Het dragen van vuurwapens in Batavia verboden „Almanzora" wordt morgen in Amsterdam verwacht Naar nieuwe gezagsvormen ENORME EXPLOSIE BIJ 's-GRAVENHAGE A Engeland eert zijn ooriogsleiders Admiraal Helfrich zal binnenkort naar Nederland teragkeeren NIEUWJAARSBOODSCHAP Ml BATTEN Het weer ENGELAND-S1AM Het eerste vredesverdrag na den oorlog geteekend ONTROEREND WEERZIEN TE SOUTHAMPTON Oost- en West-lndië Chineesche communisten doen vredesvoorstellen Opslagplaats met landmijnen in de lucht gevlogen Chaos en terreur in Bandoeng Hitler's laatste uren 69ste JAARGANG No. 23432 WOENSDAG 2 JANUARI 1946 Bur aux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per weelc Verklaring der Perzische regeering Donderdagmorgen lJ'muiden Prof. Schermerhorn tot ELLENDE VALT MET GEEN PEN TE BESCHRIJVEN Burggraaf Montgomery NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BATAVIA, 2 Jan. (ANP-Aneta). Krachtens bevel van den geallieer- den militairen bevelhebber in Ba- tavia, is het dragen van vuurwa pens van nu af verboden. Bekend makingen in het Engelsch, Neder - landsch en Maleisch zijn heden morgen in Batavia aangeplakt, waarin wordt medegedeeld, dat degenen, die dit bevel overtreden, gearresteerd en zwaar gestraft zullen worden. De arrestaties in de kampongs bij Batavia houden aan. Dinsdag werden weer 55 verdachte Indo- nesiers gearresteerd. Alle arrestan ten. ongeveer 250 in totaal, worden in de Glodok-gevangenis te Bata via vastgehouden. In de stad is het buitengewoon rustig. Volgens een verklaring van den Ned. marlnevoorlichtingsdienst te Ba lavia, zal luitenant-admiraal Helfrich naar Den Haag terugkee- reu om zich geheel te kunnen wij den aan de funrtie van comman dant van de marinestrijdkrachten. Helfrich heeft in verband met zijn as. vertrek naar Nederland verklaard, da: hem als Nederlandsch opper bevelhebber niet zulk een macht was gegeven als gewoonlijk aan een op perbevelhebber in zijn positie wordt gegeven. Hij voegde er aan toa: „Voor het eer...' in de geschiedenis van Neder land hebben wij met nauwgezette aorg een organisatie opgebouwd, waarin de drie componenten van de Ned. strijdkrachten in staat gesteld zijn op de meest harmonische wijz? samen te werken, ofschoon veel is bereikt, bevinden wij ons nog in den groei van de constructie, omdat ter wijl hier aanvankelijk geen Neder landsche soldaat aan land mocht, thans Koninklijke Ned. strijdkrach ten te Batavia zijn aangekomen. Als militair bevelhebber houd ik ml] absoluut buiten de politieke ont wikkelingen. Wat ik echter kan zeggen, Is, dat de politieke situatie volgens mijn meening zeer verward Is volgens mij beteekent de capitulatie van Japan. dat buiten de maatregelen. die reeds door de Koningin in 1943 in het erwacliting tot Donderdag avond: Matige vorst des nachts, over dag lichte vorst. Plaatselijk lang zaam overdrijvende wolkenvelden droog weer, oostelijke wind (aan de kust tijdelijk krachtig). De Iraansche regeering heeft naar aanleiding van de conferentie te Moskou een verklaring gepubliceerd, waarin zij het betreurt, dat het Iran niet ls toegestaan deel te nemen aan de vredesconferentie. Buitenlandsche troepen zullen niet, zooals verzocht was onmiddellijk het land verlaten. Iea.i is. aldus de verklaring, een on afhankelijk land, en een geallieerde van Engeland en Rusland, die beloofd hebben Iran te raadplegen over, alle zaken van belang voor Iran. vooruitzicht werden gesteld en die betrekking hadc-en op de verande ring van de politieke structuur van voor den oorlog de verhouding van Ned.