De crisis in Frankrijk Gevechten in Griekenland DUITSCHE MASSAROOF „X"-beweging in actie Communisten stellen Gouin voor als regeeringspresident vrij van belasting Hakimi afgetreden WALCHEREN Het weer INDONESIË VOOR DEN VEILIGHEIDSRAAD Rampzalige gevolgen voor ons land C.C.D. blijft actief Holland-England-Club 69ste JAARGANG No. 23449 o DINSDAG 22 JANUARI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week NAAR DRIE-PARTIJEN OPLOSSING? 40.0Q0 DOLLAR Kruidenkoopman, zoon van de zon De effectenregistratie weer een eiland Op verzoek der Oekraïne Met een landingsvaartuig worden zieken en lichamelijk zwakken aan boord van het m.s. „Oranje" gebracht Mgr. Lemmens in ziekenhuis opgenomen Repa'trieering van kinderen uit Ned.-Indië Manifest voor Nat. Omroep Trawler stootte op wrak PROCES NEURENBERG Commissaris der Koningin als getuige Sir Archibald Clark Kerr, de Britsche ambassadeur te Mos kou, die als speciale gezant van de Engelsche regeering naar Batavia zal worden gezonden, We zien hem hier in gesprek met Bevin STAD EN OMGEVING Op Triniteits-Lyceum Staking bij hoogoven- bedrijf duurt voort NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De Fransche communistische partij heeft Maandagavond aan de socialisten voorgesteld een com- munistisch-socialistische regeering te vormen, met een communist aan het hoofd. Het voorstel was vervat in een brief van den communistischen leider Jacques Dnclos, waarin deze zei, dat de M.R.P. geweigerd had deel te nemen aan een regeering met een communist aan het hoofd, en waarin hij verder vroeg, of de socialisten nog steeds vasthielden aan de vorming van een drie-par- tiien-regeering. De communisten hebben reeds een candidaat aangewezen voor de op volging van De Gaulle, n.l. Maurice Thorez. Deze heeft echter de deur open gelaten voor een socialistischen president eventueel minister van Staat Vincent Auriol. De Assemblée zal vermoedelijk niet eerder dan Woensdag overgaan tot de verkiezing van een nieuwen pre sident. Hoewel Thorez aanvankelijk had verklaard, dat hij zijn candidatuur voor het presidentschap zou hand haven, is volgens de laatste berich ten Gouin door de communisti sche party voorgesteld als candi daat voor het presidentschap van De commissie voor administratieve en budgetaire aangelegenheden van de U.N.O. heeft besloten, dat de te benoemen secretaris-generaal een sa laris van 20.000 dollar en een toe lage van eveneens 20.000 dollar zal ontvangen, alles vrij van belasting. Hij zal voor vijf Jaar worden be noemd, waarna opnieuw een benoe ming voor vijf Jaar kan volgen. TEHERAN, 21 Jan. (Reuter). Een spreker in het Iraansche par lement heeft vandaag medege deeld, dat de Sjah de ontslagaan vrage van Hakimi heeft geaccep teerd. Morgen zal het parlement in een geheime zitting de keuze van een nieuwen minister-president bespreken. De overlevenden van de 36e Ame- rikaansche Infanteriedivisie hebben generaal Clark ervan beschuldigd een „massamoord" van hun kameraden op zijn geweten te hebben, omdat hij het oversteken van een snelvlieten- den stroom tijdens den Italiaanschen veldtocht van 1944 bevolen had. De overlevenden eischen een onderzoek van het congres inzake deze aange legenheid. Een vijftig-jarige Japansche koopman in kruiden en brandhout HiromtSji Kamazawa maakt aan spraak op den keizerstroon van Jcgpan. Hij heeft een verzoekschryt tot Generaal Mac Arthur gericlit „om de ware dynastie op den troon terug te brengen en een historisch onrecht uit te wisschen." De nieuwe pretendent weet zijn verbazingwekkende aanspraak te ondersteunen met een aantal his-> torische documenten, die moeten bewijzen, dat de voorouders van Keizer Hirohito 554 jaar geleden door intrige en moord den troon, die in het bezit was van zijn fa milie, overweldigden. Verder ver wijst hij naar documenten en an- dere gegevens, die zich in het par-, ticulier bezit van den keizer en van de familie van wijlen Prins Konoye zouden bevinden. Hoe fantastisch het geval ook moge klinken, het wordt nog versterkt door het feit, dat reeds gedurende eeuwen vele leden van Hiromisji's familie zijn