1. De N.Z.H. in bezettingstijd RIJKS- EN ONDERWIJZEND PERSONEEL De avonturen van Ling Khi Tong Tartakower verslagen Mm m m m si Vervoer van 50 millioen passagiers per jaar 11 UB S WOENSDAG 16 JANUARI 1946 PAGINA 2 STADSNIEUWS De autobussen De tien gefusilleerde gijzelaars Gedenkplaat zal worden aangebracht Bij het ploegen op een mijn getrapt NAT. MUZIEKCONCOURS Geen gasprijsverhooging te Bloemendaal De tram Haarlem-Leiden Maandag a.s. halfuur- dienst V en W Bokkingen op V0 10 „Nederland helpt Indië" Ondeugdelijk bakmeel Het 700-jarig bestaan van Haarlem Prijsvraag voor een openluchtspel Vischexport naar België hervat Zesde Volksconcert H.O.V. Financleele positie verbeterd Euwe wint weer Overtuigende revanche van Luc van Dam Officiersopleiding bij de Kon. Marine Beleediging van heit Militair Gezag? DAMPROBLEEM 'fjg Scheepvaartberichten WAT BIEDT DE RADIO DONDERDAG? „Ze doen het toch maar lekker onze wagens", zei kort geleden een trambestuurder van de N.Z.H., ,,ze moeten wel bar sterk zijn, na abo- veel jaren bijna gedurende eiken rit volgepropt te zijn." Inderdaad, zij zijn sterk, dat wordt genoegzaam bewezen door het aantal reizigers, dat zij tijdens de oorsjaren verstuwden. In 1942 werden ruim 48 millioen passagiers vervoerd, in 1943 meer dan 59 mil lioen en in 1944 ruim 50 millioen Het is onnoodlg te zeggen, dat de wagens dikwijls overbelast waren en dat deze overbelasting ook een groo tere slijtage veroorzaakte. Het onder houd van de trams in dien tijd van schaarschte aan materialen was niet gemakkelijk. Het weinige materiaal, dat er was, bestond grootendeels uit surrogaat. Van „oud" moest vaak „nieuw" worden gemaakt. Was het een wonder, dat het voor den technischen dienst een opluch ting was, tosn eind 1944 het bedrijl werd stopgezet? Het ging dan ook niet langer, de ondervoeding was zoo danig geworden, dat het verrichten van arbeid onmogelijk was. De „rustperiode", welke hierna in trad, was allesbehalve rustig. De be zetters kregen aan alles gebrek en gingen daarom maar ergens koopen dus stelen. Ook de N.Z.H. was in trek. Zi) deden een inval met wa pens in de hand en schreeuwden luid van „sabotage". Uiteindelijk is net nogal meegevallen. Wat zij in den loop van die maanden „gekocht hebben, is grootendeels na de capi tulatie weer teruggekomen Sinds 25 Juni 1945 rijdt de N.Z.H weer precies als voorheen, al is het vanwege de niet voldoende stroom- toewijzing nog in beperkte mate. Ja, zl1 rijdt, maar de werkelijkheid is. dat zij eenigermate boven „haar stand" leeft, aangezien de materiaal voorziening eigenlijk nog geenszins verbeterd is. De misère met het autobus-mate rieel der N.Z.H., zoo lezen wij in het maandblad der N.Z.H., waaraan wij ©en en ander ontleenen, begon fel telijk reeds vóó 10 Mei '40; toen reeds had de overheid een strenge beper king op het brandstoffen verbruik ir. gesteld en was het bandenvraagstuk een probleem geworden. Teneinde het bedrijfsleven te rekken en het pu bliek' zoolang mogelijk te kunnen blijven dienen, werd het busmate- rieel voor gas omgebouwd. Zoo'n complete gasfabriek achter den auto bus te moeten meesleepen, geeft al lerlei complicaties, slechts de insi ders weten, hoe men heeft moeten tobben om te blijven