-Indië tot he*t Koninkrijk aor. terugkeerem tot den status, welke gold bij het uitbreken van den pacif leken oorlog". Admiraal Mountbatten heeft Jn een Nieuwjaarsboodschap de Engel- schen gewaarschuwd zich niet te la ten verleiden tot represaille-maat regelen. „Wraak zou slechts haat en woede tengevolge hebben, die uw re putatie schade zquden. doen. Slechts door zelfbeheersching en verdraag zaamheid kunnen de voorwaarden worden geschapen, waarin de Neder landers en de Indonesiërs hun we derzij dsche doelstellingen kunnen bespreken en tot overeenstemming kunnen geraken," aldus Mountbat ten. LONDEN, 1 Jan. (Reuter). Dinsdag is te Singapore als eerste vredesverdrag na den tweeden we reldoorlog het verdrag tusschen Siam. en de regeeringen van Indië en het Vereenigd Koninkrijk geteekend. In gevolge dit verdrag zal Groot-Brit- tannië Siam voordragen als lid van de Vereenigde Volkeren. Siam heelt als een van de voornaamste verplich tingen op zich genomen, alle aan wezige rijst voorraden vrijelijk ter be- schikkig te stellen, zoomede, tegen den geldenden prijs. alle toekomstigs overschotten tot September 1947. Amerikaansche genietroepen in Ja pan kregen de opdracht, de groo- te installatie voor atoomsplitsing bij Tokio te vernietigen. Dit is een der maatregelendie generaal Mac Ar thur heeft aangekondigd, om iedere Japansche militairactie van be-, teekenis onmogelijk te maken, Ja pansche arbeiders', die bij de vernie tiging behulpzaam moeten zijn* in de fabriek onder bewaking van Amerikaansche posten. De' „Nieuw Amsterdam" is Dins dag- met 3.765 passagiers, die uit interneering in Indië bevrijd zijn, in de Sauthampton-dokken aange komen. De helft van de passagiers is aan boord gegaan van het s.s. „Almanzora", dat Donderdag in den laten namiddag te Amsterdam wordt verwacht. De rest der pas sagiers reist later met de „Alman zora" verder, wanneer het schip uit Amsterdam is teruggekeerd. De achterblijvende passagiers blijven zoolang aan boord van de „Nieuw- Amsterdam". Aanvankelijk is gemeld, dat het aantal zieken 25 procent was, maar het blijkt thans ruim 40 procent te zijn. Er is echter ge durende den overtocht niemand - gestorven. Uit de verhalen van de geëvacu- eerden komt steeds weer dezelfde gedachte naar voren n.l.„Jullie in Nederland hebt geen idee, wat er in Indië gebeurd is en nog ge beurt". Allen zijn blij weer onder blanken te zijn en men verlangt in hoofdzaak eens goed te kiunnen uitslapen op ëen „echt" bed en zijn eigen leven te kunnen leven. Aan boord bevinden zich 4 ka tholieke priesters, 5 broeders en 10 zusters uit verschillende gebieds- deelen in Indië. in Nader vernemen wij, dat de „Al manzora" reeds Donderdagmorgen in IJmuiden wordt verwacht en te omstr. 5 uur 's middags te A'dam voor de fruitloods van de K.N.S.M. aan de Rietlanden zal meren. Ver moedelijk worden op den avond van 3 Januari alleen de zieken en „Een nieuw gezag in het Ko ninkrijk zal moeten worden ge bouwd op rede en overleg en daar na iigenover hen, voor wie de rede •een element in hun leven meer is. met macht worden bevestigd. Indien er een voorwaarde is, waaraan de staatkunde thans moet voldoen, dan is het dat zfj zich verre houdt van iederen harts tocht. zich een rechte lijn uit stippelt en deze doet volgen," al dus prof. Schermerhorn in zijn Oudejaarsavondtoespraak tot onze rijk - fenooten in Oost- en West- lndië. „in bepaalde deeien van het Ko ninkrijk en in het bijzonder op Ja va. Is. zoo vervolgde spr., een cri sis van het gezag uitgebroken met alle slechte gevolgen, die hieraan voor de menschel!] ke gemeenschap verbonden zijn. Zij za'. niet over wonnen worden, noch haar gevolgen voorkomen voor en aleer hef gelukt, algemeene erkenning te vinden voor een nieuwen vorm van gezag, dat zichzelf weet te handhaven, niet al leen door geweld en macht, doch ook door de rede. zooals die niet in de eerste plaats in de groote meerderheid, maar in het bijzonder in de leidende laag der bevolking werkt. Deze herbouw van het gezag is de groote zorg en de groote ver antwoordelijkheid van de Ned. re geering. Daarvoor zijn naar onze over tuiging alle elementen der In donesische samenleving noodtg, voor wie een goed bestuur waar de heeft. Daarvoor zijn ook zij noodig, die thans gelooven. dit ge zag uitsluitend té kunnen doen dragen door een Indonesische On afhankelijkheidsbeweging. De Nederlandsche regeering heeft, aldus spr.. de vaste overtui ging. dat het mogelijk zal zijn zoodanige vormen te scheppen voor het bestuur van het Ko ninkrijk en van de onderscheiden gebiedsdeelen, dat in beginsel het doel vrede èn eenige verdraag zaamheid in Indië zal kunnen worden bereikt. de passagiers, die hun bestemming te Amsterdam hebben, ontscheept. De andere passagiers deba.keeren Vrijdagmorgen. Daarna gaai de „Almanzora" terug naar South ampton, teneinde de andere helft der passagiers van de „Nieuw Am sterdam" over te nemen. 