Seyss-Inquart beschuldigd Nood in de Betuwe Iraansche kwestie voor de U.N.O. Indonesië reeds „vrije staat"? Bedeesde eenzelvige man werd meedoogenloos moordenaar HIJ WILDE NEDERLAND TOT SLAVERNIJ DRENGEN Wederopbouw van Dresden Het weer. Versnelde repatrieering door de lucht Dr. Van Mook ziek Het standpunt van Iran 300 vliegtuigen Tachtigduizend menschen wonen" tusschen Arnhem en Tiel De moeilijkheden bij de telefoon 69ste JAARGANG No. 23445 DONDERDAG 17 JANUARI 1945 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week PROCES NEURENBERG Godsdienstige opleving in Rusland NIEUWE REGELING voor SERVIESCOED V. naar den zeebodem Er zit schot in... Nergens wonen menschen als menschen ALGEMEENE BIDDAG STAD EN OMGEVING Klachten en materiaal gebrek Nog geen verhooging gas- en lichtrantsoen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Woensdag hield de Ameri kaansche aanklager te Neuren berg, Atherton, zich bezig met Seyss-Inquart. Na zijn verraderlijke rol in Oos tenrijk, aldus Atherton, werd Seyss- Inquart tot rijkscommissaris „ge promoveerd", om „toegerust met de ondervinding, die hij onder Frank in Polen had opgedaan", zijn laat ste en meest begeerde taak op zich te nemen: het tot slavernij brengen van Nederland. Hierbij ging hij meedoogenloos te werk. Volgens .zijn eigen woorden in documenten, die Woensdag ter tafel kwamen, veranderde Seyss- Inquart van een bedeesden een- zelvigen man in Weenen tot een meedoogenloos moordenaar in Amsterdam. In Augustus 1939 schreef Seyss- Inquart ln een brief aan Hlmmler: ..Een van mijn voornaamste eigen schappen welke ik als een nadeel beschouw is mijn bescheidenheid, die bijna bedeesdheid is. Ik kan me een voudig niet naar voren dringen." In Maart 1941 zei de rijkscommissaris van Nederland in een rede te Am sterdam: „Wij zullen de joden neer slaan waar we ze ook ontmoeten en zij die zich bij hen voegen, moeten dé consequenties dragen." Atherton illustreerde beklaagde's wreedheid met deze rede en een an dere in Januari 1943 te Den Haag uitgesproken, waarin Seyss-Inquart zeide: ..We moeten hard zijn en zelfs nog harder worden tegen onze tegen standers. We blijven mens'clfelijk, om dat we ónze tegenstanders niet mar telen. we blijven echter hard. omdat we ze moeten vernietigen." Door zijn gezag over de S.S.-politie Is Seyss-Inquart verantwoordelijk voor de beruchte daden van deze eenheden in Nederland. Verder werd hij beschuldigd van plundering van Nederlandsch bezit en deportatie van bijna een half mil- Pater Leopold Brown, die geduten- de 13 jaar ue eenige katholieke pries ter in de Sovjet-Unie was, deelde in een interview met de „Boston Tra veller" mede, dat als gevolg van de gevaren en de ellende van den oorlog in Rusland een opmerkelijke geloofs beleving valt waar te nemen. Naar zijn schatting heeft 70 pet. van het Russische volk het geloof aan God behouden, ofschoon mil- lioenen geen gelegenheid hebben ge meenschappelijke godsdienstoefenin gen te houden. Hoewel hij verklaarde, dat de her leving van den godsdienst ln de Sovjet-Unie in verband stond met patriotisme en met bidden om hulp tegen den Duitschen invaller, meen de pater Brown dat deze geloofsher- nleuwing zal blijven voortbestaan en groeien, omdat Jonge mannen en vrouwen de ziel van deze herleving waren. Hij voegde hieraan toe. dat de Sovjet-autoriteiten deze indrukwek kende beweging met „welwillende verdraagzaamheid" schijnen gade te slaan Voor het herstel van een ge- organiseerden godsdienst is er echter een zeer groote behoefte aan geeste lijken. Tot aan de recente heropening van het Klooster der Heilige Maagd, waar Russische orthodoxe priesters worden opgeleid, was geen enkele Christelijke theologische school ge opend. Naar schatting 18 millloen Roomsch-Katholleken bezitten vol gens pater Brown nog maar één kerk. n.l. zijn vroegere parochiekerk te Moskou. Duitschlands beroemde cultuur centrum Dresden, waarvan 75 per- cent door de Amerikaansche en Brit- sche bommenwerpers werd vernield, zal de eerste stad in de Russische zone zijn, die wordt opgebouwd. Den zwaarsten