Ministerraad van Spanje in spoedzitting bijeen Samen aan den opbouw Ontmoeting Franco-Don Jaan? HET DUITSCHE OPPERCOMMANDO IN STAAT VAN BESCHULDIGING Republikeinen ongerust Het weer Indien het vertrouwen tusschen Sjahrir c.s. en Nederland is hersteld Dr. Van Mook over Indië Vermoedelijk zullen opper-officieren wettig verbannen kunnen worden Luit.gen. Van Oyen vraagt ontslag Waardevol geschenk voor onze kinderen Nieuwe dienstregeling Ned. Spoorwegen 69ste JAARGANG No. 23435 o ZATERDAG 5 JANUARr 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week Schöngarth tijdelijk uitgeleverd De man, die onze dijken liet doorsteken Fransch antwoord op het communiqué van Moskou De H.H. Drie Koningen bieden het Goddelijk Kind hun geschenken dan. (Naar het origineel van Rogier v. d. Weijden) „Vliegen vangen' een levenskwestie Aflevering van vet vertraagd PROCES-N EU RENBERG Doodstraf voor Borms 100.000 paar schoenen uit Denemarken 500 gram sinaasappelen Bon F 03 inleveren 12 MEI: Nederland-België STAD EN OMGEVING Dit jaar electrificatie Haarlem-Uitgeest Kwaadwillige leerlingen? HAARLEMSCHE COURANT Naar A.Fi'. verneemt uit Madrid, is de Spoansche ministerraad gisteren onder voorzitterschap van generaal Franco in spoedzitting bijeen geweest. In deze zitting zou besloten zijn, dat Franco spoe dig een reis zal ondernemen met onbekende bestemming. In monarchistische kringen in Spanje heerscht groote spanning in verband met de recente gebeur tenissen, die den terugkeer van Dan Juan mogelijk zouden maken. Sommigen zien in het feit, dat de Portugeesche regeering aan Don Juan officieel toestemming heeft gegeven om het Portugeesche grondgebied te betreden, aanleiding voor de veronderstelling, dat Fran co den Spaanischen troonpretendent een dezer dagen aan de Spaansch- PortugeesQhe grens zou ontmoeten. Andere woordvoerders trachten dit optimisme te temperen door er op te wijzen, dat, indien dieae ontmoe ting inderdaad mocht plaats vin den, de reis van generaal Franco evengoed een afleidingsmanoeuvre zou bunnen zijn. Noorwegen tegen Franco Intusschen heeft ook het Noorsche volk bij monde van minister-president Gerhardsen zijn stem toegevoegd aan die welke overal in de geallieerde landen reeds zijn opgegaan om ten einde te maken aan het fascistische regiem van generaal Franco. Het Noorsche volk, aldus de minister president. Is eenstemmig van mee ning. dat Franco niet gehandhaafd kan blijven en dat de organisatie van dè vereenigde volken hierin een be slissing zal moeten nemen. De republikeinsche Spaansche re- BURGSTEINFÜRT, 4 Januari. (Reu ter). De Nederlandsche autoriteiten hebben den S.S.-brigadecommandant Eberhard Schöngarth, den man, die bevel gaf tot het doorsteken van de dijken in Nederland, aan de Britten uitgeleverd, opdat hij eind Januari te Burgsteinfurt in Duitschland zal kunnen terechtstaan wegens moord op een onbekenden geallieerden piloot die 21 November 1944 boven Enschede uit een beschadigde vliegmachine is gesprongen. Tezamen met hem zullen vijf anderen in verband met dezen moord terechtstaan. Naar wordt be weerd, zou Schöngarth persoonlijk den piloot gevangen genomen hebben. De gevangene heeft vervolgens bevel ge kregen burgerkleeren aan te trekken, voordat hij in een bosch in de habij- heid werd doodgeschoten. Van Nederlandsche zijde is verzocht Schöngarth na deze berechting te re- toumeeren, zoodat hij in Nederland voor andere oorlogsmisdaden berecht zal kunnen worden. PAKIJS, 4 Jan. (A.F.P.). De Fran sche regeerlng heeft haar antwoord, op het slotcommuniqué van Moskou ln twee deelen gesplitst. Het eerste ge deelte van het antwoord ls op 4 Ja nuari bekend gemaakt. Het betreft de opstelling der vredesverdragen met Italië, Roemenië, Hongarije, Bulgarije en Finland. Het