DE KONINGIN TOT DE GEREPATRIEERDEN Nieuwe ontslag-aanvragen in Indische leger verwacht PASTOOR L. BEUNE Eerbied en bewondering voor onoverwinlijke geestkracht Kol. Spoor opvolger van gen. Van Oyen? „Maar... wij komen terug Herder van Bloemendaal Het weer Vliegtuigongeval op Valkenburg In Batavia worden voortdurend verdachte elementen gearresteerd „Sieg Heil" en nevelbommen Haarlems antwoord „Ramblers" 69ste JAARGANG No. 23436 MAANDAG 7 JANUARI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week BEZIELEND VOORBEELD Territoriaal bevelhebber (Vervolg op pagina 3) Twee personen gedood „Kabinets"-uitbreiding STAD EN OMGEVING 99 gingen in rook op Gemeenteraad komt Woensdag bijeen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT H.M. de Koningin heeft Zondagavond voor de radio tot de landgenoo- ten, die zijn teruggekeerd uit de hel van concentratiekamp, gevangenis, werk- of gevangenkamp, of een of meer van deze beproevingen hier te lande hebben ondergaan en hen, die thans uit Indië zijn aangekomen, persoonlijk het volgende woord gericht: Verwachting tot Dinsdagavond: Meest nevelig of gedeeltelijk be wolkt. Overwegend droog weer, In de kuststrook temperatuur om het vriespunt; in het binnenland des nachts lichte vorst, vooral ln het Z.O., overdag temperatuur om het vriespunt. ZuldelUke wind, aan de kust matig. Zon onder lfi.45. Maan 11.22 21.13. Zon op 8.46. Met ingang van 1 Januari j.l. is benoemd tot territoriaal bevelheb ber Nederland kolonel ir. N. Tans, die daarbij tevens tijdelijk; is be noemd tot generaal-majoor. Nu de eerste schepen uit 't eens aoo vredige en welvarende Insulin- de met uitgeputte kinderen, vrou wen en mannen zijn binnengeloo- pen, en deze thuiskomst in zoo grooten getale, na zoo verre reis over oceaan en zeeën, wellicht nog duidelijker tot de verbeeldings kracht spreekt van iederen Neder lander en dezen nog meer doet be seffen, welk nameloos leed hij ge roepen is te lenigen, dan bij den stroom huiswaarts gekeerden uit Duitschland en de door dat land bezette gebieden, heb ik dit oogen- blik aangegrepen om tot U allen 't woord te richten. Hartelijk welkom heet ik U, landgenooten, die de verre reis naar hier hebt volbracht. Gij zijt voor ons in Nederland de verpersoon lijking van hetgeen geleden is drie en een half jaar onder den hiel van den meedoogenloozen Aziati- schen overweldiger en van de daar op gevolgde geestelijke en lichame lijke martelingen na den val van Japan. Met open armen ontvangt u het veilige, gastvrije Nederland, dat u zeker alles zal geven, wat het te geven heeft. Wij allen hier wen- schen u toe rust en spoedig herstel van krachten. Diepe ontsteltenis heeft zich van elkeen meester ge maakt bij het vernemen van de be richten over het gruwelijke, dat zoovelen, die zich trouw verbonden voelen aan ons rijk, is overkomen, waarbij ik niet zou willen vergeten zij, die neergeveld werden om wille van hun geloof. Vol eerbied en bewondering zijn wij vcor uwe onoverwinlijke geest kracht, taaiheid en volharding m dia tijden van vernedering en .smaad. Zij deden u de moeilijk», omstandigheden, waaronder de thuisreis moest worden volbracht, moedig aanvaarden. Dat vervult ons met vertrouwen, dat gij de tc.e- komst met dezelfde geestkracht tegemoet zult gaan. En thans, gij die eerder van elders cn langs anderen weg. het vaderland hebt bereikt, soms na lange om zwerving en moeizame reis, gij. Vrouwen en mannen, die daarginds de verschrikkingen van concentratie kamp en gevangenis hebt doorstaan of wel o ij. die in het vaderland door deze hel zijt heengegaan, ik weet hoe zwaar gij geleden hebt naar ziel en lichaam en hoe