Ziilstra grond van VUURSTEENTJES DAMESKAPSALON MAISON ANNIE .^ftvfwmkeJier GEBEs PHILIPS «V. HOUTEN Haarlems bloei Engelandvaarders verraden De avonturen van Ling Khi Tong achter elke |Zïjlstra*r winkel! LOU BRAAKMAN 'SvuUrt -Uw Y>vc/y! VLEUGEL DONDERDAG 24 JANUARI 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING ALS GE DE LIEFDE MAAR HEBT De Bisschoppelijke Hulpactie Heropening Kleine Theresia-stichting „Soldaten zonder uniform" Dierlijk vitamine A en D in tabletten of vloeibaar Goede verwachtingen voor de toekomst Mr. Engels hoofd van den P.O.D. ie Amsterdam Ned. afgevaardigde naar Warschau Weer een succes veer de recherche Boottochten voor invaliden Herdenking der gefusilleerden GEMEENTE-GASBEDRIJF HAARLEM VERHOOGING GASTARIEVEN Wij vaeren goede waeren ZijLstra-winkel le Haarlem: Barteljorissfraal 25 7 te Heemstede: Raadhuisstraat 49. Speciaalzaken Particulier vraagi ie koop (in verband mei verlies door oorlogsomsiandigh. le klas fabrikaai - grootte ca. 2.20 M. Betaling in contanten. HEERENSINGEL 99 is weer telefonisch aangesloten onder no. 15984 UW ADRES voor permanent, watergolf, onduleeren, verven, blondeeren, kleur- spoeling, manicuren en massage. BAKPOEDER 20ETMIDDEL PUDDINGPOEDER CUSTARDPOEDER HAVERMOUT PANEERMEEL GRIESMEELPUDDING" GRIESMEEL SAGO PEULVRUCHTEN Politieke moordenaars gearresteerd H.K.W. „St, Fanciscus" Nieuw bestuur H.O.V, WAT BIEDT DE RADIO VRIJDAG? Van het perceel Kampersingel 70 woei gisteren onze driekleur, want daar werd de uit 20 meisjes bestaande sociale colonne van de Bisschoppelijke Hulpactie, die voor Volksherstel zal werken, geïnstal leerd. Er waren veel autoriteiten en veel dankbetuigingen. Nadat de heer W. v. Liemt Jr., directeur van Volksherstel, ook hier zijn rede had uitgesproken, wees deken J'. C- W. v. d. Wiel er op, dat de geestelijke nood in de gezinnen dikwijls even groot is als de sociale en medische. De meis jes moeten dan ook de eigen sfeer, van huis uit gekregen, doorgeven. Alle genaden zijn U gegeven, maar, zooals St. Paulus zegt: „fouten zult ge hebben, doch dat is geen bezwaar, als ge de liefde maar be zit." De deken prees de opvatting in het gemeentebestuur, dat in deze kwestie het door ons gewilde subsidiariteitsbeginsel volgt en al leen de helpende hand biedt. Mej. Stavenuiter riep de colonne een welkom in de bloemenstad toe, waarna de leidster van de R.K. Maatschappelijke Gezinszorg, mej. Jansen, een kort woord sprak. De meisjes zongen haar colonne lied, dan bezichtigden de aanwe zigen het huis en dronken een kopje thee. Woensdag was het voor de Kleine Theresiastichting een bijzondere dag. Haar tehuis Bloemhofstraat 1 werd officieel heropend in tegenwoordig heid van een aantal genoodlgden o.a. uit den Voogdijraad, de Landelijke Vereeniging voor Ongehuwde Moe ders, de St. Marthavereeniging (waarvan de Kleine Theresiastichting een dochtervereeniging is), voorts sociale werksters enz. De presidente, mevr. Is. DroogDeckera, hield een toespraak, waarin zij in het kort een overzicht gaf van de geschiedenis der stichting en het door haar in het verleden verrichte zegenrijke werk. Het tehuis is zoowel voor on verzorgde zuigelingen en kinderen tot ongeveer 2 jaar, als voor kinde ren tot dezen leeftijd, wier moeders Ziek zijn. Bovendien is de stichting nu uitgebreid tot doorgangshuis voor ongehuwde moeders. Hierna vond een rondgang plaats door het keu rige en frisch ingerichte home. Een interessante film van het Bel gische verzetsfront draait van mor gen af in het Rembrandt-Theater. Men kan de Duitschers nog eens hooren brullen en zien beetnemen. Men maakt kennis met spionnage en contra-spionnage en beleeft iets van de mysterieuze sfeer, die in een kasteel, centrum van de ondergrond- fschen, gehangen moet hebben In de dagen dat onze buren nog