6 Januari 's avonds of 7 Januari 's ochtends komt de „Almanzora" opnieuw te Amsterdam aan. Van het hospitaalschip „Oranje", dat inmiddels nog niet te South ampton is aangekomen, zullen de passagiers worden overgenomen door het s.s. „Atlantis", dat Dins dag 8 Januari in Amsterdam ver wacht wordt en wellicht eveneens twee reizen zal moeten maken. Volgens een latere mededeeling van den dienst der repatrieering wordt) het mogelijk geacht, dat de „Alman zora" reeds te 12.00 in plaats van 17 00 uur te Amsterdam zal aan komen. TSJOENGKING, 31 Dec. (Reuter). De Chineesche centrale regeering heeft van de communisten een vre desvoorstel ontvangen, dat als volgt kan worden samengevat: De vij andelijkheden zullen worden ge staakt en de regeering en de com munisten zullen afgevaardigden naar gen. Marshall zenden om met hem nader overleg te plegen. i Oudejaarsdag is te Den Kaag een bunker, die ais ops'agpiaata diende voor landmijnen, gelegen op het militaire terrein achter de Nieuwe Frederikskazerne, in de lucht gevlogen. De ontploffing ging met zulk een kracht gepaard, dat er een krater werd gevormd welke naar schatting een diepte had van 25 meter en een middellijn van 45 meter. Over het geheele Noord-Westelijke deel van de stad veroor zaakte deze geweldige explosie veel glasschade. Omtrent het aantal slachtoffers is nog niets bekend. Onmiddellijk na de ontploffing rukten brandweer en geneeskundige dienst met groot materaal uit. Ge lukkig sf n.d de buüker in het duinterrein op de Waalsdorper vlakte en op grooten afstand van de huizen verwijderd. Voorts waren er geen menschen in de directe omgeving. De geneeskundige dienst kon geen slachtoffers vinden. Slechts aan één wielrijder, die zich op on geveer 100 meter afstand van de plaats der explosie bevond, moest eenige hulp worden verleend. De man was n.l. bedolven geraakt onder meer dan een halven meter opgestoven zand. Hij kon echter snel worden uitgegraven en bleek ongedeerd. N Ock in de op enkele honderden meters afstand gelegen gevangenis van Scheveningen zijn eenige slachtoffers Zij hebben echter slechts glaswonden en hun toestand is niet ernstig. Het is echter niet uitgesloten, dat zich in de omgeving van de plaats des onheils nog menschen bevonden, die, hetzij onder het zand, hetzij onder brokstukken beton zijn bedolven. Van de zijde van de politie werd medegedeeld, dat de oorzaak van an een brief tut Bandoen,'', geda teerd 8 Decem ber, ontleenen wij het volgende over den toestand aldaar: De -nabije ellende cm de ontstellende werke lijkheid der laatste drie weken is erger dan ik vermag te beschrijven. Een menschenleven telt niet meer, van eiken hoek der, straten grijnst de dood je tegemoet. Bandoeng gelijk ook de andere groot e steden is in een volledigti) oorlogstoestand. Overal mitrailleurs, barricades, stellingen, tanks, mor tieren, prikkeldraad, af gezette straten en we gen, straatgevechten, brandstichtingen, moor den, afschuwelijke slachtingen. Onze groote regeeringsgebou- wan zijn of waren cen tra der extremisten, zij worden of zijn veroverd in onze' prachtige woonhuizen aan de groote boulevards wordt onze hoofden, het ge schiet en geblaf van het geschut is niet van de lucht. Alle buiten wijken hebben moeten evacueeren naar de meer beschermde wij ken in de binnenstad, deze menschen hebben als .regel niets anders kunnen redden dan het veege lijf, aanstonds daarna worden hun huizen geplunderd cu leeggeroofd. Velen wor den in huis of op straat opgelicht en gekidnapt, van de meesten wordt nooit meer iets gehoord of vernomen. De chaos en terreur tarten elke verdere be schrijving nog ge zwegen van de Indivl- de brandfakkel gewor- dueele droefheid en el pen en vele avonden ielltje! stond de hemel gloeiend rood van de groote branden de bewo ners, voorzooverre zij niet tijdig konden vluchten, werden öf le vend opgesloten en ver brand óf op de meest beestachtige wijae ge massacreerd en ver moord bombarde menten en mitraillee ring uit de lucht zijn aan de orde van den dag de zware granaten uit kanonnen en mor tieren zoemen over Daarbij komt dan nog dë economische oorlog der laatste we ken want het is nu wel gebleken, dat onze bruine broeders een voortreffelijke scholing hebben gehad en uit stekend zijn georgani seerd. Zij treffen ons in onze voedselvoorziening:. Des te gemakkelijker wanneer de evacuatie centra grooter worden, zooals b.v. Bandoeng. Versche groenten en fruit zijn sinds weken niet meer te krijgen. Visch eii vleesch dito, andere voedselbenoo- digdheden eveneen.