Moskou-conferentie ten einde TOT ACTIEVER MAATREGELEN GEDWONGEN Onze ministers naar Londen KARDINAAL DE JONG spontaan gehuldigd Hedenavond publicatie van officieel communiqué Voor bonnenlijst Christison: Teneinde bewoners te behoeden voor vrees en intimidatie Cordon om Batavia Frankrijk en Franco Het weer MOORDAANSLAG OP SJAHRIR? Bespreking met Britsche regeering over den toestand in Indië Pontificale Hoogmis in de Kathedraal Optimisme in Amerika V. 69ste JAARGANG No. 23428 o DONDERDAG 27 DECEMBER 1945 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 - Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week Antwoord der Ver. Staten op de Fransche nota Gedemobiliseerd marine personeel „Radio Nederland in overgangstijd" Patton begraven Indonesische eisch tot erkenning der republiek Officieele titel De zaak-Von Bönninghausen zie pagina 3 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Generaal Christison heeft vol gens U. P. een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zegt: „Ik heb ge hoopt, dat de situatie zou verbe teren, doch dat is niet het geval geweest. Terwijl de toekomst van Indonesië een aangelegenheid blijft van Nederlanders en Indonesiërs onderling, ben ik gedwongen actie ver maatregelen te nemen, tenein de wet en orde te verzekeren en den vreedzamen inwoners van dit land in staat te stellen weer aan hun werk te gaan zonder vrees en intimidatie. In de uitvoering van deze maatregelen zou ik natuur lijk gaarne de medewerking van de Indonesische leiders ontvangen. Im mers, hoe meer zij helpen wet en orde te herstellen, hoe minder mijn troepen in actie zullen behoeven te komen, ik roep de Indonesische leiders daarom op, met mij samen te berken en, indien mogelijk, die afdeelingen van hun leger tot handhaving van den vrede tot mijn beschikking te stellen, die ik noo- dig zou kunnen hebben." United Press verneemt nader, dat bepaalde stappen reeds zijn genomen en dat deze onmiddellijk merkbaar zullen worden, hetgeen nader wordt geïllustreerd door de conferentie tusschen Christison en Sjahrir en Sjarifoedin. De verkla ring van den Britschen opperbe velhebber laat vele dingen onop gehelderd, b.v. de vraag of ook Ne- derlandsche troepen onder zijn be vel zullen dienen. Naar A. P. meldt, zullen de Nederlandsche, Britsche en In donesische leiders te Batavia hun onderhandelingen spoedig hervatten. Luitenant-kolonel Frowein, een vertegenwoordiger van Prins Bernhard, is te Bata via aangekomen. Verscheidene Britsche soldaten, grootendeels parachutisten, zijn Eer sten Kerstdag gearresteerd wegens verregaande dronkenschap en plun dering, voornamelijk in Batavla's grootste restaurant, de Pen Yin. De Ver. Staten hebben aan Frank rijk het antwoord overhandigd op de Fransche nota met betrekking tot Spanje. Het antwoord komt hierop neer, dat de regeering der Ver. Staten geen sympathie koestert voor het regiem van gen. Franco. In het Engelsche antwoord wordt er den nadruk op gelegd, dat En geland „om prlncipleele redenen" niet wil ingrijpen in Spaansche«bin- nenlandsche aangelegenheden. Orial, Franco's vertegenwoordiger, ls In geselschap van Don Juan's se cretaris Quiento in Lausanne gear riveerd. Don Juan weigert standvas tig toe te geven, dat Franco de no- siïie van opperbevelhebber van het Spaansche leger behoudt, aan wel ken eisch laatstgenoemde vasthoudt. Hoewel omtrent het tijdstip van demobilisatie van marine-personeel over de geheele lijn nog geen be slissing kan worden genomen, heeft