DON JUAN OP DEN TROON? In de toekomst export van bloembollen naar Rusland? Prins verzuimt winnenden zet Huisvesting van repatrieerenden Besteedt de vleeschbonnen niet te vroeg KANARIES Verkeersongevallen nemen toe Nederlandsche delegatie naar Londen Canadeesche officieren in arrest Afzetterrein dient rijp gemaakt te worden Een geheime spaarpot voor de huisvrouw Hardnekkig duel met Mieses: na 108 zetten remise gATERDAG 5 JANUARI 1946 PAGINA DE WEEK IN VOGELVLUCHT Tw$e prijsvragen zingen niet op swing! Kanaries geven blijkbaar de voorkeur aan de oude muziek boven de moderne „swing". Op een. te Salt Lake City in de Vereenigde Staten door ■fokkers gehouden kanarieten toonstelling lietende vogels tenminste op het geluid van klassieke muziek zoete en lange trillers hooren, terwijl zij in het geheel geen geluid maakten, toen er populaire wijsjes werden gespeeld. (A.P.) Nederlanders keeren terug uit Polen Woonruimte toegewezen in Alkmaar en Noordwijk K.N.A.C. dringt aan voorzichtigheid op Verdacht van onregel matigheden Hardrijwedstrijden te Warmenhuizen Moeder heeft weer iets achter de hand Op de gehcele wereld is geen volmaaktere vrouw te vinden dan de Hollandsche huisvrouw. Zij staat bekend om haar dege lijkheid, haar properheid, haar spaarzaamheid. De Hollandsche huisvrouw kan tooveren met haar geld. Moeder had vroeger altijd iets achter de hand, steeds was er een appeltje voor den dorst. Die goede tijd is er weer. Nog steeds gaat de Hollandsche huis vrouw naar De Gnryter, omdat zÜ beter verzorgde waar op prjjs stelt. Maar nu ontvangt zij tevens cassabons, die zij zuinig bewaart. Want voor tien gulden bons ont vangt zij één gulden terug. Iedere uitgave wordt zoo een aanwinst voor haar spaarpot. Moeder heeft weer iets achter de hand. <,59 HET TOURNOOI TE HASTINGS Ledenconcert H.O.V. Schaaktournooi te Beverwijk begonnen SCHAAKPROBLEEM Na de conferentie van Moskou is het stil geworden op het politieke tooneel, doch achter de schermen heerscht onge twijfeld een bedrijvigheid, welke den toeschouwer straks nieuwe be drijven voor de oogen zal tooveren, die, naar we hopen, een blijspel zul len vormen. De internationale politiek tast blijkbaar nog eenigszins naar de practische uitvoering van de be sluiten van deze conferentie. Hoe wel de resultaten over het algemeen gunstig zijn ontvangen, is men het er over eens, dat deze conferentie, die het wantrouwen van Rusland ten opzichte van de Westersche mo gendheden wegnam, nog slechts een begin is, dat uit den aard der zaak- een vervolg elscht. Er zijn tal rijke kwesties die een open vraag bleven, zoo b.v. het toekomstig sta tuut van Duitschland, de kwestie Iran, de Zeeëngten, Triëst etc. Het schijnt wel alsof men te Mos kou juist de meest belangrijke vraagstukken uit den weg is gegaan, om toch maar tot overeenstemming te komen. De internationale politiek ls in Moskou geenszins uitgestippeld en het zal nog wel wat zoeken en tasten zijn voordat men den rech ten wee gevonden heeft. In dezen zin zou men wellicht ook de Fransche nota kunnen uitleggen welke Donderdag aan den Ameri- kaanschen ambassadeur Jefferson werd overhandigd. Hierin werd n.l. te kennen gege ven, dat de Fransche regeering in groote trekken het plan voor een vredescofnf eren tie te Parijs voor de satellieten van de As aanvaardt, doch dat zij. voordat zij daaraan haar on voorwaardelijke goedkeuring kam ge ven, gaarne eenlge ophelderingen wilde hebben inzake sommige tegen strijdigheden tusschen de procedu res, die te Potsdam en te Moskou Bljn opgesteld. In het bijzonder wenschte Frank