VON RIBBENTROP EEN „GROOTE BEMOEIAL" Overzicht van situatie op eiland Java Pearl Harbour verwekt nieuw schandaal H Voormalige krijgsgevangenen zijn opnieuw bewapend Het thema kerk vervolging Truman over de Moskou-conferentie Belangrijke diplomatieke geheimen in openbare enquête onthuld Gevaarlijk Beverwijk 69ste JAARGANG No. 23438 WOENSDAG 9 JANUARI 194* Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week PROCES-NEURENBERG Göring, nazi no. 2, wordt als quantité négligeable behandeld 2000 afgevaardigden voor vergadering der U. N. 0. Aartsbisschop van Chicago bezoekt Europa Atoom-geheim niet in gevaar gebracht Het weer Vervroegde verkiezingen in België? Bon F 04 voor sinaasappelen Repatrianten van de „Oranje" De Fokkerfabriek heeft voor de K.L.M. verplaatsbare montage- bordessen gemaakt voor werkzaamheden aan de motoren van vliegtuigen op Schiphol. Dit zijn kleine rijdende montage loodsjes, die het mogelijk maken in weer en wind aan de motoren te werken Van Mook's reis naar Londen Op Sumatra STAD EN OMGEVING Restant munitie onbewaakt achtergebleven NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT NEURENBERG, 8 Jan, Kolonel Wheeler heeft Dins dagmorgen bij de hervatting van het proces tegen de oor logsmisdadigers te Neurenberg een uiteenzetting gegeven van de geloofsvervolging door de nazi's. In zijn uiteenzetting werd er op gewezen, dat zich in Dachau een groot aantal ge ïnterneerden bevond, dat uit sluitend om religieuze redenen in het concentratiekamp was gebracht; het betrof meeren- deels Katholieken en Evan ge- lisch-Lutheranen. Vervolgens werd het officieel;; protest voorgelezen, dat door den pauselijken staatssecretaris, mgr. Maglioni, op 2 Maart 1943 aan Von Ribbentrop werd gezonden, waarin o.m. melding wordt gemaakt van 't bestaan van een concentratiekamp te Boganowo, waarin 400 religieu zen werden mishandeld en* tot dwangarbeid waren veroordeeld. Het protest van den pauselijken staatssecretaris bleef zonder uit werking, evenals het protest, dat reeds vroeger door den Aartsbis schop van Breslau, mgr. Bertram, in November 1942, na afloop van- de Duitsche bisschoppen-conferentie te Fulda, aan den Führer werd ge richt en waarin geprotesteerd werd tegen de geloofsvervolgingen in Duitschland en in de bezette ge. bieden. Na het thema kerkvervolging begon de Amerikaansche aankla ger met de individueele behan deling der Neurenbergsche be klaagden en allereerst werd het vuur geopend op den vroegeren Rijksmaarschalk Hermann Wil helm Goering. De. aanklager Albrecht nam het woord. Eerst zat Goering wat Ineen gedoken met zijn handen op zijn knieën en luisterde slechts met halve aandacht. Het scheen alsof hij vond, dat de aandacht, die aan zijn persoon geschonken wercl, hem rechtens toe kwam en van tijd tot tijd mompelde hij wat tot Hess of Ribbentrop. Hij was geenszins onder den indruk en leek een succesvol industrieel, die, met zijn likeurtje spélend, wacht tot de ceremoniemeester aan de banket tafel zijn bloemrijke inleiding be ëindigd heeft. Hij kleurde en staarde naar zijn schoenen toen Albreclvt Hitler's erkenning van zijn capaciteiten citeerde. Albrecht noemde Goering ,.nazi no. 2", die in sommige opzich ten zelfs gevaarlijker was dan Hitier en andere vooraanstaande nazi's. In tegenstelling met Hitier en vele andere hooge nazi's, die moreel £ji maat schappelijk aan den zelfkant der sa menleving hebben gestaan, stamde Goering uit hooge officiers- en amb tenaarskringen. Daarenboven was hij begiftigd met een aangenaam uiter lijk en met innemende manieren die hij aanwendde om aan zijn wreedheid, zijn opschik en zijn zelfverheerlijking te voldoen en om vertegenwoordigers van andere landen om den tuin te lelden. Voor de algemeene vergadering der U.N.O. bevinden zich thans 2000 deelnemers In Londen. Zij zijn on dergebracht in 15 bekende hotels en in de verschillende ambassades. Byrnes heeft verklaard er op te vertrouwen, dat de atoomkwestie op de U.N.O.