„Nacht en mist "-politiek van de Gestapo MILITAIRE OMSINGELING VAN BATAVIA OPGEHEVEN Twee nieuwe kolenbonnen Omroepvereenigingen in den aether Afschrikwekkende taktiek Voor bonnenlijst Amerikaansche vrachter in Australië clandestien geladen voor Indië Mariniers aan wal gegaan öok Martin Bormann is dood Stookadviezen voor kolen met gruis Bewoners van het kamp Dachau moesten worden geliquideerd Het weer Merkwaardige wilsbeschikking Bedreigde badplaats 69ste JAARGANG No. 23433 DONDERDAG 3 JANUART 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week Het einde van den menschen jager" IN AFWACHTING VAN DE „ALMANZORA" Giral over burgeroorlog in Spanje PROCES-NEURENBERG Geheime order van Hitier Wijk aan Zee, vergeten oord zie pagina 3 O O NIEUWE HAARLEMSCHE CO» BATAVIA. 3 Jan. (A.N.P.— Aneiai. Een Britsch officieel communiqué meldt, dat gister avond ten Zuiden van Batavia zwaar geschoten is. Degenen, die hieraan hebben deelgenomen, zijn tot nu toe onbekend, maar er waren geen Britten bij. Een brand in het gebied van Meester Cor nells werd gebluscht door een In donesische brandweer. De mili taire omsingeling van de stad werd gisteren opgeheven. Luchtlandingstroepen onderzoch ten twee kampen in de Tanah Aibangwijik (Batavia). Zij ontmoet- ben geen tegenstand. Eenige wapens werden gevonden en 20 verdachten gearresteerd. In Buitenzorg werden de politie- barakken aangevallen door Britsch- Indische troepen, 70 gevangenen werden ontdekt, onder wie 1 Ne- derlandsche vrouw. Men gelooft, dat Pemoeda's (leden van de jeugdbeweging) in een klein ge deelte van het Noorden van Ban- dioeng' zijn binnengedrongen. Het convooi, dat zich van Batavia naar Bandoeng beg'even heeft, is na een kalme reis te Bandoeng aange komen en tot nog toe is de terugrei3 zonder incidenten verloopen. 19 ont voerde Indo-Europeanen zijn weer in Britsche handen gegeven. Zij ver klaarden, dat zij niet slecht behan deld waren, maar dat de voedseltoe stand en de accommodatie slecht waren. Oudejaarsavond en Nieuwjaars dag is één toatajon (800 man) van de Nederlands che mariniers, die zich aan boord van de „Noordam" bevinden, te Batavia aan wel ge gaan. Op order van den geallieer den commandant zullen de andere mariniers niet van boord gaan. De .Noordam" vertrekt spoedig uit Tandjong Priok. Dit be teekent, dat de in Amerika getrainde N eder - landsche brigade mariniers gesplitst is. Andere schepen, die de rest van de mariniersbrigade vervoeren, zul len geen koers naar Java zetten. Het oppérbevel van het Zuid-Oost- Azie commando heeft op Java mili taire gerechtshoven ingesteld, die alle personen zullen berechten, die niet onder de Britsche militaire tuchtwetten vallen, en die vergrijpen begaan hebben tegen het geallieerde militaire bestuur. De hoven zullen bestaan uit een Nederlandschen pre sident en Nederlandsche leden, hoe- FRANKFORT, 2 Jan. (Reuter.) Martin Bormann, die liet doel is geweest van de grootste „men- solvenjachfc" der geallieerden, is dood. De cbritra-spionnagedienst van het Engelsdhe leger heeft van daag bekend gemaakt, dat zijn hoofd werd afgerukt, toen liij trachtte te ontsnappen uit den bunker onder de rijkskanselarij, waarin Hitier en eenige andere lei dende figuren verbleven. De tank, waarin hij zich bevond, vloog in de lucht. Dit is bekend geworden door ge- buigen, die behoorden tot het laat ste convooi dat de kanselarij ver liet. De dertig personen, die bij Hitler in den bunker waren, had den een pleohtigen eed gezworen, den dood te zoeken aan 'sFührers zijde. Zoodra echter de lijken van Hitler en Eva Braun verbrand wa ren. hebben zij getracht uit de kan selarij achter tanks te ontkomen. Het feit, dat ook Bormann bij de „zelfmoordgroep" in de rijks