H" ZONDER BON Politieke wilsbeschikking van Hitier ontdekt Mijlpalen op den weg naar vrede H Op den drempel J NED. MARINIERS IN PRIOK AAN LAND 69ste JAARGANG No. 23431 o MAANDAG 31 DECEMBER 1945 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week onzen Wij wenschen lezers een ZALIG NIEUWJAAR Met ingang van 1 Jan. zijn vele artikelen bonloos verkrijgbaar Diefstal van Sjahrir's auto Het weer DE VAN OUDS BEKENDE GELUIDEN Historische overwinningen in het afgeloopen jaar mmmm "V McjB NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De duizelingwekkende stroom van gebeurtenissen, welke 1945 voor altijd tot een jaar van wereld-historische beteekenis heeft 'gemaakt, dwingt ons bij het afscheid van dit jaar een oogenblik tot bezinning. Er zullen niet veel jaren in de geschiedenis zijn aan te wijzen, waarin de volken zóóveel leed hebben moeten verduren, maar ook zóóveel vreugde hebben mogen beleven als in dit jaar. 1945 was een jaar van de scherpste contrasten, ook voor ons land. De winter stortte ons in zulk een diepen afgrond van honger en ellende, dat slechts de sterksten van karakter en de moe digsten in het verzet hoop op een spoedige redding bleven koesteren De dood waarde onder ons rond als nooit te voren. Honderden, neen, duizenden werden den dood in ge jaagd, hetzij door kogels van den Duitschen bezetter, die met de ko mende nederlaag in zicht zijn moordlust botvierde, hetzij door den honger, met opzet door de Dult- schers veroorzaakt om onze volks kracht, welke in de oorlogsjaren toch reeds ondermijnd was, totaal te vernietigen. Rijk en arm voelden den greep van den dood en in dezen angst, zorg en ellende werd een eenheid onder ons volk geboren, waartegen zelfs de scherpste wape nen van den vijand niets vermoch ten. En toen de beker van ellende vol was, toen op het laatste oogen blik de Duitscher op het punt stond de lage landen van het westen van DIRECTIE, REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN DE NIEUWE HAARLEM SCHE COURANT Is er dus alle reden ons te ver heugen over den materieelen voor uitgang in ons eigen land, helaas Is op moreel gebied nog weinig voor uitgang te eonstateeren. Onze vreugde wordt bovendien getemperd door de zware schaduw, die over ons schoone Insulinde ligt. Er mogen dan be vredigende resultaten gemeld wor den van de jongste conferentie te Londen, tot dusver zijn wij uiterst somber gestemd over het verloop der gebeurtenissen. Het steeds maar, zij het dan ook onder druk van groote mogendheden, concessies doen aan een zich wederrechtelijk opwerpende „regeering" moet o.i. tenslotte op een groot echec voor Nederland uitloopen. Laten wij ho pen, dat wij het verloop der dingen in Indië te somber inzien. et jaar 1945, het jaar der con trasten, jaar van diepste ver nederingen en grootste over winningen, is ten einde. Met weemoed en innige dankbaarheid herdenken wij nogmaals hen, die vleien en die door hun verzet de redding van ons vaderland mogelijk maakten. Staande op den drempel van het nieuwe jaar, schouwen wij „c in een toekomst, die vreugde en leed ons land door het water te laten 'I nog in haar schoot verborgen houdt, verzwelgen, toén kwam de redding. 1946 moet een jaar worden van op- Als een wonder kwam zij tot ons. bouw, herstel en vernieuwing. 