Leiders bekampen elkaar NIEUWE BONNEN EEN SCHRALE KERSTMIS, DE EXPLOSIE BIJ DEN HAAG naar Engelsche begrippen Dr. Euwe wint van Devos Whisky, die aan de doode lippen van Lord X voorbijging p' DONDERDAG 3 JANUARI 1946 PAGINA 3 Vermoedelijk geen dooden Registratie van vee noodzakelijk C.C.D. op oorlogspad De moord te Dordrecht Tweede Kamer Omzet visscherij te IJmuiden in 1945 Inschrijving op spaar- certificaten Uitgifte a pari, storting op 15 Februari SCHOENEN voor gerepatrieerden Eieren op ziekenbonnen Hoofdaalmoezenier mannelijke jeugd Curasao adopteert 1000 peetkinderen Don voor 50 gram thee HET TOURNOOI TE HASTINGS V__ Het terrein waar op Oudejaars avond bij Den Haag de hevige ex plosie geschiedde, is op eenigen af stand in de duinen gelegen, bij de Van Alkemadelaan, tusschen de Nieuwe Alexanderkazerne en de strafgevangenis te Scheveningen. De ontploffing was zoo hevig, dat een krater van bijna 30 M. diepte is ontstaan, met een middellijn van ruim 50 M. Groote stukken beton werden honderden meters ver ge slingerd. Een enorm stuk van den bunker, zeker 3 ft 4 ton zwaar, kwam 150 M. van de plaats van ontploffing neer. Vermoedelijk zijn bij de ramp geen slachtoffers gevallen, tot dus verre werd niemand als vermist bij de politie opgegeven. Nog steeds tast men volkomen in het duister omtrent de oorzaak van de ont ploffing. De aangerichte schade is van zeer grooten omvang. Duizen den ruiten hebben het moeten ont gelden in Noord-West-Schevenin- gen en in het Noordelijk gedeelte van het Benoordenhoutskwartier. Honderden woningen, nauwelijks met veel moeite van oorlogsschade hersteld, en van glas voorzien, zijn wederom onbewoonbaar geworden. Overal is men druk bezig noodher- stellingen aan te brengen, maar door het ontbreken van glas zijn tal van gezinnen genoodzaakt el kanders onderdak te zoeken. De heerschende koude maakt een ver blijf in de getroffen panden voor velen ondoenlijk. In verband met de huidige posi tie van de vleeschvoorziening in ons land blijft registratie van het vee voorloopig noodzakelijk, daar het huidige vleeschrantsoen alléén op deze wijze kan worden gehand haafd en in de toekomst verhoogd. Ambtenaren van den C.C.D. con- stateeren evenwel bij herhaling, dat er nog veehouders zijn, die de re- glstratiekaarten onvolledig invullen en ongeregistreerde koelen, varkens en schapen aanhouden. Zoo werden bij een controle in Zuid-Holland in één week 12 processen-verbaal opge maakt, waarbij 17 varkens in beslag werden genomen, in Katwijk werden bij een veehouder 15 ongeregistreerde schapen in beslag genomen en ver beurd verklaard Deze veehouder kreeg f 500,boete en werd, wegens herhaalde overtreding, bovendien ver oordeeld tot anderhalf jaar gevan genisstraf. Op het bedrijf van een veehouder te Waverveen troffen controleurs 15 schapen en 1 varken aan, welke dieren niet waren gere gistreerd en waarvoor de vereischte vergunning ontbrak. Te Purmerend werden 7 varkens, die zonder con tract of vergunning werden aange houden, i'n beslag genomen, evenals een gelijk aantal te Berkhout. In al deze gevallen werd proces verbaal opgemaakt en het ongere gistreerde vee in beslag genomen Van de spoorbrug bij Culemborg is één baan voor spoorwegverkeer reeds in gebruik genomen. Het an dere gedeelte der brug zal vermoe- deliik met ingang van 18 Januari voor het wegverkeer worden open gesteld. Na vele jaren is eerst nu de ontbering en ellende voorbij. Een aantal krijgsgevangenen uit Japansche gevangenkampen, die met het s.s. „Mecklenburg" te Rotterdam arriveerden, zetten voet aan wal 'S-GRAVENHAGE, 2 Jan. (A.N.P.). De In de