rijden. Maar het ging tenslotte en het publiek was ermede gebaat. Behalve met de brandstof moest er ook met de banden gegoocheld worden. Zonder aankoop van één nieuwen band, maar wel met veel behelpen, kon het bedrijf nog lang gaarde gehouden worden. Toen de „dolle Dinsdag" was aan gebroken, werd overal het rljdbare busmaterieel opgeëischt: .Zoo dol" waren de Duitschers, dat zij zelfs tn Zaterdag 2 Februari, des voor middags 11 «ur, zal in de hal van het stadhuis een gedenkplaat wor den aangebracht ter herdenking van de op denzelfden dag in 1943 gefusilleerde gijzelaars. Zooals men zich zal herinneren, werd, na een aanslag op een Duitsch militair, een honderdtal personen als gijzelaars uit huis ge haald, van wie er tien werden doodgeschoten. De overigen wer den naar het kamp te Vught over gebracht. Dezie laatsten zullen op 2 Februari a a van het station te voet naar het stadhuis gaan, waar zü de plechtigheid zullen bijwonen. Gistermiddag was de heer H. de Vries te Beverwijk op een weiland achter het station aan het ploegen, toen hij het ongeluk had op een daar achtergebleven landmijn te trappen. De gevolgen waren ver schrikkelijk. De heer De Vries werd enkele meters verder neer gesmeten, terwyi hem de beide beenen werden afgerukt. Van den tractor bleef niets anders over dan een hoop oud roest. Na een kwar tier is het slachtoffer aan de be komen verwondingen overleden. Bet bestuur van het Spaarn- damsch Fanfarecorps „Kunst» kring"' heeft besloten ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan een groot nationaal muziekconcours te Spaarndam uit te schrijven, dat gehouden zal worden op 28 Juli, 3, 4 en 11 Augustus. Concourssecre taris is de heer L. Bonkerk, Jans straat 24, tel. 17251, Haarlem, de garage, ten aanhooren van het personeel, elkaar de bussen betwist ten. Wat er na dien tijd met de bus sen is voorgevallen, ls niet bekend, doch na Mei i945 zijn verscheidene, doch niet alle, teruggevonden in dumps en garages, ja zelfs enkele uit de bosscben weggesleept, door zeefd, leeggeplunderd, ponder ban den, motoren of fittingen, het was een verzameling, waarmede op een autokerkhof geen gek figuur gesla gen zou zijn. Met vinnigen moed is het garage- personeel aan den slag gegaan, om de vehikels in bruikfcfre N.Z.H.-bus- ser om te tooveren. De gemeente Bloemendaal zal voor de gasperiode 1 November 1945 t/m 1 Maart 1946 aan Haar lem 10.000.meer moeten beta len. B. en W. stellen voor niet tot gasprijsverhooging over te gaan en eventueel dientengevolge door het gasbedrijf te lijden verlies te dekken uit de reserve van dit be drijf, welke thans ongeveer 80.000 bedraagt. Donderdagmiddag zal de N.Z.H. proefrijden over de herstelde brug te Cegstgeest. Wanneer alles naar wensch verloopt, zal Vrijdag de tram regelrecht van Haarlem naar Leiden doorgaan. Maandag a.s. zal reeds een halfuur-dienst in beide richtingen worden ingesteld. De eerste tram vertrekt dan des mor gens om 6.30 uur, de laatste om 18 uur. Morgen, Donderdag, zijn aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten de letters V en W. Met ingang van heden is bon V0 10 van de groente-, fruit, en vischkaart geldig verklaard voor den aankoop van twee bokkingen, Dinsdag 22 Jan., des middags van 3 