VORST DES VREDES Prins dei Kerk De stemming in het Aarts bisschoppelijk Paleis DR. J. DE JONG KARDINAAL 69ste JAARGANG No. 23427 6 MAANDAG 24 DECEMBER 1945 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week Wegens het Hcogfeest van Kerstmis zal ons blad Dinsdag e" Woensdag niet verschijnen. nummer met Kerstbijlage bestaat uit zestien bladzijden.' DE DIRECTIE. De Bisschopswijding van Mgr. Jos. Baeten NIEUWE HAARIEHSCHE COURANT Een schok voer door het heelal, toen, ver var het gewoel der heidensche Rcmeinsche wereld, in het stille Bethlehem zich dat grootste aller wonderen voltrok: de geboorte van Christus. De hemelen scheurden open boven dien armoedigen stal, de engelen zongen hun „Gloria in Excelsis Deo", maar er waren slechts eenige herders, de nederigsten der nede- rigen, die getuigen waren van het wonder, dat daar de Schepper van het heelal in een kribbe lag, nau welijks goed genoeg óm als voeder bak- te dienen. Slechts Maria en Jozef begrepen het oneindig mys terie, de voltooiing van het Mag nificat, dat Zij, de Maagd, eenige maanden tevoren in haar overstel pend geluk had uitgezongen, en misschien ook die weinige herders, want zij aanbaden het Kind, Gods Zoon, die Mensch was ge worden. Die kleine kring van uit verkorenen alleen had den schok gevoeld, welke dien nacht het heelal doortrilde, die kleine kring had het licht aanschouwd, dat door de duisternissen flitste; verder niets dan de serene stilte van een schoonen nacht. Et Lux in tenebris lucet et tenebrae earn non compre- henderunt: en het Licht scheen in de duisternissen, maar de duister nissen hebben het niet begrepen Zij hebben het niet begrepen. En tóch wachtte heel de wereld in die dagen op den Verlosser. Met welk een smartelijk verlangen zagen de Joden niet uit naar de komst van den beloofden Messias, waarnaar zij meer dan ooit ver langden, zuchtend onder den druk van den Roimeinschen bezetter en levend in een periode van gods dienstig, zedelijk en nationaal ver val. Zij verlangden naar den Mes sias. van Wien zij hoopten, dat Hij zou herstellen Davids Rijk in zijn ouden glans en heerlijkheid. Doch niet alleen de Joden, alle volkeren verwachtten de groote gebeurtenis. Terwijl het Westen den Verlosser uit het Oosten verwachtte, meen den de Indiërs en de Chineezen, dat Hij uit het Westen komen meest. Van beide kanten vereenig- den zich de blikken op hetzelfde kleine stipje van den aardbol, dat een Fransch schrijver eens de „pool der hoop van alle volkeren" noem de. Dat kleine stipje was Bethle hem, „geenszins de geringste onder de steden van Juda". En zelfs de heidensche dichter Vergilius zong: „Ultima Cumaei venit jam Car- minis aetas. Magnus ab integro saeclorum nascitur ordo; jam nova progenies coelo demittitur alto." „Eindelijk is het laatste tijdperk, door de Sibylla van Cumae voor speld. aangebroken; Een nieuwe lange reeks van eeuwen vangt aan, reeds daalt een nieuw geslacht uit den hoogen hemel". Maar-de duisternissen hebben het niet begrepen. Zij begrepen niet, dat op dat oogenblik zich een be slissende scheiding in het wereld gebeuren voltrok, dat een nieuw tijdvak in de geschiedenis van het menschdom was geopend door de menschwording van Gods Zoon, ge boren uit de zuivere en onbevlekte Maagd Maria, een feit, verreweg het grootste in de wereldgeschie denis. Welk een afstand, welk een klove scheen er te liggen tusschen dat heidensche Rome, hoofdstad van het zoo juist onder Augustus ge stichte keizerrijk, waar de priesters hun goden bespotten en waar de massa slechts om brood en spelen vroeg, en dat heerlijke nachtelijke tafereel in het kleine Bethlehem, waar het Woord was Vleesch ge- W'orden. Slechts een schijnbare klove, want wat zien wij in den loop der tijden gebeuren? Uit het heidensche Rome ontstond een Christelijk Rome en een Christelijk avondland, waartoe wij behooren; Ct'ieken en Romeinen aanvaardden het heil, dat niet van hen, maar Wel van de Joden kwam; het Im- perium Romanum aanvaardde ten slotte vrijwillig, door een vrije acte van toestemming uit zijn kern, en zijn kern was de staat, een gods dienst, die van den beginne af en van alle eeuwigheid zich boven den staat bevindt, en maakte dezen tot staatsgodsdienst. De hooge uitverkiezing van den Aartsbisschop van Utrecht, Z. H. Exc. Mgr. J. de Jong, tot Kardinaal, de hoogste waar