rijk te weten of deze conferentie volledige of slechts adviseerende macht zou hebben. Frankrijk, dat erg op zijn prestige gesteld is. wenscht klaren wijn, om dat het er waarschijnlijk weinig voor voelt straks door de G-roote Drie op de vingers getikt te worden. De positie van Franco is lang zamerhand onhoudbaar ge worden. Niet alleen de druk van buitenaf, doch ook dé binnenlandsche oppositie, dié zich sterk ging4voelen, maakte hem den laatsten t(jd het leven zuur. Niettegenstaande hoogdravende ver klaringen in den bekenden dictator- stijl, dat hij nooit zou aftreden, was Franco zich maar al te zeer bewust, dat hij ,,op de wip" zat. De herhaal de berichten over onderhandelingen met den spaanschen troonpretendent Don Juan wezen duidelijk in deze richting. De toestan# wérd echter acuut toen de Fransche regeering onder druk van den Franschen lin kervleugel aan de Ver. Staten en En geland een nota zond, waarin voor-' zlchtig verzocht werd, het standpunt te mogen vernemen van de Ver. Sta ten en Groot-Brittannië ten opzichte van de betrekkingen met het Franco regiem. Een officieel standpunt ten aanzien van Franco is nooit uiteen gezet. De betrekkingen met Spanje waren weliswaar koel en gereser veerd. maar zij waren er dan toch nog. Klaarblijkelijk scheen Amerika noch Engeland er iets voor te voelen om drastisch in te grijpen. De Spa an- sche binnenlandsche politiek is altijd een teere kwestie geweest, die men niet al te hardhandig kan aanpak ken, afgezien nog van het feit of een rechtstreeksche buitenlandsche In menging te verantwoorden ls. Het antwoord op de Fransche nota, waarin verklaard wordt, dat de Brit ten en Amerikanen bereid zijn hier- cver met Frankrijk te onderhandelen, kan dan ook lastig' een positieve ver klaring genoemd worden. Na de Fransche nota. heeft de ln 1939 uitgeweken Reputalikemsche re- geerlng zoowel als de troonpretendent Don Juan een opmerkelijke activi teit aan den dag gelegd. José Glral, de leider van deze Re- In verband met bet feit, dat een steeds grooter deel van het publiek reeds op Vrijdag en Zaterdag vleesch en vleeschwaren koopt op bonnen, welke zijn aangewezen voor een vol gend v 14-daagsch tijdvak, kan het voorkomen, dat voor velen óp z.g. oude bonnen geen vleesch verkrijg baar is. Het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch is niet in staat den sla gers een dusdanlgen voorraad vleesch te verstrekken, dat verkoop op deze wijze mogelijk wordt gemaakt. Om deze reden is bepaald, dat met Ingang van 6 Januari niet meer tegen de voor het volgend 14- daagsch tijdvak aangewezen -vleeschbonnen op den voorafgaan- den Vrijdag en Zaterdag mag wor den verkocht. Het publiek wordt verzocht er niet op aan te dringen, toch reeds op Vrij dag en Zaterdag op den nieuwen vleeschbon vleesch te leveren. De leveranciers kunnen, willen zij niet in moeilijkheden komen, aan derge lijke verzoeken niet voldoen. De stichting 19401945 heeft een prijsvraag uitgeschreven voor het ontwerpen van een affiche. Vragen om nadere verklaringen van program mapunten kunnen tot 15 Januari 1946 schriftelijk gericht worden aan het hoofdbureau van de Stichting, Heerengracht 597 te Amsterdam, af- deeling voorlichting. Een novellen- prijsvraag is uitgeschreven door Ne derlands Boekhuis, Boerhaavestraat 76. Tilburg. Aldaar kan men nadere gegevens verkrijgen. De oud-internationaal De Haas tic Groningen, die een onderduiker had verraden, wiens lijk later in een massagraf werd teruggevonden, is veroordeeld tot 18 jaar gevangenis straf publikeinsche regeering, verklaarde deze week nog, dat