tot 5 uur en des avonds van 8 tot 11 uur, wordt in Brinkmann op de Groote Markt ten bate van de actie „Nederland helpt Indië" een uitvoering gegeven van Indi sche en Kuropeesche muziek. Voorts staan op het programma een aantal voordrachten en een verloting. Er heeft zich te Haarlem een ziektegeval voorgedaan ten gevol ge van het gebruik van zelfrijzend bakmeel, merk Banier. De directeur van den Keuringsdienst van Wa ren waarschuwt, dit meel, indien het pak (inhoudende 400 gr.) ge kocht is na 17 December, niet te gebruiken. Winkeliers en grossiers mogen dit bakmeel niet meer ver- koopen, daar het van een ondeug delijke partij kan zijn. Wegens het verbindend worden der eenlge uitdeelingslijst is het faillisse ment van H. Th. Pennings, bloembol lenhandelaar, wonende te Nieuw-Ven- nep, geëindigd. Curator mr. J. H. van Wijk. Het comité ter voorbereiding van de feestelijke herdenking van het 700-jarig bestaan van de stad Haarlem heeft besloten in Au gustus op twee of meer avonden o.a. een openluchtspel te doen geven op de Groote Markt met als achtergrond het stadhuis. De tooneelcommissie van dit co mité schrijft hiervoor een prijs vraag uit voor een openluchtspel, dat tot onderwerp heeft een be- langryke episode uit de geschiede nis van de stad Haarlem (uitgeslo ten is het tijdperk der bezetting van 19401945). Ook mag het zijn een allegorisch spel, dat tot onder werp heeft de geschiedenis van de stad Haarlem in haar geheel. De duur van het spel moet ongeveer twee uur zijn. Voor deze prijsvraag wordt een prijs van f1000 uitgeloofd. De auteur an het bekroonde spel zal dit ter opvoering bij de herdenkingsfeesten te Haarlem voor twee of meer avonden gratis afstaan, maar behoudt verder alle rechten op zijn spel. Inzendingen moeten worden gezonden aan het adres van den secretaris der com missie, den heer L. v. d. Broek, Wikkelaan 10, Bentveld. De termijn van inzending sluit 1 April 1946. Een situatieschets van het stad huis te Haarlem is op aanvraag te verkrijgen aan dit adres. De export van zeevisch naar Bel gië en Luxemburg is van IJmuiden uiit hervat. De eerste partij, die Maandag werd verzonden, bestond hoofdzakelijk uit kabeljauw en rog. André Rieu dirigeerde de 88e Sym- phonie in G van Joseph Haydn, behoorende tot de Parijsche groep, contrastrijk, pittig in de snellere deelen, breed en rustig in het fraaie Largo, een meesterstuk van Haydn's variatie-kunst. Het orkest was veelal volgzaam en accuraat. Ravel's muzikale interpretaties uit het Sprookjesboek van Moeder de Gans hadden hier en daar wat fragieler en meer „uit de verf" kunnen zijn; de orkestkleur be reikte hier niet steeds de hoogte en de verfijning waartoe het origi neel in staat stelt. Gijs Beths verwierf zich opnieuw met het Vioolconcert in e kl. terts van Mendelssohn een dankbaar en enthousiast auditorium. Het orkest werd door André Rieu goed in toom gehouden en deelde terecht met dezen in de langdurige hulde. J. Scheepens. De heer J. Comes, monteur le klasse, viert Donderdag zijn 25-jarig jubileum bij den technischen dienst der N.Z.H. Geboren: M. AangeenbrugFranken, z; A. SoederhuizenDaim, z; Y. E. PruschenScheringa, d.; J. de Jager de Vries, z; J. NieuwenhofScholten, d.; U. LuijtWinckler, z; A. v. Zan