1946 Honderden vliegtuigen wierpen voed sel uit en de eens zoo trotsche Duit- schers trokken zich, verslagen, zoo als nog nooit een leger is verslagen, in hun kazernes terug, om weldra, gehaat en veracht in ieder land waar hun laarzen den grond bezoedelden, terug te keeren naar hun Heimat, waar geen steen op den anderen was gebleven. Zóó kwam in die eerste dagen van de schoone Meimaand de overwinning en voor ons de bevrij ding. Welk een vreugde waren voor ons die eerste teugen der vrijheid, die ons dronken maakten van ge luk, na vijf jaar gezucht te hebben in de kluisters van de niets ont ziende terreur van het nationaal- socialisme. Dagenlang leefden wij in een roes en slechts langzaam kwa men wij terug tot het werkelijke leven. Eerst toen begonnen wij te beseffen, welk een verwoesting, niet alleen op materieel, maar juist en vooral op moreel en geestelijk gebied door den vijand was aangericht. Terug in de werkelijkheid. Die werkelijkheid is hard. De in de ure des ge vaars zoo grootsch op gezette plannen bleken vaak niet te varwezenlijken. Vele van de schoone gebouwen, opgetrokken in de nobele geesten van de besten onder ons -volk, bleken zich spoedig na de bevrijdiqg op te lossen in de ijle lucht, als een fata morgana in de woestijn. De realiteit is nu een maal altijd anders dan de illusie, waaraan wtj ons allen wel eens gaarne overgeven. En zoo zien wij op het einde van het jaar reeds veel teleurstelling. Teleurstelling, omdat de eenheid, spontaan tot stand ge komen in de ure des gevaars, weer spoedig na de bevrijding grooten- deels bleek verdwenen, omdat zij slechts gebaseerd was op het verzet van heel een volk tegen den be zetter; teleurstelling, omdat velen wel den mond vol hadden en heb ben over gemeenschap, maar in werkelijkheid door het grofste ego isme geleid worden; teleurstelling, omdat er nog zooveel wanbegrip en onwil bij velen is blijven leven, het geen o.i. weer eens duidelijk blijkt uit de weigering, bij een natio nale gebeurtenis als de uitverkiezing van een bisschop tot Kardinaal, aan katholieke bladen eenig extra papier toe te wijzen. Het zou echter niet juist zijn bij de wisseling des jaars alleen de don kere zijden te belichten. Wanneer wij zien, hoe ons land zich in enkele maanden uit het moeras, waarin de Dultschers ons achterlieten, weer heeft opgericht, hoe, vooral op ma terieel gebied, ons land weer sprongs gewijze omhoog gaat, dan kan dit niet anders dan tot verheugenis en dankbaarheid stfekken. Er blijkt uit, dat ons volk met energie aan den wederopbouw van ons* vaderland bezig is. wordt het jaar der vredesconferen ties, waar men zal trachten den ver scheurden volkeren den vrede te her geven, de basis van rust, orde en recht, zonder welke geen samen leving mogelijk is. „Moge de geest dergenen, van wier doorzicht, wilskracht, vooruit zien en gematigdheid het geluk of het ongeluk der volkeren zal af hangen, zich laten leiden door het licht van de welbekende spreuk: bis vincit, qui se vincit en Victoria: dubbel is de overwinning van hem, die zich zelf bij de zege weet te beheerschen," aldus sprak de H. Vader in een van zijn groote rede voeringen tijdens den oorlog. Danken wij God bij de scheiding van het oude jaar voor al de wel daden, die Hij ons heeft geschonken en smeeken wtj Zijn zegen af over het nieuwe jaar,- dat thans begint, opdat het voor ons allen worde een zalig nieuwjaar. Zooals onlangs werd aange kondigd, komt een groot aan tal artikelen thans in aanmer king om zonder bon in vrijen verkoop te worden gebracht. Hiermede wordt de eerste stap gedaan op den weg naar ge leidelijke liquidatie van de of- ficieele rantsoeneering en distri butie van levensmiddelen. 