Appèl tegen vrees en achterdocht Naties kunnen evenmin als individuen op zich zelf leven Algemeene toestand niet belangrijk gewijzigd Sjahrir doet nieuw beroep op Vereenigde Volkeren Aanklacht tegen Dönitz Christiansen terug Rede van Byrnes voor de U.N.O. Repatrieering blijft voor velen een belang van de eerste orde Het weer Electri/icatie Zijn opvatting over een definitieve oplossing van huidige problemen Op 10 en 17 Maart Stille Omgang Een gebreken man Seyss Inquart vraagt getuigen a décharge fi9st* JAARGANG No. 23443 JSL DINSDAG 15 JANUARI 194é Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week NEURENBERG REGEERINGSNOTA OVER INDIË GROOTE ZORG BAART HET VOEDSELTEKORT Het bezoek van Van Mook (Vervolg op pagina 3) Amsterdam-Amersfoort Tjarda van Starkenborgh Binnenkort ambassadeur te Parijs Sjahrir houdt vast aan „republiek" DE ONTPLOFFING TE SCHEVENINGEN Waarschijnlijk door kinderen veroorzaakt Vischexport naar België NIEUWE HAARIEMSCHE WANT LONDEN De Amerikaansehe staatssecretaris Byrnes opende het eerste algemeene debat door een lans V breken voor een snelle instelling van een U.N.O.-commissie voor de atoomenergie. Hij deed een beroep op de groote naties om hun macht te gebruiken ten bate van alle vol keren i.p.v. voor zelfzuchtige doel einden. Hij waarschuwde er voor de U.N.O. niet met vele moeilijke problemen te overladen. Het atoom tijdperk vereischt, volgens Byrnes, dat de gemeenschappelijke belangen van 51 vereenigde naties ver uit gaan boven'' elk mogelijk conflict dat hen zou kunnen verdeelen. Hij beaamde de onvolmaaktheid var het handvest der vereenigde naties en gaf zich rekenschap van het ongenoegen der kleine naties over het veto der groote mogendheden. Indien de U.N.O. echter een wer kend instituut met breeden volks steun wordt, zijn „haar geschreven regels vatbaar voor practische aan passing". Byrnes' rede was een appèl tot de naties vrees en achterdocht te laten varen, waarbij hij Roosevelt's vermaning aanhaal de, dat „wij niets hebben te vree zen dan de vrees zelf". „De U.N.O. bedreigt geen enke! volk. Het zijn geen belangen, het zijn vrees en achterdocht, die een schaduw op het pad van den vrede werpen", De twee onmiddellijke taken van de V. N. O. zijn: 1. Het verschaffen aan den veiligheidsraad van de noodige macht om den vrede te handhaven. 2. Het instellen van een commissie om het atoomenergie-probleem te onderzoeken, dat onafscheidelijk aan het probleem van de veiligheid ver bonden is. Wij moeten zorgen dat deze groote ontdekking voor het menschelijk wel zijn en niet voor een doodelijke men schel ijke oorlogvoering gebruikt wordt. Byrnes verzocht het plan van Moskou inzake de atoomcommissie snel goed te keuren. Byrnes beloofde, dat de Ver. Staten in tegenstelling tot 25 jaar geleden hun les hadden geleerd en dat Ame rikaansehe regeerlng en volk op dit oogenblik diep doordrongen van hun verantwoordelijkheid zijn. Byrnes bracht eer aan Roosevelt, Churchill en Stalin, die tijdens de donkerste momenten zich gerealiseerd hadden dat een „militaire overwinning alleen niet genoeg is". De wereld heeft aan hen een onmetelijke schuld, nu de U. N. O. minder dan vijf maanden na de Japansche capitulatie begint. Byrnes bracht tevens hulde aan de groote leiders na den eersten wereld oorlog, die door de wereld waren ge negeerd. Dé Ver. Naties zijn thans tot de erkenning gekomen, dat naties even als individuen niet op zich zelve kun nen leven. Byrnes besloot met de woorden dat een groote verantwoor delijkheid thans op ons allen rust. Van de wijze, waarop wij deze ver antwoordelijkheid nakomen, hangt de toekomst van de beschaafde mensch- heid af. Min.-pres. Schermerhorn arriveer de Maandagmorgen in Londen. De U.N.O.-voorzitter, Spaak, deelde officieel mede, dat hij Dinsdagmiddag de vergadering zal toespreken, waarin hij vermoedelijk ook de Indonesische kwestie zal behandelen. Volgens de New York Times had de Russische U.N.O.