De stappen van Oekraïne Felix Gouin president der Fransche regeering Von Papen speelde duistere rol Verklaring van Haagscke regeeringskringen OP AMELAND DE P.O.D.-AFFAIRE TE VELSEN OP R00KERSB0N en de veerboot vaart niet J Onderhandelingen tusschen drie groote partijen hervat 69ste JAARGANG No. 23451 o DONDERDAG 24 JANUARI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week Radio-rede van den formateur Het weer PROCES NEURENBERG „Oostenrijk is een Mis waard" „INDRAPOERA" in quarantaine Bevin over Java alleen shag en tabak /^Buiten op het wad verloopt het tij?^ I Ameland is geïsoleerd Toelichting van mr. P. J. Engels NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT PARIJS, 23 Januari 1S46. Met 497 van de 555 uitgebrachte stemmen is Felix Gouin gekozen tot hoofd van de Fransche regeering. De constitueerende vergadering kwam hiertoe bijeen, nadat de drie groote partijen het over Gouin's keuze waren eens geworden. In een radiorede zeide de nieuw, benoemde formateur gisteravond, dat hij zijn taak aanvaardde, „niet slechts als een plicht ten opzichte van de republiek, maar in het bij zonder als een plicht ten opzichte van Frankrijk, waarvoor men niet alleen zijn leven moet offeyen, doch ook zijn populariteit." Hij deed een beroep op alle partijen en personen, den huidigen toestand van Frank rijk met den noodigen ernst en moed onder oogen te zien, opdat hij begrip en overeenstemming zou vinden bij zijn pogingen om een nieuwe regeering te vormen. De onderhandelingen tusschen de drie groote partijen zijn terstond na Gouin's benoeming hervat ten einde tot overeenstemming te komen inza ke verschillende détails van het re- geeringsprogramma, die nog omstre den worden. Het is te verwachten, dat Gouin, evenais generaal De Gaulle dat in November gedaan heeft, een gelijk aantal minister zetels zal geven aan communisten, socialisten en M.R.P. doch dat hij in tegenstelling tot het kabinet De Gaulle geen partijlooze ministers in zijn kabinet zal opnemen. Men spreekt van 11 ministers en een groot aantal staatssecretarissen. Het schijnt echter wel vast te staan, dat George I!idault minister van Buitcnlandsche Zaken zal blijven en dat Gouin geen oppositie zal ontmoeten bij de drie groote partijen, in dien li ij Bidault in zijn functie zou handhaven. Welingelichte kringen in Parijs zijn van meening, dat de benoeming van Gouin tot kabinetsformateur uiteindelijk een zege is voor de M.R.P., die deelneming aan de re geering afhankelijk heeft gesteld van een aantal voorwaarden, waar van de omvang thans nog niet vol ledig bekend is, doch waarvan wel vaststaat, dat de communisten ga ranties gegeven hebben over het remmen van hun nationalisatie plannen en de vrijheid van opvoe ding en de garantie, dat kerk en schooj niet onderdrukt zullen wor den. Overigens verheelt men niet, dat de taak van Goui.j zeer zwaar zal etin en dat zijn kabinet binnen kor ten tijd misschien weer een even ernstige crisis zal doormaken als het kabinet van De Gaulle, want al zou hy er in slagen een drle-partijen- regeexlng te vormen op basis van een gemeenschappelijk regeerings- program, de principieele verschillen tusschen communisten, socialisten en M. R. P. blijven even groot als te voren. Verwachting tot Vrijdagavond-: lil het Noord-Oosten van het land lichte vorst, in de ove rige provincies temperatuur om liet vriespunt. Mistig of nevelig weer. Aanvankelijk zwakke, later, vooral In het lVesten van liet land, iets tosnemende, Zuidelijke wind. Zon wider 17.12, Maan 0.08 11.56, Zón oil 8.31. Zoo spoedig mogelijk zal worden begonnen met het oprichten van al- gemeene R.K. Offici' -hs. In alle plaatsen waar zulk is. In Batavia is het nog lang niet rustig en op verschillende punten der stad bevinden zich geallieerde controleposten, die alle passeerende In donesiërs op wapens onderzoeken. Vooral bij het betreden der openbare gebouwen vinden deze controles plaats. Dat de soldaten geen half werk doen, toont bovenstaande foto duidelijk. Franz von Papen heeft in het nazi-dra ma wellicht een van de meest duistere rollen gespeeld. De