Nederland een jaar in veiligheidsraad NIEUW VOORSTEL AAN NATIONALISTEN De Pauselijke Kerstrede D Belangrijke stemgroepeeringen van kleine mogendheden Spoedig algemeene verkiezing in Indonesië W MUSSERT Inzicht, rechtschapenheid en goede wil vereischt om wereld terag te leiden naar recht, orde en vrede Christiansen Bandoeng onder vuur der Indonesiërs Het weer 69ste JAARGANG No. 23442 MAANDAG 14 JANUARI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week RUSSISCHE BEZWAREN Noorwegen of Nederland 20 Febr. in cassatie BEZOEK VAN MONTY UITGESTELD „Bijs de Sijp" en „de Soep" opnieuw in arrest Politieke mislukking in Bulgarije Het bovennationale karakter der Kerk VJ Karakteristiek van hel a.s. Consistorie Het aantal der nieuwe kardinalen (Vervolg op pag. 2) heden naar Nederland Busdienst Geldermaisen- 's-Hertogenbosch Zuiveringsacties buiten Soerabaja NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT LONDEN, 12 Jan. (ANP) Tijdens de zitting van Zaterdag van de algemeene vergadering van de UNO zijn Australië, Brazilië en Polen aangewezen om gedurende twee jaren zit ting te houden in den veilig heidsraad, terwijl Nederland, Egypte en Mexico voor een zittingsperiode van een jaar werden aangewezen. Bij de eerste stemming voor de tweejarige periode was een mini mum van 24 stemmen gesteld. Brazilië kreeg 41 stemmen, Austra lië 31, Nederland 23 en Polen 19 stemmen. Bij de tweede stemming verwierven Nederland en Polen elk 25 stemmen. Bij loting werd daarna Polen aangewezen voor de twee jarige periode. Terstond na de verkiezing van Ne derland gaf een woordvoerder van de Nederlandsche delegatie uiting aan zijn voldoen'ng over dit feit. „Wij hebben er niet naar gestreefd, ver kozen te worden," zeide hij, „doch nu het geschied is, zullen wij ons uiterste best doen op zoo goed mo gelijke wijze van dienst te zijn. Wij beschouwen de ons opgelegde taak als een dienst, dien wil den Ver- eenigden Volkeren kunnen bewij zen." Minister van Kleffens, het hoofd van de Nederlandsche delegatie, werd door vele gedelegeerden gelukge wenscht. Hij zal, als hoofd van de delegatie, deelnemen aan de bespre kingen van den veiligheidsraad, doch bij tijd en wijle zal hij wel zijn taak door een ander lid van de delegatie laten waarnemen. De diplomatieke correspondent van Reuter schrijft: „Vrijdagavond werd op initiatief van de Sovjet-delegatie een vergadering der Big Five belegd. Het voornaamste punt der vergade ring was de vraag of Noorwegen dan wel Nederland als West-Europeesche mogendheid benoemd zou worden als niet-permanent vertegenwoordiger in den raad. De Sovjet-Unie gaf de voorkeur aan Noorwegen, terwijl de Ver. Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk de candidatuur van Ne derland steunden. Toen het onmo gelijk bleek tot overeenstemming te komen heeft Gromyko vermoedelijk Uitstel voorgesteld, maar de anderen waren van meening, dat zulk een be sluit niet met hun principes strookte. Zoodoende werd de kwestie verwezen naar Byrnes en Bevin, die beiden de meening waren toegedaan dat een Uitstel ln dit stadium van onderhan delingen onaanvaardbaar was. R'euter's diplomatieke correspon dent voegt hier nog aan toe: De gebeurtenissen ter algemeene vergadering van de U N.O. hebben een Mussert, dien het Bijzonder Ge rechtshof te 's Gravenhage ter dood heeft veroordeeld, zal Woens dag 20 Februari, kwart over tien, terecht staan voor den Bijzonde ren Raad van Cassatie. Maarschalk Montgomery is door ongesteldheid verhinderd naar Ne derland te komen, zoodat de plech tigheid, verbonden aan de uitrei king van Engelsche onderscheidin gen aan Nederlandsche militairen, die Donderdag a.s. op het Binnen hof te Den Haag zou geschieden, voor onbepaalden tijd is uitgesteld. De politie te Oss heeft een opslag plaats ontdekt, waarby zij ongeveer 6 ton kolen en honderden dekens als mede eenlge nieuwe autobanden in beslag genomen heeft. Hiervoor is ge arresteerd L. Vos, bijgenaamd „Bys de Syp", die na 1935 10 jaar in de gevan genis gezeten heeft en slechts enkele maanden van zijn vrijheid heeft kun nen proflteeren. Tevens