1 Januari zullen vry komen: gort en gortproducten, gemengd meel (z.g. pannekoekenmeel)ha vermout, aardappeltapioca, tarwe- griesmeel, vermicelli, macaroni, spaghetti, puddingpoeder, vlapoeder, maizena, aardappelmeel, aardap- pelsago, peulvruchten, zout, biscuits, wafels, crackers, beschuit, toast (tot dusver op den bloembon), Paaschbrood (matzes, tot dusver op den bloembon), paneermeel (tot dusver op den bloembon), koekjes, banket, gebak, ontbijtkoek en taai taai. Poffertjes, oliebollen, Pa- rijsche- en Hollandsche wafels zul- De Nederlandsche regeeringsvocr- lichtingsdienst maakt bekend, „dat een ernstig geval van indisciplinaire actie door personen, die gekleed zijn ln Nederlandsche uniformen, onlangs heeft plaats gehad. (Ned. militairen hebben n.l. in den nacht Sjahrir's auto gestolen). I>e Nederlandsche opperbevelhebber van alle- strijd krachten in het Oosten heeft ons medegedeeld, dat hij betreurt, dat dit gebeurd is en dat hij uitdruk king heeft gegeven aan zijn scherpe afkeuring. Een onderzoek wordt in gesteld. Degenen, die er zich aan schuldig hebben gemaakt, zullen ge straft worden". Oude batterijen, waarop nog geen prijs is vermeld en die nog in voor raad zlfn, mogen tegen den ouden prijs worden uitverkocht. len voortaan zonder inlevering van bloembon, maar nog wel op wis selbon voor boter, verkrijgbaar zijn. In afwijking van de eerste mede- deelingen over deze vrijmaking van een aantal producten, zal dit dus niet in twee étappes geschieden, maar zullen 1 Januari alle aange kondigde artikelen tegelijk in vrijen verkoop komen, uitgezonderd cacaopoeder, dat nog distributie- goed blijft. Verwachting tot Dinsdagavond. In de kuststrook des nachts lichte vorst, overdag tempera tuur om het vriespunt. In het overige gedeelte van het land des nachts matige overdag lichte vorst. Zwakke-wind, meest neve lig of licht bewolkt weer. Algemene vooruitzichten: Er mag gerekend worden op aan houden van lichte tot matige vorst. Zon onder 16.37. Maan 14.34. 5.46— Het Nederlandsche repatrieerinRs- sclilp „Oranje" is 26 December Sues gepasseerd. Het schip wordt 4 Janu ari te Southampton verwacht. Generaal Truscott, commandant van het 3e Amerikaansche leger, heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat Hitler's politieke testamen in een land huis bij München is ontdekt. De vondst is het resultaat van een uitgebreide Britsche contra-spion- nage-actie tegen Bormann's plaats vervanger Paustin. Het testament is 29 April 1945 gedateerd en o.a. mede- onderteekend door Goebbels en Bor- mann. Hitler's testament is als zijn redevoeringen: Den oorlog heeft hij niet gewild. Deze is veroorzaakt door het „internationale jodendom en zijn staatslieden." „Ik kan onze hoofdstad niet ver laten," schreef Hitier, en ,,ik wensch mijn lot te verbinden aan dat van onze eigen verzetslieden." „Ik heb be sloten vrijwillig den dood te kiezen. Ik sterf met een blij hart. Nu wordt het zaad gezaaid, dat eens in de ge schiedenis vair Duitschland zal groeien ot een glorieuze wedergeboorte van de nationaal-socialistische beweging." Hitier verwijderde voor zijn dood Goering en Himmler uit de partij en et zwijgen van de kanonnen in Europa verhoogde in het Verre Oosten de vuursterkte der bat terijen, welke reeds vóór Duitsch- lands capitulatie als tot een trommel vuur was opgevoerd. Japan schrok in Februari, toen Amerikaansche mari niers, door Iwo Jima na harden strijd te veroveren, den buitensten verdedigings gordel van het moederland doorbraken. En deze scbrik werd tot een panische angst, toen Okinawa na nog verbete- ner worsteling een zelfde lot onder ging. Intusschen voegde de Britsche vloot zich bij de Amerikaansche, die samen de Japansche kust met behulp van RADAR aftastten en bestookten. De grootste bommenwerpers vlogen dag en nacht naar Japans