Volkeren moeten kiezen tusschen leven en dood Spaak president ondanks Russischen tegenstand Schacht „economische tsaar van Duitschland" Electrificatie van Overveen-Zandvoort De vrede is ondeelbaar „v. Mook verspeelde het vertrouwen" Het weer Pest in Bandoeng Een meevaller Een der belangrijkste figuren, i die in het „doek" zitten VAN MOOK WEER IN NEDERLAND Fraude by P.O.D. te Velsen 69ste JAARGANG No. 23440 VRIJDAG 11 JANUARI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week VNO-CONFERENTIE GEOPEND Rede van Attlee Verkiezing van Spaak Aldus dr. Meyer-Ranneft Nieuwe botsingen te Semarang Na 20 Jan. een bon vool 125 gram boter PROCES-NEURENBERG Gen. maj. Van Straaten vraagt ontslag STAD EN OMGEVING Ook HaarlemBeverwijk komt „onder stroom" Corruptie en verduistering op groote schaal V NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT In een plechtige bijeenkomst heeft gisteren in de Central Hall in Londen de eerste ver gadering plaats gehad van de Organisatie der Vereenigde Vol ken, waarbij de Belgische mi nister van Buitenlandsche Za ken, Paul Henri Spaak, met 28 tegen 23 stemmen gekozen werd tot voorzitter van de algemeene vergadering der U.N.O. De Sovjet-gedelegeerde Gromyko had den Noorschen minister van Buitenlandsche Zaken, Trygve Lie, voor deze functie candidaat gesteld. Reeds uren voor het begin had zich een enorme menigte verzameld voor het gebouw, waarin de gede legeerden van 51 vereenigde volken zouden samenkomen, doch slechts weinigen konden worden toegelaten daar de tribunes bijna geheel bezet waren door diplomaten, journalis ten, hooge militairen en andere of- ficieele personen. De Nederlandsche delegatie o.l.v. minister van Kleffens was gezeten op de tweede rij, links van den voor- zlttersaetel, tezamen met de dele gaties van Luxemburg en Mexico, Vooral mevrouw Roosevelt, Byrnes en Bevln hadden luide toejuichingen van het publiek in ontvangst te ne men, toen zij het gebouw binnen traden. De Central Hall, geheel ver- eierd in blauw en goud en schitte rend door kroonluchters en booglam pen verlicht, bood een majestueuzen aanblik. De leden van de Saoedisch- Arabische delegatie, met hun bruine burnoes en witzijden hoofdbeklee- ding, waaromheen een zwarte band, zorgden voor het kleurige accent bij de overigens conventioneele kleeding der 700 aanwezige gedelegeerden. Onder doodsche stilte verhief de voorzitter van de voorbereidende commissie, Dr. Angel Zuleta, gedele geerde van Columbia, zich cm kwart over vyf van zijn zetel voor het uit spreken van de openingsrede, waar in hij zijn volle vertrouwen te ken nen gaf in de organisatie van de Vereenigde Volken als instrument om den vrede te handhaven. Vervolgens verleende hy het woord aan den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken, Clement Attlee. Deze zelde o.a.: Als nooit tevoren wordt de wereld voor een keuze gesteld. Twee keer In een generatie heeft de oorlog on gekende ellende gebracht en Indien er een derde zon uitbreken zou de opwaartsche weg der beschaving waarschijnlijk tot stilstand komen. De preambule van het handvest geeft op schitterende wijze de Idea len aan, waarvoor velen hun leven In den oorlog gegeven hebben. Maar het omzetten in daden en het ver wezenlijken van een ideaal is zeer moeilijk. Door de eensgezinde samenwerking werdep er in den oorlog unieke prestaties bereikt, zoowel door het Britsche volk en de wereld als de verzetsbewegingen in vele landen Het eenlge doel was de overwinning. Particuliere belangen en nationale aspiraties weken voor de gemeen schappelijke inspanning. Thans ech ter. nu de overwinning is behaald, is het onze taak de blijvende voor waarden voor den vrede te scheppen, De U.N.O. moet de overheerschen. de factor in de buitenlandsche poli tiek worden. Na den eersten wereld oorlog bestond er de neiging om den toenmaligen Volkenbond te beschou wen als iets, dat buiten de gewone sfeer der buitenlandsche politiek lag. De regeeringen zetten de oude politiek voort en volgden den weg van de machtspolitiek, daar zij niet begrepen, dat de wereld in een nieuw stadium was