Dagorder van Helfrich Onder velerlei voorwendsels werden gijzelaars gedood Christison eischt verwijdering anti-Nederlandsche leuzen Atoom-experimenten in de Pacific Vierduizend slachtoffers der Duitsche terreur in Nederland Göring en Keitel verantwoordelijk Rijn- en Ruhrgehied geen springplank Het weer De vorst is voorbij Het stille Ameland Niet verdraagzaam 69ste JAARGANG No. 23452 VRIJDAG 25 JANUARI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week' PROCES NEURENBERG Minister Stangate over bloc-vorming H. Vader ever holle ideologieën Prinselijk Paar naar Kopenhagen Jhr. Tjarda in Engeland waar een Kardinaal opgroeide COp dit eiland zoekt de Kardinaal"^ herstel van krachtenj NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT By zyn afscheid heeft admiraal Helfrich een dagorder uitgevaar digd, waarin hij o.m. zegt: „Terwijl het tijdperk va® den strijd tegen den gemeerrsehappelijken vijand ons een zekere mate van bevredi ging heeft, geschonken, zijn wij minder gelukkig geweest sedert de overgave van Japan aan het Ko ninkrijk dar Nedarlanden, toen, door een zeer ongelukkigen samen loop van omstandigheden, onze terugkeer naar Nederlandsch Ocst- Indië, waarnaar wij, afgezien van onze gevoelens t.a .v. het vaderland, zoo verlangend hadden uitgezien, vergezeld werd van teleurstellingen, die wij niet hadden verwacht en van krenking van onzen rechtma- tigen, nationalen trots, die zwaar te dragen is. Wy zullen ons evenwel niet veroorloven ontmoedigd te zijn. In onze vaderlandsche geschiede nis hebben wy meer perioden van tegenspoed gekend, waar wy ons doorheen hebben geslagen met echte Nederlandsche vast houdendheid en vastbeslotenheid Laat dit een baken zijn voor u, krijgsgevangenen, die vyf maanden na de Japansche overgave als deel van de Nederlandsche strijdkrach ten vol ongeduld wacht tot gij uw taak kunt vervullen, waarvoor gy gezin en beroep hebt verlaten en tevens vcor allen, die smeeken om daden ten einde onze rechten te verdedigen. Op bevel van generaal Chris tison moeten de republikeinen te Batavia alle anti-Nederland sche leuzen en opschriften, die reeds maanden lang op spoor wagens, tramwagens en gebou wen zijn aangebracht, verwy- deren. Gedurende de laatste week zijn byna 100 Ohineezen te Bandoeng spoorloos verdwenen. In verband hiermede wacht de Ohdneesche ge meente met ongeduld het aange kondigde bezoek af van den Chi- neeschen consul-generaal Tsiang Chia Tung, die een persoonlijk on. derzoek zal instellen. Een vloot van 97' schepen zal begin M'ei voor anker gaan aan de Bikini atol, eP!1 der Noordelijkste van de Marshall-eilanden, voor proefnemin gen met de atoombom. Het experi ment kan een revolutie teweeg bren gen op het gebied van de oorlogvoe ring ter zee. Onder de schepen die gebruikt zullfirl worden, bevinden zich de vroegere Duitsche kruiser „Prinz Eugen" en twee Japansche kruisers. De overige vaartuigen zijn Amerikaansch. D-e eerste proef zal be staan uit het laten springen van een atoombom op een naar honderd me ter hoogte boven de schepen. Onder de vloot bevinden zich eenige dei- bekendste oudere Amerlkaansche schepen, o.a. het vliegdekschip ..Sa ratoga". De slagschepen ..Pennsylva nia". ..Nevada", ..Arkansas" en „New- York" en de kruiser „Salt Lake City". Een grootsch opgezet programma voor het ophalen en executeeren van onschuldige gijzelaars maakte deel uit van de door het nazi-op perbevel ingevoerde bezettingspoli- tiek, verklaarde de Fransche procu reur Charles Dubost, Donderdag iti Neurenberg. De Fra gsche aanklager stelde Goerlng en Keitel verantwoordelijk voor de executie van gijzelaars. Kei tel rechtvaardigde zijn harde maat regelen door de verzetsbewegingen als een „communistische beweging" te bestempelen. De bevelen om gij zelaars te vangen en te executeeren waren vervat in een algemeene or