zijn gearres teerd^ J. Hendriks, bijgenaamd „De Soep" en twee van zijn zonen. Binnenkort zullen uit Engeland 1000 en uit Zweden 500 noodwonin gen worden geïmporteerd. belangrijk ding aan het licht ge bracht: dat geen groote mogendheid kans maakt de vergadering een be slissing op te dringen, wanneer twee belangrijke stemgroepeeringen van kleine mogendheden zich daartegen verzetten. Deze twee groepeeringen bestaande uit eenerzijds de cen traal- en Zuid-Amerikaansche repu blieken en anderzijds de landen van het Midden-Oosten, gegroepeerd rond de Arabische liga bezitten de mogelijkheid praktisch de stemming in de assemblee te beheerschen, mits zij eensgezind stemmen, zooals zij dit Zaterdag deden bij het kiezen van de niet-permanente leden van den veiligheidsraad. Dit zal een belangrijke factor blij ven zoolang een uitbreiding van het aantal leden van de U.N.O. de stem- mogelijkheden weer in evenwicht brengt. Men doet goed onder het oog te zien dat dit een voortdurende bron van moeilijkheden kan blijken te zijn voor de Sovjet-Unie, vooral wan neer de stemverdeeling volgens het zelfde patroon van Zaterdag wordt voorgezet. Toen tijdens de conferen tie der ministers van Buitenlandsche Zaken te Londen bleek dat China en Frankrijk beide voortdurend verzet boden tegen de Russische voorstellen, had de Sovjet-Unie bezwaar tegen hun aanwezigheid: op dezelfde wijze zal de Sovjet-Unie de coalitie van de belde groepen van heden wellicht steeds hinderlijker vinden. In de hoop o,v een betere ontwikke ling der Indonesische kwestie. De luitenant gouverneur-generaal van Indonesië, dr. van Mook, neemt voor zijn vertrek naar Indië afscheid van minister prof. Logemann op het vlieg veld Schiphol. (Reuter). Uit Sofia en Moskou wordt de mislukking gemeld om vertegenwoordigers van de oppositio- neele partijen tn de Bulgaarsche re geering op te nemen. De Bulgaarsche regeering wei gerde de hooge elschen van de op positie in overweging te nemen, ter wijl deze volhardde bij de onaan vaardbare condities, waarmede zij de beslissingen van Sovjet-Rusland, En geland en de Ver. Staten verwierp. NEW YORK, 12 Jan. (A.N.P.-Aneta) Frederick Kuh. een Amerl- kaansche correspondent, meldt uit Londen, dat de Nederlandsche regeering zeer binnenkort een nieuw belangrijk, door de Britsche regee. ring goedgekeurd, aanbod aan de Indonesische nationalisten zal doen. Luitenant-Gouverneur-Generaal Van Mook, aldus de correspondent, heeft het aanbod bij zich en zal onmiddellijk na aankomst in Batavia, op Dinsdag a.s., een bespreking voeren met Sjahrir. Kuh verklaart, dat de voorstellen, volgens een naar zijn meening „gewoonlijk betrouwbare en goed ingelichte bron", het volgende in houden: 1. Een spoedige algemeene verkiezing in Indonesië, misschien al binnen twee maanden; 2. Voordat de verkiezingen geschieden, zal een Uitvoerende Raad van door Nederlandsche zijde gewilde Indonesiërs gevormd worden; 3. De Indonesische kiezers zulien hun eigen parlement kiezen, waaraan de Uitvoerende Raad(?) verantwoording verschuldigd is. De Raad(?) vertegenwoordigt het opperste binnenlandsche gezag, terwijl de internationale economische betrekkingen en de defensie in handen van de regeering van het Nederlandsche gemeenebest zullen berusten; 4. Een belofte voor onafhankelijkheid van Indonesië binnen een nader te bepalen aantal jaren. Kuh zegt, dat de Nederlandsche regeering voor het laatste punt 20 a 25 jaar in gedachten heeft. Volgens Kuh is bovengenoemd plan het resultaat geweest van de bijeenkomst te Chequers en hij besluit met de opmerking, dat hoewel de bevoegdheden van de Nederlandsche rijks- regeering niet in het Plan zijn vermeld, het bekend is, dat de Neder landers het idee voorstaan, om Ned.