. C. J. A. den Tex, hoofden van takken van gemeente dienst en bedrijven. De oudste wethouder, de heer F. S. Noordhoff, hield de Installatie rede, waarin hij o.a. zeide: .Na mens den raad der gemeente Haar lem heet ik U in Uw nieuwe waar digheid welkom in ons midden. Reeds in 1917 werd gij gekozen tot lid van den Haarlemschen gemeen teraad en sinds 1923 hebt gij bijr.a onafgebroken een belangrijke plaats ingenomen in het college van B. en W. van deze gemeente. Het moet voor U een reden tot bijzondere voldoening zijn geweest, dat de ad viseurs van H. M. de Koningin aan de Landsvrouwe het voorstel heb ben kunnen en willen doen, om de vervulling van het hoogste ambt in deze gemeente in Uw handen te leggen. Deze eervolle onderscheiding, waarmede gij Uw levenswerk be kroond ziet, is in waarheid de vrucht van onverzwakte krachts inspanning, van noeste.vlijt en van grooten ernst om in de maatschap pelijke problemen door te dringen en U de kennis der sociale verhou dingen en een veelzijdige algemee- ne ontwikkeling eigen te maken, welke U thans zcozeer te stade ko men." Voor uw inzichten en uw begin selen zijt gij altjjd frank en vrü uitgekomen. Gij hebt ze nooit on der stoelen of banken gestoken, maar in den strijd der ideeën helbt gij eveneens te allen tijde de meeningen en argumenten van hen, die anders dachten dan gij, weten te waardeeren en te eerbiedigen. Uw oprechte democratische gezind heid kwam daarin tot uitdrukking. In ruimen kring heeft men dat ge apprecieerd. Soerabaja na de beschieting vanuit zee door de torpedobootjagers H.M. Caesar, Coolier en Carron. Minister Mansholt heeft in de Tweede Kamer medegedeeld, dat thans de tijd gekomen is, langzamerhand het aantal arti kelen van de distributie te ver minderen. Grutterswaren, peul vruchten, biscuits, cacao, koek en verscheidene versnaperingen zullen worden vrijgegeven. Ook varkensvleesch zal in de naaste toekomst vrij komen. Brood nog niet, doch alléén uit overweging, dat het brood anders als vee voer zal worden gebruikt. Het Is vandaag honderd jaar geleden, dat de eerwaarde zusters van Liefde der Congregatie fan O. L. Vrouw Moeder van Barm hartigheid te Tilburg, zich in Haarlem vestigden. Aan het Spaarne werd het St. Veronica-gesiiGht opgericht, waar de Zusters ook nu nog verblijven. Zij hebben zich voornamelijk aan 't enderwijs gewijd en onderrichuen aan een fröbelschool in de Linscho. tenstraat, aan de lagere school in de St. Anthoniestraat en aan de Muloschool voor meisjes aan den Kleinen Houtweg. De Zusters zullen dit bijzondere feit op Donderdag 3 Januari herdenken. Zondag 6 Ja nuari zal ZJI.Exc. Mgr. J. P. Hui- bers in de kerk van O. L. Vouw Ro zenkrans een pontificale Hoogmis opdragen. De feestviering voor de ongeveer 1100 kinderen der Zuster scholen zal in den zomer van 1948 geschieden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1