-gedelegeerde, Gro- myko, instructies om te opponeeren tegen de verkiezing van Nederland in den veiligheidsraad. Naar Russisch oordeel houdt Engeland Nederland in de holte van zijn hand met betrek king tot de onafhankelijkheidsbewe ging in Nederlandsch-Indië. Het blad zegt. dat Rusland België steunde, welk land „heden aan den, dag grooter vrijheid geniet dan zijn Noord-Oostelljlce buurman." Christiansen. bij aankomst aan het Departement van Justitie. De voor malige „Wehr- machtbefehlsha- ber in den Nieder- landen", Friedrich Christiansen, is Maandag van Bad Oelhausen naar 's Gravenhage over gebracht, om te recht te staan als oorlogsmisdadiger. Vanuit Den Haag is hij overgebracht naar de bijzondere strafgevangenis in Arnhem. Vermoede lijk zal hij voor het Bijz. Gerechtshof te Arnhem terecht staan. Christian sen kan zich maar niet begrijpen, dat het Nederl. volk iets tegen hem heeft, daar niet hij maar Seyss-lnqu.art en diens booze geest Bom verantwoorde lijk zijn. In een nota van den minister van Overzeesche Gebiedsdeelen aan de Tweede Kamer over het regeeringsbeleld wordt o.m. gezegd, dat het algemeene beeld van den toestand in Indië, zooals dat is geschetst in de nota van II December 1945, gevolgd door de regeeringsverklaring van 21 Deeember, tot op heden niet in beslissende mate is gewijzigd. Maandag werd in het proces te Neurenberg een gedetailleerde aan klacht gegeven tegen Dönitz. De Britsche aanklager bracht o.a. naar voren dat Dönitz bevel had uitgevaardigd geallieerde dren kelingen te dooden om zoodoende de Engelsche vloot te ontmannen. Andere misdaden tegen het oor logsrecht waren o.a. het binnen- loopen in havens yan Denemarken en Noorwegen onder Engelsche Vlag bij de invasie en het torpe- deeren van neutrale schepen. De geallieerde autoriteiten hebben Vergunning gegeven een geschrift van Hess te jhibliceorenwaarin deas zijn Britsche bewakers ervan be schuldigt hem te willen „vergiftigen naar lichaam 'en geest". Na een beschrijving van zijn vlucht naar Schotland ln Mei 1941, Zijn landing en zijn gevangenneming, ver telt Hess in bijzonderheden welke „slechte behandeling" hij van zijn ..beulen" te verduren had. Zoo be weert hij. dat ail r°°r zijn venster fluitjes aanbrachten, opdat de wind hem 's nachts uit den slaap zou hou den. In zijn drank mengden zij een vreeselijk en sluipend „vergif voor het hart". Stelt men de gunstiger elementen in de ontwikkeling voorop, zoo ver volgt de nota, dan vallen vooral te vermelden de voortschrijdende con solidatie van den toestand ln de Buitengewesten, met name in het Oostelijk deel van den Archipel, en de verandering, welke sinds 27 December 1945 is ingetreden te Batavia, waar de eerste maatrege len ten uitvoer zijn gelegd, die moeten leiden tot een meer af doende beveiliging en betere ver zorging vari het burgerlijk leven in West-Java met zijn groote .con centraties „Rapwi". Een bepaalde verslechtering van den toestand zou zijn af te leiden uit de schaarsche berichten, welke over de Oostkust van Sumatra worden verkregen De gunstiger aspecten in de Groote-Oost zijn vooral belangwek kend omdat zij een perspectief ope nen. Het is nog geenszins zóó. dat de moeilijkheden ln die gebieden als groötendeels overwonnen kunnen worden beschouwd. Een verblijdend verschijnsel is. dat op groote schaal eon nieuwe geest en een nieuwe vorm van sa menwerking tusschen Nederlanders en Indonesiër^ in de praktijk cp de proef wordt gesteld en blijkt te slagen. Het kan mot nadruk worden vastge steld. dat de overgroote meerderheid der Indonesische bevolking het orde herstel te Batavia met vreugde heeft begroet. - Te Soerabaja is blijkbaar ook de rust weergekeerd. Reeds zrtjn 150 OCO Indonesiërs naar de stad teruggeko men, terwijl de stroom nog steeds aanhoudt. Te Bamloeng, Hultenznrg en Se- marang biyit de situatie precair, terwijl van de Noordkust in het bijzonder over C hertbon, Pekalon- giin en Tegal, de