hij zelfs niet voor een burgeroorlog zou terug deinzen om het Franco-regiem omver te werpen. Overigens schijnt de positie van Glral niet al te sterk. Al kan hij dan ook bogen op den steun van Frank rijk en Rusland, ln de jaren van bal lingschap heeft hij het contact met het spaansche binnenland verloren. Zelfs Léon Blum, die er toch moei lijk van beschuldigd kan worden dat hij Giral niet sympathiek ls, be twijfelde het in een artikel in ,,Le Populaire" of hij wel de meerderheid in Spanje achter zich had. Daarenboven heeft Frankrijk nog verklaard in ieder geval te zullen me dewerken aan een gemeenschappelijk» actie van Engeland en Amerika. Don Juan schijnt door al deze ge beurtenissen zijn afwijzende houding ten opzichte van Franco te hebben herzien. Volgens berichten zou hij in ver sneld tempo besprekingen hebben ge opend. die hem den Spaanschen troon ln uitzicht zouden stellen. De toekomst voor Spanje is duister der dan ooit. Zal alles volgens plan verloopen of zal er een plebisciet aan te pas komen? Hoe het ook zij, de crisis in Spanje lijkt in zicht. Dezer dagen vertrekt uit Polen een aantal Nederlanders naar het vader land. Daar de reis over land in dit seizoen met veel moeilijkheden ge paard gaat, geschiedt het transport over Zweden. In Zweden worden onze landgenooten verzorgd en zoo noodig in de kleeren gestoken. Daarna gaan zij per vliegtuig naar Nederland. (Van onzen Haagschen redacteur Van de 3S00 repatrieerenden uit lndië, die met de „Nieuw Amster dam" naar Engeland zijn gereisd en dezer dagen allen na zooveel ja ren den vaderlandschen bodem weer zullen betreden, zijn er 800, die niet bij familie of kennissen kunnen worden ondergebracht. Zij zullen woonruimte toegewezen krijgen in Alkmaar en omgeving, waar, zooals overal in het land, tal van menschen kamers beschik baar hebben gesteld. Een aantal groote gezinnen wordt bovendien ondergebracht in twee hotels in Noordwijk, voor dit doel afgestaan door de Bisschoppelijke hulpactie- In de komende maanden zullen duizenden repatrieerenden volgen. En ook daaronder zullen families zijn. die bij vreemden hun intrek zullen moeten nemen. Laat Neder land er voor zorgen, dat het onder brengen van deze menschen niet moet geschieden door middel van vordering van 'Voonrulmte. Indien de samenwoning geschieden moet eenerzijds op basis van opgelegde plicht en anderzijds, omdat men geen keuze heeft, ontbreekt de hartelijk heid en zal men weinig geneigd, zijn tot inschikkelijkheid, pat moet voor komen worden. Te goed herinneren wij ons nog de ellende, welke in dit opzicht de gedwongen evacuatie in de oorlogsjaren tengevolge had. Men begon met de oprechte bedoeling er het beste van te maken en na twee weken reeds had men even oprechte ruzie over een futiliteit. Maar ook wanneer men vrijwillig een gedeelte van zijn huis ter be schikking stelt, zijn moeilijkheden geenszins uitgesloten. Het is daarom van groot belang, dat menschen bij een worden gebracht van een gelijk milieu, van gelijke ontwikkeling en* beschaving. Pat het daarbij aanbeve lenswaardig is te letten op gelijke godsdienstige gezindheid spreekt wel vanzelf. De K.N.A.C. doet nogmaals een dringend en ernstig beroep op alle categorieën van weggebruikers zich beter aan de verkeersregels te houden en ln het verkeer de hoog noodige voorzichtigheid, oplettendheid en in schikkelijkheid te betrachten. Blijkens de jongste publicatie van het Cen traal Bureau voor de Statistiek ls het verkeersongevallenbeeld bepaald ongunstig. In Augustus en Septem ber 1945 werden gemiddeld per maand 100 