Dagorder van lt.-adm. Helfrich KOLENTREIN ONTSPOORD NABIJ APELDOORN I Lijn Amersfoort-Apeldoorri volkomen geblokkeerd IN DEN GREEP DER BANDIETEN Agressie in volstrekte tegenstelling met de militaire waardigheid 30 millioen Slaven geliquideerd Helgoland Het eerste schip met sinaasappelen Het weer Nieuwe textielkaart Geen persoonlijke ongelukken Italië geterroriseerd 69ste JAARGANG No. 23437 o DINSDAG 8 JANUARI 194$ Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per weelt Ontslag-Van Oyen weer onder bombardement Dit Dakota-vliegtuig van het 31e eskader heeft sinds 24 September reeds 14.000 Nederlandsche ge- interneerden van Bandoeng naar Batavia gebracht. Dit eska- ier transporteerde eerst 800 man Britsche troepen binnen 8 uur naar Bandoeng en vloog daarna met geïnterneerden terug Tricot-ondergoederen ruim verkrijgbaar „Almanzora" weer te Amsterdam Interlocale telefoongids NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Luit.-admiraal Helfrich heeft een dagorder uitgegeven voor alle Ne- derlandsche trcepen, die onder be vel staan van den opperbevelhebber der Ned. strijdkrachten in 't Verre Oosten. Aan deze dagorder ontlee- nen wij het volgende: ..Het is misschien niet aan u al len bekend, dat ik onlangs openlijk heb verklaard, volledig in te stem men met de krachtiger maatregelen, door den verantwoordelijken geal lieerden opperbevelhebber in Ned. Oost-Indië aangekondigd en ter stond in werking gesteld. C mdat ik ln mijn positie van op perbevelhebber een beter inzicht kan hebben in hetgeen wij kunnen en moeten doen, gaf ik uitdrukking aan mijn verlangen, dat zij hét ten koste van veel geduld en aelfbe- heersching recht en wet zoo spoe dig en zoo volledig mogelijk moes ten worden hersteld. Daartoe heb ik de medewerking verzocht van bur gers zoowel als van militairen. Sedert deze nieuwe phase ts in gegaan, schijnt het mij, dat deze uit. dnikUelljke wensch van mijl lioor het militaire personeel niet is uitgevoerd. JReeds hebben berichten mij bereikt van agressie, door sommigen uwer gepleegd, hetgeen in volstrekte te genstelling staat tot de militaire waardigheid. Zeker geldt dit in een tijd, waarin zoowel burgers als mi litairen niet weten, wie vriend en wie vijand Is en waarin recht en orde ill de waagschaal liggen. Het geheele militaire personeel, dat onder mijn bevel staat, moet zich in ieder opzicht verre houden van daden, hoe gering ook, die recht en orde zrouden kunnen ver storen. Nogmaals beveel lk u met den meesten nadruk mijn wen- schen en orders uit te vcoren. Die genen. die desondanks zich zelf schuldig maken aan onwaardig ge- tft drag, zullen aéér streng gestraft worden." Het ontslag van luitenant-generaal Van Oyen was niet het resultaat van, noch stond ln direct verband mef eenig persoonlijk mreningsver- schil ten aanzien van de Nederland ache regeeringspolitlek op Java, al dus een zegsman van de N. G. I. S. De Nederlandsche regeering is er aich van bewust, dat de situatie hl Ned.-Indië buiten de contróle van oudere Ned. militairen ligt en de be sUiursautoriteiten hebben een schérp omlijnde politiek vastgesteld, volgens welke plaats moet worden gemaakt voor de jongeren, die' door nauwer contact beter op de hoogte zijn met de situatie. Luitenant-generaal Van Oyen Is van dezen gang van zaken reeds eenige weker» geleden op de hoogte gesteld en heeft zich terecht tot de Ned. regeering gewend om gepensicnneerd te worden. Als gevolg van de regeeringspoli- tick, aal zijn aftreden niet een alleenstaand geval blijven. De regee ring heeft ingezien, dat de persoon, lijke overtuiging van oudere ambte naren er niet op berekend is te lei den tot de meest vlotte en de meest billijke regeling van de moeilijk heden in Ned.-Indië, aldus de zegs man. F. A. Drossaers, directeur van den burgerlijken dienst in Ned.-Indië, en dr. E. Wind. Inspecteur van het boschbeheer, hebben Maandag hun ontslag ingediend. Naar te Batavia verluidt, hebben de republikeinen een krachtig protest bij generaal Christison gelanceerd tegen de Instelling van Nederl. mili taire gerechtshoven. De regeering".Sjahrir heeft mede gedeeld, dat zij 40 plunderaars en re- volutionnairen in Soerakarta heeft ia- ten arresteeren en 700 Indonesiërs, die verdacht worden van ..spionnage voor de Nederlanders", in drie andere ste den op Midden-Java, KetTCL FRfiftCK eoZNiri •JO&t. Bij de vc afzetting van de aan klacht, dat de Duitsche militaire autoriteiten bij de oorlogsmisdaden betrokken waren, verweet de Ame- rikaansche aanklager schending der internationale wetten en mis daden tegen de menschheid aan het Duitsche oppercommando, dat