kanselarij was, werd het eerst ont huld door Hanna Reitseh, de avia. trice die het laatste vliegtuig uit Berlijn vloog. Men verwacht, dat het onderzoek in de zaak Bormann binnen enkele dagen gesloten zal worden, waarmee het onderzoek naar het einde van de heersohers van Duitschland onder het haken kruis geëindigd is. wel mogelijk een of twee leden In donesiërs zullen aijn van bekend karakter en daartoe bevoegd, Even- tueele doodvonnissen en veroor- ceelingen tot meer dan twee jaar gevangenisstraf behoeven de goed keuring van den opperbevelhebber van het Zuid-Oost-Azië commando. Het Amerikaansche vrachtschip Henry Jocelyn is te Tandjong Prlok aangekomen met een lading van 400Ö ton marinegoederen, van Ne derlanders uit Fremantle. Het schip werd clandestien door Australische havenarbeiders geladen, aan wie de bestemming van het schip niet werd medegedeeld, daar zij anders wel licht geweigerd zouden hebben het werk te verrichten. Het schip ver liet de haven van Fremantle onder geheime orders en eerst op zee ont dekte de kapitein, dat hij naar Ned.- Indië moest varen. Japahsche krijgs gevangenen helpen n-u uhet los- singswerk. Zij overleefden zelfs het atoom bombardement op Nagasaki. Matrozen van de Kon. Ned. Marine arriveerden met het s.s. „Oranje Nasau" te Rotterdam, na jarenlange krijgsgevangen schap in Birma en Japan ge trotseerd te hebben Van 419 Januari a.s. dienen de bezitters van een bonkaart T 509 en T 505 de daarop voorkomende bonnen 47 en 48 bij hun leveran cier in te leveren, op elk waarvan zoo spoedig mogelijk één eenheid voorradige brandstof zal worden geleverd. De klantenbinding blijft gehand haafd, zoodat het niet is toegestaan van torandstoffenhandelaar te ver anderen. Aangezien de voorraden bij de brandstof fenhandelaars ge ring zijn, en bovendien nog niet iedereen op de bonnen 45 en 46 is bevoorraad, zal prompte levering Naar wij vernemen worden thans maatregelen genomen om de om roepvereenigingen. zocals KR.O., A.V.R.O., V.P.R.O., en V.A.R.A. zoo mogelijk op 19 Jan. a.s. hun uitzendingen in het raam van de Stichting Radio Nederland in den Overgangstijd te doen hervatten. IJmuiden en Amsterdam waren hedenmorgen in afwachting van de komst van het ss. „Aimanzora"', dat 1900 Indische gerepatrieerden aan boord heeft. Overal langs het Noordzeekanaal en langs de havens was de vlag geheschen. Het schip werd tegen 1 uur voor de pieren verwacht cm verder beloodst te worden, zoodat het te ongeveer 2 uiur de sluis kon hebben gepasseerd om op te varen naar Amsterdam. Op de sluis te IJmuiden was o.m. de harmonie „Wilhelmina" uit IJmuiden ter begroeting aanwezig. NEW YORK. 2 Jan. (A.P.) José Giral, de premier van de Spaansche republikeinsche regeering iir balling schap, deelde op een persconferentie mede: „Wij willen geen tweeden bur geroorlog In Spanje. Maar wij zul len daartoe onze toevlucht nemen als dat noodig Is om Franco omver te werpen." Giral gaf uiting van het vertrou wen, dat de aanstaande conferentie van de Vereenlgde Staten. Engeland en Frankrijk Franco's val zou ver oorzaken. Hij drong aan op het toe passen van economische sancties door de drie mogendheden en zeide, dat elke militaire actie door buiten- la ndsche troepen op tegenstand bij alle Spanjaarden zou stuiten. Hij deelde persvertegenwoordigers nog mede, dat de verzetbeweging over 40.000 goed gewapende guerllla-strij- "ders en militaire leiders in Franco's leger beschikt. Zij hadden het Spaan sche leger ondermijnd en zouden zich met het volk vereenigen ..zoodra het oogenblik gekomen zJl zijn". De Belgische minister van Oorlog heeft Woensdag in het parlement verklaard, dat twee derden van de Belgische troepen, „die een sector tan Duitschland zulten