getreden. Sprekend over de ontwikkeling van de vernielingswapens, met als climax de ontdekking van de atoombom verklaarde Attlee, dat de atoombom slechts de laatste van een der vele waarschuwingen is, dat tenzij de krachten der vernietiging onder con- tröle kunnen norden gebracht een ontzettende ruïne het lot zou wor den van de meeste hoogbeschaafde deelen van de menschheid. Ik ver welkom daarom de beslissing om het geheele probleem van de controle op de atoomenergie over te dragen aan een commissie van de U.N.O. Thans rust op de volkeren der aarde de taak hun keuze te maken tusschen leven en dood. Na vewezen te hebben op de ver- Z. M. Koning George bood den afge vaardigden van de Vereenigde Volken een statie-banket aan in St. James Palace óp den vooravond van de eerste vergadering der U.N.O. Een deel van de voornaamste gasten met den Koning: v.l.n.r. M. J. F. Byrnes (U.S.A.), mr. Clement Attlee (Britsch premier), H. E. Spaak (België), de Koning, D. R. E. Angel Zuleta (Co lumbia) en Lord Yowitt (de Britsche lord-kanselier). anderde mentaliteit van de wereld sinds de oprichting van den Volken bond In 1919, waaraan de V.S en Rusland ontbraken, sprak Attlee verder over de noodzakelijkheid van socialen en economischen opbouw. In de doeleinden van de organi satie der vereenigde volken hebben wy het bereiken van vrijheid van vrees verbonden aan de bevrijding der "menschbeid van de vrees voor gebrek. Voor den Individueelen bur ger is het uitzicht op economische onzekerheid iets, dat voor hem drei gender Is dan de oorlogsdreiging. Zonder sociale rechtvaardigheid en zekerheid bestaat er geen werkelijke grondslag voor den vrede, want vooral onder de sociaal mlsdeelden vinden de bandieten en de aanval lers hun aanhangers. Ik ben daar om van meening, dat hoe belangrijk de arbeid van den veiligheidsraad ook moge zijn, het van niet minder vitaal belang is den economischen en socialen raad tot een doeltreffend internationaal instrument te maken. Wij wenschen den voorrang te bevestigen van recht boven macht en van het algemeen welzijn boven zelfzuchtige en groeps belangen. Denkend aan de groote offers, welke iif den laatsten oorlog door talloozen zijn gebracht, aldus eindigde Attlee zijn rede. zullen wij slagen, wanneer wij bij hen niet ach ter willen blijven in het brengen van offers. Na de rede van den Britschen minister van Buitenlandsche Za ken vond de verkiezing plaats van den voorzitter. De gedelegeerden stemden in alphabetische volgorde, waartoe zij zich naar de tribune begaven om hun stem te deponee- ren in een gouden doos. Gedele geerden van Mexico en Tsjecho- Slowakije fungeerden als tellers. De nederlaag van Lie en zijn Sovjet- In een te Den Haag gehouden ver gadering, belegd door de pas opge richte stichting „Indië in nood, geen uur te verliezen", heeft o.m. het woord gevoerd dr. Meyer-Ranneft, oud-voorzitter van den Volksraad van Ned.-Indlë en lid van den Raad van State. Spreker betoogde o.m., dat de Luitenant-Gouverneur-Generaal ver diensten heeft gehad, doch maakt zóó groote fouten, dat hij het vertrou wen heeft verspeeld. Als de regeering haar buitenlandsch militair en over- zeesch beleid niet kan verdedigen en het is zeer onwaarschijnlijk, dat zy dat zal kunnen verdient zij evenmin nog verder vertrouwen op het punt van het Indisch beleid. Wat voor haar noodig is, is een open en krachtig beroep op de geallieerden, op de Westersche beschaving. Het is ondenkbaar dat dan een catastrophe zich zal laten voltrekken. Verwachting tot Zatecdag- avond: Aanvankelijk krachtige, tijde lijk stormachtige Zuidwestelijke wimd', geheel bewolkt met nu en dan eenlgen regen. Zeer zacht voor den tijd van bet jaar. Later af nemende en naar West ruimen de wind, brekende bewolking en eenige daling van tempera tuur. Zon onder 16.51, Maan 12.39 2.33. Zon op 8.43. Volle Maan 17 Jan. supporters is méér dan een zweem van het groote politieke spel dat voort durend achter de schermen van verder volgens de routine-procedure gevoerde zaken gespeeld wordt. Spaak met de Engelschen ls een van de leidende exponenten van een West-Europeesch hebben uitgesproken. Spaak, wiens an- hebben uitgesproken. Spaak wiens an ders lachend gezicht ernstig stond, nam om 6.40 uur, nadat de uitslag bekend gemaakt was, zijn presidents zetel in. In een speech van twee mi nuten bracht hij hulde aan het werk van Zuleta en zeide hij „buitengewoon trotsch te zijn op de eer aan hem en zijn land betoond." Hij verdaagde vervolgens de eerste bijeenkomst van de eerste zitting der U.N.O.