DE GAULLE GAAT HEEN Engelsch ambassadeur te Batavia benoemd Belgische regeering weigert referendum Kardinaal Von Galen ..Leeuw van Munster" Speciale opdracht tot snelle regeling der moeilijkheden Wat bedoelt de motie-Van Poll? Iran voor Veiligheidsraad 69ste JAARGANG No. 23448 o MAANDAG 21 JANUARI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week Oorzaak ligt in een conflict met de communisten Het weer Van Mook nog in Cairo Kabeljauw zonder bon Koning Leopold zendt een open brief Poppen voor de prinsesjes Hoofdbestuur Ned. Roode Kruis GOUWLEIDER TIESSLER WILDE HEM OPHANGEN De koopvaardijpeet van onze jongste Prinsesliet zich niet onbetuigd bij het verjaringsfeest van haar petekind. Een deputatie o.l.v. gezagvoerder J. Graffelman kwam een groote matrozenpop „Janmaat" brengen en Prinses Margriet ioas er reuzen blij mee. Ook de twee andere Prinsesjes kregen een pop en zoo werd het ondanks de ziekte van Prinses Juliana toch nog een echt feest (Foto Willem van de Pol) OPMERKELIJKE WOORDEN VAN BIDAULT 100.000 tot leniging van den nood Engelsch commentaar Christison prijst onze soldaten Veerdienst Enkhuizen Stavoren gestaakt NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT PARIJS, 24) Jan. (AFP). Het kabinet van generaal De Gaulle heeft Zondagavond medege deeld, dat generaal De Gaulle het „onherroepelijk" besluit heeft genomen zich definitief uit het politieke leven terug te trekken. Een spoedzitting van het kabi net op Zondagmorgen werd door De Gaulle abrupt verlaten. De crisis ontstond omdat De Gaulle weigerde toe te stemmen in een verdere verlaging van bet legerbudget, waartegen hij zich verzette „met het oog op de in ternationale situatie." De betrekkingen, tusschen de link- sche partijen, met name de commu nisten, en de Gaulle waren de laat ste dagen steeds meer gespannen gé worden. De communistische leiders vielen onlangs de regeering openlijk aan en spraken hun voorkeur uit voor een coalitie der communisten en socialisten. Volgens goed ingelichte bronnen is het echter mogelijk, dat weliswaar een lange crisis is te voorzien, maar dat deze zal eindigen met de vor ming van een nieuwe regeering-De Gaulle. Een teeken voor de mogelijkheid van een verzoening wordt gezien in het feit, dat de M.R.P. bereid Maandag afzonderlijk met de com munisten en socialisten te conferee- ren, en door het artikel van Blum in de „Populaire", dat de socialisten, zooals in het verdeden, alleen aan een drie partijen-regeering willen deelnemen. De Gaulle is voornemens zoo spoe dig mogelijk Parijs te verlaten, omdat hil niet wenscht, dat zijn persoon het voorwerp van agitatie wordt. Zijn eerst voor hedenavond aangekondig de radiorede zal zoo geen doorgang vinden. Verwachting tot Dinsdagavond; Weer daling van temperatuur, onder invloed van matigen, In hel Noorden van het land tijdelijk krachtigen wind tusschen Oosten Zuid-Oost. Afnemende bewolking. Overigens droog. Zou onder 17.07. Maan 21.48— 11.09. ZOn op 8.35. Officieel wordt medegedeeld, dat de toestand van dr. Van Mook aan merkelijk is verbeterd. Zoo mogelijk zal hij Woensdag de reis naar Ba tavia voortzetten. Dezer dagen wordt in Rotterdam verwacht een lading van ongeveer 1500 ton bevroren kabeljauw uit Canada. De kabeljauw zal zonder inlevering van bonnen in de win kels verkrijgbaar zijn. BRUSSEL, 20 Jan. (Belga). Vol gens een mededeeling van den eer- Sten minister heeft koning Leopold een brief gericht tot de regeering om haar voor te stellen op een door het parlement te bepalen da tum een referendum te houden over zijn persoon, nadat beide dos siers, dat van het secretariaat van den koning en dat van de regee ring, gelijktijdig zouden worden gepubliceerd. „Indien de natie zich