langzaam uw geknakte gezondheid, uw uitgeteerd gestel zich weder zal oprichten en hoe gij meestentijds nog steeds het beeld van al die verschrikkingen ln u omdraagt. Maar lk weet ook, koe g'jl bovenal, door de diepten van uw geestelijk lijden heen, kunt opklim men tot een punt, waarop gij u keért naar de toekomst om met nieuwen moed een nieuw leven aan te durven. Ik begrijp uw teleurstelling en ont goocheling waar alles niet zoo ge- loopen Is. als gij u de toekomst had voorgesteld. Deze teleurstelling en ontgoocheling liggen zoozeer in de natuur der dingen. Toch zie ik ook ln het lijden van ons geheele volk, ai| het op andere wijze dan gij, de verklaring voor de traagheid iri het u zielkundig begrijpen en tegemoet komen. zooals gij dit verwacht en gehoopt had. Zaterdagmorgen is op het vlieg veld Valkenburg een ernstig vliegongeval geschied, dat aan twee Nederlandsche vliegers het leven heeft gekost. Toen een Nederlandsch Auster- toestel kwam landen, werd het tijdens de landing door 'n even eens landende Spitfire geraakt. De vleugel van dit toestel raak te de Auster ter hoogte van de cockpit, met het noodlottige ge volg, dat de twee inzittenden, de serg.-vliegers Ottes en Zwaai, op slag werden gedood. Dag en nacht werkt men aan het herstel van de IJselbrug te Zutphen, daar bij ijsgang de beide Bailey-bruggen zouden moeten worden afgebroken, waardoor de Achterhoek weer geïsoleerd zou zijn. Op den voorgrond de geheel nieuwe over spanning; op den achtergrond de Bailey-bruggen, wier lengte ongeveer 1 K.M. bedraagt (Foto W. P. Zeylemaker P.) Ten Zuiden van Semarang. heeft een Dakota-vliegtuig van de RAF 20.000 pamfletten uitgeworpen bo ven een gebied van 50 vierkante mijlen. In de pamfletten wordt ge dreigd met vergeldingsmaatregelen voor het beschieten van het vlieg veld te Semarang, dat al verschei dene dagen onder Indonesisch vuur ligt. De vredelievende bevolking wordt aangeraden hun kampongs te verlaten, als er gewapende ben den vechten, aangezien „de kam pongs blootgesteld zullen worden aan bommen en granaten, als zij door benden gebruikt worden als bases voor aanvallen op geallieerde troepen." De arrestaties van verdachte In donesiërs duren in Batavia nog voort en zij, die zich wegens Ja- pansche collaboratie of activiteiten op de Biatsche zwarte lijst bevin den, worden geleidelijk aan gevan gen genomen. Nederlandsche militaire kringen te Batavia hebben bevestigd, dat luitenant-generaal Van Oyen aan H. M. de Koningin zijn ontslag heeft gevraagd, omdat hij het niet eens kan zijn met de politiek der Nederlandsche regeering. De tegen woordige chef-staf, generaal Uhl, heeft verzocht op pensioen te wor den gesteld en binnen korten tijd kunnen nog meer ontslagaanvragen in hooge Nederlandsch-Indische 1 egerkringen verwacht worden. Het lijkt het meest waarschijnlijk, dat kolonel S. H. Spoor, die op het oogenblik in Nederland verblijft, generaal Van Oyen zal opvolgen. Sjahrir heeft zijn „kabinet" uitge breid met de benoeming van den vroegeren „minister" zonder porte feuille Rasjidi tot „minister" voor Religieuze Zaken en Soepano tot staatssecretaris voor de „Pemoeda"- Jeugdbeweging. SJarifoedin is afge treden als „minister" van Voorlich ting en zal worden benoemd tot hoofd van de T.K.R. De RepubUkcln- sche radio-omroep heeft medege deeld, dat Mohamet Naslr no „mi nister" van Voorlichting is geworden. Soekarno. Hatta en SJarifoedin heb ben Djokjakarta als hoofdkwartier gekozen. Sjahrir zal met de overige leden van ajn „kabinet" ln Batavia, den zetel van de Republikeinsche ..regeering" blijven. Het cordon om Batavia, dat eenfge dagen geleden werd op geheven, Is