Wat van den bon verdwijnt Naar een permanente „Flora" Van het witte doek Keuze tusschen goedkoopere en duurdere artikelen Wandelbosch Groenendaal een ideale gelegenheid ZATERDAG 22 DECEMBER 1945 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Benefice-concert H.O.V. Ledenconcert H.O.V. Lysol gedronken Schaaktournooi voor scholieren AGENDA „St. Gregorius" te Lisse 25 jaar Het eerste avontuur van Ling Khi Tong v Burgerlijke Stand Scheepvaartberichten EEN KERSTPUZZLE SCHAAKPROBLEEM WAT BIEDT DE RADIO ZONDAG? Programma Maandag Vrijdag 28 December zal de H. O. V. een concert geven, waarvan de opbrengst geheel ten bate van het pensioenfonds der orkestleden tal komen. De volgende solisten verleenen hieraan belangeloos me dewerking: George van Renesse, piano, Odette Ramone, sopraan van 't „Théfitre de la Monnaie" te Brussel, Jan Visser en Theo Baylé. Op het concert, dat o. 1. v. Jacques Moolenijzer staat, zullen worden uitgevoerd de Ouverture „Phèdre" van Massenet, het Pianoconcert in es kl. t. van Tschaikowsky en „l'Enfant prodigue" van Debussy. Een klein gemengd koor o. 1. v. Anton Krelage zal assistentie ver leenen. De H. O. V. ondervindt voor dit bijzondere concert alle mogelijke tegemoetkomingen van verschillen de instanties, zoodat de totale op brengst ten %oed»kan komen aan het pensioenfonds. Voorgedragen door' een ras-pia niste als Henriëtte Bosmans, heeft het wel eens verouderd genoemde Pianoconcert in a kl. terts (Op. 16) van Edv. Grieg toch nog zijn hoo- ge waarde en zijn meesleepende bekoring behouden. De viriele aan slag in de hoekdeelen, het bekoor lijke, melodieuze spel in het Ada gio, de aanstekelijke bravour in het slotdeel, zij maakten het luis teren naar de vertolking door deze meesterlijke pianiste tot een in tens genoegen. Het orkest, voor dezen avond onder leiding van Drs. Arend Koole, begeleidde over het algemeen zorgvuldig en in het slotdeel met begeestering. Verdere programmanummers wa ren Mendelssohn's Hebreden- Ouverture, de Notenkraker-suite van Tschaikowsky, en de Danssuite uit „Prins Igor" van Borodin. De dansen werden alle uitstekend ge karakteriseerd, waarbij de" Bloe- menwals met de aardige harp partij ongetwijfeld het hart der aanwezigen moet hebben verrukt, getuige het applaus dat vooral ook de harpiste ten deel viel. J. Scheepens. De 62-jarige H. A. M. heeft een slok lysol gedronken uit een flesch, waarin naar hij meende, limonade zat. De man is aan de gevolgen overleden. Het tiende schaaktournooi voor de scholieren van Haarlem en omstreken zal op 2, 3 en 4 Januari in restau rant Brinkmann, aan de Groote Markt, gehouden worden. KAARTEN HAARLEM—STORMVOGELS Het bestuur van „Haarlem" verzoekt ons te willen berichten, dat de in voorverkoop gekochte kaarten voor den op 9 December uitgestelden wedstrijd Haarlem-Stormvogels uit sluitend voor dien wedstrijd geldig blijven. Deze kaarten zijn dus niet geldig voor den wedstrijd Haarlem D.H.C. op Zondag a s. Wegens kolenbespai'iiig zal de R.K. Openbare Leeszaal en Biblio theek van 24 Dec. tot 2 Jan. gesloten zijn. Het kinderkoor „Inter Nos", De- staande uit 350 jongens en meisjes zal o.l.v. Jan Booda twee Kerstcon certen geven en wel Maandag 24 Dec. 7.30 en Dinsdag 25 Dec. 2.30 uur in de Gem. Concertzaal te Haarlem. Voor het lager-onderwijs piano slaagden zuster Josephs en de heer Peter