berichten over algemeene desorganisatie bevesti ging vonden. Aldaar heeft gewa pend gespuis onbelemmerd gewoed, het Indonesisch bestuur, onder wie slachtoffers zijn gevallen, ls het gezag volslagen kwijtgeraakt .en vrijwel geheel op de vlucht ge dreven. Nauwkeurig volgt de regeering de ontwikkeling der verhoudingen in Ue nationalistische beweging. Groote zorg baart het dreigende voedseltekort op Java. De nationa listische leiders schijnen ongeneigd dit te erkennen, waardoor het tref fen van voorzorgen door de Indi sche regeering in overleg met Britsche en andere geallieerde in stanties wordt bemoeilijkt. Ander zijds zijn er uitlatingen van Indo nesische zijde, welke wel getuigen van Inzicht ln dit gevaar. Het is bekend, dat de Luitenant- Gouverneur-Generaal en zijn staf gedurende de maanden na zijn te rugkeer te Batavia in begin Octo ber 1945, overeenkomstig den wensch van de regeering om in nationalistischen kring begrip te wekken voor onze bedoelingen, her haaldelijk aanrakingen hebben ge had met personen, die een leidende rol spelen in de Indonesische nationalistische beweging op Java. In dien tijd zijn dergelijke con tacten, ook met andere personen en groepen buiten den kring, welke met de op Java uitgeroepen „re publiek" verbonden is, gelegd en onderhouden. Verwachting tot Woensdagavond: Hedennacht ln de kuststrook lichte, ln de overige deelen des lands matige vorst, in den och tend plaatselijk nevelig, later op den dag op de meeste plaatsen zonnig weer met temperatuur, die In den loop vail den dag tot het vriespunt stijgt, weinig wind, geen neerslag. Zout onder 16.57. Maan 14.41 7.53. Zon op 8.41. Volle maan 17 Januari. Naar wij vernemen zal op het traject AmsterdamAmersfoort on geveer 1 Juni met electrische trei nen worden gereden. Het gedeelte HilversumBussum ls reeds gereed. Het baanvak Hil versumUtrecht zal ongeveer een maand later, dus 1 Juli, geëlectri- ficeerd zijn. Naar wjj vernemen ls binnen kort de benoeming te verwachten van jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer tot am bassadeur te Parijs. De Fransche regeering heeft haar agrement voor deze benoeming verleend. In voorbereiding ls een prijsrege ling voor verhuur van zalen voor bijeenkomsten, vergaderingen, bals enz. BATAVIA, 15 Jan. (A.N.P.-Ane- ta). Sjahrir heeft hedenmorgen opnieuw een beroep gedaan op de Vereenigde Volkeren. „Wij willen", aldus zelde hij, „Dr. Van Mook be schouwen en ontvangen als den voornaamsten afgevaardigde van een vreemde, doch welbekende mo gendheid, om, naar wij hopen, op de vriendschappelijkste wijze be sprekingen te voeren over de Ne- derlandsche belangen en het Ne- derlandsche standpunt. Verder ver klaarde hij: „Geen definitieve op lossing van onze huidige problemen kan in de gegeven omstandigheden tot s'ind komen zonder overeen stemming tusschen de Vereenigde Volkeren en ons, althans tusschen de voornaamste mogendheden van deze wereldorganisatie met na me de Vereenigde Staten en Groot- Brittannië en ons en andere be langhebbende partjjen." Tijdens een van de kortste pers conferenties met republikeinsche per soonlijkheden ooit gehouden zij duurde nog geen vijf minuten heeft Sjahrir. aldus meldt Robert Kiek uit Batavia, met bewogen stem de volgende verklaring voorgelezen: „Aan den vooravond van de komende gebeurtenissen meen Ik enkele woor den te moeten zeggen om onze huidige positie duidelijk te maken. Te Londen zijn tusschen Britsche en Nederland- sche instanties besprekingen gehou^- den over Indonesië. Over deze bespre kingen is reeds veel gezegd. «Doch een ieder moet duidelijk weten, dat wij, Indonesiërs, niet veel acht kun nen slaan op beslissingen over ons, die buiten ons om genomen zijn. Wij hebben onze onafhankelijkheid uitge roepen en wij beschouwen onze repu bliek als de getrouwe uitdrukking van den wil van ons volk. Wij kun nen geen overeenkomst over de positie van ons land als voor ons bindend beschouwen, tenzij wij zelf aan het opstellen daarvan actief deel hebben genomen." Prof. Schermerhorn deelde Asso ciated Press in een interview mede, dat Nederland tot de organisatie toetrad, om aan het werk tot behoud van den vrede bij te dragen. Spre kende over Indonesië, zelde de pre mier: „Ik ben er van overtuigd, dat wij het Indonesische probleem spoedig zullen oplossen. Ik ben er zeker van dat de zaken geregeld zullen worden, zoodra luit.