-. Wij leven de laatste weken uitsluitend op wat rijst en nog wat en nog eens rijst, wat vleesch uit blik en en kele andere toegevoerde blikjes. Een ei kost f ]0, een flesc.h klapperode f90, een vischje f 13. een stukje chocolade f 12.50, rookvleesch f 100 per kilo. enz.; alles in Japansch geld. Het heele econo mische leven ligt stil, handel en zakenleven hebben opgehouden, alléén de geweren en kanonnen spreken een duidelijke taal voor ieder die zien en hooien wil. nu hier en dan daar in Indië. Overal onrust, leed, terreur chaos, moord en dood slag. Waar dit alles heengaat, is niet te voorspellen. lie probleemstelling grijpt steeds vertier om z'icli. Moet er interna tionale inmenging ko men? Waar blijven onze militairen? Moet er meer samenwerking ko men? Is een evacuatie uit Indië op groo'e schaal noodig, verelscnt, gewensclit? Kan .lata niet beter worden op gegeven, zoodat tvJj ons zuiver bepalen tot onze buitengewesten, waar toch eigenlijk onze groote bronnen van export liggen, Java tan zijn lot overlatend? deze ontploffing vermoedelijk ge zocht moet woiden in het feit, dat kinderen hetzij met landmijnen hebben gespeeld, hetzij er een vuurtje hebben gestookt. Indien dit waar is. vreest men het ergste voor het lot van deze kinderen. Het onderzoek heeft echter nog niets kunnen uitwijzen. De ravage in de omgeving is geweldig. Wij vernemen nog, dat de bun ker gelegen was op verboden mili tair terrein. Het betrof hier een vroeger door de Duitschers aange- legden bunker, waarin geallieerde en Nederlandsche munitie was op geslagen. Winston ChurdhiU heeft da hoogste onderscheiding gekregen, die de koning' kan verleenen aan een man, die gewoon burger wenscht te blijven, nj. de orda van Verdienste. Deze orde telt 24 leden en nieuwe leden worden slechts gecreëerd wanneer ledige plaatsen zijn ontstaan. Op de eerelijst worden voorts genoemd verscheidenen van Enge- lands deskundigen op het gebied van de atoomenergie, alsmede En- gelsche veldheeren uit dezen oorlog, zooals Montgomery en Alexander, die beiden tot burggraaf zijn be noemd. Tot baron werden o.a. verheven. Admiraal Fraser en veldmaarschalk Maitland-Wilson- Ingenieur Bailey, da uitvinder van de vermaarde Bailey-bruggen. kreeg den titel van „knight". HERFORD, 31 Dec. Reutel'i. Da gang van zaken tijdeps de laatste uren van Hitler is nu vrij nauw keurig vastgesteld. Op clen avond van den 28 April kwam Hitier tot de conclusie, dat het einde in zicht was en dat er voor het belegerde Berlijn geen hulp meer mogelijk was. Op 29 April, om 2 of 3 uur 's nachts, trad hij in het huwelijk met Eva Braun. Om vier uur 's nachts dicteerde hij zijn testa ment. Om 10 uur trof Hitier maat regelen om de verzending der do cumenten te waarborgen: een bood schapper ging naar admiraal Dönitz, een tweede naar veldmaarschalk Schörner. een derde stel documenten bleef in reserve achter. De bood schappers hebben hun doei niet be reikt en vertrokken naar huis. In middels had Dönitz een telegram ontvangen van Bormann. waarin de ze hem mededeelde, dat Hitler Dö nitz tot zijn opvolger had benoemd. Op 1 Mei telegrafeerden Goebbels en Bormann aan Dönitz. dal Hit Ier dood was en de .jegeering" vaa Dönitz door Hitler was benoemd. Naar men gelooft weigerde Dönitz „smerige nazi's in zijn kabtne: op te nemen. Volgens de Evening News zal de groote vredesconferentie van alle volken, 'die de As bestreden hebben, waarschijnlijk tegen eind April tn i Washington gehouden worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1