J Burgers genadeloos neergeschoten Van Mook en drie ministers naar Londen EEN NIEUW HUIS Kerstboodschap van H.M. de Koningin Britten bezetten Noordelijk deel van Bandoeng I v Va waarin vrede, welvaart en gerechtigheid wonen Voor bonnenlijst VOOR DE STILLE ARMEN Besprekingen met Attlee Het weer Semarang acht uur onder Engelsch granaatvuur Verraad der Japanners Mussert teekent cassatie aan illtkië Burgemeester geeft richtsnoer voor Haarlems toekomst Barbaarsche fusillades van Nederlandsche SS-lieden Hist, tentoonstelling 69ste JAARGANG No. 23424 o DONDERDAG 20 DECEMBER 1945 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week Jt: jÊ •A -"v l J'apansch verraad Ver, Staten dringen aan op besprekingen mm :r '-•>* - - - j gL OPGRAVINGEN AAN VELUWEZ00M Moordcommando zie pagina 3 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Naar A.N.P.-Aneta verneemt, zullen 26 Dec. prof. ir. W. Scher- merfaorn, prof. dr. J. H. A. Loge- mann, dr. H. J. van Mook en ver moedelijk ook mr. J. H. v. Royen, minister zonder portefeuille, naar Londen vertrekken voor het voe ren van besprekingen met den Britsehen minister-president, Attlee, en andere leden der Brit- sche regeering. Dr. H. J. van Mook heeft sinds zijn aankomst in Nederland reeds geconfereerd met leden van het Ne- derlandsche kabinet. Van heden af zal hij ook ln contact treden met verschillende groepen uit het par lementaire en openbare leven. A.s. Zaterdag zal Van Mook delegaties ontvangen van het „Verbond van Indonesische Burgers" de „Perhim- poenan Indonesia'' en de Chinee- sche vereeniging „Chung Hua Hui". Verwachting tot Vrijdagavond: Plaatselijke mist, overigens licht tot half bewolkt, geen regen, vrij koud. zwakke, later matige Zuidelijke wind. Zon onder 16.29, Maan 18.00 11.04, Zon op 8.47. Geslaagd te Lelden voor candldaats- examen wis- en natuurkunde no. F mej. C. Bijleveld te Oegstgeest. Vrijdag, 21 December a.s., zal H.M. de Koningin om 20 uur over de radiozenders van Hilversum een Kerstboodschap tot het Ne- derlandsche volk richten, waarbij tevens een woord tot land- en rijksgenooten in overzeesche ge bieden zal worden gesproken. WM A -SS m.y- '*y Ruim 1000 Britsche soldaten hebben Woensdag deelgenomen aan een zuiveringsoperatie ten Noorden van Bandoeng. De meeste extremisten, die zich in dat gebied hadden verzameld, vluchtten vóór de aankomst der troepen. Er werd weinig tegen stand ondervonden; van de 32 Europeanen, die, naar indertijd gemeld werd, door de Indonesiërs werden ontvoerd, is geen spoor te bekennen. 14. A.F.-vliegtuigen zorgden voor dekking ln de lucht. De piloten meldden, dat het groote radiostation ten Noorden van de stad door de Britten is overge nomen en dat in de nabijheid artillerie-activiteit schijnt te heerschen. Volgens Indonesische berichten hebt n de Engelschen de omgeving van Semarang gedurende 8 uur onder granaatvuur gehouden, in het bijzonder den weg tusschen de stad en Demak, dat zwaar bescha digd moet zijn. Semarang zelf wordt als een verlaten stad be schreven, terwijl de dorpen in de omgeving zijn platgebrand. Deze berichten zijn gedeeltelijk beves tigd door Britsche officieren, die naar Batavia terugkeerden en zeiden, dat „Semarang zwaar te lijden had gehad." Te Batavia is een Britsche sol daat gewond, toen terroristen handgranaten wierpen. De Neder- landsche soldaten, die de Wilhel- mina-kazeme ln het Noordelijk c.eel van de stad bewaken, hebben het vuur geopend op een menigte van 40 Indonesiërs, die hun kamp aanvielen. Ten Westen van Buitenzorg, waar Britsche troepen uit een hin derlaag zijn aangevallen, Is thans een sterke Britsche basis gevestigd. Zoo nu en dan wordt daar nog met lichte wapens en machinegeweren gevuurd. De Britsche militaire autori teiten hebben het hardnekkige gerucht, dat in Batavia de ronde deed, dat 30.000 Nederlandsche soldaten „binnen een dag varens van Batavia verwijderd waren", tegengesproken. Het opperbevel van het Ned.