KERSTBOODSCHAP VAN H.M. DE KONINGIN Meer troepen naar Indië Giraal tegoed komt vrij per 1 Januari Beslissing na afloop van conferentie met Van Mooi. Eveneens het geld, dat nog op de geldkaart staat PATTON OVERLEDEN Onstuimig en geniaal veldheer Joegoslavië Moge ook in Indië spoedig de vrede terugkeeren" X VOOR DE STILLE ARMEN 69ste JAARGANG No. 23426 ZATERDAG 22 DECEMBER 1945 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per vveelc (Vervolg op pagina 3) i'J Verklaring van Attlee Het weer Verhandelbare spaarcertificaten Spaarcertificaten Scheiding tusschen kerk en school Amerikaansche films „De Telegraaf" in Britsche handen? Controle op Duitsche steenkolenmijnen De verklaring van minister Logemaan STAD EN OMGEVING NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT H. M. de Kon'ngin heeft gisterenavond over de beide zenders een Kerstboodschap uitgesproken, waarin Zij er op wees, dat dit een histo risch Kerstfeest zal zijn, het eerste na jaren van onrust, ljjden en strijd. Zij richtte voorts het woord tot onze zwaar beproefde land- en rtjksgenooten in Ned.-Indië. „Moge spoedig hun lijden beëindigd worden, an ook daar de vrede worden gewonnen", aldus H. M. Zij sprak als volgt: Landgenooten, Aan den vooravond van dit. raag Ik wel zeggen historisch Kerst feest. het eerste na de jaren van benauwenis, van onrust, van opge jaagd zijn. van verbeten strijd en bitter lijden, die achter ons liggen, wil ik, hereenigd met u, een enkel woord door de microfoon tot u spreken. Met nog versch geslagen wonden en schrijnend leed, gelijk onze ge schiedenis nog nimmer heeft ge kend. verzamelen wij ons om Gods heerlijke gave, ons in Christus ge schonken, als vrij volk. Als vrij volk! Bij het uitspreken van deze woorden maakt zich een diepe ont roering van Mij meester, een ont roering die natuurlijk door u wordt gedeeld. Meer dan ooit danken wg God op een oogenblik als dit, dat Hij ons uitredding schonk, danken wij Hem, dat wij dit feest als vrije menschen mogen vieren, danken wij God voor Zijn heer lijke Kerstboodschap. Moge dit Kerstfeest bovenal voor u er een zijn van innerlijke waar achtige blijdschap en moge die vre de. die alle verstand te boven gaat en verlicht, die vrede dien alleen de Vredevorst schenken kan, uw deel zijn. Dit wensch Ik u allen van heeler harte toe. De bloed en vuur Patton, die met geweldige snelheid zijn tankdivisie stootte door Frank rijk en Duitschland, is gestorven in een ziekenhuis te Heidelberg tengevolge van de verwondin gen, die hij bij een auto-ongeluk had opgeloopen Officieus is Vrijdag, volgens A.P., te Londen bekend gemaakt, dat Attlee en de ministers van zijn kabinet het besluit van de Britsche militaire autoriteiten om meer troepen naar Indië te zenden, thans in bespreking hebben. De uiteindelijke be slissing zal worden uitgesteld tot na afloop van de conferentie met dr. Van Mook. Het besluit, meer troepen naar Java te transporteeren, was geno men tijdens de onlangs in Singapore gehouden conferentie, waarop de Britsche bevelhebbers zich bereid verklaarden de rust en orde op Java te herstellen. Verwachting tot Zondagavond: Meest zwaar bewolkt met latei vooral in liet Zuid-Westen kans op eenigen regen, vry koud; ma tige, later krachtige wind tiis- sclien Zuid en Oost. Zon ouder 16.30, Maan 20.27 12.09. Zondag: Zon 8.4816.30, Maan 21.43—12.31. Maandag: Zon op 8.48. Ililllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllll Voor de vijfde maal heeft de minister van Financiën de aan dacht gevraagd voor de groote