doodelijke slachtoffers op den weg geregistreerd. In October d.o.v. steeg dit aantal tot 141. het aantal ernstig gewonden van 356 tot 433. v Den Haag maakt een bijzonder slecht figuur met ongeveer anderhalf maal zooveel dooden en ernstig ge troffenen als Amsterdam en Rotter dam. De Nederlandsche delegatie voor het eerste gedeelde van de eerste algemeene vergadering van de Ver eenigde Naties, die 10 Januari te Londen begint, ls als volgt samen gesteld: Mr. E. N. van Kleffens. mi nister van Buitenlandsche Zaken, hoofd der delegatie; rar. J. h. van Roijen, minister zonder Portefeuille, plv- hoofd der delegatie; jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, buitengewoon en gevolmachtigd am bassadeur te Londen; Jhr. mr. A. C. D. de Graeff, oud-minister van Bui tenlandsche Zaken; A. Pelt, oud-chef van den Regeeringsvoorllchtlngs- dienst. Verder zijn aangewezen plv. vertegenwoordigers; een rechtskun dige adviseur, deskundigen en secre tarissen. Prof. ir. W. Schermerhom zal de algemeene vergadering gedurende eenlge dagen bijwonen. Ir. F. W. Honig is benoemd tot in specteur van den Landbouw. Canadian. Army Public Relations deelt aan het A.NP. mede: Lt.-generaal C. G. Simonds, be velhebber van het Canadeesche legier in Nederland heeft de vol gende verklaring uitgegeven: „Inlichtingen zijn verkregen, die er op wijzen, dat zich in den gang van zaken van de „Canadian Army Amenities Control" organisatie in Nederland veronachtzaming en on regelmatigheden hebben voorge daan. Op grond van tot dusverre verkregen bewijsmateriaal zijn lt.- kolonel P. H. Tedman, R.C.A., cap tain S. B. Landell, R.C.A.S.C. en captain D. W. Thompson, R.CJE M.E. onder streng arrest gesteld. Deze drie .officieren worden in hechtenis gehouden in verband met de tegen hen ingebrachte be schuldigingen aangaande de be weerde onrechtmatige versche ping van drié automobielen van Rotterdam naar New York. Het is eveneens noodzakelijk geweest, bepaalde andere hoogere offi cieren in hun functie te schorsen gedurende den tijd, dat het on derzoek gaande is. Het is in dit stadium onge- wensoht, het onderzoek naar deze daden door verdere gedetailleerde bijzonderheden te beïnvloeden, maar volledige inlichtingen zullen worden gepubliceerd als de om standigheden, zonder beletsel voor een rechtvaardig onderzoek en disciplinaire maatregelen tegen al len, die hierbij betrokken zijn, zulks toestaan." Ir. F. J. Blom 1 s benoemd tot raad-adviseur in algemeenen dienst b(j het ministerie van Verkeer en Energie. Dte tuinen gelegen aan de Rus sische ambassade zijn beplant met een collectie bloembollen en dit mag een goed begin geacht worden voor onze exportplannen met Sovjet-Rusland, waar een bijzon der bloemenliefhbebbend volk woont, zoo schrijft de heer Lefeber in het weekblad voor bloembol lencultuur. Om dit te bereiken zullen wij een moeilijk vraagstuk op te lossen heb ben daar de deur momenteel officieel en hermetisch gesloten is, doch met doch met goede middelen en zeer bijzonder door onze bloemen, kan deze deur geforceerd worden. Indien het bloembollenbedrijf, zoo schrijft de heer Lefeber. dit. toekom stige afzetterrein niet flink aanpakt, zullen wil over twintig jaar nog voor hetzelfde probleem staan. Het zal wenschelijk zijn, er voor te zorgen, dat een kerncollectie hyeinten, tulpen en narcissen iu bloei getrokken wordt en in Sovjet- Rusland in onze manden en vazen tentoongesteld. Op deze manier kan het afzetterrein rijp gemaakt worden. De heer Lefeber acht het niet ult- De uitslagen van de wedstrijden in het hardrijden op de schaats te Warmenhuizen luiden als volgt: 500 M.1 en 2 Jonker en Roes (heiden Amsterdam) 49,1 sec., 3 Breed (Amsterdam) 50,1 sec., 4 dr. Dijkstra (Amsterdam) 51,1 sec. 1500 M 1 Keyzer (de Lier Z.