gisteravond weer ingesteld. Haarlem heeft de grootste sen satie gebracht in de gerucht makende affaire van „The Ram blers", wier wederoptreden zoo veel beroering heeft gebracht in de amusementswereld. Theo Uden Masman en z(jn dansorkest, benevens de geheele voorstelling, welke „The Ram blers'; gisterenavond ln het Con certgebouw voornemens waren te geven, zijn letterlijk en figuurlijk in den rook van nevelbommen op gegaan. Een ontvangst, zooals hun nog in geen enkele andere stad te beurt is gevallen, heeft Haarlem „The Ramblers" bereid.' Het „Sieg heil", gefluit, gejoel en manifestaties van spreekkoren waren niet van de lucht en als de klap op den vuurpijl ging nog voor het dansorkest één ver staanbaar geluid had kunnen la ten hooren het geheele ensemble in rook op. Hiermee gaf het pu bliek op afdoende wijze zijn meening te kennen over dit nieuwe debuut van Masman en de zijnen en tevens over de uit spraken van den Eereraad van de Kleinkunst, die in de amuse mentswereld met veel misnoegen zijn -ontvangen. Reeds om zeven uur had zich veel publiek op het Klokhuisplein en voor het Concertgebouw verzameld, waar een aanzienlijk corps politie agenten en „stillen" een waakzaam oog op de menschen hield. Gretig werden de pamfletten ge lezen, welke door de oud-Illegalen aan een ieder, die in de richting van het Concertgebouw liep, wer den uitgereikt. Onder de foto, waarop het dansorkest stand afge beeld tegen den achtergrond van wolfangels en de spreuk „Front- zorg is eereplicht", stond te lezen: „Wanneer u kennis neemt van deze foto, weet, dat de Ramblers den vijand hebben gesteund ln hun ter reur tegen het Nederlandsche volk, terwijl onze beste zonen, ook die onzer bondgenooten, in den strijd tegen het barbarendom sneuvel den". Het pamflet sloot met de woorden „Boycot deze Frontzorg- helden". In de zaal zelf stonden agenten langs de wanden geposteerd en er liepen zeer veel rechercheurs rond. De toegangen tot het po- De nieuwe pastoor van de pa rochie der Allerheiligste Drieëen- heid te Bloemendaal, de zeereerw. heer L. A. J. M. Beune, heeft niet de normale geestelijke loopbaan ge volgd, want zjjn bijna 25 priester- jaren zijn te splitsen in twee be langrijke phases, die tot 1933, waar in hij oa. kapelaan was aan de parochie „De Liefde" in Amster dam en aan de St. Liduinakerk te Haarlem, en die van 1933 tot heden als rector van het St. Liduinahuis te Leiden en verbondsmoderator van de Katholieke Jonge Midden- standsvereenigingen in Nederland. Na de parochieele zielzorg dus het vormingswerk der jonge midden standers, een taak, die veel reizen en trekken met spreekbeurten en organisatievermogen eischt. Daar pastoor Beune de opdracht in het kader der zich ontplooiende jeugd organisaties geheel diende uit te voeren, moest hem het herderschap van een parochie veel langer ont houden worden dan gebruikelijk is en zoo zullen de parochianen van de Allerheiligste Drieëenheld dan ook in Mei van dit jaar het zil veren priesterfeest van hun nieu wen pastoor vieren. Pastoor Beune wordt in Bloe mendaal binnen betrekkelijk korten tijd voor de vraag van den nieu wen kerkbouw g-esteid. Als organi sator en als aotief man met een groot doorzettingsvermogen zal hij er ongetwijfeld met kracht een spoediigen bouw stimuleeren. In Leiden had hij als rector de zorg van een groot kinderhuis, in het organisatieleven van de Sleutelstad speelde hij een belangrijke rol en in de oorlogsjaren heeft hij daar o.a. prachtig werk verricht op het terrein der kindervoeding. Dit werk werd hem gemakkelijker gemaakt doordat hij ook moderator was van de jonge land- en tuinbouwers in het