Waar Vondel verzen schreef schoentjes PALTHE DE NOOIT AFLATENDE STRIJD Instituut Andriesse Tl Vijandelijkheden in China gestaakt De avonturen van Ling Khi Tong VERMAAT'S moderne bakkerijen verven NIEUW RIJWIEL VRIJDAG 11 JANUARI 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Installatie pastoor L. Beune Afscheid van kapelaan J. J. Oudshoorn Parade der Zwijntjes jagers TWEE FRANSCHEN EN ÉÉN RUS Première van „Comedia" Maria-congregatie afd. Kleverpark Raad van Arbeid Levensverzekeringen en lijfrenten Scheijbeeck weer middelpunt Het probleem van 50.000 kinderen Huisvesting, opvoeding en onderwijs G. H. VAN UM Lederen S P E K KUIPEN Hei is alsof U een heeff, wanneer Uw oude fieis door ons is opgeknapt. Wij lakken, spuiten, moffelen en voorzien haar van nieuwe onderdeelen. Trouwens U weet heft Op rijwielgebied is P. SCHAAP de FAVORIET! P. SCHAAP - Turfsteeg 4 - Tel. 21572 TE HUUR AANGEBODEN Staatspraktijkdiploma Akte M.0. Handelswetenschappen Bipen7wekenmaaktU Zélf rokjes en japonnen l INSTITUUT MIEP OLFF VAN BOVEN (IIIOVA) 80-H1". mm—mtmmmmmmmmmmarnmifeiP Burgerlijke Stand Scheepvaartberichten WAT BIEDT DE RADIO ZATERDAG? Deken J. C. W. v. d. Wiel zal Vrijdag 18 Januari pastoor L. A. J. M. Beune als pastoor van de pa rochie der Allerheiligste Drieëen- heid te Bloemendaal installeeren. Gisterenavond hebben de parochia nen van den H. Johannes den Doo- per afscheid genomen van kapelaan J. J. Oudshoorn, die naar Schiedam gaat vertrekken. Pastoor G. Jongejan voerde het woord namens de paro chie en kapelaan W. de Lange hul digde kap Oudshoorn als collega; hij overhandigde hem namens ver schillende vereenigingen en instel lingen der parochie een enveloppe met inhoud. De verkenners hielden een kampvuur en voerden verschil lende kampliederen uit. Er was reel belangstelling bij dit afscheid. Gisteren heeft de Haarlemsche rechtbank zich tijdens de ochtend zitting enkele uren bezig gehouden met de berechting van zwijntjes jagers, die allen in de omgeving van Haarlem hebben geopereerd. Eerst kwam een rijwieldief uit IJmuiden in het beklaagdenbank je. Hij had drie rijwielen ont vreemd, maar dat was hem nog niet genoeg geweest. Ook had hij bij zijn „operaties" huisraad, meu belen en een naaimachine uit een woning gestolen. Verdachte was, nadat zijn huisgezin uit elkander was geslagen, aan het zwerven ge gaan en was zoodoende tot deze diefstallen gekomen. De officier van Justitie eischte 10 maanden gevangenisstraf met aftrek van prev. hechtenis. De verdediger, mr. Tonino, vroeg met het oog op het jonge verleden van verdachte een gedeeltelijk voorw. en een ge deeltelijk onvoorwaard. straf. Een achttienjarige jongen uit Amsterdam was een November avond met een makker naar West- knollendam getogen met het doel daar eens rond te kijken of er wat te halen viel. Op een boerderij za gen zij kans een fiets naar buiten te sleepen en enkele doozen met boter en eenige kazen te bemach tigen. Op het moment dat zij met den buit er van door wilden gaan, werd juist in een aangrenzende kamer het licht aangeknipt, zoo dat zij ijlings de beenen moesten nemen zonder de boter en kaas mee te kunnen nemen. Nadat de officier van Justitie een jaar gevangenisstraf had geëischt, vroeg de verdediger, mr. Ekering, de rechtbank om een voorlichtings rapport, subs, een gedeeltelijk voorw. en een gedeeltelijk onvoorw. straf. Een bloemistenknecht uit Hil- legom was op 6 September van het vorig jaar met twee kamera den naar de Haarlemmermeer gegaan, waar de bevolking juist in een kermisroes was. Van deze gelegenheid