over het continent baas speelden. De dialoog ls veelal wat traag, waardoor de voor gestelde „echtheid" in verschillende scènes wat mal aandoet Maar van den anderen kant ls de spanning dikwijls goed opgevoerd. PRODUCT VAN. Of .LABORATORIA Op de bestuursvergadering' van „Haarlems Bloei" heeft de korte lings benoemde nieuwe voorzitter der stichting, wethouder D. J. A. Geluk, een beschouwing gegeven over de taak van deze vereeniging. Een der belangrijkste taken van „Haarlems Bloei" in 1946, naast de behartiging van de verkeersbe- langen, zal zijn de organisatie van de in de eerste week van Augustus as. plaatsvindende volksfeesten ter viering van het 700-jarig be staan van Haarlem als stad, tot welk doel een uitgebreide commis sie is benoemd. „Haarlems Bloei" zal zich echter ook weer beijveren opdat er congressen te Haarlem gehouden worden. Een spoedige heropening van Zandvoort als badplaats en her bouw van de hotels, restaurants, enz. is van groot belang voor Haarlem. Kennemerland zal, in af wachting van dit herstel, zéker weer een trekpleister zijn voor de vele bezoekers aan Amsterdam, ook voor de buitenlanders. Ook het a.s. bollenseizcen zal vele men- schen naar Kennemerland bren gen. Als een belangrijk evenement mag verder nog de dit jaar we derom te houden Sportweek wor den genoemd, die vermoedelijk in het begin van Juli plaats zal vin den. De voorzitter achtte aanmerke lijk grooteren steun van de zijde van de Haarlemsche burgerij nood zakelijk en ook mogelijk. Ook het gemeentebestuur zal gaarne aan „Haarlems Bloei" een hooger sub sidie verleenen. Het dagelijksch bestuur werd herkozen. In de bestaande vacature werd voorzien door de benoeming van mr. P. Fuhri Snethlage. Als beschermheer der stichting werd in deze vergadering benoemd de heer M. A. Reinalda, burgemeester van Haarlem. Tot hoofd van den Politieken Op sporingsdienst te Amsterdam is be noemd mr. P. J. Engels, die tot he den leider van den P.O.D. te Velsen was. Mr. Engels blijft voorloopig nog' als hoofd van den P.O.D. te Velsen optreden. Het ligt in de bedoeling, dat P.O.D.-Velsen te zijner tijd wordt overgeheveld in den P.O.D.-Haarlem De P.O.D. te Velsen heeft in Juni B. Joppe, destijds stuurman bij de koopvaardij, als provocateur en verrader aangehouden. Deze man was in de oorlogsjaren in contact gekomen met iemand uit Apeldoorn, die onderduikers ver zorgde. Van hem had hij gehoord dat er regelmatig transporten van jongelui naar Engeland werden georganiseerd. Deze wetenschap speelde hij uit bij de Duitschers, zoodat op 20 Mei 1943 negen jon gemannen in IJmuiden werden gearresteerd, die per schip naar Engeland zouden gaan. Aangezien Joppe niet bij den Sicherheits- dienst voor een vakman werd ver sleten, kreeg hij een „deskundige" in den persoon van Vermeeren uit Hilversum toegewezen, die voordien politie-inspecteur te Amsterdam was en daarna journalist. De Duit- sche contra-spionnage had een lis tig plan uitgedacht, waardoor de Engelandvaarders wel in de boot zouden komen, doch nimmer zou den uitvaren. Toen zij in IJmuiden aankwa men onder „bescherming" van Vermeeren, die voorgaf zelf ook naar Engeland te willen meeva ren en die zei, dat hij voor een veiligen overtocht gezorgd had, warden de Engelandvaarders een voor een in een visschers- vaartuig gelaten. Wie eenmaal binnen was, werd in het onder- ruim overweldigd en door S.D.