UNO EN INDONESIË Frankrijk uit de impasse? A Sjahrir acht momenteel een inmenging voorbarig Arnhemsche tragedie voor Neurenberg Ex-geinterneerden uit Malang te Batavia aangekomen ONZE KERKTORENS trokken artillerie-vuur aan Eerste transport uit Praag Nederl. kringen gereserveerd Foto 's getuigen Het weer Gouin opvolger van De Gaulle? Amerika zal geen diplomaat zenden Radio-luisterwedstrijd bracht f200.000.- op 69ste JAARGANG No. 23450 o WOENSDAG 23 JANUARI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week Gecompliceerde situatie De Spaansche kwestie Leopold schrijft opnieuw aan Van Acker HET KAN VERKEEREN! Ongeveer 500 kerken hebben het in den oorlog moeten ontgelden Victor Emanuel ill zal aftreden STAD EN OMGEVING Afscheid P. N. Loerakker Hoofdbestuurder van „Deus Dedit" Rechtbank verklaarde zich onbevoegd NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Sjahrir heeft Dinsdag ver klaard. dat de Indonesiërs zeer gevoelig zijn voor de belangstel ling van de wereld, maar dat zy er de voorkeur aan zouden geven, dat de Britten op Java blijven, zoolang niet alle Ja panners weg zijn, aldus meldt A. P. „Indien de Britten zich thans terugtrekken," zei hij, „zouden de Japanners kunnen weigeren de wa penen neer te leggen en weerstand kunnen bieden." Sjahrir hoopt, dat de Engelschen voldoende overtuigd zijn van de bekwaamheid van het Indonesische beheer en niet zullen aarzel.n Java te verlaten, zoodra de taak der geallieerde mogendhe den beëindigd zal zijn. Hij voegde er aan toe, dat zijn regeering geen enkel beroep op de Vereenigde Na ties had gedaan, en dat het in haar bedoeling lag slechts tot een dei-gelijken stap over te gaan, indien alle pogingen, om tot een regeling te komen, zouden falen. Dr. Manoeilski ls tot zijn voorstel omtrent Indonesië gekomen na ont vangst van vele telegrammen van In donesisehe nationalistische groepen, die hem verzochten hun zaak aan de Ü.N.O. voor te leggen. Engeland zal nu moeten beslui ten of het al of niet gebruik zal maken van zijn veto-recht, ook in verband met de actie inzake Griekenland. De toestand In geen der belde ge bieden ls echter van dien aard, dat eenlge drastische maatregelen zooals economische boycott, verbreking van de diplomatieke betrekkingen of ge wapende actie, vereischt zouden zijn. In offk-leele Nederlandsche kringen in Londen bewaart men een gereser veerde houding inzake het verzoek van de Oekraïnlsche delegatie. De Ne derlandsche delegatie wacht op richt lijnen uit Den Haag. Over het alge meen maakte men zich in Ned. krin gen niet al te zeer bezorgd over de kwestie, daar in Manoeiiski's brief de kwestie der Nederlandsche souverei- nlteit over Indonesië niet werd aan gevallen. Men schijnt geneigd te zijn het als een kwestie te beschouwen, welke in de eerste plaats Engeland aangaat. Door deze Russische klacht tegen de Britsche politiek in Indonesië en Griekenland is de voortgang van U.N.O. gecompliceerd en wordt de nieuwe veiligheidsraad voor den eersten toets der eenheid van de groote vijf geplaatst. Aan Britsche zijde twijfelt men of de Sovjet-Unie een meerder heid van zeven in den raad kan krij gen om deze kwesties aan de agenda toe te voegen. De Sovjet-stap com pllceert enorm het hangende probleem van den benoeming van een secretaris generaal voor de U.N.O. Hiervoor is overeenstemming der groote vijf noo- dlg, welke nog niet is bereikt. De aanhangig gemaakte kwesties kunnen j.een doos van Pandora" van andere problemen openen. Syrië en Libanon willen hun klachten ook aanhangig maken. Polen zou graag willen dat de U.N.O. den status over woog van de Poolsehe troepen, die nog onder geallieerd commando staan. Wit-Rusland wil den steun van de U.N.O. om de nazi-oorlogsmisdadigers in Spanje in handen te krijgen. De Grieksche eerste minister. So- foelis, heeft betreffende de actie der Sovjet-Unie om de kwestie van de aanwezigheid der Britsche troepen in Griekenland voor den veiligheidsraad tr brengen verklaard, dat de Britsche troepen met volledige instemming der Grieksche regeering en in volle dige samenwerking met de regeering tot het herstel van de orde in Grie kenland zijn. Wysjtnski, het hoofd van de Sovjet-delegatie, is vanuit Berlijn in Engeland gearriveerd. Dr. Giral, min.