-Indië, Suriname, Curagao en Ne derland in één rijksregeering voor buitenlandsche betrekkingen, inter nationalen handel en defensie, op basis van een gemeenebest, te doen vertegenwoordigen. e laatste aes jaren moesten wii allen. Eerbiedwaardigs Broeders en beminde zonen, op dezen vooravond van de Geboorte des Heeren de bittere te genstelling proeven tusschen de ge voelens van heilige vreugde en in nige broederlijke eenheid in den dienst des Heeren, welke dit dierbare Kerstfeest ln de harten uitstort, en den haat en de wraakzucht die m de wereld heerschten; tusschen de milde klanken van het Gloria in ex- celsis Deo et in terra pax hominibus en de verscheurde haatkreten in het geraas van een broedermoordenden oorlog; tusschen de liefelijke klaarte van Bethlehem en den onheilspeilenden gloed der branden; tusschen den aachten glans op het gezicht van het hemelsche Kind en het Kaïnsteeken, dat nog lang op het voorhoofd van onze eeuw gedrukt zal blijven. Welk een zucht van verlichting steeg dan ook uit ons aller borst bfj het bericht, dat de bloedige strijd zijn einde gevonden had, eerst in Europa, dan ook in Azië! Hoeveel vurige beden waren in die lange ja ren van strijd tot den troon van den Allerhoogste gestegen, opdat hij de dagen der droefenis aou verkorten en de hand der engelen, die de fiolen van den toorn Gods over de zonden der wereld dragen, zcu tegen houden. Heden zal voor de eerste maal de menschelijke gemeenschap door Gods barmhartigheid weer een Kerstfeest vieren, waarbij de oorlogsverschrik kingen te land, ter zee en vooral ln de lucht zoovele harten niet meer met vrees en doodsangst zullen ver vullen. Laat ons voor dezen keer der dingen allen nederig dank brengen aan den Almachtigen God! Vrede op aarde? De ware vrede? Neen, maar slechts de „na-oorlogs tijd", een pijnlijke en maar al te welsprekende uitdrukking'. Hoeveel tijd zal noodig zijn om de stoffelijke en geestelijke nooden te genezen, hoeveel inspanning om zooveel won den te sluitenGisteren is' over on metelijke gebieden verwoesting, on heil en ellende gezaaid; en heden, nu de wederopbouw aan de orde is, beginnen de menschen zich pas re kenschap te geven hoeveel inzicht en omzichtigheid, hoeveel rechtschapen heid en goede wil er noodig ^ijn om de wereld uit de verwoesting' en de stof felijke en geestelijke ruïne terug te leidon naar recht, naar orde en naar vrede. Zoo blijft ook deze Kerstmis een tijd van verwachting, van hoop en van gebed tot den menschgeworden Zoon van God, opdat Hij, die Is „de Vredesvorst.... wiens gelaat de ge- Eerst nu ontvingen wij den tekst van de Kerstrede van den H. Vader tot het College van Kar dinalen. Wegens het hooge be lang van deze rede meenen wij goed te doen, ook binnen den klei nen omvang van ons blad dezen tekst onverkort voor onze lezers te vertalen. heele aarde verlangt te aanschou wen" 1) aan de wereld Zijn vrede moge geven. Zooals reeds is aangekondigd zul len Wij, voor de eerste maal se dert de Heer, ondanks Onze onwaardigheid, ons tot het Op perst Herderschap heeft willen ver heffen, zoo 't God behaagt, overgaan tot de benoeming van nieuwe leden van het H. College. In Onze Kerst rede van het vorig jaar hebben Wij gewezen op de ernstige en vele moei lijkheden die Ons helaas tot dan toe verhinderd hadden te voorzien in de talrijke leemten, welke tot Onze smart ln de Romeinsche Unie waren ontstaan. Hoe welkom zal het Ons daarom zijn, Ons binnenkort hier omringd te zien door een zoo aan zienlijk aantal nieuwe Kardinalen, die Ons door hun voortreffelijke deugden en hun gebleken verdiensten bijzonder waardig voorgekomen zijn om tot het gewijde Purper te worden verheven. Deze buitengewone gebeur tenis verdient, naar Onze meening, dat zij met enkele beschouwingen wordt toegelicht. Zulke lachende gezichten uit Indië zijn wij den laatsten tijd niet meer gewend. Van de gebeurtenissen in Indië heeft dit meisje uit Pinrang (Makassar) nog weinig begrip. Een stengun vond zij zoo'n prachtig ding, dat zij er gewapend mee, zittend op een auto, gefotografeerd wilde ivprden. De Italiaansche minister-president heeft de Italiaansche consultatieve, vergadering medegedeeld, dat de regeering der V.S. heeft meegedeeld, dat Italië bi) de voorbereiding van het vredesverdrag de voorwaarden mede zal kunnen bespreken. ij merken in de eerste plaats op, dat met deze benoeming het H. College voltallig wor den zal. Men weet dat onze voorganger gezegender gedachtenis