- agenten gekneveld. Om de scène zoo goed mogelijk te doen sla gen, hadden de Duitschers en kele bootslui op het dek gelaten, alsof dezen daar thuis hoorden. Dit waren echter de politie agenten Van Dijk, Poos en Slag ter uit Den Haag, die zich voor deze Judas-rol op de „IJmuiden 222" hadden geleend. Allen die zoom verraderlijk spel gespeeld hebben zijn thans in hechtenis genomen. Na de misluk king van het transport naar En geland heeft Joppe ook nog den heer Pieters in Apeldoorn en den heer Pagter in Beverwijk, die reeds eerder transporten met succes had verzorgd, verraden. Ook op 18 Mei 1942 zouden dertien jongemannen met de „Scheveningen 161" naar Engeland vertrekken. Ook zij wer den gearresteerd door den S.D. Hoewel de daders reeds gegrepen zijn, verzoekt de P.O.D. te Velsen dengenen, die van het bovenstaan de iets weten, zich persoonlijk of schriftelijk te wenden tot den P.O.D., Velsen. In Warschau zal op 4 en 5 Fe bruari een congres worden gehou den voor ex-politieke gevangenen uit alle landen, die door de Duit schers bezet waren. Via het depar tement van Buitenlandsche Zaken heeft mr. B. W. Stomps te Heem- CURKX 85. Ling Kbi Tong en de toovenaar waren net aangekleed, toen er een heer met een gouden, lorgnetje handenwrijvend kwam binnengestapt. „Ziet nu," zei hij. „Zijln de heeren al op? Ik zal direct het ontbijt laten brengen." „Zeer vriendelijk dank," zei Ling Khi Tong. „Liever geen ontbijt. Liever weer vrij." Daarop wreef het beertje nog genoeglijker in zijn handen en zei, dat zij geheel vrij waren, als zij maar bij hem wilden blijven. „Eerbiedig excuus," zei Ling Khi Tong. „Wij liever direct vertrekken." „Praat toch niet zoo veel," zei de toovenaar. „Doe liever wat. Meneer, als u niet oppast, dan sla ik direct alle atomen in tweeën en dan moet je zelf maar weten, wat er gebeurt." Het heertje vond dat zeker juist prachtig, want hij begon nog vriende lijker te glimlachen en zei: „Heel graag meneer, astublieft." De toovenaar begon te tooveren. Er viel een klein kastje om en verder gebeurde er niets en iedereen was vreeselijk ontevreden. stede als voorzitter van het hoofd bestuur van de landelijke vereeni ging van ex-politieke gevangenen van de Poolsche regeering de uit- noodiging ontvangen om een Neder- landschèn afgevaardigde naar dit congres te zenden. De sudcessen van de Haarlemsche recherche zijn den laatsten tijd niet van de lucht. Nu iS' naar aanleiding van een fietsendiefstal haar aan- daeht gevallen op twee broers, bij wie zij na een onderzoek thuis, be halve een twaalftal rijwielen, ook nog andere gestolen goederen aan trof. Er bevonden zich in hun wo ningen Delftsche borden, ter waar de van ruim f 6000, waarvan een g'ede"êlte afkomstig' van een inbraak te Aerdenhout, een hoeveelheid si garen. kostbare horloges, een Frie- sche klok en Waardevolle dames- Meeding. De heeren zijn met hun twee zoons gearresteerd en ingeslo ten. Dezen zomer zullen er, evenals voor den oorlog, weer boottochten voor lichamelijk gebrekkigen ge organiseerd worden. Degenen, die hieraan willen deelnemen, kun nen zich opgeven bij de secreta resse van de bootcommissie, mej. Boud, Hofdijkstraat 50, of aan de volgende adressen: A. J. Spoor, Brouwerstraat 86, J. de Chambree, Oosten de Bruynstraat 9 en T- de Vries, Gaelstraat 5. De vroegere gijzelaars, die bij de onthulling van de gedenkplaat in het stadhuis op 2 Februari aanwe zig zullen zijn, vertrekken dien dag des morgens 10 uur van de straf gevangenis aan den Harmenjans- weg, dus niet vanaf het station, te voet naar de Groote Markt. Bij Raadsbesluit van 9 Januari j.l. werden, met, ingang van de eerste meteropneming, welke na 15" Januari 1946 zal plaats hebben de volgende gas- tarieven vastgesteld. A. UNIFORMTARIEF: voor levering over den gew. meter 11% ct. p. m3 voor levering over den muntmeter 11% ct. p. m3 B. VASTRECHTTARIEF; A. gasprjjs 9% ct. p. m3 vastbedrag ƒ0.60 per maand B. gasprijs 7% ct. p. m3 vastbedrag 2.per maand C. VERWARMINGSTARIEF: a. voor woningen (aanvullend) 6% ct. p. m3 b. voor Winkels, kantoren, enz. 7 ct. p. m3 De wnd. directeur. Dr. A. I. DEN HOLLANDER. Haarlem, 24 Januari 1946. Sigaren - Sigaretten - Shag - Rook- en pruimtabak steeds voorradig