maakten twee der jon gens gebruik om ieder een rijwiel voor hun rekening te nemen. De rijwielen werden" later in Haarlem voor ongeveer f 60 en wat Ehgelsche sigaretten van de hand gedaan. Tegen beide verdachten eischte de officier van Justitie 8 maanden gevangenisstraf. De verdedigers drongen aan op uiterste clementie. De Haarlemsche rechtbank zal over veertien dagen vonnis wijzen. De tooneelgroep „Comedia" heeft het publiek gisteravond in den .Haarlemschen Stadsschouwburg ver rast met een drietal één-acters van geheel verschillend karakter, waarin de jongere krachten van het gezel schap volop gelegenheid kregen om in den waren Bin van het woord tooneel te spelen. „De Karos" van Mérimée, in vroe ger jaren reeds opgevoerd, tertelt de geschiedenis van een toomeelspsel- ster m den pruikentijd in Peru, die de karos 'van den onderkoning ca- deati krijgt om er anderen de oogen mee uit te steken en die het rijtuig daarna aan de kerk ten geschenke geeft. Cor Hermus gaf van den jichti- gen vorst een prachtige creatie en Ellen de Thouars teekende de intri- geerende schoone uit Lima met tem perament. „Een huwelijksaanzoek" van den Rus Tchekow, een blijspel, dat nu en dan een klucht is, on waarin door twee geliefden plus een vader opgewonden scènes ontstaan om een hond en een stukje weiland, gaf vooral Ko van Dijk een kans om een caricatuur van formaat te schep pen. Lucas Wensing als de onstui mige oude Rus en Lous Hensen als zijn temperamentvolle dochter gaven niet minder kostelijk spel, Tot slot een episode uit de dagen van Vlchy. de één-acter „Ik geloof in Frankrijk", van Marchel Achard. Drie jonge mi- tenants, die op een verren post in Afrika moeten kiezen tusschen den maarschalk en de Gaulle, zij kiezen goed! Dit weekend wordt de voor stelling herhaald; men neme aijn kans waar om een heerlijken avond of middag tooneelgenot te beleven De liederen van den bariton Léon Comtae, vóór ieder spel ten gehoore gebracht, waren overbodig, daar het tooneelprogram derf vollen avond vulde. v, W. De Maria-congregatie afd. Klever park heeft in de zaal van hotel „De Leeuwerik" twee verdienstelijke avonden verzorgd, met de opvoering van „De Dood, die bijna stierf". De zelf ontworpen décors waren góed en het spel, dat voor het voetlicht werd gebracht, had alle waardeeriag van het publiek. De minister van Sociale Zaken heeft aan dén Raad van Arbeid te Haarlem benoemd met ingang van 21 December J.l. tot October 1948: tot werkgever-lid de heeren P J. Kapteyn en S! L. Hoes; tot arbeider lid de heeren A. Mars en A. v. d. Veldt en tot plaatsvervangend ar beider-lid de heeren E Luikman en J. M. Bonfrer. De Nederl. Bank heeft thans ver gunning verleend tot het beschikken uit geblokkeerd tegoed voor het aangaan van levens- en spaarverze- keringen. lijfrenten en tot het aan wenden van het geblokkeerde ge deelte van verzekeringsultkeeringen voor dezelfde doeleinden en voor verplichte zekerheidsstelling voor be lastingen; "voor dit laatste doel kan ook het geblokkeerde gedeelte van een polisbeleening worden gebruikt. Toen de fiere poorters van Be verwijk dank zij de gunst van Floris den Vijfde hun zelf standigheid kregen, zoodat zij niet langer afhankelijk waren van den aristocratischen am bachtsheer Gerard van Velsen, heeft zich het plaatsje snel ont wikkeld tot een middelpunt van den handel, waar markten wa ren en kooplieden de geregelde gasten werden genoemd. Oorlo gen en twisten gingen over de plaats heen, die desondanks grooter werd, tot in de zeven tiende eeuw een nieuwe periode aanbrak en Beverwijk