-In- dische leger maakt bekend, dat het Ned.-Indische leger den kampong Pasar Minggoe, bij Batavia, gezui verd en bezet heeft. Bijzonderheden van de actie zijn nog niet beschik baar. De ernstige verdenking, dat Ja panners - waardevolle inlichtingen betreffende Britsche militaire bewe gingen aan de Indonesiërs verraden, is nog toegettomen. nadat Engel- sche soldaten op, het lijk van een ge sneuvelden Indonesischen soldaat een dagboek hebben gevonden, waar- In volledige bijzonderheden waren opgeteekend over de militaire actie in het Noordelijk deel van Bandoeng. Daar stond o.a. genoteerd: „De leider deelt ons mede, dat de En gelschen ons morgen mogelijk met een sterke krijgsmacht zuilen aan vallen. Wij hebben ons voorbereid om hen të ontvangen en „corned beef" van hen te maken". Men heeft vastgesteld, dat de Ja- pansche troepen van de actie op de hoogte waren, omdat zij er aan zou den deelnemen. Ge'neraal-majoor Maboechl bezocht daartoe den Brit- schen plaatselijken commandant, brigadier MacDonald. Twee uur na deze conferentie waren de „leiders" der Indonesiërs te Lembang op de hoogte van alles, zooals Vil ij kt uit het gevonden dagboek. Brigadier Mac Donald heeft dan ook openlijk het vermoeden uitge sproken, dat de Japanners hem ver raden hebben. Twee Japanners wer den in arrest gesteld, omdat zij ver zuimd hadden de Engelschen in te lichten over enkele huizen, waar leden der Indonesische jeugdbeweging bijeen komen. Het terughouden van deze informatie beteekende een onnoodig in gevaar brengen van de levens van Europeanen, die nog in die betreffende wijk vertoefden. Uit het gevonden dagboek zou voorts gebleken zijn, dat leden van het TKE ongetwijfeld deelnemen aan extremistische acties. De Ver. Staten hebben, volgens U. P., den Nederlanders en den Indonesiërs verzocht de bespre kingen, die ten doel hebben een vreedzame oplossing voor de pro blemen van Ned. Indië te vinden, voort te zetten. In de verklaring van het Ameri- kaansche departement van Buiten- landsche Zaken, waarin deze mede- deeling wordt gedaan, wordt verder gezegd, dat de Ver. Staten de jongste gebeurtenissen in Ned. Indië met groeiende bezorgdheid gadeslaan. Blijkbaar is er een stilstand geko men in de vroeger gevoerde bespre kingen. Er wordt op gewezen, dat de eerste verantwoordelijkheid voor het bereiken van een overeenkomst bij Nederlanders en Indonesiërs ligt. Ter griffie van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage is heden het verzoek van Mussert ontvangen, waarin hij cassatie aanteekent tegen het over hem uitgesproken doodvonnis. .SWf 4 V- De aankomst van H. K. H. Prinses Juliana, die Woensdag avond de eerste opvoering van het Kerstspel in de oude'St. Bavo te Haarlem bijwoonde Na de installatierede van wet houder Noordhoff heeft burge meester Reinalda dank gebracht aan H. M. de Koningin voor zijn benoeming tot burgemeester van Haarlem, aan den raadgever van de Kroon, den bewindsman van Binnenlandsche Zaken en den Commissaris der Koningin in deze provincie voor hun voor dracht. In de voor ons vaderland zeer moeilijke omstandigheden, aldus spr., ben ik mij bewust van de ver antwoordelijkheid bij de aanvaar ding van dit ambt dat thans op mijn schouders is gelegd. Zonder medewerking van velen, zonder hulp van anderen, zonder dienstbetoon van hen, die daartoe geroepen zijn, is de taak niet te vervullen. Onze