de minister van Marine reeds thans het initiatief genomen tot het in het leven roepen van een nauw met het bedrijfsleven en met de gewestelijke arbeidsburèaux sa menwerkend bureau, dat gevestigd werd aan dien Kneuterdijik 8 te Den Haag, ten kantore van het Centraal Sociaal Werkgevers-Ver bond. Ben commissie van personen uit industrie-, scheepvaart- en middenstandskringen neemt dit bureau onder haar hoede. Zij werd onder den naam „Commissie her plaatsing gedemobiliseerd marine personeel" op 19 dezer door den minister geïnstalleerd. BATAVIA, 27 Dec. (ANP- Aneta) In een officieel com muniqué, dat vandaag is uitge geven, wordt gezegd, dat een militair cordon is getrokken om Batavia, teneinde de identiteit na te gaan van alle menschen, die de stad binnenkomen of verlaten. De bewegingen van burgers, die de wet eerbiedigen zullen niet gehinderd worden. Het doel van dit cordon is het binnenkomen van bandieten, kidnappers en terroristen te voorkomen. Deze stap is noodig als voorzorgsmaatregel voor de wederinvoering van een staat van vrede in de stad. Er zijn geen incidenten gemeld. Het bestuur der Stichting „Radio Nederland in den overgangstijd" heeft benoemd tot leden van het dagelij ksch bestuur de heeren: J. B. Broeksz en mr. L. G. A. Schlichting, tot secretaris van het bestuur: mr. Ph. de Vries, tevens tijdelijk juridisch adviseur, tot programmadirecteur: dr. E. Spel berg en tot directeur voor den Wereldomroep: H. J. v. d. Broek. Verwachting tot Vrijdagavond: Na een aanvankelijke opklaring tegen morgenochtend weer regen, tijdeliik afnemende, doch later weer toenemende wind tusschen West en Zuid, weinig verandering In temperatuur. Zon onder 16.33. Maan 1.15— 13.20, Zon op 8.50. Het „republikeinsche" Ministerie van Voorlichting beweert, dat een Indo-Europeaansch soldaat op den middag van Tweeden Kerstdag een moordaanslag op Sjahrir heeft ge pleegd, welke evenwel mislukt is. Sjahrir reed in zijn auto door de buitenwijken van Batavia, toen een vrachtauto met 5 soldaten van het Nederlandsch-Indische leger hem achterop reed, waarvan een der in zittenden het vuur opende. De Britsche militaire politie stelt een onderzoek in. Een officieele verklaring, die la ter op den middag vanwege het ge allieerd hoofdkwartier werd uitge geven, zeide, dat het onderzoek be wezen heeft, dat de man, die het schot had afgevuurd, niet wist wie in den auto gezeten was. Generaal Patton is Maandag met alle militaire eer op de Amerikaan- sche militaire begraafplaats te Hamm bij Luxemburg ter aaiUe besteld. Het kruis met zijn naam is omringd door duizenden kleine witte kruisen van Amerikaansche soldaten. Meer dan 1-000 voormalige leden der Nazi-partij, SS en SA, zijn in een door het Britsche militaire bestuur geor ganiseerde klopjacht, te Keulen ge arresteerd. Minister-president prof. ir. W. Schermerhoorn is Woensdag in "ge selschap van den minister voor Overzeesche Gebiedsdeelen, prof. dr. J. H. A. Logemann, den luite nant-gouverneur-generaal dr. H. J. van Mook en den minister zon der Portefeuille, mr. J. H. van Royen, die den minister van Bui- tenlandsche Zaken, mr. E. N. van Kleffens, wegens zièkte vervangt, per vliegtuig in Engeland aange komen voor het voeren van bespre kingen met de Britsche regeering over den toestand in Indië. Bij zijn aankomst heeft prof. Schermerhom verklaard, dat de duur van zijn verblijf in Engelands hoofdstad zal afhangen van het verloop der gedachtenwissseling met Attlee over Indië. Tegen het einde