Koning George ontvangt UNO-gedelegeerden JAPANSCHE TROEPEN OP SUMATRA INGEZET? België op het kruispunt D Vorstelijke luister aan banket uit gouden schalen Van Mook's bezoek aan Londen In Atjeh nemen incidenten voort- durend in aantal toe RAADSO VERZICHT Von Ribbentrop wilde de wereld verdeelen „ALZIEND ELECTRO-OOG" I Regeering-Van Acker zorgt voor een waardigen aftocht f 69ste JAARGANG No. 23439 DONDERDAG 10 JANUARI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week Een eenvoudig maal..... Koning George tot de UNO-gedelegeerden Het weer Bespreking van technische kwesties Uitreisvergunning vervalt na 15 Januari Branden in Semarang STAD EN OMGEVING Het volk moet kiezen NEURENBERG Biddag voor Java Diocesaan bestuur Kath. Volksbond NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Vorstelijke luister heeft er Woensdagavond in de Britsche hoofdstad weer geheerscht ter gelegenheid van het officieele banket, dat Koning George van Engeland aan de verte genwoordigers van de 51 lan den aanbood, die de conferentie der UNO bijwonen. Het diner werd gegeven in het Londen- sche, eertijds aan Hendrik VIII behoord hebbende, paleis van St James, dat nog de littee- kens vertoont van de Duitsche luchtaanvallen. Elke gedelegeerde werd door den lord-chamberlain aan den Koning voorgesteld. Na het spelen van het volkslied door de Royal Welsh Guard namen de 87 gasten (51 gedelegeerden plus de leden van het Engelsche kabinet) plaats aan de rijk me' orchideeën en, chry santen getooid'en disch. De zaal werd verlicht door 500 eleetrische kaarsen' uit tientallen' massief gouden standaards en va- Zen. De tafels waren gedekt met hec historische gouden dinerservies. Elke gast had twee zware gouden vorken, een gouden lepel en een mes met gouden handvat, terwijl bovendien tallooze kandelabers, standaards en schotels van goud waren neergezet. Temidden van al dezen vorste- lüken luister kwam evenwel toch aan het licht, dat Engeland nog lang niet van de oorlogsontberingen is hersteld. Het was n.l. een een voudig maal, dat de gedelegeerden van hun gouden borden met hun gouden besteks verorberden. Het bestond uit slechts vier gangen: soep, kreeft met mayonnaise, ge braden patrijs en ijs. Ook de wijnen waren, voor een koninklijk banket, beperkt. Er was champagne, bour gogne, bordeaux en cognac. Oude tradipe vermengde zich met nieuwe verwachtingen. En- gelands vooroorlogsche luister werd getemperd door na-oorlog- sche soberheid: een duidelijk beeld van den nieuwen geest, die de wereld beheerscht. Aan de rechterhand van den koning zat de Belgische minis ter Spaak, omdat de Belgische ambassadeur deken van het Corps Diplomatique is; links van hem zat de afgevaardigde van Columbia, die als Voorzit ter van de voorbereidende com missie de toespraak van den koning moest beantwoorden. Min. Van Kleffens zat aan de hoofdtafel- Koning George zeide in een rede, dat „thans de oogen van ge heel de wereld op het werk van de UNO zijn gericht. Het is U in han den gegeven", zeide hij, „h#t geluk van millioenen menschen en mil- lioenen nakomelingen te maken of te breken. Gij zult de fundamen ten moeten leggen voor een nieuwe wereld, waarin geen conflict, als waardoor onze wereld nog pas op de grens van algeheele vernieti ging is gebracht, meer mogelijk mag zijn. Uw aandacht zal vooral uitgaan naar het overheerschende probleem van de veiligheid, doch het instellen van een economischen en socialen raad en van een raad voor trusteeship biedt groote mo gelijkheden tot het aansnijden van kwesties van niet minder belang." Verwachting tot vr'jfydaga'voiic!-: Aanvankelijk nog verder afne mende, morgen weer toenemende wind tusschen West en Zuid. la ter toenemende bewolking met eenigen regen. Zacht. Z(tn onder 16.50, Maan 12.20 1.11, Zon op 8.44. Heden eerste kwartier. Een officieel Nederlandsch woord voerder te Londen heeft volgens U. P. medegedeeld, dat Van Mook slechts technische kwesties inzake de recente Anglo-Nederlandsehe overeenkomst over de toekomst van Indonesië met de Engelsche regeeringbespreekt. Hij zeide, dat het communiqué van 27 December nog altijd van kracht is. Een woordvoerder van het En gelsche ministerie van Buitenland- sche Zaken verklaarde, dat ver schillende détails der politiek, die in de recente overeenkomst is neer- .gelegd, thans uitgewerkt