tweede gedeelte van het ant woord op 5 Januari bekend gemaakt omvat twee nota's, gericht aan de ambassade der V. S. De eerste han delt over de commissie voor het Verre Oosten, de andere over de atoom-ener gie. De Fransche regeering begint met te verzekeren, dat zij gaarne zal deel nemen aan de Internationale bespre kingen en dat zij het voorstel om de conferentie te Parijs te doen plaats tJ Baame ln overweging neemt, m de commissie voor het Verre Oos ten wil Frankrijk zitting nemen, maar het eiscnt het vetorecht, wanneer za ken ter sprake komen, waarbij Fran sche belangen onmiddellijk gemoeid zijn. De Fransche regeering Juicht het plan tot het instellen van een com missi e voor de studie der atoom-ener gie toe en Frankrijk zal ove eankom- stig den onzet ln die commiss.e ver tegenwoordigd zijn. Schoot-bli-nc"lit L. G. L. van der Kun, Ned. r- ne-vertegenwo rdig?- bü het geair-j-.rd c trbov t, rai spoedig naar Nederland teruvkeeren. De Engelsche marine-autoriteiten hebben de harlngvisscherü ln het Kanaal verboden. geering in ballingschap voelt zich bedreigd door de manoeuvres van den Spaanschen troonpretendent. Een cfficieele woordvoerder van de re geerlng Negrin verklaarde te Londen, dat Spanje opnieuw een burger oorlog zou doormaken, indien aan het Spaansche volk een monarchis tisch regime zou worden opgedrongen. De republikeinsche regeering heeft aan de regeeringen van Frankrijk. En geland en de V.S. verzocht, de dl- Elomatleke betrekkingen met Franco- panje te verbreken. DOOI Verwachting tot Zondagavond: Minder koud, zwaar bewolkt, plaatselijk eenige regen, matige en aan de kust krachtige Zuid westelijke wind. Zon onder 16.43, Maan 10.25— 18.42. Zondag: Zon 8.17.16.44. Maan 10.5719.56. Maandag zon op 8.46. d *32* Twae factoren, waarmede men bij de beoordeeling van het Indo- nesisohe probleem rekening moet houden, heeft dr. Van Mook Vrij dagavond in zijn radiorede voorop gezet: eenerzijds de onrust en ontevredenheid over het onrecht, dat onzen landgenooten in Indië na drie en een half jaar Japan- sche bezetting nog wordt aange daan en aan den anderen kant de sterke reactie tegen de kolo niale verhouding, die het streven der Indonesiërs naar vrijheid niet het minst in het buitenland heeft opgewekt. Om te begrijpen, hoe deae toe stand ls ontstaan, moet men in het oog houden, dat de opvattingen over de verhoudingen tusschen het moe derland en de koloniën tijdens den oorlog sterk zijn veranderd. Dat ls ln alle geallieerde landen het geval geweest, dat ls, onder Japanschen in vloed, ook ln Indonesië, en vooral op Java, gebeurd. Java evenwel was drie en een half Jaar van de buiten wereld hermetisch afgesloten. Het werd systematisch tegen de Wester - sche mogendheden opgezet en het bleef onkundig van de veranderde op vattingen dier mogendheden, en eveneens van de politiek, door de Nederlandsche regeerlng uitgestip peld. In dit alles ligt de ondergrond van het conflict, dat cp Java en Su matra zoo fel naar bulten ls getre den. Daaruit ook ontstond die muur van wantrouwen, waartegenover de Nederlanders kwamen te staan, toen zjj op Java terugkeerden: zij werden er van verdacht, dat alj naar de oude koloniale verhouding wilden terugkeeren en alle nationalistische aspiraties met geweld onderdrukken. Het is nu moeilijk, een grens te vinden tusschen het construc tieve nationalisme en het extre^ mlsme, maar die grens moeten wfl vindien, willen .vvlü inderdaad tot samenwerking komen met de groote meerderheid van vredelievende In donesiërs en vermijden, dat het conflict van thans ontaardt ln een blijvende tegenstelling tusschen twee volkeren. De oplossing van het conflict is van het begin af gecompliceerd door de dringende en acute zorg voor het leven van landgenooten en