Slxtua V in zijn Constitutie „Post- quam verus" van 3 December 1583, na vermeld te hebben dat ln oude tijden het H. College te klein geweest was, maar dat het in meer recente tij den te talrijk was geworden, het getal der Kardinalen vaststelde op zeventig, ln gelijkenis van de zeventig oudsten van Israël, 2) en met de strengste bepalingen verbood dat op eenlgen grond, hoe dringend ook, dat aantal zou worden overschreden. On getwijfeld zouden de Pausen van Romé, die hem opvolgden, niet door deze bepalingen gebonden zijn ge weest, indien zij het gewenscht oor deelden dat aantal te vergrooten of te verminderen; feitelijk blijkt echter niet, dat een van hen dolt van die we' is afgeweken en zij heeft ook in Ca non 231 van het Kanonieke Wetboek een uitdrukkelijke bevestiging ont vangen. Naar wü vernemen zal de Nether lands Warcrimes Commission de Nederlandsche commissie tot het opsporen van oorlogsmisdadi gers en van oorlogsmisdaden in Duitschland vandaag als oor logsmisdadiger van Bad Oehlhau- sen naar 's-Gravenhage overbren gen den voormaligen „Wehr- machtbefehlshaber in den Nie- derlanden", Friedrich Christian sen, die er o.m. van verdacht wordt het bevel gegeven te hebben in Oc tober 1944 het dorp Putten plat te branden en de mannelijke be volking te fusilleeren als repre saille-maatregel, in verband met het doodschieten van twee Duit- sche officieren. Ook Oberst Fritz Fullriese, die in naam van Christiansen het bevel gaf om in Putten huizen in brand te steken en de mannen naar Duitschland te transporteeren, is gearresteerd. Zijn uitlevering aan de Nederlandsche autoriteiten is binnenkort te verwachten. De busdienst Geldermalsen—Den Bosch wordt Maandag 28 Januari geopend. Tevens zal dien dag een verdere uitbreiding van de dienst regeling der Ned. Spoorwegen op het middennet ingaan. Er zal dan ook meer diesel-electrisch mate riaal in gebruik kunnen worden genomen. Voor den D-trein BrusselAm sterdam kan men voortaan, twee dagen tevoren, plaatsen bespreken. Uit Soerabaja wordt gemeld, dat de zuiveringsacties rond Soerabaja, waar de Indonesiërs nog tegen stand bieden, worden voortgezet. B(j deze acties verloren 5 Indische en 1 Britsche soldaat het leven. Er zijn opnieuw Britsche troepen te Soerabaja aan land gegaan. In Bandoeng werd op Britsche patrouilles geschoten. Indonesische artillerie heeft het noordelijk deel van de stad gebombardeerd. Uit Medan op Sumatra worden eveneens gevechten tusschen Brit ten en Indonesiërs gemeld. Het Geallieerde communiqué van vandaag meldt, dat Indone siërs gisteren de Tanah-Tinggi- kazerne te Batavia hebben aan gevallen. De aanval werd afge slagen. Britsche troepen zuiver den, met steun van Sherman- tanks, het terrein. De nieuwe opperbevelhebber van de Nederlandsche marine in Ned.- Indië, vlce-admiraal Pinker, Is per vliegtuig te B'atavia aangekomen. Volgens den correspondent van de Daily Sketch ln Batavia zal voor den Brltschen minister-president, Attlce, een geheim rapport over Java wor den opgesteld door het labour-lager- buislid Arnold Davies, die met dat doel ln B'atavia per vliegtuig is aan gekomen De „Noordam" heden vroeg in den morgen naar Batavia ver trokken, om evacuees voor Neder land ln te schepen. Van Batavia zal het schip waarschijnlijk naar Belawan doorvaren om evacuees uit Medan op te nemen. Hoewel het geallieerde hoofdkwar tier officieel niets mededeelt over de besprekingen met de Indonesiërs, is men van meening, dat Hij In een vergaand stadium gekomen zijn en dat de eerste groep van ongeveer 15.000 Europeesche en indo-EUrc- peesche geïnterneerden die sinds de geallieerde landing in kampen en gevangenissen in Midden-Java ge leefd hebben misschien nog vóór bet einde van Januari te Batavia zal aankomen. Te Den Haag is de eerste zending kleeren van „Don Suisse" aange komen. Verwachting tot Dinsdagavond: Des nachts matige, overdag lichte vorst. Aan de kust tempe ratuur om het vriespusit. Én kele overdrijvende wolkenvelden. Zwakke wind, droog weer. Zon onder 16.55, Maan 13.58 6.42, Zon op 8.42,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1