digheid na den Paus, in het Op perbestuur der Kerk, is giste ren in een H. Consistorie op den laatsten Zondag van den Advent officieel door den H. Vader be kend gemaakt. Als een blijde mare ging deze heuglijke tijding gisteravond door heel Katholiek Nederland. Wat reeds maandenlang verwacht werd, was thans een feit geworden: de moedige leider van het kerkelijk verzet in ons land tegen den Duit- schen overweldiger, geëerd en be wonderd floor iederen Nederlan der, ontvangt de hoogste erken ning voor zijn verdiensten door op genomen te worden in het H. Col lege der Kardinalen, waarmede hij behoort tot de raadslieden van den Paus bij het bestuur der Kerk. Het is echter niet alleen de per soon van den aartsbisschop, die door deze uitverkiezing tijzonder geëerd wordt, zij eert ook het ge- heele Episcopaat, de geheele gees telijkheid, alle Nederlandsche ka tholieken, heel ons volk. Zij eert heel het Episcopaat, dat voortdurend en overal op de bres stond, waar de Duitsche terreur de rechten van de Kerk of van ons volk aantastte. Zij eert heel de geestelijkheid van ons vaderland, van wie velen uit laffe wraak, omdat het nat. socialisme tegen het kerkelijk verzet niets vermocht, naar concentratiekampen werden gezonden, waar zij hun vaak nog zoo jonge leven lieten als slacht offers van deze wraak. Zij eert alle katholieken, heel ons volk, omdat het zich, slechts een klein percentage uitgezonderd, hield aan de richtlijnen, door het Episcopaat aangegeven. Het is daarom, dat heel Neder land zich verheugt, dat de zetel van St. Willibrord thans voor het eerst in de geschiedenis van de Kerk en ons land, wordt ingeno men door een Kardinaal. Wij ka tholieken zien in hem gaarne den eenvoudigen Priester, open voor ieder, die met zijn zorgen tot hem komt. Hoe vaak heeft hij ons niet in de afgeloopen jaren der bezet ting, zelfs op de meest ongelegen uren, willen ontvangen, om ons met raad en daad bij te staan. Hce be wonderden wij, gezeten tegenover hem in die rustige kamer aan de Maliebaan, met aan den overkant de groote bureaux van Gestapo en S.D., zijn scherp verstand en in zicht bij de oplossing van vaak bij na niet te ontwarren vraagstukken. Priester, maar ook Bisschop, Lee raar, maar ook Leider, daarmede in praktijk brengend de woorden van Repr. schilderij Matthieu Wiegman St. Paulus: Geef acht op U zeiven en op de geheele kudde. waarin de H. Geest U tot bisschoppen heeft aangesteld om de kerk Gcds te be sturen, die Hij (Christus) zich met zijn bloed heeft verworven. Hij was de onvermoeide herder, die zijn kudde geen oogenblik in den steek liet. Wie wist. welk een arbeid hij in die oorlogsjaren ver zette, wie wist, welk een groote zorgen en verdriet hem kwelden, vooral toen de Duitschers jacht maakten op onze mannen, om hen als slaven naar Duitschiand weg te voeren, die begreep ook, dat dit de gezondheid van dezen stoeren Fries moést aantasten. Een oogen blik scheen het, dat de bijna bo- venmenschelijke taak, die op zijn schouders was gelegd, te veel van zijn krachten had gevergd. Doch slechts één oogenblik. want net s't'.ur, in zijn krachtige handen ge legd, hield hij vast in handen ook vanaf zijn ziekbed. Is het wonder, dat Z. H. de Paus een man van zoo'n sterk karak ter, een man. die in de uren des gevaars zich zóó'n onverschrok ken leider heeft getoond, thans tot zich roept om deel te nemen in het opperbestuur der Kerk? Zoo staat hij thans vóór ons als Prins der Kerk. Weldra zal na de creatie de kardinaalshoed hem sieren. Op dezen vooravond van het H. Kerstfeest is heel katholiek Ne derland verheugd over zijn kardi naal. In de vreugde van den Kerst nacht zal het mét de klokken zijn blijdschap uitzingen, omdat God ons vaderland behouden en Zijn Kerk ongeschonden bewaard heeft. Naast God danken wij dit aan hem, die thans door den Paus tot zoo'n hooge waardigheid is geroe pen. Een Te Deum klinkt op. uit dankbaarheid en bij de kribbe be- looven wij in dezen Kerstnacht al tijd als gehoorzame kinderen ta zullen luisteren, ook en vooral nu de vrede is teruggekeerd, naar hem, die als Primaat van het Episco paat de Nederlandsche kerkprovin cie bestuurt. Moge God hem nog vele jaren schenken om zijn zegenrijk werk voort te zetten op den historischen zetel van St. Willibrord als Prins der Kerk. Eij de Bisschopswijding van Mgr. J. Baeien in de Bredasche kathe draal zullen alle Bisschoppen van Nederland en de Pauselijke Inter nuntius Mgr. Giobbe aanwezig zijn. Mgr. Baeten zal gewijd worden aks tit .