van- deze week denkt hij weer in Nederland te zijn. De diplomatieke oorrespondent van Reuter voegt er aan toe, dat prof. Schermerhom ook Philip Noel Baker, Britsch minister van Staat, zal ontmoeten. Baker vervangt Bevin, zoolang laatstgenoemde te Moskou verblijft. Bij de Nederlanders, die thans naar Londen zijn gekomen, be vindt zich, aldus gaat de cor respondent verder, geen militair deskundige, waaruit valt op te maken, dat de te nemen beslis singen uitsluitend op politiek terrein liggen. Men hoopt te Londen, dat de gedaohtenwisse- linig vruchten zal afwerpen en aan den strijd op Java een einde zal maken. Dr. van Mook, prof. Logemann en mr. van Royen hebben Woensdag middag reeds een langdurig onder houd *»ehad met den Nederland- schen ambassadeur te Londen. Naar A.P. uit Londen meldt, heeft dr. Van Mook het kabinet Scher- merhorn er van op de hoogte ge steld, dat de Indonesiërs niets min der zouden accepteeren dan erken ning van de regeering-Sjahrir. De Luitenant - Gouverneur Generaal zou dezen eisch tot erkenning van de republiek ondersteunen. Amsterdam meldt echter, aldus A. P. uit Londen, dat het Neder landsche kabinet, na het pleidooi van Van Mook voor erkenning te hebben aangehoord, zich met meer derheid van stemmen tegen erken ning van de regeering Sjahrir heeft uitgesproken, uit vrees dat het par lement de erkenning zou verwerpen. Op het hoogfeest van Kerstmis droeg de nieuwbenoemde kar dinaal, Z. Em. Joannes kardinaal De Jong, in de kathedrale kerk te Utrecht een pontificale Hoogmis op. Een eerewacht van padvinders brengt het eeresaluut, als de kardinaal de kerk verlaat Het eenvoudige paleis aan de deftige, stille Maliebaan te Utrecht is in desae dagen 'n mid delpunt geweest waarheen veler belangstelling ging. De telegram bestellers kwamen af en aan en menige persoonlijke brief werd afgegeven. Maandagmiddag om vier uur zijn minister-president Schermerhorn en de ministers Beel, Kolfschoten en Van Sehaik ■officieel namens de regeering gaan gelukwenschen. De nieuw gecreëerde Kardinaal had een onderhoud van ongeveer drie kwartier met hen. Schriftelijke gelukwenschen wer den ontvangen van den Commis saris der Koningin en van den burgemeester van Utrecht, terwijl eersten Kerstdag een telegram bin nenkwam van den Nuntius, die zich verontschuldigen liet zoo laat geluk te wenschen, maar het offi cieele bericht was verlaat binnen gekomen. Verder kwamen telegra fische gelukwenschen van Mgr. Mtentini, substituut van den staats- Na elf dagen van besprekingen is de conferentie van de minis ters van Buitenlandsche Zaken van de Groote Drie Tweeden Kerstdag beëindigd. Dinsdagavond werd het eind-communiqué opge steld, waarvan de publicatie hedenavond wordt verwacht, In een op Kerstavond uitgegeven bericht werd een vergelijk aange kondigd inzake het geruimen tijd be staan hebbende geschil over de te volgen procedure bij het ontwerpen van de vredesverdragen met Duitschlands Europeesche bondge- nooten. Andere punten, die, naar men ge looft, zijn besproken zijn het vitale vraagstuk der controle van de atoomenergie en de onrustige toe stand In het Midden-Oosten. Over vier maanden of vroeger maar niet later dan op 1 Mei 1946 zullen alle leden der Ver- eenigde Naties, die een actief aandeel aan den oorlog in Huropa „met belangrijke mili taire contingenten" hebben ge nomen, bijeengekomen voor de eerste vredesconferentie van den tweeden wereldoorlog. Slechts die landen, die de wa penstilstandsverdragen hebben on