worden. „Het is onze taak de dingen ge regeld te krijgen en we willen daar geen minuut langer blijven," aldus de woordvoerder. De chef-staf Militair Gezag heeft besloten met ingang van 15 Januari 1946 de uitreisver- gunningen voor reizen naar het buitenland af'te schaffen. Noodig 'blijven voorloopig een geldig paspoort en visum. Voor za kenreizen, waarvoor men deviezen ■wensoht, blijven de z.gr. „Ordres de mission", te verkrijgen bij het mi nisterie van Handel en Nijverheid.' Bezuidenhout 58, Den Haag, noodig vervolg b handeld worden door 't republikeinsche .ministerie van Buitenlandsche Zaken", dat onder de persoonlijke leiding van Sjahrir staat. Dit is het resultaat van het be zoek, dat Sjahrir kort geleden ge bracht heeft aan Djokjakarta, waar hij deze zaken met Soekarno be sproken heeft. Volgens een Amerikaansch radiobericht dat steunt op in lichtingen uit Batavia verkre gen, zouden Japansche troepen onder g ail eerd commando op Sumatra aan land gijn gezet om de orde en rust te herstellen in die gebieden waar de moeilijk heden grooter worden. Voorai in Atjeh nemen de inci denten in aantal toe. De toestand schijnt chaotisch. Men verneemt uit republikeinsche bronnen, dat zware gevechten worden geleverd tusschen de Indonesiërs en de Japanneezen, die na eerst weggetrokken te j 'en als Shngenberg, Gerntsz Zijn naar Atjeh trachten terug zelfs Bomaus werden opgeroepen. Twftp nuntèn stor.rifin in het brand-» Het geurige sopje thee ontb'ak nog, maar overigens werden we g'sterenmidda k wnedig herinnerd can de raadsdebaiten van weleer, zeker toen de schimmen van figu- en In het proces te Neurenberg werd Woensdag o.a. een verklaring van von Ribbentrop voorgelezen waarin hij tegenover den japanschen gezant Osjima zich uitliet dat „alle Britsche landen in de geheele we reld waarschijnlijk verdeeld zouden worden onder Duitschland. de Ver. Staten en Japan. In Afrika zóu Duitschland zich tevreden stellen met de vroegere Duitsche koloniën. Engeland zou niets meer mogen be houden dan het Ver. Koninkrijk", aldus A P. Ribbentrop stond achter alle be langrijke Duitsche plannen Ook speelde hij een groote zoo ïiiet de hoofdrol in, de beslissende dagen van de onderhandelingen tusschen Hindenburg en de Nazileiders. In z(]n woning vonden toen beslissende besprekingen plaats. De 52-jarigè von Ribbentrop. die thans een oude gebroken man is. was een van de gevaarlijkste ndzi'3. Hij ls niet van adel. Zijn naam von Ribbentrop kreeg hij pas in 1925. toen hij door een zekere Gertrud von Ribbentrop uit Hamburg werd geadopteerd. By qe opening van de individueele aanklachten tegen Keitel en Jodi kwam de Britsche aanklager voor den dag met een militair credo, dat op 4 September 1938 door het Duit sche opperbevel was uitgegeven. Dit stuk behoorde tot de categorie van zulk een geheime aard, dat er slechts drie copieën van gemaakt zijn Het stuk luidde: ,,Een oorlogsverklaring is niet meer noodig als de eerste stap om een oorlog te ontketenen. De normale bepalingen ten opzichte van de neu trale landen kunnen worden be schouwd slechts van kracht te zijn, als men er maar rekening mede houdt of het toepassen van die be palingen voor de oorlogvoerende lan den voordeelig is of niet." „De oorlog dient om hetras en den staat in stand te houden. BRUSSEL, 9 Januari. Onze Brus- selsche correspondent seint ons: e laatste 24 uren heeft de po litieke toestand zich snei ge wijzigd, sneller dan men htyq kunnen voorzien. De moeilijk heden. vooral l'inancieele, zijn zoo groot geworden, dat de regeering-Van Acker ër de voorkeur ar.fa gegeven heeft, een zoo waardig unogelijken aftocht te blazen. Woensdagmorgen werden de ministers in buitengewone vergadering bijeengeroepen en van dat oogenblik af was het duidelijk, dat de gebeurtenissen zich snel zou den ontwikkelen. Na den minister raad begaf Van Acker zich naar den Prins-regent om over het onttoin- dingsbesluit te spreken, 's Middags kwam de Kamer bijeen, om een ver klaring van den minister-president te aanhooren Hierin zeide Van Ac ker o.a,: De regeering, die op 12 Februari 1945 in het teeken der na tionale eendracht tot stand kwam, had het vertrouwen der Kamers. ,Voor de crisis, die in de eerste dagen van Mei aanbrak, is niemand ver antwoordelijk, maar zij verhinderde gedurende drie maanden het werk