wetgeving is sedert de vijftiger ja ren der vorige eeuw doordrenkt van dien democratischen geest, welke een eigenschap is van het Neder landsche volk. Wij weten, nu nog sterker dan vóór 1940, dat wij dien democratischen geest in ons volk op alle terreinen hebben te verster ken en te verbeteren. Vraagstukken van diep-ingrijpenden aard in staatsrechtelijken, in soclaal-eco- nomischen zin komen straks aan de orde. De Duitsehers hebben met en door hun systeem en de daarmede gepaard gaande wetteloosheid en rechteloosheid hunnerzijds en van arbeidsweigering en wetsontduiking onzerzijds een erfenis van corruptie achtergelaten, die zich hier en daar uit in omkooperij, onrechtmatige be voordeeling, verbreiding van laster, onbetrouwbaarheid en andere vor men van moraalverwildering en plichtsverzaking. Een aantal nor men schijnen in onze samenleving verloren te zijn geraakt. Bewust van onze verantwoor delijkheid jegens de toekomst van ons volk, moeten wij de verbete ring hiervan zelf ter hand nemen. Waarheid, eerlijkheid!, onkreuk baarheid moet de richtsnoer zijn. Geen gekanker, geen geroddel In de vroege lente van dit jaar, het was juist de zie Maart, be gaven twee geëvacueerde landbouw wers, H. T. en G. T. Gerards, va der en zoon, zich te Lunteren met paard en wagen op weg naar de omgeving van hun ivoonplaats Wageningen, om daar een vracht hooi te halen. Van dezen tocht naar het toenmalige „Sper"-gebied keerden deze vreedzame landbou wers nimmer terug eg maanden lang bleef een sluier hangen over hun raadselachtige verdwijning. Totdat een te Harskamp gedeti neerde Nederlandsche S.S.-man, van Maastrigt, bekende, dat bei de mannen op zijn bevel waren doodgeschoten en de lijken in de omgeving van Bennekom in den grond waren gestopt. De te Bennekom gestationneerde brigadier van politie stelde met zijn mannen een uiterst consciëntieus onderzoek ln, waarbij kwam vast te staan, dat de opdracht tot fusillee ring was gegeven door serg. majoor Kaszberg en de uitvoering ïn han den was gelegd van Van Maastrigt. De opgraving a. d. Bornschen weg onder Bennekom (de plaats werd door van Maastrigt aangewezen) bracht inderdaad het stoffelijk over schot der beide vermisten, die door familieleden geïdentificeerd konden worden, aan het licht. Een ander slachtoffer was de Bennekomsche bakker W. S. Aalbers, die rich 13 Maart eveneens naar het „Sper"-gebied had begeven. De Ne derlandsche S.S.-man C. A. Kooy- mans, eveneens gedetineerd, legde dienaangaande verklaringen af. De man, die per rijwiel naderde, werd aangehouden en weer was het Kaszberg, die bevel gaf dezen bur ger neer te knallen. Kooymans ver klaarde, dat de volksduitscher Horch het vonnis voltrok. Het slachtoffer werd vóór het fusilleeren op den rand van een voor hem'ge graven kuil geplaatst en na de vol trekking van het vonnis daarin ge worpen. Enkele dagen later was het een landbouwer, die door Horch op dezelfde manier werd doodgeschoten. Deze Horch vormde met nog twee andere volksdultselicrs, Riegc en Smirna, een zg. nlaordoom- mando, speciaal beltast niet hiet uit den weg ruimen van personen, die in het „Sper"-gebled rondom Bennekom en Wageningen werden aangetroffen. Opgravingen brachten het stoffe lijk overschot van bovengenoemden A., die geïdentificeerd werd door zijn echtgenoote, aan liet licht. De tweede persoon werd bij een onder zoek, dat de Wageningsche politie instelde, opgespoord. Bij identifica tie bleek hij afkomstig uit Veenen- daal en genaamd J. Auperle. De brigadier, belast met het onderzoek, liet in verband, met de verklaringen van Kooymans nog enkele andere te Harskamp gedetineerden verhooren en deze legden