der, aan de bevelhebbers in Frank rijk, Beig e, Noorwegen, Nederland, Denemarken, de Oekraïne, Servië en Griekenland. In Frankrijk alleen werden minl'tens 29.000 menschen als gijze laars gedood in strijd met artikel 50 van de Haagsche eonventie. Velerlei voorwendsels werden ge bruikt, zooals uitschakeling van min derwaardige rassen, vernietiging van het bolsjewisme, etc. Het Nederland, scha aandeel in de dossiers be- staat uit drie documenten. Het eerste ls een rapport van den eersten moord op gijzelaars to de bosschen bij Gotrle: de namen van deze vijf Ne derlanders werden in de rechtszaal voorgelezen. Christiansen kreeg na de executie vele brieven, waaruit bleek, welken grooten indruk deze had gemaakt. Een ander rapport gaat over den moord op 56 Nederlanders in de dui nen van Waalsdorp op 7 Maart 1945. K.I1 mi n a 1-kommlssar" Munt, die hiervoor bevelen had gekregen, stelde bij het verhoor den gang van zaken zoo voor, dat hij het zijne gedaan heeft om i.p.v. politieke gevangehen a-sociale gevangenen neer te schie ten, zooals plunderaars van liet Haagsche bombardement. Daartoe had hij gesproken met den Haag- schen politiecommissaris Valken, die evenwei geen medewerking wilde ver- leenen. Munt vermeldt ook dat de vernietiging van de „Haagsche Cou rant" door Ditmar, persagent van Sevss Inquart. Hij biechtte ook op, dat hij slechts „één huls te Loosdui nen heeft doen afbranden". Na een groot aantal waarschuwingen van Rauter, Christiansen e.a., waarin me. dedeeling van nieuwe executies wordt gedaan, ba»at een document een overzicht van de door den Dienst „Identificatie en berging" opgespoor de lijkeu van slachtoffers der Duit sche terreur. De dienst schat't aantal vermoorden in Nederland op vier duizend. Het totaal der gestorvenen van Vught, Amersfoort en Wester- bork is niet bekend. In het eerste kamp werden de slachtoffers ver- brancl, zoodat opgravingen geen uit sluitsel kunnen geven. De aanklager Dubost toonde ook aan, hoe de Nazi's Nederlanders en anderen, die hulp verleenden aan Britsche en Amerikaansche piloten, hebben vermoord. Hij las een open bare proclamatie voor van generaal Christiansen in Nederland, waarin werd afgekondigd, dat o.a. vijf per sonen ter dood waren veroordeeld wegens 't helpen van de bemanning van een Engelsch vliegtuig, dat op Nederlandsch grondgebied op 7 Aug. 1941 een noodlanding had gemaakt. Stangate, Britsch minister van Luchtvaart, heeft in het Hooger- huis verklaard, dat Duitschland de mogelijkheid ontnomen moet worden, het Rijnland en Ruhrge- bied ooit nog als springplank voor agressie te kunnen gebruiken. Stangate zeide dit op een sug gestie van den conservatief Eli- bahk, om het Rijn- en Rudrgebied tot aparte stat ente maken. Lord Vansittart achte een nau were -samenwerking van West- Eurbpa een va nde belangrykste kwesties voor Engeland. De samenwerking in West-Euro pa moet op de eerste plaats En geland, Frankrijk, Nederland, Bel gië, Luxemburg en Scandinavië omvatten. Vansittart wees de beweringen, dat een dergelijke samenwerking een blocvorming tegen Sovjet- Rusland en de Ver. Staten zou be. teekenen, van de hand. Een sterk West-Europa is in het belang van Amerika. Z. H. de Paus heeft een delegatie van werkgevers en werknemers van de elect rische industrieën ontvangen. Hij zeide hun. dat de sociale proble men niet konden worden opgelost door holle ideologieën, welke de vervanging van het particuliere kapitaal door staatskapitaal beoogen. Verder heeft de H. Vader een audiëntie verleend aan de heeren Lambert, Rom en Burdno, leden van het Amerikaansch Openbaar Minis terie. verbonden aan het tribunaal van Neurenberg, die belast zijn met het gedeelte van de aanklacht, dat betrekking heeft op de door de Nazi's gepleegde priestervervolgingen. Een historisch moment: Op Donderdag 24 Januari, des namiddags