-conferentie bevredigend zou worden opgelost. Generaal De Gaulle zal zich naar Londen begeven om aanwezig te zijn algemeene vergadering van de a*06 GK^riHSbi^fch?p van Chicago, Mgr. Shield, die m Neurenberg ver toeft als gast van den Amerikaan - schen (pfocureur-generaal, Jackson, heeft verklaard, dat hij achtereen volgens een bezoek zal brengen aan Zwitserland, Luxemburg, België, Ne derland en Frankrijk. Deze prelaat is door president Tru man met een bijzondere opdracht belast, maar welke deze opdracht is, weigerde Mgr. Shield nader aan te dulden. Albrecht kreeg een berisping van den president van het hof, toen hij critiek leverde op de komedie die Goering opvoerde. Nadat Albrecht beweerd had, dat Goering de waarnemers trachtte te beïnvloeden door te knikken of het hoofd te schudden,* onder brak de president hem met de woorden „Het komt mij voor, dat het tribunaal hier geen belang in stelt!" Goering leek zeer verontwaar digd over deze uitspraak, waar bij hij zoozeer als quantité négli- cable werd behandeld. Daarna gaf Albrecht een snel over zicht over de gedragingen van dikken Hermann sinds zijn toetreding tot de nazipartij in 1922. Stukken uit rede voeringen van Hitler en van Goering zelf werden voorgelezen, waaruit bleek hoezeer zijn arbeid een integreerend deel vormde van de nazi-activiteiten, Hierna hield de Britsche aanklager, Tyie, zich met Von Ribbentrop bezig. Bijna 5 dozijn documenten ge bruikte hij om den nadruk te leggen op Ribbentrop's internationale leugens en op zijn groote zorg om te ver mijden dat er een kans zou komen op een vreedzame regeling van de Euro- peesche problemen. In het bijzonder was de voormalige wijnkooper en latere minister van Buitenlandsche Zaken betrokken geweest bij den inval in Polen en in het Noorsche verraad van Quisling. De aanklager noemde Ribbentrop een „buitengewone bemoeial" in fei telijk iedere phase der nazi-agressie. Aan het eind van de zitting werd bekend gemaakt, dat Dr. Sauter, de ver-dediger van Von Ribbentrop, zijn cliënt niet langer wenschte te ver dedigen. President Truman gaf Dinsdag uiting aan zijn volle tevredenheid over de overeenkomsten omtrent atoom-energie en andere aangele genheden, welke te Moskou door de ministers van Buitenl. Zaken waren getroffen. De president deelde mede, dat de overeenkomsten betreffende de er kenning van de regeeringen van Roe menië, Polen en Joegoslavië voor waardelijk zijn. De regeeringen van deze landen zullen niet definitief er kend worden, zonder garanties van vrije en eerlijke verkiezingen. Truman onderschreef Volledig de verklaring welke Byrnes heeft afge legd, behelzend dat het geheim der atoombom door de overeenkomst van Moskou niet ln gevaar werd ge bracht. Verwachting tot Domi.