-pres. van de in het buitenland gevormde voorloo- pige Spaansche xepublikeinsche re. geering, heeft verklaard, dat de gedelegeerde van Mexico op de al- gemeene vergadering van de U.N.O. de aangelegenheid der erkenning van zijn regeering naar voren zal brengen. Mexico zal hierbij, vol gens Giral, ondersteund worden door Guatemala, Panama en Ve nezuela. (Reuter.) BRUSSEL (U. P.) Pirenne, ae secretaris van Koning Leopold, heeft in een schrijven aan premier Van Acker, het standpunt van den Ko ning inzake het onderwerp van zijn persoon, nader toegelicht. Hij ver zoekt het witboek waarin de regee- rlng- de stukken van het dossier Leopold III wil openbaren, evenals het boek dat de Koning over de om streden onderwerpen, in het bijzon der over het onderhoud te Berchtes- gaden. wil uitgeven, pas twee we ken na de verkiezingen te publicee- ren, opdat de verkiezingen niet de kwestie Leopold tot middelpunt zul len krijgen. De aanklacht van den Fran- schen aanklager te Neurenberg werd Dinsdag gesteund door foto's en schriftelijke getuigenis sen, waaruit bleek, dat de Duit- schers te Arnhem het plunderen organiseerden door het inzetten van speciale eenheden en zelfs borden plaatsten met bijv. „zur Beutestelle." De Hollandsche verbindingsofficier Jan Witlox uit Vught die Arnhem even nadat de stad was gevallen, was binnengekomen, zeide dat de Duit- schers niets achterlieten, zelfs geen huisraad, geen deurknoppen, geen toilets. Hij zeide dat Arnhem verdeeld was in secties en dat iedere sectie was toegewezen aan een speciale een heid, die meeBtal onder commando stond van officieren der Duitsche val schermjagers. Mijnwerkers uit het Roergebied waren gerecruteerd voor het opladen van den buit in Duitsche vrachtauto's en een deel van den bult werd later ontdekt in het Relchswald nabij Kleef. De Franschen zullen 28 foto's over- Verwachting tot Donderdag avond: Zwaar bewolkt met later, vooral In het Zuid-Westen van het land, plaatselijk eentgen neerslag Langzaam afnemende vorst. Ma tige wind, hoofdzakelijk tussclien Zuid-Oost en Zuid. Zon onder 17.10, Maan 0.08 11.40, Zon op 8.3!. L.K. Jan. leggen aan het tribunaal, waarop Duitsche soldaten en burgers aan het sjouwen zijn en groote vrachtauto's voor da villa's staan om opgeladen te worden. Deze foto's werden in het geheim genomen door den Holland- schen fotograaf Pieter de Booys uit Amsterdam die toendertljd bij de Arnhemsche waterleiding in dienst was. Booys verklaart in zijn getuigenis, dat de foto's te Arnhem werden ge nomen in October en November 1944. De burgers die er op staan zijn mijn werkera uit Essen. Felix Gouin De Fransche regeeringsimpasse werd Dinsdagavond doorbroken, teen de constituante bekend maakte, dat socialisten, commu nisten en M.R.P. overeen waren gekomen de nominatie van den voorzitter Felix Gouin als candi- daat voor het premierschap te accepteeren. Deze nominatie van den socialist Gouin wordt als een overwinning der communisten be schouwd, die de mogelijkheid van een nominatie van den socialist Auriol weigerden te bespreken. Gouin. die eerst weigerde de no minatie te aanvaarden, wijzigde Dinsdag zijn standpunt, toen liet De Britsche minister van Oorlog, Lawson, heeft schrifte lijk op een vraag van het par lementslid Driber (Labour) ver klaard, dat de Britsche verliezen in Ned.-Indië tot 11 Januari bedroegen: 25 dooden, 52 ge wonden en 12 vermisten. De Britsch-Indische verliezen be droegen: 348 dooden, 733 ge wonden en 102 vermisten. De Nederlandsche verliezen op Java bedroegen: 31 dooden, 100 gewonden en 6 vermisten. De ex-geïnterneerden uit Malang, vermoeid, maar zeer gelukkig na hun uitputtende reis door Midden- Java, waren blij de eerste Neder landsche vlag na jaren van inter- neering vrij van een Van de gebou wen te Batavia te zien wapperen. Bleeke en ernstig kijkende kinderen klapten enthousiast in hun handen, toen zij hun vroegere Japansche meesters op een van de stations te Batavia koeli-werk zagen verrich ten. Terwijl de ex-geïnterneer- den van hun eerste goede si garetten genoten, stelden z';) massa's vragen 'over den toestand in Nederland en zij vroegen zich af, of zij in het door den oorlog ge havende, verarmde Nederland wel kom zouden zijn. Toen men hun verteld had, hoe hartelijk de eerste evacué's in Nederland waren ont vangen, waren zij gerustgesteld. 