tot herstel. De omgevormde regee ring zette op 7 Augustus de uitvoe ring van het vastgestelde programma voort. De regeering ziet thans met trots op den afgelegden weg terug. De souvereine natie zal binnen de 'consUtutioneele termijnen de regee ring zonder verder uitstel kunnen beoordëelen en haar wettigen verte genwoordigers een aanduiding geven omtrent de leidende principes, die aan den definitiever* wederopbouw van België ten grondslag liggen. Van Acker schetste vervolgens de daden van de regeering, die volgens hem het land economisch, financieel en industrieel ln een beteren toe stand brachten, dan waarin de an dere landen zich bevonden Dat sta dium is thans voorbij en de regee ring acht haar taak gedaan. Boven dien ziin er essentieele meenings- verschillen in den schoot der regee ring ontstaan. Moest er gewacht worden tot deze verergerd zouden zijn, dan zouden zij de stabiliteit van den franc in gevaar brengen en aanleiding kunnen zijn tQt 'ver nietiging van alles, wat werd op gebouwd, en tot lamlegging van 's lands wederopbouw. België is op een kruispunt aange land: het zal zich ofwel op den weg van den vooruitgang begeven, ofwel voortgaan langs de enge paden, die» het naar economischen en socialen achteruitgang voeren. Het land zelf moet kiezen. Daarom heeft de regee- ring besloten, Kamer en Senaat te flntbinden, de kiezers binnen veer tig dagen samen te roepen en de parlementaire vergadering binnen twaalf maanden. f On het oogenblik is het nog niet' mogelijk, de reacties van de verschil lende zijden mede te deelen Zoover het te beoordeelen valt, "zijln da liberalen tamelijk ongerust én de socialisten, die het fiasco der re geering trachten te bemantelen, bereiden zich voor op de verkiezin gen, die op 17 Februari zulten worden gehouden. Zij beweren vast besloten te zijn het lot vaAi het. land in handen te nemen. De com munisten hebben een geheel of ge deeltelijk samengaan met de socia listen en met alle bij de regeering aangesloten democratische partijen voorgesteld, gericht tegen de trusts en de reactionnairen ea vóór een solide en homogene, democrati sche entente. De rechterzijde be perkt zich tot het ccinstateeren, dat de plotselinge beslissing van de re geering tot vervroegde verkiezingen de erkenning, inhoudt van het fail liet van haar eigen politiek. Ten slotte vernemen wij nog. dat de nieuwe Kamer op 8 Maart bijeen zal komen. te keeren. Over den toestand op Java, is het volgende communiqué verstrekt: SEMARANQGhurka's, bijge staan door tanks, hebben het ge bied van het oude vliegveld gezui verd. Bij het zien van de tanks zijn de Indonesiërs in Westelijke richting gevlucht. Een andere ope ratie, gericht tegen stellingen, Wes telijk van Semarang, vanwaar uit de Indonesiërs geschoten hebben, vindt Voortgang. Andere operaties in dit gebied worden voortgezet. In de stad zijn eenige branden uitge broken. BANDOENG: Het voorzienings- en Rapwiconvooi naar Buitenzorg is zonder incidenten hier terugge komen, Gewapende Indonesiërs z'ijn, naar men meent, in het Zuidelijke deel van Bandoeng dat van sterke verdedigingswerken is voorzien, en te Tjitjalengka (50 K.M. ten Zuid- Oosten van Bandoeng) geconcen treerd. BATAVIA: Het onderzoek van d huizen in het gebied van Kra- mat te Batavia duurt'voort. De evacuatie van Japansche krijgsgevangenen van Malakka naar het eiland Rembang in den Riouw-archipel is thans voltooid. De Japanners zullen hier verblij ven, totdat sclveepsruimte be schikbaar is om hen naar Japan te vervoeren. Alle zaken, militaire, economi sche of andere, tusschen Indone siërs aan den eenen kant en Brit ten, Nederlanders en „niet-Indo- nesiërs", onder wie Chineezen aan den anderen kant, zullen in het Zondag 20 Januari zal in ons and een bijzondere biddag gehou den worden voor Java, opdat God het volk van Java te hulp kome in zijn groote geestelijke en stoffelijke nooden ngrfjpeude teclini- lucht- en zeevaart, van het begin tot het sche vorderingen want het is een nieuw einde geobserveerd en zullen binnenkort alziend-oog voor pilo- geleid kunnen worden, voor de industrie ten en stuurlui. Radar De industrieele tele- en voor een ieder ten contróle-torehs zullen visie zal de middelen de luchtwegen en de aan de hand doen, om sich in de nabijheid waarnemingen hij che- daarvan bevindende Winkelen mei