de terreurpolitiek van S S. en s.D. goedkeurde. Hij herhaalde de be ruchte „Führer-befehlen", waarin de executie van commandotroepen etc. bevolen werd. Een hoofd van alle ..anti-partisa- nen"-acties aan het Oostfront ge tuigde, dat de voornaamste taak van de ,,Einsatz"-troepen het eliminee- ren van Joden en politieke commis sarissen was, waarbij direct contact met de weermacht was. Hij verklaarde, dat volgens een vooroorlogsche rede van Himmler het doel van een Russischen veldtocht het reduceeren van <je Slavische be volking met dertig millioen was. Het aantal Russen, dat gedood moest worden voor een vermoorden Duitschei' was onbepaald en het ln aseh leggen van dorpen werd aan onder-officieren overgelaten. Hess en Goering proestten uit van het lachen bij deze verklaring. Bij deze operaties tegen partisanen handelden de offi cieren op éigen initiatief, maar de generaals ln het Achterland waren er allen bij betrokken. De regeering. van Iran heeft be sloten de kwestie met de Sovjet-Unie niet op de agenda van de algemeens vergadering der UNO te plaatsen. De Russische caricaturist Boris Yefi- mov bracht in de rechtszaal te Neurenberg de beklaagden op ty-, peerende wijze in beeld. Op Helgoland, de beroemde Duit sche vlootbasis in de Noordzee, zullen met ingang van 12 Januari „her haalde en zware luchtbombardemen ten" worden uitgevoerd. Radio-Hamburg waarschuwde de scheepvaartfop de Noordzee. Schepen, die Helgoland binnen 2 km. naderen, doen dit op eigen risico. De Engel- sche bladen meldden in October reeds, dat er op deze versterking in de Noordzee zware bombardementen zouden worden uitgevoerd „om de doordringingskracht en verwoesting der tegen de Duitsche duikbootbun kers gebruikte bommen te onderzoe ken". Volgens deze berichten zou men van 10 tons-„aardbevings"- bommen gebruik maken om de be tonnen U-bootschuilplaatsen te ver nietigen. die tijdens den oorlog 23 bombardementen doorstonden. Vanmorgen is het eerste schip met sinaasappelen de Rotterdam- sche haven binnengeloopen, n.l. de 1712 ton metende Titus van de K.N.S.M. Verwachting tot avond: Woensdag- Meest nevelig of zwaar bewolkt weer. Plaatselijk eenige lichte neerslag, iets minder koud. Vooral des nachts, .Matige, aan de kust t (id el ijk krachtige zuidelijke wind Zon onder lfi.47. Maan 11.43— 22.32, Zon op 8.4B. Naar wij vernemen, zullen in het voorjaar nieuwe textielkaagten worden uitgereikt, waarop men c.m. In vrij ruime mate tricot- ondergoederen zal kunnen koopen. De nieuwe textielkaarten zijn ver schillend voor diverse leeftijdsgroe pen. Zoogenaamde groote stukken, zooals mantels, jassen en costuums, blijven vooralsnog alléén verkrijg baar op speciale vergunning. Vannacht omstreeks half één is een kolentrein, afkomstig uit Limburg en bestemd voor het Noorden des lands, komende uit de richting Amersfoort, even voorbij blokpost 82, nabij de Jachtiaan te Apeldoorn, ont spoord. Vermoedelijk tengevolge van het breken van een as kwam ongeveer op de helft van den uit ruim 40 wagons bestaanden trein een wagon tuiten de rails te staan, waardoor de koppeling afbrak. De daarop volgende wagons de trein had een behoorlijke snelheid schoven op den ontspoorden wagon, zoodat een groote ravage ontstond. Vier wagons .werden geheel in elkander gedrukt, terwijl twee andere zwaar beschadigd werden. Nog twee an dere wagons ontspoorden weliswaar, doch liepen slechts geringe scha de op. (Van onzen corres pondent) ROME, December 1045 Alhoewel men steeds gaarne over Ita- lië's zon, citroe nen en sinaasap pelen zou willen ver halen, ziet men zich soms wel genoodzaakt wat kwaad uit de school te klappen, om een juist beeld te ge ven van de tijdsom standigheden. waarin het land verkeert. Pers en publiek' drin gen dé laatste maan den op handhaving dei- openbare orde en tucht aan, daar de criminali teit en vooral het ban ditisme in hoogen graad met den dag toe nemen, maar slechts weinigen geven zich re kenschap van de onge lijkheid van den strijd tusschen de bescher mers der openbare or de en de gewapende horden en benden, die het land onveilig maken. Eiken dag val len er in doorsnee •twee ordebewakers als slachtoffers van hun plicht. De politiemacht is niet- zoozeer in de minderheid door aan tal, maar veel meer door de onbeschaamde driestheid. waarmede de bandieten optreden. In sommige plaatsen van Italië kan de po litiemacht slechts ver dedigend optredende middelen uitrusting, wapens en manschap pen ontbreken om een flinke groep tot de tanden toe bewapende bandieten aan te vallen of uit elkander te slaan. Het Noorden van het land gaat gebukt, als 't ware, onder