-H.) 2 min. 39,4 sec., 2 B'uyen (Amster dam) 2 min. 40 sec.. 3 Strijbis (Ha renkarspel) 2 min. 43.3 sec., 4 Roos (Amsterdam) 2 min. 43,4 sec. 3000 M.1 Keyzer "(de Lier Z.-H.) 5 min. 36,7 sec., 2 Strijbis (Haren karspel) 5 min. 47,3 sec., 3 Buyen (Amsterdam) 5 min. 48,2 sec., 4 Dijk stra (Amsterdam) 5 min. 55 sec. (Ingez. med). Dr. M. Euwe seinde Vrijdagavond uit Hastings: Het organisatiecomité is zoo wel willend geweest mij heden vrijaf te geven, teneinde mijn zuster, die met de „Nieuw Amsterdam" te Southamp ton is aangekomen, te bezoeken. (Euwe's zuster is vier jaar op Java geïnterneerd geweest). Mijn partij voor de 7e ronde tegen Sergeant zal nu Zondag worden gespeeld, evenals de afgebroken partij tegen Ekström. De uitslagen der zevende ronde luiden: MiesesPrins remise na honderd en acht zetten. Dit was een Siciliaan- sche partij. Tartakower won na drie en vijftig zetten van Christoffel (da me-pionopening). Devos verloor na negen en twintig zetten van Ekström (kruisopening Tater overgaand in dame-pionspel). AitkenDenker re mise 11a acht en twintig zetten (Si- ciliaansche opening). Thomas ver loor na drie en twintig zetten van Steiner (Spaansche opening). De stand luidt thans: Tartakower 5(4, Denker, Stéiner en Prins elk 4(4, Ekström 4 plus afge broken partij, Aitken 4, Euwe 3(4 plus twee afgebroken partijen. Mie ses 3, Christoffel 2(4, Sir George Thomas 2(4, Devos 1, Sergeant (4 plus afgebroken partij. Steiner, die tegen Thomas uitste kend stond, maakte een fout die hem de party had moeten kosten, als Thomas terzake had gereageerd. Nu kreeg hij alsnog gelegenheid met ge weld van wapenen de aanvankelijk welverdiende een te incasseeren. Denker offerde een pion, maar de kleine dr. Aitken stond zijn man netje, ging geen duimbreed op zij en behaalde eervol zijn zooveelste remise. Met de leiding van het tournooi in handen had Tartakower het voor zien op Christoffel die zich Kata- laansch wel taal verdedigde, maar toch langzaam en zeker van het bord werd gedrongen. Zeer opwindend verliep Mieses Prins, die elkaar 108 zetten lang be zig hielden met allerhande combi naties en matdreigingen. Noch de halve eeuw leeftijdsverschil nóch zijn verloren stelling weerhielden Mieses ervan zich staande te houden, zij het ook omdat Prins, ln tijdnood, den winnenden zet verzuimde. Na de hervatting won Prins een stuk en trachtte nog 50 zetten lang het eind spel toren-plus-looper tegen toren te Winnen. Vergeefs! Ook Ekström begint nu gevaarlijk te worden. Hij maakte vandaag korte metten met Devos. Wit: Devos Zwart: Ekström Kruls-openlng overgaand ln dame-pion spel. 1. Pgl—f3 d7d5; 2. e2e3 Pg8—f6; 3. b2b3 g7—g6: 4. Lel—b2 Lf8—g7; 5. Lfle2 0—0; 6. 0—0 c7—c5; 7. d2d4 c5xd4; 8. Pf3xd4 Tf8—e8; 9. Fd4—f3 Pb8c6; 10. c2—c4 e7—e5; 11. c4xd5 Pf6xd5. 12. Pf3—d2 b7—b6; 13. Pd2e4 Lc8—f5; 14. Le2—f3 Ta8-c8; 15. Pbl—a3 Te8e7: 16. Ddlxd5 Dd8xd5 17.Fe4f6t Lg7xf6; 18. Lf3xd5 Pc6—b4; 19. e3e4 Pb4xd5; 20. e4xf5 g6xf5; 21. Fa3—c4 Te7—e6; 22. Tfl—dl b6—b5; 23. Pc4a3 Pd5—14: 24. Pa3xb5 Tc8-c2: 25. Lb2—a3 e5—e4; 26. Tal—bl e4—e3; 27. 