industrieele centra, die hetzelfde lot moesten on dergaan als Duitschlands wapensmid sen ln Rijn- en Roergebied. En Japans afweer werd zelfs zoo machteloos, dat pamflettenregens met waarschuwingen aan de bombardementen voorafgin gen. Ook het Japansche roof-rijk kraakte: in de Fhilippijnen, waar de nederlagen van Bata&n en Corregidor werden uit gewisseld en Mac Arthur zijn belofte van terugkeer inloste; in Birma, waar de verbindingsweg met Tsjoengking werd heroverd en Rangoon weer En- golsch werd; en op de vele eilandjes, die van Japansche tot Amerikaansche posities werden. Japans angst werd tot een paniek, door Ruslands oorlogs verklaring, na het ultimatum van De blijde terugkeer van H.M. de Koningin in de Residentie. De vorstin inspecteert de Binnenlandsche Strijdkrachten. Rechts ziet men de vaan dels van de vereenigingen, wier afgevaardigden hun hulde kwamen betuigen Thuring P Potsdam en den opmarsch in Mand- sjoerije. Maar de klap op den vuurpijl kwam op 6 Augustus, toen in plaats van duizend één vliegtuig naar Japan vloog, om niet alleen Hirosjima met één bom te verwoesten, maar ook de wereld met een nieuw probleem eeu nieuw tijdperk te laten ingaan: het atomische. De Japansche vredespartij werd door dit en een tweede exem plaar op Nagasaki de sterkste: Japan capituleerde, zij het niet zoo onvoor waardelijk als Duitschland, en teeken- de op den tweeden September aan boord van de „Missouri" in de baai van Tokio het verdrag van overgave. Er was vrede op de wereld, maar de wapenen zwegen nog niet overal. Het Jaar 1945 wordt niet alleen door veldslagen gekenmerkt; de politieke gebeurtenissen zijn van niet minder belang. De strijd tusschen de regee ring en de linksgezinde Eias-ver- zetsbeweging in Griekenland, eindigde eerst na Engelsch ingrijpen ln ont wapening van de Elas en onderwer ping van de koningskwestie aan een plesbisclet. Een gevaarlijke crisis eindigde en verhinderde „een dicta tuur van uiterst links". De kwestie Polen was een van de punten, die het hoofdthema vormden van de Krim-conferentie in de eerste week van Februari: Duitschlands ne derlaag werd niet alleen uitgewerkt, maar ook de eerste regelingen werden getroffen voor de organisatie van het na-oorlogsche Europa, welke in de Big Three-conferentte van Potsdam nader werd opgebouwd. Deze bijeen komst had grootere moeilijkheden te overwinnen, omdat in de eerste maanden na den oorlog wantrouwen en tegenstellingen eerder toe- dan afgenomen waren. Maar de geest van wapenbroederschap, niet geschaad door de opvolging van Roosevelt en Churchill door Truman en Attlee, overwon de moeilijkheden. Ook Pots dam was een succes, vooral t.a.v. het vaststellen van de politiek ten op zichte van Duitschland. Er was vrede op de wereld, maar in Mei nog werd in Syrië Damascus gebombardeerd, omdat Franschen en Syriërs in con flict kwamen, waarbij Engeland voor de laatsten intervenieerde. De Brltsch- Fransche verhouding verkoelde ln alle opzichten, en de kwestie werd eerst ln December bij een Levantijnsch accoord geregeld. In België dreigde onrust en zelfs revolutie, door de kloof tusschen koningsgezlnden en „antl- Leopöldisten", die nu nog steeds even breed is als in Mei. In China ontstond een burgeroorlog tusschen de Tsjoengklng-r. g< ring en de communistische separatisten, die officieel nog immer niet is bijgelegd. In Palestina worden gebouwen op geblazen en terreurdaden bedreven; omdat Joden noch Arabieren kunnen verkloppen, dat de wereld Biet „Joodsch of Arabisch kiest". Het kardinale punt in dit land is de immi gratie van Joden, terwijl in het nabijgelegen