Radio Herrijzend Nederland uit den aether Hongarije wordt een republiek Slavenarbeid" gewraakt gearresteerd De „Oranje" heden naar Indië Reorganisatie van „GROENENDAAL" Nederland heeft een bijzonderen tol moeten betalen HABSBURGERS Verjonging en verfraaiing Lichting 1945 naar Indië 69ste JAARGANG No. 23447 o ZATERDAG 19 JANUARI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week Nog geen bl^vend radio-bestel K.R.O. hervat zijn uitzendingen Het weer PROCES NEURENBERG 77 SEYSS-INQUART WAS BIJZONDER IJVERIG Prinses Juliana licht ongesteld Bijzonder onderwijs in Beieren Geert Ned. troepen naar Duitschland Zeemiiiciens uit Indië 1 Juli terug? NIEUWE HAARLE COURANT Zondagmorgen zal „Herrijzend Nederland" niet langer meer de radio-uitzendingen verzorgen, maar de Stichting Radio Neder land in den Overgangstijd", al dus minister Van der Leeuw Vrijdagavond „Op de Brug". Na dank gebracht te hebben je gens „Herrijzend Nederland" voor de uitzendingen, wees spr. er op. dat een blijvend radio-bestel Zon dag nog niet zal intreden. De regeering' heelt gemeend, dat belangrijke aangelegenheden in ons land, tenzij In nood- nen worden afgedaan. De rechten van de oude omroep- vereanlglngen moesten echter ge ëerbiedigd worden, voorzóver dat in het kader van een Ned. Omroep mogelijk was. Het spreekt vanzelf, dat voorloo- plge oplossing welke de regeexing tot stand trachtte te brengen, een com promis moest zijn. Wij hebben getracht, aldus de mi nister, de omroepvereenigingen ,te be wegen tot een vrijwillige samenwer king in een algemeen programma dat door de Stichting Radio Nederland ln den Overgangstijd in overleg met hen zou worden vastgesteld. Deze op zet is mislukt. De omroepvereenl- glngen ga ven er de voorkeur aan zoo veel mogelijk ln eigen hand te hou den en gaven te kennen deze samen werking, waarbij leder behalve het eigene ook het geestelijk eigendom van een ander zou helpen veraorgcn. slechts te kunnen aanvaarden wan neer de wet hen daartoe zou dwin- 8®n. Aan de Stichting Is nu toever trouwd de algeheele uitvoering van het radioprogramma. Het pro gramma wordt voor het grootste deel voorbereid door de omroep- vereeniglngen zelf. De Katholieke Radio Omroep komt Zondag weer in den aether. In de St. Vituskerk te Hilver sum zal een plechtige H. Mis worden opgedragen, waarhij prof. J. B. Kors O. P„ voorzittervan den K.R.O., de predikatie houdt. Vele plannen, die reeds lang in voorbereiding waren, kunnen nu ten uitvoer worden gebracht. Op godsdienstig gebied zal naast de kerkuitzendingen veel aandacht geschonken worden aan de liturgie van den dag Bovendien wordt er lederen K.R.O.-dag een medita tieve uitzending gegeven, getiteld: „De ziele luistert...." Het licht baken van Henri de Greeve blijft op hét programma staan. Had de K.R.O. vroeger de Ka tholieke Volksuniversiteit, thans is hiernaast een zusterorgaan opge richt: ,.De Radio Kunst Aca demie". Daarnaast wordt een nieuwe rubriek geopend, waarbij critlsche beschouwingen van film, kunst en litteratuur gegeven wor den. Een speciaal gedeelte zal wor. den ingeruimd aan de aföeeling letteren, waarbij ook aan jongeren gelegenheid wordt gegeven uit eigen werk voor te dragen. Er zijn uitgebreide programma's samen gesteld voor de vrouw, voor kin deren, de rijpere jeugd, zieken en de katholieke militairen. Zeer veel aandacht wordt be steed aan de luisterspelen. Zooals men weet heeft de K.R.O. een prijsvraag uitgeschreven, ten einde auteurs te bewegen tot schrijven over te gaan. Ook de K. A. zal aan het woord komen, alsmede de ver schillende standsoxganisaties. Voorts wordt een nieuwe rubriek geopend, getiteld: ,,De ronde tafel", waarin onderwerpen, die aanleiding geven tot tegenspraak, voor de microfoon behandeld zul len worden. De K.R.O. en N.C.R.V. zullen uitzenden op 301 M.; de V.A.R.A., A.V.R:0. en V.P.R.O. op 415 M. Volgens radio Boedapest heeft de Hongaarsche minister-president verklaard, dat in Hongarije, nog deze maand de republiek