b(j (Uitsluitend artikelen in eigen branche) „CABANA". Leldschevaart 26, naast 't Krelagehuis Telefoon 21371 „PRINSENHOF", JacobQncnstr.8. naast de Incasso- dienst. Tel. 19972 Brieven m. voll. inl. .onder no. 59402, bureau van dit blad. Na een uitgebreid onderzoek is de Politieke opsporingsdienst te Velsen er in geslaagd, de Nederlandsclie en Duitsche moordenaars, die in de „Silbertanne'-actie gedurende 1942 1943 verschillende politieke aansla gen hebben gepleegd, te arresteeren. Bij deze pogingen tot moord werden dr. Br Ier en Verdoorn gedood; Pauw werd zwaar gewond, Juckers werd aangeschoten en de aanslag op dr. MelohiOr mislukte. Deze aansla gen zijn uitgevoerd dcor de twee Hollandsche politie-ambtenaren uit Amsterdam Mollis en Maarten Kuy- per en de S.D.-agenten Rühl, Vi- bahn, Albers en Franz. Al deze per sonen zijn gearresteerd, De R.K. Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden bond „St. Fran- ciscus", afd. Haarlem, heeft zijn eerste vergadering in het nieuwe jaar gehouden, bij welke gelegen heid een aantal jubileerende leden zijn gehuldigd. Voorts nam de afdeeling afscheid van den bonds- secretaris, den heer A. Boersma, die tot bondsbestuurder van de Ned. Kath. Arbeidersbeweging is benoemd. In de ledenvergadering der H.O.V. die gisteravond is gehouden werd een nieuw bestuur gekozen, waarin zitting zullen nemen mr. A. Beets, dr. Th. de Crauw, ir. G. L. Ludolph, dr. L. C. W. Naessens, D. J. San ders, C. L. Alphcnaar, P. H. de Vrucht. De bestuursfuncties zullen na onderling overleg verdeeld wor den. De heer A. CassCe, wethouder van sociale zaken en onderwijs der ge meente Bioemendaal, zal Vrijdag 25 Januari, des middags van 3.30 tot 4.30 uur, spreekuur houden. Benoemd is tot directeur van het Beheersinstituut K. W. J. Michiel- sen te 's Gravenhage. HILVERSUM I, 301 M.: 8.00 Nieuws. K.R.O.8.15 Gram.muz. 8.30 Lichte gram.muz. 8.45 Fragm. uit Poiyphone Miscomposities. 9.00 „De" Heilige van den dag". 9.30 Lichte muziek. 10.00 Ital. muz. 10.10 Vertelling. 10.30 Gi taar 11.00 Gev. progr. 11.30 „Als de ziele luistert". 11.45 Krijgsgev. 12.00 Fr. liederen. 12.30 Hoe Ne derland den vrede wint. 12.35 Gram.muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram.muz'. 13.30 Vaudeville Or kest. 14.00 Don Kozakken. 14.30 Ber. vrouwel. solisten. 15.15 Vrou wenhalfuur. 15.15 Victor Sylvester. 16.00 „Die Fledermaus". 17.00 Rijpere jeugd 17.15 Hobo-kwar tet. 17.30 Nederl. liederen. 18.00 Marine-kapel 18.20 K.R.O.-Kiosk. 18.35 Haydn. 18.50 's Avonds als ik slapen ga. 19.00 Nieuws. 19.15 Gram.muz. 19.30 Gram.p) 20.00 Nieuws. 20.05Luisterwedstrijd. 20.25 Omroepork. 21.00 „Op de brug". 21.15 Harp. 21.25 Luister spel. 21.55 Gram.muz. 22.00 Nieuws. 22.15 Stemmige muziek. 22.30 Avondgebed 22.50 Mozart. 23.00—24.00 „En ten slotte HILVERSUM II. 415 M.8.00 Nieuws. 8.20 vocale en instr. muz. 8.50 Voor de huishouding, 9.00 Kamermuziek. 9.30 Waterst., po- litieber. 9.45 Poème d'Extase. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de zieken. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Zang en piano. 11.30 Gram. muz. 12.00 Lunchmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 14.20 Operafragm. 15.00 Met naald en schaar. 15.30 Dansorkest. 16.00 Muzikaal babbeltje. 16.30 Na schooltijd. 17.00 Luchtige klanken. 17.30 Jan Corduwener. 18.00 Nieuws. 18.15 Eddy Walls. 18.45 N.V.V. 19.00 Orgel. 19.15 Bultenl. weekoverz. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram.muz. 20.30 „Ons gezin". 2100 Op de brug. 21.15 Gram- muz 21.30 Men vraagt.en wij draaien. 22.00 Voordracht. 22 10 Metropole-orkest. 22.35 Viool. 22.40 Avondwijding. 23-00 Nieuws. 23 15 Luchtige klanken. Directeur: J. J. W. Boerrigter Waarn. Hoofdred.: Mr. L. SchUchting

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2