Politiek op grondslag van moreele normen De „aanslag" op Nederkoorn In dezen geest zal Nederland de UNO in haar werk steunen Naar snelle oplossing der problemen Vérgaande voorstellen aan Indonesiërs? H. Vader draagt een kindermis op Het weer. Donderdag publicatie der bonnenlijst Kard. de Jong bij H.M. de Koningin Chocolade voor iedereen Beroepsoplichter en verrader staat tweemaal terecht Nederl. troepen zijn op Borneo Strand te Wijk aan Zee vrijgegeven Nog lichte vorst 69sta JAARGANG No. 23444 WOENSDAG 16 JANUARI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie. 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week PROF. SCHERMERHORN VOOR U.N.O. Veiligheidsraad STAD EN OMGEVING Vervroegde verkoop in de winkels Het Indische vraagstuk Commentaar op Sjahrir's verklaring NIEUWE HAARLEMS» COURANT Minister-president prol. ir. W. Schermerhom heeft, als leider vail de Nrderiandsclie delegatie, in de middagzitting van Dinsdag in de Assemblee der Vereenigde Volkeren een lange rede gehouden. Onder de aanwezigen bevonden zhh o.a. Byrnes, mevrouw Roosevelt en senator Vaudenberg, Noel Baker, Oixnnfko van de Sovjet-delegatie, evenals de Oekralnsche gedelegeerde Mantilskv en de Cliineesche Wel lington Koo. Prof. Schermerhorn werd met har telijk applaus begroet; Noel Baker •applaudisseerde nog, toen de ande ren reeds opgehouden hadden. Ais een van hen, die gedurende de gehecle Dultsche bezetting In Nederland waren geweest, wilde min.-jires. Schermerhorn enkele op merkingen toevoegen aan de reeds in .san Francisco uiteengezette Ne- dertandsche zienswijzen. Het lijden van den oorlog heeft naast verslapping van maatschappe lijk en moreel besef ook vruchten gehad van een zuivering van het geestelijk leven. Eb- is in de in Europa en Azië vertrapte landen een hunke ring naar nieuwe politieke vormen. Het is niet te veel beweerd, als men zegt. dat in Nederland de strijd om nieuwe vormen van politiek en so ciaal leven door de vooruitstrevende stroomingen gewonnen zal worden. Ieder zal begrijpen hoe Nederland )iii de beteekenis van rechtvaardig heid en menschel ijkheid beseft en den wenscli koestert dezelfde begin selen op internationaal terrein toe gepast te zleih Niemand wenscht overheersching door één staat of een groep van sta ten. en wij beseffen tegelijkertijd, dat het stelsel van evenwicht van machten onvermijdelijk zou leiden tot oorlog. Velen meenen. dat het vooruitzicht door vernietiging door explosieve vrijmaking van atoom energie de ware prikkel is om de Vereenigde Volken tot een succes te maken. Deze geestesgesteldheid komt voort uit vrees en zal niet de energie kunnen leveren, die noodig is voor gezonde internationale betrekkingen. Het geheim van de atoomenergie is nu aan enkele mogendheden be kend. maar binnen korten tijd zul len andere mogendheden, ooi: klei ne. dezelfde of ergere mogelijkheden bezitten. Het zal noodzakelijk zijn steeds te herhalen, dat wij op den verkeerden weg zijn, dat wij in een crltiek stadium van de evolutie der menschheid zijn gekomen en dat er maar weinig tijd over is om onze politiek te doen steunen op den hechten grondslag van de moreele beginselen. Alleen op deze wijze zul len wij de problemen aangaande de vrijmaking van atoomenergie meester kunnen worden. En in dezen geest zal Nederland deze organisatie in al haar werkzaamheden steunen. Prof. Schermerhorn besprak i.v.m. den Veiligheidsraad alleen het Ned. voorstel, volgens welk de algemeene vergadering een Dermanent. comité voor vrede en veiligheid zou instel len. Dit is niet bedoeld om afbreuk te doen aan den Veiligheidsraad zooals sommige delegaties meenden maar alleen om de best mogelijke samenwerking te verzekeren. De Ned. delegatie