-rdag- avond: Krachtige, aan de kust tijde lijk stormachtige wind tusscnen Zuid en Zuid-West. Zwaar be wolkt niet plaatseilijk eenigen lichten regen. Verdere stijging van temperatuur Zon onder 16.48, Maan 12.02— 23.51, Zon op 8.45 BRUSSEL, 9 Januari (U.P.) Het gerucht gaat, dat de kabinets raad hedenmorgen besloten zou hetben, de Kamers te ontbinden en den datum der verkiezingen te vervroegen ien vast te stellen op 17 Februari a.s. Behoudens de hieronder vermelde uitzonderingen moet men 9, 10 en 11 Januari bon F 04 der fruitkaart bij een handelaar in groenten en;of fruit inleveren voor 500 gram si naasappelen, die later beschikbaar worden gesteld. Daarvan uitgezon derd zijn alle kringen in Zuid-Hol land, waar men in December 1945 de bonnen F 03 der fr-uitkaart heeft moeten inleveren; daar blijft uitslui tend bon F 03 aangewezen. Bon F 04 moet dus ook worden ingeleverd in Noord-Holland, liet overige deel van zuid-Holland en in de kringen Abcoude, Almkerk, Mij drecht en Kamerik; pon F 03 is daar niet geldig. Bon FG4 mag uitsluitend worden ingeleverd in den distributiekring, welks nummer op don bon varmeid ls. Vanmiddag werd het s.s. „Atlan tis" wederom te Ijmulden verwacht met 679 repatrieerenden van de „Oranje", waaronder 295 liggende en 65 loopende patiënten. Er zijn he laas ook 4, dooden aan boord. communiqué over jp Java meldt het Het den toestanu volgende „Toen het cordon om Batavia werd gelegd, was het in de stad over het algemeen rustig. Buitenzorg; Er is een aanval ge daan op een verdachte wapenop slagplaats te Buitenzorg, waar vele kisten met springstoffen, groote hoeveelheden schokbuizen, grana ten en doozen met zwavel en sal peter werden ontdekt. Bandoeng; Te Bandoeng hebben Indonesiërs de kampong Kebon Waroe in bradn gestoken. Rondom werden verplaatsingen van Indo nesiërs waargenomen. Semarang: Het vliegveld van Se- marang is door twee of drié ka nonnen gebombardeerd. De be schadigingen aan de renbaan zijn hersteld. Scerabaja: De artillerie heeft een aantal Indonesiërs te Bcedo- ran bij Soerabaja, waar zij een stelling van een compagnie heb ben, aangevallen en onder vuur genomen. Verder heeft een groep Indonesiërs een stelling te Kletek aangevallen. Hun vuur werd be antwoord en de Indonesiërs trok ken terug. Bij een aanval op de „Deli madhine-fabrieki'' is geble ken, dat aldaar speren werden ge maakt." Schout-bij-nacht Pinke wordt als de voornaamste candidaat New York, December et was mijn bedoeling nóóit over de Pearl Harbour-en- quête te schrijven; lk rond het zonde, dat een Hollandsch blad ook maar een millimeter plaats ruimte zou afstaan voor een actie, die ondernomen bleek te zijn uit sluitend om het Roosevelt-réglme zwart te maken. Maar nu het langzamerhand de vraag wordt, wat een gróótere ramp voor het land Is, Pearl Harbour zelf of het onderzoek ernaar, moeten we er even bij stilstaan. Dat er vóór en op 7 December 1941 fouten zijn begaan is bekend. Maar het onderzoek \an de ge mengde Congrescommissie heeft tot dusver tot nie.ts geleid, doordat de vier Republikeinen in de commissie systematisch' van het onderwerp af dwalen en maar één doel schijnen na te jagen: verkiezingspropaganda. Zij houden bet oog niet gericht op 7 December 1941, maar op 2 Novem ber 1948. Zij verzamelen materiaal voor de volgende campagne. De heele Juridische staf van de commissie, onder leiding van Wil liam Mitchell, procureur-generaal onder Coolidge en minister van Justitie onder Hoover niet be paald een doorgewinterd Democraat dus! heeft al uit protest den boel erbij neergegooid. Een van de mlsse- 'lijkste vertooningen was, dat men zeven dagen lang generaal George C. Marshall heeft aangeblaft, alsof hij een weerspannige getuige voor den politierechter was, ln plaats van een integere, hooggeachte persoon lijkheid, tot