van Woerden, beiden leerlin gen der muziekschool van Toonkunst te Haarlem. Het tiende schaaktournooi voor de scholieren van Haarlem en om streken zal op 2, 3 en 4 Januari in restaurant Brinkmann, aan de Gropte Markt, worden gehouden. Stadsschouwburg: 22 Dec. „Come- dia" in „Professor Klenow", 8 u 23 Dec. „Comedia" in „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet", 2 en 8 u.; 24 Dec. „Comedia" in „Pas op voor stille waters", 8 u.; 25 Dec. „Comedia" in „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet", 2 en 8 u.; 26 Dec. „Comedia" in „Pro fessor Klenow", 2 en 8 u.; 27 Dec.: Amst.-Rott. Tooneelgezelschap in „De vliegenvanger", 8 u.; 28 Dec.: Haarl. Kinden-Operettesehool „De gelaarsde kat", 2.15 u.; 28 Dec. Geor gette Hagedoorn voor G. en W., 8 u. BIOSCOPEN Rembrandt: „Oké Mr. Deeds", 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: „Jij wordt m'n man", 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Modern Times, 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: ,,'t Zit in de lucht", 2, 4.15, 7 en 9 u.; Mo- viac: Kleinkunstprogramma, 7 en 9 uur. Gem. cuneertgebouw: 24 Dec.: 7.30 u. en 25 Dec- 2.30 u. Kinderkoor „Inter Nos", o.l.v. Jan Booda met H.O.V. in Kerstprogramma; 26 Dec.: 2.30 Kerstoratorium door Haarl. Gem. Koor. APOTHEEKDIENSTEN De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen van 22 Dec. tot 25 Dec. des avonds 5.30 uur worden waargenomen door fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, tel. 10378; apoth. Begemann en Sneltjes, Kruis weg 30, tel. 10043 en Marnix-apoth., Marnixstraat 65, tel. 23525. Van 26 tot 29 Dec. zijn geopend: Th. Klink hamer, Koninginneweg 69, tel 11596; Grijseels en van Hees, Lange Veerstr. 19, tel. 11000 en Frans Hals-apoth., Frans Halsplein 1, iel. 11180. In Cinema Palace toont Sonja Henie, dat zij behalvee kunstrijden op de schaats, ook nog iets anders kan. Zij wordt verliefd op John Payne, dien zij persé trouwen wil en dien zij dan ook eenvoudig de creteert: „Jij wordt mijn man". Er is in deze amusante film veel te genieten van natuurschoon. Het journaal bevat niet alleen eenige interessante actualiteiten, maar brengt ons ook in de sfeer van Kerstmis met een aantal opnamen van een knapen- en mannenkoor, dat Kerstliederen zingt. Een millioenenerfenis is een veel geliefd thema van scenarioschrij vers maar niet minder van advoca ten en vermeende erfgenamen. Dit zien we in de film „Oké mr. Deeds", welke Rembrandt brengt, nog eens bevestigd. Gary Cooper laat zich in deze rolprent niet onbetuigd en hij weet de diverse situaties, waarin de goudstroom hem meesleurt, op een knappe wijze te vertolken. In Jean Arthur vindt hij een gelijkwaardige partner, die haar journalistieke hobby prijs geeft voor het edel hart van den man, die zijn bruid over den drempel draagt. George Formby zit deze week met zijn ukelele letterlijk en figuurlijk in de lucht. Deze film van het Frans Hals Theater is een oude bekende, die echter vandaag den dag nog niets van zijn humoreske en melodi euze charme heeft verloren. Modern Times met de vermaarde Charlie Chaplin is wegens de groote belangstelling van het Haarlemsche publiek deze week nogmaals in Luxer te zien. Op de jaarvergadering van de R. K. Gem. Zangvereeniging St. Gregorius te Lisse bleek, dat het batig saldo f 879.86 bedraagt De aftredende bestuursleden