-G.-G. van Mook in In donesië aankomt en den Indonesi- schen leiders kan mededeelen, wat wij wenschen". Het Gezelschap van den Stillen Omgang vergadert 3 Februari, des ochtends half elf, in Krasnapolsky te Amsterdam, 's Middags drie uur is er een plechtig Lof in de 3t. Willitarordus. Amsteldijk. De Stille Omgang ls vastgesteld op 10 en 17 Maart. Omstreeks half vijf Maandag middag verscheen plotseling voor het departement van Justitie te Den Haag een Nederlandsche auto met als passagier generaal Christiansen, tijdens de bezet ting Duitsch militair bevelheb ber in Nederland, de man, wlen de verantwoordelijkheid voor het vreeselijke drama van Putten wordt toegedacht. Het moet voor Christiansen een vreemde gewaarwording zijn geweest plotseling weer op enkele passen af stand te staan van het) gebouw het departement van Oorlog van waar uit hij geruimen tijd zijn be velen gaf. Ditmaal stonden er geen stramme schildwachten, die bij zijn komst prompt ln de houding spron gen, Integendeel, er was een goed moedige parketwacht en al spoedig een opdringend publiek, dat zijn minachting en haat voor dezen Duit- schen onderdrukker niet verborg. Christiansen werd onmiddellijk, nadat de Nederlandsche autoritei ten zijn aanwezigheid hadden ge registreerd. overgebracht naar een auto van de parketwacht om t» worden vervoerd naar de strafge vangenis te Arnhem, waar hij zal verblijven totdat hij vermoedelijk voor het Bijzonder Gerechtshof ra Arnhem zal terechtstaan. Christiansen was van allen luister van eertijds ontdaan. Hij maakte een zeer pooveren indruk in een oude legerregenjas en een pet zonder ver sierselen. Een oude gebroken man, die, zooals hl) zelde. zich maar niet kan Indenken, waarom het Neder landsche volk iets tegen hem heeft. „Niet lk, maar Seyss-Inquart en diens booze geest zijn verantwoorde lijk." De British Press and Informa tion Service deelt mede: De Britsche militaire autoritei ten hebben een onderzoek ingesteld naar de explosie, welke zich in de duinen bij Scheveningen heeft voorgedaan en die aanzienlijke schade ajm vensters van huizen en winkels heeft toegebracht. Vijf kinderen, die, naar men meende, in de buurt van de mu nitie waren, zijn onvindbaar, doch er is geen bericht van an dere ongevallen. Men neemt aan, dat deze kinderen de explosie hebben veroorzaakt, maar het is niet mogelijk geweest eenig definitief spoor in deze richting te vinden. Er ls van tijd tot tijd munitie gevonden, waarvan de plaats den Britschen militairen autoriteiten onbekend was. De betrokken op slagplaats te Scheveningen was daar één van. Seyss Inquart heeft het gerechts hof in Neurenberg verzocht dr. Hirschfeld, voormalig sec.-gen. van het departement Van Handel, Nij verheid en Scheepvaart etcin persoon als getuige ét décharge te dagvaarden. Voorts verzocht hij ona schriftelijke getuigenissen van prof. Van Dam, voormalig sec.-gen. van Opvoeding Wetenschap en Kui tuurbescherming, van mr. Wolter- som, voorzitter van den raad voor liet bedrijft leven en van dr. D. Han-? uema, voormalig directeur van het Museum Boymans te Rotterdam. Thans is een regeling tot stand gekomen over den uitvoer van visch naar België. De transacties geschie den op vervoersvergunningen der Belgische Importeurs. Zij zijn welis waar rechtstreeks door eenige ex porteurs in IJmuiden tot stand ge bracht. maar worden toch door da vakgroep behandeld. Maandagmid dag ls de eerste hoeveelheid visch uit IJmuiden verzonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1