vroege morgenuren van 31 December gepleegde moord op den steenfabtikant Van Dijk te Dordrecht heeft vermoedelijk een achtergrond, welke zich verder uitstrekt dan men oogenschijnlijk zou zeggen. Deze moord is waarschijnlijk een uiting van het gebleken algemeene verzet in ons land tegen het feit, dat de overheid, in plaats van er toe ovef te gaan, de zware politieke misdadi gers uit den bezettingstijd te be rechten, de zgn. lichtere gevallen vrij laat. Deze geest van verzet valt overal te bespeuren, maar vooral in Dordrecht is men wel zeer fel gekant tegen deze handelwijze. Volgens in lichtingen mag worden aangenomen, dat, al is deze moord dan niet ge pleegd met medeweten van de kop stukken der Dordtsche illegaliteit, deze toch wel hun Instemming heeft. Daarbij komt nog, dat de vrijlating van dezen Van Dijk een wel heel on gelukkige greep wordt geacht, daar het wel is komen vast te staan, dat hij niet bepaald tot de lichte gevallen kon worden gerekend. Het plan be stond dan ook, hem een dezer dagen opnieuw in arrest te stellen. Dit geeft den gepleegden moord een tra- gischen kant. De feiten zijn, dat de in vrijheid stelling is gelast door den desbetref- fenden officier-fiscaal, en wel op grond van de laatste wijzigingen van het besluit Bijzondere Rechtspleging. Zocals reeds gezegd, lag het echter in het voornemen Van Dijk wederom te arresteeren. Van bevoegde zijde achtte men het zeer betreurenswaardig dat in ons land dingen kunnen gebeuren zooals die in Dordrecht zijn geschied en verzekerd werd, dat, indien inderdaad zou blijken, dat de illegaliteit in ons land er toe zou komen een soort veemgericht in te stellen, de overheid genoodzaakt zou zijn maatregelen te nemen, waarmede in het algemeen noch de bijzondere rechtspleging, noch het prestige van het Nederland- sche volk gediend zou zijn. In de vergadering van de Tweede Kamer Dinsdag 8 Januari om één uur zal aan de orde komen de ver dere behandeling van de nota om trent een aantal punten van regee- ringsbelei<i en wel: le. hoofdstuk één (kabinetsformatie), drie (het door de Nederlandsche regeering te Lon den gevoerde beleid), vijf (rechts kracht der wetsbesluiten) en 21 (richtlijnen bij benoeming); 2e. hoofdstuk zeven (financieele voor zieningen met betrekking tot oor logsschade); 3e. hoofdstuk 20 (zui vering) De omzet van de hallen van het staatsvisscherijbedrijf te IJmuiden bedroeg in 1945 f 11.189.000.—. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat op 5 Jan. de prospectus sen voor de reeds aangekondigde 3 pCt. grootboekschuld en de 2(4 pet. spaarcertificaten zullen ver schijnen. Uit deze prospectussen, welke door de posterijen huis aan huis zullen worden bezorgd, blijkt, dat de inschrijving op 15 Jan. a.s. wordt opengeételd. De inschrijving op 3 pCt. groot boekschuld zal kunnen geschieden door alle natuurlijke en rechtsper sonen voor elk gewenscht bedrag, mits afgerond op f 10o of een veel voud daarvan. De koers van uitgifte is 100 pCt. De storting moet plants vinden op 1 Maart a.s. Op de 2 >4 pCt. spaarcertificaten groot f 100. met een looptijd van 5 jaar, zullen uitsluitend natuurlijke personen (dus geen rechtspersonen) kun nen inschrijven. Voor zoover menr daarbij gebruik wil maken van ge blokkeerd geld, is men gebonden aan een maximum van f 300.per geblokkeerde rekening. De koers van uitgifte bedraagt 10o pet. De storting is bepaald op 15 Febr a.s. De gelegenheid tot in schrijving op de grootboekschuld staat open tot en met 5 Febr. 1946; voor de spaarcertificatty.i zal alsnog een einddatum worden bekend ge maakt. Aan gerepatrieerden uit Lndië zal