H. v. d. Rey, G. Elfering en mej. W. Hulsbos werden bij acclamatie her kezen. De vacature Siebelt wordt in de volgende vergadering aange vuld. Vervolgens werd de viering van het 25-jarig bestaan besproken. De herdenking begint 30 Dec. a.s. met een H. Mis, waarna om 3 uur voor genoodigden een bijeenkomst wordt gehouden. Des avonds 8 uur is de feestvergadering. (6o) ACLEPÏX 60. Daarmee was het avontuur op het kasteel feitelijk afgeloopen Ling Khi Tong wilde wel weer naar huis en nam afscheid van de prinses en den poortwachter, maar toen hij bij den toovenaar kwam, zei die, dat hij zoover met hem wilde meeloopen. Maar Ling Khi Tong vond, dat de toovenaar maar een raar pak aan had en daarom zei hij: „Eerbiedig excuus. Groot toovenaar misschien slaapjas uitdoen?" „Slaapjas?" zei de toovenaar Maar toen hij zichzelf eens goed bekeek, vond hij zijn jas toch ook niet erg mooi meer. „Maar dat geeft niet," zei hij, „Ik kan nog altijd wel een beetje tooveren." En toen wilde hij een mooi nieuw pak tooveren, maar het ging weer niet goed, want toen de tooverformule uit was, stond de oude toovenaar daar in het harnas van een ridder. Vermicelli, macaroni en spaghetti, puddingpoeder, de grutterswa ren gort en havermout, peulvruchten en zout komen in aanmerking van de bonnenlijst geschrapt te worden, terwijl van de groote groep versnaperingen e.d„ cacaopoeder, biscuit, beschuit, koekjes, koek en gebak derhalve niet de versnaperingen, die gedistribueerd worden op de versnaperingenkaart zullen volgen. Dit houdt echter niet in dat straks al deze producten in onbeperkte mate verkrijgbaar zullen zijn. Het ligt voorts in de bedoeling,] der regeering, de mogelijkheid te openen van een keuze tusschen i goedkoopere en duurdere artikelen van gelijke voedingswaarden, b.v. suiker in de plaats van jam, ver snaperingen en zuidvruchten. Het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening vraagt de medewerking zoowel van het publiek als van allen, die op eenigerlei wijze bij de distributie van levensmiddelen e.d. zijn inge schakeld, in het bijzonder van detaillisten en grossiers, ook de hand te houden aan de regelingen voor de producten, welke op de no minatie staan uit de rantsoeneering genomen te worden, zoolang deze maatregelen nog moeten gelden, en met name niet nu reeds bonloos te verkoopen. algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur, die onlangs werd gehouden, heeft de voorzitter van deze organisatie, dr. A. Verhagen, ln zijn openingsrede een belangrijke verklaring afgelegd, welke inhield, dat thans de tijd gekomen Is om over te gaan tot het stichten van een permanente bloemententoonstel ling. Nu mag zonder overdrijving worden gezegd, dat Heemstede op het gebied van bloemententoonstellingen geduren de de laatste twintig jaren wel Iets gepresteerd heeft. Daar ls in de eerste plaats de „Flora" 1925 die duizenden en nog eens duizenden bezoekers heeft getrokken. En dan is er de „Flora" 1935 die zoowel bij vakmensohen als bij leeken onvergetelijke herinnerin gen heeft achtergelaten. Want het staat voor Insiders vast, dat, wars er geen oorlog geweest, Heemstede stellig een „Flora" 1945 zou gezien hebben. Het is weliswaar nimmer uit gesproken, maar kennelijk heeft bij het hoofdbestuur van „Bloembollen cultuur" steeds de bedoeling voorge zeten om elke tien jaar de