HARTELIJK WEERZIEN AAN HET IJ Spoedige terugkeer van Don Juan? Zusters van Liefde een eeuw te Haarlem HITLER'S HUWELIJKSACTE Prinses Juliana begroet de gerepatrieerden „Almanzora" meert in duister en kou Men zoa de geallieerden voor een fait accompli willen stellen Franco's vrijheid gewaarborgd Het weer H.M. de Koningin Begonnen met niets, thans tal van scholen onder haar beheer 69ste JAARGANG No. 23434 VRIJDAG 4 JANUARI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per jveek Alle wedstrijden afgelast Alle dagen naar Indië Gelukwenschen aan Kardinaal de Jong Horthy vrijgelaten Zondag voor de radio STAD EN OMGEVING 175 jubilarissen bij de N.Z.H. Huldiging in drie étappes Opzegging C.A.O. in het Bloembollenbedrijf Clandestiene tinsmelterij ontdekt Busdienst Haarlem IJmuiden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Terug iTQ het vaderland. In IJmuiden arriveerde het s.s. „Almanzora" 'met 1900 gerepatrieerden uit Indië aan boord. Bij hun thuiskomst wuiven, de op den wal staanden hun familieleden en kennissen hartelijk toe. van de gewone diensttreinen en ver der de provincie in per auto of autobus. De aanwezigheid van H. K. H. Prinses Juliana op de kade was voor de repatrianten een groote verras sing. De Prinses was om vfjf uur gekomen en nog om half negen za gen wij Haar in de loods tusschen de teruggekeerde families, met wie zij zich onderhield, terwijl zij zich in alle bijzonderheden van de zorg voor hun welzijn op de hoogte liet bren gen. Zij sprak ook een kort begroe tingswoord mede namens Hare Majesteit de Koningin, Wier beste wenschen zij overbracht. De Ko ningin, zoo deelde de Prinses mede, zal zich Zondagavond om acht uur over de radio tot alle repatrianten richten. Het bondsbureau van den N.V.B. deelt mede, dat alle voor Zondag a.s. vastgestelde voetbalwedstrijden zijn afgelast. Ook hockey- en korf- bdlwedstrijden gaan niet door. De heer Martin, onderdirecteur van de Kf.L.M. heeft te Batavia ver klaard, dat hij hoopte, dat een één- daagsche nichtverbinding met Indië in Februari van dit Jaar tot stand zou komen. Duister en koud was het IJ voor Amsterdam bij de aankomst, Don derdagavond, van het S.S. „Al manzora", dat het eerste groote contingent van 1800 repatrianten uit Indië in Nederland terug bracht. Zij huiverden van koude, de repatrianten, ondanks winter jassen, bouffantes en dikke wol len handschoenen, die hun ken nelijk onwennig zaten, maar zjj blaakten evengoed van geestdrift, zij juichten en wuifden, terwijl bet groote grijze schip tegen ze venen, in den lichtschijn van dc kade opdoemde en langzaam de emplacementen vande K. N. S. M. naderde. Het muziekcorps van de Amsterdaonsche Politie zette het Wilhelmus in en de duizenden op het schip en aan den wal zon gen beide strophen mede, waarna een spontaan hoera opging voof" H. K. II. Prinses Juliana, die uren lang de komst van het schip had afgewacht en thans als een der eersten aan boord ging om de re patrianten te begroeten. Het mocht dan nog zoo koud zijn tusschen het donkere water en de strakke vrieslucht daarboven, de hartelijke ontvangst te Amsterdam, waar niets werd nagelaten om de zwaar getroffen, Indische families in alles te helpen en bij te staan, was als de warme adem van het Moeder land, die mild en koesterend den thuiskeerenden tegemoet kwam. En dit verzachtte iets van de bittere tragiek in deze terugkomst, soms na tien, twaalf jaar van afwezigheid een terugkomst, die de oudere repa trianten zich ooit anders hadden ge droomd. Uitbundig kon dit weerzien, na de eerste Juichende blijdschap, dan ook niet zijn. Men behoefde de men- schen, die daar weer voet op vader- landschen bodem zetten, slechts aan te zien om te weten welke verschrik kingen zij hadden verduurd. Zij wa ren vermagerd en verkommerd, zwijgzaam