anderen, die onder voortdu rende extremistische bedreiging stonden. Deze omstandigheid heeft vele, op het oog zonderlinge ver houdingen tusschen Britten en Ne derlanders eenerzijds en Indone siërs anderzijds in het leven ge roepen; Natuurlijk zijn er fouten gemaakt, maar men moge beden ken, dat het forceeren van een conflict een ramp zou hebben be- teekend, die het leven van duizen den landgenooten zou hebben kun nen kosten. Dat overleg tusschen Nederlan ders en goedwillende en vredelie vende Indonesiërs noodig is, moet voor ieder, die de omstandigheden en de toekomst onder oogen ziet, duidelijk zijn. Een strijd van volk tegen volk, na al hetgeen gebeurd is, kan nimmer tot een herbouw van het koninklijk op vasten grondslag leiden. Ook de wereld zal zulk een strijd niet verdragen en het kwaad van extremisme en ter reur zou er slechts door worden onder den grond gedreven, niet uitgeroeid. Indien het vertrouwen tusschen Sjahrir en de zijnen en de Nederlanders kan worden her steld, dan is inderdaad een begin gemaakt met den nieuwen opbouw; dan zullen de krachten der duis ternis, die thans den toestand be- heerschen, gezamenlijk kunnen worden teruggedrongen en ver jaagd. De te Londen verkregen overeen stemming berust op dit inzicht, waarin de Britsche en Nederland sche regeeringen van gelijke opvat tingen zjjn. Aan den anderen kant bestaat evenmin verschil van mee ning over het feit, dat Indonesië slechts door samenwerking met Nederland uit het moeras kan ko men, zooals ln een belangrijk deel van de Buitengewesten dagelijks wordt bewezen. Is eenmaal de brug tusschen Ne- Zusters Ursulinen, die met de „Almanaoral" uit Indië repatri-, eerden, vertelden dat zij in een kamp te Batavia, in tegenstelling met de overige gedetineerden, door de Japanners vrij behoorlijk werden behandeld. Alleen moes ten zij, in verband met de insec tenplaag, iederen dag minstens tien vliegen vangen. Wanneer dit aantal niet werd bereikt, betee- kende het een dag geen eten. Het aantal gevangen vliegen werd in overeenstemminggebracht met de portie voedsel. Dus vijf vliegen was een half pannetje. Ook mocht men slechts drie maanden ziek zijn. Wie het waagde na drie maanden nog niet tot. werken in staat te zijn kreeg geen „verplet ging'' 'meer en werd aan de ver nietiging prijsgegeven. „We zijn blij dat we weer thuis zijn", besloten de zusters hun verhaal. derlanders en Indonesiërs geslagen, dan zullen zjj samen den .opbouw kunnen beginnen en die zal een Indonesië betreffen van nieuwen vorm, waarin beide volken, samen met de indo-Chlneczen, op een voet van gelijkwaardigheid liet werk zui len doen. Aangezien de bevoorrading der de taillisten met vet eenige vertraging ondervindt, zal de 100 gram vet, welke op bon 548 verkrijgbaar is gesteld, eerst in de week van 13 t.m. 19 Januari kunnen worden afgeleverd. Een van de meest omstreden punten kwam Vrijdag in Neu renberg in het geding, n.l. de misdadigheid van de Duitsche strijdkrachten, het oppercom mando en de gen. staf. De taak van den Amerikaanschen aanklager Taylor is waarschijnlijk een der moeilijkste van de be schuldiging, die gericht is op het bewjjzen, dat het oppercommando een misdadige organisatie is, die vrijwillig haar diensten aan de na zi-samenzweerders aanbood om aanvalsoorlogen te ontketenen. Sedert het begin van het proces is vaak betoogd, dat berechting van het leger etc. niet mogelijk zou zijn, om dat een bevel een bevel Is. lie Ame- rikaansche aanklagers wezen er op, dat zij niets oneerbaars in. het mili taire beroep zien, maar dat het Duit sche oppercommando zetel is van bet Duitsche milltairlsme en van agressieve plannen, die veel verder gingen dan voorbereiding voor alle eventualiteiten. Het bewijs op grond van de stukken zal een moeilijke