niet klaar en duidelijk te mijnen gunste uit spreekt, zal ik aftreden," zei de Koning. „Indien de Belgen daaren tegen mij hun vertrouwen be krachtigen, zal ik het uitoefenen van mijn prerogatieven hervat ten." In haar antwoord heeft de re geering verklaard, dat zij niet kan ingaan op het voorstel van een volksreferendum, daar het parle ment de wettelijke weergave is van den souvereinen wil der natie. Zaterdagochtend is een deputa tie van de koopvaardij in het pa leis Soestdijk ontvangen om prin ses Margriet, het peetekind van de koopvaardij, geluk te wenschen met haar derden verjaardag. Kapitein A. J. Graffelman sprak Prins Bern- hard toe en daarna de kleine prin sesjes. Hij overhandigde prinses Margriet een pop, voorstellende een matroos van de koopvaardij en ook de andere prinsesjes kregen een dergelijke pop. Hannie, het 14-jarig dochtertje van kapitein Graffel man, bood Prins Bernhard een fraai bouquet bloemen aan met het verzoek deze te overhandigen aan Prinses Juliana, die verhinderd was bij de ontvangst aanwezig te zijn. Het dagelijksch bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft tot directeuren benoemd de hee- ren jhr. G. M. Verspyck en mr. W. Veenstra. De heer A. van Emden, hoofd der afd. algemeene zaken, zal optreden als algemeen secreta ris der directie. Uit geheime documenten van den „waarnemenden leider" Martin Bormann, bleek Zater dag dat Indertijd de efsch ge steld werd Graaf Clemens Augustus von Galen, bisschop van Münster, één der drie Dult- sche prelaten die door Z. H. den Paus tot het kardinalaat verheven zijn, in het openbaar op te hangen, meldt A. P. Deze eisch volgde op een- bittere aanklacht tegen den door de nazi's ingevoerden genade-dood, In een preek van Kardinaal Von Galen, waarin hij de Puitsche moeders waarschuwde, dat hun zonen, die van het slagveld terugkeerden, af gemaakt zouden worden „als oude paarden, die kreupel geworden wa ren", omdat ae niet langer produc tief waren. De documenten kwamen echter te laat ln Neurenberg aan, om door den procureur-generaal in het pro ces tegen de 21 Oorlogsmisdadigers gebruikt te worden. „Na de ministersconferentie heeft Goebbels met mij een preek van den bisschop van Münster besproken. Hij waas op dat oogenblik niet ln staat te neggen, welke doeltreffende maat- ïegelen op dat oogenblik genomen konden worden", schreef Tiessler ln het verslaK van deze bijeenkomst, die Op 13 Augustus 194i te Bferlijn werd gehouden. „Ik zei hem, dat men naar mijn meening slechts één maatregel kou treffen, namelijk den bisschop van Münster op te hangen en dat ik den Reichsleiter Bormann reeds dienovereenkomstig had ingelicht". Op een tweede en meer urgent pleidooi voor de executie van Von Galen, antwoordde Bormann„het doodvonnis zOu zeker terecht zijn de oorlogstoestand ln aanmerking' genomen, staat het echter zeer te beaien, of de Führer het bevel voor een dergelijke maatregel zal willen geven". Ondanks voortdurende en bittere aanvallen van den „Leeuw van Mün ster", raadde Goebbels aan, zich wat te matigen, zeggende, dat men „wraak moest nemen, niet ln een toestand van emotie, maar in koe len bloede. In de politiek moest men weten zijn tijd te belden...." Dr. Edmund Walsh, vice-presi dent van Georgetown University ln Washington en adviseur van rechter Jackson ln zake de gods dienstvervolgingen, verhaalde dat bij een gelegenheid 20 leden der Gestapo bij Von Galen binnen drongen om hem te arresteeren. Toen zj) bij Von Galen binnenvie len, riep de bisschop smalend: „zijn jullie maar met zijn twinti gen. Ik kom dadelijk. Even mijn jas en hoed halen", en verdween vervolgens ln zijn kamer. Hij kwam terug' in vol bisschop pelijk ornaat, met mijter en staf, alsof hij een