vermoord. Zijn vader stond onder voortdurend toezicht van de politie en hij zelf wordt volgens zijn zeggen meedoogenloos achtervolgd door de Japansche gestapo. IIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIMlIllllllllllllllllllllllillll Over de effectenregistratie zullen hedenavond om 19.15 uur voor den zender Hilversum I in een korte me- dedeeling van de afdeeling effecten- registratie. van den Baad voor rechts herstel richtlijnen voor het publiek worden gegeven. de Fransche regeering. Vermoedelijk zal dit de vorming van een drie- partijen-regeering mogelijk maken. De voormalige Fransche premier, de radicaal-socialist Herriot, wordt volgens A.P. genoemd als een van de drie candidaten voor het president schap. De drie groote partyen zouden hem In deze functie kunnen aanvaar den. Onder de Fransche bevolking ont staat een merkbare nerveuze stem ming. Voor de tweede maal ziet men zich in eenlge weken zonder regeering op een van de beslissende momenten van de wereldgeschiede nis. De groote partijen doen wan hopige pogingen om een formule te vinden, die de formatie van een nieuwe regeering een kwestie van uren zou maken. Het bureau voor opinie-onderzoek heeft vorige week in Frankrijk een „proefstemming" gehouden, volgens welke 32 pet. van de Fransche be volking een drie-partijen-regeermg wenscht. 30 pet. was voor een socia- listisch-communistische samenstel ling en negentien procent voor een combinatie van M.R.P. en socialisten. De overige negentien procent had geen meening. De laatste van de vler enorme gapingen ln de zeedijken van Walcheren, veroorzaakt door de R.A.F. "gedurende den winter van 1944, 'zal a.s. Donderdag gesloten worden. Sedert de bevrijding heb ben Nederlandsche ingenieurs met behulp van Brltseh materiaal dag en nacht gewerkt, om deze gaten te stoppen en liet eiland droog te leggen. Voor dit werk hebben ze gebruik gemaakt van dezelfde be tonnen booten, die op D-Day over het Kanaal gesleept werden en die deel uitmaakten van de kunst matige haven, gebruikt voor de landing en invasie van de Nor- mandisehe kust. Iedere boot weegt meer dan 4000 ton. Drie der gaten ln den zeedijk van Walcheren zijn reeds dichtgemaakt. In tegen woordigheid van Nederlandsche en Brltsche militairen zal nu Donderdag liet vierde en laatste gat gesloten worden. Verwachting tot Woensdag avond; Matige vorst des nachts, over dag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Plaatselijk overdrijvende wolkenvelden, ge leidelijk met toenemenden Oos tenwind. Z«n onder 17.08, Maan 22.59 11.25, Zon oD 8.34. LONDEN, 21 Januari. (Reuter.) Oekraine heeft gevraagd het Indo nesische probleem voor den Veilig heidsraad te brengen. In het schrijven van de Oekraine aan den Veiligheidsraad betreffende Indië wordt o.m. gezegd: „Naar de meening van de Oekrainsche re geering vormt de situatie in Indië een bedreiging voor het behoud van den internationalen vrede en veiligheid. Zooals bekend, spelen zich in Indië sinds eenige maan den gevechtshandelingen af, welke gericht zijn tegen de burgerbevol king ter plaatse, en waaraan zoo wel door Engelsche als Japansche strijdkrachten wordt deelgenomen." Sir Archibald Clark Kerr, Britsch gezant te Moskou, die Maandag met een speciale opdracht naar Batavia zal gaan, is met een transport-Dakota- vllegtulg uit Manston (Kent) ver trokken. Hij vliegt naar Meskou en zal vandaar zijn reis vla Cairo, Kara chi, Calcutta, en Singapore voortzet ten. Hij wordt 30 Januari te Batavia verwacht. De Engelsche koning heeft aan Sir Clark Kerr den titel van baron verleend. 