voor het drietal Horch, Riege en Smirna zeer bezwa rende verklaringen af. De mededee- lingen, Inzake de mentaliteit van den „Nederlander" Kooymans ge daan, waren verder van dien aard, dat de politie het nuttig oordeelde dezen persoon nog eens geducht aan den tand te voelen en het resultaat was verrassend. Hij herriep zijn aan vankelijk afgelegde verklaring in zooverre, dat niet Horch maar hij zelf de twee bewuste personen had aangehouden enneergeschoten. In dezelfde maand had hij, Kooy mans. geassisteerd door een ander lid van de Duitsche Wehrmacht, nog twee personen gefusilleerd t.w. B. Looys uit Wageningen en Th. J. Verstegen uit Renkum. De overblijf selen van genoemde personen werden bij een onderzoek der Wageningsche politie geïdentificeerd. De beide S.S.-lieden van Maistrigt en Kooymans zijn ter beschikking gesteld van den auditeur-militair bij den krijgsraad te velde. Volgaarne voldoe ik aan een ver zoek van den heer ir. P. C. v. d. Heyden. In zijn functies van voor zitter van den Bijzonderen Raad der St. Vincentiusvereeniging te Haarlem, zoowel als voorzitter van de uitdeelingscommissie van het Interkerkelijk Bureau en ik weet niet wat al meer, heeft hij in het afgeloopen jaar wonderen van stil werk verricht. En nu vraagt hij me een aanspo ring voor de lezers van dit blad voor de echt Haarlemsche dagiblad- actie voor de stille armen, die eens per jaar plaats heeft. Zijn oproep verdient vollen steun. Of er een misverstand heeft plaats gehad, ik weet het niet, maar het feit doet zich voor, dat deze inzameling per 17 December er zóó voorstond, dat er bij de re dactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant nog slechts weinig ont vangen is. Mij dunkt, daar moet haast een misverstand hebben be staan. Men begrijpt toch wel, dat da aanvragen bij den Armenraad dit jaar vele zullen zijn en dat daar om veler hulp noodig is. Mag ik u den weg wijzen? U kunt gelden voor de stille armen storten bij de redactie van de Nieuwe Haarlem sche Courant, Smedestraat. Giro biljetten 'zende men aan de redac tie N. H. Courant, en niet aan het Girokantoor te 's-Gravenhage, op dat d!e redactie zeker wete, dat het girobiljet werkelijk verzonden is. Ik verwacht stellig, dat deze regels een tekort uit welken hoofde dan ook ontstaan zullen doen inhalen. J. C. W. VAN DE WIEL Deken Het gironummer van de Nieuwe Haarlemsche Courant is 22884. Ook aan ons bureau worden giften in ontvangst genomen. Redactie „Nieuwe Haar lemsche Courant". over medemenschen, geen onwet tige handelingen, geen corruptie, geen dingen, die het daglicht niet mogen zien. Wanneer wij zoo, gedragen door edele gedachten en warme ge voelens, den opbouw van ons land en ook de vernieuwing en het herstel van onze stad aanpakken, dan ben ik er van overtuigd dat wi», zullen slagen. Op de breede, hier en daar nieuwe basis der democratie bou wen wij, als het kan ook met de hulp van vele jongeren, het nieu we, mooie, goed verlichte huls, waarin vrede, welvaart en gerech tigheid zu"-ti wonen. De tweede vergadering van den Haarlemschen Noodraad werd gisterenmiddag in de Statenzaal op het Prinsenhof geopend met de installatie van den heer M. A. Reinalda als burgemeester van Haarlem. De oudste wethou der, de heer F. S. Noordhoff, hangt na zijn rede den burge meester de ambtsketen om De historische tentoonstelling in het Frans Halsmuseum, die een in teressant overzicht geeft van de ge schiedenis van Haarlem, zal tot het einde van het jaar geopend blijven en ook op de Kerstdagen te bezich tigen zijn. Aan den 10 ÖOOsten bezoeker zal *n fraai aandenken geschonken wor den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1