belang stelling van de geheele wereld op de bloembollencultuur te vestigen door middel van een Internationale ten toonstelling en hoewel het resultaat van een dergelijke, geweldig-grootscb opgezette expositie zich nimmer in cijfers laat uitdrukken, mag toch wor den aangenomen, dat het beoogde doel, reclame voor het bij uitstek Nederlandsche product dat bloembol heet, stellig is bereikt. Daar het wandelbosch „Groenen daal" voor deze twee zoo geslaagde wereldtentoonstellingen geschikt werd bevonden, lijdt het geen twijfel of ook voor de permanente „Flora" zal dit Heemsteedsche bosch de unieke plaats zijn. Het wandelbosch „Groenendaal" moge dan geleden hebben onder de niet te verzadigen roofzucht van de Duitschers en onder de handelingen van burgers, die zich, ten einde raad, aan hun mooiste bezit vergrepen om het schamele potje van tulpenbollen en suikerbieten te koken en een heel klein beetje warmte te hebben in den winter van honger en koude, het is nog steeds de moeite van het bezichtigen waard. Wie eenig besef heeft van de verbeteringen, die reeds sinds de bevrijding daar tot stand zijn gebracht, weet, dat Groenendaal schooner zal worden dan het ooit ls geweest. De vestiging van een per manente „Flora" zal niet alleen van grooten invloed zijn op de geheele schoonheid van ons mooie wandel bosch, maar tevens gelegenheid ge ven om ln de oorspronkelijke en tourage tal van nieuwe aanwinsten op het gebied van bloembollencul tuur te bevorderen. Een daarbij ge voerde verantwoorde propaganda voor dit bij uitstek nationale product zal zeker den lust om een klein deel van deze schoonheid in eigen tuin of bosch te hebben, ontegenzeggelijk animeeren. Dat het daar uiteindelijk om begonnen ls, spreekt vanzelf en Maartegen zal niemand bezwaren kunnen aanvoeren, want het ls een OFFICIEELE PUBLICATIES Groenten en Fruitdistributie Het plaatselijk verdeelkantoor van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit te Haarlem maakt bekend, dat heden is aangevangen de zgn. Kerstdistributie van 500 gram fruit (appelen of peren) per ingeleverden fruitbon F 02. Bevoorraad werden heden de kleinhandelaren: Lam Lucas en van LijnzaadNooij, als mede W. van Dongen. Van dag tot dag zal medegedeeld worden welke handelaren werden bevoorraad. Klachten inzake onze distributies kunnen binnen drie dagen schrifte lijk worden ingediend bij het P.V.K. Koudenhorn 66. Voor den goeden gang van zaken maken wij tevens bekend, dat niet iederen kleinhan delaar fruit is toegewezen op bon F 01, welke bon 8 December is ko men te vervallen. Onze fruitdistri butie van 250 gram, publicatie 8 De cember J.I., gaat dan ook verder op bon F 02. Zij die dus geen fruit ontvangen hebben op bon F 01, krij gen dit zoo mogelijk, als de aanvoer dit toelaat, op bon F 02. middel om de kwggkprestaties, waartoe de Nederlanders ln staat zijn, aan de wereld te laten zien. Daarmede wordt niet alleen het be lang van een bepaalde vakgroep, maar uiteindelijk van het geheele land gediend, omdat het voorloopig wel hoofdzakelijk de bloembollen zullen zijn, die ons aan de zoo broodnoodige deviezen moeten hel pen. Ten slotte mag nog wel gewezen worden op de uitstekende ligging van Heemstede ten opzichte van het spoorweg-, tram- en snelverkeer. Zoowel uit Den Haag, via Lelden als uit Haarlem, kan men per tram deze plaats bereiken; naarmate