zal wor den uitgeroepen. Er zijn twee dingen in de nieuwe regeling, waarbij de regeering zich niet kan neerleggen. Vooreerst komt het haar voor, dat de eischen, waar de Stichting voorbereide programma- stof voor uitzending ln aanmerking komen, té strak zijn om een behoor lijk fuctionneeren van het nieuwe apparaat mogelijk te maken. Zij heeft voor den overgangstijd geen a,aai moet worden voldaan, wil door bezwaar tegen den eisch van een geqtialificeerde meerderheid van 3 op 5 in de programma-coördinatiecom missie. maar zij moet ernstig ln ver zet komen tegen de mogelijkheid, dat één enkele vereeniging hier vol strekt veto-recht zou hebben. In de tweede plaats meent de re geering, dat het verlangen van het Interkerkelijk overleg ln 'radio-aan gelegen beden, waarbU de kerken aanspraak maken op zendgelegen- heid ook buiten de eigenlijke gods dienstoefeningen om, billijk is te achten. I)e regeering behoudt zich dan ook voor, binnenkort op deze punten in gemeen overleg met de Staten-Generaal terug te komen. Verwachting tot Zondagavond: In den nacht lichte vorst, over dag temperatuur om het vries punt, meest zwaarbewolkt, geen neerslag van beteekenis, zwakke wind. Zon onder 17.04. Maan 19.18 10.32. Zondag zon 8.37—17.05. Maan 20.3410.52. Maandag zon op 8.30. Ililllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilll De aanvoer van koude lucht uit Duitschland maakt op het oogen- blik plaats voor aanvoer van min der koude lucht uit Oost-Frankrijk, aldus deelde men ons op het Meteorologisch Instituut te De Bilt mede. Hierdoor zal de tem peratuur ietwat stijgen, wat hiet zeggen wil, dat de vorst voorbij is. Wel zal overdag de temperatuur om het vriespunt zijn ten des nachts lichte vorst de plaats van matige vorst innemen. De tendenz is, dat het weer iets milder wordt, doch of de vorstperiode voorbij zal zijn valt nog steeds niet "te zeggen. NEURENBERG, 18 Januari. (A.N.P.) Het thema „slaven arbeid" beheerschte den eer sten dag, die door de Fransche proseeutie gebruikt werd. om hun bewijsstukken aan te Me den. Jacques Herzog begon zijn zeer uit voerige documentatie over dit onder werp met de vaststelling, dat het re- cruteeren van buitenlandsche arbei ders voor de Dultsche industrie geen spontaan gevolg was van de behoeften der Dultsche oorlogsindustrie. Herzog wees Goerlng, Keitel, Speer en Funk aan als mannen, die naast Sauckel de grootste verantwoordelijk heid dragen voor dit hoofdstuk van de Dultsche misdaden, doch ook Seyss- Iuquart werd door den aanklager ln hooge mate mede schuldig geacht. Herzog liet uitdrukkelijk uitkomen, dat ln Holland de maatregelen, die Seyss nam ter uitvoering van de po litiek van Sauckel, veel strenger wa ren dan elders. Toen aan het slot van de aan klacht cijfers over aantallen sla venarbeiders uit het Westen ge geven werden, bleek weer dat Ne derland, dank zij den IJver, waar mee Seyss de verlangens van Sau ckel inwilligde, den bijzonderen tol heeft moeten betalen. Als het totaal der ln Nederland tot arbeid ln de Dultsche oorlogsindustrie gedwongenen werd volgens offl- cleele Nederlandsche statistieken 431.000 genoemd, maarr Herzog voegde eraan toe, dat dit cijfer zeer onvolledig is, daar er de sy stematische menschenjachten van 1944 en de deportaties van 1945 niet ln begrepen zijn. Het laatste hoofdstuk van Herzog's INNSBRUCK, 18 Jan! (AFP). Hoewel de aanwezigheid van de Habsburgers in Oostenrijk onlangs officieel weid gedementeerd, kon digt een communiqué van den Oostenrijkschen minister van Bin- nenlandsche Zaken heden aan, dat Karl-Rudolf en Ludwig von Habs- burg op 15 Januari te Innsbruck zijn aangekomen. Ter gelegenheid van de aankomst der aartshertogen ln Oostenrijk is een brochure, die de restauratie der Habsburgers eischt, verspreid In Ti rol door den monarchistischen „Reichsbund". De iveensche correspondent van tie Dally Mail meldt, dat twee broe ders van Otto van Habshurg ln Innsbruck zijn gearresteerd. Volgens de Dailv