onge-» veer 5 uur, werd het laatste der vier groote gaten in de zeedijken van Walcheren, dat nabij Fort Rammekens, westelijk van Vlissinnen. gedicht. Ingiet gat, dat ongeveer 35 meter diep was, werd eerst 5O.OuO ton steen, gestort. Een overzichtsfoto op het moment, dat het groote betonnen, sluitstuk op zijn plaats gebracht wordt. Walcheren is weer op de zee heroverd. Verwachting tot Zaterdag avond Nevelig of mistig weer. des naelits lichte vorst, vooral in het Oosten. Overigens temperatuur om het vriespunt. Matige, aan <le klist tijdelijk vrfj krachtige Zuidelijke winti. Zo.il onder 17.14. Maan '1.73 12.14. Zon op 8.30. Vandaag Laat ste Kwartier. Het is thans wel zeker, dat de vorstperiode niet langer aanhoudt. Nederland ligt op de grens van het depressie- en vorstgebied en daarom kan plaatselijk nog vorst voorkomen. Langzaam maar zeker zal de depressie echter over ons land trekken en het vriesweer ge lukkig weer tot het verleden be- hooren. Prinses Juliana en Prins Bern hard zyn, volgens A.N.P., voorne mens In het begin van de lente een bezoek te brengen aan Kopen hagen. De oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indië, jhr. mr. A. W. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, thans Nederlandsch ambassadeur te Parijs, is in Engeland aangekomen. Zijn bezoek ls van zuiver particulieren aard. Maandag SB Januari openen de Ned. Spoorwegen een autobusdienst op het traject Geldermalsen's Her togenbosch vice versa, waardoor een belangrijke verkorting van rijtijd wordt verkregen In de verbinding met het Zuiden. (Van onzen geïsoleerden verslaggever). Het heeft gesneeuwd overnacht en heel Ameland ligt zoetjes ingewold, de duinen, de dennen, de dor pen. de velden. Wit is het strand, waar de branding op spoelt, eindeloos wit is het wad, met grauwe wak ken van geulen en slenken. Het is zoo mogelijk nog stiller geworden. Zelfs de lianen zwijgen. Maar in den middag breekt de zon dooi de grauwe lucht en trekt een purperen waas over het landschap. Een purperen eiland, het eiland van den Kardinaal. Wie Ameland kent, kan zich den Nederlandschen Kardinaal niet anders meer denken dan tegen den ach tergrond van dit land en volk, zijn licht, zijn ruimte., zijn stilte en eigenaard Hier is hij geboren en ge togen, niet louter toeval lig, maar diep geworteld in den grond, waar zijn hart. als van eiken rechtgeaarden eilander, nog altijd zoo sterk aan hangt. Zoo is die purperen gloed van de late winterzon op het inge sneeuwde eiland 'n schoone symboliek; de grootheid en luister van den Prins der Kerk stralen of op dit al gelegen en nederig hoekje Nederland, vanwaar zijn licht ls opgegaan. Het is niet zoo, dat heel Ameland den mond vol zijn portret in alle wonin gen. Daar wijst men het huis, waar hij geboren werd, de school, die hij be zocht, daar staat het kerk je, waar hij zijn roeping bewust werd en later zijn eerste plechtige Mis zou opdragen. Daar rusten zijn heeft over den grooten zoon. Zeker, de nieuwe on derscheiding. die hem ten deel viel. vervult de eilan ders met gepasten trots. Maar dat verneemt men slechts terloops in de ge sprekken. De menschen hechten hier niet aam uiter lijkheid, maar diep in hun hart koesteren allen, ka tholiek en nlet-katholiek, een groote bewondering en sympathie voor den man, die zoo hoog geklommen is en toch altijd een der hunnen ls gebleven. Vooral in Nes, zijn ge boortedorp, bespeurt men den Kardinaal. Daar hangt jonggestorven moeder, zijn vader, trouwens heel het voorgeslacht. Het halve dorp heet De Jong, een echte eilanderfamille. Een feroer heeft er zijn bakkerij, een andere broer zijn boe renbedrijf. Er staat een fonkelnieuw huis, waar zijn zuster woont, in uiterlijk én optreden zijn sprekend evenbeeld.Daar logeert de Kardinaal bij zijn bezoek aan het eiland. En op de Buren ls nog een oude