bezetten, reeds op den Oostelijke» oever van den Rijn gestatlonneerd zijn." op de thans aangewezen bonnen 47 en 48 in het algemeen niet mo gelijk zijn. Er is reeds eerder op gewezen, dat aan verzoeken om levering van gewilde soorten, zooals anthraciet, eierkolen, parelcokes en dergelijke, niet altijd gevolg zal kunnen wor den gegeven, omdat groote hoeveel heden andere soorten voor huis- brandde eleinden moeten werden ingezet, ten einde het in het voor uitzicht gestelde rantsoen te kun nen verstrekken. Zelfs heeft het Rijkskolenbureau zich genoodzaakt gezien, hoeveelheden Amerikaan sche kolen voor huisbranddoelein den in te deelen. Ten einde den verbruiker in staat te stellen, deze vrij veel gruis bevattende kolen cp de meest effectieve wijze te gebrui ken zullen binnenkort hiervoor stookadviezen worden gegeven. NEURENBERG. Na het Kerst reces is Woensdag het nazi-proces heropend, waarbij de aanklacht tegen de Gestapo en He yd rich's S.D. in behandeling kwam. De Amerikaansche aanklager Sto rey vertelde, hoe de Gestapo met voorbedachten rade in de bezette gebieden een „nacht en mist"-poli- tiek volgde, waarbij zij burgers liet verdwijnen zonder de bloedverwan ten over hun lot in te lichten. Ook de plannen voor de vernieti ging van de bewoners uit concentra tiekampen bij de nadering der geal lieerde legers werden bekend ge maakt. De verantwoordelijkheid voor de liquidatie van de kampbewoners werd op den SD. en Kaltenbrunner geworpen. Een order van April 1945 van Kaltenbrunner over liquidatie van het concentratiekamp Dachau en de twee Joodsche arbeidskampen Landsberg en Muchldorf, door het inzetten van de Luftwaffe, werd voorgelezen. De plv. gouwleider van Opper-Beieren, Gerdes, zou volgens zijn getuigenissen dit bevel nooit hebben laten uitvoeren, ondanks de dreigementen van Kaltenbrunner's S.S.-koeriers. Kaltenbrunner beval, stapo de liquidatie van Muchldorf werd opgedragen. Nu beweerd" Ger des. dat de operatics onmogelijk wa ren, omdat het front te dicht bij was. Later kwam een tegenorder van Kal tenbrunner, dat de West-Europeanen per vrachtauto naar Zwitserland ver voerd moesten worden, terwijl de overblijvenden op marsch moesten naar Tyrol, wsar „zonder mankeeren de liquidatie moest plaats vinden". Kaltenbrunner vertelde aan Gerdes, dat de volkeren op den Balkan, aan den Don au en in ht Oosten moesten sterven door vernietiging van de lei ders en door sterilisatie. Geprikkeld tot het uiterste door de commando-raid op Dieppe en soortgelijke offensieve acties, beval Adolf Hitler persoonlijk, dat geal lieerde commando's of valscherm troepen, die na 18 October 1942 in Europa of Afrika gevangen zouden worden genomen, „tot den laatsten man moesten wordn afgemaakt". Deze geheime order van den Füli- rer, waarvan slechts 12 conieën be stonden, werd door Amerikaansche aanklagers voorgelezen. Hitier gaf bevel, 'dat „van nu af aan iedere vijand, die door Duitsche soldaten gevangen wordt genomen bij zooge naamde commando-opdrachten in Europa of Afrika zelfs indien zij volledig als soldaat gekleed zijn of tot vernielingstroepen behooren dat de Landsberg-Joden naar Dachau 1 gewapend of ongewapend te land of overgebracht en daar vergiftigd in de lucht, tot den lnatsten man moesten worden, terwijl aan de Ge- moet worden afgemaakt". Nog één nacht vorst Verwachting tot Vrijdagavond. Plaatselijk matige vorst (les nachts, overdag lichte vorst of om het vriespunt. Overdrijvende \vo# keuvelden of mistbanken In liet Noorden en midden des lands. Geen neerslag, aan de kust mati ge wind uit zuidelijke richtingen. Algemeene vooruitzichten: de vorstperiode zal geleidelijk een einde nemen. Zon onder 16.38 Maan 8.5916.29 Zon op 8.51. De Fransc.he minister van