luchtaanval kreeg Di'psden te verduren op 13 Februari 1945. Op den veertienden volgde een zware Amerikaansche aanval Volgens een schatting van de autoriteiten van Dresden zijn in deze raids onge veer 250.000 menschen gedood bin nen 24 uur. Waarschijnlijk een nog grooter uitwerking dan de atoombom op Hirosjima of Nagasaki had. Hoen slavenarbeiders en 117 duizend Nederlandsche Joden. De schuld voor de massa-deporta tie van 60.000 Weensche Joden naar Polen, waar velen hunner voor de moordfabrieken der nazi's bestemd waren, werd op den 38-Jarigen lei der van de Hitlerjeugd, Baldur von Schirach gelegd. De Amerikaansche assistent-aanklager kapitein Drexel, las voor het tribunaal Schirach's eigen blufferige verklaringen voor, waarin bil zeide, dat hij als gouver neur „tiénduizenden en nogmaals tienduizenden van Joden naar het ghetto van het Oosten had gedre ven." Schirach is eveneens direct in verband" gebracht met de confisca tie van kerkelijke eigendommen te Weenen. Voorts was het de taak van von Schirach, het nazi-regiem te besten digen door den geest der jeugd te vergiftigen en een agressieve oor logvoering voor te bereiden. „Dit gif zal de beklaagden lang overleven," aldus de aanklager. Daarna ging de prosecutle over tot de bewijsvoering tegen Bormann, die met de 21 levende nazi's ln staat van beschuldiging ls gesteld, hoewel de autoriteiten over het algemeen ge- looven, dat hij met den „Filhrer" in den strijd 'om Berlijn ten onder ging. Verwachting tot Vrijdagavond: Oostelijke wind met matige vorst in liet Noorden van het land, nog kans op overtrekkende wolkenbanken, overigens helder tot licht bewolkt. Zon onder 17.01. Maan 16.45 9.34. Zon op 8.39, L.K. 25 Jan. BATAVIA, 16 jan. (A.N.P.-Ane- ta). De Ned.-Indisphe Regee- ringsvoorlichtingsdienst heeft be kend gemaakt, dat binnenkort een begin zal worden gemaakt met een dagelijkschen luchtdienst in beide richtingen tusschen Nederland en Ned.-Indië, zoodat ongeveer 509 tot 600 passagiers per maand kun nen worden getransporteerd. Dit zal de repatrieering zeer zeker be spoedigen. De Luitenant-Gouverneur-Generaal, dr. H. J. van Mook, die zich reeds gedurende de laatste dagen van zijn verblijf ln Nederland minder goed gevoelde, is door influenza eenige dagen te Cairo opgehouden. Zijn toe stand is thans evenwel zoo, dat hij hoopt met het eerstvolgende K.L.M.- vllégtuig naar Indië door te reizen. De delegatie van Iran op de U-N.O. beeft Woensdag opdracht gekregen van haar regeering het geschil met dé Sovjet-Untè inzake Azerbeidsjan by de U.N.O. aanhangig te maken. De min.-pres. van Iran, Hakimi. heeft in het parlement het standpunt van zijn regeering uiteengezet. Over de betrekkingen met de Sovjet-Unie verklaarde Hakimi: „De règeering heeft alles gedaan om de betrekkin gen met de Sovjet-Unie te baseeren op solide beginselen. Wij hadden tel verheldering, van onze betrekkingen met de Sovjet-Unie voorgesteld ons naar Moskou te begeven. De regee- ringen van Engeland en Amerika heb ben ons gevraagd of wij in be ginsel bereid zouden zijn erin toe te stemmen, dat afgevaardigden uit de drie betrokken mogendheden zich naar Iran zouden begeven;. Wij wachten hier al eenige maanden op. Een dergelijke commissie moet toe zicht uitoefenen op de voorbereidin gen voor het terugtrekken der vreem de troepen voor 2 Maart 1946. Het iraansche parlement, de Maijlis, heeft het aftreden der re geering besproken. De afgevaardigden besloten aan den premier Hakimi een brief te richten, waarin zij aan dringen op zijn aftreden. Men ver wacht thans elk oogenblik zijn ont slagaanvrage. Woensdagavond had de Iraansche delegatie op de UNO nog niets on dernemen ter uitvoering van de in structies uit Teheran, die haar op droegen de interventie van de UNO te vragen in de kwestie met de Scvjet-Unie. Z. Em. Joannes Kardinaal de Jong heeft Woensdag een bezoek gebracht aan H. M. de Koningin in het paleis aan het Lange Voorhout. Uitgeleide gedaan door baron Rengers, kamer- heer van de Koningin, verlaat Z. Em. het paleis na het bezoek. De verstrekking van servies goed aan oorlogsslachtoffers «ai binnenkort eindigen. Binnen 3 ft 4 weken zal voor serviesgoed een nieuwe distributieregeling uitkomen. 