documenten, die daaromtrent Woens dag te Neurenberg werden gepubli ceerd, maakten duidelijk, dat deze wispelturige opportunist zelfs in de nazi-kliek, die hem toch zoo hard noodig had, dat hij telkens werd teruggeroepen, herhaalde malen uit do gratie was. Hoewel Von Papen een der mannen was, die het meest hebben gedaan om Hitler's greep naar de macht mo gelijk te maken, had hij toch reeds voor 1933 een conflict met den toe- komstigen Führer. Het is de Keulen- fiche bankier Kurt von Schroeder, een van de financieele grootheden, die Hitier steunden, die daarover tijdens een verhoor het zijne verteld heeft. Wat Von Papen in Weenen heeft voorbereid, een getuigenis van den vroegeren Amerikaanschen diplomaat George Messersmith is er om te be wijzen, dat Von Papen niet als blind instrument handelde, maar wist wat zijn taak was. Op de meest cynischs manier vertelde hij Messersmith, vol gens diens getuigenis, dat heel Zuid oost Europa Duitschlands achterland was en dat zijn opdracht was de Duit- sche politieke en economische controle over dit gebied te verzekeren. Het verkrijgen van Oostenrijk was volgens Von Papen daartoe de eerste stap en hij zeide dan ook onomwonden, dat hij in Weenen was om den Oostenrijk- schen staat te ondermijnen. Van Wee nen uit zou hij hetzelfde doel trach ten te bereiken in andere landen. Zooals ook Seyss-Inquart zijn katho lieke herkomst en relaties voor het politieke doel misbruikte wij her inneren ons zijn woord „Oostenrijk is wel een mis waard" zeide Von Papen, dat hij zijn reputatie als goed katholiek uitstekend zou kunnen ge bruiken om in zekere kringen en hij noemde speciaal Kardinaal Innit- zer invloed te krijgen. Messersmith getuigt voorts, dat Von Papen zelfs zoo enthousiast en boud te werk ging, dat hij het geheim van zijn missie zelfs tegenover den Oostenrij kschen minister van Buitenlandsche Zaken, Von Gergerwaldene, in 1935 niet kon verzwijgen. Nadat de aanklager de reeds beken de rol van Von Neurath in de ^ïazi- heerschappij nog eens had nagegaan, besloot hij met te zeggen, dat deze beide diplomaten mannen waren, die de nazi's noodig hadden om hun doel te bereiken. Hun samenwerking en steun konden slechts mogelijk maken, dat de nazi's Duitschland op den weg naar eigen verderf, en dat van zoovele andere volken, leidden. De „Indrapoera" is uit Bombay te Singapore aangekomen om Ne derlandsche evacuees af te halen. Het vertrek is echter uitgesteld, omdat het schip 18 dagen In qua rantaine moet wegens pokken. Naar aanleiding van de recente ontwikkeling heeft A.N.P. in regee ringskringen te Ben Haag geïnfor meerd welke de houding van de Nederlandsche regeering is ten aanzien van de stappen door de Oekraïne ondernomen. Hierop werd het volgende geant woord De stappen van de Oe- krainsdhe delegatie hebben be trekking op de aanwezigheid van EngeLsche en Japansche strijd krachten in Nederlandsch-lndië en op de militaire aciies, welke zij zouden ondernemen tegen de plaatselijke bevolking. Naar mag werden aangenomen, zal de Brit- sche regeering haar zienswijze hieromtrent kenbaar maken. Zooals bekend, is aan de Brit- sehe strijdkrachten, namens dg Vereenig.de Naties, de taak opge dragen, de overgave van de Japan sche troepen in Ned.-Indië te ver wezenlijken. Zij oefenen deze taak uit met volledig begrip voor de bijzondere omstandigheden, welke in Ned.-Indië heerschen. In verband met het boven staande is het niet duidelijk, hoe in Ned.-Indië dientenge volge een situatie zou kunnen ontstaan, welke een bedreiging zou kunnen vormen voor de handhawing van den internatio nalen vrede en veiligheid, gelijk in artikel 34 van het handvest wordt omschreven. Voorts werd nog de volgende vraag gesteld: Wat denkt men in verband hiermede van de missie van Sir Archibald Clark Kerr? Het antwoord luidde: De missie van Sir Archibald Clark Kerr heeft de Nederlandsche regeering met zeer groote instemming begroet. Zij is 'n duidelijk bewijs van het streven van de Britsche regeering om niets na te laten, wat een spoe dige regeling van de huidige moei. lijkheden op Java zou kunnen be vorderen. Bevin