1200 Nederlandsche evacué's zijn aan boord gegaan van de „Joh. de Witt" en zullen binnen kort van de reede van Tandjong Priok naar Nederland vertrek ken. Tijdens een persconferentie heeft Dean Acheson. plaatsvervangend mi nister van Buitenlandsche Zaken der Ver. Staten in antwoord op een des betreffende vraag verklaard, dat „er geen plannen bestonden om een hoo- gen diplomatieken functionaris naar Indonesië te zenden, zooals door Engeland was gedaan." In de eerste zittingen van het Engelsche parlement na zijn Kerst reces was het Indonesische probleem een der eerste vraagstukken, dat werd opgeworpen. In antwoord op de vraag van den Labour-afgevaardigde Drlberg heeft minister-president Attlee verklaard, dat de regeering door de benoeming van Sir Archibald Clark Kerr tot speciaal ambassadeur te Ba tavia het bewijs van haar ernstige verlangen heeft geleverd, om op alle manieren van dienst te zijn bij het oplossen van deze kwestie. Met be trekking tot de overplaatsing van zekere Nederlandsche militaire bevel hebbers uit Ned. Oost-Indië verklaar de hij, dat naar hij meende reeds eenigen tijd vóór zijn besprekingen met den Ned. minister-president en andere Nederlandsche vertegenwoordi gers in Engeland tot deze verande ringen was besloten en dat deze niet als resultaat van het ontslag van Nederlandsche officieren ten uitvoer zijn gebracht, maar als resultaat van de reorganisatie van het Nederland sche opperbevel. Attlee voegde er aan toe. dat de toestand op Java verbeterd scheen te zijn en dat men hoopte, dat de be sprekingen tusschen Van Mook en de Indonesische nationalistische „leiders" binnenkort hervat zouden worden. De opbrengst van den Roode- Kruis-luisterwedstrijd, „Hallo met wie", die door Koos Koen geregis seerd werd en uitgezonden is ten bate van de actie „Nederland helpt Indië", heeft een batig saldo van f 200.000 opgeleverd. Het aantal inzendingen op deze prijsvraag be droeg ruim 383.000. BERLIJN, 22 Jan. Naar de Duitsche nieuwsdienst in de Britsche zone verneemt, zal de geallieerde bestuursraad een decreet uitvaardigen, volgens hetwelk alle mannen van 14 tot 65 jaar en alle vrouwen van 15 tot 50 jaar zich bij een ar beidsbureau moeten melden. Personen, die wegens ziekte of om andere redenen niet werken, moeten bij het arbeidsbureau een bewijs van vrijstelling aan vragen. Wie niet kan bewijzen, dat hij zich gemeld heeft, zal geen levensmiddelenkaarten ontvangen. Is een artillerist ren stelling verkent, kijkt h(| eerst of zich in cle buurt liooge pun ten bevinden, die voor waarneming» punten in aanmerking komen en van waaruit de plaatsbepaling van de batterij kan ge schieden. in onze lage landen biedt het terrein zelf weinig van dergelijke punten en ls de artillerist veelal aangewezen op bon ge gebouwen, zooals kerk nen worden, totdat de nieuwe kerk zal aijn verre zen. Daarom zullen in dit jaar nog' wel een aantal noodkerken gebouwd moe ten worden, die dan ech ter zóó moeten worden in gericht, dat zij later een andere bestemming kun nen krijgen, b.v. als ver- wederopbouw, werd door Er z|jn in ons land in de kerktorens aangetrok- totaal .rond 200 kerken ken, omdat men eikaars vernietigd eji 300 zwaar eeniging'sgebouwen, paro- waarnemers daarop aan- beschadigd. Het aantal ge- chiehulzen of andere meer wezig wist, en omdat de vallen van lichte seba'le profane gebouwen, torens' zulk een goede ge- Is natuurlijk grooter dan m het Jaar, dat nu voor ons ligt, zal begonnen worden met het definitieve herstel van de beschadig de kerken, maar aan her bouw van de vernielde ker ken kan in 1046 nog niet worden gedacht. het totaal van deze 200 en legenheid boden om in te torens, molens enz. Dat schieten. Bij het prijsgeven 300 kerken. z||n o.a. de redenen, waar- van hard omstreden ctor- om vele van onze mooie pen trachtten de