geldoperatie, die in de tweede helft van dit jaar In Óns land werd vol trokken. Ditmaal zal het voor het laatst zijn. Met ingang van 1946 zal het girale, geld worden vrijge geven, alsmede het geld, dat nog op de geldkaart staat, en daar mede nadert de geldvernieuwing haar einde. De hoeveelheid van gereed en giraal geld samen is tot een economisch verantwoorden omvang teruggebracht en de ern stige gevaren waarmede de geld- overvloed ons land heeft bedreigd, zijn krachtdadig bezworen. De splitsing van het geld in giraal en vrij, die tijdelijk noodzakelijk was, wordt opgeheven. De mogelijkhe den van gebruik en beschikking worden t. a. v. al het geld, dat in omloop is dus met uitzondering van het geblokkeerde gedeelte Weer gelijk. Hierna releveerde prof. Lieftinck de geschiedenis der geldsaneering, waar na hij vervolgde: De hervatting van den effecten handel. waartoe in de eerste dagen van Januari zal worden overgegaan, moet voorloopig nog beperkt blijven tot overdracht van binnenlandsche obligaties en pandbrieven tegen be taling van geblokkeerde rekening op geblokkeerde rekening. Vrij geld kan tot den handel ln oud effectenbezit nog niet worden toegelaten, juist omdat op het vrije geld een beroep zal moeten worden gedaan voor niéuwe kapitaalvorming ten behoeve van den wederopbouw. Met het oog daarop is voor dit geld een nieuwe beleggingsmoge lijkheid geschapen. Begin Januari zal een aanvang worden gemaakt rnet de uitgifte van verhandel bare spaarcertificaten ter waar de van f 100.die een rente zullen dragen van 2 Vj pet. Zooals bekend streeft de regeering naar een verlaging van den rente voet voor langloopende staatslee- nlugen tot 3 pet. Dit percentage zal voorloopig gelden voor nieuw uit te geven staatsleeningen zonder dat daaruit de gevolgtrekking be hoeft te worden gemaakt dat het In het voornemen ligtde algemeene renteconversie van reeds bestaande obligatie-leeningen op korten ter mijn ter hand te nemen. Dit laat ste zou de meeste beleggingsinsti tuten zooals de levensverzekerings- mijen en de pensioenfondsen voor onoverkomelijke moeilijkheden stel len, zoodat een geleidelijke verla ging in het voornemen ligt. (Vervolg op pagina 3) Öp 9 December kwam generaal Pat ton's auto in botsing met een legerwagen ln de omge ving van Heidelberg. Hij werd ernstig gewond. Er kwam een on gunstige wending en ondanks alle hulpmiddelen is hij overleden. Het is de Ironie van het noodlot, dat generaal Patton op het slagveld ternauwernood, den dood ontsnapte, zooals bij Nancy, waar een bom van 400 kilo naast hem Insloeg, doch niet ontplofte. Generaal George S. Patton Jr., die 60 jaar is geworden, werkte sterk op 'de verbeelding van het Ameri- kaansche volk als kranig en gehard cx-cavalerist met zijn twee pistolen met paarlemoeren handvaten in zijn holsters en Fransche degen. Hij was de man, die de Amerikaansche strijd krachten aanvoerde bij de verovering van Tunesië, en later in den verras senden stormloop van de gemechani seerde eenheden door Frankrijk, toen de invasie in Europa nog geen twee maanden oud was. Altijd vooraan in het gevecht, sprong generaal Patton. brandend van ongeduld, uit een boot in het water, om zijn manschappen in den striju aan de kust van Sicilië zelf te kunnen aanvoeren. Patton's persoonlijkheid veroor loofde liem niet lang op den ach tergrond te blijven. Als hij geen algemeenen bijval oogstte door zijn schitterende wapenfeiten. speelde hij een rol in incidenten, die de carrière van een onbeduidender fi guur dan hij geruïneerd zouden hebben. Zoo