-bisschop van Doryieum. Over enkele uren beleven we derom millioenen over heal de wereld, tot in de verste uithoeken, het wonder van den Kerstnacht, dat bijna tweeduizend jaar geleden de wereld een ander aanzien gaf. De klokken, die van nacht over steden en dorpen hun vreugde uitzingen, luiden wederom een nieuw tijdvak der geschiede nis in. Kerstmis 1945 geeft de zoo zwaar geschonden wereld den vrede terug na den versehrikkelijksten aller oorlogen. In die blijde, vredige stilte van den Kerstnacht danken mil lioenen gelóovigen het Jezuskind in de kribbe voor den terugkeer van den vrede onder de volkeren Geen wapengeweld verstoort den vrede van deze Kerstmis en het Christuskind strekt, zcoals in dien eersten Kerstnacht, tot heel de wereld Zijn Handjes uit, om alle volkeren te omvatten van Oost en West en Zuid en Noord, ut omnes unum sint, opdat allen één zijn. Maar nog altijd zijn er millioenen, die hét niet begrijpen. In heel het menschdom van vandaag leeft een brandend heimwee naar den vrede, niet alleen dien uiterlijken vrede, die bij het rusten der wapenen tot ons is gekomen, maar dien inner- lijken vrede in het binnenste der ziel. Evenals tweeduizend jaar ge leden hunkert de ongeloovige wereld naar eén verlosser, die onze aarde den glans zou hergeven van het paradijs. Zij miskent den Chris tus, die in den Kerstnacht geboren werd, omdat Hij niet alleen den vrede op aarde bracht, maar ook het Kruis. Zij.wil alleen het licht zien, het aardsche licht, dat in deze dagen de overwinning behaalt op de duisternis, maar zij miskent het Hemelsche Licht, dat uit de kribbe ons tegenstraalt en den Christen verWarmt door den gloed van Zijn Genade. Zóó zien wij déze Kerstmis 1945. Zij is de zonsopgang vari een nieuw tijdperk, waarin de wereld, wil zij niet totaal verheidenschen, terug moet, vol vertrouwen, naar het Z. II. de Paus heeft tijdens^ een Zondag gehouden consistorie de creatie van 32 nieuwe kardi nalen bekend gemaakt. Onder hen is Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, aartsbisschop van Utrecht. kleine Kind in de kribbe, dat ge noemd wordt „Princeps Pacis", Vorst des Vredes, omdat Het de wereld altijd Zijn vrede wil geven, den waren vrede, dien slechts hij vindt, die werkelijk lief heeft en gelooft in dat kleine Kind, zooals de herders in dien eersten Kerst nacht in het vredige Bethlehem. Dan wordt Kerstmis 1945 een feest van vrede, een feest van ge nade-, een zalig Kerstfeest. Zondagavond. De Maliebaan in Utrecht ligt in het donker. Van zeven uur af rinkelt de telefoon In het aartsbisschoppelijk paleis. De secretaris, dr. J. A. Geerdinck, ant woordt. Minister-president prof. ir. W. Schermerhorn is een der eersten, die zijn gelukwenschen aanbiedt. Hij is voornemens Maan dagmorgen met de leden van zijn kabinet op audiëntie te komen. Maar er is nog geen officieel be richt uit Rome. Verder gaat alles in het aarts bisschoppelijk paleis zijn gewonen gang. Mgr. De Jong begeeft zich op den gewonen tijd ter ruste. Maandagmorgen heeft men even min' een officieel bericht uit Ro me, maar dat kan nog wel eenige dagen op zich laten wachten en men neemt aan, dat de benoeming inderdaad een feit is: de vlaggen worden uitgestoken. Inmiddels groeit de stroom gelukwenschen bijna onrustbarend: telegrammen, brieven, bloemen, telefoongesprek ken. het gaat onafgebroken door. Er komen ook tal van bezoe kers. maar Z. Em. J. Kardinaal de Jong zal voorloopig geen of- ficieele bezoeken ontvangen. De benoeming is immers nog niet officieel en bovendien is de ge zondheidstoestand van den nieu wen Kardinaal van dien aard. dat hij zich niet te zeer mag ver moeien. Een uitzondering zal Zijne Emi nentie maken: vanmiddag om vier uur ontvangt hij den minister-pre sident hi audiëntie. Het aartsbisschoppelijk paleis aan de Maliebaan te Utrecht. „Het is een groote voldoening voor het Nederlandsche volk, waar bij de laatste lijden zulke groote verwachtingen waren gewekt," dat waren de eenige woorden, die Z. Em. J. Kardinaal de Jong sprak, toen hij op de hoogte werd ge- braoht van het bericht, dat zijn verheffing tot Kardinaal meldde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1