een bon met opdruk „Een rantsoen artikel K'- worden uitgereikt. Deze bonnen geven recht op het koopen va.n een paar gewone heeren-, da mes- of kinderschoenen. Beroeps- of werkschoenen zijn op deze bon nen niet verkrijgbaar, Wegens de geringe productie van eieren en de beperkte voorraden ge conserveerde eieren is het nog niet mogelijk alle detaillisten in eieren van een werkvoorraad te voorzien. Om deze reden kon slechts een klein aantal handelaren aangewezen wor den voor/ het leveren van eieren op ziekenbonnen. Ter tegemoetkoming aan den wensch naar uitbreiding van den detailhandel in eieren zijn thans nog een duizendtal z.g. speciaal zui- velzaken voor dezen verkoop inge schakeld. In totaal kunnen momen teel ongeveer 3.500 detaillisten eieren op ziekenbonnen leveren. Tot hoofdaalmoezenier van de Kath. Jeugdbeweging van de man nelijke jeugd beneden 17 jaar, ls benoemd dè zeereerw. heer A. Ver hoeven, rector te Eindhoven. Door deze benoeming is tevens voorzien In de vacature van dr. A. C. Ram- selaar, die benoemd ls tot president, van het Klein-Seminarie van het Aartsbisdom. Het Curagaosche Roode Kruis heeft telegrafisch aan zijn ver tegenwoordiger in Nederland, den heer Van der Velden, een plan bekend gemaakt, dat voorziet in het adopteeren van 1000 peet kinderen. Het Curagaosche Roode Kruis zal voorts ƒ30.000.- ter beschikking stellen, waarvoor ten hoogste 1.000 pakketten ad ƒ30.- zullen worden samengesteld, die aan 1.000 kinderen worden uitgereikt. Boven dien zal het Curagaosche Roode Kruis een hulpactie onder de Curagaosche bevolking organiseeren. Voor de periode van 6 t/m 19 Januari zijn de volgende bonnen aangewezen: Bonkaarten KA, KB, KC 601 535 t/m 541 800 gr. brood 542 t/m 543 200 gr. bloem 544 400 gr. suiker 545 50 gr. thee 546 125 gr. boter 547 250 gr. margarine 548 100 gr. vet 549 1C0 gr. kaas 550, 551, 552 100 gr. vleesch 553 2 Kg. aardappelen B 51, B 52 400 gram brood A 53 1 té liter melk B 53, C 53 3 liter melk B 54 1 Kg. aardappelen Bonkaarten KD en KE 635, 636 800 gr. brood 637, 638 200 gr. bloem 639 250 gr. rijst of kindermeel 640 500 gr. suiker 641 250 gr. boter 642 125 gr. margarine t 643 100 gr. kaas 644 5 liter melk 645, G46, 647 100 gr. vleesch 648 1 Kg. aardappelen D 51, D 52 400 gr. brood E 51 250 gr. rijst Tabkkskaarten enz. T 07 2 mts. tabaksartikelen (geen import) V 07 100 gr. versnaperingen X 07 2 mts. tabaksartikelen (geen import) De bonnen voor melk en aardap pelen zijn geldig tot 12 Jan. Bon Q 03 groentenkaart moet uiterlijk Za terdag 12 Jan. worden ingeleverd. Men kan op dezen bon van 20 Jan. 16 Febr. groente betrekken, voor de week van 13—18 Jan. zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, jam, tabak en versnaperingen. Op de kaasbonnen cal voor de helft magere en voor de helft vette kaas worden afgeleverd. Op bovenstaande bonnen kan reeds van Vrijdag, 4 .Jan., van 12 unr af werden gekocht, met uitzondering van de bonnen voor vleeseli, melk en aardappelen, die eerst 6 Jan. geldig zijn. Dr. M. Euwe seinde Woensdag avond uit Hastings: Vandaag was het een belangrijke dag, daar verschillende leiders el kaar te bekampen hadden. Beslissin gen zijn echter niet gevallen en nog steeds heeft geen der deelnemers zich uit het kluwen der topscores los weten te maken. Steiner kon tegen Prins geen voordeel behalen. Integendeel, onze landgenoot kreeg na een belang wekkend middenspel het initiatief en toen ging het er op lijken of Prins zou winnen. Steiner was ech ter op zijn hoede en forceerde ten slotte remise door eeuwig schaak. Tartakower speelde een voortref felijke positiepartij