voor kort chef van den staf, een man die loyaal alle schuld op zich nam en er duidelijk naai» streefde, de waarheid en niets dan de waarheid te zeggen. Maar de Re publikeinen in de commissie stellen geen belang in de schuld van mili taire persoonlijkheden; zij moeten de nagedachtenis van Roosevelt zélf treffen, den man die ondanks hen en dikwijls tegen hen in den oorlog voorzag, den oorlog voerde, den oor log won. Geen middel ls te onwaardig om die nagedachtenis te bezoedelen, want zelfs in zijn graf is Roosevelt nog een gevaar voor den Republi- kéinschen candidaat bij de volgende presidentsverkiezingen Het is waarschijnlijk onmogelijk,'de enquête nu nog te slaken. Er moeten nog een 60-tal getuigen worden ge hoord en zeker hebben admiraal Kimmel en generaal Short die als hoofdschuldigen uit den dienst zijn ontslagen er recht op. te wor den gehoord. Maar het land zou er wel bij varen, als de vertooning snel eindigde' De Republikeinen doen dingen die aan hoogverraad grenzen en de De mocraten zfjn zóó doodsbenauwd voor het verwijt van partijdigheid, dat zij stilzwijgend toelaten, dat er met de hoogste belangen en de vei ligheid van het land wordt gesold. Ziehier het ergste voorbeeld daar van: De Amerikanen waren erin geslaagd den Japanschen diplomatieken code te ontcijferen. De Engelschen had den hetzelfde succes gehad met een van de belangrijke Duitsche codes en in groot vertrouwen de Amerikanen daarover ingelicht. Toen de Presi dentsverkiezingen van 1944 naderden, vreesde de Amerikaansche regeering, dat deze feiten (die in het belang van den oorlog natuurlijk geheim moesten blijven) in de hitte van den politieken strijd onthuld zouden wor den. In het schandaal van Pearl Harbour had Dewey n.l. een stok kunnen vinden om de regeering- Roosevelt mee te slaan. Marshall zond daarom een strikt vertrouwelijken brief aan Dewey, met het verzoek dit geheim (dat hij hem mededeelde) ln het landsbelang niet te onthullen. Dewey heeft zich daaraan gehouden. Maar. nu heeft de commissie van onderzoek, tegen het dringende ver zoek van Marshall en tegen het na drukkelijke advies van de Juristen der commissie ln. deze briefwisseling tusschen Marshall en Dewey volledig gepubliceerd. Daardoor is niet alleen onthuld, dat de Amerikanen den Japanschen code, maar ook de ver trouwelijke mededeeling van de En gelschen, dat zij een Duitschen code hadden ontcijferd. „Hoe kan een buitenlandsche re geering nog ooit een vertrouwelijke mededeeling aan Washington doen, als zij kans loopt dat haar brieven later ln een openbare enquête wor den voorgelezen?" vraagt de mili taire medewerker van de R e p u b 11- k e i n s c h e Herald Tribune. Naar verluidt, zijn vele ambassa des in Washington reeds hun codes aan 't veranderen Marshall noemde de publicatie een tragedie voor Amerika. De voorzitter van de commissie vroeg hem: „Hoe had die publicatie voorkomen kun nen worden?" Marshall antwoordde: „Ja, dit is een van de leemten, een van de gevolgen van de democratie." Maar niemand zei, dat democratie niet gespeend hoeft te zijn van zelf discipline! voor het opperbevel van de Ned.- Indische marine beschouwd. De republikeinsche „regeering" heeft intusschen generaal-majoor Soe- harjo tot opperbevelhebber vau het TKR-Indonesische v red es- leger op Sumatra benoemd. De aftredende chef van den genera- len staf van het Ned.