het ge zochte middelpunt werd, het Bloemendaal van de gouden eeuw, waar vooraanstaande Am- sterdamsche kooplieden hun zo merverblijven vestigden. Onder deze zomerverblijven heeft et één meer dan gewone beteekenis gekregen, en nu er na een besluit van het gemeentebe stuur opnieuw de aandacht op is gericht, moge het volgende niet onvermeld blijven. Voor het meerendeel is de groot heid van de zeventiende eeuw ver- d- enen. De buitenplaatsen werden gesloopt en verwoest, alléén Scheij beeck is overgebleven, een eenigs- zlns boerschen bouw, die zeker ln rijkdom en zwaarwichtigheid wordt overvleugeld door de meeste pom peuze zomerverblijven, die langs den Amstel en de Vecht verrezen, maar dat, dank zij zijn bewoners, een voorname rol heeft gespeeld en nu als stadhuis opnieuw mid delpunt gaat worden. Scheijbeeck was aanvankelijk het eigendom van Laurens J'oosten Baeck, die van zijn woning „een Parnas van we tenschappen" had gemaakt, zooals Brandt ons verzekert en die door zijn familie-relatie met Pieter Cor- nelisz. Hooft een nog zeer wei nig belicht feit uit de geschiede nis meer nog dan door zijn rijk dom toegang had tot alle kringen. Hij was bovendien een opgewekt en gul man, zijn huis stond voor alle vrienden open en meermalen stapte Reael er binnen, oud-gou verneur-generaal van Ned.-Indië, die ook te Beverwijk een buiten had en bezielend vertellen kon over dc Nederlandsche scheepvaart en d Oost. Vondel, die zich zoo nu en dan in deze omgeving kwam ver kwikken, luisterde aandachtig toe en vol bewondering dichtte hij zijn machtige „Lof der Zee vaart". Dikwijls wandelde hij door de duinen, nam de natuur in zich op, beluisterde de ge sprekken van de Beverwijkers, onthield de typische dingen van hun taaltje en sprak in zijn verzen met hartelijk plezier op z'n Beve-'vijksch van „duinknij- nen". Andere keeren was Pieter Cor- nelisz. Hooft de gast van Scheij beeck, en het deed hem dan veel genoegen er de „onvjxerdeer- lycke vrouw" Maria Tesselschade te ontmoeten en naar haar zang te luisteren, ofschoon hij er nooit iets tegen had onder het gehoor te zijn van Caspar van Baerle, den geleerde, die tevens kunstige gedichten schreef. Ook Huygens, de puntige dichter en ernstige man, kwam op Scheijbeeck- Het is zeer waarschijnlijk, dat Vondel na het schrijven van zijn „Pala medes" waartoe hij bij een be zoek aan Scheijbeeck het plan had opgevat (Molkenboer) eeni ge dagen op deze buitenplaats een schuilplaats vond, toen de ma gistraten van Amsterdam zijn ge vangenneming hadden gelast. Zoowel Vondel als Van Baerle heeft de hofstede en de duin beek, waaraan deze haar naam ontleent, in verzen bezongen. 74. Toen de meneer weg was, keken Ling Khi Tong en de toovenaar elkaar eens aan. „Wat een rare sinjeur," zei de toovenaar. „Er is hier niet eens een hamer of een beitel. Hoe moeten we die dingen dan in tweeën krijgen?" „Misschien klein tooverkunst?" zei Ling Khi Tong. De toovenaar trok een ernstig gezicht. „Er was een formule voor die erwt," zei hij. „Ik zal eens gded moeten nadenken." Maar hij was voorloopig nog te nieuwsgierig om dit te doen. Hij trok eens aan een grooten hendel, die aan een van de toestellen zat. Toen begon er iets te zoemen en even daarna spatten er boven uit het toestel groote vonken naar een ander toestel over. De toovenaar schrok zoo, dat hij ontzettend begon te gillen. Een van de droevigste nasleepen van den oorlog Is voor ons land het kinderprobleem. Het aantal kinderen, toevertrouwd aan de zorg van de regeering is van 12.000 voor vai de regeering, is van 12.000 vóór