-vergade- ring tot hedenochtend kwart over tien. Om Nederlanders van Java te vrij-, waren voor verdere Indonesische aanvallen op interneeringskampen, werden 2500 vrouwen en kinderen uit veiligheidsoverwegingen overge bracht naar Bangkok en andere deelen van Siam. De aankomst van het landings—-aartuig L 270 te Bangkok, waarbij Japanners gecharterd wer den om de bagage der Nederlanders te dragen. Tijdens de reis naar Siam vonden vele vrouwen hun echtge- nooten, die daar door de Jappen ge-, dwongen waren aan den spoorweg te werken, terug. Bandoeng, waar een rattenplaag heerscht, wordt thans door pest geteisterd. Het leven in het Noor delijk gedeelte van de stad, waar de Europeanen verblijven, is zeer primitief. Vele districten hebben geen water of electriciteit. De voed seltoestand is slecht. Te Soerabaja zijn nieuwe Brit sche troepen aan land gegaan. De regens hebben de Britten gedwon gen zich op enkele punten der sec tor rond deze stad terug te trekken. Uit Midden-Java, in het bijzon der te Semarang, worden nieuwe botsingen gemeld. Besloten ls voor de periode van 20 Januari <bt 2 Februari be halve de 250 gram boter voor de kinderen van 04 Jaar. wederom 125 gram boter toe te wijzen aan de personen van 4 jaar en ouder. De veehouders door wier mede werking immers deze boterproductie wat meegevallen is hebben naar het inzicht van den minister recht op een deel van deze extra boter. Derhalve is tevens bepaald, dat de veehouders en hun gezinsleden op hun margarinebonnen, geldend voor bovengenoemde periode, eveneens boter zullen ontvangen op de wijze,, zooals die voor 25 November J.l. ge bruikelijk was. ft NEURENBERG, 10 Jan. Een spe ciale verslaggever van het A.N.P. seint: Nadat de zaak Rosenberg kort was afgehandeld hebben Donderdag drie beschuldigden een vernietigende aan klacht tegen zich hoeren uitspreken. De eerste in de rij was Hans Frank, voormalig gouverneur-generaal van Po len, tegen wien massa's bewijsstukken werden opgestapeld. Frank had het den aanklagers gemakkelijk gemaakt doordat hij zijn geheele uitvoerige dagboek als politieke erfenis heeft na gelaten. Hij beschouwde Polen als „de eerste kolonie van Duitschland" en als de „buit van het Duitsche Rijk". Met verbazingwekkende openhartigheid schrijft Frank in zijn dagboek over de koelbloedigheid en meedoogenloosheid waarmee het Poolsche volk van zijn leiders moest worden beroofd. Het grootste deel van den dag moest verder worden besteed aan den man die thans het meest onbedui dend lijkt in de beklaagdenbank, Ju lius Streicher. Het dossier tegen hem ls van bijzonder grooten omvang en bevat als meest weerzinwekkende pro ducten van zijn sadistischen geest tal van kinderprentenboeken, gemaakt om den Jodenhaat reeds vroeg in te pom pen bij kinderen die nog niet op school gingen. Ook het aandeel van Streicher in pogroms werd met bewijzen gestaafd. Als derde kwam Schacht aan de Beurt, die door den aanklager Bryson werd aangeduid als „de economische tsaar van Duitschland". Bryson depo neerde brieven ten bewijze dat Schacht Hitier niet steunde als opportunist doch dat hij ten volle diens ideologie deelde. Uitvoerig ging de aanklager in op de befaamde mefo wissels waarmee Schacht de Duitsche oorlogsindustrie in het geheim financierde. Meer dan een derde der oorlogseconomie werd hierdoor gefinancierd. In een speech in het Jaar 1943 ging Schacht er prat op dat deze „gedurfde financiering" had geleid tot een bewapening, die door geen enkel land kon worden overtroffen. Uitvoerig liet de aankla ger de toehoorders ook stilstaan bij Schacht's plan voor de verschaffing van grondstoffen voor de oorlogsin