heeft Woensdag in het La gerhuis verklaard, dat de landing van Nederlandsche troepen op Java ongetwijfeld een opvlammende uit werking zou hebben. Hij zeide van oordeel te zijn. dat versterking van de Nederlandsche strijdkrachten op het eiland „wellicht een ramp ten gevolge zou kunnen hebben''. De minister voegde hieraan toe .dat ,,'t Nederlandsche leger veel grooter is dan wij op dit oogenblik aan land. kunnen zetten." Op bon T 10 van de tabakskaart zal alleen shag- of rooktabak mo gen worden afgeleverd en derhalve mogen op dezen bon geen sigaren, sigari'los of sigaretten worden ver kocht Daar de vraag naar sigaretten, sigaren en sigarillos grooter was dan de bevoorrading van den win kelier toeliet, is by den détailhan- del een abnormale voorraad shag- en rooktabak ontstaan, zoodat het noodzakelijk was een bon aan te wijzen, waarop uitsluitend rook- of shagtabak mag worden afgele verd. (Van onzen geïsoleerden verslaggever) Ameland is geïsoleerd; door Oostenwind, ijsgang, en verloo pend tij. De veerboot vaart niet meer. Het krant en volstrekt geen wereldnieuws. Niemand schenkt er aandacht aan, ook Ameland zelf nauwe lijks of niet. Alléén Hof- ker, de hotelier, die een drietal gasten heeft, ar geloos van den vasten wal overgekomen, heeft het druk. HQ draait maar aan zijn telefoon en vraagt Leeuwarden aan en Schiphol en Valken burg en Ypenburg. De verbindingen komen traag en onwillig na vele uren door en drie menschen. wachtens moe, jammeren: „Stuur een vliegtuig! Haal ons weg!" Maar het ste reotiepe antwoord luidt; „Er is geen materiaal." De eilanders lachen er om. Ze kijken, naar de lucht en zeggen: ,Dat kan nog wel even aanhouden." De eerste dagen reed trouw het busje naar de boot. Dat was eiken morgen vol goeden moed. Het toeterde voor het hotel en de gas ten stapten opgewekt in met hun koffers en konij ver de galm der branding op het strand. En de maan' staat boven het Wad: een zilveren oneindigheid. De eilanders hebben geen meeiy met de gasten. Is hier niet alles wat het hart begeert? Ameland, zeggen zij. is het zesde werelddeel. Wij trekken ons van de nen-voor-thuis, denkende nu zal zij toch gaan. De illusie kost telkens een kwartje. By de boot maakt het busje weer rechtsom keert en brengt de gasten terug naar het hotel. Ook hier gaat de aardig heid tenslotte vanaf. De gasten slapen lang, want hun waschwater is bevro ren. Zij hebben de konij- nen-voor-thuis maar zelf opgegeten! Zij zitten bij de kachel en luisteren naar de stilte van het dorp, waarin alleen de tallooze hanen hun stem verheffen en kraaien van Hollum naar Bollum en van Nes naar de* Buren, 's Avonds als de hanen zwijgen, klinkt van rest niets aan en redden onszelf. Dat is juist. Ten tijde van de Engélsche oor logen zon<f het heerschen- de geslacht der Cammin- ga's gezanten naar Londen om te verzekeren, dat Ameland in het conflict tusschen Engeland en de Republiek neutraal bleef. En in de afgeloopen oor logsjaren was er weliswaar bezetting, die zoo het een en ander in de duinen knutselde, maar verder bleef men van alles ver schoond. wat op den vas ten wal het leven In die dagen zoo onplezierig maakte. Gebrek is hier aan ntetS) zelfs steenkool ligt voor het grijpen. Die spoelt de zee maar dag aan dag op het strand; het zwarte goud wordt met karrevracliten ver gaard. Maar de gasten zijn on dankbaar. Zij willen weg. De dagen worden een ob sessie. Zij hebben genoeg van den Oostenwind, het ijs. het tij, dat alsmaar verloopt, de stilte en het kraaien van de hanen. Zij dwalen onrustig door het dorp, waar zich geen mensch vertoont, tusschen de commandeurshuizen en onder den zadeldaktoren van Nes, het oude wal- vischvaardersnest. Zij kij ken over het Wad naar de kust van Friesland, de torenspits van Holwerd; het lijkt heel dichtbij, maar het is zóó veraf. En als er plotseling een vlieg tuig ronkt ia de lucht, hol len zi.1 naar het hotel om hun koffers te halen. Maar de eilanders lachen ;n schudden het hoofd. „Heb Je geen eten genóg?