zorg voor deze kinderen brengt tal van problemen mee: huisvesting, opvoeding volgens godsdienstige overtuiging en onderwijs. De Indische weezen, waarschijn lijk 2000 in getal, die nog niet ge arriveerd zijn, zullen hoofdzakelijk bij familieleden of particulieren worden ondergebracht. Het aantal aanvragen -an particuliere zijde overtreft verre dat der kinderen. Het probleem der 4000 Joodsche weezen is moeilijker. Onder een deel van de Joodsche bevolkingsgroep leeft de wensch om de Joodsche weezen, die in christengezinnen worden opgevoed, voor den Jood- schen godsdienst te bewaren. De Rijkscommissie voor Oorlogspleeg kinderen, waarin alle categorieën vertegenwoordigd zijn, behandelt deze gevallen individueel en richt zich hierbij zooveel mogelijk naar den wil van de ouders, die het kind achterlieten en soms om een chris telijke opvoeding vroegen, of naar den wensch van familieleden. Een categorie op zich vormen de kin deren, die door den Voogdijraad voorloopig aan de ouderlijke macht zijn onttrokken. Van een vooroor- logsch jaargemiddelde voor Am— sterdam van 60 tot 80, is dit ge stegen tot 900 a 1000 en dit aantal is nog steeds stijgende. Na rech terlijke uitspraak is van Katholieke zijde het Liefdewerk voor Kinder bescherming met de verzorging be last. De opvoeding van deze kin deren geschiedt gedeeltelijk bij par ticulieren, gedeeltelijk in tehuizen. De 20.000 kinderen van geïnter neerden vormen het grootste pro bleem voor het departement van Justitie, dat met de zorg voor deze jeugd is belast. In de toekomst zul len de reeds bestaande vereenigin gen de opvoeding overnemen en wel op normale wijze met de an dere kinderen. Zooais de praktijk reeds geleerd heeft biedt dit geen enkele moeilijkheid. De laatste Jaarbeursgebouwen te Utrecht zullen deze maand ook worden vrijgegeven. Administratie-, Belastingzak en en Boekhoudbureau De Ruyterplein 9 - Haarlem Inrichten, bijhouden en con troleeren van administratiën. Opmaken van.balansen en Verlies- en winstrekeningen; Rapporten Belastingzaken. Lid Alg. Ver. v. Acc. en ad- minjfant. en Ned. Coll. van Belastingconsulenten. in alle kleuren alle maten en prijzen. Reparaties aan alle voor komend vaatwerk. KUIPERIJ H. V. RIEL BegU'ihof 1 - Haarlem Hoenderpark, Raamslngel 15. Steeds te koop; prima RAS- KIPPEN, groote en dwerg hoenders. Dagel bijna steeds aanwezig, doch beslist tus schen 35 uur. (Straatje bij Crama, KI. Houtstraat) met onzen vriend en vijand, het water, heeft ons volk een sterk karakter gegeven. De slag en tegenslag der golven en stroomen heeft het hardnekkig gemaakt. Laten wij deze hardnekkigheid ten volle ge bruiken in den strijd dien wij moeten voeren voor ons maatschappelijk herstel. Voor alle3 moeten wij zorgen voor onze lichamelijke kracht. Hersens, zenuwen, spieren en been deren worden gesterkt en onderhouden door het gebmfk van Vermaat's best tarwebrood. Het is bovendien zeer smakelijk. FAUL KRUGERKADE 91 TELEFOON 11498 op prima stand te Haarlem; gemeubileerd gedeelte van heerenhuis met tuin, badkamer en gebruik van keuken. Uitermate geschikt voor jongelui. Brieven onder no. 3243, aan het bureau van dit blad. bericht de aanvang per 1 Febr. v. d. opleiding voor en Inschrijving en inl. bij den Secretaris voor Haarlem; Mr. K. VAN GRIFFEN, Wilhelminastraat 66 Haar lem, telefoon 16637. Spreekuur op Maandagavond Uw kennissen zullen er verbaasd over zijnl Wees nCi zuinig en modieus, laat Miep Olff- van Boven U thuis teeren hoe ge Uw kleeding maakt 50 cent per les, die O mag houden. GRATIS PROEFLES als U de bon invultl