de meesten, en vooral de kinderen lachten nauwelijks met hun smalle, bleekbruine gezichtjes, de blik der oogen afwezig en dof. De ontvangst van de repatrian ten bleek uitstekend georganiseerd. In de groote loods V van de K. N- S. M., licht en warm en vroolijk gepavoiseerd, werden ververschin- gen aangeboden, alle inlichtingen en noodzakelijke bescheiden ver strekt en de menschen zoo noodig van geld voorzien. Een afzonder lijke afdeeling was ingericht voor de zieken. Er functionneerde een telegraafkantoor, dat kosteloos telegrammen verzond. Verder la gen er dassen, handschoenen, pet ten gereed- De organisatie „Ne derland helpt Indië" had pakjes gemaakt, voor de vrouwen en kin deren met versnaperingen, voor de mannen met tabak en sigaret ten. Het Roode Kruis deed er voor de zieken nog wat extra's bij. Bo vendien werden kaarten verstrekt, waarop de repatrianten binnen twee dagen kleeding en dekking ontvangen. Later volgt dan nog een voedselpakket. Een wrange noot in dit bedrijvig beeld van hulpvaardigheid was de controle post van de Grenswacht, op wel ker tafels de lijsten lagen van In dische N. S. B.'ers: hun gold een ander welkom, zooals trouwens aan boord van de „Almanzora" 40 po litieke gevangenen meekwamen, wien ook in het vaderland het con centratiekamp wacht. Wegens het late uur van aankomst werden Donderdagavond alleen de Amsterdamsche repatrianten, de zie ken en de militairen ontscheept Voor de eersten stonden auto's ge reed, die hen naar hun familie brachten, voor de 167 zieken lij ders aan hongeroedeem, beri-beri en veel kinderen met mazelen waren brancards in gereedheid en beschik ten de hulp- en transportcolonnes van het Roode Kruis over 68 ambu lance-auto's om hen naar de Amster damsche ziekenhuizen te vervoeren, vanwaar uit zij later bi de ziekenhui zen van hun plaats van herkomst kunnen worden Opgenomen. De mi litairen vertrokken, wat de landmacht betrof, naar het repatrieeringskamp Austerlltz en de marinemannen en hun familie naar „La Forêt" te Doom. Vanmorgen om half acht is het debarkeeren der overige repatri anten, afkomstig uit Noord- en Zuid- Holland, Utrecht, Gelderland, Weste lijk Brabant en Zeeland begonnen. Zij reizen in gereserveerde rijtuigen Blijkens berichten van United Press uit Lausanne, zou de Spaansche koningskwestie in een acuut stadium zijn gekomen. Don Juan, de Spaansche troonpreten dent, en generaal Franco zouden zelfs reeds overeenstemming heb ben bereikt inzake de wijze waar op het overdragen van de macht zou moeten géschieden, n.l. in vier verschillende etappes. 1. Het overdragen van de macht door Franco aan de generaals die hem bij het begin van den burger oorlog staatschef maakten. 2. Het instellen van eén regenc- schapsraad tot herstel van de open bare orde, welke ernstig bedreigd wordt door de republikeinen. 3. Ontbinding van de Falange en oprichting van een krachtige katho liek-royalistische partij. De royalisten van hun kant zouden Franco's persoonlijke vrijheid eerbie digen en garandeeren. Men zou de geallieerden voor een fait accompli willen stellen in verband met den steun dien de republikeinsche uitge weken regeering van de geallieerden ontvangt. Volgens den correspondent te Lissabon van de News Chronicle zou Generaal Franco den Spaan- schen troonpretendent Don Juan Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben gisteren Z. Em. Joh. Kar dinaal de Jong hun gelukwenschen aangeboden. De nieuwe Kardinaal ontving dezer dagen nog een tele- grafischen gelukwensch van den Kardinaal-Aartsbisschop van Rijs- sel, Z. Em. Lienart. Admiraal Horthy, de voormalige regent van Hongarije, is uit gevan genschap ontslagen. Horthy was ge detineerd als een mogelijke getuige In het proces tegen de oorlogsmis dadigers. Naar men te Neurenberg beweert zouden