kwestie worden. De aanklagers willen vermoedelijk mogelijk maken dat Duitschlands topmilitairen wettig verbannen kunnen worden. Uit eenige brieven, die door dpn Ge heimen Dienst zijn gevonden, blijkt, dat Hess in 1933 het leven van den ex-kanselier. Heinrich Brüning, red de. Deze werd bedreigd, maar door ingrijpen van Hess werd een moord op hem verhinderd. Dr. Awiguste Borms, de leider van de pro-Duitsche Vlaamsche natio nalisten, is Vrijdag door een mili tair gerechtshof te Brussel ter dood veroordeeld voor zijn activiteit tijdens den oorlog. Toen het dood vonnis werd uitgesproken schreeuw de Borms het Hof toe: „Ik ga den dood in, omdat Vlaanderen moet leven!" Hij was na den oorlog van 1914 1918 ook reeds ter dood veroordeeld, doch kreeg later gratie. Luit-gen. L. H. van Oijen, opper bevelhebber van het Ned.-Indische leger, die thans een bezoek brengt aan Melbourne, heeft verklaard, dat er een „goede mogelijkheid be staat, dat zijn verzoek tot ontslag binnen enkele weken door Koningin Wilhehnina zal worden geaccep teerd", aldus Associated Press. De generaal weigerde de redenen voor zijn terugtrekking te geven. Men neemt echter aan, dat het in verband staat met het feit, dat de Nederlandsche strijdkrachten in het algemeen zijn teleurgesteld over de politiek van het oppercomman do voor Zuid-Oost-Azië, waarbij aanzienlijke Nederlandsche een heden in Malakka worden gehou den en niet op Java mogen landen. Het Deensche comité „Hoiland Hjaelpen", dat reeds zoo vaals prachtige schenkingen aan cais land heeft gedaan, heeft opnieuw een waardevolle zending naar de H.AJR.K. verscheept, n.l. 100.000 paar kinderschoenen. Ze zijn ver vaardigd van vischleer en voorzien van ruibbelzolen. De eerste party is reeds voor distributie gereed ge maakt en zal via de H.A.R.K.-uit- deelpoaten worden uitgereikt. Bon F 03 der fruitkaart, is voor de geheele provincie Noord-Holland geldig verklaard voor 500 gram sinaasappelen. Deze bon moet Maandag 7 of Dinsdag 8 Januari worden ingeleverd. Aflevering van de ^sinaasappelen zal met ingang van een nader te bepalen datum geschieden. De landenwedstrijd. Nederland België wordt in verband met op 5 en 6 Mei te houden bevrijdingsfees ten pas op 12 Mei gespeeld in het Olympisch Stadion te Amsterdam. De trein van 22.14 uur uit Haar lem naar Den Haag vervalt met ingang van Maandag a.s., evenals de trein van 6.09 uit Den Haag naar Haarlem. Daarentegen komt er een nieuwe, late verbinding Amsterdam'Rotterdam, die dage lijks wordt gereden. Vertrek Am sterdam CS 22.55, aankomst Rot terdam DP 0.26. Vertrek Rotter dam DP 23.10, aankomst Amster dam CS 0.42. De trein van 6.55 uit Leiden naar Haarlem zal voortaan te HeemstedeAerdenhout stop pen. De Nederlandsche Spoorwegen deelen mede, dat het baanvak Haarlem—Uitgeest in Mei van dit jaar geëlectrificeerd zal zijn, waardoor een belangrijke verbete ring in het verkeer met het Noor den verkregen zal worden. De in strumenten van de onderstations, die door de Duitschers gestolen werden, heeft men thans in Zwit serland kunnen koopen. Gisteravond half twaalf is aan het Christelijk Lyceum op de Em- makade een hevige ontploffing ge schied, die tot ver in den omtrek te hooren was. Kwaadwilligen had den explosieve "stoffen in een kozijn neergelegd, waardoor, toen deze tot ontploffing kwamen, de rechter vleugel van de school werd bescha digd en een groot aantal ruiten ver nield. Het is waarschijnlijk, dat dit geval verband houdt met de school kwestie, die tot nu toe nog niet is opgelost. Het is bijna zeker, dat hier van opzet sprake is, daar het schoolbe stuur dien avond in de linker vleugel een vergadering hield, die juist een kwartier voor de ex plosie geëindigd was.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1