m B0NF75 stut» tij" -gratis »an cursu»: Patroon- B teekenon, knippen nn naaien. In open antolnpp». j -waarop IS eta. poet- ituel, zenden oen: U W IM0VA, TSJOENKNG, 10 Jan. (A. F.P.) B\j de opening van de bijeenkomst van den politieken volksraad alhier heeft generalis simus Tsjang Kat Tsjek mede- deeling gedaan van het besluit tot beëindiging van de vijande lijkheden tusschen de troepen der Centrale Chineesche regee ring en der communisten. Geboren; N. C. van KampenVer del d; C. F. ZwetslootMathot tl; H. A. Vosvan den Bronk d: B. Hel- mlgvan den B'urg z en d; F. G. M'. Habrakenvan den Haak z; M. van Duffelenvan Melsen z; G. C. Al dersvan der Wijden z. Overleden: J. van der Ploeg, 63 1., Ramperlaan; H. van Wien, 70 F. G. J. P. Grooten, 72 j., Pepijn- straat; P. H. M. ter Wolbeek, 30 j., Bisschop Ottostraat. OndertrouwdK. van Rijn en A. E. Derks; H. J. van der Werf en J W. Stam; H. Hamans en J. J. H. Smits; C Duiker en J. Mills; D. de Vries en K. H. van Rijn; W. S. Slndorf en M. J. van den Broek; W. H. de Smit en J. C. de Graaf; A. Wesselius en E. C. Arnaud de Callavon; J. Lo3h- dertse en C. G. Uitendaal; T. Min- neboo en M. M. van der Schuit. Gehuwd; F. Krause en N. Rietveld; F. Klaver en E. A. Hilars; F. W. Haasbeek en M. A. de Boer; D. Rade maker en M. van Ooijen; C. J. Jan sen Hendriks en J. de Keizer; M Koopman en H. Stam; P. Linnekamp en J. Smit; J. G. Pesman en M. van der Leek; J. E. Blom en G. W. Vriend; H. Bultman en J,van Lindenhout. De wethouder van Juridische en personeelszaken der gemeente Bloe mendaal zal Zaterdag 12 Jan. spreek uur houden in het gebouw van Pu blieke Werken, Brouwerskolk weg 3 te Overveen, van 8.309.30 uur. Aangekomen te Rotterdam op S Jan.; WESTERHAVEN (ijzer) van Londen, PLOVER. Terug uit zee. LIBRA als Bijlegger te Hoek van Holland. VIKING. Terug uit zee. H.M.'s Onderzeeboot DOLFIJN. 10 Jan.: TILLY. Terug uit zee. NOR- MANDIA (stukg.) van Gothenburg. MARGA (ledig) van Gent Telegrafisch bereikbaar zijn de vol gende schepen: Aldebaran, Algenib, Algorab, Amstelkerk 1, Cottica, Edam, van Heutsz, Maaskerk, Nij- kerk, Pericles, Randfontein. Socra tes, Stuyvesant, Talisse, Tarakan, Tjimanoek. HILVERSUM I, 301 M.: 7.20 Lichte ochtendklanken. 7 50 Och tendwijding. 8.00 Niéuws. 8.20 Gev. morgenconcert. 9.00 Ital. Meesters. 9.30 Waterst. 9.35 PO- litieber 9.45 Muziek bij den ar beid 10.45 „De Zonnebloem". 11.15 Kookpraatje. 11.30 Piano recital. 11.45 Krijgsgev. Verre Oosten. 1300 Ted Powder. 12.30 Hoe Nederland den vrede wint. 12.35 B.B.C. Theater orkest. 13.00 Nieuws 13.20 Spaansche klanken. 14.30 Duetten. 15.00 Eddy Walis. 15.30 Eng. les. 16.00 „Meet the Navy". 16.45 Boekbespreking. 17.00 Boston Promenade Orkest. 17 3C Swing 18.00 George Frank. 18.30 Rijk Overzee. 18.45 Oude er, nieuwe songs. 19.00 Nieuws. 19.15 Reportage. 19.30 Geraldo. 20.00 „Lichtbaken". 20.15 Gitaar. 20.25 Korte toespraak. 20.30 Bonte avond. 21.45 „Er gaat Iets vreemds gebeuren". 2*2.15 Mensch en Maatschappij» 22.30 Jean Sibelius. 23.00 Nieuws. 23 30 Gram.muz. Wilhelmus. HILVERSUM II. 415 M.: 13.00 Nederl. Strijdkr. 13.30 Gram.muz. 14.05 Tulnbouwpraatje. 14.20 Ri chard Crooks en Grace Moore. 14.45 Beeldende Kunsten. 15.00 R. Philh. orkest. 17.00 Kind.erhoor- spel 17.30 Zingend door het le ven. 18.00 Nieuws. 18.30 Gevr. platen. 19.30 Nederl. Strijdkr. 20.0C Sportpraatje. 20.45 Ital. Opera concert. 21.45 Avondwijding. 22.00 Nieuws. 22.30 Gram.muz. Wil helmus Directeur; J. J. W. Boerrlgter. Waarn. Hoofdred.; Mr. L. Schllchting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2