hooge Zweedsche bemidde laars stappen hebben ondernomen om de vrijlating van Horthy te ver krijgen. s hebben uitgenoodigd den troon te bestijgen, evenwel onder voorbe houd, dat Franco zelf en zijn par tij de macht in handen houden. Zooals bekend, heeft Don Juan de laatste mogelijkheid reeds herhaalde malen beslist van de hand gewezen en het ls onwaarschijnlijk, dat hij haar thans wel zou aanvaarden KANS OP REGEN Verwachting tot Zaterdag avond Geen vorst van beteekenh meer, zwaar bewolkt of geheel bedekt met kans op eenigen regen, aan de kust tot krachtig toene mende Zuid-\Vestelyke wijnd. Zon onder 16.39, Maan 9.48 17.29, Zon op 8.51. H. M. de Koningin zal Zondag 6 Januari om 20 uur over de beide radio-zenders van Hilversum, naar aanleiding van de aankomst van de eerste groep repatrieerenden uit Ned.-Indië, het woord richten tot die landgenooten, die sedert de be vrijding van Nederland uit gevan genissen en concentratiekampen naar het vaderland terugkeerden. Een roode kool en drie haringen waren het eenige proviand, dat de Zusters van Liefde bezaten, toen zij zich honderd jaar geleden te Haarlem in het huis Spaarne 89 vestigden. Van dit weinige moesten zij zich een maaltijd bereiden. Verder lag er op den grond wat stroo uitgespreid, waarvan de Zusters zelf bedden moesten maken. Het eerste werk, dat zij na aankomst deden, was 't vullen van stroczakken. Het waren de eerw. Moeder As- sisia en twee zusters, die in Decem ber 1845 de woning naast de kerk van Onze Lieve Vrouw Rozenkrans betrokken. In dit huis, dat een ge schenk was van de familie Hen- drikx, werd indertijd Mgr. Baron van Wijckersloot, Heer van Schalk wijk en Bisschop van Curium, ge boren. Mgr. Zwijsen heeft de zus ters, die geheel op zichzelf ston den, aangesloten bij de Congrega tie van de Zusters van Liefde te Tilburg. Het huis kwam onder be scherming van de H. Veronica Ju- liani. Gedurende de eerste jaren leefden de zusters van de giften der weldoeners, maar later begon nen zij zich speciaal toe te leggen op het geven van onderwijs. In 1859 werd een bewaarschool op gericht en in 1870 volgden de taal scholen. Al spoedig verwierven de zusters, die zich reeds in grooten getale te Haarlem bevonden, zich een goeden naam op onderwijsgebied. Op verschillende plaatsen in de staa verrezen scholen. De zusters geven thans voorbereidend onderwijs In drie fröbelscholen en In een Mon tessorischool; verder lager en voort gezet lager onderwijs in de st. Ve- ronicaschodl, in de Anthoniestraat en de St. Theresiaschcol aan den Kleinen Houtweg, aan welke laatste school tevens een U.L.O.-afdeeling verbonden is. De zusters leiden ook op voor stenografie en typen. B i |p. «si®»!,» *i« te»- «i* m* i*h mm mm'sa&tó i# m» ssaterse*.?- MMMM 1 8, «f z wW r «s». ji* ,r mi.*. Mastte ooals Maandag sig" en „ftlr", waar zij Zij zeggen, dat de werd bekend ge- met inkt is aange- documenten inderhaast bracht. Zij ontbreekt in zijn opgesteld, hetgeen J maakt, heeft de Britsch-Ameri- kaansche contra-spion- nage te Tegernsee de origineele huwelijksacte van Hitier en Eva Braun ontdekt. „Er- ..Erklarung' klare". Volgens den brief schrijver is er 'n groote raun ontdekt. fhf"indTdlteering^Er ™n net exemplaar dat In internationale krin- zou moeten staan ,,Ber- £e - Te:legrapu m twiifoi mp„ echter Hn Se„ oo Anrii" nf heeft gepubliceerd. De datum zou op onze foto deze fouten alleszins verklaarbaar maakt. De hierbij gepubli ceerde foto is echter eenigszins afwijkend van het exemplaar dat gen twijfelt men echter lin, den 22. April" of ernstig aan de authen- „Berlin, am 22. April" ticiteit van deze stuk ken. In de Daily Tele graph schrijft 'n lezer: „Ik veronderstel, dat de acte een Duitsche ver- valsching is, met den opzet om de geallieer den tegenover het Duit sche volk als