het spoorwegverkeer zich herstelt zullen ook meer stoptreinen worden Inge legd, zoowel uit de richting Den Haag als Amsterdam. Ook ten aan zien van het steeds drukker wor dende autoverkeer ligt Heemstede zeer gunstig; via de Haarlemmer meer kan men uit Utrecht binnen zeer korten tijd daar zijn. Vatten wij dus alle genoemde fac toren samen, dan kan het niet an ders of Heemstede wordt straks door de stichting van een permanente „Flora" opnieuw het hart van de bloembollencultuur HAARLEM. Geboren: C. G. Ven- nekerRoobeek, d; F. M. J. van de Kuit—Ikink, z; F. van der Lugt— Pies, z. E. M. E. Vogelzang— Pliester, z; M. J. B. van Dam Bos, z. Overleden: W. Suman, 67 j., Am- bachstr. C., 9 j„ z. van W. J. Lim- bach, Leidschev. C. S. Kroon— Kuipers, 62 j., Lambrecht van Dalei. D. Wiechmann, 84 j., Nieu we Gracht. E. L. Mockvan Len- nep, 66 j„ Stolbergstr. C. Visser, 79 j„ Santpoorterstr. J. Meijer, 61 j., Hazepatersl. H. W. Swaalf Eden, 69 j.( Tempeliersstr. W. R-, 1 d., z. van J. Verhagen, Kamperl. Ondertrouwd: W. H. Kaptein en G. H. Pijnacker. J. Onderweegs en F. van der Ven. P. H. van der Ven en A. J. Dijkmans. A. Keulen en.M. G. van Brederode. Getrouwd: J. H. de Groot en M. Mooij. J. P. van Sikkelerus en M. H. E. Timmer. F. J. van den Aard weg en D. van der Heijden. A. Bakker en J. G. Jouvenaar. W. F. van der Blom en H. Meijers. W. C. Meijer en G. H. Jansen. C. Scholte en E. Horeman. J. Witte en P. L. van Ros. T. van HoesenKörn- dorffer en C. P. Visser. J. de Vries en S. Prinsen. M. J. Hubregtse en G. van Hierden. N. Klerk en G. M. Bakker. J. P. A. Fiolet en J. Cordes. J. H. Gaartman en E. Moerwijk. C. A. Baars en H. M. T. Dijkhoff. C. M. van der Beek en L. J. H. D. van Kraalingen. ••Aangekomen te Rotterdam. 20 Dcc.: EMPIRE BOUNTY (olie) van Aruba; SIEUR DE LA SALLE (stukg.) van Los Angeles; RICHARD JORDAN GATLING (graan) van Baltimore; TWEEDSMU1RPARK (graan) van St. John; ABRO (cement) van Londen; TERBORCH terug uit zee; BONNA (ledig) van Antwerpen; ROMEA bij legger Hoek van Holland; GAASTER- LAND (stukg.) van Grangesmouth; HASKERLAND (stukg.) van Londen; 21 Dec.: IDA (stukg.) van Kopenha gen. KEDOE 18 Dec. van Adelaide naar Townsville; KOTa AGOENG 15 Dec. te Los Angeles. Aangekomen te IJmuiden 20 Dec.: m.s. WILPO van Skoghail; s.s. LÏBRA van Onton; m.s. MIRA van Ham burg. Vertrokken op 2o Dec.: JAMES B. WILLEM naar Antwerpen. Aangekomen 18 Dec. s.s. JOHAN De WITT te Aden; m.s. SUMATRA van Calcutta op 19 Dec.; m.s. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT te Trin- komalee 16 Dec.; s.s. TERBORCH te Hoek van Holland 20 Dec. Radio-telegrafisch bereikbaar zijn de navolgende schepen: Talisse, Al- debaran, Cottica, Delftdijk, Edam, Leerdam. Maaskerk, Nieuw-Amster- dam, Nigerstroom, Nijkerk, Oranje, Socrates, Tarakan, Tjibesar, Tjima- noek, van Heutsz, Stuyvesant. In plaats van ons wekelijksch prijsraadsel op Zaterdagavond vinden onze lezers in ons Kerstnummer van Maandag een Kerstpnzzle met speciale prijzen. Ladderwedstrijd. De prijs voor September tot en met November won Classicus te Venray met 205 punten. Daarop volgt H. J. de Boer, Enkhuizen, 131 pt., enz. Oplossing van den tweezet nr. 714 eerste publicatie van B. Post- ma, Den Haag. 1. Del dreigt 2. Dhl mat. In verhouding tot den inhoud is er veel materiaal gebruikt. De beste variant is 1Pd4, blok keering gevolgd door 2. Pc3 mat, dubbele witte interferentie. 