156 geïnterneerde burgers uit Malaug op Oost-Java, worden van daag te Batavia verwacht. De reis wordt gemaakt onder bescherming van het T.K.R. In totaal zullen de komende weken 14.000 geïnter neerden op weg naar de hoofdstad zijn. Met het aankomen van deze geïnterneerden verwacht men eep ernstig huisvestingsprobleem. Woensdag zal Sjahrlr zich naar Djokjakarta begeven voor hernieuwde besprekingen met Soekarno. Volgens Indonesische bronnen zal op deze conferenties beslist worden, wie de a.s. onderhandelingen met de Neder landers zal lelden. Terwijl reeds eenigen tijd be richten melding maakten van onrust en zelfs gevechten lil Griekenland, heeft de toestand zich nu plotseling ernstig toe gespitst. Het Grieksclie kabinet zal vandaag een uitzonderingswet ratificeeren. De communisten roepen het volk op zich gereed te houden voor een al- gemeene staking en om zoo noodig de wapens op te nemen tegen een uitbreiding van de „X"-beweging, een royalistische organisatie. De se- ini-militaire X-formaties staan on der offcieren, die tijdens de Duitsclie bezetting gediend hebben ln de Duitsclie „veiligheidsbataljons" en die sindsdien weer in het geregelde Grieksche leger zijn opgenomen. Ook collaborateurs zijn ln dienst. 2000 Monarchistische rebellen trok ken Maandag Kalamata binnen, ter wijl de regeering snel gemotoriseerde troepen erheen stuurde in een po ging de beginnende revolte den kop in te drukken. De royalisten trokken zich voor de regeeringstroepen terug in een dorp 8 km. van Kalamata, en verschansten zich daar. Premier Sofoulis heeft te Kalamata en Sparta, waar 60 personen in bot singen tusschen politie en royalisten gedood werden, krijgsraden ingesteld om vonnissen meteen uit te voeren. Politie bewaakt het Hof van Justitie, daar men vermoedt, dat de royalisten archieven, de „Quislings" betreffende, willen vernietigen. Het centrale comité van de È.A.M. komt Dinsdagavond bijeen teneinde de door de Party te nemen houding vast te stellen. In een brief verklaart Gromyko aan de U.N.O bij den Veiligheids raad er op aan te moeten dringen de Grieksche kwestie krachtens art. 35 van het handvest te bezien. Een excuus voor bet verblijf van Brit- sche troepen ln Griekenland acht hij om militaire redenen onmogelijk, terwijl deze aanwezigheid ook voor de blnnenlandsche situatie van hes land nadeellg ls. Het verblijf der troepen in Griekenland wordt „met behulp van gewapende macht in de Grieksche blnnenlandsche situatie intervénleeren" genoemd Volgens de laatste berichten wordt de toestand in Kalamata door de re geering beheerscht. De aankomst van den torpedobootjager „Kreta" en van gemotoriseerde strijdkrach ten heeft de situatie verbeterd.. Hedenmiddag om vier uur loopt een ultimatum aan de rebellen af. De ongeregeldheden, die uit Sparta gemeld worden, zijn van niet zoo ernstig'en aard als die ln Kalamata. Z. H. Exc. Mgr. dr. J.'H. G- Lem mens, bisschop van Roermond, is ter observatie in het St. Lauren- tiusziekenhuis te Roermond opge nomen. BATAVIA, 22 Jan. (A.N.F.-Aneta). De bestrijding van de mazelen-epl- demie vordert thans zoodanig, dat bet, behoudens onvoorziene omstandighe den, ln den loop van Februari moge lijk zal zijn, het transport naar Ne derland van kinderen, die nog geen mazelen hebben gehad, te hervatten. Er heeft zich een comité gevormd, dat zich tot het Nederlandsche volk heeft gericht met een manifest, ten einde den bevoegden autoriteiten met den mees ten aandrang te verzoeken, zonder concessies aan een verouderd en onsamenhangend radiobest el, met de grootst mogelijke voortvarendheid te streven naar de totstandkoming van een waarlijk Nationalen Omroep. Tot de onderteekenaars behooren o.m. prof. dr. Th. Rutten, hoogleeraar aan de R.K; Universiteit te Nijmegen en dr. Jos. M. A. F. Smits van Waes- berghe S.J. De stoomtrawler IJm. 87 is op de Noordzee nabij Wijk aan Zee op het wrak van het m.s. „Aloeran" gestooten. Daar het schip niet uit eigen beweging vrij kon komen werd om assistentie gevraagd, waarop de sleepboot K.M. 3 te hulp snelde. Deze slaagde er na een uur in de trawler vrij te maken en naar de vissdhershaven te iJmui- den te brengen. NEURENBERG, 21 Jan. De Fransche aanklager heeft thans lange staten met getallen aan het tribunaal overhandigd be treffende den door de Duitschers ln Nederland gepleegden massa- roof. Eind 1943 hadden de Duit schers 600.000 varkens, 275.000 koelen en 30.000 ton vleesch ln blik naar Dnitschland gesleept. In totaal werd tijdens de bezet ting voor 300 mlllioen gulden aan landbouw- en veeteeltpro ducten geroofd. 