Buitenlandsche Zaken, Georges BidauLt, is te Parijs op 27 December gehuwd. Een foto van hem in het stadhjiis met zijn bruid. mile. Suzanne Borel. Het kerkelijk huwelijk had den volgenden morgen in de kerk van St. Franciscus Xaverius plaats Vijftig jaar lang behoeftige tooneelspe- Toen de acteur over heeft de Amen- Iers een bijzender leed had hij precies kaansche too- fonds had nagelaten, n.8ö dollar op zak. Bij neelspeler Conrad dat ongeveer een kwart het opruimen van de dollar be- kamer werd een testa- Cantizen zijn zolen millioen versleten met het sjou- draagt wen van het eene plaatsingsbureau naar het andere. Hij leerde hierbij de monsteren de blikken van theater directeuren kennen enhaten, want zijn afgetrapte schoe nen stempelden hem tot wal. In Juni 1945 kwam er een eind aan dit mistroostige leven, maar na zijn armoe dige begrafenis deed Cantzen was zijn Conrad Canfzen schoenenfonds" leven lang acteur ge weest. Gedurende zijn acteur-aan-lager- laatste levensjaren be woonde hij kamers, die ongemeubileerd waren. Er stond een bed, doch dit gebruikte Cantzen nooit. Hij sliep op den vloer, met uitgespreide hoeftige acteurs, men de verbijsterende kranten als matras,, geen ondersteuning ontdekking, dat de ac- blijkbaar om de kosten krijgen van de vereeni- teur voor de aanschaf- van de wasscherij uit ging van tooneelspe- fing van schoenen voor te sparen. Iers. ment gevonden, waarin Cantzen schreef„Vele malen zat ik aan den grond, en hoe dunner mijn zolen werden, hoe minder moed ik had den directeuren bii het zoeken van een rol onder oogen te ko men". Daarom sticht te hij het „Conrad Cantzen schoenen fonds", met als doel het verstrekken van schoeisel aan alle be- die Als in een greote duinpan ver scholen ligt het stille Wijk aan Zee tusschen de bcssphen van ..Klein Zwitserland". Schilderachtig zijn de straten gegroepeerd rend het kleine plein, waar het eeuwenoude to rentje van de dorpskerk zich ver heft. Nog maar kort is hier het leven teruggekeerd. De verdreven bewo ners hervonden hun derp. uiterlijk weinig beschadigd, maar toch gron dig vernield. Met ondernemings geest heeft de bevolking van Wijk aan Zee de schouders ender de mceilijkhheden gezet en alle huizen bewoonbaar gemaakt. Het leven gaat in dit mcoie badplaatsje zijn gewonen gang. En toch is er iets veranderd. De gezichten zijn emslig geworden, en wanneer men hier en daar eens voorzichtig informeert naar de toekomstmogelijkheden, dan valt er een stilte en somber is het ant woord: het ziet er niet rooskleurig uit. Dat wil zeggen, dat de bewo ners van dit veelgezochte bad plaatsje, bekend bij alle Amster dammers en zeei' in trek als fami- lle-vacantie-oord. verloren dreigt te gaan als ontspanningscentrum. Wijk aan Zee is een bedreigde bad plaats geworden en afgezien van het feit, dat dit voor de gemeente Beverwijk financieel weinig aan trekkelijk is. meet dit voor het dorp futnest genoemd worden, om dat voor velen de bron van In komsten dreigt uit te drogen, ter wijl tenslotte dit fraaie plaatsje ten dccde zou zijn gedoemd als er geen badgasten meer kwamen. De Wijk aan Zeeërs vreten niet hoe in de toekomst hun gasten te ontvangen. Er is geen ruimte en de ruimte, die er was, wordt door geëvacueer- den van elders ingenomen. Het groote badhotel, dat een oplossing zou kunnen brengen, is door het Prov. Bureau voor Oorlogsslacht offers ingericht voor de opneming van ongeveer negentig oorlogs slachtoffers. Voor het dorp. voor Beverwijk en omgeving is er veel aan gelegen, dat de aandacht op deze badplaats wordt gevestigd en dat moet spoe dig gebeuren, anders is deze streek voor het vreemdelingenverkeer ten doode opgeschreven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1