tante ln leven, over wier gemoedelijken omgang met den grooten Heerneef aller lei anecdotes de ronde doen. Bulten de drukte van het zomerseizoen zoekt de Kar dinaal op Ameland zijn ontspanning en herstel van krachten. Daar schikt hij mee aan tafel ln den huise- lijken kring van zijn ver wanten, bij Zijn broers en zusters, neven en nichtjes en al de vrienden van het eiland. Want ieder kent hem en zijn aanwezigheid baart geen opzien. Hij is een van zoovele Amelanders, van het eiland weggezwor- ven de wereld in, om tel kens en telkens terug te keeren naar zijn ruimte en rust. Zoo is de wet van het eilanderleven, de roepstem van den moedergrond, die allen gelijkelijk geldt. De-deugden van het eiland zijn in den Kardinaal gesublimeerd. Zijn wijsheid en voorzichtigheid, zijn moed en volharding, de eenvoud van zijn wezen. De galm der branding op hel rif, de fluisteringen van het wad, de roep der meeuwen aan het strand en de stem van de stilte op het Oerd vermengen zich In den bruisenden feestklank van het orgel in Utrecht* kathedraal, wanneer straks het Te Deum wordt aan geheven, de dank van Nederland aan God. maai ook aan Ameland, waar Hij hem riep, het eiland van dei* Kardinaal. De bevrijding heeft ons de her leving van een groot aantal vereenigingen, genootschap pen en instellingen gebracht en over het algemeen mogen v/e daar dankbaar voor zijn. Er wordt in deze dagen geroepen om eenheid, samenwerking en wederzijdsch he- grip. De inter-kerkelijke activiteit bewijst den goeden wil van vele kanten. Maar er is onder de Haar- lemsche katholieken onrust over de actie, die momenteel ontplooid wordt door de „Getuigen van Je hova" en de aloude Evangelische Maatschappij. De afdeeling Haarlem van de St. Augustin'usvereeniging van R. K. Onderwijzers heeft aan den minis ter-president een telegram gezon den, waarin zij haar ergernis en verontwaardiging te kennen geeft over verschillende publicaties van 'de „Getuigen van Jehova", ult- gevery „De Wachttoren" te Am sterdam. Deze publicaties, aldus het telegram, zijn grievend en be- leedigend voor de katholieken van Nederland en daarom verzoeken wij Uwe Excellentie met nadruk de noodige maatregelen te willen be vorderen, die een einde kunnen maken aan het optreden der pu blicisten van „De Wachttoren". De tweede grief gewerd ons van verschillende kanten naar aanlei ding van een advertentie in een der plaatselijke bladen, waarin de Evangelische Maatschappy, die opgericht weid in 1853, annon ceert: „Bij de wet-Thortecke werd het den Roomschen in ons land mogelijk gemaakt de bisdom men te herstellen; als gevolg daar van ging een storm van veront waardiging door Proiestantsch Ne derland.'- Dan wordt het doel der Maatschappij uiteengezet, dat o. a. inhoudt: de bevordering van de kennis van het Roomsch-Katholi- oisme en bestrijding van het Ultra- montanisme als den vijand van onze godsdienstige en staatkundige vryheid. Er is hier niels nieuws onder de zon. maar de herleefde actiën-doet dwazer dan vroeger aan, nu ge heel Nederland zich verheugt om de benoeming van den Aartsbis schop tot Kardinaal, nu de geza menlijke Kerken het volk de Tien Geboden voorhouden en nu de ver draagzaamheid gepredikt wordt. Laten degenen, die zich ergeren over de aanvallen der zoo kleine anti-papistische secten, zich aan sluiten bij den lezer, die schrijft: „Eerst was ik verschrikkelyk ver ontwaardigd. maar toen ben ik gaan bidden voor die armen van geest." Een navolgenswaardig be sluit De wethouder van Jarldlselie en personeelszaken der gemeente Bioc- mendaal zal tot nader aankondiging spreekuur houden des Zaterdags van 8.30 tot 9.30 uur in het: gebouw van publieke werken, Brouwerskolkweg te Overveen. Vrijdag zal het gebruikelijke mt- nisterieele „Praatje op de brug" niet worden gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1