300 vliegtuigen van de Royal Navy ter waarde van ruim zes millloen pond, zullen in de golven van den Stillen Oceaan verdwijnen. Alle bruikbare deelen zijn er afgeslcopt. cioch vele toestellen zijn nieuw en komen zoo uit de kratten. De Military Courts in Duitscbland hebben zware straffen gesteld op het ongeoorloofd passeeren van de Duit- sche grens door Nederlanders. (Van onzen eigen verslaggever) Men schrijft medio December 1945, als een officieel man van het Commissariaat Noodvoorziening het officieele woord spreekt: met den woningtoestand in de Betuwe is het ergste leed geleden: er wa ren 84 noodgevallen, waarvan er nu 70 zijn opgelost. En opgeruimd en gezellig doet de radio haar duit in het zakje erbij: „Er zit schot in!" Het ls één maand later, dat wij op een klaren, schoonen vriesdag morgen^ een jongen dorpsdokter volgen op zijn triesten gang. Tegen een puinhoop, waantit het grillig karkas van een gevel steekt, hangt een varkenekot nog zoowat overeind. Het spekdler slobbert gulzig zijn voer en knort boosaardig' naar het snuf felend kalf naast aich. Ze hebben het er ook niet ruim. die twee, want een ruw getimmerd houten schot ontneemt hun de helft van hun do mein, waar immers hun meesters,, de menschen, ln den nacht slaap en verkwikking zoeken. Vader en moeder met de Jongste tusschen zich ln. Daarnaast twee meisjes. Een ladder reikt naar het kippenhok, boven. Onder het stukgeschoten dak, met bossen stroö gestept, staan twee andere britsen. De wind komt ijzig door de breeds naden ea scheuren Bij den buurman, aan de overzij, zijn ze uit de kleine kinderen. Daar deelen de ouders samen een stroo- matras en daarnaast staan twee heusetielijke ledikanten. Eén voor de volwassen dochter en één voor den kleermaker, die er in den kost ligt. Wat verderop zoekt een tu berculeus meisje in de huiskamer- keuken-deel genezing. Moeder en zustfr slapen met haar ln het één persoons bed en och, het varken naastaan ls 's nachts doorgaans nogal rustig. Wi| gaan verder en worden stil. Drie gezinnen in twee kamers. Een slaap- vertiek-stal met een Juten lap er- tussrhen. Wéér een kippenhok als éér. kamer-flat voor vijf menschen. Het went. werkelijk, het went. Als we er tien hebben afgedaan, vragen we al tiet meer naar de elfde. Tachtig duizend mensehen wonen er nier in de Over- en Miüden-Betu- we, waar acht maanden lang liet geveld van den oorlog woedde. Tach tig duizend zijn er, die er geen schuld San hebben, «lat juist (in land slagveld werd. Tachtig duizend ver schoppelingen. over wier nooden njbn kwansuis gesproken heeft, maar die men niet lenigde. Zij zijn toeli opgelost. Er zit schot ln In het Fordje met den Aesculapius loorop rijden we tusschen Arnhem «n TteJ langs de gehavende bongerds <n door de verwoeste dorpen. En de tokter geeft ons over aan een ande ren dokter en aan nóg een en nóg <en. Maar er ls weinig variatie. Ner gens wonen hier menschen als men- In Utrecht zijn de eerste bananen aangekomen. Voor kinderen beneden de zes jaar zijn deze heerlijke vruch ten nog onbekend, daar zij ze nooit gezien zullen hebben. Smaken zullen ze hun, ondanks dat, zeker en den ouderen niet minder. schen. Nog altijd niet. na acht maanden bevrijding, na den zomer, die in den winter over ging. En als we ergens met zoo'n goeden, ouden dokter, zooals alleen het platteland ze kent, heete koffie zit ten te drinken, zucht hij: „Ik ga hier weg, naar de stad, naai- Den Bosch. Zóó speel ik het niet langer klaar." Geen huis, geen kast met boeken, 'geen auto. Een woonkamer en een slaapkamer. Samen met zijn groote dochter. In Den Haag zetelt het Algemeen Commissariaat voor den Wederop bouw. Daar worden achter bu reaux plannen gemaakt. Voor noodwoningen en permanenten bouw. Maar komt er daar wel eens iemand van achter die schrijftafels vandaan, om ter plaatse te gaan kijken? En hoe komt het. dat de vanwege dezen dienst te bouwen noodwonin gen, die uiterlijk 1 December 1.1. zou den zijn opgeleverd, op