tenOpbroek, z; M. Mienisv. Reek, z. Overleden: G. H. van EssenKraan, 69 j., Hazepatersl.; A. Vinkde Bruijn, 68 j., Hazepatersl.; D. H. Kooij, 41 j., Leeuwerikstr.C. C. Zwetsloot, 27 j., M. v. Heemskerkstr.; H. C. Martinot- Ivens, 82 j., Plein. Ondertrouwd: N. J. Rulgrok van der Werven en C. M. J. Koopen; M'. A. Langendam en F. Lanz; S. P. Bakker en J. Bergman; W. K. Peeters en J. A. Dickson; J. F. Rijkers enM. J. K. Bijl. Gehuwd: F. J. Nljssen en A. H. Es- sers; J. de Boer en M. J. F. Kramers; W. J. de Konink en B. L. R. Teeven. Een K.B. van 15 Jan. 1946 be vat de voorloopige maatregelen ter verbetering van de financleele po sitie van burgerlijk rijkspersoneel en onderwijzend personeel. De verbeteringsmaatregelen be staan uit: een vaste verhooging van 15 pet. en een tijdelijke verhooging van 5 pet. van de salarissen, zooals die op 10 Mei 1940 luidden; een tij delijke verhooging voor de lager be zoldigden van 5 pet. van de salaris sen, zooals die op 10 Mei 1940 luid den; vermindering van de minimum kindertoelage van f 200 per jaar, per kind, tot f 150 per jaar, per kind. Tegenover deze maatregelen, die reeds van 1 Januari, resp. 1 Mei 1945 in werking zijn, staat, dat voor' hen, die daaronder vallen niet meer gel den de tijdens de bezetting genomen maatregelen tot verbetering der fi nancleele positie, te weten; intrek king van de 5 pet. korting 1936, zoo mede de salarisverhoogingen van 6 pet. en 10 pet. voor het lager be zoldigd rijkspersoneel. Als nieuwe maatregelen worden thans met ingang van 1 September 1945 voor meerderjarigen twee toe lagen geïntroduceerd, n.I. een tij delijke overbruggingstoelage ten bedrage van f 240 per jaar voor gehuwden en van f 120 per jaar voor ongehuwden en een garantie- toelage, waardoor bereikt wordt, dat het inkomen van gehuwden ten minste f 1800 (le kl. standplaats), f 1675 (2e kl. standplaats) ot f 1550 (overige standplaatsen) per jaar bedraagt en voor onge huwden ten minste f 1400, f 1325 of f 1250. De garantiebezoldiging van de ge huwden ad f 1550 komt neer op een loon van 62 ets. per uur, waardoor aansluiting ls verkregen bij den z.g. loonvloer, welke op het oogenblik voor particuliere werknemers geldt. Tot nog toe bedroeg de gegarandeerde minimum bezoldiging voor meerder jarigen f 1200 per jaar. Ten slotte is bepaald, dat de vroe gere kindertoelage van f 200 per jaar, per kind, van 1 Februari 1946 af weer onbeperkt zal gelden voor de kinderen, waarvoor die kindertoe lage vóór 1 Mei 1945 werd genoten. Daartegenover staat afschaffing van de door den bezetter geïntroduceer de bepaling, krachtens welke bij eer ste huwelijk aan meerderjarige man nelijk personeel een toelage ineens van l 360 werd gegeven. A.CLEHKX 78. „Breng deze heeren naar de beste kamer," zei de men. r met de sigaar, „tenminste, kent Ling Khi Tong de formule ook?" „Eerbiedig excuus," zei Ling Khi Tong, maar de toovenaar viel hem onmiddellijk in de rede; „Wij tweeën zijn een," zei hij. En toen werden ze naar de beste kamer gebracht. De meneer met de sigaar ging zelf mee om te kijken, of ze het ook werkelijk goed zouden hebben. „Nu moeten wij drieën erg zuinig zijn op ons zelf," zei hij „Ik, omdat ik de fabriek en de centen heb, en jullie, omdat