*', vragen zij. En zeurig daalt de sche mer van weer een dag. De hanen gaan op stok en zwijgen. De gasten gaan naar bed en kijken huiverend naar het waschwater, dat alweer bevroren is. De Oostenwind gromt in de bonmen. Bui ten on het Wad verloopt het tij. Ameland Is ge- isoleerd. Mr. P. J. Engels, hoofd vanvden P.OD. te Velsen, heeft gisteren in een persconferentie uitvoerige me- dedeelingen gedaan over de'talrijke geruchten, die al geruimen tijd over dezen dienst de ronde doen. Aan deze mededeelingen is het volgende ontleend: Toen allerlei geruchten over knoeierijen en verduistering zich in Velsen verspreidden, hebben perso nen, die meenden klachten te heb ben over functionnarissen van den P.O.D. en van het Bureau Roerende Goederen, zich gewend tot kapitein Ubachs, inspecteur bij den P.O.D. te Haarlem, die al spoedig beschik te over een uitgebreid dossier van klachten. Kapitein Ubachs wees het vensoek van mr. Engels om een on derzoek in te stellen van de hand, .daar hij dit niet noodig vond. Toen de klagers zagen, dat zij geen succes hadden, wendden zij zich tot luitenant Philipse van de Naval Security in IJmuiden. Deze verzamelde alle gegevens en vond een grondig onderzoek in de ge ruchtmakende affaire we] noodig. Hij richtte zich met zijn bezwa rend materiaal niet tot mr. Engels persoonlijk, doch tot het Directo raat-Generaal voor Bijzondere Rechtspleging. In verband hiermede heeft mr. Engels bij het Directoraat zelf om een onderzoek in deze zaak ver zocht, waarvoor een commissie van onderzoek werd benoemd, die be staat uit majoor mr. Hanegraaf en de beide kapiteins Faber en Arends. Het onderzoek, dat geschiedt naar de gegevens van luitenant Philipse, duurt thans reeds ruim zeven we ken. Mr. Engels sprak als zijn mee- nrng uit, dat de geheeie zaak aan het rollen is gebracht door twee oud-illegale werkers, die bij de afd. Politieke bewijzen van betrouwbaar heid (inmiddels opgeheven) werk zaam waren en daar tegen P.O.D. - functionnarissen ageerden. Met medewerking van de politie- reserve in Velsen is men toen be gonnen een nauwkeurig onderzoek in te stellen, waarbij zeer veel per sonen zijn verhoord. De uitvoerder van het Bureau Roerende Goederen, de heer Fi-: scher, werd gearresteerd. Dat gebeurde echter niet om dat hij politiek onbetrouwbaar zou zijn, maar omdat hy verdacht werd van diefstal. In de dagen van de B.S. zou hij als arrestatie officier in Bloemendaal zich ver grepen hebben aan eigendommen van een N.S.B.-er. Hiervoor zal hij terecht staan voor den Krijgs raad. Weliswaar was Fischer, Hongaar van geboorte, in 1938 lid geworden van de N.S.B. doch later een ijve rig illegaal werker, die onder het mom van NBB.-er in overleg met een politie-instantie veel belangrijk werk heeft verricht. Op het vermoeden, dat Haak en v. d. Voort zich schuldig hadden gemaakt aan omkooperij, werden beiden gearresteerd, doch eenige dagen later weer vrij gelaten. Mr. Engels merkte op, dat Haak niet al te tactisch was opgetreden om de twee beruchte collaborateurs Smy- ïaa en Vlaming tegen elkander uit te spelen, doch dat hetgeen tegen hem ingebracht werd, nimmer be wezen kon worden. Op een vraag of er groote hoe veelheden drank en vruchten op 6ap waren afgeleverd, erkende mr. En gels, dat bewijsstukken van afle vering wel aanwezig zijn, doch dat niet bewezen is, dat zij afgeleverd zijn en aan wie. Haak heeft wel drank in ontvangst genomen, waar voor hij zeker disciplinair gestraft zou zyn, ware het niet, dat hij door zijn arrestatie al ruimschoots ge straft is. Volgens een andere aanklacht zou brigadier Kuntkes, thans in specteur van politie te Velsen en rechercheur bij den P.O.D., in 1943 12 communisten hebben gearres teerd en begeleid naar Amsterdam, waar hij met den „Heil Httler"- groet de gevangenen bij den S.S.- commandant zou hebben gemeld. De gevangenen zenden onderweg gevraagd hebben- onder te mo gen duiken, hetgeen geweigerd zou zijn. De heer Kuntkes verklaarde de gevangenen, van wie hij in het geheel niet wist dat zij communis ten waren, alleen maar te hebben begeleid naar Amsterdam. Al het andere is fantasie of bewuste leugen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1