was er het incident in 1943, toen hij het onderwerp vormde van scherpe discussies in de legerkringen en in de pers naar aanleiding van den klap, dien hij een Amerikaansch soldaat in een hospitaal gaf. Hij kreeg een berisping van gen. Eisenhower, en toen hij daarna ont heven werd van het bevel over het zevende leger, dat onder zijn aanvoe ring in Afrika en op Sicilië had ge vochten, mompelde men, dat het een disciplinaire maatregel was. Patton was echter te belangrijk, om op die manier zijn ontslag te krijgen, zoodat hij kort daarop werd aangewezen om het commando te voeren over het; der de leger bij de invasie in Frankrijk. In zijn sector begon de victorie in den invasieveldtocht, toen zijn divisies bij Avranches uit Normandië braken en in een geheimzinnlgen opmarsch naar Parijs optrokken. Zijn grandioze, vliegensvlugge op marsch aan het hoofd van zijn troe pen tot diep in Duitschland is een onvergetelijke bladzijde ln de kronie ken van de ki'ijgsgeschledenis. Zijn tankdoorbraken vanuit de Ardennen naar het hart van het Reich" heb ben geschiedenis gemaakt en een groot aandeel gehad in het keeren van Von Rundstedt's laatste wanhoopsoffensief. Na de overwinning in Europa werd Patton benoemd tot bevelhebber van het Oostelijke militaire district van de Amerikaansche bezettingszone in Duitschland. Op grond van beweringen, dat hij in Beleren een te langzame denazificatlepolitlek voerde, werd hij van dezen post ontheven en aange steld tot bevelhebber van het vijftien de Amerikaansche leger, dat uit niet veel meer dan een hoofdkwartierstaf bestond en belast was met het op schrijven van de geschiedenis der Ame rikaansche deelneming aan den oorlog in Europa. Ook Ned. onderdanen, in België woonachtig, kunnen van 22 Dec. 10 Jan. op zekere voorwaarden naar Nederland reizen. BELGRADO, 21 Dec. (Reuter). De commissie, die het ontwerp voor de nieuwe grondwet opstelt, heeft medegedeeld, dat een clausule zal worden aanbevolen die den militai ren dienst voor mannen en vrouwen verplichtend maakt. Tevens zal de grondwet voorzien in de scheiding tusschen school en kerk. Het godsdienstonderwijs zal vrö zijn maar dient buiten het school gebouw gegeven te worden. De Motion picture Association of America heeft medegedeeld, dat de groote Amerikaansche film maatschappijen de commercieele relaties met Nederland, op basis van samenwerking door bemidde ling van de Motion Picture Export Association, welke binnenkort een kantoor in Amsterdam zal vestigen, zullen hervatten. Mr. Henry W. Kahn zal op Kerst mis a.s. per vliegtuig naar Amster dam vertrekken, teneinde overleg te plegen met mr. Fayette Allport, Europeesch directeur van de M. P. A. A. De Hollywood-studios, welke in Nederland vertegenwoordigd zul len worden door de Export Asso ciation, zijn Metro-Goldwin-Mayer, Warner Brothers, 20th Century Fox, United Artists en Universal. - V H. K. H. Prinses Juliana deelt versnaperingen uit aan de ver pleegden van het Roode-Kruis sanatorium te Bloemendaal- Santpoort, dat zij onlangs officieel opende LONDEN, 21 Dec. (ANP-Aneta). De World's Press zegt te hebben vernamen, dat een Britsche com binatie een aanbod gedaan heeft voor het koopen van het Neder- landsoh© blad „De Telegraaf", welk blad nog steeds niet mag verschij nen. ESSEN, 21 Dec. (Reuter). In 't hoofdkwartier van de Noord-Duit- sche steenkoolcontröle werd heden officieel medegedeeld, dat de Brit sche autoriteiten met ingang van a.s. Zondag de rechtstreeksche con- tröle op alle steenkolenmijnen in de Britsche zone op zich zullen nemen. LONDEN, 21 Dec. (Reuter). Vol gens welingelichte kringen zal aan minister-president Schermerhorn en Van Mook, bekend worden gemaakt, dat 't 'n Brltsch belang ls. de Brit sche troepen uit Ned.