Je de formule kent." En toen deed hij de deur van de beste kamer op slot. De toovenaar begon toen hard te lachen. „Nu denkt hij, dat ik werkelijk een atoom in tweeën geslagcn heb," zei hjj. „Maar ik ben een boon, als Ik zelf weet wat er gebeurd ls." De tweede ronde van 't schaak- tournooi te Londen bracht een sensatie; Tartakower's nederlaag tegen Bernstein. De laatstgenoem de behsfhdelde de door Tartako wer gekozen damepionopening op rustige wijze en won weldra een pion. Niettegenstaande de meest ver woede pogingen van Hastings' over winnaar, kon deze niet verhinde ren, dat Bernstein geleidelijk ter rein won en ten slotte in het eind' spel zegevierde. In Groep B won Euwe tegen Abra hams in 17 zetten, nadat deze laat ste een incorrect stukoffer had ge bracht en bovendien de sterkste voortzetting had verzuimd De afgebroken partij ListGolom- bek uit de eerste ronde eindigde na den 60sten zet in remise. Winst voor List. De afgebroken partij Abrahams- Christoffel (Groep B) werd vandaag nogmaals afgebroken. De uitslagen van de tweede ronde luiden: EuweAbrahams 10; List Broadbent 01; FriedmannGo- lombek 01TartakowerBern stein 01; SteinerPomar 10; Fairhurst—Prins afgebr.; Koenig Newman y2y2; Lupi—Wood 0—1; WinterDevos 10; DenkerMedina 1O (na 8 zetten!); Christoffel Thomas 10. Op goede en overtuigende wijze heeft Luc van Dam Dinsdagavond in het Amsterdamsche Concertge bouw revanche genomen voor zijn verleden maand tegen Fouquet ge leden nederlaag, door nu diens landgenoot, den kampioen Sabille, op wien hij vorige week nog maar nauwelijks een puntenzege kon be halen, in de vijfde ronde uit te schakelen. Reeds in de tweede ronde ging de Belg eenmaal neer, evenals in de derde. In de vijfde ronde ging Sabille zelfs driemaal kort achter een tegen de planken, toen maakte zijn helper er een eind aan door den handdoek in den ring te gooien. Voor de verrassing zorgde Doo renbosch uit 's-Hertogenbosch, die onvervaard Van Dam's overwin naar Fouquet te lijf ging en dezen tegenstander met groot verschil op punten sloeg. Legrand en Lefèvre behaalden beiden een k.o.-overwinning in de tweede ronden van hun respectieve partqen tegen Carlier en Kinsabille. De vier Belgen hebben dus van hun bezoek aan de hoofdstad niet erg veel plezier gehad. De Marine-Voorlichtingsdienst meldt: In 1946 zal in het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord weer een begip worden gemaakt met de opleiding tot beroepsofficier bij de Kon. Marine. Voorloopt zal slechts de gelegenheid worden opengesteld voor de opleiding tot zee-officier, officier van den marine-stoomvaart dienst en officier van administratie. Men rekent er op, dat in Septem ber 1946 een 3-jarige opleiding kan beginnen. De sectie Voorlichting van het M. G. verzoekt opname van het volgende bericht Naar wij vernemen is de luitenant- generaal mr. H. J. Kruis, chef van den staf Militair Gezag, voornemens bij den Officier van Justitie te Bre da een klacht in te dienen naar aanleiding van het ln de Bredasche Courant van 8 Januari 1.1. in de ru briek „Van den toren" opgenomen artikel, waarin de schrijver zich in beleedigenden vorm over het Militair Gezag heeft uitgelaten. De heer van Lltsenburg uit Eind hoven ls benoemd tot