Duitschers kerken en kerkjes bet In dan ook steeds de torera» de laatste maanden van te vernielen. Toen de dor- voorzieningen, noodzake rten .oorlog zoo hebben pen ten Westen van de lijk om de kerkdiensten moeten ontgelden. Maas reeds in geallieerde handen waren, kwamen Het artillerievuur van zelfs nog voortdurend vij- voorlöopige voorzieningera de twee tegenover elkaar andelljke patrouilles van aan woningen. Niet overal gelegen strijdmachten, al- den overkant om te traeh- dus ir. W. van Oppen in ten de kerktorens op te een radiocauserie over den blazen. De Wederopbouw acht dan °°k de voorloopige voortgang te doen vinden, van gelijke urgentie als de zijn de gevonden oplossin gen nog van dien aard, dat zy gehandhaafd kun- Het dorpje Overloon, waar zoo zwaar werd ge vochten de Engel schen spraken van het Hollandsche Caen en dat geheel werd ver woest, zal, zoo besloot spr.. -enkele honderden meters worden verplaatst en geheel opnieuw met straten en plein, waar aan het kerkelijk cen trum ls geprojecteerd, worden opgezet. duidelijk werd dat de politieke warboel anders tot in het onein dige zou voortduren. De minister van Buitenlandsche Za ken Bidault zal vermoedelijk zijn post behouden. De Amerikaansche pers betreurt over het algemeen het aftreden van De Gaulle. De „Herald Tribune" noemt de gebeurtenissen in Frankrijk een ernstigen slag voor den wederopbouw van Frankrijk en van Europa. De „Ti mes" kritiseert de communisten, dat zij het de Gaulle voortdurend moei lijk maakten en dat hun doel geen samenwerking doch overheersching ls. (U. P.). (Van onzen Utrechtschen correspondent) Het eerste convooi Nederland sche vrachtauto's is uit Praag teruggekeerd. De technische di recteur van de A.T.O., dr. J. Bol huis, die den tocht meemaakte, vertelde ons, dat men op de terugreis meebracht: 50 ton Poldi veerenstaal, 1800 k.g. da meskousen en 8 ton glaswaren. Na dezen proefrit zal men zoo spoedig mogelijk tot een geregel- dien dienst overgaan. Het Ügt in de bedoeling met 5 wagens per dag uit Rotterdam en uit Piaag te gaan rijden. Na April, als de koude voorbij is, komen er aanhangwagens van 8 ton. Ieder convooi kan dus 90 ton goederen vervoeren. Een hoog Britsch officier heeft gezegd, dat Koning Victor Emma nuel III van plan is binnenkort ten gunste van zijn kleinzoon, den negen jaar ouden Prins van Napels, te abdiceeren. Prins Umberto, de luitenant-generaal van het konink rijk, zal afstand doen van zijn rechten op den troon en zich in het particuliere leven terugtrekken. Totdat de Prins van Napels meer derjarig zal zijn geworden, zal het koninklijk gezag door een regent schap worden waargenomen met aan het hoofd Kardinaal Schuster van Milaan. (U.P.). In de feestelijk versierde zaal van den R.K. Volksbond te Hille- gom hebben de arbeiders afscheid genomen van den heer P. N. Loer akker, die na een dertigjarige pe riode is afgetreden als hoofdbe stuurder van. den R.K. Landarbei- dersbond en als voorzitter van de afd. Hillegom van dien bond. De voorzitter, de heer J. Walkers, schetste het vele en groote werk van den heer Loerakker en de dankbaarheid van den Katholieken arbeider, voor wien hij op de bres stond. Verder voerden voorzitters van verschillende onderafdeelingen van den R.K. Volksbond het woord- Bloemstukken en geschenken omringden den heer Loerakker, toen hij zijn dankwoord sprak en er den nadruk op legde, dat hij de belangen van de arbeiders nog blijft voorstaan als wethouder en gemeenteraadslid van Hillegom. Dinsdag heeft de Haarlemsche rechtbank uitspraak gedaan in de zaak tegen A. D., die als verzets man cp 15 Februari 1945 een schot heeft gelost op een controleur van den C.C.D., die dientengevolge zwa«werd gewond. De rechtbank verklaarde zich onbevoegd in dezen een uitspraak te doen. Het is nu aan den audi teur-militair van den krijgsraad ie beoordeelen, of deze kwestie in de termen valt dooi' dit college te wordeii berecht. Ook ten aanzien van de gebroe ders V., die het lijk van den C.C.D.- man in het water hebben laten zakken, heeft de reohtbank zich onbevoegd verklaard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1