-Indlsche leger, generaal-majoor J. H. Uhl. heeft As sociated Press medegedeeld, dat aich. buiten Java duizenden vcormalUe Nederlandsche krijgsgevangenen be vinden, die gereorganiseerd en op nieuw bewapend waren en gereed stonden onmiddellijk deel te nemea aan iedere noodzakelijke operatie. Dr. Van Mook, die gisteren, zoo als reeds gemeld, naar Londen ia vertrokken, heeft voor zijn vertrek verklaard, dat hij hoopte officieele vertegenwoordigers van de Britsche regeering te' bezoeken en Donderdag weer in Amsterdam te z-ijn, om voor bereidende maatregelen te treffen voor aijn vertrek naar Ned.-Oost- Indië a.s. Zaterdag. Hij zeide, volgens A.P.. dat de de tails, die ter sprake zijn gekomen, als een gevolg van de formeele En- gelsch-Nederlandsche besprekingen in Londen in December van het vo rige jaar, bij zijn huidige bezoek verder zouden worden uitgewerkt. Reuter's diplomatieke correspon dent meldt, dat het doel van Van Mook's bezoek is de Britsche re geering op 'de hoogte te stellen van de reactie van het Nederlandsche parlement op de resultaten van de besprekingen te Chequers. Het is geen geheim dat de overeen komst, die te Chequers gesloten is, scherpe critiek in Nederland heeft veroorzaakt. Sprekende voor Amerikaanscha Journalisten over het probleem van Indonesië heeft Bevin gezegd, dat het doel van Etageland is, hulp te bieden aan de geallieerde geïnter neerden en de Nederlanders en In donesiërs te helpen ln het normali- seerer» van den toestand. Zoodra deze taak volbracht is. zal Engeland alch uit Indië Terugtrekken. En Bevin voegde er lachend aan toe: „Wij bezetten geen landen meer om ons gebied te vergroerten. Dat vinden wij uit de mode". Indonesische berichten en offi cieele verklaringen van de republi keinsche „regeering" maken vandaag, volgens U.P., melding van nieuwe ordeverstoringen op geheel Sumatra. Deze berichten worden evenwel niet van geallieerde zijde bevestigd, even min als het Indonesische bericht over de landing van Japansche tree- pen ln Atjeh. De officieele Britsche berichten, vandaag te Batavia gepu bliceerd. maken geenerlei melding van eenige botsingen op Sumatra. Als vertegenwoordiger van de Ned. regeering ln de algemeene vergade ring der Vereenlgde Naties te Lcmdeu. is alsnog benoemd prof mr. P. S. Gerbrandy. Na de groote ramp, die Beverwijk 12 Juli 1945 getroffen heeft, toen de geheele munitievoorraad aan den Westerhoutweg de lucht in ging, is er meerdere malen op gewezen, dat het onverantwoordelijk was, dat men de resten munitie onbewaakt ln de bosschen en op de landerijen liet liggen. In de morgenuren van giste ren werd de 19-Jarige V. uit Wijk aan Zee door een explodeerend projectiel zwaar gewond. Het slachtoffer moest vier vingers missen en liep verschei dene andere verwondingen op. Om trent de oorzaak van de explosie tast men nog in het duister. Gistermid dag werd men opnieuw opgeschrikt. Enkele jongens, die met een gevon den projectiel speelden, moesten het gevaar hiervan op nQOdlottige wijze ondervinden. De 8-jarige P. S- werd in een der oogen gewond, terwijl de 13-jarige J. de R. scherven ln den rug kreeg. De jongens zijn naar het Roode-Kruis-Ziekenhuis overge bracht. Men vraagt zich te Beverwijk met steeds grooter wordende onrust af of nu nog geen maatregelen genomen worden, te meer omdat in de bunkers aan de Kreutzberglaan nog groote hoeveelheden munitie liggen opge slagen. Het gevoel alsof men op een kruithuis leeft groeit. Nog steeds heeft zich geen enkele instantie met déze zaak bemoeid en tevergeefs zoekt men tot nu toe naar den ver antwoordelijken persoon.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1