groote plechtigheid ging bijwonen. „Klaar" zei Von Galen. Zelfs Hitler's geharde Gestapo durfde h'em onder deae omstandig heden niet weg te voeren, temeer daar duizenden menschen zich bui ten verzameld hadden, om te zien hoe dit zou afloopen. Daarna heb ben ze nimmer meer getracht hem te arresteeren. ael Walsh. Door bemiddeling van Mgr. Ver riet, Apostolisch Vicaris van Cüra- cao werd van de „Bisschoppelijke Hulpacties" een kostbare zending de kens, schoenen, onder- en bovengoed ontvangen, tezamen 12.000 stuks ten bate van onze oorlogsslachtoffers. LONDEN, 19 Jan. (A.N.P.— Aneta). Sir Archibald Clark Kerr, Engelsch ambassadeur te Moskou, is benoemd tot speci aal ambassadeur te Batavia. Het Engelsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft naar aanleiding van deze benoeming het volgende communiqué uitgegeven Zooals bekend is Z. M. regeering verlangend behulpzaam te zijn bij het bevorderen van een spoedige regeling van de huidige politieke moeilijkheden in Ned. Oost-Indië. Een dergelijke regeling is zeer wen- schelijk, niet slechts voor een be vredigende uitvoering van de mili taire taak, die zij op zich heeft ge nomen namens de gealleerden ten tijde van de Japansche overgave, doch ook in het belang van het al gemeene welzijn van de volken van Ned. Oost-Indië en voor het herstel van vrede, stabiliteit en de wel vaart in Zuid-Oost-Azië in het al gemeen. Te dien einde heeft Z. M. regeering onlangs te Londen verdere besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van de Neder landsche regeering, onder wie dr. Van Mook, de Luitenant-Gouver neur-Generaal, die nu op weg is naar Java. Met toestemming van de Neder landsche regeering heëft Z. M. re geering nu als een specialen maat regel besloten, dat de Right Hon. Sir Archibald Clark Kerr, GCMG, 's-GRAVENHAGE, 19 Jan. De Regeeringsvoorlichtlngsüienst deelt het volgende^ mede: Blijkens pers berichten maakt men zich in Ned.- Indië een onjuiste voorstelling van de strekking van de door de Twee de Kamer aangenomen motie-Van Poll. De strekking van de zending eener commissie uit beide Kamers der Staten-Generaal is geen andere dan dezen door eigen waarne ming de voorlichting te verschaffen, waaraan zij behoefte gevoelen. De gedachte is dan ook onjuist, dat de uitzending dezer commissie het door de regeering en namens haar door den Lt.-Gouverneur-Generaal te voeren beleid zou gaan door kruisen. De delegatie van Iran heeft Zaterdag den Veiligheidsraad formeel verzocht, de situatie tusschen Iran en Rusland be treffende Azerbeidsjan aan een onderzoek te onderwerpen. De kwestie TurkijeRusland zal echter nog niet voor de UJST.O. ge bracht worden. Volgens A.P. heafc een Turksche autoriteit verklaard, dat de buitenlandsche politiek van zijn regeering er op gericht is den onofficieelen Russisphen eisch op Turksch grondgebied te weert taan, maar dat Turkije het geschil thans niet voor de U.N.O. zal brengen. De Fransche minister van Buiten landsche Zaken Bidault heeft Zater dag voor de U.N.O. verklaard, dat er zonder natuurlijk Duitschland mee te tellen, 13 Europeesche staten met te zamen 160 millioen Inwoners niet op de U.N.O. vertegenwoordigd wa ren. Dit stemt tot nadenken. Voorts verklaarde hij, dat Frankrijk zijn be langen heeft over de geheele wereld, maar vooral op het Europeesche con tinent. Door sommige diplomaten werden Bidault's woorden uitgelegd als een stap ln de richting van de ontwik keling van het Fransche leiderschap over de Europeesche landen ln de Vereenigde Naties. Mr. Thomas J. Watson, een bekend Amerikaansch philantroop, heeft een bedrag van f 100.000 aan Prinses Juliana ter beschikking gesteld als bijdrage tot leniging van den nood van het Nederlandsche