tijdelijk bonds voorzitter van den Ned. R.K. Bond van Hotel-geëmployeerden „St. An- thonius" No. 1230 van H. G. de Wolf te Purmerend piS Sm Wit speelt en wint. Nieuwe Oploswedstrijd. Met boven staand probleem vraagt een nieuwe wedstrijd in het oplossen van dam- vraagstukken aan. Wekelijks wordt één probleem of andere opgave ge plaatst. Elke maand wordt een prijs van f 5,beschikbaar gesteld voor dien oplosser die de meeste goede auteursoplossingen inzendt; bij meer dere candidaten beslist het lot. De oplossingen kunnen van een gehee- le maand tegelijk ingezonden wor den. Voor het vinden van bij-op lossingen wordt een maal per drie maanden een prys van f 2,50 uitge loofd. Oplossingen worden gaarne inge wacht aan het adres: B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING. No. 1225 van D. Douwes te Utrecht. Wit speelt naar 41, 20, 4, 1, z44, 4540. 7 en wint. Aardig stukje, zuiver en gaaf. IJMUIDEN. Aangekomen 14 Jan.: m.s. MALLARD (stukg.) van Londen; m.s. INSPECTEUR MELLEMA van Londen; 15 Jan.: m.s. TESSY van Westervik voor Zaandam; s.s. UT- KLIPPEN nr. 2 van Hernosand; s.s. L1SBETH van Narvik met bestem ming Hoogovens. Aangekomen te Rotterdam: 14 Ja nuari; URMAJO (ijzer) van New Castle, CARIBIA (klei) van Gran- gesmouth, ASH (ledig) van Bergen, ALOETTE (stukgoed) van Londen, HAZEWIND (machine-onderdeelen) van Dundee; 15 Januari: EMPIRE SNITE (ledig) van Cherbourg, JA- MARITA (papier) van Gothenburg, EDWARD G. JANEWAY (salpeter) van Tokopilla, ZEELAND (hout) van Soederham. TILLY GROSBY (ledig) van Rouaan. Vertrokken 14 Jan.: sleepboot SEAMAN LC. 21 naar Southampton; m.s. PATRIA naar Londen; m.s. SI- GYN naar Malmö; s.s. NOORDWIJK naar Cardiff; s.s. IRIS naar Liver pool; 15 Jan.: m.s. NEZO naar Im- mingham. AMSTERDAM. Vertrokken 13 Jan.: m.s. TABIAN van Batavia. Telegrafisch bereikbaar zijn de na volgende schepen; Aldebaran, Al- genib, Algorab, Amstelkerk, Cottica, Delftdijk, Edam, van Heutsz, Johan van Oldenbarnevelt, Maaskerk, Nij- kerk, Pericles, Randfontein, Socrates, Stuyvesant, Talisse, Tarakan, Tji- manoek. HILVERSUM I 301 M. 7.20 Gev. progr. 7.50 Ochtendwijding. 8.00 Nieuws. 8.20 Ochtendklan- ken. 9.0o Balletmuziek. 9 30 Wa- terst. en politieber. P.45 Muziek bij den arbeid. 10.45 De Zonne bloem. 11.15 Viool en piano. 1L45 Krijgsgev. verre Oosten. 12.00 Ted Powder. 12.30 Hoe Nederland den vrede wint. 12.35 Balletmuziek. 13.00 Nieuws. 13.20 Orgelconcert. 15.00 Voor de vrouw. 15.15 Be roemde orkë6ten. 16.00 Godsd. halfuurtje 16 30 Liederen van Bantock 16.45 Voor de kleuters, 17.00 Jeugdkrant. 17.30 Spaansch- Zuid-Amerik. klanken. 18.00 Mu sette 18.30 Voor den arbeid. 18.45 Tonv Schifferstein. 19.00 Nieuws. 19.15 Reportage. 19.30 Métropole- orkest. 20.00 Nederland herrijst. 20.15 Concertgeb.-Orkest22.15 Mensch en maatschappij. 22.30 Om het haardvuur. 23 0o Nieuws, 23.15 Avondwijding. Wilhelmus. HILVERSUM II 415 M. 18.00 Nieuws. 18 30 George Frank. 19.00 plano. 19.30 Nederl. strijdkr. 20.00 Variatie-concert. 21.00 R.V.D. 21 15 Eddv Walls. 21.45 Avond- wijding. "22.00 Nieuws. 22.15 Kérstviering ln de bezetting. Wilhelmus. Directeur; J. j. W. Boerrigter. Waarn. Hoofdred.: Mr. L Schlichting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2