Express hebben Otto en zijn beide broeders den laat- sten tijd regelmatig reizen gemaakt tusschen Liechtenstein en Oosten- rijksch Tirol, waarbij zij gekleed zou den zijn ln Fransche uniformen. Na een desbetreffende vraag van de Oostenrijksche regeering heeft de Fransche bevelhebber in Oostenrijk verklaard, dat de houding van Frank rijk ten opzichte van het herstel der Habsburgers neutraal is, daar dit een binnenlandsche Oostenrijk sche aangelegenheid ls. aanklacht was het meest dramatische. Het omvatte de behandeling van de gedeporteerden, die volgens Herzog „onder misdadige omstandigheden moesten leven." De arbeiders werden op verminderd rantsoen geplaatst zoo dra door overmatige arbeidsuren (66 uur per week) hun prestatie vermin derde. „Zij traden dan ln de categorie der onnutte krachten, welker vernie tiging door nazi's beoogd werd," Blijkens een Dultsche statistiek had Nederland ln Februari 1943 van de westelijke landen het hoogste aantal gedeporteerde arbeiders. Volgens deze Dultsche cijfers werkten toen 154.000 Nederlanders ln het Reich, 135.000 Franschen 'en 131.000 Belgen. Het motorschip „Oranje" ver trek1 heden van Southampton uit naar Indië. Het schip is thans Nederlandsch hospitaal schip en geheel met Nederlandsch personeel bemand- Men deed daartoe een keuze uit alle pro vinciën. „De Oranje", die uitsluitend ern stige patiënten uit Indië naar Ne derland zal brengen, zal over on geveer 2 maanden terug zijn. Men hoopt, dat het schip rechtstreeks naar Rotterdam zal komen. Naar wij vernemen is H. K. H. Prinses Juliana licht ongesteld. Zij meet het bed houden. De Beiersche regeering heeft een wet op de verhouding kerk en staat aangenomen, welke bepaalt dat ou ders voortaan de vrije keuze hebben voor het zenden ,van hun kinderen naar de bijzondere of openbare la gere school. Godsdienstonderwijs wordt weer als normaal leervak óp de scholen Ingevoerd. Voorts meldt A.N.P. nog dat het militaire bestuur van Beleren vandaag de communis tische partij heeft erkend als lande lijk georganiseerde partij en haar toegestaan op landelijke basis te werken. Mgr. Bubraka, de Bisschop van Plnsk in Polen, is door de Sowjet- autoriteiten uit zijn diocees verdre ven. Alle Bisschoppen die sinds het begin van den oorlog waren be noemd, en wier aantal 18 bedroeg, zijn thans uit hun diocesen ver bannen. Uit het jaarverslag over 1944 van het Openbaar Slachthuis te Gronin gen blijkt, dat er ln dat Jaar 4233 varkens en 2404 speenvarkens wer den geslacht, welke ln hoofdzaak voor het Dultsche bezettingsleger be stemd waren. Vanwege het ..Bloemenkwartier" Hilversum-Zuld ls vandaag aan Prin ses Margriet te SoestdUk een oorkon de aangeboden. Het wandelbosch „Groenen- daal", de trots en in de oor logsjaren niet minder de groote zorg van ieder rechtgeaard Heemstedenaar, die nog' een weinig interesse heeft voor na tuurschoon, wordt gereorgani seerd. Daarmee is men niet gisteren of vandaag begonnen, maar men heeft zeer kort na de bevrijding met frisschen moed dit werk ter hand geno men. In de eerste plaats is men be gonnen de bunkers en tankvallen met den meest mogelijken spoed op te ruimen. De dienst plantsoenen van Open bare Werken heeft de grootst mo gelijke aandacht geschonken aan de totaal leeggehakte strook langs den Heerenweg, die niet minder dan 530 m. lang en tien m. breed is en waar tot September 1944 prachtige groepen boomen en hees ters prijkten. Men is begonnen alle restanten op te ruimen en eiken te planten. Deze strook heeft niet alleen groote waarde als afsluiting en als bron van schoonheid, maar haar voornaamste taak is de rest van het bosch te beschermen tegen de uitdrogende zeewinden. Hoewel op den duur geen boom tegen deze zeewinden bestand is, kunnen vooral eiken vele jaren den strijd volhouden. Daarna is men begonnen met het eind van de Adrienne- of Fotten- laan, waar eens een mooie groep Douglassparren stond. Op dezelf de plaats komt weer dezelfde soort' boomen- Voorts zullen: in den drie hoek Adriennelaan—Kastanjelaan— Torenlaan 7000 dennen worden ge plant van een tweejarig soort. Na tuurlijk zullen al deze 7000 dennen niet pp dit oppervlak van 12'5 m. bi) 10 m. kunnen blijven staan; zij worden dan ook regelmatig uit gedund, doch in elk geval kan op dit punt in den loop van ongeveer tien jaren een fraaie hoek ont staan. Verder worden niet alleen aan het eind van de Sparrenlaan, maar ook ten Zuid-Westen van deze laan tal van dennen, esch- doorns, haagbeuken en heesters in den grond gezet. Ook de omgeving van den in gang aan den Glipperweg wordt onderhanden genomen. Een der fraaiste deelen van „Groenendaal", de Belvedère, is leelijk toegetakeld. Alle zijden van dezen berg worden thans volgezet met jonge dennen. De paden, die naar den uitkijktoren leiden, zijn afgezet met prikkeldraad en dit is 't eenige wat men van de Duitschers heeft overgenomen. Er is dus geen schijn van kans, dat de lieve jeugd, precies als voor eenige jaren, dwars door den jongen dennenaanplant naar beneden zal kunnen glijden! Wie eenigszins bekend is in Groe nendaal, zal uit deze beschrijving hebben begrepen, dat in het alge meen de buitenkant het meest be schadigd is. De Waterdel, de Den- nenberg, een prachtig Sparren- 's-GRAVENHAGE, 18 Jan. In tegenspraak met verschillende geruchten en onjuiste kranten berichten verneemt het A. N. P., dat er op het oogenblik geen sprake is van een bezetting van een deel van Duitschland door Nederlandsche troepen. De lich- tinc 1945, welke thans gekeurd wordt en vermoedelijk in Mei as. In zijn geheel onder de wapenen zal zijn, is volledig bestemd voor den dienst in Indië. Slechts een zeer gering contingent zal ver moedelijk in Nederland blijven. De op het oogenblik ter beschik king van het departement van Oor log staande gezagstroepen hebben als voornaamste taak de bewaking der interneeringskampen. Hun aan tal laat evenmin afzondering van een belangrijk contingent voor an dere doeleinden toe. Bovendien zal eveneens een deel der gezagstroe pen bestemd worden voor den dienst in Indië, vooral waar onder deze troepen het enthousiasme voor den dienst in Indië groot is. Be langrijke contingenten gezagstroe pen zijn trouwens reeds op weg naar de Oost. Voor de bezetting van een deel van Duitschland, zooals dat o.a, door België is gedaan, zou een aan zienlijk aantal troepen noodig zijn. Een luxe, welke Nederland zich op het oogenblik niet kan veroorlo ven. Naar wij vernemen, zouden maat regelen in uitvoering zijn om zee- miliciens, die in Nederland zijn opgekomen en sinds 10 IVfei 1940 onafgebroken in werkelüken dienst zijn, uiterlijk 1 Juli 1946 terug to doen keeren uit Oost- en West- Indië ter demobilisatie. laantje en een vrij groote opper vlakte jonge dennen, die de „be schermers" voor dekkingsgaten en andere nonsens graag met den grond gelijk hadden willen maken, zijn gespaard gebleven. In totaal worden 2000 boomen en 17000 heesterstrui ken geplant. Hoewel alle werkzaam heden nog niet zijn afgeloopen en de ingetreden vorst deze aanmer kelijk vertraagt, is het toch zeker, dat in het komende seizoen „Groe nendaal" wederom een welkom recreatieoord zal zijn. waar dui zenden uit de groote steden zullen komen om zich te ontspannen- Daartoe is één ding noodig. Alle jonge aanplant moet worden beschermd en het is te hopen, dat n;et alleen de boschwach ters maar ook het publiek daar toe zullen medewerken. Vooral de jeugd zal zich de noodige zelf- beheersching moeten opleggen. Dan zal Groenendaal binnen een tiental jaren zoo mooi worden als het nog nooit is geweest en iedereen, die het bosch bezoekt, zal daarvan kunnen genieten. VP Een kijkje op het ivandelbosch „Groenendaal"waar velen in den laatsten oorlogswinter hun hak- en zaaglust hebben botgevierd. Het berooide bosch is nu weer gedeeltelijk van jongen aanplant voorzien. Op den voorgrond ziet men een aantal kleine, jeugdige dennetjes

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1