tegen Ekström, die zich Siciliaansch verdedigde. Na zorgvuldige voortzetting forceerde Tartakower een doorbraak in het LONDEN, 28 December. In de voorafgaande da gen kwamen naar oude gewoonte des avonds de kinderen langs de huizen in groepjes van drie of vier en zongen de oude carols van den goeden koning Wenceslaus en King Cole. Zij zongen het met schelle, ongewijde stemmen, en als je niet spoedig genoeg de voor deur opende en pennies uitdeelde, bleek dat deze, alles behalve onnoozele, kinderen ook eenige zeer profane liedjes op hun re pertoire hadden, liedjes, die ons deden denken aan eendere versjes in het va derland op Sint Martinus, zooals: „Hier woont juf frouw Kikkerbil, Die ons toch niks geven wil Kerstmis zelf was schraal naar Engelsche b°grippen, zonder sinaasappelep, zon der noten, en vooral zon der kalkoen, althans voor velen. En een Kerstfeest zonder kalkoen is voor den Engelschman als erw tensoep zonder kluif voor den rechtgeaarden Neder lander. Gedurende de maand December leek een gedeelte van Engeland op de Wild-West. Dieven raasden in auto's door den nacht en roofden kalkoe nen. De kranten publi ceerden foto's van boeren erven verlicht met schijn werpers. Kalkoenen hie ven hun nijdige, verwaan de koppen uit den lagen grondmist en in een kring om hen heen stonden de bewakers ineengedoken van de natte kou, gehuld in dikke jassen en met jachtgeweren in den aan slag. Op de zwarte markt voegen, dat meneer geen dorst behoeft te lijden. Is meneer misschien geïnte resseerd in een flesch uit stekende whisky afkom stig uit den wijnkelder van wijlen Lord X? Vijf gui neas, meneer. Dat is vijf- en-twintig gulden. Is uw beurs toereikend, uw dorst groot genoeg, en uw sno bisme van de juiste in- liep de prijs van de on vriendelijke, maar smake lijke beesten op tot over de honderd gulden. Ook de whisky ontbrak voor Kerstmis, evenals de be loofde champagne. Een flesch whisky kost hier ongeveer twaalf-en-een- halven gulden en ls van zelfsprekend voor dien prijs niet te krijgen. Gaat men echter naar den wijn handelaar, dan zal hij u weliswaar met een mee- warigen blik meedeelen, dat hy geen whisky heeft voor den officieelen regee- ringsprijs, maar er aan stonds met een bemoedi genden glimlach aan toe- tensiteit, dan kunt u zich het genoegen veroorloven de whisky te drinken die aan de doode lippen van Lord IX. voorbij gegaan is. Eerlijkheidshalve moet hierbij vermeld worden, dat Lord X vaker sterft dan de. natuur pleegt toe te staan aan lieden van lageren stand, en dat hij bij elk verscheiden een enormen wijnkelder nalaat. Te oordeelen naar het aantal flesschen whisky, gin en likeur, afkomstig uit de wijnkelders van overleden Engelsche edel lieden, ls de sterfte onder den Engelschen adel zeer groot. De whisky ontbrak dus, maar de ergste ontbeering was de vrijwel volkomen afwezigheid van mistletoe, dewelke, opgehangen aan de lamp waaronder tijdens de christmas-party veel gasten passeeren (met of zonder opzet)eenieder het recht geeft lippen dienst te bewijzen aan den voorbijganger Neen, er ontbrak hét een en ander aan dit Kerstfeest, dat in Engeland van wereldscher aard is dan in Nederland. Zal het- volgende Kerst feest beter zijn? Zullen er, dank zij de Amerikaan- sche leening, kalkoenen zijn en noten en sinaas appelen. Zal er mistletoe zijn en speelgoed en snoep voor de kinderen en whisky voor pa? Zullen er weer kleurige glazen bal len zijn en engelenhaar om aan den Kerstboom te hangen, en zullen er kaarsjes zijn om den boom te verlichten? Iedere oor log maakt van elk vreed zaam verleden een para dijs voor den