bisdom. Daar Mgr. L J. Willenboirg Ge heim Kamerheer van Z. H. den Paus was, moest zijn opvolger, die van zelfsprekend deze onderscheiding niet erft, benoemd worden door den Heiligen Stoel. Heit gaat hier echter slechts om een formule. dium werden streng bewaakt, evenals de toegang tot het bal- con. Blijkbaar was men bevreesd voor het werpen van bommen uit de hoogte. Deze voorzorgsmaatregelen had de politie niet zonder eenige reden genomen, want Zaterdagavond om elf uur had de recherche bij een inval in een administratiekantoor in het centrum een groote hoeveel heid traangasbommen gevonden Toen het ensemble om tien over acht het versierde podium betrad was er slechts heel even een diepe stilte. Een schuchter applaus verbrak deze, maar als orkaan kwamen hieroverheen een gefluit en gejoel, waaraan geen einde scheen te komen. Juist op het moment, dat de in smoking gekleede leden van het orkest hun programma zouden beginnen en Theo Uden Masman het eer ste accoord aansloeg, ontstaken er gelijkertijd twee nevelbommen, die in een seconde enorme rook zuilen veroorzaakten. Vrouwen gilden; „Een brand bom!" en stoven van haar plaat sen naar de uitgangen. Het meerendeel van het publiek ech ter, dat thans boven op de ban- ken'iklom, riep als één man „Sieg heil! Sieg heil!" De nevelbommen kwamen zoo verrassend, dat de leden van het orkest ijlings uiteenstoven en met hun instrumenten de vlucht naar de kleedkamers namen. Terwijl de rookkolommen opste gen en de geheele zaal In een oranjekleurigen nevel hulden nam het tumult van minuut tot minuut toe. Er werd gefloten en ge schreeuwd. De menschen holden door elkander. Niemand wist op dat oogenblik nog precies wat er vlak voor het podium voorgevallen was. Men veronderstelde nog steeds, dat er een brandbom naar het orkest geworpen was. Toen de zaal geheel met rook ge vuld was en men ternauwernood zeven meter voor zich uit kon zien, klcnk plotseling uit een hoek van de zaal het Wilhelmus, dat door iedereen uit volle borst werd mee gezongen. Het was in deze sfeer komisch te zien hoe Hermandad voor een oogenblik haar plicht ver gat in de wanorde rust te brengen. De agenten stonden stram in da houding tegen 'de muren en da rechercheurs namen plechtig den hoed af. Nog steeds bleef de consternatie voortduren. Weliswaar wist men nu, dat de voorstelling afgelast was, maar iedereen wilde toch zijn geld terug hebben. Eindelijk na een toespraak van een politieoommandant, kwam men wat tot bedaren en de zaal stroom de leeg. Op voorstel van kapitein Goedvolk van de gezagstroepen werd overeen gekomen. dat de recette, die onge veer t 1500.-- bedroeg, zal overge dragen worden aan de Stichting 19401945. Eerst tegen 10 uur za gen de Ramblers kans zonder kleerscheuren uit Haarlem te ver trekken. Dë tijdelijke raad van Haarlem zal Woensdag 9 Jan. 14 uur in de Statenzaal vergaderen. De agenda vermeldt o.m. de vol gende punten: Verzoekschriften om eervol ontslag van: Prof. dr. J. H Thiel, als leeraar aan het gymna sium; G. Brakel, als leeraar aan de gemeentelijke avondschool voor Nijverheidsonderwijs en W. Barne- veld, als'hoofd van de P. H. van der Leyschool en als leeraar aan de ge meentelijke avondschool voor han delsonderwijs; verhoogin® van het crediiet voor de aanschaffing van ketels voor de centrale verwarming vain het schoolgebouw aan de Ka- rolingenstraat; vaststelling van een verordening inzake de distributie van woningruimte; verhooging van den gasprijs; herstelling gashouder. De vermoedelijke datum van Instel ling van den regionalen omroep Noord geschiedt omstreek» 19 Januari.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1