Iran Ruslands drang naar een uitweg naar den Indischen Oceaan oorzaak en aanleiding is van opstand en internationale moeilijkheden. Een van de besluiten van Potsdam was de driemaandelijksche samen komst van de vijf ministers van Bui- tenlandsche Zaken van Amerika, Rus land, Engeland, Frankrijk en China. In September mislukte de eerste con ferentie, o.a. daar Rusland halsstarr.g eischte, dat vele punten alleen door de groote drie behandeld zouden wor den zonder de medezeggenschap van Frankrijk of China. De zoo juist afgesloten bijeenkomst in Moskou keerde terug tot een soort „big three" en behaalde betere resultaten. De vernietiging van het nazisme zal eerst in 1946 haar besluit vinden wanneer de in Neurenberg terecht staande kopstukken hun vonnis zullen ondergaan. Strijd en overwinning, compromis en zijn tegenstelling vormen een algemeeno aanduiding voor de ontwikkeling in het afgeloopen jaar. De oorlog is geëindigd. maar tegenstellingen tusschen de Westelijke geallieerden en Sovjet-Rusland vooral zijn aanleiding van blijvende onzeker heid en onrust. Wanneer het komende jaar de ware oorzaken van wantrouwen en dreiging zal kunnen wegnemen is het noo- dig deze hier nader te noemen? dan zal 1946 meer dan 1945 het Jaar van aanvang van een nieuwe vredes- tijdperk kunnen worden genoemd. onthief hen van alle rechten wegens ontrouw en verraad. In een nieuw kabinet benoemde hij o.a. Doenitz tot rijkspresident en Seyss Inquart tot minister van Buitenlandsche Zaken. Behalve het testament werd ook de origineele huwelijksacte van Hit- Ier en Eva Braun gevonden. In zijn particulier testament zegt Hitier, dat het zijn wensch is, dat Eva Braun op dezelfde plaats wordt gecremeerd, waar hij het grootsto deel van zijn werk verrichtte, ver moedelijk de rijkskanselarij. „Mijn vrouw en ik hebben den dood gekozen om te ontsnappen aan de schande gedwongen te worden tot aftreden of overgave". De vondst zal vermoedelijk tot een aantal nieuwe arrestaties leiden in geheel Europa en den loop van het proces te Neurenberg sterk beïnvloe den. In een offieieele verklaring van het geallieerde hoofdkwartier te Batavia is bekend gemaakt, dat „een bataljon Nederlandsche mari niers Zondag in Tandjong Priok is aangekomen. Dit bataljon werd in de Ver. Staten gevormd en ge oefend en was voor dien tijd nooit in Ned.-Indië geweest. Het is er heen gebracht, ten einde de Ne derlandsche inheemsche troepen te vervangen bij de wachtdiensten. Deae laatsten Bullen buiten Bata via worden gestationneerd. De In donesische „leiders" zijn van de komst van deaa eenheid op de hoogte gesteld.'1 De Britsche autoriteiten heb ben medegedeeld, dat de 23ste Indische divisie alle openbare diensten "te Batavia heeft tjezet, evenals de centrale der waterlei ding te Buitenzorg, die de hoofd stad van water voorziet. Tusschen Van Mook en Christi- son zijn Nieuwjaaxstelegrammen q gewisseld. Heden verschijnt ons blad slechtsN met 4 pagina's tengevolge van het feit, dat wij ons Kerstnum mer, dat reeds gereed was, met 4 pagina's moesten uitbreiden vanwege de verheffing van Mgr. de Jong tot Kardinaal. Een toewijzing voor dit extra papier is ons echter door de betr pers-instanties geweigerd, het geen tot gevolg heeft gehad, dat er van de 8 pagina's voor ons Oudejaarsnummer er 4 moesten worden afgestaan. DE DIRECTIE" i tl-jw..'» - w A'* Over het dieptepunt heen. Onvergetelijk en diep ontroerend voor de hon gerende bevolking was het moment, waarop de geallieerde vliegtuigen tian- duixenden voedselpakketten afwierpen. Thuring r.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1