is van meening, dat een snel begin van den „trustee- shtp"-raad van belang is en tevens dab de oplossing van de vraag hoe de wenschen van de volken der trus- tee-ship-gebieden moeten worden v erkregen urgent is. De Nederlandsche delegatie zal in de debatten een bijdrage leveren In den geest, die deze redevoering ken merkt. I»e Nederlandsche natie wil de problemen oplossen in een radi calen. vooruitstrevende geest. Ook in Nederland vinden in sociaal op zicht veranderingen plaats, die de nationale gemeenschap diep beroe ren. De wederopbouw Is met groote kracht aangepakt, maar de econo mische activiteit zal voor een groot deel moeten afhangen van liet uit eindelijke lot van Dultseliland. In zelfs ^nog sterkere mate vol trekt zich in Ned.-Intllë een soeldle On 26 Jan. zal Paus Pius XII in den St. Pieter een speciale kindermis op dragen. welke zal worden bijgewoond door 25.000 door de UNRRA geholpen kinderen. Verwacht wordt, dat de door den Heiligen Vader tijdens de H. Mis te houden toespraak door de radio zal worden uitgezonden. verandering, waar zij grenst aan so ciale omwenteling. Ook dit vraag stuk wordt thans aangevat door ons land in samenwerking met de volken van Indonesië op radicale wijze, waarbij ij geleid worden door dezelf de moreele normen, waaraan wij ons zoo standvastig houden b(| den lier- bouw van ons eigen nationale leven. Prof. Schermerhorn was de vierde spreker in de middagvergadering. Vóór hem spraken gedelegeerden van Iran. China en Denemarken. De Iraneesche gedelegeerde sprak op ernstigen toon en legde een zeer kun dige verklaring af. Zonder eenige di recte verwijzing naar de tegenwoor dige verhouding tusschen zijn land en Sovjet-Rusland, maakte hjj het duidelijk, dat Iran naar hulp van de U.N.O. zou uitkijken, indien niet in korten tijd een bevredigende oplos sing gevonden zou kunnen worden. Zóó sullen wij binnenkort vlie gen. Het dezer dagen op Schip hol gearriveerde Douglas Sky- master-toestel van de American Overseas Airlines „Flagship Eire" had voor het eerst zuurstofmas kers aan boord, die bestemd zijn om door de passagiers te worden gebruikt bij het vliegen boven 3000 meter hoogte. Er zijn mas kers in verschillende maten aan boord. Bij het dragen kunnen de passagiers rustig lezen Verwachting tot Donderdag avond: Vorst, des nachts matige, over dag lichte vorst. Oostelijke wigid, die in liet Zuiden vrij krachtig wordt. Plaatselijk bewolking, vooral ln het Noorden. Droog weei'. Zon onder 16.99, Maan 15.31 7.53. Zon op 8.40. Sinds 2 Januari j.l. is een be langrijk aantal artikelen niet lan ger a^in „verkoop op bon" gebon den. In'verband hiermede is met Ingang van Vrijdag a.s. een nieuwe regeling getroffen ten aanzien van den verkoop der op bon gedistri bueerde artikelen, welke tot nog toe niet eerder dan des Vrijdags te 12 uur 's middags mochten worden afgeleverd aan 't publiek. Dit tijd stip is met ingang van 18 Januari a.s. gesteld op 8 uur 's morgens. Tevens wordt thans, nu de bcvoorradingsmoeilijkheden daarvoor geen bezwaar meer opleveren, overgegaan tot be kendmaking van de officieele bonnenlijst op Donderdag avond, zoodat iedereen in de gelegenheid wordt gesteld tij dig van de nieuwe bonnummers kennis te nemen. De algemeene bonaanwijzingsbeschikking van 29 October 1945 zal dienover eenkomstig worden gewijzigd. H. M. de Koningin heeft heden Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong in particuliere audiëntie ontvangen ten paleize Lange Voorhout. De volgende week zal voor alle leeftijdsgroepen een tablet Engel- sche chocolade op een nader aan te wijzen bon beschikbaar worden gesteld. Als we de dagvaarding lezen en we zien het oogenschijnlijk stompzinnige mannetje, Fieter Wey genaamd, kruiperig en be deesd in het verdachtenbankje plaats nemen, terwijl zijn blikken als devoot op den president zijn gevestigd, dan kunnen wij ons nauwelijks voorstellen dat zoo veel laagheid en raffinement in één mensch vereenigd kunnen zijn. De vreemde gebeurtenissen be gonnen in Maart 1943, toen de heer F. Regter, een illegaal werker uit Haarlem, verbitterd over de terechtstelling van drie zijner beste vrienden door den S. D., aan Wey verzocht een aanslag te plegen op J. Nederkoorn, den bekenden N. S. B.