felevisie- radio-oogen mische processen, die gevaarlijk ziln voor het menschelijke oog, mo gelijk te maken. De goederen in de opslag plaatsen zullen ten toongesteld worden door middel van „in- trastore televisie" in „telesite" showrooms, dienste staan, zoodra de „geheime wapens" voor toepassing in het dageUjksch gebruik vrij gegeven zullen zijn. U zult' kunnen win kelen met gebruikma king van „televisie- radio-oogen", die ge bruikt worden om ge compliceerde productie processen te controlee- vliegtuigen binnen het zoodat de koopers, als ren, terwijl „teleran" «ezicht "brengen, ook al zi.i zulks wenschen te een combinatie van js het weer slecht en doen, al hun zaken televisie en radar qe nacht bewolkt en kunnen afhandelen botsingen in de lucht, donker. door eenvoudig in een te land en ter zee zal Een nieuwe electro- leunstoel te gaan zit- voorkomen. microscoop maakt de ten. Deze instrumenten en waarneming van de Meer dan 150 nieuwe hulpmiddelen zouden submicroscopische we- typen van electro-bui- bij een normalen gang reid mogelijk, veel beter zén of lampen zijn ge- van zaken niet voot dan de sterkste micros- maakt, die de mènsch- 1960 beschikbaar zijn Ooop. heid in staat zullen geweest, terwijl zij nu £>e Industrie zal de stellen de gebeurtenis vóór 1950 ln gebruik radio-oogen op groote sen en de menschen te zullen zijn. schaal gebruiken in de zien ver buiten het be- Radar zal vooral wor- fabrieken, waarbij de reik van het mensche- deu toegepast bjj de Vitale productie-fazen Ujke oog. Twee punten slor.üen in het brand punt van de belangstelling: het woningvraagstuk en de verhooging van den gasprijs, zaken, die de bur gerij ook bijzonder interesseeren. Het merkwaardige was echter, dat de voorstellen van B. en W.. dia we reeds publiceerden, zonder stem ming werden aangenomen, zoodat de argelooze man op de tribune zich. kon afvragen, of het dan nog wel nut kon hebben, zóóveel te ageeren. Toch was het goed den ouden de- mocratischen toon weer eens ta hcoren. Verschillende katholieke leden stonden op de bres voor den arbeider en het groote gezin, dia nu weer 2 cent per M3. gas méér moeten betalen. De liberale me vrouw Scheltema rekende wel uit, aat het zelfs voor een groot gezin niet meer dan een tientje per jaar uitmaakt, maar de heer Zwager stelde vast, dat ieder dubbeltje er thans één is en dat straks wellicht de prijs voor electricitéit en water cmhoog gaat. De wethouder ver klaarde echter ter geruststelling, dat dit niet zal geschieden. Er wercl een „schriftuur" ingediend (de bur gemeester noemde het geen matie, maar had er deze benaming voor), waarin verzocht werd het te ver wachten nadeelige saldo op de gas- rekening van f 700.000.in 1946 te verdeelen over vijf of tien jaar. Het .schriftuur" werd ingetrokken toen wethouder Noordhöff er op wees, dat Haarlem weer op eigen beenen moet staan en dat we een gezond beleid moeten voeren om bij een wijziging der financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten paraat te zijn. Door de gasprijsverhoogirj^ wordt overigens maar twee ton van het tekort gedekt. De toezegging, dat de prijs weer zou dalen zoodra de omstandigheden beter zijn in April of Mei komt er een hoogeï rantsoen deed het „schriftuur" voor goed ineenschrompelen. Bij da behandeling der begrooting zal da progressieve tarievenpolitiek ter tafel komen. Voortaan zal de eigenaar van een woning binnen 48 uur met de ge meente in overleg moeten treden, als zijn huis vrij komt. Verhuurder en gemeente zullen vriendelijk over leg plegen, zoodat iemand, die de nooden van dezen tijd begrijpt, niets behoeft te vreezen. Vanzelf sprekend blijft het vorderingsbesluit voor onwiiligen als een stok achter de deur staan. Er zat nog een taai- addertje onder de groene tafel bij dit voorstel. De heer Bakker Schut vond het woord „zelfbewoning" erg leelijk, maar de juristen achtten iedere andere omschrijving ondui delijk, zoodat het leelijke wcora in' de verordening is blijven staan. Het college spare ons echter in de toe komst voor het juristen-jargon ter- v-j)le van or.ze mooie Nederlandsche taal. Het diocesaan bestuur van den Kath. Volksbond in het bisdom Haarlem zal Maandag 28 Jan den eersten bondsraad houden na da bevrijding. Hierbij zal tegenwoordig; zfjn Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1