de felle slagen ven verschei dene groepen van ban dieten, die het land terroriseeren. De mach teloosheid van de po litie is op de eerste plaats te wijten aan het gebrek aan gemo toriseerde vervoermid delen. Wordt de poli tiemacht van een klei ne plaats door een tele gram dat soms twee dagen na datum van afzending per gewone post op zijn bestem ming aankomt te hulp geroepen om een andere plaats tegen een groep bandieten te bescnermen, dan valt een tweede groep mis dadigers de van bevei liging ontbloote plaat3 aan. Men krijgt den indruk, dat in het Noorden van het land de verschillende groe pen m nauw contact met elkander operee- ren en zelfs onder lei ding staan van een centraal commando, dat aan iedere groep het object van aanval aanwijst: enkele dagen geleden onderbrak een groep bandieten de plundering van een villa ln de stad Monza om op verren afstand een tweede groep col lega's, die met de poli tie slaags was geraakt, te hulp te snellen. Onder de bandieten bevinden zich ook veel „intellectueelen", want behalve met de wapens, wordt er ook geducht met de pen gestreden. Ongeloofelijk hoog is het aantal anonieme dreigbrieven, die door de bandieten aan alle klassen van personen verzonden worden en waarvan slechts een klein gedeelte het welk nog dagelijks in de tientallen beloopt op de tafels der ver schillende politieposten terecht komt. Een an der soort drastische maatregel van den kant der bandieten is de be dreiging gijzelaars te zullen oplichten uk die dorpen, die de poli tie eenige actieve hulp in de bestrijding van ■het banditisme ver schaffen. Het resultaat van deze bedreiging is, dat in vele dorpen het gewone dagelijksche leven onmogelijk is ge worden, want eenieder^ bang om zich in het openbaar te vertoonen, bepaalt zijn bezigheden tot de uiterst nood zakelijke. Een der punten van het programma van het tegenwoordige kabinet De Gasperi is Juist de bestrijding van het ban ditisme, maar bij ge brek aan machtsmid delen zal dit program punt wel een vrome wensch blijven. Over tientallen meters wer den de rails zoowel als do dwarsliggers vernield. Beide sporen werden versperd, zoodat de lijn AmersfoortApeldoorn volkomen geblokkeerd is. Per soonlijke ongelukken kwamen, gelukkig niet voor. Direct na het aanbreken van den dag is men met man en macht met de opruimingswerkzaamheden begonnen. In den loop van den ochtend arriveerde een zware on gevallen-kraan uit Amersfoort, waarmede de verongelukte wagons zouden worden gelicht. Nadat men de reizigers van den eersten trein in de richting Amersfoort ter plaatse van het ongeluk had laten overstappen, werd verder alle rei zigersverkeer naar het Westen via Arnhem geleid. Morgen hoopt men de verbinding met Amersfoort weer over één spoor te kunnen hervatten. Het herstel van het tweede spoor zal nog wel eenige dagen in beslag nemen. Maandagavond omstreeks half tien is de „Almanzora" voor de tweede maal met repatrianten uit Indië in Amsterdam aangekomen. Er waren totaal 1672 personen aan boord, van wie 482 personen van de „Oranje" en o.a. 60 zieken van de ..Nleuw- Amsterdam." Daar het aantal ge zonden ditmaal veel grooter was dan den vorigen keer, was ,ok het enthousiasme aan boord van het schip bij aankomst veel grooter. Op de kade stonden talrijke be langstellenden, ofw. de kolonel J. G. van Os van Delden en de over- veste F. Maas van den Reoatriee- rlngsdienst en de heer Banier, ge committeerde voor Indische zaken van het departement van Overzee- sche Gebiedsdeelen. 's Avonds gin gen alleen de zieken en de beman ningen van de „Oranje en de „Nieuw- Amsterdam", die met dit schip zijn meegekomen, va^ boord, de rest is heden gedebarkeerd. De „Alman zora" had helaas ook acht doodeu aan boord, afkomstig van de „Oran je." Behoudens enkele gevallen, zijn de zieken er gelukkig r.iet ernstig aan toe. De marinekapel heeft bij aankomst het Wilhelmus gespeeld en vrcolijke muziek ten beste gegeven, In de eerste helft van 1946 zal een interlocale telefoongids uitkomen. De gids zal weer van het begin af moeten worden opgebouwd. Vele adressen kloppen niet meer en door evacuatie en het terugkeeren naar de vroegere woonplaats veranderen de adressen en daarmede de telefoonnummers voort durend. Het weer in gebruik nemen van de publieke telefooncellen levert eveneens vele bezwaren op, daar de cellen meestal volkomen verwoest zijn. Telefoontoestellen voor de cellen zt.in wel in voldoende mate aanwezig, maar zoolang er geen glas is om ruiten ln de cellen te zetten, kan men de toe stellen natuurlijk nog niet aanbren gen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1