-functionaris en banleider der W- A. Verdachte bleek daartoe in prin cipe en tegen flinke betaling be reid en ontving van Regter een browning met patronen. In plaats van zijn opdracht uit te voeren, begaf hij zich met zijn nieuw ver worven vuurwapen naar den amb tenaar van de arbeidsbemiddeling, v. d. Reep, een NB.B.-er, en ver zocht om een vertrouwelijk onder houd. Dit werd hem toegestaan en terwijl Wey zijn pistool op tafel legde, deelde hij mede in opdracht van Regter een N.SB.-er te moe ten neerschieten. Van der Reep verbleekte en dacht reeds, dat zijn laatste uur geslagen was. Maar verdachte stol de hem gerust; niet v. d. Reep maar Nederkoorn zou binnen af- zienbaren tijd een lijk zijn. De President; „Waarom vertelde u aan een N.S.B -er dat u een N.S.B.-er ging neerschieten. Dat is toch tamelijk dom." Verdachte; „Ik had steun noo dig" En nu wordt het interessant. Het Binnen ongeveer 2 weken zuilen Nederlandsche voorstellen voor In donesië gedaan worden, vernam U.P. Dinsdagavond uit Londen. Deze voorstellen worden van goed inge lichte zijde als „vergaand" beschre ven. De re.geering zal voorstellen aan 't parlement overleggen in den vorm van een boodschap. Tezelfder tijd zal Van Mook besprekingen begin nen met Sjahrir in Batavia. Men vertrouwt er te Londen in Neder landsche kringen op, dat het aanbod voor Sjahrir en zijn groep aan vaardbaar zal zijn, daar het „ver reikend" is wat betreft de toekom stige onafhankelijkheid van Indo nesië. Naar verluidt, zijn Indonesische nationalisten in Nederland, die ge durende de bezetting een rol in de ondergrondsche beweging speelden, geraadpleegd bij het opstellen dei- voorstellen en zijn de voorstellen tot zulk een graad voltooid, dat de recente besprekingen met Attlee binnen 6 uur konden worden af gesloten, terwijl de Engelschen deze aanvankelijk op 3 dagen hadden vastgesteld. Volgers den correspondent van de Daily Tel. in Batavia heeft Sjahrir verklaard, dat aan het einde van deze maand een algemeene Verkie zing- zal worden gehouden. Genoem de correspondent merkt naar aan leiding van de verklaring van Sjahrir op: ,.Het is niet moeilijk zich voor te stellen op welke basis een dergelijke, door de extremisten ge- inspireerde, verkiezing zal worden gehouden." Een officieel communiqué van den RegeeringsvoorlichtingscUenst te Bata- Het 12-jariye Spaansche tfschaak- toonder" Arturo Pomar, kampioen van Madrid en van de Balearen, heeft tegen de grootmeesters te Londen nog niet veel iconderlijks kunnen pres teeren. Na zijn begrijpelijke nederlaag tegen den- winnaar van Hastings, Tartakowerverloor Pomar nu in de tweede ronde van den Amerikaan Steiner via wijst op een tegenspraak in de verklaring van Sjahrir. De xüteen- zetting van den Voorlichting^iienst betoogt o.m.: „Eenerzijds verklaart Sjahrir dat de Indonesiërs hun onaf hankelijkheid hebben afgekondigd en hun „republiek" beschouwen als de uitdrukking van den volkswil. Aan den anderen kant verzekert hij, dat er geen oplossing voor het Indonesische pfobleem kan worden bereikt zonder een beslissing van de Vereenigde Vol ken of tenminste van de Vereenigde Staten en Groot-Brittannië. De door Sjahrir gegeven opvatting is