derteekend, zullen de vredesverdra gen onderteekenen. Tot deze lan den behooren in elk geval Engeland, Amerika, Rusland, België, Neder land, Cecho-Slowakije en Yougo- Slavië, De Groote Drie zullen met Frankrijk het vredesverdrag voor Italië opstellen, de Groote Drie al leen de verdragen voor Roemenië. Bulgarije en Hongarije. Rusland heeft evenwel de conces sies gedaan, dat leden van den raad der Groote Vijf, die geen afzonder lijke capitulatievoorwaarden onder teekenden, kunnen worden uitge- noodigd „om deel te nemen aan de besprekingen over vraagstukken, waarbij zij onmiddellijk betrokken zijn". Dit beteekent in feite, dat Chi na waarschijnlijk niet zal worden geraadpleegd over de Europeesche verdragen, terwijl Frankrijk een bescheiden aandeel zal kunnen ne men In de onderhandelingen met Roemenië, Bulgarije, Hongarije en Finland en bovendien als gelijk waardig partner In die met Italië. In Washington was men bijzon der verheugd over de oplossing van het Italiaansche probleem, dat de conferentie der vijf te Londen op het doode punt heeft gebracht. Op timistische Amerikaansche zegslie den wezen erop, dat het nu moge lijk is om verder te gaan dan dc voorzichtige phraseologle als .,be hoedzaam optimisme". secretaris ten Vaticane. van Kar dinaal Spellman, aartsbisschop van Ne'w York en van vele belangrijke sociale en politieke organisaties. Traditiegetrouw droeg Kardinaal de Jong eersten Kerstdag een pon- tificale Hcogmis op in de kathe draal te Utrecht, welke plechtig heid dit keer besloten werd met een Gregoriaansch „Te Deum". Na afloop van de H. Mis heeft de Utrechtsche burgerij y den Prins der Kerk een spontane hiulde bereid. Langs de route naar het paleis stond een haag van juichende menschen, terwijl voor het paleis een groote me nigte was samengestroomd. Kar dinaal de Jong vertoonde zich nog aan het venster, waarbij dg menigte het „Aan U o Koning der Eeuwen" en het „Wilhelmus" zong. Ontroerd dankte de Kerk vorst. Overigens kan worden medege deeld, dat op een nader te bepalen tijdstip gelegenheid zal worden ge geven gelukwenschen aan te bieden^ De officieele titel na de creatie tot Kardinaal is: Zijne Eminentia Joannes Kardinaal de Jong, Aarts bisschop van Utreoht. De doctors titel vervalt. In het wapen zal geen verandering gebracht worden, al thans niet in het schild. Boven heb schild komt evenwel een kardi naalshoed, terwijl aan beide zijden vijftien kwasten worden aange bracht. Verder zal al het paars ver vangen worden door purper. In het bestuur van het Bisdom zal geen enkele wijziging komen. Kardinaal de Jong zal zijn: bisschoppelijke werkzaamheden blijven uitoefenen en ook de gebruikelijke pontificale plechtigheden blijven celebreer en. Bij de plechtige installatie 18 Fe bruari te Rome zal worden bekend gemaakt welken rang Kardinaal de Jong zal krijgen. Er zijn n.l. drie kardinaalsrangen: kardinaal-bis schop, kardiaal-priester en kardi naal-diaken. In Rome wordt dan ook de titelkerk van Kardinaal de Jong aangewezen. De rechtbank te Almelo, zou Za terdag j.l. vonnis wijzen tegen jhr. Von Bönninghausen, oud-burge meester van Hilversum, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan valschheid in geschrifte. De Offi cier had twee jaar gevangenisstraf geëischt. De zaak is thans terugverwezen naar den rechter-commissaris voor het instellen van een nader onder zoek. De bekende violoncelliste Alt-de Doorman is den 20en December te Wassenaar overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1