herdenker. En het laatste aardsche para dijs zal wel- evenmin terug keeren als het voorlaatste. Adam zal nog langen tijd rondloopen in sjofele klee- ren, Eva zal nog lang wee klagen over den lagen druk van het gas en de slechte kwaliteit van de corsetten. En terwijl Abel de eene conferentie na de andere bijwoont, In de hoop dat er vrede zal ko men op aarde, speelt Kain met de atoom-bom. centrum, welke tot een snelle be slissing leidde. EuweDevos was een aangeno men damegambiet. De partijen hiel den elkaar vrijwel In evenwicht, maar kort voor de pauze wist Euwe zijn tegenstander een stuk af handig te maken, waarna de Belg het opgaf. Denker kon tegen de solide ver dediging van Thomas geen voordeel behalen en nam weldra met remise genoegen. De party MiesesSergeant had hetzelfde resultaat, hoewel langs veel minder rustige banen. Mieses speelde scherp op aanval, maar zijn tegenstander wist eeuwig schaak te forceeren. AitkenChristoffel was een zware partij, welke door den Schot ten slotte werd gewonnen. De afgebroken partij uit de vierde ronde tusschen Tartakower en De vos werd remise. De stand na de vijfde ronde luidt; Dr. Euwe, dr. Tartakower, Prins en Steiner, ieder 3% punt, Ekström, Denker en Aitken, ieder 3 punten, Christoffel 2(4 punt, Mieses en sir George Thomas ll/2 punt, Devos 1 punt, Sergeant 14 punt. Hieronder de beste partij uit de vijfde ronde Wit; Tartakower. Zwart; Ekström. Sicil'iaansche verdediging. 1, e2e4 c7c5; 2. Pgle2 e7 e6; 3. d2—d4 c5xd4; 4 Pe2xd4 Pg8—f6; 5. Pbl—c3 d7—d6; 6. g2 g3 een solide behandeling van deze moeilijke opening 6 ■Pb8—c6; 7'. Ill—'g2 Lc8-td7; 8. 0—O Lf8€7; 9 Lel—e3 9—0; 10. f2f4 Dd8c7; wit heeft een uit stekende stelling opgebouwa 11 Kgl—hl TÏ8d8: 12. Pc3—b5.' Een verdere versterking van het witte spel. De tekstzet dient om c2 naar c4 voor te bereiden 12 Dc7 - b8; 13. c2C4 Pc6xd4; 14 Pb5xd4 Ld7c6; 15. Ddl—c2 Db8—c7- 16. h2h3 Ta8c8; 17 Pd4xc6 b7xc6, 18. Dc2f2 h7h5. Ben ongemo tiveerde verzwakking van den zwar ten koningsvleugel; zwart wil blijk baar den opmarsch g3g4g5 ver hinderen. maar deze lag geenszins ln de lijn van wit's strategie. 19. Taldl Natuurlyk niet 19 La7; wegens 19 c5; 19 Dc7—aö; 20. b2b3 Tc8c7? De beslissende fout; de zwarte toren staat op c7 zeer slecht. 21. e4e5 Wit maakt een dankbaar gebruik van de geboden gelegenheid. Na 21 De5 22 fe5is nu 22 De5: niet mogelijk wegens 23 Lf4; 21Pf6e8; 22. f4—f5 Da5xe5; 23f5xe6 De5xe6; 24. Le3xa7. Dreigt 25 Lb6 zoodat zwart geen tijd heeft om den looper met C5 in te sluiten. 24Td3a8? Beter 24 Tdc8; 25. La7b6 Tc7c8. Zwart meet c6 blijven dekken, wit maakt nu de partij geforceerd uit. 26. Td2—el De6—f6; 27. Df2—e2 DfÖ e6: 28 De2—f3 De6—f6; 29. Df3d3. Nu moet zwart de dek king van Le7 opgeven, daar 29 Ds5 beantw wordt m. 30. h4 29 Df6—b2; 30. Tfl—f2 Db2—a3; 31. Telxe7 d6—-dS: 32.TIBxf7 h5h4; 33. Dd3g6 Da3—b2; 34. Tf7—T8 schaak en mat op den volgenden set. Te Bagdad is officieel bekend ge maakt, dat de ministerraad van Irak besloten heeft Zionistische goederen uit Palestina te boycotten en den uitvoer van Irak naar Palestina te beperken Dr. M. Euwe, onze landskampioen en ex-wereldkampioenspeelt partij tegen Jacques Mieses op het wereld-,schaaktournooi te Hastings. De partij werd remise. Mieses is een wonderlijke figuur: hij is al 81 jaar oud, eigenlijk Duitscher, maar sinds Hitler's jodenvervolgingen statenloos. Hij heeft thans de Britsche nationaliteit aangevraagd. Reeds in 1895 speelde hij voor het eerst mee in het internationaal tournooi, dat eveneens te Hastings gehouden werd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3