1. Txc6 wordt weerlegd door Kxe6; 1. Pc7t door Dc7 en 1. Dd4 door Rxe5. Probleem nr. 717 //„M abcdefgh Wit geeft mat in twee zetten. Oplossingen binnen drie weken te zenden aan Jos. Duvergé, Bin nen Brouwersstraat 40, Amster dam-C. Van 7 Januari af komt er een rechtstreeksche verbinding tusschen Breda en Lage ZwalUwe, en wel met 4> treinen per dag heen en terug, alle aansluitend op de boot van en naar Zwijndrecht. HILVERSUM I 301 M. 8.30 „Van man tot man", 9.00 Nieuws 9.20 Wiener en Doucet, 9.30 Waterstanden, 9.35 Twee viool sonates, 10.00 Zondagshalfuur voor kinderen, 10.30 Nederl. Herv. Kerkdienst, 12.00 Ballet suite, 12.15 Instr. solistencon- cert, 13.00 Nieuws, 13.20 Carlo Carcassola, 13.50 De Spoorwegen spreken, 14.30 Weihnachtsorato- rlum, 16.00 Moderne klassieken, 16.20 Gaspar Cassado, 16.30 Zie- kenlof, 17-30 Gewijde muziek, 18.00 Merchant Seamen, suite, 18.15 Bob Scholte, 18.30 Viool en pianosoli, 19.00 Nieuws, 19.15 Reportage, 19.30 Kerstprogr., 20.00 Nederland herrijst, 2015 Dolf van der Linden, 21.00 Mu ziek met nieuwe intervallen, 21.08 Wederopbouw, 21.15 Syl- vestre Trio, 21.45 Kleine gedich ten, 21.50 Geliefde repertoire- stukken, 22.15 Mensch en maat schappij, 22.30 Op den drempel van den nacht, 23.00 Nieuws, 23.20 Avondwijding, Wilhelmus. HILVERSUM II 415 M. 8.00 Nieuws, 8.20 Zondagochtendcon cert, 9.00 Mario Traverso, 9.30 Het Boyd Neel strijkorkest, 10.00 Hoogmis, 11.30 Franz Llszt, 12.00 Nieuws, 12.20 Salonmuziek, 13 00 Eddy Walis, 13.45 Lichte orkest werken, 14.30 In het land der Steppe, 15.00 Gramofoonmuziek, 15.15 Vaudevllle-ork., 16.00 Filmpraatje, 16.15 De korte da gen, 17.00 Bariton en piano, 17.30 Oome Keesje, 18.00 Nieuws, 18.20 Jan Corduwener, 18.45 Denk sport, 19.00 Viool en piano. 19.30 Cabaret-progr. Nederl. Strijdkr., 20.00 Hoorspel, 20.30 Omroep- Kamerorkest, 21.30 Brief uit Londen, 21.45 Avondwijding, 22.00 Nieuws, 22.20 Wil Walis, Wilhelmus. HILVERSUM I 301 M. 7.20 Ochtendkianken, 7.50 Ochtend wijding, 8.00 Nieuws, 8.20 Boston Promenade Orkest, 9.00 Fr. Schubert, 9.30 Waterstanden, 9.35 Politieber., 9.45 Muziek bij den arbeid, 10.45 De Zonnebloem 11.15 Vioolconcert, 11.45 Krijgs- gev. Verre Oosten, 12.00 Orgel en viool, 12.30 Nederland weer aan den slag, 12.35 Ensemble Jetty Cantor, 13.00 Nieuws, 13.20 Gram. muz., 15.00 Voor de vrouw, 15.15 Cabaret, 15.30 „Kal. der toonkunst", 16.00 Godsdien stig halfuur, 16.30 Vrouwelijke vioolvirtuozen, 16.45 Na school tijd, 17.00 Jack Louis, 17.30 Roo- de Kruispraatje, 17.35 Ted Pow der, 18.00 Voor de rijpere jeugd, 18.40 Piano, 19.00 Nieuws 19.15 Reportage, 19.30 Meisjeskoor, 20.00 Kerstgedichten 2015 Syl- vestre Trio, 21.00 „Kerstmis in Engeland", 21.15 Kerstboodschap 21.45 Jan van Zutphen, 22.00 Handel-concert, 22.30 Avondwij ding, 23.45 Het is Kerstmis, 00.01 2.30 Nachtmis. HILVERSUM II 415 M. 18.00 Nieuws 18.15 Persoverzicht. 18.30 Cantabile-septet, 19.00 Mezzo sopraan en piano, 19.30 Nederl. strijdkr., 20.00 Koor yan St. Margaret's Westminster, 20.15 Werkjes van Grainger. 20.30 Landbouw-rubr., 20.45 Kamer- muziekprogr.. 21.45 Avondwij ding, 22.00 Nieuws, 22.20 Op den drempel van den nacht, Wil helmus. Directeur: J. J. W. Boerrigter Waarn. Hoofdred.: Mr. L- Schlichtlng

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2