volk. H.K..H. heeft dit bedrag overeenkomstig de bedoeling van den schenker verdeeld onder de daarvoor in aanmerking komende instellingen. Z. M. ambassadeur te Moskou, zich naar Batavia zal begeven als een speciale ambassadeur, ten einde Z. M. regeering in te lichten over de ontwikkeling en om op alle mo gelijke wijze behulpzaam te zijn in het bereiken van een vriendschap pelijke en bevredigende regeling Sir Archibald Clark Kerr, de Britsche ambassadeur te Moskou, die den Engelschen opperbevelheb ber te Batavia zal adviseeren en bijstaan, is vorige week te Londen aangekomen om aanwezig te zijn bij de algemeene vergadering van de Vereenigde Volken. Hij zal nu binnen eenige dagen naar Moskou terugkeeren en hij zal zich dan direct van de Russische hoofdstad naar Batavia begeven. Hij wordt tegen het einde van de volgende maand te Batavia verwacht. De „Times" schrijft in een com mentaar op de missie van Sir Archibald Clark Kerr naar Java o.m.: Behalve het verschaffen van materiaal voor eventueele regee- rings beslui ten zal -de reis van Clarlc Kerr er toe moeten bijdragen, de publieke meening, die verontrust ia over de vraag of de Britsche regee- ring met geweld een wettige mani festatie van nationale verlangens wil onderdrukken, gerust te stellen. De speciale correspondent van da „Daily Telegraph" te Batavia zegt: Hij gaat als bemiddelaar, niet als arbiter. Zijn groote ervaring in da diplomatie kan van de grootste waarde zijn in een situatie, welker belang verre boven dat van deze eilanden uitgaat. In het belang vfn i den vrede in Azië is het een gebie dende èisch, dat de een of andera oplossing wordt gevonden om een ernde te maken aan de revolutie. Sprekende over de rol van dr. Van Mook in de komende onder handelingen verklaart de „Daily Telegraph": „Een poging tot het bereiken van een overeenstemming wordt zeker niet geholpen door het voorstel van het Nederlandsche parlement om tegen den raad van de regeering in een parlementaire commissie naar Java te zenden. De gedachte aan zulk een vertragende actie moet verlaten worden." In Engelsche kringen te Londen, legt men er den nadruk op, dat Sir Archibald Clark Kerr zeker niet naar Batavia gaat als scheids rechter. Hij gaat om te zien welk advies en welke hulp hij kan bie den bij het regelen van een pro. biefm, dat Engeland in het bij zonder wenscht te zien opgelost, gezien het bijna dagelijksch ver lies van Engelsche levens, welke dit met zich brengt. In een brief aan admljjal Helfrich prijst luitenant-generaal Christison het gedrag van de soldaten van het Ned.-Indische leger gedurende de operaties in Passarminggoe en Ka- bajoran. Christison schreef o.a.: „Ik zou gaarne zoowel het uitste kende werk, dat door Nederlandsche soldaten verricht is ln de gebieden van Passarminggoe en Kabajoran bh het herstel van wet en orde als het vertrouwen, dat z4j genieten onder de plaatselijke bevolking, onder uw aandacht willen brengen. De daden van deze soldaten zijn voorbeeldig geweest en ik zen ben en hun be velhebber willen feliciteeren". Britsche Gurkha-troepen hebben Zaterdag ruim 200 Indonesische Christenen geëvacueerd uit een dorp bij Tandjong Priok, omdat radicale elementen onder de Indonesiërs hadden gedreigd hen te dooden, als zc niet tot het Mohammedaansche geloof overgingen. Ze zullen nu aan de zorg van de protestantsche kerk in Batavia worden toevertrouwd. De veerdienst EnkhuizenSta voren is Zondagochtend wegens ijsgang gestaakt- In den treinen loop is geen wijziging gekomen. Met ingang van 20 Januari kunnen wederom op plaatselijk nader te be palen tijdstiopen aanvragen voor rubberlaarzen worden ingediend bij de dtstributiedlensten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1