56 percent der locomotieven werd gestolen; van de 30.000 goederen wagons verdwenen er 28.950s van de 1950 personenwagons gingen er 1466 in Oostelijke richting en van de 300 electrische wagens 215, terwijl van de 37 dleseltrelnen er 36 naar Duitschland verhuisden. Voorts werd anderhalf mlllioen ton scheeps- ruimte door de Duitschers in beslag genomen, alsmede een millioen fiet sen en 600.000 radiotoestellen. De materieele schade aan het Nederlandsche vermogen sinds 1 Sept. 1939 bedraagt 25 milliard 725 mlllioen. De totale staatsuitga ven, tengevolge van de Duitsclie bezetting bedroegen gemiddeld drie honderd mlllioen gulden per maand. Hierin zijn begrepen gedwongen bydragem voor oorlogvoering ln Rus land. Het experiment met de Oost compagnie kostte ons 26 millloon 670.000 gulden. Door deze maat regelen ontstond een enorme toe name van den geldvoorraad met alle gevolgen van dien. Voorts had een onnoodige wegvoering van den goud voorraad plaats, uitsluitend in het belang van de Duitsche machtheb bers. Tenslotte kwam zelfs Roart van Tonningen ln verzet, toen commis saris Fi&ehböck in December 1943 voorstelde de gedwongen Nederland sche bijdrage voor de Duitsche oor logvoering ln Rusland te verdub belen en dus te brengen op 75 mil lioen per maand. Uit een brief aan Seyss biykt dat zelfs in deze krin gen het besef was doorgedrongen, tot welke rampzalige gevolgen de opheffing van de deviezengrens voor Nederland had geleid. Overigens zette de ontwikkeling' zich op den zelfden voet voort, daar slechts eenlge zeer onvoldoende maatregelen ter verbetering werden genomen. De onkostennota van Seyss-ln- quart, welke Nederland moest beta len, bedroeg achttien milliard gul den. Het fonds voor den Rijkscom missaris bedroeg 27 mlllioen gul den. Interessant ls nog, dat bij de ver plichte inlevering van het muntgeld slechts 7.8 percent van de 14 mll lioen gulden werd gedeponeerd. Op 10 Mei 1940 werd ln den Nieuwen Waterweg een Nederlandsch schip tot zinken gebracht, dat 937 haren goud, tot een bedrag van 22 mlllioen. afkomstig van de Nederlandsche Bank, naar Engeland moest vervoe ren, 816 baren, ter waarde van 19 mlllioen werden gelicht en als krijgs buit verbeurd verklaard. Jlir. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, commissaris van de Koningin te Utrecht, tijdens de bezetting voorzitter van het College van Vertrouwensmannen, zal te Neurenberg voor de Nederlandsche prosecution als getuige charge verschijnen. Het doel van zijn dag vaarding is de aanklacht, zooals deze in de reeks van documenten is neergelegd, in den algemeenen zin te bevestigen. Hij zal in het bijzonder verklaringen afleggen over de germaniseeringspolitiek in Nederland en over de Duitsche terreur. De C. C, D. en de politie, die ge durende enkele maanden een ver scherpte actie tegen den gifhandel voeren, hebben ongeveer 180.000 kg. levensmiddelen ln beslag genomen, waaronder 23.000 kg aardappelen, 34.000 kg vleesch en vet, 23.582 kg visch, ruim 52.000 kg granen, zaden en peulvruchten, meer dan 5.000 eieren en 600 kg suiker. Naast veel andere artikelen kwamen onder de in beslag genomen goederen nog voor: 18.540 kg steenkool, 6000 kg vlaslint, 44.204 sigaretten en siga ren, ruim 1.000 kg tabak, 245 pak ken lucifers, 13.000 stuks textiel en een bedrag van 2.140 francs. Op het Triniteits-Lyceum aan den Zijlweg is een club gevormd, die den naam draagt van: Hol landEngland-Club. De leden van deze club stellen zich ten doel zoo goed mogelijk Engelsch te leeren spreken en trachten dit doel te verwezenlijken door op de wekelijksche bijeen komsten van de club met elkaar in het Engelsch te converseeren. Deze club staat onder leiding van den heer Michon, leeraar aan dit Lyceum, terwijl het bestuur bestaat uit: P. Babeliowsky, voor zitter; B. te Marvelde, secretaris en N. Renne, penningmeester. Het clubblad van de Holland England-Club heet „Brittannia" en verschijnt tweemaal per week. In het conflict bij de N.V. Ko- ninklij'ke Ned. Hoogovens- en Staal fabrieken te IJmuiden is nog geen oplossing gevonden. Wegens de staking van de over.isten ligt de walsery nog steeds stil.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1