zoowel staatsrechtelijk als volgens het in ternationale recht onaanvaardbaar. Zij kan niet beschouwd worden als een bijdrage "tot een spoedige en vreed zame oplossing van de Indonesische kwestie." De mijnenveger Abraham Crijnssen heeft soldaten en mariniers aan land gezet in Koemai, op de Zuidkust van Borneo. Een Nederlandsche marinier en verscheidene Indonesiërs werden daarbij gedood. hoofdkwartier van den S.D., van het gebeurde op de hoogte gesteld, wenschte Nederkoorn ln leven t« houden. Dit was een moeilijke op gave, want de illegaliteit had nu eenmaal het voornemen om hem te dooden. En wat de illegaliteit zich voornamHet was nu ten minste bekend, dat Wey dit kar weitje moest opknappen en wat lag dus meer voor de hand dan Wey zijn „opgave" gewoon te laten „uitvoeren". Vlug werd een too- neelstukje in elkaar gezet: Wey had niets anders te doen dan een voudig op Nederkoorn een „aan slag" te plegen. De politie zou wor den opgebeld en een arts zou het „in zorgwekkenden toestand" ver- keerende slachtoffer verbinden. Voor zijn medewerking zou verd. een „kleinigheid" ontvangen. Al dus geschiedde en Nederkoorn werd volgens de plannen „uit den weg geruimd." Het zag er allemaal erg echt uit- Zoo echt, dat verdachte zich met een jas van het „slacht offer" naar een vriend van Regter begaf, zekeren Jöngerling, die vol komen vreemd voor hem was, en dezen het kleedingstuk toonde. „Die kent u zeker wel." sprak verdachte bij die gelegenheid. „Ik heb zoo juist Nederkoorn neerge schoten. Kunt u zorgen dat Regter over de brug komt?" Hoewel de heer Jöngerling het nogal zonderling vond dat Wey zonder hem te kennen dingen ver telde waar de doodstraf op stond, werd toch afgesproken dat ver dachte den volgenden dag geld zou krijgen. Op het afgesproken uur stelde Jöngerling, die zich met den inmiddels ondergedoken Reg ter had verstaan, aan Wey duizend gulden ter hand, die daarop haas tig vertrok. Even later werd Reg ter door acht man van den S D. gearresteerd De advocaat-fiscaal, mr. J. Be sier, eischte levenslange gevange nisstraf tegen Wey. Mr. Keune zeide in zijn pleidooi dat verdachte reeds op zeer jeug digen leeftijd door zijn vader tot diefstal werd aangezet en van kindsbeen dus een a-sociale opvoe ding heeft genoten. Des middags stónd verdachte in gezelschap van H. van Rossum, eveneens te Haarlem, nog terecht voor het verraden van twee Haar- lemsche schilders, vader en zoon, die hulp aan Engelsche vliegers hadden verleend. Hier eischte mr. Besier tegen beide verdachten vijf tien jaar gevangenisstraf met ont zetting uit het .Actief en passief kiesrecht voor den tijd van het leven. Uitspraak in beide zaken 29 Ja nuari. Met ingang van heden is het ge deelte van het strand te Wijk aan Zee, flat tusschen de Zwaansstraat en den Rel weg gelegen is, vcor het publiek yrijgegeven. Het strand is aDeen via den Relweg te bereiken, omdat de toegang aan den Zwaansweg nog niet begaanbaar is gemaakt. Men dlene zich stipt aan de aanwijzingen te houden; de duinen blijven nog verboden ge bied. (Van oneen Utrechtsehen corres pondent) Naar men ons op het Meteorolo gisch Instituut te De Bilt mede deelde, is er nog geen uitzicht op, dat de vorstperiode snel verloopen zal zijn. Het hoogedrukgebied bo ven de Noordzee, dat oorzaak is van -de koude, blijkt zeer station- nair, wat men aanvankelijk niet verwacht had. De Noordoostenwind, die thans heerscht/ komt uit De nemarken, de koude echter van Je Noordzee. Daarom is deze koude niet streng en dit is ook in de ko mende dagen niet te verwachten. Er zal de eerste nachten echter nog lichte tot matige vorst zün e« overdag zal de temperatuur om 1 vriespunt zün.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1