-Indië terug te trekken, zoodra de veiligheid van de geïnterneerden verzekerd is: Men ls van meening, dat i het Britsche standpunt is, dat de troepen niet voor onbepaalden tijd in Indonesië kunnen blijven. De verantwooi-delijk- heid tegenover Nederland wordt er kend, maar hieruit volgt niet. dat Britsche troepen beschouwd kuxi- nen worden a)s instrument om dea wil van Nederland aan de Indone siërs op te leggen. Luitenant-generaal Sir Miles Dempsey en luchtmaarschalk Sir Keith Park hebben Batavia per vliegtuig verlaten. Over het doel van hun tocht zijn nog geen nadere bij zonderheden beschikbt ar. De verklaring van minister Loge- mann in de Tweede Kamer heeft, volgens U. P., de situatie* aanzienlijk opgehelderd, zoo zegt men in goed ingelichte kringen te Batavia. Ia het bijzonder vestigt men d® aan dacht op het feit, dat de regeering in Den Haag thans de ellende ia Ned.-Indië ten volle schijnt te be seffen. De onthullingen van den minister over de conferentie van Singapore noemde men echter te leurstellend. Een commentator van rad o-Ma- kassarheeft aangekondigd, dat aan de komende Rijksconferentie 18 Ne derlanders. 15 Indonesiërs en 3 af gevaardigden van Suriname en Curacao zullen deelnemen. Het ligt niet op mijn weg de lezers te wijzen op hun plicht om van datgene, wat zij bezitten iet» af te staan voor den everumensch. Het eenige, dat ik kan doen, is U te zeggen, dat uit ervaring blijkt, dat er zoo heel veel geld noodig is om de armoede ook maar iets te helpen verlichten. Wat het beteekent arm te zijn, honger te hebben, aan'de kinderen een gevraagde boterham te moeten weigeren, dat hebben wü allen de zen winter zelf medegemaakt. Niet dat toen gebrek aan geld oorzaak was van deze ellende, maar honger is honger, wat ook de oorzaak hier van moge zijn. Toen wisten wij, dat ieder mensch met hetzelfde euvel te kampen had, ieder leed honger, ieder had gebrek. Nü is dit niet meer zoo. Er is nu nog maar één categorie, die gebrek heeft en dat zijn speciaal de Stille Ai-men. Die hebben nu niet meer den troost van gedeelde smart is halve smart, maar zij weten, dat er anderen zijn, zelfs de meesten, die geen honger meer hebben en geen gebrek. Laten deze dan nu aan die armen den troost geven van hun medeleven en een klein deel van hun te-veel af geven ten bate van de minderbedeelden. Dat inderdaad de nood groot is, kan iedere huismoeder getuigen, die met een vóór-oorlogsch inkomen moet woekeren om de touwtjes in haar gezin aan elkaar te knoopen. Hoe zou het dan zijn met diegenen wier inkomen minder is dan vóór Mei 1940, hoewel het gezin ver groot is en de kosten aanmerkelijk gestegen zijn. Gelooft U mij, zoo zijn er velen en speciaal deze wachten op uw gave. Het is nog niet te laat! Vult U daarom nog heden uw girobiljet in en zendt dit in plaats van naar Den Haag naar het kantoor van de Nieuwe Haar- lemsche Courant. Deze zal dan voor verdere afwikkeling zorg dra gen. Dezen maatregel hebben wij toegepast om zoo spoedig mogelijk van uw gift op de hoogte te zijn, aangezien de giro nog traag werkt. Als het U beter schikt, zal ook de redactie gaarne contant geld in ontvangst nemen. Ir. P. C. van der Heyden Pres. Bijzondere Raad der St. Vincentiusvereeniging. Het giro-nummer van de Nieuwe Haarlemsche Courant is: 22884.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1