het oogenblik vrijwei nog nergens geheel gereed zijn? En waarom moesten deze in „regie-bouw" opgetrokken stulpen zoo om en nabij de f 5500 per stuk kosten, een prijs, waarvoor nog niet zoo lang geleden een aardig land huisje neergezet kon worden? En wat mankeert er aan de standaard-con structie dier bouwsels, of was het wellicht heel gewoon, dat met het Kerst-stormpje, dat over de Betuwe woei, de daken van verscheidene der gloednieuwe behuizingen het lucht ruim kozen? Al deze vragen en nog veel meer willen wi| trachten een volgende maal te doorgronden. De toonaangevende Indonesische bladen beweren, volgens U. P„ dat de „republiek" reeds een „vrije en souvereine staat" is, zoodat Sjahrlr met het volste recht Van Mook een „buitenlandsch gezant" noemt, zy verwachten overigens niet veel van Van Mook's voorstellen, die hij Zaterdag uit Nederland zal mee brengen. Sjahrlr heeft medegedeeld, dat de technische detailleering van het be roep. dat gericht zal worden tot de organisatie der Vereenigde Volkeren, thans wordt uitgewerkt. Het beroep zal waarschijnlijk per telegraaf of per brief rechtstreeks naar Londen wor den verzonden. Het is echter nog niet bekend op welke wijze het zal geschieden. SJahrir heeft Soekarno's „residen tie" te Batavia betrokken. Soekarn® maakt op het oogenblik een toch# door Midden-Java en zal. naar me» verwacht, a.s. Zaterlag te Djokjakarta terug zijn. Sjahrlr zal dan naar Djok jakarta reizen voor het voeren van besprekingen met Soekarno In de onlangs verschenen encycliek „Quemadmodum" over het lot van de kinderen, welke encycliek gericht was aan de Kardinalen, Aartsbisschoppen en Bisschoppen van de geheele wereld, heeft de H. Vader hun de opdracht gegeven, in alle diocesen een algemee- nen biddag voor te schrijven om God te verzoenen en om hun geloovlgetl te doordringen van de groote nood zakelijkheid om door middel van ge bed, goede werken en aalmoezen hulp te verleenen aan de behoeftige ea verwaarloosde jeugd. Na de bevrijding is de P.T.T. in Haarlem bestormd met een lawine van ongeveer 12300 brieven, die voor het meerendeel dringende verzoeken om herplaatsing van te lefoontoestellen behelsden. Er is sinds Mei met man en macht by de P.T.T. gewerkt, om eenige orde te brengen in den chaos, dien de Duitschers hebben achtergelaten. Zoo is men er in geslaagd in Zut- phen 1200 toestellen te achterhalen die al op weg waren naar Dilitsch. land. Het teleftoondistrict Haarlem, dat het grootste in Nederland is en ongeveer loopt van Noordwij- kerhout tot en met Texel, waarby de Wieringermeer is inbegrepen, bevat ruim 100 centrales en het behoeft niemand te verwonderen, dat er, gezien de slechte materiaal- positie, vele klachten over de sto ring zijn. Vele jonge krachten heb ben een anderen werkkring geko zen, die betere perspectieven bood, maar het gevolg hiervan is, dat men thans niet over voldoende be- routineaïde arbeidskrachten be schikt. Bovendien is vocht de grootste vijand waarmede men te kampen heeft en hieraan is voor- loopig weinig te doen, omdat zoo lang loodkabel ontbreekt geen ver betering is aan te brengen. De sto. ringsdienst bij de P.T.T. in Haar lem is wel het centrum van klach ten er wordt zelfs gesproken van ruim 700 storingen maar een ieder gelieve met de uiierst moei lijke materiaal-positie rekening te houden. Naar aanleiding van het dezer dagen in een der plaatselijke dag bladen gepubliceerde bericht be treffende een over eenigen tijd te verwachten verhooging der gas- en electriciteitsrantsoenen, brengen de directies van het gas- en van het electriciteitsbedrijf ter kennis aan de inwoners van Haarlem en om liggende gemeenten, dat van een verbetering der kolenpositie voors hands nog geen sprake is, zoodat niet op een spoedige verhooging van de rantsoenen voor gas en electriciteit mag worden gerekend. In verband met de kolenposilie der bovengenoemde bedruven wordt den verbruikers ernstig aan geraden, zulks in hun eigen be lang, dé rantsoenen, welke zyn toe gestaan, niet te overschrijden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1