dustrie. Hieraan werd alles onderge schikt gemaakt. Natuurlijk kwam nu ook de geheime benoeming van Schacht tot gevolmachtigde voor de oorlogseconomie in 1935, waarover in een vroeger stadium van het proces al veel gezegd ls, weer ter sprake. Schacht die de aanklacht onbewogen met een strak gezicht aanhoorde, wordt in tegenstelling tot de anderen, die tot nog toe aan de beurt kwamen, niet van alle vier der in de beschul diging genoemde misdaden beticht. Tegen hem persoonlijk worden geen „warcrimes" en „crimes against huma nity" ten laste gelegd. Persoonlijk zal hij zich slechts behoeven te verant woorden over zijn hulp aan de nazis bij de machtsovername, zyn voorbe reiding voor den oorlog en de deel name In de samenzwering tegen den wereldvrede. Doch deze beperking neemt niet weg dat hij hier be schouwd wordt als een van de be langrijkste figuren die in het „doek" zitten. Intusschen is het hu al wel duide- ïyk, dat de Amerikanen de hun toe gestane tijdslimiet wefer eens over schreden hebben. Het is onmogelijk, dat alle beschuldigden nog deze week aan de beurt komen en de openings rede van den Franschen aanklager De Menthon zal andermaal enkele dagen moeten worden verschoven. Dr. Van Mook is Donderdagmid dag per vliegtuig uit Londen in Nederland teruggekeerd. In offi- cieele Nederlandsche kringen te Londen zegt men, dat hij zijn be sprekingen met de Britsche auto riteiten over de uitvoering van de Engelsch-Nederlandsche overeen- komst*van 28 December heeft vol tooid. Van Mook heeft, volgens U. P., .den Nederlandschen ambassadeur instructies gegeven over de ver dere procedure en techniek inzake het uitvoeren van de overeen komst. Naar verluidt, zal Van Mook de besprekingen in Den Haag voortzetten. Verder verluidt, dat het hoogst onwaarschijnlijk is, dat de Neder landsche delegatie voor de UNO de Indonesische kwestie op de alge meene vergadering der UNO te berde zal brengen. Er gaan echter tot dusverre onbevestigde geruch ten, dat een andere niet bij name genoemde natie zulks doen zou. BATAVIA, 11 Jan. (AJ7.P.-Ane- ta.) Generaal-majoor N. L. W. van Straaten van het- K.N.I.L. heeft ontslag uit den militairen dienst gevraagd. Naar wij van de zijde der di rectie van de Ned. Spoorwegen vernemen, zal de lijn Overveen- Zandvoort geëlectrificeerd worden. De niet zoo welkome stoomtractie op deze lijn, waarvan eerst sprake was, komt dus te vervallen; de electrificatie zal ongetwijfeld van bijzonder groot belang blijken te zijn voor het komende seizoen in Zandvoort. Voordat men echter aan de electrificatie van deze lijn gaat beginnen, komt eerst de zeer drukke verbinding Amsterdam— HilversumAmersfoort aan de beurt. Ook de lijn HaarlemIJmui- denBeverwijk zal na het tot stand komen van de electrificatie der groote lijn AmsterdamAmers foort voor electrificatie in aan merking komen. De hardnekkige geruchten, welke reeds langen tijd in Vel sen de ronde deden over corrup tie en verduistering op groote schaal, waarbij de P. O. D. be trokken is, blijken waarheid te bevatten. Enkele functionarissen van den P. O. D. te Velsen en van het Bureau voor Onroerende Goederen, die reeds geruimen tijd onder verdenking stonden, zijn thans door het ingrijpen van bevoegde instanties in Den Haag door de marechaussee ge arresteerd. Het was reeds lang een publiek geheim, dat er knoeierijen van grooten omvang door de functio narissen van den P- O. D. en van het Bureau voor Onroerende Goe deren waren gepleegd. Het onder zoek, dat nog lang niet ten einde ls, belooft verrassende onthullin gen te brengen en het is niet onwaarschijnlijk, dat er nog meer arrestaties zullen volgen. Feit is, dat de functionarissen zich hebben laten omkoopen om politieke delin quenten vrij te laten, zonder dat hiervoor een gegronde reden be stond. De knoeierijen betreffen voorts niet alleen gevallen van corrupten aard, maar ook van ver duistering van belangrijke hoe veelheden goederen, zooals meu belen, auto's enz., waarbij de ge arresteerde functionarissen ten nauwste met elkaar hebben sa mengewerkt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1