verval- schers te brandmerken" Hij wijst op verschillen de zwakke punten in het fascimile: Het document is niet getypt door een Duitsche'r en zelfs niet op een Duitsche machi ne. Er is nergens een Umlaut" zichtbaar, behalve op „rechtmas- Onder geen omstan digheid zou men ,,an" gezet hebben, wat de bedoeling kan hebben den schijn te geven, als zou dit document door een Engelschman ge- .schreven zijn (on the...l Specialisten uit het Amerikaansche leger zijn aan den anderen kant overtuigd, dat deze papieren van echt zijn. door een inktvlek be dekt zijn. De handtee- keningen zijn van A. Hitler, Eva B. Hitier geb. Braun en van de getuigen J. Göbbeis, M. B. (Martin Bormann) en W. Wagner. Een en ander doet ons wel eenigszins cri- tisch staan tegenover de resultaten van deze documenten- Hitier jongste jacht. Zij wijzen de veron derstelling van de hand dat de spel- en gram maticale fouten op ver- valsching zouden wij zen. Het is opvallend, dat plotseling (nadat een half jaar lang niets ontdekt kon worden) uit alle hoeken en ga ten stukken te voor schijn komen. Gisteren herdachten de zusters op intieme wijze het feit dat haar Congregatie nu een eeuw In Haar lem gevestigd ls. Des mergens werd in de kapel van het St. Veroniea- gesticht een plechtige H. Mis opge dragen, waarmede de viering van dit jubileum werd ingeleid Smaakvol was het Gemeente-Con certgebouw te Haarlem versierd met guirlandes en kleurige schilden en. opgewekt speelde de harmonie-kapel der N.Z.H marschmuziek, toen een lange rij tramjubilarissen, die in de oorlogsjaren hun 40- en 25-jarig ambtsjubileum herdacht hadden, de groote zaal binnenkwam. Van 1938 af heeft het jubileumfonds geen hul digingsavond voor het personeel kun nen organiseeren. Nu werden ln drie bijeenkomsten 175 trammenschen, van wie er thans verschillenden reeds 45 en 30 jaar in dienst van de N.Z.H. zijn, geëerd. De directeur der maat schappij, jhr. Roëll, en ook de bur gemeester van Haarlem, waren op den eersten huldigingsavond aanwe zig; den tweeden avond gaf de oud directeur, Ir. W. J. E'urgersdljk, blijk van belangstelling. Namens bet jubileumfonds sprak de heer J. IJzendijke de feestelingen toe. Nadat ook de directie eenige woorden had gesproken, begon het eigenlijke feestprogramma, dat hij vlotte muziek en zang, acrobatiek en dans bestond. Naar ons gemeld wordt, is da collectieve arbeidsovereenkomst in het bloemibollentoedxijf zoowel door de werkgevers als door de werk nemers per 1 Maart opgezegd. Dit beteeikenit, dat zoowel de patroons als de ahbeiders in het contract veranderingen wenschen. Daar de uitvoer van bloembollen ons de zoo dringend noodige deviezen geeft voor den aankoop van onmisbare grondstoffen, mag men slecnts hopen, dat beide partijen vooral de teekenen van den nieuwen tijd ver staan en bezield zijn om tot een overeenkomst te geraken, waar mede ieder zich kan vereenigen. Bij een brand in een perceel in de Delftstraat te Haarlem kwam de po litie tot de ontdekking, dat enkele mannen er daar een clandestiene tin smelterij op na hielden. Zij hadden den oven zoo fel gestookt, dat in het er boven gelegen perceel in een slaapvertrek brand uitbrak. Het vuur kon snel worden ^ebluscht. De overtreders hadden getracht de sporen van hun bedrijf uit te wis- schen door In allerijl de oveninstal latie af te breken. De gloeiende kachel pijpen echter, die als oud roest in een hoek van het vertrek lagen, vertelden de politie genoeg. Er is proces-verbaal opgemaakt. Tusschen Haarlem en IJmuiden wordt dagelijks een autobusdienst onderhouden. Tien minuten voor ie der uur vertrekt er een bus uit Haarlem en tien minuten voor elk half uur één uit IJmuiden. Uit Haarlem vertrekt de laatste bus om 20.50 en uit IJmuiden om 20.20

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1