12xe3 Te6xe3; 28. Tdl—fl Tc2xg2f: 29. Kgl—hl Te3h3 Wit geeft op ln tijdnood. gesloten, in het komende voorjaar per vliegtuig een omvangrijke col lectie bloemen naar Rusland te ver zenden. Wij mogen er zeker van zijn, dat de regeeringstnstanties voor het wel slagen van deze plannen hun steun niet zullen onthouden en misschien zelfs wel de gelegenheid zullen open stellen voor een officieele ontvangst. Ik acht Rusland een zeer belangrijk gebied, ofschoon lk er van overtuigd ben, dat het geen gemakkelijke taak zal zijn, op dit terrein tot succes te komen, doch al moeten wij meer dere jaren hieraan werken, dit is het gebied, dat wij voor onze bloei men moeten en kunnen veroveren» De gastdirigent André Rieu wist van alle gespeelde werken een ge degen en artistieke interpretatie te geven, met een over het alge meen goed reageerend orkest. Zoo wel in de „Tooverfluif'-ouverture als in de begeleiding van het Vioolconcert van Mendelssohn viel in het bijzonder de fraai afgewo gen en beheerschte klank op. Met de vertolking van dit altijd nog prachtige concert behaalde Gijs Beths een groot en welverdiend succes. Zonderen we één paar minder gelukkige momenten in het zware koper en de wat abrupt geleide finale uit, dan viel ook César Franck's prachtige Symphonie een zeer verzorgde verklanking ten deel, met uitstekend voorbereide climaxen en ook verder nauwkeu rig afgewogen dynamiek. Voor een jeugdig kunstenaar, als André Rieu ongetwijfeld is, een opmerkelijke prestatie, welke met de fraaie bloe men en het behaalde succes naar waarde werd beloond. J. Scheepens. Hedenmiddag is het groote inter nationale schaaktournooi te Bever wijk begonnen. De heer C. W. J. Zit- tersteijn, voorzitter van den K.N.S.B verrichtte de opening. Hedenavond en Zondag v,-orden de eerste ronden van de tienkampen gespeeld. Maan dag 7 Januari opent mr. H. J. J. Scholtens, burgemeester van Bever wijk, de achtkampen. De eerste internationale korfbal wedstrijd van Nederland na den oor log zal tegen de Belgen worden ge speeld en wel Zondag 19 Mei op een nog nader te bepalen plaats in Ne derland. De Eingelsche ploeg, welke 19 Ja nuari tegen België uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Swift (Manchester City); achter: Scott (Arsenal) en Hardwich (Middles brough); midden; Soo (Leicester), Franklin (Stoke) en Mercer (Ever- ton) (captain); voor: Matthews (Stoke), Brown (Charlton), Lawton (Chelsea), Wright (Wolves) en Mul len (Wolves). Dezer dagen heeft Kanunnik Des- sain, voorzitter van den Koninklijken Belgischen Voetbalhond en tevens voorzitter van F- C. Mecbelen, welke club op dit oogenblik de leiding heeft in de Belgische eere-afdeellng, zijn zilveren priesterjubileum ge vierd. De Belgische voetbalploeg, die op 19 Januari te Wembley 't Engelsche elftal zal ontmoeten, ls als volgt sa mengesteld: Doel: Deanen; achter: Faverick en Pannaye; midden: Put- taert, Vercammen en Devos; voor: Lemberechts, Coppens, Decleyn, Mer- mans en Sermon. Deze ploeg' bestaat uit jonge spelers. Alleen aanvoerder Paverick, ook in Nederland zeer be kend, is ouder, n.l. 33 jaar en spant met 36 Internationale wedstrijden de kroon. Alle andere spelers hebben één, twee of ten hoogste drie Inter nationale ontmoetingen gespeeld, mengesteld: Doel: Deanen etaoi etao Ladderwedstr(jd. Oplossing van den tweezet nr. 715 van Classicus, Venray, eerste publicatie. 1. Pe3 dreigt 2. Pg4 mat. Agressieve sleu- telzet welke met opoffering van het paard drie lijnen voor wit opent. Zwarte blokkeeringen door Tf4, Txf6 en gxf6. Acht varianten. Luchtice constructie. De foutieve oplossingen zijn gemakkelijk te weerleggen, het geen de geïnteresseerden zelf kun nen constateeren. Probleem nr. 718 Wit geeft mat ln twee zetten. Oplossingen binnen drie weken te zenden aan Jos. Duvergé, Binnen Brouwerestraat 40, Amsterdam-C.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3